Brokkenmakers gaan meer premie betalen Nucleaire voorsprong Sovjet-Unie gegroeid BEL: 01718-22654 rins Andrew t drenkeling er helikopter Betogers Dodewaard zien extreem rechts als ophitsers Trein ramt auto BLIJFT U DUURRIJDEN OF KIEST ÜEEN MERCEDES-BENZ BESTELWAGEN. Extra-uitkeringen in grote steden op tijd uitbetaald DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: 1.1. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Donderdag 24 september 1981,71e jaargang no. 22074 De dezer dagen overleden Amsterdamse feministe van het eerste uur Joke Smit krijgt een biografisch portret in „Achter het nieuws" op Ned. II om 20.52 uur. Op Ned. I om 19.40 uur „Die ren met een zendvergunning" en om 21.55 uur Cosmos over Ufo's. Veel bewolking met vanuit het westen nu en dan regen. Middagtemperatuur rond 16 graden. Tot krachtig, aan de kust tot hard toenemende zuidwestelijke wind. Zon op 07.30, onder 19.31 uur. Scheveningen hoogwater 01.32 en 14.25 uur, laagwater 09.54 en 22.20 uur. im 34.000 rds terug r dealer ITERDAM Ruim auto's van het type •Taunus moeten terug de dealer voor een ep in een onderdeel tiet stuurmechanisme, ïns een woordvoerder Ford-Nederland is er 'ijk te weinig vet net spoorstang-eind n, waardoor overma- slijtage kan optreden, gaat om Fords die tus- naart '78 en maart '79 t Belgische Genk zijn oduceerd. laarknop: was wordt niet wit DEN HAAG Energiespaarprogramma's voor de witwas sparen wel energie, maar wasssen minder wit. De totale wastijd en het watergebruik blijven bovendien meestal ge lijk. Dit zegt de Stichting Vergelijkend Wa renonderzoek. Volgens de Stichting, die veertien wasautomaten bekeek, is de consu ment meer gebaat bij een zuiniger witwa sprogramma en een schoner bontwaspro gramma dat bij zo'n energiespaarknop. De meester wasautomaten wassen witgoed en bontgoed nog niet voldoende schoon. De in formatie die fabrikanten over de vulgewich- ten geven, is erg verwarrend; soms wordet voor één machine verschiillende vulgewich- ten aanbevolen. En de garanties van de fa- briknaten zijn óók aan de lage kant, vindt de Stichting. Rood staan weer minder duur AMSTERDAM Rood staan bij de banken wordt voor de derde keer binnen twee weken minder duur. De Algemene Bank Neder land gaat voorop door met ingang van vandaag de toe slag op de debetrente met een half procent te verlagen tot 2 pet. De ABN zegt hier toe te hebben besloten ge zien de daling van de geld markttarieven. Naar ver wachting zullen andere ban ken deze week volgen. Goede opkomst voor „Donderslag" Soldaten met groot verlof melden zich bij een kazerne poort in de buurt van Ven- ray. Gisterochtend is geble ken dat de opkomst voor de mobilisatie-oefening „Don derslag" dit jaar even bevre digend is als vorige jaren. De militairen zijn vandaag gaan oefenen met groot materieel dat zij gisteren uit het mobili satie-complex Venray heb ben gehaald. Het .materiaal bleek in prima conditie te zijn. In de loop van morgen keren de soldaten huis waarts. Actrices gewond bij ongeluk ZAANDAM De actrices Mary Dresselhuys, Re- nee Soutendijk en Ina van Faassen zijn gewond ge raakt bij een auto ongeluk op de Coentunnelweg in Oostzaan. Zij zijn opgenomen in zie kenhuizen in Zaandam. Renee Soutendijk en Ina van Fassen zijn er niet ernstig aan toe. Over de toestand van Mary Dresselhuys is nog niets be kend omdat de röntgenfoto's nog moesten worden bekeken. De actri ces waren onder weg naar een to neelrepetitie. De chauffeur het bus je waarin zij zaten moest plotseling sterk remmen om dat hij werd ver rast door een file. De man verloor de macht over het stuur waardoor het busje omsloeg. van de redding door prins Andrew, geno- >r de periscoop van een onderzeeër. (Van onze correspondent Roger Simons) VEN De Britse prins Andrew (21), broer van nprins Charles, heeft bewezen zijn (marine- nnetje te staan. Als piloot van een hefschroef- ltuig voerde hij de geslaagde redding uit van een ikeling in de brede monding van de Schotse ri de Clyde. nj Andrew dient sinds november vorig jaar bij de fa/ Navy en is piloot van een helikopter van het hgsschip Engerd ine. Toen het bericht kwam dat van de matrozen van het dek van de duikboot geslagen en in zee lag, kreeg de prins opdracht naar de plaats van het ongeval te begeven. In te tijd wist hij de drenkeling uit het koude water en. Volgens een woordvoerder van de Navy was is Andrew de kalmte in persoon en behoefde hij i hulp van de instructeur, die zich naast hem in toestel zat DEN HAAG Automobilisten die veel brokken maken zullen na 1 januari meer moeten gaan betalen voor hun autoverzeke ring; de premie kan dan oplopen tot 120 procent van de uitgang spremie. Rijdt men langere tijd schadevrij dan worden de kortin gen op de premie hoger dan de thans geldende maximale no- claimkorting. Die kortingen kun nen oplopen tot zeventig procent. Er komen ook kortingen voor rij ders in minder drukke gebieden. Is men jonger dan 23 jaar dan is de beginpremie altijd 100 procent. Dit blijkt uit voorstellen voor een nieu we opzet van de tarieven voor de auto verzekeraars. Een aantal maatschap pijen zal de nieuwe tariefstructuur per 1 januari invoeren, andere maatschap pijen beraden zich nog. Het nieuwe systeem geeft een recht vaardige verdeling van de premielast over goede en minder goede rijders, al dus de commissie die de voorstellen heeft geformuleerd. Bij de WA-verze- kering gaat het gewicht van de auto de basis vormen voor de premie in plaats van nu de cataloguswaarde, omdat er een duidelijk verband is tussen het ge wicht van de auto en de schade die aan derden wordt toegebracht. Bij de all- riskverzekering wordt de oorspronkelij ke cataloguswaarde uitgangspunt. Onderduiker Op de Admiraal de Ruyterweg in Am sterdam ging gis teren een hoofd buis van de water leiding stuk. Er ontstond een klein meer, waarin een geparkeerde auto ten onder ging. NDEN De Sovjet-Unie ft driemaal zoveel kern- :ns die gericht zijn op jn in Europa dan het °sten. Op het gebied van intercontinentale raket- bestaat er een even- ht. Wat de conventionele Jrapening betreft (voorna- SfUjk de troepen en him «EVER tank ui trusting), wijzigt de situatie zich langzaam maar zeker in het voordeel van het Oostblok. Dit schrijft het gezaghebbende interna tionale instituut voor strate gische studies in Londen (IISS) in zijn jaarlijks ver slag. De IlSS-rapporten ge ven de meest uitgebreide sa menvatting van officiële cij fers en schattingen over de defensie-uitgaven in de we reld. Moskou is druk doende zijn kernrakettenarsenaal gericht op Europa te moderniseren door middel van de SS-20 ra ket, die voorzien is van drie kernkoppen. De NAVO wil zijn rakettenarsenaal moderni seren vanaf 1983 door statione ring van 572 nieuwe Pers- hings-2 en kruisraketten in West-Europa. Het IISS gelooft niet in de vooral door de Europese vre desbeweging gevreesde moge lijkheid van een beperkt nu cleair conflict in Europa. „In tegendeel, zelfs een bescheiden gebruik van kernwapens in Europa zal naar alle waar schijnlijkheid ontaarden in een conflict op strategisch niveau, d.w.z. waarbij intercontinenta le kernraketten worden inge schakeld voor massale vergel ding. Volgens het IISS wordt het SALT-2 verdrag ter beperking van de strategische wapens, dat de Amerikaanse senaat, weigerde te bekrachtigen, wel nageleefd. Wel echter zijn Amerikanen en Russen bezig de besturirigsmechanismen van deze raketten voortdu rend te verbeteren. Ierland wil bevers gaan in- touden nuttig zijn om bij- orbeeld wilgen te knotten. indien zijn het makkelijke >Ten, want ze stellen geen £e eisen aan hun omgeving. NIJMEGEN Volgens de actievoerders tegen kernener gie zijn activisten van de Nederlandse Volksunie en het Oud-Strijders Legioen degenen geweest die maandag avond rond de blokkade van de kerncentrale een gevaar lijke situatie hebben geschapen. Slechts een klein deel van de menigte die het tentenkamp bij de centrale dreig de te verwoesten, zou uit boze bewoners van het buurt schap Wely hebben bestaan, aldus de Anti-Kernenergie beweging. In Nijmegen hebben enkele honderden mensen gisteravond bij het hoofdbureau van politie gedemonstreerd tegen het optreden van de Mobiele Eenheid in Dodewaard. De demonstranten wa ren een dag eerder uit Dodewaard aangekomen, na de ontrui ming van het terrein rond de kerncentrale. De actie in Nijmegen had een rustig verloop. Tijdelijk werd een schuilkelder bezet en men probeerde in Berg en Bosch het alarm voor fall-out (radio-actieve neerslag) in werking te stellen, maar dit mislukte. Verder waren er acties in Zaandam, Zeeuw-Vlaan- deren en Leeuwarden. Ook vandaag en morgen is de Anti-Ker- nenergiebe weging actief. Gepland zijn o.m. prik acties bij UCN in Almelo. Zaterdag wordt de actieweek afgesloten in Arnhem met een demonstratie bij de Kema. Pagina 11: Niet de vrije hand tegen betogers NOORDWIJKERHOUT Een 43-jarige man uit Lisse is gistermiddag op wonder baarlijke manier aan de dood ontsnapt toen zijn auto op de spoorwegovergang bij het voormalige restaurant Piet Grijs door een trein werd gegrepen. De man raakte niet gewond. Om ongeveer kwart voor zes reed hij op de 's Gravendam- seweg. Toen hij de spoorweg overgang naderde gingen de' bomen dicht. Hij kon niet meer op tijd stoppen, ramde de spoorboom en kwam op de overweg tot stilstand. De man had geen tijd meer om uit zijn auto te stappen toen er met grote snelheid een trein nader de. De auto werd volledig ver nield en de Lissenaar kwam met de schrik vrij. G«en krant ontvangen? Bel lussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. ADVERTENTIE. Kies het zekere voor het onzekere... kies Mercedes-Benz (X) IN LEIDEN ALLEEN IETS LATER DEN HAAG/LEIDEN De gemeentelijke sociale diensten van Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht verwach ten tijdig, half december, de eenmalige uitkering aan de ge zinnen met eén minimuminkomen of minimumuitkering te kunnen uitbetalen. De sociale dienst van Leiden heeft de tijd nodig tot eind december. In Den Haag komen naar schatting 35.000 mensen in aanmer king voor de extra uitkering, in Rotterdam 40.000, in Amster dam 30.000, in Utrecht 8000 en Leiden ongeveer 3500. Om tijdige uitbetaling te kunnen garanderen hebben de sociale diensten uitzendkrachten in dienst genomen. De sociale diensten van Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Lei den konden nog geen medelingen doen over de uitbetaling van de eenmalige uitkering aan alleenstaanden, omdat hierover nog geen instructies heeft gehad van Sociale Zaken. „We weten nog niet precies om welke alleenstaanden het nu eigenlijk gaat", al dus een woordvoerster van de gemeentelijke sociale dienst van Den Haag. In Amsterdam schat men dat ongeveer 16000 alleenstaanden in aanmerking voor de uitkering. „Wij denken eind januari, begin februari deze groep te kunnen uitbetalen", aldus een woord voerder. Pag. 3: Aparte organisatie voor uitbetaling uitkeringen. Fietser (78) levensgevaarlijk gewond VOORHOUT Een 78-jari- ge man uit Voorhout is gis termiddag levensgevaarlijk gewond geraakt toen hij door een bus werd gegrepen. Voor zijn leven wordt ge vreesd. De man reed met zijn fiets op de Jacoba van Beierenweg. Hij stak plotseling de weg over bij een oversteekplaats voor fiet sers. Een toeringcar, bestuurd door een 46-jarige man uit Noordwijk, kon hem niet meer ontwijken. Massagraven in Cambodja ontdekt BANGKOK Vietnamese troepen hebben in een aantal Cambodjaanse provincies zijn sinds het begin van deze maand massagraven ontdekt met de resten van in totaal on geveer 66.000 mensen. Het Vietnamese persbureau heeft dit bekendgemaakt. Het is de tweede melding van de vondst van massagraven deze week. Volgens Vietnam zijn de wreedheden begaan doe. de Rode Khmer, die ervan ver dacht wordt tussen 1973 en 1978 vele tienduizenden men sen om het leven te hebben gebracht.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1