,Het Wilhelminapark ziet eruit alsof r een bom is ontploft' Noord wijk moet nog sneller bouwen Klaagmuur in Katwijk "•GIO BEWONERS BOOS OP GEMEENTE Drie nieuwe projecten in Zoeterwoude op stapel Dertig winkels krijgen regelmatig dievenbezoek Geen horeca in Ambachtshuis annemer uit Lisse ouwt nieuw raadhuis L Gezelligheid troef hi j eerste paal Stompwijks dorpsh uis 1 LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1981 PAGINA 5' in 11 rz^GSTGEEST De reconstructie van Wilhelminapark in Oegstgeest is niet goede aarde gevallen bij de bewoners. ;t fraaie lommerrijke park met zijn ttrale plantsoen is omgetoverd in een eenwoestijn die niet past bij de fraaie ide huizen en tuinen die er omheen aan, menen zij. De bewoners verwijten gemeentebestuur dat ze geen enkele ■gelijkheid tot inspraak hebben gekre- .i, en dat terwijl reeds in 1978 door hen Wdt aangedrongen op het behoud van 'wilhelminapark. In een brief aan het J(pgstgeestse college van B en W en dé ujadsleden hebben zij hun grieven op een itje gezet Mogelijk zal aan deze brief indacht worden besteed in de raadsver- idering die vanavond wordt gehouden. pAfet Wilhelminapark is een keiharde steenwereld /orden", meent prof. mr. W.H. Heemskerk, igleraar privaatrecht aan de Vrije Universiteit Amsterdam en tevens bewoner van een fraai lis aan het Wilhelminapark. „Het is net of er een is ontploft en er een lage krater is overgeble- Het is onbegrijpelijk hoe de gemeente dit heeft orinnen doen. Het Wilhelminapark was een fraai 'erfd park, dat ongeveer tegelijkertijd met de bouw dein het gemeentehuis rond de eeuwwisseling werd aangelegd. Ook de huizen werden omstreeks die gebouwd. Het groene pleintje met zijn centrale er en rondom gras, struiken en bomen harmo- irde voortreffelijk met de in Jugendstil opgezet omgeving. Wat er nu gekomen is zou wellicht d passen in een omgeving van moderne flatge- iwen, kantoorgebouwen en winkels, maar toch r niet hier", aldus de heer Heemskerk. |ijtijds gemeente weet al langer hoe er in het Wilhel- lapark wordt gedacht over het behoud van de inomgeving. In 1978 schreef de heer Heemskerk lens alle bewoners een brief aan het gemeente- :uur waarin werd gevraagd om van het park beschermd dorpsgezicht te maken en te waken een verdere uitholling van de woonfunctie het park, dit naar aanleiding van de vestiging fo diverse kantoren aan het Wilhelminapark. fet bleek niet mogeliik om er een beschermd rpsgezicht van te maken omdat er geen enkel /jht monument in het Wilhelminapark staat, maar t gemeentebestuur was het roerend met ons eens fjt het park behouden moest blijven. De toenmali- burgemeester Van Eysinga heeft de brief nog in raadsvergadering voorgelezen", aldus de heer semskerk. 11 oktober 1980 organiseerde de gemeente een orlichtingsbijeenkomst voor de bewoners. Daarin ;rd hen verzekerd dat de vijver en het groen aromheen behouden zouden blijven. Bij een eede voorlichtingsbijeenkomst op 21 februari eek uit de definitieve plannen dat er voor het oen geen plaats meer was ingeruimd. „Die bijeen- ha >mst werd vijf dagen gehouden voor de raadsver- dering waarop de beslissing over de reconstructie erd genomen. Hoewel dat erg kort dag was heb- n wij toch nog een brief kunnen laten uitgaan iar het college en de voorzitters van de raadsfrac- Het Wilhelminapark: representatief park of steenwoestijn? ties waarin we ons ongenoegen over deze gang van zaken hebben uitgesproken. Ofschoon de linkse fracties in de gemeenteraad de brief hebben aange sneden op de raadsvergadering werd er niet inhou delijk op ingegaan", aldus de prof. Heemskerk. Herstel „We hebben na die vergadering nog even afge wacht hoe het er uiteindelijk uit zou komen te zien, maar het is inderdaad de steenwoestijn geworden waar we al bang voor waren. Het groene grasveld, "het vijvertje en de struiken zijn weg. Daarvoor in de plaats is een pleintje van granietblokken in het midden gekomen, omgeven door tegels en verbon den met betegelde terrassen op verschillende ni veaus in de richting van het gerenoveerde gemeen tehuis. De enige begroeiing die is overgebleven zijn twee eiken. De grootste is door de onzorgvuldige behandeling tijdens de reconstructie, waarbij wor tels werden afgesneden stervende. De andere is eveneens in slechte conditie. Ook aan de Endegees- terlaan, waar de gemeente parkeervakken en asfalt wil gaan aanbrengen gaat het slecht met de bomen. Overigens zijn wij ook niet kapot van het gemeen tehuis zoals dat er nu uitziet, met bijvoorbeeld zijn dakbedekking in drie kleuren, grijze dakpannen voor het oudste gedeelte, rode dakpannen voor het nieuwere gedeelte en een groen dak voor de aan bouw", aldus prof. Heemskerk. In de laatste brief aan het gemeentebestuur wordt aangedrongen op het alsnog aanbrengen van enige beplanting om het plein iets van het parkkarakter terug te geven. „Dat zal weer geld gaan kosten, en dan te bedenken dat de gemeente bij handhaving van het plantsoen, alleen door opnieuw aanleggen en beplanten 150.000 gulden had kunnen besparen op de 230.000 gulden die voor het plein zijn uitgege ven. Wij staan overigens niet alleen in onze afkeu ring van het Wilhelminapark zoals dat er nu uit ziet Ook andere inwoners van Oegstgeest zijn te leurgesteld over het resultaat Het Wilhelminapark, dat veel wegheeft van een grafmonument van de hedendaagse tuinarchitectuur is geen plaats meer waar je even gezellig gaat zitten", aldus de heer Heemskerk. De bewoners van het Wilhelminapark willen voor de officiële opening van het gemeentehuis half ok tober een reactie van het gemeentebestuur hebben op hun brief. Op zaterdag 10 oktober organiseren zij een openbare bijeenkomst in het Witte Huis om over de laatste ontwikkelingen te praten. Deze bij eenkomst begint om half elf. ZOETERWOUDE Met de realisering van drie belang rijke activiteiten binnen de gemeente Zoeterwoude is een totaalbedrag gemoeid van 1.068.000,-. De financië le middelen zullen heden avond door de gemeenteraad beschikbaar gesteld moeten worden. Het betreft de reali sering van een opslagplaats voor gemeentewerken, aan sluiting van de woningen van de Verlaatweg op het gemeentelijk rioleringsnet en de kosten van herstel werkzaamheden aan de wa terkering van de Zuidbuurt- seweg. Realisatie van een nieuwe op slagplaats voor gemeentewer ken is noodzakelijk na de ver koop van het pand en terrei nen nabij Miening 33 waar de dienst gemeentewerken tot he den de materialen opslaat De vervangende ruimte zal ge vonden worden achter het ge meentehuis aan de Noord- buurtseweg en deze zal dienen te bestaan uit een opslagter- rein/kuilhoek en gebouw, be vattende een werkplaats, ma gazijn en praktische sa nitaire ruimten. De totale kos ten zijn becijferd op 990.000,- terwijl het college, op aan drang van de commissie open- KOSTEN RUIM EEN MILJOEN GULDEN bare werken, heeft toegezegd dat ten aanzien van het ge bouw bij meerdere aannemers prijsopgave zal worden ge daan. Met betrekking tot het opslagterrein wordt echter voorgesteld dit onderdeel aan de intensief bij de voorberei ding betrokken geweest zijnde aannemers (Fronik. red.) uit te besteden. Al jaren ondervinden de be woners van de Verlaatweg hinder van de achter hun wo ning en langs de Dr. Kort- mannstraat gelegen berms- loot De gelegenheid doet zich nu voor om te zamen met de provinciale overheid een einde aan deze ongewenste situatie te maken door het dempen van de sloot en het aansluiten van de woningen op het ge meentelijk rioleringsnet. De totale kosten bedragen f 73.000,-. Omdat ook provin ciale belangen in het geding zijn is de provincie bereid een deel van de kosten 41.500,-) voor»rekening te nemen. Het resterende gedeelte derhal ve 31.500,- dient de ge meente Zoeterwoude te beta len. Een bedrag van 46.500,- dient beschikbaar gesteld te worden voor reeds uitgevoer de herstelwerkzaamheden aan de waterkering van de Zuid- buurtseweg. Door het overma tig binnendringen van het bui tenwater door de dijk, veroor zaakt door het ontbreken van een waterkerende kering, is enkele maanden geleden een ernstige dijk val geconstateerd. Gezien de ernst van de zaak en het spoedeisende karakter is door de firma Fronik ter stond met de herstelwerk- zaamhden begonnen. Uitstel zou immers fatale gevolgen kunnen hebben. De financiële vertaling van die werkzaam heden dient echter nog door middel van een raadsbesluit vereffend te worden. urr ENQUETE ONDER LEIDERDORPSE MIDDENSTAND BLUKT LEIDERDORP In Leiderdorp vinden jaarlijks ruim 2.200 winkeldiefstallen plaats, hoofdzakelijk gepleegd door jonge ren tot achttien jaar. Dit blijkt uit een on derzoek door de rijkspolitie naar de aard en omvang van de winkeldiefstallen te Leider dorp. De onderzoekers A. G. M. Olthof en G. de Jong hebben hun gegevens verkregen door middel van een enquête onder de plaat selijke middenstand. Van de zesenvijftig persoonlijk aan de winkeliers uitgereikte formulieren werden er zesendertig terugont vangen, een deelnemerspercentage derhalve van 6145%. Hiervan bleken er dertig regelmatig last van winkeldiefstallen te hebben. Nog niet de helft (dertien winkeliers) doet aangifte bij de politie. Dit om uiteenlopende redenen. De meningen variëren van dat men het nut er niet van in ziet, de dader te jong vindt, tot een te geringe omvang van de diefstal. Opmerkelijk is de mening van een winkelier die de zaak afdoet met een pak slaag. Anderen volstaan met een reprimande of stellen de ou ders en de school van de diefstal in kennis. De onderzoekers hebben ook geconstateerd, dat één winkelier de in hun ogen aanvaardbare zelfberechting van de „boete" hanteert De onderzoekers concluderen uit deze gege vens, dat een niet onbelangrijke groep geen vertrouwen (meer) heeft in de politie/justitie. Dat men de dader te jong vindt, kan er naar de mening van de onderzoekers op duiden, dat men de politie alleen ziet als een „repressieve instelling" en niet als een „hulpverlenende in stelling". De onderzoekers kwamen ook nog tot de open hartige conclusie dat de rijkspolitie van Leider dorp maar weinig inzicht in de winkeldiefstal- problematiek heeft De commissie Openbare Orde en Veiligheid, die gisteravond de resultaten van het onder zoek besprak, adviseerde burgemeester M. A. v.d. Have, een overleggroep van gemeente, winkeliers, onderwijzers en politie in te stellen. De aanbevelingen van de onderzoekers voor een nader onderzoek op de scholen en een bete re voorlichting door de politie aan de midden standers werden door de commissie onder schreven. Blijkens de enquête-resultaten hebben de mees te winkeliers zich bereid verklaard aan een op lossing van het probleem mee te werken. Of zij zich veel hieraan gelegen laten liggen mag ech ter worden betwijfeld. Geen van de winkeliers had gisteravond de moeite genomen de openba re commissievergadering bij te wonen. COLLEGE B EN W VOORSCHOTEN: VOORSCHOTEN Burge meester en wethouders van Voorschoten willen het Am- bachts- en Baljuwhuis al leen door de gemeente zelf laten gebruiken. „Een hore* ca-vestiging is onmogelijk. Daarvoor zou een te om vangrijke nieuwe verbou wing nodig zijn en ook de toestemming van Monumen tenzorg". Hiermee reageren B en W op het voorstel van een „kleine" commissie, waarin alle fracties zitten. Dat voorstel: horeca- vestiging met daarnaast gele genheid tot vergaderen. B en W denken echter aan de over plaatsing van de afdeling bur gerzaken naar het Ambachts huis en verder aan een trouw zaal met vergaderruimte voor gemeentelijke bijeenkomsten. De CDA-fractie verzocht het college met het Ambachtshuis „de boer op te gaan". Volgens het CDA kan de gemeente een exploitatietekort nauwelijks dragen. De commissie ging tij dens de gecombineerde verga dering gisteravond akkoord met de toezegging dat nog na der overleg mogelijk is over de gebruiksvoorwaarden. De ac commodatienota van de „klei ne" commissie kreeg ook het fiat van de commissie voor ad vies en bijstand. jE Het nieuwe raadhuis van Lisse wordt door de Jtselijke aannemerscombinatie Hosman en Castien Juwd. Uit de verschillende aanbiedingen hebben Ben W "jfirma de bouw van het project, dat in totaal 13,5 der miljoen gulden kost, gegund. Van de zes verschillende lemingsbedrijven had deze gelegenheidscombinatie de f te offerte uitgebracht Iddels is men in het oude raadhuis, dat moet worden ge- Wt, al druk bezig met het inpakken van alle spullen. Alle •werkers verhuizen 30 september naar het noodonderko- De aannemerscombinatie hoopt 1 november met het werk ""innen beginnen, de gemeenteraad is in februari na maan- i inge discussies akkoord gegaan met het nieuwbouwplan. De jle partijen, PvdA, PPR, PSP en D'66, waren tegen het ont- dat volgens hen 'te groot en te duur' was. In maart 1979 t de gemeente het gebouw Rehoboth aan, waardoor de len gerealiseerd konden worden. NOORDWIJK De gemeenteraad heeft gisteravond uitvoerig van gedachten gewis seld over de woningbouw in Noordwijk, nu en in de toekomst. De voortgangsnota wo ningbouw was aanleiding tot het debat In december 1978 had de raad een taakstellend woningbouwprogramma vastgesteld en daarbij was uitgesproken, dat deze taak stelling na vijf jaar opnieuw zou worden bekeken. De voortgangsnota was dus in fei te een tussentijdse balans, waarin nage gaan werd wat er in werkelijkheid van de taakstelling terecht was gekomen en wat men in de komende jaren op het gebied van de woningbouw kan verwachten. Admiraal waarschuwde namens de VVD-frac- tie tegen een al te omvangrijke bouw in een kort tijdsbestek. Is 489 woningen in één jaar niet al te hoog gegrepen? De woodvoerder van de liberalen attendeerde in dit verband op de mogelijkheid, dat bij een te overvloedige bouw toch weer niet-Noordwijkers de huizen zouden gaan betrekken. Harde kritiek kwam er van de kant van de PPR. Dit soort prognoses heb ben geen praktische waarde, stelde Schelvis. Hij hekelde het feit, dat het aanvankelijk in de bedoeling lag om in het Vinkenveld 47% koop huizen te bouwen. Slechts door de instorting van de markt voor dit soort huizen, had de so ciale woningbouw een kans gekregen, conclu deerde Schelvis. Volgens Schaap (PvdA) toonde de nota ondub belzinnig aan, dat de gemeenteraad in 1978 een foutieve beslissing had genomen. Het toen vastgestelde woningbouwprogramma was met opzet beperkt gehouden. Namens zijn fractie stelde hij voor om niet tot 1983 te wachten met nieue ramingen. In 1988 is het bouwmateriaal uitgeput voerde Schaap aan, en gezien de lange voorbereidingsprocedure van een bouwplan, verzocht hij het college om nu al te gaan zoe ken naar tien hectare bouwgrond om de toe komstige woningbehoefte veilig te stellen. Een overduidelijke aanwijzing dat het bouwplan niet voldoende is, zag de fractievoorzitter van de PvdA in het met sprongen stijgen van de lijst van woningzoekenden. Wethouder Van Duyn merkte in z'n beant woording op dat in twee en een half iaar ver schillende feitelijke zaken verandera waren. Hoewel de gemeenteraad in 1978 minder grond beschikbaar stelde dan het college nodig oor deelde (in het Vinkenveld 28 inplaats van 52 hectare) was het gemeentebestuur er toch in geslaagd hetzelfde aantal woningen te halen. De wethouder wilde wel in het hogere bouw- tempo doorgaan, maar zei er niet voor te voe len om de taakstelling van 1978 nu al te gaan wijzigen. Van Duyn ging verder in op de kwestie van het migratie-cijfer. Naar zijn me ning was de toeneming van het bevolkingso verschot niet alleen toe te schrijven aan de be woning van appartementen. Ook de aanwezig heid van twee verpleeginrichtingen, de zomer- huisbewoning, en dergelijke waren er debet aan. Het personeel van de inrichtingen was in 1978 buiten beschouwing gelaten, omdat het gemeentebestuur aannam, dat het op de inrich ting zelf gehuisvest zou kunnen worden. Schaap maande nog tot voorzichtigheid bij de bouw voor één- en tweepersoonshuishoudens. Laten we de ontwikkeling afwachten zei hij, want het ziet er naar uit, dat men een drieka merwoning veel aantrekkelijker vindt. Voorts vroeg hij aandacht voor de bouw van bejaar denwoningen. 'IJK Een door de Haarlemse beeld- Wim Jonker ontworpen muur is gis- officieel aan het Katwijkse gemeente- v|uur overgedragen. Gewapend met een ikkenbossen vervaardigde bezem begon .'meester C. A. Bos onmiddellijk met d]van de taken die hij als „nieuwe eige- V' met de overdracht op zich heeft geno- namelijk het onderhoud. De heer Bos le er gisteren niet in om alle 12.000 in iuur verwerkte stenen persoonlijk te e4igen, maar zegde toe dat de dienst Open- Werken dit karwei gaarne op zich zou in. de overdracht van de muur langs de Rijn vis een periode van renovatie in de „rooie afgesloten. Een grauwe gevelwand is \i kunstenaar Wim Jonker vervangen door kleurig mozaïekwerk, waarbij is uitgegaan de vier jaargetijden. Vier gemetselde bo- steken hun stenen kruin boven de muur in de wisselende gedaante van winter, voorjaar, zomer en herfst Namens de nieuwe beheerder van de muur, de gemeente Katwijk, herinnerde burgemeester Bos in een toespraak aan verschillende beruch te bouwsels die een belangrijke rol in de wereldgeschiedenis hebben gespeeld. „De Chi nese en de Berlijnse muur hebben beide tot doel gehad om mensen buiten te sluiten, terwijl de Klaagmuur louter was opgericht voor het aanhoren van menselijk leed. Ik hoop dat deze muur Katwijk daarentegen zal opvrolijken en «dat het kunstwerk een culturele verrijking mag zijn van onze gemeenschap". Wellicht buiten het medeweten van de burge meester om, fungeerde het kunstwerk gister middag in eerste instantie echter toch enigszins als een Klaagmuur. Eén van de omwonenden uitte tijdens de ingebruikneming op luide toon zijn ongenoegen over het feit dat de gemeente nog steeds niets heeft gedaan om de afwerking van de binnenzijde van de muur, waaraan de eerste huizenrij van de „rooie buurt" is gelegen. Burgemeester Bos aan STOMPWIJK Onder een stralend herfstzonnetje sloeg pastoor Paap van de Stompwijkse Laurentiusparochic gis termorgen even na elven de eerste paal voor het nieuwe dorpshuis. Onder luid kindergejuich de onderwijzers van de naast de bouwplaats gelegen Maerten van der Velde- school hadden hun kroost vrij gegeven om te kijken be klom hij de kraan wagen. Voor zijn bemoeienissen kreeg de Stompwijkse herder na afloop een fles drank en een doos sigaren. Voorzitter Belt van de Stich ting Dorpshuis Stompwijk en enige bestuursleden waren uiter aard van de partij evenals een grote schare belangstellenden Voorzichtig mijmerde Belt over de datum van oplevering van het nieuwe verenigingsgebouw. „Ik wil natuurlijk niet worden vastgeprikt op een datum maar ik denk dat de bouw over een halfjaar wel klaar is", zo voorspelde hij. Na de officiële hande lingen hadden de heren heiers nog een verrassing in petto voor de tientallen schoolkinderen. Tot drie maal aan toe werd tussen het heiblok en de betonnen paal een klein vuurwerkpatroon ge legd, dat elke keer onder luide bijval van de jeugd met een luide knal uit elkaar spatte.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5