GOED PITTIG. NIET ZO SCHERP mi'slamitische inquisitie strijdt in ran tegenzevenkoppige draak Haig en Gromyko hadden 'eerlijk' gesprek KOR bereid zich op te heffen BRANDARIS.0MDAT-IE GOED ZWAAR IS. iflTENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 24SEPTEMBER1981 PAGINA 13 HAAG „De Islam staat niet lat gewonde opstandelingen naar ciekenhuis worden overgebracht, weerspannigen moeten worden naakt. Allen die deelnemen aan lddadige demonstraties op straat volgens de islam ter plekke geëxecuteerd. Het is niet nodig voor de rechtbank verschijnen, te voeren oorlog tegen God." illahs in Iran zijn onzeker gewor- e revolutie in het land, die begon te sjah op de vlucht werd gejaagd itollah Khomeiny door een mil- ipubliek juichend werd binnenge- begint zich tegen hen te keren, nd in de Islamitische Republiek leven meer zeker. Niet de „vijan- in de revolutie" wie dat zijn It door de mollahs uitgemaakt, de „beschermers van de revolu- venmin op 28 juni van dit jaar ofte een bom in het hoofdkwar- an de Islamitische Revolutionaire j, waarbij 72 politici, voor het me- eel parlementariërs, om het leven men; op 31 augustus stierf premier ai als gevolg van een brandbomex- e. De burgeroorlog in Iran is een ^worden. xrhter van het revolutionaire tribu- in Teheran, ayatollah Mohammed AI ni, heeft nu opgeroepen tot het in- jf'n van het standrecht. Weliswaar hij zijn uitlating later weer in, „om- e imam (ayatollah Khomeiny) het ril", maar de openbare aanklager in y iran Lajevardi ging nog verder in zijn ement. „Ouders moeten hun kinde- icherp in het oog houden", waar- vde hij. „Kinderen kunnen tot con- ivolutionaire acties worden verleid, als een twaalfjarig kind bij een ge- nde demonstratie wordt aangehou- zal het worden doodgeschoten. De jd doet er niet toe". Veelbetekenend dat de scholieren in het land door neiny zijn opgeroepen om tegenstan- van de regering op te sporen en aan lamitische inquisitie strijdt tegen een ikoppige draak. Zodra één „vijand iet volk" verslagen is, of zó gedeci- d dat er verder geen gevaar van te achten is, steekt een andere dreiging ip op. De massale vreugde over het ijnen van de gehate sjah Moham- "ïza Pahlevi is weggeëbd; de natio- rbondenheid als gevolg van de gij van Amerikaans ambassadeperso- waarmee de Verenigde Staten 444 lang onder druk werden gezet, is inen. De oppositie groeit. Hoewel iderheidsgroeperingen in het land Koerden, de Armenen, de Mongool ken onder controle kunnen wor- •houden, wordt met name de links- ische verzetsbeweging Moedjahe- Khalq steeds sterker. De nu al dan een jaar voortdurende oorlog rak werkt demoraliserend voor het dat toch al ontmoedigd is vanwege ft dat president Bani-Sadr, die er po- was vanwege zijn grote aandacht de krijgsverrichtingen, de wijk naar buitenland heeft genomen. „vijanden" vertonen zich in steeds blende gedaanten. Eerst moest wor- fgerekend met de trouwe volgelin- in de sjah: ministers, legerofficieren, van de Savak, de nationale inlich- in- en veiligheidsdienst die vóór de lutie met ijzeren hand elke vorm van sitie in de kiem smoorde. Toen met ijanden van de Islam: overtreders op eel gebied: prostituees, homosexuelen. andere wetsovertreders: drughande- bankovervallers. rns het jaarboek 1979-1980 van Am- International vonden in Iran vanaf ïrugkomst van Khomeiny in februari tot september van dat jaar 800 a 1000 ities plaats. Dat aantal is intussen ïlvoudigd. In het afgelopen week- bleek dat terechtstellingen langza- kt In de verhitte sfeer waarin Teheran op het ogenblik leeft doen tonelen van aanhankelijk heid als deze bij de begrafenis van de bij een aanslag om het leven gekomen premier Bahonar zich geregeld voor. merhand een epidemie zijn geworden in het land: In het afgelopen weekeinde werden 182 mensen ter dood gebracht. De oproep tot standrecht maakt duidelijk dat de mollahs er geen moeite meer mee heb ben dat een situatie van volstrekte wette loosheid gaat ontstaan. Grondwet In 1980, ofwel om volgens de islamitische tijdrekening te spreken, 1358, werd de Iraanse grondwet bij referendum aan vaard. Letterlijk keerde Iran terug tot de Middeleeuwen, want onder de sjah, die wereldwijde economische contacten on derhield, tilde men niet zo zwaar aan de jaartelling de islamitische en christelij ke werden er door elkaar heen gebruikt. Naar de letter is de Iraanse grondwet op merkelijk liberaal. Hoewel is bepaald dat de islam de staatsgodsdienst is „en dat eeuwig zal blijven", worden andere gods diensten getolereerd en grondwettelijk be schermd, zij het beperkt tot drie: de oud- perzische godsdienst mazdelsme, het jo dendom en het christendom. Maar al spoedig wees de praktijk uit dat de grond wet slechts de theorie aangaf. Hetzelfde dreigt nu te gebeuren met de grondwettelijke bescherming van de Ira- niërs, die eigenlijk al vanaf het begin een dode letter is gebleken, waar rondreizen de rechters streng maar onverbiddelijk ie dere uitwas hard bestraften, meestal met de dood. Artikel 34 van de grondwet schrijft voor dat „niemand zal worden gearresteerd, tenzij de wet dat vereist" en dat een beschuldigde „schriftelijk op de hoogte wordt gesteld van de redenen voor de aanklacht". Het standrecht waarvan de invoering slechts een kwestie van tijd lijkt, en nu al kan worden gehanteerd wanneer een (meestal zwaarbewapende) "autoriteit zich „bedreigd" voelt maakt elke rechtsbescherming in het land tot een wassen neus. De chaos in het land neemt met de dag toe, en het wachten is op de totale ontred dering. Alle pogingen van de sjah om Iran binnen een tijdsbestek van enkele tiental len jaren van een achtergebleven staat tot een moderne natie te maken zijn terugge draaid. De enige economische kurk van Iran, de oliewinning, is tot een fractie be perkt, omdat de installaties niet meer goed worden onderhouden, of bij het grensconflict met Irak in puin zijn gescho ten, en technici zijn veijaagd of terechtge steld. Het leven in de huidige wanorde maakt, vergeleken met de „geoliede maatschap pij" van de sjah, voor de gemiddelde Ira niër niet veel uit. Hij was al straatarm. De onvermijdelijke opstand tegen het schrik bewind der ayatollahs zal moeten komen van de „middenlaag", die zich niet langer zal willen schikken onder de godsdiensti ge dictatuur, die onvermijdelijk zal leiden tot de totale vernietiging van elke struc tuur die het land nog bezit. In Parijs wachten al twee ooit hoogge plaatste politici op het moment dat het Iraanse volk hen nodig heeft: in de eerste plaats ex-premier Bakhtiar, die Iran be stuurde tijdens de overgangsperiode tus sen het vertrek van de sjah en de komst van Khomeiny. Hij riep gisteren de hulp van de Verenigde Naties in om aan de „systematische moordpartijen in zijn land een eind te maken". In de tweede plaats ex-president Bani-Sadr, die ruim een jaar probeerde de grondwet te handhaven. Het zijn aartsvijanden van elkaar, die als eni ge overeenkomst hebben dat ze uiteinde lijk moesten vluchten voor de islamitische terreur. In Kairo hoopt de sjah-in-balling- schap, Reza Kurusj, zoon van de intussen overleden Iraanse heerser, dat de monar chie onder zijn leiding zal worden her steld. In Iran zelf is hier en daar een „terugver langen naar de tijd van de sjah" te consta teren wat op zich geen enkele waarde ring voor diens schrikbewind hoeft te be tekenen. De teleurstelling in Khomeiny en diens handlangers, het feit dat talloze aanhangers van de imam intussen zijn te rechtgesteld of zuchten in vunzige ker kers en de bijna volstrekte wetteloosheid, alles maakt duidelijk dat de Islamitische Republiek van Iran, nauwelijks twee jaar na zijn glorieuze opkomst, tot ontbinding is overgegaan. Voor een hunkering naar het verleden is in Iran geen enkele reden. Amnesty In ternational constateerde in 1976 dat er toen vele duizenden politieke gevangenen waren onbetrouwbare gegevens schat ten dat aantal zelfs op 25.000 tot 100.000. Amnesty klaagde over martelingen en net als nu over executies. De geheime dienst, de Savak, trad bikkelhard op. Maar de aantallen verbleken bij de huidi ge cijfers. In juni 1975 werden twee poli tieke gevangenen terechtgesteld en alleen al in de eerste twee maanden van 1976 werden vijftien executies gemeld. Op 31 december 1975 werden tien mensen ter dood veroordeeld en aan slechts één van hen werd gratie verleend. ANDRE HORLINGS Westduitse regering wil Kalkar voltooien (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De Westduitse regering heeft gis teren in principe besloten om de bouw van de zogenaamde snelle kweekreacor in Kal kar aan de Nederlandse grens te voltooien. Voorwaarde daarvoor is wel dat de Westduitse elektriciteitsbedrijven veel meer aan dit uit de hand gelopen mammoetprojet gaan bijdragen, iets wat zij steeds hebben geweigerd omdat het Westduiste parlement het laatste woord heeft over het in gebruik nemen van Kalkar. De kos ten van de reactor'zijn gestegen van anderhalf tot 5,4 miljard D-Mark. In plaats van 1979 zoals oorspronkelijk was voorzien, kan het prototype op zijn vroegst pas in 1985-86 in gebruik wor den genomen. Een werkelijke bijdrage aan de stroomvoorziening kan dit type reactor ver moedelijk pas in het jaar 2020 leveren. Een wat wantrouwig kijkende minister Haig luistert naar zijn Russische ambtgenoot Gromyko bij hun eerste ontmoeting in het VN- gebouw. NEW YORK De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig en zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromyko heb ben gisteravond in de Amerikaanse missie van het VN-gebouw in New York meer dan vier uur met elkaar gesproken. Het gesprek werd door Haig „eerlijk en zake lijk" genoemd en de twee zouden over alle aspecten van de Ameri kaans-Russische betrek kingen hebben gespro ken. Verwacht wordt dat nog van daag bekend gemaakt wordt wanneer de officiële onder handelingen over de beheer- Schmidt: V redesbeweging is aan een oog blind BONN De Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt heeft mensen die tegen de modernisering van de NAVO- kernwapens demonstreren „aan een oog blind" genoemd. Volgens Schmidt, in een interview met Bildzeitung, verzwakken de demonstranten het westelijke bondgenootschap en spelen zij het Oostblok in de kaart. Schmidt liet zich verder bezorgd uit over de demonstratie die voor 10 oktober in Bonn op het programma staat en waaraan veel leden van zijn eigen partij zullen deelnemen. Er worden ongeveer 100.000 deelnemers verwacht Van een verbod aan de demonstratie mee te doen wil hij echter niets weten. sing en plaatsing van kernwa pens voor de middellange af stand in Europa zullen plaats vinden. Haig en Gromyko zul len overigens maandag op nieuw overleg plegen. Het gesprek tussen Haig en Gromyko het eerste op dit niveau sinds de ambtsaanvaar ding van president Reagan in januari begon met de uit wisseling van enige beleefde grapjes. „Ik heb uw bibilogra- fie gelezen", zei Haig, waar hij klaarblijkelijk biografie be doelde. U begon uw carriëre in 1943, aldus Haig. „Nee" corri geerde Gromyko in het En gels. „Ik begon in 1939 als con sul in Washington aan de Rus sische ambassade". Er waren strenge veiligheidsmaatregelen getroffen voor het overleg in het VN-gebouw. Washington wil naast het overleg over de middellange afstandsraketten ook overleg openen over de intercontinen tale raketten. Dit werd meege deeld door de onderminister voor defensie, Richard Perle, vlak voordat Haig en Gromy ko aan hun gesprek in New York begonnen. Verzet tegen Thatcher ook in eigen partij LONDEN Binnen de Brit se Conservatieve partij neemt de oppositie tegen premier Margaret Thatcher en de door haar regering ge voerde economische politiek toe. Volgende maand houdt de Conservatieve partij haar jaarlijkse congres en vol gens partijfunctionarissen zal dan met name worden gesproken over de slechte toestand waarin 's lands economie verkeert. Volgens de laatste cijfers zijn er meer dan drie miljoen men sen werkloos, een nieuw re cord. De partijleiding heeft toegegeven dat de Conserva tieven een moeilijke tijd door maken. Toch blijft de leiding van de partij van premier Thatcher ervan overtuigd dat de, volgens sommige deskun digen op alle fronten falende politiek, binnen afzienbare tijd zoveel resultaten zal opleveren dat bij de volgende verkiezin gen, in 1984, op winst mag worden gerekend. Kritiek Ierse premier op IRA DUBLIN De Ierse premier Fitzgerald heeft het geweld van de IRA in Noord-Ierland veroordeelt. De IRA onder graaft met het geweld de doel stelling van een Verenigd Ier land, aldus de eerste-minister. Hij benadrukte dat de Ieren steeds minder gaan voelen voor de hereniging, zolang de IRA zijn idealen langs geweld dadige weg probeert te verwe zenlijken. Verzet beheerst tweede stad van Afghanistan QUETTA Islamitische op standelingen beheersen Kan dahar, de tweede stad van Af ghanistan, met uitzondering van het militaire garnizoen en het vroegere bestuurscentrum, dat een soort niemandsland is geworden. Een leider van het Afghaanse verzet heeft dit bij aankomst in Pakistan meege deeld. Hij vertelde dat een groep van vijfhonderd verzet strijders verleden week de stad zijn binnengetrokken. Het bestuurscentrum hebben zij na hevige bombardementen door Afghaanse en Russische vlieg tuigen weer moeten verlaten, maar de rest van de stad wordt, aldus de verzetsleider, beheerst WARSCHAU Het Poolse „Comité De leden van KOR, vijf jaar geleden op- Solidariteit zal worden voorgesteld KOR voor Sociale Zelfverdediging" (KOR) gericht ter verdediging van arbeiders die op te heffen. Solidariteit heeft de rol van is bereid zich op te heffen, als het con- na de arbeidsonrust van die zomer wer- KOR voor een zeer groot deel overgeno- gres van het vakverbond Solidariteit den veroordeeld, kwamen gisteren in men. Het comité heeft bij de arbeidsonrust dat nuttig vindt. Komend weekeinde Warschau bijeen om dit feit te gedenken, van verleden jaar, die aanleiding was tot vergadert Solidariteit in Gdansk. Een van de leden, Edward Lipinski, ver- de oprichting van het vrije vakverbond, klaarde na afloop dat aan het congres van een voorname rol gespeeld. deeltelijke ortus vierling tIJS Franse artsen »en voor het eerst in de ische geschiedenis een ettelijke abortus uitge- d op een vrouw die in rachting was van een ling. Volgens een artikel et vaktijdschrift „Le Pa- ima du medecin" hebben :n twee van de vier o's uit de baarmoeder een 31-jarige vrouw ge- 1, zonder dat de buik le te worden geopend. ;ns een van de gynaecolo- an de ingreep zo goed als igd worden beschouwd, voegde eraan toe dat „het ltaat pas definitief ge- gd is na de geboorte van de e overgebleven kinderen ïaart of april". De 31-jarige iw, van wie de naam niet end is gemaakt, heeft ja- ang zonder succes getracht leren te krijgen en is ver lens met hormonen behan- I. Toen zij in oktober 1980 erwachting raakte van een eling kreeg zij echter enige mden later een miskraam, voortzetting van de behan- ng met een kleinere dosis monen bleek zij in juli op- iw in verwachting, maar van een vierling, artsen vreesden een nieu- miskraam en een te hoge sddruk met mogelijk ern- e gevolgen voor de vrouw Nadat de ouders een vol- ige abortus hadden gewei- d, stemden zij in met een 'rstel van de artsen voor l gedeeltelijke abortus. De reep vond in de elfde week i de zwangerschap plaats a41fler volledige narcose en een •rtdurende echografische itrole. I nu toe zijn volgens hem al- b dergelijke ingrepen, arbij weliswaar de buik rd geopend, toegepast op .1 Klingen. Herfst De eerste klap is een daalder waard, moeten de herfstgo- den hebben ge dacht toen zij giste ren boven het Noordspaanse San tander de hemels luizen openden. Na een periode van droogte kwam op de eerste herfstdag zoveel regen naar beneden, dat de riolen het water niet konden verwerken en straten blank kwamen te staan. De boeren vonden het niet zo erg, al hadden zij de regen liever een paar we ken eerder gehad. Yoorwaarden aan hulp El Salvador WASHINGTON Tegen de wil van de regering Reagan en president Jose Napoleon Duarte van El Salvador in heeft de Amerikaanse se naat besloten strikte voor waarden te verbinden aan toekomstige Amerikaanse hulp aan El Salvador. De senatoren stemden met 54 tegen 42 stemmen voor het in houden van hulp aan El Sal vador als de regering niet om de zes maanden kon aantonen dat El Salvador doet wat het kan om eerbiediging van de mensenrechten te bevorderen, landhervorming uit te voeren en op vrije verkiezingen aan te sturen. De regering van president Reagan wil geen voorwaarden aan hulp aan El 'Salvador. VS willen Spaanstalige uitzendingen naar Cuba WASHINGTON Met ingang van januari zullen de Vere nigde Staten Spaanstalige uitzendingen met nieuws en poli tieke commentaren gaan uitzenden naar Cuba, „ter bestrij ding van twintig jaar leugens en halve waarheden van de Cubaanse regering aan haar eigen volk". Het besluit is onderhevig aan goedkeuring door het Congres van de begroting van maximaal 10 miljoen dollar voor het eerste jaar van uitzending. De op Cuba gerichte radio zal gelijk zijn aan Ra dio Vrij Europa en Radio Vrijheid, die al meer dan dertig jaar uitzenden naar Oost-Europa en de Sowjet-Unie. De uitzendingen naar Cuba zijn volgens officiële kringen in Washington niet bestemd om een volksopstand tegen Castro's regime te ontketenen. De Cubanen zullen echter kunnen reke nen op nieuws, commentaren en documentaires over hun eigen land, de leefomstandigheden daar en Cubaanse acitiviteit in het buitenland. Veel Cubanen luisteren naar de Voice of America, de Wereldomroep van de BBC en de gewone radiostations in en rondom Miami in Florida, maar in die uitzendingen wordt niet tot in bijzonderheden op onderwerpen die voor de Cubanen in teressant zijn ingegaan. De nieuwe Cuba-zender van de Vere nigde Staten heet Radio Marti, genoemd naar Jose Marti, één van de helden uit Cuba's onafhankelijkheidsoorlog tegen Spanje. POOL ZWAAR GEWOND NA MISLUKKEN VAN KAPING WARSCHAU Een van de vier Polen die gisteren een po ging een lijn vliegtuig te kapen door het optreden van de pi loot zagen verhinderd, is bij zijn aanhouding ernstig ge wond geraakt. De vier, onder wie een vrouw, werden door de piloot misleid, die niet naar West-Berlijn maar naar War schau vloog. Daar aangeko men weigerden de kapers zich over te geven, waarop een spe ciale politie-eenheid de aanval inzette. Alleen de kaper raakte daarbij gewond. Donkere tabakken. Uitgekiende samenstelling. Mooi lang gesneden. Praktisch zonder gruis. Prettig van geur en pittig van smaak zonder scherp te zijn Zouden er daarom elke week een paar zwareshag-rokers opBrandaris overstappen?

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13