Groen licht voor bouw Digros-parkeergarage mn Mei zwembad toch Ti de zomer open D'66-fractievoorzitter Glaubitz treedt af Kleurige breimodeshow IS Harry Sacksioni meer dan een eendagsvlieg LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1981 PAGINA 3 )EN Het college van b en w van Lei- ogrjls voorstander van de bouw van een >.3< eergarage door Digros op het zoge- Ofl ide Krantz-terrein aan de Langegracht e eerstkomende vergadering van de j gcommissie ruimtelijke ordening wordt collegevoorstel behandeld. Daarin wordt >steld grond aan de Langegracht in :ht uit te geven voor de bouw van een 2^teergarage met woningen naast het Di- iep</Mijnders-complex. Men streeft ernaar chtfirage tegen het einde van 1984 gereed te len. In de garage moet plaats zijn voor tersonenauto's met in- en uitritten aan leuiangegracht en een voetgangersuitgang 9 3Jde Oude Singel. Voorts is de aanleg van Jt xpeditiestraat voorzien tussen het pand 2™ de Langegracht 5 en de garage alsmede ichl de bouw van negen woningen aan de Oude Singel tussen de bestaande percelen 86 en 94 in. Het college is bij het voorstel uitgegaan van het door de gemeenteraad vastgestelde structuur plan voor de binnenstad, het verkeerscircula tieplan en het bestemmingsplan voor Noord- vest. Men constateert daarbij, dat de project groep binnenstad een positief advies heeft uit gebracht. Voorts heeft men alle ingebracht ad viezen bij de oordeelsvorming betrokken. „Voor zover de reacties niet positief waren (o.m. van de bewoners van Noord vest-red.), ga ven zij ons college geen aanleiding een ander standpunt in te nemen", aldus b. en w.. Ten aanzien van het parkeerbeleid zullen rond om de nieuwe parkeergarage enkele aanpassin gen worden ingevoerd. Zo wordt een aantal parkeerplaatsen in Noordvest en De Camp op geheven. Bovendien wordt een aantal plaatsen voor langparkeren omgezet in ruimte voor kortparkeren. Bewoners van Noordvest en De Camp kunnen door een op te stellen „parkeer- regeling voor belanghebbenden" de auto ook stallen op de openbare weg in die wijken. De parkeertarieven moeten in samenspraak met de gemeente worden vastgesteld. De garage moet openbaar toegankelijk en dag en nacht geopend zijn. Vragen Het raadslid Frits van Oosten (PPR) heeft het commissievoorstel al direct aangegrepen voor het stellen van vragen. Voor een goede me ningsvorming is het voor hem noodzakelijk over meer gegevens te beschikken dan alleen het voorstel. Hij wil weten tegen welke erf pachtscanon en overige voorwaarden de grond wordt uitgegeven; welke zeggenschap de ge meente krijgt ten aanzien van de parkeertarie ven en op welke wijze het parkeerbeleid in de omgeving wordt afgestemd op de garage; welke zeggenschap de combinatie Digros/Mijnders heeft over de garage; in welke fase de onder handelingen verkeren ten aanzien van de San ders-garage (hoek Levendaal-Korevaarstraat) en wat de voor- en nadelen zijn van het eerst afronden van deze onderhandelingen alvorens een besluit genomen wordt over de Digros-ga- rage. 'j'jOR SOMMIGE GROEPEN >EN Het binnenbad van het Vijfmei-zwembad zal in omer waarschijnlijk toch open zijn voor een aantal pen, zoals gehandicapten en rheumapatiënten. Dit ver- it wethouder D. Tesselaar. Er is voor dit doel 80.000 gul beschikbaar en de gemeente zoekt momenteel uit wat ze dit bedrag kan doen. irethouder zei dit gistermiddag tijdens een bezoek van een al dames, die veelvuldig van het zwembad gebruik maken. Irongen erop aan het binnenbad in de zomer open te hou- De gemeente wil de binnenbaden sluiten in het kader van ezuinigingen op de begroting voor 1982. Het openhouden de binnenbaden als ook de buitenbaden open zijn, zou te kosten. De dames vinden dit onaanvaardbaar. Zij zijn van j dat verschillende groepen niet buiten het zwemmen i. „Rheumapatiënten moeten vaak op het advies van de in een warm bad zwemmen. Het buitenbad is echt koud," opgemerkt Bij sluiting zou het peuterzwemmen en het men voor ouderen niet meer mogelijk zijn. De groep wees Jaar erop, dat sluiting de gemeente ook inkomsten zou K in. De dames van het 5 mei zwembad bieden wethouder D. Tesselaar hun wensen en een lijst met handtekeningen aan. 5 °vdA gebruikt tadsagenda jojo DEN De twee Kitste oppositiepartijen 'Leiden, D'66 en CDA, 2<j bben er genoeg van. Het 2.3 doe met raadsagenda maar eens afgelopen n. Vooral omdat er mee )rdt gerotzooid, als het PvdA of haar wethou- rs uitkomt. De PvdA ge- Mikt de agenda als een t>. Dit zeggen de fractie- orzitters van CDA en in een brief aan de rgemeester. De heren fnmen daarbij een aantal beurtenissen op, die bben geleid tot de uiting n hun ongenoegen. *°N langrijk punten worden assaal afgevoerd („agen- ■striptease") en dat zou voorstel van de PvdA gebeurd zonder over- met de andere partijen. den daarvoor zou zijn de termijn van tien da- na een commissiever- dering, waarin de stuk- aan de raadsleden oeten zijn verzonden, Igens de PvdA niet in ht zou worden genomen. m socialisten willen ge- tijd om zich voor te reiden. Die tien dagen uden volgens de klagers 'iter geen voorschrift maar een streefter- wat helemaal niet kan, %en fractievoorzitters lenkamp en Glaubitz, jt de agenda wordt ver- Jerd op verzoek van i partij. Ze willen weten hun boze vermoedens Irrect zijn. Omdat de Hhouders Waal en Tes- ;i( laar tijdens de komende s adsvergadering van 28 0, ptember niet aanwezig jjj innen zijn wegens een ngres in België, zijn voor 3, e agenda weer de be- 7e ngnjke punten (Schut- 'n rveld, Oude Morsch) niet genomen. CDA en D'66 c. nden, dat de Belgen hun i( ngres maar alleen moe- n houden. Eerst wordt )r n agendapunt afgevoerd, ndat de stukken niet n im op tijd kwamen de aj 'handeling kwam dus te oeg en nu komt de j 'handeling in de raad v ijkbaar te laat, want de' l tthouders zijn op stap, lö hrijven zij. De brief- it hrijvers vinden dat er 'n „gestructureerd over-. f S" van alle fractievoor- 5 Iters moet komen over hie agenda. Misschien kan ■gemeenteraad zich ero- er uitspreken. Als de vdA het punt tenminste fel van de agenda af- 0ert... LEIDEN De fractie van D'66 heeft in staat is om een volledige dagtaak te viteiten en ben hierdoor allerlei contacten met ingang van 1 oktober een nieuwe combineren met het raadswerk. Daar kwijtgeraakt." fractievoorzitter. H. Glaubitz legt op komt bij, dat Glaubitz geregeld een aantal Door op 1 oktober terug te treden wil die datum zijn functie neer en wordt dagen voor zijn werk naar het buitenland Glaubitz zijn opvolger de kans geven de opgevolgd door zijn fractiegenoot J. moet ideeën van D'66 in het verkiezingsjaar uit Hoekema. Glaubitz blijft in de gemeen- Glaubitz geeft ook als reden op dat te dragen, omdat Hoekema né de verkie- teraad tot de verkiezingen van volgend hij tien jaar gemeenteraadslid wel genoeg zingen fractievoorzitter zal blijven. D'66 jaar, maar stapt dan uit de raad. vindt "Het is tijd voor een pauze. Ik heb sluit 20 oktober de kandidaatsstelling voor Glaubitz treedt terug, omdat hij niet meer nauwelijks de tijd gehad voor andere acti- de verkiezingen. Een jaarlijks terugkerend gebeuren in de Stadsgehoorzaal gisteravond. Een breimode show georganiseerd door het Gulden Vlies. Op een door enige honderden vooral vrouwe lijke belangstellenden bijgewoonde show werden de modellen voor de komende winter getoond. Opvallend was het grote aantal lan ge gebreide mantels, vooral In mohair en wol met gouddraad. De mode-tinten worden lo den groen, beige en bruin, vooral roodbruin. Maar het bleef niet bij mantels alleen. Kinder kleding, vesten en uiteraard dikke truien wa ren volop aanwezig. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii Wethouder Waal tevreden over proef op Rapenburg LEIDEN Het op proef „opengraven" van het Kort Rapenburg is uit experimen teel oogpunt een succes ge worden. Dat vindt wethou der C. Waal van ruimtelijk ordening. De gemeente sloot de Breestraat gistermorgen tijdelijk voor het verkeer af en versmalde de rijbaan van het Kort Rapenburg om te bekijken wat de gevolgen voor het verkeer zijn, wan neer deze simulatie van het opengraven van het Kort Rapenburg omgezet wordt in daadwerkelijk in ere her stellen van de gracht „De files waren net zo lang als we berekend hadden," aldus Waal. Hij stelde dat gebleken is dat bij het uitvallen van de stoplichten de kans aanzienlijk groter is dat het verkeer niet vastloopt dan dat het wel vast loopt Hij veroordeelde de kri tiek van het bedrijfsleven, de WD en het CDA op de proef. Volgens de wethouder hadden de raadsleden in de stukken de aankondiging van de proef kunnen vinden. Waal acnt de kritiek niet terecht omdat het om een proef ging. „We heb ben wel meer proeven geno men met het verkeer geno men. Deze proef maakt het juist mogelijk om op een zinni ge, niet-theoretische manier over het opengraven van het Kort Rapenburg te oordelen.- Het houden van de proef zegt helemaal niet, dat de gracht er ook komt. Zover zijn we nog lang niet.," aldus de wethou der. Donderdagmiddag wordt de proef niet herhaald, zoals aanvankelijk was aangekon digd. Volgens Waal zouden daar geen nieuwe gegevens uit komen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiuitnninniinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur num mer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Protest tegen verkoop vuurwerk in Kopermolen LEIDEN Het verkopen van vuurwerk in winkelcen trum De Kopermolen (Me- renwijk) is gevaarlijk en heeft veel overlast voor het winkelend publiek tot ge volg. Dat vindt een aantal winkeliers van De Koper molen en veel omwonenden zijn het met de winkeliers eens. Ze trachten de verkoop Van vuurwerk door hun mede-winkelier J. Maasdam tegen te houden. Drogisterij Maasdam wil vuur werk verkopen vanuit een berging in het winkelcentrum. De berging heeft als adres Rosmolen 7 maar ligt in het winkelcentrum. Het beleid van gemeente laat een vesti ging van nog een punt in de stad, waar vuurwerk wordt verkocht toe. Maasdam zou de eerste zijn, die in de Meren- wijk vuurwerk aan de man gaat brengen. Op éen gister middag gehouden hoorzitting noodzakelijk voor het even tueel afgeven van een hinder wetvergunning uitten de winkeliers hun bezwaren te gen hun collega. Omwonenden hebben inmiddels een lijst met ruim honderd handtekeningen verzameld, waarin er bij het college van B en W op wordt aangedrongen de hinderwet vergunning niet te verlenen. Zij zijn vooral bang voor de knallen in het overdekte win kelcentrum. De winkeliers vrezen, dat zij klanten kwijt raken. Volgens Maasdam zal de ber ging optimaal beveiligd zijn, zodat ook inbraak en daardoor mogelijk gevaarlijke situaties voorkomen worden. Politie en brandweer zouden geen be zwaar hebben tegen zijn plan nen. Hij stelde, dat hij „vrien delijk vuurwerk" zou gaan verkopen. De grootste knallers zou hij niet in huis halen. „Of ik het verkoop maakt niet zo veel uit De jeugd haalt het wel ergens anders om het in de Merenwijk af te steken," al dus Maasdam. Misverstand (1) Onder het kopje „Om alle misverstanden uit de weg te ruimen" prijkte vorige week dinsdag een foto in de L.C. van een winkel aan de Korte Mare waar een licht verkreukeld verkeersbord naast de voordeur prijkte. Reden voor de redactie om een ludiek onderschriftje te vervaardigen, waarbij gekscherend werd Ingegaan op de sombere perspectieven voor de Leidse middenstand en de noodverbanden die soms moeten worden aange legd om de financiële nood te keren. Dat vreemde bord op die vreemde plaats zou zo'n noodverband kunnen zijn. Zo luidde althans bet onderschrift bij de foto. Misverstand (2) Maar het onderschrift is toch aanleiding geweest tot mis verstanden Niet iedereen heeft de ludieke bedoeling van het onderschrift begrepen. Dat heeft het echtpaar Meijnders uit Roelofarendsveen als eigenaar van de winkel tot hun leedwezen moeten constateren. Mevrouw Meijn- defs: „Er zijn heel wat mensen, die uit het onderschrift hebben begrepen, dat onze winkel slecht loopt. Dat mijn man daarom het verkeersbord heeft opgehangen om een vrachtwagen naar binnen te loodsen en zo de verzeke ringspenningen op te strijken. Onzin natuurlijk, maar toch hebben sommige mensen dat uit het onderschriftje begre pen". Misverstand (3) Natuurlijk Is het onderschrift beslist niet bedoeld op de zojuist door mevrouw Meijnders aangehaalde ma nier. Integendeel. Het echtpaar Meijnders drijft een al leraardigst winkeltje in tweedehands goederen en cu riosa. Welvaartsresten die voor elk huisgezin nuttig zouden kunnen zijn en symboliseren, dat onze samen leving vaak heel praktische zaken wegwerpt Dat de nering aan de Korte Mare redelijk loopt, lijkt duide lijk. Per slot van rekening zijn de glascontainers te genwoordig goed vol en zien we het veelvuldig gebruik van recycled papier. Een nieuwe ontwikkeling derhal ve in het winkelgebeuren: de wederopleving van de handel in tweedehands goederen. Onze excuses hierbij voor het echtpaar Meijnders en een vermanend vinger tje voor de lezers, die het onderschrift hebben gelezen, maar niet begrepen. Een misverstand dus, dat op deze manier wellicht voorgoed uit de weg is geruimd. Onderdrukking In het kader van de actie „Leiden tegen onderdrukking in Zuid-Amerika" heeft het Kijkhuis aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 drie films op het programma staan van de onlangs overleden Braziliaan Glauber Roche. Maandag 28 september „Barravento" uit 1961. De film speelt in een arm visserdorpje, waar een dorpeling ten strijde trekt tegen bij geloof. Dinsdag 29 september „De zwarte god en de blinde duivel" uit 1964. De film geeft als een groot surrealistisch gedicht een beeld van het leven in Sertao, een onbewoon baar woestijngebied in het noorden van Brazilië. Sertao is een toevluchtsoord voor gevluchte bandieten. Donderdag 1 oktober „Terra em Transe" uit 1967. Deze film speelt in het stedelijke Brazilië en beschrijft de lotgevallen van en jonge intellectueel. Hij komt in aanraking met het pro bleem om de sociale orde te hervormen, al dan niet met geweld. De filmvoorstellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. Cursus Engels Club- en buurthuis Joden Vroolijcke Arke" start twee cursussen Engels. De eerste cursus voor beginners wordt gegeven op maandagavond van kwart voor ne gen tot kwart over tien. De tweede cursus is bestemd voor degenen, die vorig jaar de cursus voor beginners hebben gevolgd of Engels al enigszins beheersen. Ook deze cursus wordt op maandagavond gegeven, maar dan van zeven uur tot half negen. De cursus bestaat uit dertig lessen en ongeveer twee uur huiswerk per week. De kosten bedragen drie gulden vijftig per les. Maan dag 28 september wordt in bet clubhuis aan de Pieters- kerkkoorsteeg 15 een informatieavond over de cursus sen gehouden. Opgeven en inlichtingen bij het club buis, telefoonnummer 123271. Fietstocht De Leidse toervereniging Swifttoer houdt zondag 27 sep tember een fietstocht ter gelegenheid van de viering van Leidens Ontzet Er kan gekozen worden uit twee afstan den: 25 en 50 kilometer. In de route van de 50 kilometer is een rustplaats opgenomen. De start vindt plaats tussen ne gen en tien uur. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden vijftig. Kinderen tot 16 jaar betalen een gulden minder. Voor kinderen van 8 tot 12 jaar bestaat de gelegenheid on der leiding van enige ervaren leden van Swifttoer mee te rijden. De start en inschrijving vindt plaats bij het clubhuis van Swifttoer aan de Admiraal Banckertweg. Nadere in lichtingen bij J. Hoogeboom, Irenestraat 2 in Zoeterwoude, telefoonummer 892883. LEIDEN Leiden wacht een muzikale pri meur. Harry Sacksioni geeft 26 september in de Stadsgehoorzaal de première van zijn programma, waarmee hij in en buiten Ne derland op toernee gaat Harry Sacksioni die in 1979 eveneens in Leiden optrad, is in tegenstelling tot vele anderen in de wereld van de lichte muziek, meer dan een ar tistieke eendagsvlieg gebleken. Aan deze blij vende plaats ligt de sterk persoonlijke gedachte ten grondslag, die Sacksioni aan zijn muziek verbindt In tal van interviews bracht hij expliciet onder woorden dat hij het uiten van gevoelens en de overbrenging ervan op het publiek als zijn voornaamste doel ziet Het is tevens het middel om zijn muziek een duidelijk herkenbaar ka rakter te geven en te voorkomen dat de inhoud ervan vaag wordt en blijft steken in oppervlak kige sfeermakerij en technisch effectbejag. Een visie, die gezien kan worden als het resultaat van de invloed, die de langdurige samenwer king met Herman van Veen op hem heeft ge had. De titels van Sacksioni's nummers, die wij zen op persoonlijke, vaak alledaagse ervarin gen, en die van zijn langspeelplaten „Harry Sacksioni" en „Strikt persoonlijk bieden in dit verband duidelijk illustratiemateriaal. Verwijten dat zijn muziek sentimenteel is en behoort tot het „Candlelight-genre" hebben niet kunnen voorkomen, dat Sacksioni bij een steeds talrijker publiek succes heeft gehad. De opgaande lijn, die zijn carrière nu al zo'n twaalf jaar gaat, bewijst dit overtuigend. Met een slechts summiere muzikale opleiding belandde Harry Sacksioni bij het cabaret van Siet Hoving en na één jaar bij dat van Herman van Veen. Bij deze verwierf hij zich als compo nist en begeleider een vooraanstaande plaats,- die de show onmiskenbaar hielp karakterise ren. Het jaar dat Van Veen zijn optreden onderbrak, bood Sacksioni de kans zich als solist waar te maken. „Een klein concert" betekende in vo caal verband met Liselore Gerritsen de eerste aanzet daartoe. Pas in de tv.- optredens van 1975 werd dit plan volledig gerealiseerd en ver volgens bevestigd door het uitbrengen van twee langspeelplaten. Hoewel de samenwerking met Herman van Veen weer werd opgenomen en Harry ook als arrangeur en producer actief was, bleef zijn so- lowerk op de voorgrond staan. T.V.-optredens, het maken van inmiddels zes platen en uitge breide toemees maakten hem tot een beroemd en populair musicus. Behalve op zijn legendarisch aantal gitaren kan Sacksioni terugvallen op een begeleiding door Jan Bhagwandin, perkussionist-slagwerker, Nancy Green, cello en pianist Hans Nieuwint. De keuze van deze instrumenten weerspiegelt, evenals de uiteenlopende bezettingen van vroe ger (van combo tot symfonieorkest) de stijlva riatie in Sacksioni's muziek, die garant staat voor sfeerwisseling tijdens zijn concerten. Het slagwerk neemt de jazzachtige elementen voor zijn rekening, terwijl de cello bij uitstek het meer klassiek-romantisch gevoel vertegen woordigt Kaartverkoop verloopt via het bureau van K&O, Oude vest 45 of telefonisch via nummer 071-141141.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3