Uitbreiding verzorgingsplaa tsen uitermate dringend Nieuw veen verhoogt plaatselijke belastingen Waterkwaliteit vorig jaar iets verbeterd SOCIALE DIENST LUIDT NOODKLOK IN JAARVERSLAG: Opnieuw acties in Kerkstraat Nieuw jeugdhuis annex kruisgebouw in Noorden Ouders „De Schakel" woedend op gemeentebestuur Warm pleidooi voor fietscrossterrein in Roelofarendsveen REGHHJOURINAA REGI0(J0UR)NAAI Mogelijk hoogbouw in wijk 'De Rietlanden' REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1981 PA< ?G LEIDEN De kwaliteit van het water is vorig jaar licht verbeterd in vergelijking met 1979. Worden de cijfers van 1980 naast die van 1978 gelegd, dan blijkt dat de kwaliteit van het water hetzelfde is gebleven. Dit wordt veroorzaakt door de strenge winter van 1979 waardoor het oppervlakte water langdurig met ijs was bedekt met als gevolg een laag zuurstofgehalte. Dit meldt het Hoogheemraadschap Rijn land in haar jaarverslag over 1980. In het verslag geeft het Hoogheemraadschap een uitgebreide analyse van de tot dusver genomen maatregelen ten behoeve van de waterkwaliteit en gaat ook in op de maatregelen, die in de toekomst moeten worden genomen om een verdere zuivering van het oppervlaktewater mogelijk te maken. Eind 1980 werd nog 16 procent van het afvalwater ongezuiverd in zee geloosd. Nadat begin dit jaar de zuiveringsinstallatie Zwaanshoek in ge-' bruik is genomen, is dit percentage teruggebracht naar bijna 10 procent. De komende jaren wordt een aantal relatief kostbare en verouderde zuiveringsinstallaties vervangen. Zo worden de hui dige installaties in Badhoevedorp, Leiderdorp, Zwammerdam en Zwamenburg opgeheven. De twee Leidse zuiveringsinstallaties worden aan de eisen des tijds aangepast. In Aalsmeer, Alkema de, Alphen aan den Rijn, Badhoevedorp, Halfweg, Leimuiden en Reeuwijk-Randenburg worden nieuwe installaties gebouwd. Na de bouw van deze zuiveringsinstallaties worden nog niet alle lo zingen „geschoond" afgevoerd. Ondanks dat de installaties nog een reservecapaciteit hebben, is het hoogheemraadschap niet in ,staat al het water te zuiveren. Zo kan men onder meer het af valwater van woonschepen niet bereiken. Dit geldt ook voor woningen, waarvan de aansluiting op de riolering te duur zou worden. Rijnland investeerde vorig jaar 43,5 miljoen gulden in nieuwe installaties. De zeekering bij Zandvoort werd flink beschadigd door een aantal stormen. De maand mei bracht vorig jaar een droogterecord, terwijl in juni en juli bijzonder veel regen viel. Het lijkt erop, dat de strijd tegen de muskusrat tevergeefs is, meldt het jaarverslag. Rijnland is bang dat de muskusrat zich definitief in haar gebied heeft gevestigd. Tot en met 1979 wer den in het gebied van Rijnland 11 muskusratten gevangen. Vo rig jaar kwam men tot zeven. Plannen tot verbetering verkeerssituatie Aardamseweg TER AAR Het ziet er naar uit, dat de onveilige verkeerssituatie op de Aard amseweg te Ter Aar binnen kort zal zijn verholpen. In de gemeenteraadsvergade ring van 4 september j.l. brak actievoeder C. Egberts namens veel bewoners van het nieuwe uitbreidingsplan Middelland reeds een lans voor verbetering van de ver keerssituatie op de Aardam seweg. Met name de gevaarlijke toe stand bij de verkeerslichtenin stallatie op de Aardamseweg is deze bewoners een doorn in het oog. Egberts toonde de raad met fotomateriaal aan, dat vele automobilisten met grote snelheid door het rode licht rijden, daarmede zeer ge vaarlijke situaties veroorza kend. Hij verkreeg de toezeg ging van de Raad, dat deze problemen in de eerstvolgende commissie openbare werken zouden worden behandeld. In de commissievergadering werd uitvoerig stil gestaan bij deze verkeersonveilige situa tie. Besloten werd, dat op zeer korte termijn een rapport moet worden opgesteld door deskundigen over de best mo gelijke oplossing. De gedach ten van de commissie gingen daarbij onder meer uit naar het aanbrengen van sluisjes. Conclusie was, dat nog dit jaar getracht moet worden om een en ander te verhelpen. De ac tiegroep heeft er alle hoop op, dat de gemeente inderdaad snel een afdoende oplossing tot stand brengt. Zij vervolgt in tussen haar activiteiten door middel van voorlichting aan kinderen over de gevaarlijke -oversteek. ALPHEN AAN DEN RIJN „Uit breiding van het aantal verzorgings plaatsen in Alphen aan den Rijn is ui termate dringend". Dat schrijft direc teur J.H. Spannenmaker in het jaar verslag van de Gemeentelijk Sociaal Dienst Ook het aantal bejaardenwo ningen in Alphen is bij lange na niet toereikend, aldus het jaarverslag. Volgens provinciale normen zouden er in Alphen 292 verzorgingsplaatsen moe ten zijn. De verzorgingstehuizen 'Rijnza- te' en 'Sint Jozef' kunnen slechts 195 mensen herbergen. Een tekort van 97 plaatsen. Momenteel zijn er 600 mensen, die in aanmerking willen komen voor een plaats in een tehuis. Van dit aantal kregen er 200 een gunstig advies voor opname van de indicatiecommissie. Hon derd van hen kunnen zelfs als 'urgente gevallen' worden aangeduid. Het is voor de medewerkers van de dienst dan ook geen eenvoudige zaak zelfs in schrij nende gevallen plaatsingen in tehui zen te bewerkstelligen. Het grote tekort aan bejaardenwoningen in Alphen en de geringe kans op uitbrei ding van het bestaande aantal wordt door de Gemeentelijke Sociale Dienst als 'bedroevend' omschreven. Een gemid deld percentage van 5% van de totale woningvoorraad, wordt als een aan vaardbaar aantal woningen voor bejaar den gezien. Dat zou betekenen, dat Al- f»hen 864 bejaardenwoningen moet tel en. Dat aantal wordt niet gehaald. Het tekort bedroeg eind vorig jaar 166 wo ningen. Het valt niet te voorzien, zo meent de GSD, of er binnen afzienbare tijd een oplossing voor dit probleem kan worden gevonden. Dat zelfde geldt voor het tekort aan plaatsen in verzorgingste huizen. Directeur Spannenmaker wijst boven dien nog eens op de slechte huisvesting van de dienst. In het vorige jaarverslag deed Spannemaker dat ook al. „Steeds werden er weer tijdelijke verbeteringen gevonden, maar ook steeds werden door personeeluitbreiding en andere werk vormen deze verbeteringen weer teniet gedaan. Het is vaak behelpen", zo zegt Spannenmaker, die ten aanzien van de eigen huisvesting ook al weinig verbete ringen in de nabije toekomst voorziet. Opnieuw sieren spandoeken en borden met teksten die weinig te raden overlaten de Hoogmadese Kerkstraat. Een en ander is een direct gevolg van het bezoek van een delega tie van de statencommissie verkeer dinsdag aan Hoogmade. Het actiecomité Kerkstraat heeft nu de bewoners opgeroepen wederom de penibele verkeerssituatie in de Kerkstraat aan de kaak te stellen. Door de straat dende ren dagelijks honderden auto's en vrachtwa gens. Voor de bewoners een onthoudbare si tuatie. De provincie Zuid-Holland voelt zelf ook wel voor een snelle realisering van een omleidingsweg rond Hoogmade. Geldgebrek vormt evenwel een groot probleem. Het ge hele project is begroot op 16,5 miljoen gul den. Het rijk zou daarvan de helft voor zijn rekening moeten nemen. Wanneer de toezeg ging snel komt, kan volgend jaar met de aan leg van de weg worden begonnen. In 1986 kan Hoogmade dan de dagelijkse verkeers stroom kwijt zijn. Het actiecomité wil dat on danks dat op zeer korte termijn veiligheids maatregelen worden genomen. Zo bepleit het al enige jaren de Kerkstraat tot B-weg te ver klaren en een snelheidsbeperking op te leg gen van dertig kilometer per uur. Het nieuwe onderkomen voor de kruisvereniging Noorden/Nieuwkoop en de stichting jeugdwerk Noorden. Voor beide instellingen een verademing. NOORDEN De stichting jeugdwerk Noorden en de kruis vereniging Nieuwkoop/Noorden nemen zaterdag hun in trek in een nieuw gebouw aan de Anemonenstraat. Jaren lang moesten beide instellingen genoegen nemen met een provisorisch onderkomen; de kruisvereniging deed haar werk in een woning aan het Vlietpark, terwijl de stichting jeugdwerk in een houten noodgebouw achter de rooms ka tholieke kerk huisde. Voor beiden liet die behuizing nogal wat te wensen over. Vanaf zaterdag komt daar verandering in. De eensgezindheid waarmee beide instellingen zich in het ge bouw vestigen, is tekenend voor de wijze waarop het gebouw tot stand kwam. Zowel gemeente als bevolking hebben bijgedragen aan de bouw van het pand. De gemeente verschafte een rentelo ze lening van enkele tonnen, terwijl de bevolking via geldinza melingen voor de nodige financiële middelen zorgde. Geheel in stijl met deze eensgezinde aanpak, wordt het nieuwe dorpscen trum zaterdag geopend door burgemeester mr. T.R. Seinstra en wethouder van welzijnszaken mevrouw A.A. van der Most-De Ridder. Ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van het ge bouw aan de Anemonenstraat houden de kruisvereniging en de stichting jeugdwerk in de middaguren open huis. Bovendien worden er allerlei activiteiten gehouden, waaronder een fiet- stoertocht ALKEMADE De oudervereniging van basis school „De Schakel" uit Oude Wetering is woe dend op B en W van Alkemade, omdat zij niet officieel in kennis gesteld is van hun brief aan de besturen en hoofden van de bijzondere scholen voor kleuter- en lager onderwijs. De onderhavige brief betreft eventuele bezuinigingen in het on derwijs om aansluiting bij de schoolbegeleidings dienst te financieren. De oudervereniging heeft nu in een brief „op poten" haar verontwaardiging kenbaar gemaakt. De vereni ging vindt dat zij door de handelwijze van het ge meentebestuur onvoldoende mogelijkheden heeft om de belangen van de ouders te behartigen, die door de bezuinigingssuggesties van het gemeentebestuur rechtstreeks geraakt worden. Vooral, van de sugges tie over het terugbrengen van het aantal uren va konderwijs is de oudervereniging geschrokken. Men is bevreesd dat dit een aantasting kan betekenen van de werkgelegenheid in en de kwaliteit van het on derwijs. Het is de oudervereniging opgevallen dat in de be zuinigingssuggesties van het gemeentebestuur niet het lidmaatschap van de streekmuziekschool is be trokken. Voorzitter J. J. A. Castelein en secretaresse mevrouw T. van der Meer van de oudervereniging klagen in hun brief over een „ernstig gebrek aan in formatie". Zij wijzen erop dat in een eerder stadium gezamen lijk met tal van andere ouderverenigingen er bij het gemeentebestuur schriftelijk op is aangedrongen aansluiting te zoeken bij de schoolbegeleidingsdienst. Een brief, waarop zij overigens „nimmer een formele ontvangstbevestiging of een inhoudelijke reactie hebben mogen ontvangen" zo schrijven zij. ALKEMADE Hubert Hendriks heeft in een keurige zelf geschreven brief aan burgemeester Drs. P. J. Bolten van Al kemade kenbaar gemaakt dat hij met 20 a 25 andere jon gens graag een fietscrossclub in Roelofarendsveen zou wil len oprichten. „De moeilijkheid is echter", zo schrijft hij, dat we geen terrein hebben om een fietsc ross baan op aan te leggen". De burgemeester heeft de brief voorgelegd aan zijn ambtenaren en gisteravond tijdens de vergadering van de beheerscommissie sport- en jeugdaccommodaties kon wethouder Van Duykeren meedelen dat er thans over gedacht wordt om het braakliggende terrein aan het einde van de Sotaweg nabij het Aquaduct ter beschikking te stellen. De vader van Hubert Hendriks hield in de vergadering een warm pleidooi voor 's werelds snelst groeiende jeugdsport, het fietscrossen, om aan te tonen dat de initiatieven van zijn zoon serieus zijn en gesteund worden door enige volwassenen. De fietscrossport wordt beoefend door de jeugd van vijf tot en met twintig jaar. De speciale crossfietsen die zij berijden zijn herkenbaar aan het kleine frame, de 16 of 20 inch wielen met terreinbanden en het stoere stevige uiterlijk. Fietscross wordt beoefend op een afgesloten circui{, dat kan zijn aangelegd op een stuk grond van 60 bij 100 meter met een harde ondergrond en kunstmatige hindernissen. De start vindt plaats op een startheu vel, die minimaal anderhalve meter hoog is en zesenhalve meter breed is. Op de startheuvel is een starthek aanwezig. Kunstmati ge hindernissen kunnen zijn: springbulten, table-tops en derge lijke. Het circuit dient een lengte te hebben van ongeveer 250 Fietscrosser Vlubert Hendrik In vol ornaat. meter en zou door kinderen worden afgelegd in 30 tot 60 secon den naar gelang de leeftijd van de crosser en de zwaarte van het circuit. NIEUWVEEN De ge meenteraad van Nieuwveen is akkoord gegaan met een aantal belastingmaatrege len. Alle tarieven gaan met vier procent omhoog. Een uitzondering daarop vormen de reinigingsrechten. Daar komt nog een tientje extra bovenop. Dat is de eerste fase van een verhoging die veroorzaakt wordt door de hogere verbrandingskosten vanwege de problemen bij het Afvalverwerkingsbe drijf Rijnmond. Met ingang van 1 januari 1982 geldt er in Nieuwveen echter een speciaal tarief voor de bewo ners van eenpersoonshuis houdens. Zij krijgen een .korting" van 25 procent De raad liet in zijn vergade ring van mei al weten dat hij deze regeling graag in de nieu we belastingtarieven wilde zien. Zij moeten 96,40 gaan betalen en overigen 128,60. De hondenbelasting gaat van 51,50 naar 54,- per jaar en de rioolrechten zullen van 183,- opgetrokken worden tot 190,20. Het staangeld voor woonwagens stond al drie jaar op 135,- per jaar, maar dat wordt met ingang van 1982 140,40. Ook de tarieven van de onroerend-goedbelasting gaan omhoog. Deze bedragen sedert 1980 3,- en 3,75 voor 3.000 waarde voor de gebrui- ;ers, respectievelijk voor 3.000 waarde voor de zake lijk gerechtigden. Het financiële beleid van de gemeente Nieuwveen moet omgebogen worden vanwege het vervallen van de winstuit kering van het Streekenergie- bedrijf Rijnland en de besnoei ing op de uitkering uit het Ge meentefonds voor 1981. 'f Poelhuys 10 jaar Morgenavond wordt in 't Lissese Poelhuys op feest ke wijze herdacht dat tien jaar geleden de stiel Ontmoetingscentrum Poelhuys werd opgericht, half negen begint een receptie. Voorat zal door Ca Tuba een muzikale rondgang door de Poelpolder den gehouden. De Bloemhof Volkstuinencomplex „De Bloemhof" zal zaterdag om uur officieel worden geopend door wethouder Irma hner-Ellenberger. De opening gaat gepaard met de om ling van het naambordje van het toegangspad naar\ langs de provinciale weg in het sport- en recreatiepark Bloemerd" gelegen complex. Dit pad gaat het Gehne\ heten. Het bestuur van volkstuinvereniging „De Bh hof" wil op deze wijze zijn erkentelijkheid betuigen de voortvarendheid waarmee mevrouw Gehner aan d( standkoming van het complex heeft gewerkt. Ruilbeurs De afdeling Den Haag en omstreken van 'De Ver. laar' organiseert zaterdag weer een ruilbeurs. Dattt I beurt in sporthal Cleijn Duin aan de Piet Heinstl g< in Katwijk. Tussen tien en vier uur kan men c/aaw recht met en voor alle verzamelobjecten, zoals r gels, munten en ansichtkaarten. The Visitor De Friese formatie The Visitor treedt zaterdag op Lindehoeve aan de Koninklijke Marinelaan in Vooi ten. De twee jaar oude groep heeft in juni radicale w gingen ondergaan voor wat betreft bezetting en muziei qj.( dat is tot nu toe een redelijk succesvolle ingreep geble. >11 Het concert begint om half tien en wordt omlijst met ziek van The Sears, Medium, Monochrone Set, Hui :&j League en The Sound. De entree bedraagtf5, kaarthout Af betalen f3. Kledingactie De comités in Voorhout en Warmond van de Stichiet 'Mensen in nood' houden zaterdag hun jaarlijkse dinginzameling voor de Derde Wereld. Kleding, schfog sel, dekens en gordijnstoffen kunnen zaterdagmoi n tussen negen en twaalf uur in Warmond gebracht «is den naar het Gezondheidscentrum en in Voorhout rtm Heemskerk, Jacoba van Beierenweg 5. De goed drin. bare kleding wordt maandag opgehaald om te wot inr verstuurd naar de allerarmsten in de Derde Wei d Niet bruikbare spullen worden verkocht en met de n brengst worden de verzendkosten van de draagt ng kleding betaald. vt Theaterdag SKAN (1) De Stichting Kulturele Activiteiten Noord wijk, kort SKAN, opent haar nieuwe seizoen zaterdag met een 'G vol culturele activiteiten in het LIDO aan de Prins Bt hardstraat. Van half vier tot half vijf treedt het Kipthe op met de kindervoorstelling 'Kom maar hier, dan raa\ ij je op'. De toegang kost voor SKANbegunstigers 3 guide en voor anderen 5 gulden. Ouders die hun kinderen men ophalen, kunnen het volgende uur genieten vai in; nostalgische muziek van de Boulevard Dixie House B 50 Theaterdag SKAN (2) Drs. P. treedt 's avonds om half negen op in het NooJ wijkse LIDO in het kader van de SKAN-theaterA Een uur later is het de beurt aan Feike Bosma met m poppenspel voor jong en oud. Om kwart over f treedt het Etherisch Strijkensemble Parisiana op. Zfj.i< groep was dé klapper van het Festival of Fools ;t" kolder en kreativiteit van de bovenste plank. Tot i begint om half twaalf (tot ongeveer één uur) het ops den van de Boulevard Dixie House Band. De enti, prijs voor de avondvoorstelingen zijn voor SKAh gunstigers, CJP'ers en 65+'ers 7 gulden 50, anderen^ talen tien gulden. 50 jaar lid koor De heer J.W. van der Meer maakt reeds 50 jaar. deel je van het Rijpweterings parochieel koor Sint Cecilia. Ter jo legenheid van dit jubileum wordt er zondag een eucha\' tieviering gehouden. De feestelijke dienst begint om J elf. Bazar Ten bate van de Nederlands hervormde kerk woj morgen en overmorgen een grote bazar, rommelmai en kledingbeurs gehouden in het Zevenhovense doi\ huis ,,'t Trefpunt". De bazar is morgen van half w i tot vijf uur en van half acht tot elf uur 's avonds opi Zaterdag zijn de openingstijden van twee tot vijf i| en van half acht tot twaalf uur. Nieuw bestuur De Oranjevereniging van Koudekerk aan de Rijn hé een nieuw bestuur. Het oude bestuur stapte op na een n ningsverschil over het al dan niet toelaten van een kra\ nieuwe bestuur wordt gevormd door de heer M. (voorzitter), mevrouw L. van der Post (secretaris) en heer J. de Haan (penningmeester). L, ALS RAAD NIEUWKOOP MET COLLB TRADITIE WIL BREKEN NIEUWKOOP Het Nieuwkoopse college zal de raai avond voorstellen in te stemmen met de verkoop va stuk grond waarop een drie etages tellende flat moet i zen. Indien de raad akkoord gaat, breekt hij met de tr louter laagbouw toe te staan. Het flatgebouw zal i men tot verkoop van de grond besluit gebouwd w aan de Joris Zudde in 'De Rietlanden'. Dat dat Nieuwkoopse flatgebouw er ook komt, is nog ma vraag. Het VVD-raadslid Hassink heeft in de commi: penbare werken reeds negatieve geluiden laten horen Ontwikkelaar van het complex, Stichting Bijzondere Wi bouw uit Amersfoort, heeft met het college reeds overeei ming bereikt over de prijs van het bouwterrein. De stichti 350.000 gulden voor het 1078 vierkante meter omvattend grond neertellen. Volgens het college is de bouw van de fl 35 kleine één- en tweepersoonswoningen bevat, een goede De huurprijs van de woningen zal beneden de huursul grens komen te liggen. 'En daar is, blijkens de lijst wonir kenden, veel belangstelling voor', meent het college. Zekei al dat VVD-er Hassink het voorstel van het college niet za nen. Hassink meent, dat toestemming verlenen voor de van een dergelijk 'kolossaal' gebouw een 'grote vergissin zijn. De raadsleden moeten zich bovendien buigen over een tariefsverhogingen. Uit de door B en W voorgestelde bela verhogingen valt af te leiden, dat men de raad een sluitem groting voor 1982 zal aanbieden. Enkele tarieven behoeve melijk minder te worden verhoogd dan het percentage wa men in de meerjarenplanning rekening hield.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4