Aparte organisatie voor uitbetaling uitkeringen L Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland vóór sluiting kerncentrales fPR en PSP uiten kritiek p bezuinigingsvoorstellen ENFB pleit voor eenrichtingsverkeer op Breestraat HD Wie kri jgt wa t V rou wenkadert jer heeft invloed 'ubhuis ior werf groep Wisselbeker voor Weerklank LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1981 PAGINA 3 93[olg van de voorpagina) Ac )EN De gemeen- te sociale diensten Leiden, Den Haag '•^Rotterdam hebben e aparte organisatie w* oten gezet voor de irrM adeling van de aan- en van de uitkerin- voor de minima-ge- ^jn. Dit om te voor- »n. en dat de normale ^tzaamheden van de lie diensten door de ratie" worden ver- •d. l,0'eidse gemeentelijke so- lek. iienst heeft al laten we- iet rond te kunnen ko- van het bedrag dat het rijk beschikbaar stelt om uit keringsoperatie te bekosten. „We zullen behoorlijk tekort komen", aldus een woord voerder, die verwachtte dat de gemeente Leiden wel zal moeten bijspringen. Tijdnood De GSD van de Sleutelstad is bezig een speciaal team op poten te zetten, dat belast wordt met de behandeling en uitbetaling van de extra uit kering. Hiervoor worden voorlopig tien twaalf uit zendkrachten aangetrokken. Het team wordt in een apart gebouw ondergebracht, strikt gescheiden van de sociale dienst. Leiden schat dat on geveer 3500 mensen in aan merking komen voor de ex tra uitkering voor gezinnen en samenwonenden. „Maar dit is nog een zeer voorlopige schatting. Het is echt natte vingerwerk. We verwachten dat het aantal aanvragen een stuk hoger zal zijn. Half de cember uitbetalen halen we niet. We nemen een termijn tot eind december", aldus een woordvoerder. Als het team van Leiden in tijdnood komt, zullen extra uitzend krachten worden aangetrok ken. Een uitzendbureau houdt deze mensen gereed. De Leidse GSD houdt een voorlichtingscampagne om de uitkeringsgerechtigden te informeren over de extra uitkering. Voor inlichtingen kan men telefonisch terecht onder nummers 254827 en 254828. Postkantoren Gegadigden kunnen zich be halve tot de sociale dienst ook wenden tot de wijk- en dienstencentra. Daar houden GSD- medewerkers op werkdagen dagelijks spreek uur. Bij de loketten van de postkantoren, waar de aan vraagformulieren kunnen worden afgehaald, komen af fiches te hangen waarop de adressen en spreekuurtijden van de wijk- en dienstencen tra staan vermeld, GÊ ANSEMS LEIDEN De gézmnen, die moeten r LEIDEN De gézmnen, die moeten rondkomen van één miniuminkomen of minimum-uitkering krijgen in de eer ste ronde een uitkering. De maximale uitkering bedraagt voor gezinnen van twee personen 250 gulden, van drie per sonen 350 gulden en voor gezinnen van vier of meer perso nen 450 gulden. Dit zijn netto-bedragen. Personen die on gehuwd samenwonen hebben recht op de uitkering als zij moeten leven van een bijstandsuitkering voor één echt paar. De aanvragen voor de eenmalige uitkering moeten op uiterlijk 31 oktober worden ingediend. Ook alleenstaan den die moeten rondkomen van een minimum krijgen een eenmalige uitkering. Deze bedraagt 150 gulden netto. Voor hen liggen in november en december aparte formulieren klaar op het postkantoor. Zij krijgen het geld later, eind januari of begin februari. „We hebben dit zo geregeld om verwarring te voorkomen en de sociale diensten niet gek te maken. De sociale dien sten krijgen nog deze week de instructies over de uitbeta ling aan alleenstaanden", aldus een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken. Op de postkantoren liggen folders met uitgebreide infor matie over de uitkeringsregeling. Buitenlanders kunnen voor hulp en informatie onder meer terecht bij de „Stich ting Welzijn Buitenlanders". Deze stichting beschikt over informatiefolders in verschillende talen. eri) EN De toevoeging in de gemeentelijke advertenties me$n vrouwen met klem worden verzocht te solliciteren, u efeg het zogenaamde „vrouwenkadertje", heeft wel de- invloed. Dit zegt het college van b. en w. van Leiden itwoord op vragen van de raadsleden mevr. H. van cn en de heer G. Dallinga (beiden PvdA). In 1981 wer- 3.3 procent van de vacatures bij de gemeente vervuld vrouwelijke sollicitanten. In 1980 was dit percentage tadsleden hadden gevraagd naar de mate van uitvoering en in 1980 aangenomen motie, waarin werd gesteld dat bij 23 waardigheid vrouwen de voorrang verdienden bij de ver- hauig van vacatures. Dit om een historisch gegroeide achter- P© standsituatie van vrouwelijke ambtenaren bij de gemeente te verminderen. In 1981 heeft men het beleid bij 47 advertenties nagegaan. Daar op kwamen 1531 sollicitanten, een gemiddeld percentage van 32,6. Het gemiddeld aantal vrouwen per advertentie was 19,3. In totaal werd bij 30 aanstellingen in 13 gevallen een vrouwelijke kandidaat benoemd. De werking van de toevoegingen aan de gemeentelijke advertentie blijkt duidelijk. In 1980 was het aan tal vrouwelijke sollicitanten per advertentie nog slechts 6,7. Een jaar later was dit dus bijna verdrievoudigd. Uiteindelijk werden dan ook meer vrouwen benoemd. In percentages: 33,3 in '80 en 43,3 in '81. Het college constateert bij het overzicht, dat het aantal sollicita ties in '81 sterk is gegroeid, vermoedelijk door de toegenomen werkloosheid. Tenslotte stelt men vast, dat door de bezuinigings operaties en een afnemende arbeidsmobiliteit minder vacatures ontstaan en dat daardoor de achterstandsituatie van vrouwen niet in het gewenste tempo kan worden weggenomen. DEN De groep zo- amde 'zwervende iren', die enige isi^nden geleden een pe- indiende voor de sering van een eigen mis, krijgt de be- iking over een gé- vtje aan de Willem Zwijgerlaan. Het on- komen kost ongeveer mille. is een gebouw en een ts beschikbaar, die de jongeren wordt ud:ccepteerd, maar de op wordt maar niet gehakt. Sinds de ge kken in mei is er weer alles gebeurd. Uit ver- 'uJfng zijn enigen in de zo nvakantie in de crimi- sfeer terecht geko- en vervolgens opge- 1 De groep is er niet lak keiijker op gewor- Wanneer de groep in een eigen gebouw- zal kunnen bezig hou- zal dit mede in het dséfcng zijn voor een hulp- leningsprogramma. :R pjist is daarbij geboden", ^is de betrokken maat- ippelijk werkers in een tf aan wethouder H. Dam, die gisteravond licht op groen zette. gebouwtje komt te eg n in de buurt van istuinvereniging 'Ons faaten'. Uit het oogpunt toekomstige ruimtelij- ordening gaat het om semi-permanente ■Irziening. ienteel wordt getracht iet rijk subsidie te krij- Dit zou moeten ge- jren onder de noemer I ichte activiteiten voor j essieve jongeren'. Voor de tweede maal heeft schoolslagbaltoernooi ge- de Koningin Wilhelmina- veroverd door Het Carillon, evenement De gemeentelij- De Weerklank, de school wonnen. In de finale speel- school, die het onderspit In het stralende zonnetje de- ke schoolsportcommissie or- voor slechthorende kinde- den zij gisteren op het ter- moest delven met 12-6. Een den 475 kinderen van 32 la- ganiseerde het toernooi voor ren, de wisselbeker in het rein van Fides Pacta tegen goede derde plaats wérd gere scholen mee aan het de zevende keer. DEN HAAG De kernenergiecentrales in Dode- waard en Borsele moeten in principe worden ge sloten. Wel moet de beslissing door regering en parlement worden genomen. Alleen op regerings niveau kunnen de consequenties van sluiting worden gedragen na afweging van alle maat schappelijke, financiële en economische aspec ten. Dat bleek gisteravond in Den Haag de me ning van de raad van commissarissen van het NV Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH). Een belangrijke consequentie van een eventuele slui ting van Borsele en Dodewaard, de financiële gevol gen, is voorlopig nog een heet hangijzer voor de energiebedrijven. De EZH vindt dat deze kosten niet mogen worden afgewenteld op de electriciteitsmaat- schappijen. Deze visie wordt op 12 oktober uitgedra gen op de vergadering van de Gemeenschappelijke Kernenergiecentrale Nederland (GKN). Of de visie van de Zuidhollandse energiecommissarissen ook wordt gedeeld door andere provinciale electriciteits- maatschappijen is nog niet bekend. Wel is het zo dat de EZH binnen de GKN een belangrijke stem heeft als vertegenwoordiger van de grootste provincie. Onderdrukking In bet kader van de actie „Leiden tegen onderdruk king in Latijns-Amerika" wordt morgenavond in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 een infor matie-bijeenkomst gehouden. Onderwerp van de bij eenkomst is de rol van de media met betrekking tot de berichtgeving uit Midden-Amerika. Aan de bijeen komst verlenen de journalisten Frank Diamant (VARA), Wim Jansen (Trouw) en Annemiek Ruygrok (Leidsch Dagblad) hun medewerking. Tevens zullen Leo Madura (El Salvador Komitee Nederland) en een vertegenwoordiger van een informatie analyse groep uit Amsterdam het woordvoeren. Zij zullen met elkaar discussiëren over de wijze waarop de Nederlandse pers ingaat op het nieuws uit Midden-Amerika, dat in het teken staat van geweld en rampen. De nieuwsvoorzie ning wordt volgens de werkgroep L.I.LA. (Leiden In formeert zich over Latijns-Amerika), die de actie op touw heeft gezet, gekenmerkt door de weergave en in cidentele gebeurtenisen zonder de nodige achtergron dinformatie. Verder wordt de film „El Salvador. Revo lutie of dood" van Frank Diamant vertoond en is er een optreden van de muziekgroep Yaravi. Pop in LVC Het Leids Vrijetijdscentrum houdt morgenavond weer een ouderwetse swingavond, waar de LVC-discjockeys zullen zorgen voor het ten gehore brengen van de allernieuwste new wave, rock, ska, funk en punk. De toegangsprijs is twee gulden. Leden van het LVC betalen een gulden. Za terdag treedt in het Vrijetijdscentrum de Amsterdamse popdichter Ton Lebbink op. Hij was drummer bij de in middels ter ziele zijnde groep Mecano en portier van Para- diso. Hij brengt een opwindende act met tapes, drums, rook en licht. Na Lebbink treedt de Amsterdamse groep „Just like Eddie"op. Dit is een vrij nieuwe groep die onder meer bestaat uit ex-leden van Hauser Orkater. De toegangsprijs is vijf gulden vijftig. LVC-leden betalen vier gulden. Zowel op de swingavond als zaterdagavond opent het Vrijetijds centrum om negen uur de deuren. Dierproeven De Anti-vivisectie stichting houdt dinsdag 29 septem ber een informatiebijeenkomst met als titel „Dierproe ven waarom?". Op de bijeenkomst zullen twee deskun digen een discussie uitlokken en wordt informatie ge geven over het werk van de stichting. Op de avond wordt ook getracht vrijwilligers voor de stichting te werven. De informatiebijeenkomst wordt in het Ant honius Clubhuis aan de Lange Mare 43 gehouden. In lichtingen bij de stichting. Stadhouderslaan 100, Den Haag, telefoonnummer 070-521340. Vissen Het rijksmuseum van Geologie en Mineralogie in Leiden houdt in verband met de expositie 'De evolutie van Been- vissen' een aantal lezingen. De lezingen worden gegeven in de filmzaal van het museum aan de Hooglandse Kerk- gracht 19 en duren van acht tot tien uur. De eerste lezing wordt 29 september gegeven door dr. T.F. Krans en gaat over de geschiedenis van vissen. Dr. P.A.M. Gaemers ver telt 13 oktober over de evolutie van kabeljauwen aan de hand van gehoorbeentjes. Op 10 november spreekt dr. P.H. de Buisonjé over evoluerende en niet-evoluerende groepen van oudere, Paleozoische vissen. De serie wordt 12 januari afgesloten door drs. M. van Ooijen, die spreekt over de evolutie van cycliden. Cria Cuervos Cria Cuervos is de titel van de film van Carlos Saura, die K&O dinsdag 29 september in de Kapelzaal van haar gebouw aan de Oude Vest 45 draait. De film be schrijft hoe Anna Torrent van jongsaf vertrouwd is ge raakt met de dood. Ze heeft haar moeder zien sterven, terwijl haar vader vreemd ging. Ze besluit baar vader om het leven te brengen. Kaarten kunnen gekocht of besteld worden bij K&O, telefoonummer 141141. Voetbaltournooi In de Groenoordhallen vindt op dinsdag 29 september een zaalvoetbaltoernooi plaats tussen teams van verschillende gemeentelijke afdelingen. Onder meer nemen deel de teams van de Brandweer, Gemeentereiniging, Sportstich ting etc. De toegang is gratis, de aanvang van het tournooi is zeven uur 's avonds. Burgemeester C. Goekoop zal rond half elf de prijzen uitreiken. G ijr s «1 "DEN De PPR en de hebben enkele kritische tekeningen geplaatst e bezuinigingsnota 1982, iet college onlangs pre- fleerde. Beide partijen I van mening, dat de kkeren ook daadwerke- ontzien moeten worden u laste van de sterksten. c uitgangspunt moet dan ie per sector (volkshuis- «Ing, sociale zorg enzo- ■gjjrt), maar per afzonderlij- 'j' begrotingspost gehan- Ir d worden. „Het college b t meer specificeren. Elk n ratel zal op dit uitgang»- 131 getoetst moeten wor- Nadrukkelijk moet volgens beide partijen nagegaan wor den wat de effecten van de be- suinigingsvoorstellen zijn op bet buurt- en clubhuiswerk, de telefonische hulpdienst en het hulp- en adviescentrum in de Merenwijk. „Zolang nadere ef fecten van deze voorstellen bntbreken, kunnen wii met dit soort concrete voorstellen niet instemmen", aldus de fracties van de PPR en de PSP. De extra verhoging van de rei nigingsrechten moet volgens hen van de lijst afgevoerd worden. En wel, omdat de rechten al regelmatig zijn bij gesteld en omdat in het bijzon der de zwaks ten hard getrof fen worden. In hun reactie zeggen beide partijen verder, dat alles op al les gezet moet worden om te voorkomen, dat de overheid in economisch moeilijke tijden door de bezuinigingen arbeids plaatsen treft (in totaal 75, waarvan 50 bij de gemeente). Juist nu komt het er volgens PPR en PSP op aan om het werk zo eerlijk mogelijk te verdelen. Door hen worden enkele alternatieven aange dragen: „Behalve het minima liseren van overwerk denken wij wij aan het invoeren van vrijwillige werktijdverkorting tot 35 of 30 uur per week". Op enkele punten, moet min der, maar op weer andere punten juist meer bezuinigd worden, zo menen de progres sieven. Mogelijkheden om meer te bezuinigen worden ge zien in het parkeer- en ener giebeleid. Door effectievere controle en een gerichte aan pak zou het parkeer-gebeuren in de stad kostendekkend kunnen worden gemaakt (in 1980 bedroeg het verlies 250.000 gulden). Het energie beleid staat volgens PPR en PSP in Leiden op een zeer laag pitje. Zij stellen voor een actieprogram te ontwerpen, waarin gestreefd wordt naar een bezuiniging van 10 pro cent in gemeentelijke gebou wen en scholen. Tevens zou deze maatregel stimulerend werken in het streven naar een alternatief energiebeleid. Daarbij stellen de partijen voor om gebruik te maken van de mogelijkheid om de salaris sen van de wethouders in een lagere klasse te plaatsen. Dit zou een jaarlijkse bezuiniging van 30 mille opleveren. Tenslotte spreken de PPR en de PSP zich uit tegen de res tauratie van Het Gulden Vlies'. Het pand zou ingericht worden als een ruimte, waarin fracties en commissies zouden kunnen vergaderen. In hun reactie op de bezuinigingsnota stellen de partijen voor om het pand te verkopen en daaraan de plicht tot restauratie te ver binden. LEIDEN De Echte Nederlandse Fietsers bond (ENFB) is van mening, dat op de Breestraat eenrichtingsverkeer (voor parti culier gemotoriseerd verkeer) toegepast moet worden. Het experiment, dat de ge meente afgelopen dinsdag op de Breestraat heeft toegepast, moet volgens de fietsers bond definitief beslag krijgen. „Zelfs als het Kort Rapenburg niet opengegraven zou worden, biedt de veranderde verkeerscircu- latie vele voordelen", aldus de ENFB in een reactie aan bet college. Een eerste voordeel van de door de gemeente beproefde variant is, dat de Breestraat vermin derd toegankelijk wordt voor doorgaaand ver keer, terwijl de toegankelijkheid voor bestem mingsverkeer niet afneemt Daardoor zou een betere bereikbaarheid voor langzaam verkeer en openbaar vervoer worden bewerkstelligd. Voorts verwacht de fietsersbond, dat het win kelklimaat erop vooruit zal gaan. „Dat het mo gelijk is gebleken een variant te ontwikkelen, die van de Breestraat en rustiger en aantrekke lijker winkelstraat maakt zonder de positie van de marktenroute als langzaam-verkeer-gebied aan te tasten, moet wel tot grote tevredenheid stemmen", aldus de ENFB. Voorts verwacht de bond, dat het Noordeinde door de verkeers maatregel rustiger zal worden. Tenslotte doet de ENFB de suggestie om te on derzoeken of het eenrichtingsverkeer niet van af de andere zijde de Breestraat ingeleid kan worden. „Er is dan geen file op de Prinsesse- gracht/Kort Rapenburg en het busverkeer in de richting Breestraat kan maximaal profijt hebben van de VETAG-installatie in de ver keerslichten bij de Apothekersdijk", meent de bond.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3