Ziekenfondsbeleid met meer aandacht voor patiënt De marktkoopman kreeg lucht van Nasivin uveer fm Politie gaf ambassade persoonsgegevens Zeedijkers enkrakers schoppen gemeenteraadszitting in de war WAARSCHUWING „Salarissen boven zeventig mille jaarlijks tien procent achteruit Mr. Burger: Handige zet van demissionaire premie^ Meer beschuldigingen aan adres van IKV JNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG24SEPTEMBER1981 PAGINA 11 I der Louw of tegen eclame? G Was Van der burgemeester van i beter op de hoog- reclame op sportvel- o nu als minister van leze ietwat ongebrui- vraag hebben de weede Kamerleden Ten Hermans schrifte- an de nieuwbakken 1fi uister van der Louw ma4tgd. voor de beide s is een brief die Van iuw als burgemeester schreven aan de toen- minister van crm. Van iw stelde daarin dat „in ng van de sport- en ge- financiën de reclame velden niet gemist kan Onlangs verklaarde r Louw als minister dat het hem enige tijd en om zijn eigen brief itwoorden omdat hij :t een tijdje moet in- Beide VVD-kamerle- ;en zeer benieuwd te het antwoord dat de burgemeester van zal krijgen. iwen de dupe anpassing ringsnorm HcHT Mocht de -*tid de uitkeringen bij longschiktheid in ver- jaan brengen met de Iran het arbeidsleven, illen vooral vrouwen e van zo'n maatregel Ht heeft W. van der directeur bedrijfsve- ig Detam (detailhan- imbachten, huisvrou- vandaag gezegd in leiding van het on naar het eventueel van de uitkering aan ital gewerkte jaren, 'an der Snoek een on gehouden onder lerd aaw/wao-geval- de mannen had 3,4 korter dan twee jaar maar bij de vrouwen H percentage 23,6. Van der Snoek is de lering van het ziekte- ook in '81 doorge- 'ot en met augustus Ie Detam 427.000 aan- om ziekengeld; dat is int minder dan vorig piitenlanders Iter maken onze kaas" ^GRAVEN Voor uit- fftg van de Nederlandse port is een krachtig iffensief nodig. Want :n in de EG de nu gro- 45 verdwenen zuivelo* B otten weer gaan toe- fli, dan dreigen er Euro- uivelpolitieke maatre- j die de Nederlandse ^sector extra nadelig treffen. Dit zegt voor- H. Schelhaas van het ktschap voor zuivel in raven. laas verwacht stellig een cse groei van twee tot irocent van de Neder- kaasproduktie en -af- lan we de komende tien en fabriekskaas maken goed is als de beste ikaas nu, dan ligt de irereld voor dat produkt aldus Schelhaas. De af- Nederlandse kaas óch het best ontwikkeld eigen markt, die mo ei een derde van de pro- opneemt. ivanrvrcnwu JCrC/CTitiYliSB •UIIUHHI ZEIST Dc ziekenfondsen willen in hun beleid de patiënt meer aan dacht geven. De Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen (VNZ) meent dat met name de rechtspositie van de patiënten contractueel moet worden vastgelegd. Daarbij gaat het om zaken als recht op informatie van de patiënt en de vereiste toe stemming van de patiënt vor onder zoek en therapie. Dit staat opgeno men in een beleidsplan, dat is opge steld door een studiecommissie en dat in de algemene vergadering van de VNZ op 15 december zal worden behandeld. Niet minder dan 55 aanbevelingen worden de leden daar voorgelegd, die stuk voor stuk aanpassingen zijn aan of voortkomen uit de moderne maat schappelijke opvattingen. In het be leidsplan wordt er van uit gegaan dat de ziekenfondsen zich niet uitsluitend bezig houden met de tarieven maar ook aandacht moeten geven aan de gewen ste omvang van de gezondheidszorg en de kwaliteit daarvan. Het ziekenfonds zou in al zijn geledingen voortaan een service moeten verlenen die bijvoor beeld ook tot uitdrukking komt in hulp bij het formuleren van ldachten. Voor klachten die betrekking hebben op het ziekenfonds zelf wordt gedacht over een klachtencommissie bij elk zieken fonds, in te stellen door de raad van verzekerden van dat ziekenfonds. Er zou dan ook nagegaan kunnen wor den of er voor de verzekerden een gro tere keuzevrijheid kan worden in gebouwd dan het geval is bij het be staande stelsel van wettelijke verstrek kingen. Men denke hierbij bijvoorbeeld aan het uitzenden van reumapatiënten naar kuuroorden in het buitenland, zoals het Witte Kruis als proef heeft ge daan in Hongarije. Nederland telt zestig ziekenfondsen, waarbij een kleine tién miljoen mensen zijn verzekerd. 6500 Mensen vinden werk bij die fondsen, waarvan 2.000 be stuursleden. De jaarlijkse omzet van de fondsen is 18 tot 20 miljard gulden. ÜEN HAAG De rijkspolitie overweegt disciplinaire maatregelen te nemen tegen de politie van Blaricum, die in- strijd met de wet gegevens uit het bevolkingsregister van een Blaricummer heeft verstrekt aan de Filippijnse ambas sade. De Filippijnse ambassade had in juli van dit jaar rechtstreeks contact gezocht met de rijkspolitie van Blaricum met een ver zoek om persoonsgegevens van een inwoner van die stad. Deze man had eerder dit jaar deelgenomen aan een telegrammen-ac tie van Amnesty International om twee gevangen genomen Fi lippijnse advocaten vrij te krijgen. Omdat de man, op verzoek van een wachtmeester van de rijkspolitie, de inlichtingen zelf niet wenste te verstrekken, speelde de wachtmeester persoons gegevens uit het bevolkingsregister door naar de ambassade. Amnesty International en het ministerie van justitie nemen de zaak hoog op. De ambassadeur van de Filippijnen wordt binnen kort op het matje geroepen door het ministerie van buitenlandse zaken. Korter werken helpt niet tegen werkloosheid UTRECHT Voorlopig zal arbeidstijdverkorting geen ef fectief middel zijn in de strijd tegen werkloosheid. Door de opstelling van de werkgevers is het namelijk niet zeker dat met een kortere werkweek of werkdag ook werkgelegen heid wordt geschapen. Dit stelt de federatie in haar ont- werpbeleidsprogramma voor de komende vier jaar. Volgens de ABVA/KABO is het beter om de komende jaren te streven naar de uitbreiding van de VUT. deeltijdarbeid, invoe ring van een vijfde ploeg bij vierploegendiensten en beperking van het overwerk. Dit zet volgens de federatie meer zoden aan dé dijk, als het gaat om het scheppen van werk. Vrouwelijke arts komt niet aan specialisme toe NIJMEGEN Ruim de helft van de afgestudeerde vrouwe lijke artsen werkt in de zogeheten zachte sector, zoals in de jeugdgezondheidszorg en de kindergeneeskunde. Dat zeggen de organisatoren van een symposium over dit onderwerp dat begin volgend maand in Nijmegen wordt gehouden. De mannen zijn ver in de meerderheid als het gaat om medisch specialisme. In die sector is 86 procent van het totaal een man nelijke arts. Van de Nederlandse huisartsen is maar vijf procent vrouw. Twintig procent van het totale aantal afgestudeerde art sen is van het vrouwelijke geslacht. RUMOER IN STADHUIS AMSTERDAM AMSTERDAM Zo'n 25 be woners van „De kop van de Zeedijk" hebben gistermid dag geruime tijd de vergade ring van de Amsterdamse gemeenteraad verstoord. De betogers, die van mening zijn dat het gemeentebe stuur ernstig tekort schiet in het bestrijden van de crimi naliteit in „hun" buurt, maakten ondermeer burge meester Polak het spreken onmogelijk. Tijdens de avondzitting waren het kra kers, die de gang van zaken in de raad in de war schop ten. Een van hen wilde zelfs met wethouder Schaefer op de vuist. De Zeedijkbewoners schreeuwden in de middagzit ting leuzen als „B en W, weg ermee" en bekogelden de raadsleden met zakjes na- maak-heroïne en injectienaal- den.Na een korte schorsing kwam burgemeester Polak met de toezegging dat hij op korte termijn met de bewoners over hun problemen komt praten. Veel mocht het echter niet baten, want de betogers bleven de burgemeester uit maken voor „zakkenvuller". Ze wqerden wat rustiger toen Polak had beloofd dat zij hun grieven volgende week mogen uiteenzetten in een speciaal daarvoor belegde commissie vergadering. In de ochtend hadden de Zee dijk-bewoners een cynisch af fiche verspreid, waarin werd meegedeeld dat het stadbe stuur de Zeedijk tot „rampge bied" had verklaard. „De be woners wordt aangeraden te verhuizen naar onze hygiëni sche buitenwijken". v; Hti'l -Het stadsbestuur van Amsterdam verklaart met ingang van heden het gebied rond de kop van de ZEEDIJK*» „RAMPGEBIED". Voorbij deze waarschuwingen kunnen wij niet instaan voor handhaving van de openbare orde. Waar politie en overige ambtenaren van onze gemeentelijke dtoutui het uitoefenen hunner functies onmogelijk gemaakt wordt kunnen wij Met langer de vrlkgheld van bewoners van Straatrovers en handelaren in verdovende middelen hebben hier vrij spel. Bewoners wordt aangeraden te verhuizen naar onze hygiënische buitenwijken en bezoekers kunnen een kijkje nemen in „Madurodam" waar „Hartje Stad" op schaal nage bouwd is. Dealers en internationale onderwereldfiguren kunnen zkh voor „handel" vervoegen bij openbare gelegenheden op de volgende Tl iBpw.P, 14, M, V* 14 (Swte'sPbce), tl (Pacific), 14 ft Geveltje), (latche), 44 (Mexico City), 79 (Thearoom). Ook op de volgende adressen is men welvoorzien van I én dag en nacht geopend: Gafé Zaandam. Zeedijk; de kelders van de St.O!ofSSteeg; de snackcorner, hoek P.H./Zcedijk en Z. Voorburgwal 2. Het affiche van de bewoners van de „Kop van de Zeedijk". ring in de raad ging het om de de stadsvernieuwing. De kra- sloop van een blok woningen kers willen dat de woningen aan de Wibautstraat. De pan- worden gerenoveerd. De raad den moeten plaatsmaken voor. nam gisteravond het sloopplan Bij de avondlijke ordeversto- nieuwbouw in het kader van aan. Koninklijke interesse Tijdens hun bezoek aan de vliegbasis Leeuwarden turen koningin Beatrix en prins Claus samen met hun gasteheren kolonel Kasteleijn (links) en kolonel De Vos (rechts) in de lucht naar de capriolen van een F-16 gevechtsvliegtuig. Prins Claus moest er later nog het zijne van we ten en klom op een ladder voor een In spectie van de cockpit van het toestel. Elektrische dekens zijn vaak onveilig DEN HAAG Elektrische dekens, kus sens en voetenzakken zijn vaak onveilig. Zelfs een Kema-keur en gebruik volgens de voorschriften sluiten een ongeluk niet geheel uit. Aldus de Stichting Vergelij kend Warenonderzoek. Voorkeur verdient een deken die zichzelf uitschakelt als hij te heet wordt. Van de 21 onderzochte dekens hadden er maar vijf zo'n beveiliging. Drie waren onveilig. Meer kritiek: een groot aantal kan niet worden gereinig en vaak laten de bevestigingsmoge lijkheden te wensen over. Zes van de tien onderzochte kussens bleken bij een defect aan de thermostaat te heet te kunnen wor den: afgekeurd. Bovendien ontbrak.bij zes van de tien kussens en bij drie van de vijf voetenzakken een gebruiksaanwijzing. HARDE KRITIEK OP PLANNEN DEN UYL ZUTPHEN „Als minister Den Uyl (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) zijn zin krijgt en de inkomens boven twee maal modaal voor zijn werkgelegenheidsplan jaar lijks een miljard op tafel moe ten leggen, betekent dit voor hen een jaarlijks inkomensof fer van tien procent. In de loop van vier jaar zou de hele groep van twee maal modaal en daar boven (70.000 gulden en meer) wel eens kunnen verdwijnen." Dat stelde de voorzitter van de vakcentrale voor middelbaar en hoger personeel (MHP), H. van der Schalie, vandaag op de jaar beurs van het oosten in het Zut- phen. Hij wees er op dat naast het inkomensoffer voor het werkgelegenheidsplan ook reke ning gehouden moet worden met koopkrachtdalingen als gevolg van arbeidstijdverkorting. „Het laat zich nauwelijks voorspellen wat de invloed van dergelijke in grepen zou zijn op de belasting opbrengsten, de spaarzin van de burgers en de afzetmogelijkheden in bijvoorbeeld de woningbouw", aldus Van der Schalie, „maar die invloed zal niet gering zijn". VNO-voorzitter Van Veen waar schuwde gisteren in Zutphen al tegen „goekope korte termijnfor mules" om de werkgelegenheid te herstellen. Hij wilde niets we ten van een vergroting van het staatsaandeel in de aardgaswin ning om de plannen van Den Uyl te financieren. Dat geld moet ge stoken worden in een blijvende verbetering van het bedrijfsle ven, vindt de VNO-voorzitter. Hij denkt daarbij aan een verla ging van de sociale premies, waardoor de loonkosten zouden dalen en de schuldenlast van het bedrijfsleven verlicht zou worden zodat de concurrentiekracht zou kunnen toenemen. WET HERINDELING TWENTE AANGEHOUDEN (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens mr. J. Bur ger, kenner van het Nederlands staatsrecht bij uitstek en formateur «van het kabinet Den Uyl in '73, heeft premier Van Agt het losweken van de Twente-wet uit een besluit van de ministerraad „heel handig aange pakt". Normaal kan een minister president niet terugkomen op beslui ten uit de ministerraad. Dat het in dit geval wel mogelijk was, heeft te maken met de demissionaire status van het toenmalige kabinet. Van Agt formuleerde het zo: Omdat de ministerraad akkoord was gegaan, met uitzondering van de twee „losse eind- ies" (de grenzen van IJsselland) zou het hele wetsontwerp vroeg of laat toch weer in de ministerraad komen. Om extra werk te voorkomen, haalde hij het gehele wetsontwerp terug. Mr. Bur ger: „Van Agt kon dat gemakkelijk doen. Het zal Wiegel wel wat pijn ge daan hebben, maar het had voor hem geen enkele zin kwaad te worden of zelfs maar te dreigen met opstappen, omdat hij gezien het feit dat hij demis sionair was, toch moest verdwijnen", aldus Burger, eraan toevoegend „dat dat er ook de reden van is dat je je als Kamerlid in zo'n periode wanneer een kabinet demissionair is, zo machteloos voelt. Je kunt niks doen omdat het domweg geen zin heeft forse taal uit te slaan en te proberen mooie moties in te dienen. De ministers gaan toch weg. Dus waarom al dat lawaai De „handige zet" van Van Agt illus- teert volgens Burger nog eens dat de demissionaire status een kabinet meer ruimte tot manoeuvreren biedt. Tramgevel Een horeca-ondernemer In de Vijzelstraat in Amsterdam heellf zijn voorgevel een eigentijds gezicht gegeven. De tram. haasJ permanent onderdeel van het straatbeeld in deze straat, is geko zen als blikvanger (en als rustpunt). r- DEN HAAG Tegen het Interkerkelijk Vredesberaad en anti-kernenergiegroepen blijven beschuldigingen los komen over banden met Oosteuropese landen. Na uit latingen vorige week van de Tilburgse hoogleraar Alting von Geusau, kwam deze week het WD-kamerlid Dees met de opmerking dat „deskundige mensen op het gebied van buitenlandse za ken" relaties kennen tussen het IKV en communistische regeringen. In de Telegraaf sluit NAVO-secretaris-gene- raal Luns zich hierbij aan. De WD'er Dees zegt dat de bewijzen nog ontbreken „maar daar wordt aan ge werkt". Het zou gana om „spijkerharde gegevens". Alting von Geusau verklaarde vorige week dat het IKV over heidssubsidie misbruikt en dat de actie Stop de neutronenbom door Moskou wordt betaald. Het moderamen van de Her vormde Kerk heeft de hoogle raar om opheldering gevraagd, omdat men, als de beschuldi gingen juist blijken, recht op die gegevens heeft. „Zo niet, dan menen wij u dringend te moeten vragen de indruk recht te zetten of uw beschul diging publiekelijk in te trek ken". De administrateur van de Hervormde Kerk treedt op als penningmeester van het IKV. „Nieuwe Revue" moet leesmap uit" NULAND De Nederlandse organisatie van leesporte feuille-uitgevers Nolu, wil af van de Nieuwe Revue in de leesmap. Voor veel portefeuille-abonnees blijkt het' „gore taalgebruik" van de Nieuwe Revue onaanvaardbaar. „We hebben al drie jaar probleihen met het redactionele beleid van dit blad. De moeilijkheden, vooral met het taalgebruik, zijn met name sinds de komst van Fons Burger als hoofdredacteur vreselijk verergerd", aldus Nolu-voorzitter Sanders. Een ander blad van de leesmap, Rits, waarin veel zogeheten soft-seks is op genomen, heeft volgens Sanders nooit problemen opgeleverd. Zigeuners willen liever kort geding dan België in sche grens stond, heeft van Justitie toestemming gekregen om de behandeling van het kort geding in Nederland af te wachten. De Belgische rijkswacht trok zich gisteren van de grenspost Ha- zeldonk terug om de zigeuners te laten passeren. De groep be sloot echter liever in Nederland het kort geding af te wachten dat zij tegen de Nederlandse staat hebben aangespannen om hun uitzetting alsnog te voorkomen. De groep is gisteravond toegela ten op het terrein van de sociale academie van Breda. ADVERTENTIE Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of -spray helpen u snel. Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING AF EN TOE REGEN DE BILT - Voor de komende dagen wordt betrekkelijk zacht weer verwacht en de kans op regen blijft vrij groot. De regen die voor vandaag in het vooruitzicht was gesteld, is minder snel over de Britse Ei landen naar het oosten opge drongen dan de berekeningen aangaven. De dag begon zon nig. Slechts wolkensluiers we zen op het 600 km van ons verwijderde regengebied bo ven Zuidwestengeland. Her nieuwde berekeningen op grond van de huidige situatie laten zien dat Nederland mor gen in een zone ligt waarin het half tot zwaar bewolkt zal zijn en waarin enkele regengebie- den van zuid- west naar noor doost zullen overtrekken. Aan het aardoppervlak wordt een vrij krachtige zuidelijke wind verwacht. Daarmee wordt be trekkelijk zachte lucht aange voerd waarin de temperatuur in de middag kan oplopen tot ongeveer 18 graden. WMr Max Min Naaf- Twen te l.bew. Viisstngen onbew. Z.-Limburg onbew. Aberdeen h.bew. Barcelona l.bew. Bordeaux mist Brussel onbew. Frankfort mist b. Genève regen Helsinki geh.bew. Innsbruck zw bew. Klagenturt reganb. Kopenhagen h.bew. Lissabon l.bew. Locarno onweelr Londen regen Luxemburg mist Malaga onbew. Mallorca mist München zw.bew. Rome h.bew. Spilt l.bew. Stockholm l.bew. Zurich geh.bew. Casablanca rw.bew. Las Palmas regenb. Tel Avtv onbew. ,s1E 24 13 On - 18 - n 23 200.4 n

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11