^estduitsers vriiwel eker naar Spanje Nederland-B te gretig in slotfase Tieuwe amateurbepalingen bepleit op IOC-congres J OTORCOUREUR C JOCKEY DOOD Van der Kuijlen naar MVV UNS UITSCHAKELING ENGELAND GROTER HAAG West- lC"|land heeft nog punten nodig om roor de eindronde tet toernooi om de af j titel in Spanje te A"%en. „Die laatste [S D pakken we op 14 riTer tegen Oosten- verklaarde bonds- Derwall na af- van het duel tegen nd ld, dat met 7-1 on- voet was gelopen, k"» score, die zich hal- de wedstrijd (2-1 rminst had afgetekend, drie doelpunten van >nigge, twee van Breit- een van Fischer en ;r vergrootten de itsers hun voorsprong 1 van de wk-kwalifi- ide. '©ertuigend was het op- 'dkvan de Europese kam- voor 45.000 kijkers in [aalion van Bochum ech- t]De ploeg van Derwall ie Finnen, zeker voor 3*nogal slordig aan. Fin- it al lang uitgeschakeld or het eind toernooi in toonde weinig respect 1 reputatie van de te- Jte}der lde s aan Paul Breitner en Joeeinz Rummenigge te dat de toeschouwers toch nog waar voor ld kregen. Evenals bij München weten die Ikaar in het nationaal jlindelings te vinden, ïenwerking resulteerde ie in de tweede helft iste Finnen in vijf tref- Het ongelijke duel in het rijè en Roemenië mikken ho- Ruhr-stadion bewees eens te ger. Roemenië is er nog nooit meer, dat ook de machtige Go- in geslaagd Hongarije te ver- liath de zwakte David niet mag onderschatten. Ongecon centreerd leverde Magath aan de lopende band foutieve pas ses af, was Stielike niet de middenvelder die hij bij Real Madrid kan zijn en blonk Briegel vooral uit door gebrek aan inzet Naast het duo van Bayern verdienden alleen ver dediger Kaltz, die ook in aan vallend opzicht goede dingen deed en de beweeglijke Fi scher een voldoende. Roemenië en Hongarije speel den in Boekarest gelijk: 0—0. Het resultaat van dit duel geldt voor groep 4 in de voor ronde van het toernooi om de wereldtitel. Hongarije heeft het gelijkspel er tegen Roeme nië werkelijk uitgesleept. Roe menië was voor 70.000 fanatie ke kijkers vrijwel de gehele westrijd sterker, maar slaagde er niet in te scoren. Het duel startte met een incident: de toeschouwers barstten bij het splen van het Hongaarse volkslied in een fluitconcert los. Dat moet de Hongaarse ploeg buitengewoon geïrri teerd hebben. In de eerste mi nuten gaf de Oostenrijkse ar biter Linnemayer drie Honga ren een gele kaart. Nadat de bezoekers halverwege de eer ste helft waren uitgeraasd, na men de Roemenen het initia tief over. Door het gelijkspel is er een goede kans dat Engeland vol gend jaar de reis naar Spanje niet hoeft te aanvaarden. Met nog één wedstrijd te spelen kunnen de Engelsen nbg op negen punten komen. Honga- slaan en de in Boekarest aan wezige Ron Greenwood was zeer teleurgesteld dat de Roe menen dat kunststukje niet uithaalden. „Dit resultaat heb ben wij niet gewild", verzucht te de manager van het Engelse elftal met gevoel voor under statement. In Moskou won de Sowjet- Unie voor groep 3 met 4—0 van Turkije. Bij rust was de stand 30. Het Russische team beheerste het duel tegen Tur kije volledig. In de vierde mi nuut bracht centrale verdedi ger Chivadze de Russen aan de leiding. Demjanenko vergroot te in de twintigste minuut de score. Zes minuten later maak te Blochin er 30 van. In de vierde minuut van de tweede helft bepaalde Sjengelia uit een pass van Daraselia het verschil op vier treffers. Doel man Senol was alle keren kansloos. De Turken kwamen slechts sporadisch in het straf schopgebied van de tegenstan der. Het duel werd bijgewoond door 45.000 kijkers. De Sowjet- Unie is nu derde in groep 3 met zeven punten uit vier duels. De ploeg heeft nog de helft van de wedstrijden in de voorronde te spelen. De kans is groot dat de Sowjet-Unie voor het eerst sinds 1970 de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap haalt. In Reykjavik speelden IJsland en Tsjechoslowakije voor groep 3 gelijk met 11. Bij rust hadden de IJslanders door een doelpunt van Ormsley in de zesde minuut een voor sprong. Een kwartier voor tijd maakte Kozak gelijk. Er wa ren 8400 toeschouwers. Standen Groep 3: 1. Tsjechoslowakije 6 4 1 1 9 14- 3 2. Wales 6 4 1 1 9 10- 2 3. Sowjet-Unie 4 3 1 0 7 11-1 4. IJsland 7 2 1 4 5 8-19 5. Turkije 7 0 0 7 0 1-19 Groep 1: 1. West-Duitsland 5 5 0 0 10 18- 2 2. Oostenrijk 3. Bulgarije 4. Albanië 5. Finland 1. Roemenië 2. Engeland 3. Hongarije 4. Noorwegen 5. Zwitserland 6 5 0 1 10 15- 3 5 3 0 2 6 9-6 6 10 5 2 4-12 8 1 0 7 2 4-27 6 2 3 1 7 4-3 7 3 1 3 7 12- 8 5 2 2 1 6 6-6 7 2 2 3 6 7-11 5 1 2 2 4 7-8 V riendschappelijk Griekenland heeft in Saloniki in een vriendschappelijke in terlandwedstrijd Zweden met 21 verslagen. Bij de rust leidden de Grieken met 10 door een treffer van Anastopo- lous in de 6e minuut. Na de pauze vielen de resterende twee doelpunten binnen de minuut. Larsson maakte voor Zweden gelijk, waarna Kouis de Grieken de zege bracht. Er waren 15.000 toeschouwers. In Wenen werd het Oosten rijkse elftal door de 20.000 toe schouwers uitgefloten. In de westrijd tegen Spanje leverden de Oostenrijkers een wanpres tatie. Spanje hield het op 00. Het duel gold voor de Oosten rijkers als voorbereiding op het WK-kwalificatietreffen te gen West-Duitsland over drie weken. In Kopenhagen won Dene marken met 21 van Noorwe gen. In het Deense elftal wa ren zes „buitenlanders" opge steld: Ziegler en Lerby (Ajax), Heinz Rummenigge scoort met een fraaie omhaal de tweede Duitse treffer. Amesen (Valencia), Simons- son (Barcelona), Bastrup (Hamburger SV) en Elkjaer (Lokeren). Twee van hen na men de doelpunten voor hun rekening. Elkjaer opende de score in de 19e minuut. Na de rust maakte Kojedal gelijk. Frank Arnesen maakte in de 68e minuut uit de strafschop het winnende doelpunt. Het duel werd bijgewoond door 16.200 toeschouwers. In Bologna nam Italië tegen Bulgarije een voorsprong met 30 door twee doelpunten van Graziani (39e en 45e mi nuut) en één van debutant Dossena (74). Toch domineerde de thuisspelende ploeg niet voor de 45.000 toeschouwers. Bulgarije was over de gehele linie gelijkwaardig, schiep zich een handvol kansen, maar wist pas in de slotfase de juiste richting te vinden. Mladenov scoorde in de 83e minuut tegen en twee minuten voor het ein de scoorde Dossena in eigen doel. Europa Cup 2 Standard Luik heeft gistera vond in La Valetta met 31 gewonnen van FC Floriana. Het betrof de eerste wedstrijd in de eerste ronde van de strijd om de Europese beker voor bekerwinnaars. De eind stand was reeds bij de rust be reikt. Voorstopper Meeuws opende in de 22e minuut de score. Binnen acht minuten leidden de Belgen met 03 door doelpunten van Voordec- kers en ^anxder Smissen. Acht minuten voor de rust maakte Aquilina het doelpunt voor de thuisclub. Er waren 5000 toe schouwers. Engeland In de Engelse eerste divisie werden gisteravond drie wed strijden gespeeld. De uitslagen: Aston Villa—Stoke City 22, Man chester CityLeeds United 40, Nottingham ForestSunderland 2 0. Stand aan kop na de zesde speeldag: West Ham United 6 4 2 0 14 14- 5 Ipswich Town 6 4 2 0 14 13- 6 Swansea 6 4 0 2 12 13-10 Manchester City 6 3 2 1 11 11-7 Nottingham Forest 6 6 6 1 11 09-06 Southampton 6 3 1 2 10 11- 8 Uitslagen zevende ronde van de Zwitserse competitie: AarauServet- te 26, Basel-Young Boys 1-1, Bulle- Chiasso 1-1, Grasshoppers-Lausanne 3-1, Luzern-Nordstern 3-2, Vevey- Zürich 0-1, St. Gallen-Xamax 0-1, Bellinzona-Sion 1-1. Stand na zeven wedstrijden: 1. Ser- vette 14, 2. Young Boys 10, 3. Basel 10, 4. Xamax 9, 5. Zurich 9. - Een negentienjarige jockey is gisteren in een zie- is in Mainz aan zijn zondag op de renbaan van Has- opgelopen verwondingen overleden. ;eluk gebeurde toen het paard dat aan de leiding lag te- zes meter brede draaideur was aangelopen. De deur had lijk open moeten zijn. Het paard was op slag dood. Vijf n kwamen ten val, zij werden nog op de baan afgemaakt, gewonde vrouwelijke jockeys liggen nog in het zieken- lanse motorcoureur Gaston Biscia overleed in een zieken- Madrid aan de verwondingen, die hij bij een valpartij igelopen. Biscia kwam zondag in een wedstrijd in de 250 se op het Jarama-circuit, die meetelde voor de strijd om inse titel ten val. Hij liep daarbij ernstige verwondingen hoofd op. Risico Gerulaitis op jaar schorsing NEW YORK De Amerikaanse tennisser Vitas Gerulaitis is door de internationale proftennis organisatie (heren) ge schorst. De Amerikaan zal in de komende drie weken niet mogen deelnemen aan toernooien in het „grand-prix" cir cuit. De halve finalist in het enkelspel bij de afgelopen open Amerikaanse kampioenschappen loopt deze straf op, omdat hij in de laatste twaalf maanden meer dan 25.000 gul den aan boete moest incasseren. De secretaris van de prof-organisatie, Marshall Happer, ver klaarde dat tevens een onderzoek zal worden ingesteld of Geru laitis naar aanleiding van zijn slechte gedrag nog eens beboet moet worden met 25.000 gulden. Dat zou een automatische schorsing van een jaar betekenen. De rossige Amerikaan zou vooral op Flushing Meadow tekeer zijn gegaan. De scheidsrech ters legden hem in dat toernooi ruim 5000 gulden aan boetes op. Onder meer omdat hij tijdens zijn partij in de halve finales tegen de latere winnaar, John MceEnroe, de arbiter had beledigd. Iets dat hij in de wedstrijd tegen Ivan Lendl ook al had gedaan. Ge rulaitis moest ook nog eens 1500 gulden betalen als straf voor het niet op een persconferentie verschijnen om zodoende contact met de pers te mijden. MAASTRICHT - De kans is groot dat Willy van der Kuijlen zaterdag zijn debuut voor MW maakt in de thuiswedstrijd tegen FC Den Haag. Gisteren kwamen de Maa strichtse eredivisieclub en de Helmonder tot overeenstem ming over een contract tot het eind van dit seizoen. Beide partijen kwamen ook een optie voor volgend seizoen overeen. Van der Kuiilen wilde weg bij PSV, omdat hij daar niet meer op een plaats in de basis kon rekenen en zelfs niet meer voldoende werd geacht om eerste wisselspeler te zijn. Daarop gaf Van der Kuijlen, die dertien jaar voor PSV heeft gespeeld, te kennen dat hij weg wilde uit Eindhoven. Waarop MVV, dat aan een slecht seizoen bezig is tot dus ver, op de markt kwam om de 33-jarige middenvelder in te lijven. Wim Kieft heeft de gehele Russische defensie verrast en de eerste treffer gescoord. BREDA Sinds Kees Rijvers bonds coach is, is de opzet van het nationale B-elftal drastisch gewijzigd. De opvol ger van Jan Zwartkruis ziet het hele maal niet zitten de B-ploeg als een soort tweede elftal te beschouwen en voelt er veel meer de equipe te benut ten om jeugdige spelers klaar te sto men voor het grote werk. Vandaar, dat hij de wedstrijd die Oranje-B on langs in Doetinchem tegen de tweede keus van Zwitserland afwerkte, nau welijks de moeite waard vond. Rij vers had in die dagen immers de jeugd nodig om tegen het A-team van de Zwitsers te kunnen aantreden. Daar mochten spelers als Wim Kieft, Ruud Gullit en Frank Rijkaard voor het eerst proeven van een heuse inter land, zij het in de wetenschap, dat ze bij het echte serieuze gebeuren voorlo pig nog zullen moeten toekijken. Gisteren in Breda kreeg de jonge garde, aange vuld met een enkeling wiens hoop op het Ne derlands elftal nog niet geheel is vervlogen, zoals Martin Jol en Martien Vreijsen, eigenlijk voor het eerst de gelegenheid zich volgens de opzet van Rijvers te manifesteren. Onder su pervisie van assistent-bondscoach Rob Baan mochten de aanstaande internationals, wier kansen op het echte Oranje eerder kunnen worden gegrepen wanneer het Nederlands elf tal definitief afhaakt voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap in Span je, zich waarmaken tegen de B-equipe van de Rusland. Het werd geen onverdeeld succes. Na een redelijke eerste helft en een ruststand van 1-0, viel Oranje-B op het terrein van NAC be hoorlijk terug, mede omdat Baan driemaal kort achter elkaar wegens blessures gedwongen werd wisselspelers in te zetten. Dat kwam het combinatievermogen en de organisatie van zijn ploeg niet ten goede. Het verband tussen de li nies raakte steeds meer zoek en de Russen kon den, gedisciplineerd spelend en hun snelheid vrijwel optimaal uitbuitend, uiteindelijk met 3- 2 zegevieren, toen Oranje-B te gretig de knoc kout wilde, nadat het negen minuten voor tijd op 2-2 was gekomen. Aanvankelijk ging het goed met de aanstor mende jeugd. Verdedigend kwam de ploeg nau welijks in problemen, omdat het centrale Twentse duo Martin Jol en John Scheve, aan gevuld met de sterk offensief ingestelde Ajax- verdedigers Keje Molenaar en Peter Boeve vrij simpel kon antwoorden op de toen overigens ook nog niet al te zeer aandringende aanval van de gasten. Omdat Oranje toen bovendien ook nog de vleugels goed bezet had - Jan Mon ster op links en aan de rechterkant Martien Vreijsen waren in elk geval voortdurend be reikbare aanspeelpunten - moest de ploeg uit de Rusland zijn concentratie vooral op verdedigen richten. De Nederlandse voorsprong, na 19 mi nuten ontstaan, was dan ook allesbehalve een verrassing. Martien Vreijsen speelde de bal naar Ruud Gullit. die laag voorzette. De attente spits Wim Kieft bewees zijn nut als pinchhitter, hoewel hij weinig ruimte kreeg om aan te leg gen: 1-0. Met uitzondering van een schitterende knal tegen Kroeglov op viel er in het resteren de deel van de eerste helft niet zo veel meer te genieten. Nederland bleef weliswaar beter, maar ging gaandeweg het overleg in de ploeg verliezen. Nog erger Dat werd nog erger, toen Baan als vervanger van de aan een kuit geraakte Martien Vreijsen diens clubgenoot Guus van der Borgt een kans gaf. De 18-jarige speler van NAC was daarvoor duidelijk nog niet rijp. Oranje werd meteen op rechts lamgelegd en ging 20 minuten later ook op links alle gevaar verliezen, toen Monster van FC Utrecht met een geïrriteerde achilles pees de kant moest opzoeken en werd opge volgd door Frans Adelaar. Ondertussen had ook de wissel van Edo Ophof door Ronald Koe man al plaatsgevonden en dat bleek alles bij el kaar te veel van het slechte. De Russen maakten eerst gelijk door Hess en namen ruim een kwartier voor tijd zelfs een voorsprong, toen Staflo handig om de met zich zelf vechtende Michel Valke heendraaide en met een droge knal doel trof: 1-2. Oranje kwam nog terug tot 2-2, toen Staflo zelf het leer inle verde bij Koeman, die prompt het hoofd van de veelal geïsoleerde Kieft vond. Toen Oranje ech ter de gretigheid opbracht het karwei te willen afmaken, sloeg Rusland nog een keer toe. De vaardige invaller Zeloedkov profiteerde goed van de ruimte toen Martin Jol zich offensief bleef inschakelen door ook langs doelman Ed ward Metgod te glippen: 2-3. Baan: „Je moet de jongens niet laten vallen als ze een keer een slechte wedstrijd spelen. Het is belangrijk dat ze blijven ruiken aan interland- voetbal. Als we naar herkenbare spelpatronen toe kunnen en meer kansen krijgen ingespeeld te raken, zal het alleen maar beter worden". Daarbij is mogelijk ook een plaats ingeruimd voor de gisteren opnieuw niet aanwezige spe lers van landskampioen AZ'67. Baan: „Ik had geen zin om voor de derde maal bedankt te worden. Ik wil nu eerst het gesprek met AZ af wachten voor ik van die club weer mensen op roep. Is dat gesprek positief verlopen, dan zijn ze ook van AZ zonder meer welkom. WILLEM PFEIFFER scoreverloop: 19. Kieft 1-0; 52. Hess 1-1; 72. Staflo 1-2; 80. Kieft 2-2; 84. Zeloedkov 2-3; Scheidsrechter: Grey (Eng), toeschouwers: 4400. Nederland-B: Metgod; Molenaar, Jol, Scheve. Boeve; Op- hof (R. Koeman), Gullitt, Valke; Vreijsen (Van der Borgt), Kieft, Monster (Adelaar). Rusland- B: Tsjanov; Kroeglov, Mentsjoekov, Adroesjen- kov (Petrakov), Jasjin; Bal, Boebnov. Staflo; Vederenko, Javtoesjenko Zeloedkov), Hess. LD EN-BADEN Met een niet s te verstane redevoering tot e internationale sportbonden, nationale Olympische Comi- s heeft Juan Antonio Sama- nch, de voorzitter van het In- nationale Olympische Comité, Baden-Baden het elfde Olym- sche congres geopend. Sama- nch benadrukte in zijn ope- ngswoord de leidende rol van t IOC in de sportwereld. De anjaard, die als diplomaat was o.a. ambassadeur van n land in de Sowjet-Unie wees met zijn toespraak in de nazat-zaal van het kurhaus in den-Baden dat hij als presi- nt van het IOC een Jcrachtig leid wil voeren. congres, dat werd geopend met de reldpremière van de door Leonard rnstein gecomponeerde Olympische feestmuziek, zag drie sprekers. Naast Sa maranch waren dat Willi Daume, de or ganisator van het elfde Olympische con gres en de Westduitse president Karl Cars tens. Samaranch en Daume waren het er over eens, dat het „wereldparlement van de sport", zoals Carstens het elfde Olym pische congres noemde, verstrekkende gevolgen zal hebben voor de sport in de wereld. Samaranch stelde: „Dit congres zal het fundament voor een nieuwe pe riode in de Olympische beweging leg gen". Geen moment liet de Spanjaard er twijfel over bestaan dat hij de architect van dat fundament zal zijn. Willi] Daume stelde nadrukkelijk dat er nieuwe amateurbepalingen moeten ko men en dat de sportlieden meer zeggen schap moeten krijgen. Onder de aanwe zigen waren ook vertegenwoordigers van de sportlieden, die voor de eerste maal bij een Olympisch congres aanwe zig mochten zijn om te horen hoe over hen en hun toekomst wordt beslist. Sebastian Coe is gisteren door de in Ba den-Baden aanwezige topsporters, o.a. de Olympische kampioenen Teofilo Steven son (boksen), Michele Ford en Per Ar- vidsson (zwemmen), Alexander Ditjatin (turnen) gekozen als de man die de sa menvatting van de atleten zal uitspre ken. Andere topsporters, die vijf minu ten het woord mogen voeren zijn de Noorse Skiër Iva Formo (over doping), Radu Voine (Roe) over de positie van de vrouw in de sport en de Westduitse schermer Thomas Bach, die namens de sportlieden over het amateurisme zal spreken. Juan Antonio Samaranch waarschuwde in zijn openingswoord dat de internatio nale Olympische beweging ten dode zal zijn opgeschreven wanneer de interna tionale sportorganisaties afhankelijk worden van regeringen. Samaranch stel de dat er vele internationale contacten met regeringen zijn en dat het IOC, de nationale Olympische comité's en de in ternationale sportbonden regelmatig worden uitgenodigd tot het bijwonen van vergaderingen van de UNESCO en die van de ministers van sport. „Ik ben er bijzonder verheugd over dat men in dergelijke bijeenkomsten officieel steeds erkent dat wij compleet en noodzakelijk onafhankelijk zijn,'Samaranch zei ver der dat in meerderheid sportlieden, clubs en bonden maar ook nationale Olym pische comité's rekening moeten houden met de regeringen van hun landen al was het alleen maar om in leven te blij ven. „Daarvoor is het noodzakelijk", al dus de president van het IOC „dat de verhoudingen met die regeringen goed zijn en blijven". „Maar tegelijkertijd", waarschuwde Sa maranch, „is het niet minder belangrijk dat elke regering de onafhankelijkheid en autonomie van elke nationale organi satie in de sport in de breedste zin van het woord erkent. Wij zijn volledig voor een vrije en eerlijke samenwerking maar zonder inbreuk op onze rechten. Dat zou het einde kunnen betekenen van de Olympische beweging". Moeilijkste Volgens Samaranch heeft de Olympische beweging in 1980 de moeilijkste periode uit zijn bestaan gekend, waarmee hij re fereerde aan de door de Verenigde Sta ten geïnitieerde boycot van de Olym pische spelen in Moskou. „De Olym pische beweging heeft de laatste jaren stormen en ofkanen doorstaan, die elk ander schip zouden hebben doen kapsei zen. De Olympische beweging echter heeft die doorstaan en is er sterker dan ooit uit te voorschijn gekomen. Maar de vijandelijke krachten en de totaal andere interesses, die vergeefs hebben getracht de mast van ons schip te breken en daar na het roer te grijpen, zijn er nog steeds". Hoewel hij niet sprak over de laatste dreiging op het Olympische front, doelde Samaranch echter op de Olympische spelen van 1984 in Los Angeles, die in gevaar zouden kunnen komen door de trip die de Zuidafrikaanse rugbyploeg „De Springbokken" door Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten maakte. Sama ranch, die de afgelopen dagen reeds een gesprek had met twee Afrikaanse sport organisaties, de opperste raad van de sport van Afrika en de Afrikaanse Olympische comité's, zei dat er geen spa ke is van een nieuwe boycot door deze organisaties. Hij benadrukte nog eens dat de Olympische beweging tegen apart heid in de sport is. „Het blijft echter een moeilijk en gevaarlijk probleem", aldus de voorzitter van het IOC. „Iedereen heeft een uitgesproken standpunt over deze zaak en het IOC was in 1970 de eer ste organisatie die Zuid-Afrika uitsloot. „Iedereen hier is tegen deze gesel voor de sport". Samaranch sprak ook nog over de groei van de Olympische spelen. „In de afgelo pen twintig jaar is het aantal nationale Olympische comité's gegroeid van 84 tot 149. Het aandeel van de vrouw in de Olympische sport wordt steeds belangrij ker. De vrouwen maakten in Moskou 35 procent van het aantal deelnemers uit. Nieuwe takken van sport zijn toegelaten tot de spelen en andere, vele andere, kloppen op de deur. VCQRT LEIDSE COURANT DONDERDAG24SEPTEMBER1981 PAGINA IS

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15