ceidóc Qowuvnt Herstel economie vergt veel tij d Herziening „vermogensrecht na scheiding" dringend nodig Rellen na dood van kraker in W-Berlijn //fr*ys Vrachtwagen verliest twee wielen Zigeuners andermaal aan Belgische grens Zwartrijder bijt conducteur Woensdag 23 september 19817 le jaargang no. 22073 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071 122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. TV-drama „Voor de leeuwen geworpen" over een journalist die zich om maatschappelijke problemen bekommert op Ned. I om 20.00 uur. Cupvoet bal in „Studio Sport" om 22.10 uur. Op Ned. I om 18.59 uur in „Nieuwsgierig" IKON-pro- gramma over de prettige kant van erotiek bij kinderen. HET WEER Veel bewolking en geruime tijd regen. Middagtemperatuur rond 16 graden. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Zon op 07.29, onder 19.34 uur. Scheveningen hoogwater 13.22 uur, laagwater 08.35 en 21.12 ig: UIT, een extra bijlage, die de le- irtaan elke week op woensdag bij de zal aantreffen. Boordevol handzame itie over film, recreatie, theater, mu- tentoonstellingen. Bovendien: een lagen omvattende, overzichtelijke van een groot aantal evenementen ligen omgeving en iets verder weg. waarbijlage op een handig formaat, vast plaatsje in de krantebak ver- UIT, goed voor UI LEIDEN Een zware vrachtwagen heeft gister morgen op rijksweg 4 twee wielen verloren. Het ongeval gebeurde rond half zeven. Ter hoog te van Leiderdorp verloor de vrachtwagen twee van de in totaal twaalf wielen. De 39-jarige chauffeur uit Zaandan had aanvankelijk niets in de gaten. Een van de wielen ging zijn eigen weg en rolde langs de vangrail anderhalve kilometer verder. De technische dienst van de politie con stateerde later, dat de moeren bij het bandenver- wisselen niet goed waren aangedraaid. Frank Kramer wordt beroemder dan Ruis HILVERSUM - frarry van Campen, hoofd-tv KRO, liet op de gisteren gehouden persconfe rentie weten, dat „Frank Kramer binnen drie maanden beroemder wordt dan Willem Ruis". Hij voegde hier aan toe, dat presentator Jos v.d. Valk regelmatig de nieuwe KRO-show oefent in het Jbijzijn van figuranten, ingehuurde stu denten. Warry prijst vooral zijn vlotheid van tong, zijn alert reageren op onvoorziene gebeur tenissen, zijn omgaan met publiek. De eerste Frank Kramer-show wordt uitgezonden op za terdag 17 oktober. De nieuwe KRO-voorzitter mr. Ben Schmitz gaf blijk van ontstemming over de VARA-stap inzake Ruis. Dit zal echter de samenwerking in federatief verband niet mogen storen. Overval per Rolls LONDEN De overvallers die gistermiddag een juwe lier in de Londense wijk West-End voor een bedrag van ruim 2,3 miljoen gulden aan juwelen armer maakten, zijn er op een zeer luxueuze manier vandoor gegaan: per Rolls-Royce. De overvallers parkeerden hun wagen voor het pand van Kutchinsky, een van Londens grootste ju weliers. Na de overval gin gen zij er snel vandoor in de wagen, die later van een be kende tv-persoonlijkheid bleek te zijn. De Rolls werd gisteravond elders in Lon den teruggevonden. Van de daders geen spoor. Gezin ook voor vrouwelijke academici op eerste plaats UTRECHT Ook vrouwen met een universitaire oplei ding laten hun gezin vóór hun carrière gaan. In de gezinssitu atie staat de full-time werk kring van de man niet of nau welijks ter discussie, maar die van de vrouw wèl. Tot die conclusie komt de Utrechtse sociologe A.J. Schellekens- Ligthart na een onderzoek on- ,der 600 echtparen. Gehuwde vrouwelijke academici werken over het algemeen alleen full- 'time als zij jong en kinderloos zijn. „Vriend schappelijk" LIMA Vlak voor het eindsignaal van een voetbalduel te Huancayo in Peru is de beste speler van het veld door drie te genstanders aange vallen en doodgesto ken. De 21-jarige Hugo Veliz Ames werd het slachtoffer van zijn uitstekende spel, dat bij genoem de drietal kwaad bloed had gezet. Het betrof notabene een vriendschappelijke wedstrijd. aat out- l'jes ERDAM i rintig win- j i het westen et land zijn honderden itjes aange- i, waarin n-nitraat zit ats van ge- zout. In de wordt het n-nitraat et in het le- evaarlijke t. aat om gla- itjes met het rift „AU Spi- afelzout van jes zijn van iet een door van 4 centi- en een hoog- 8,5 centime- elk inhoud is ~{un, het dek- van kunst- n het etiket drukt in de in wit, rood oud. Een 'oerder van Lmsterdamse Van Schilt Ijen BV lat de partij afkomstig is een Amster- grossier, leeft nagela- vooraf een ctcontrole voeren. De Van Schilt plan de verander rakelijk te WERKLOOSHEID ZAL NOG TOENEMEN DEN HAAG Onze economische positie zal verder onder druk ko men te staan, hetgeen niet zonder gevolgen zal zijn voor onze pro- duktie en werkgelegenheid. Om de stagnatie van de laatste jaren om te zetten in herstel van de groei moet aan allerlei voorwaarden worden voldaan. De produktie moet worden aangepast aan de veranderende concurrentieverhou dingen, de industrie vraagt om een omvangrijke modernisering die veel investeringen vereist, en stij gende winst en overheidsbestand zijn nodig om dit alles te betalen. Bovendien is hiervoor de nodige tijd vereist. Dit is vandaag verklaard door drs. K. Vijl- Met name drie beleidsterreinen zullen gro- brief van de Wetenschappelijke Raad voor te financiële offers vragen, maar tegelijker- het regeringsbeleid in een toespraak op het tijd een gunstige uitwerking hebben op de congres ter gelegenheid van het honderdja- economische groei en de werkgelegenheid: rig bestaan van de KNVTO in het Haagse milieubehoud, energiebesparing en woning- Congresgebouw. De werkgelegenheid in de bouw. Deze sectoren moeten het eerst aan bedrijven zal naar zijn mening licht kun- de beurt komen, anders zal later onherróe- nen stijgen (een half procent per jaar), pelijk de rekening worden gepresenteerd, maar dit is onvoldoende om de bestaande Het effect hiervan op de werkgelegenheid werkloosheid en het stijgende arbeidsaan- kan worden geschat op 30.000 manjaren, bod te kunnen opvangen. IKENS GEDEKTE TAFELS IUZIEKINSTRUMENTEN OE HET ZELF EN HOBBY ODETHEATER OUTRUST DEN HAAG DEN HAAG De ongeveer honderd zigeuners die gisteren op de Schedel- doekshaven in Den Haag hebben gebi vakkeerd, staan sinds gisteravond op de E-10 voor de Belgische grens bij Ha- zeldonk in de gemeente Rijsbergen. De zigeuners zijn door Justitie uitgewe zen, maar aan de grens door de Belgi sche rijkswacht tegengehouden. De zigeuners hebben hun advocaat mr. C. Roza in Zwolle verzocht een kort geding aan te spannen tegen de Staat der Neder landen omdat hun een verblijfsvergun ning is geweigerd. De zigeuners willen hiermee alsnog uitzetting uit ons land voorkomen. De groep kreeg gistermiddag van staatssecretaris Scheltema van Justi tie te horen dat zij enkele dagen de tijd hebben om het land te verlaten. Scheltema zei te verwachten dat de zigeuners zich aan hun belofte zullen houden uit Ne derland te vertrekken, wan neer hun een verblijfsvergun ning is geweigerd. De uitzetting van de zigeuners is in strijd met de gerechtelijke uitspraak dat uitwijzing alleen is toegestaan wanneer er een land van bestemming is ge vonden. Bovendien moeten vreemdelingen individueel en niet collectief worden uitgewe zen. Dit zegt het Lau Marizel- fonds, een organisatie de be langen van de zigeuners in ons land behartigt. 18 nov. t/m 6 dec. 8 dec. t/m 13 dec. Den Haag 15 dec. t/m 20 dec. Eindhoven 8 dec. t/m 13 dec. Rotterdam 24 nov. t/m 29 nov. Utrecht 17 nov. t/m 22 nov. Groepsinformatie en -reservering i vanaf heden: Intertel 070-24 44 SS LEIDEN Een conducteur in de trein Amsterdam - Den Haag is gisteren gebeten door een man, die weigerde zijn treinkaartje te betalen. De conducteur moest zich onder doktersbehandeling stellen. Toen bleek, dat de 27-jarige Leidenaar geen kaartje had, ontstond een handgemeen met de conducteur. Op het station Leiden is de man door de spoorwegrecherche aangehou den. Later bleek, dat de zwart rijder nog drie weken gevan genisstraf moest ondergaan. Minister Van der Louw van CRM heeft gisteren on gaarne afscheid ge nomen van zijn stad Rotterdam. Tegeno ver de gemeente raad noemde hij het een verkeerde be slissing hem tot het ministerschap te roepen en het be lang van „Den Haag" hoger te achten dan dat van Rotterdam. Van der Louw kreeg van alle kanten lof toege zwaaid voor de ma nier waarop hij zich van zijn taak ge kweten heeft. „Mis schien bent u hier al weer terug, voordat er een opvolger is benoemd", zo sprak een VVD- raadslid hoopvol. De oud-burgemees- ter kreeg het er warm van; een zorg zame hand veegde tijdens het afscheid hem het zweet v£(n het gezicht. LEIPEN Hét huidige vermogens recht na echtscheiding geeft zoveel pro blemen, dat het nodig aan herziening toe is. De regeling is te star, waardoor grote onbillijkheden optreden. Er zal daarom een aparte vermogensregeling moeten komen voor mensen die gaan scheiden, waarbij de rechter de moge lijkheid krijgt flexibel op te treden. Bij zijn beslissing dient hij er rekening mee te houden, dat man en vrouw, ook wat het vermogen betreft, gescheiden verder moeten kunnen leven. Dit is thans in vele gevallen niet mogelijk. Dit stelt mr. J. Waaijer in zijn proefschrift „Het moderne vermogensrechtelijke echt scheidingsrecht", waarop hij vandaag aan de Leidse universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Hij be treurt het dat de vermogensdeling na w w o echtscheiding veel minder aandacht krijgt onderscheid, maar het maakt volgens de dan de alimentatie en de voogdijregeling, promovendus wel degelijk verschil uit of "Toch zijn er dikwijls zo véél problemen, een huwelijk vijf of vijfendertig jaar heeft waarvoor het recht geen oplossing biedt, geduurd. Ook met de aard van het vermo- Er ontbreekt een adequate regeling. gen moet rekening worden gehouden. De meeste problemen doen zich voor, Contant geld of aandelen zijn gemakkelij- wanneer het echtpaar dat uit elkaar gaat, ker te verdelen dan een praktijkpand van beschikt over een eigen huis. De wet gaat er van uit, dat het gemeenschappelijk be zit na ontbinding van het huwelijk ge deeld wordt, waarbij man en vrouw ieder de helft krijgen. In vele gevallen is de vrouw, die met de kinderen in het huis achterblijft, niet in staat de helft van de waarde van het huis aan haar ex-echtge noot uit te keren. Hij is daarom gedwon gen het huis te verkopen en naar andere woonruimte om te zien. De man heeft het over het algemeen gemakkelijker, omdat hij slechts .woonruimte voor zichzelf be hoeft te zoeken. Waaijer meent dat een groot aantal onbil lijkheden kunnen worden weggenomen als de rechter rekening houdt met de duu van het huwelijk, de aard van het vermo gen en het kindertal. Het huidige vermo gensrecht na echtscheiding maakt geen een arts of bedrijfsruimte van een zaken man. Deling van de voormalige echtelijke woning wordt moeilijker als er meerdere jonge kinderen aanwezig zijn. Er is volgens Waaijer geen definitieve op lossing te vinden voor de vermogeïispro- blemen, die uit een echtscheiding voort vloeien. Mogelijke oplossingen zijn het on verdeeld laten, het verdelen met een af lossingsschema, het verdelen met geclau suleerd betalen ineens en het splitsen van het eigendomsrecht Mocht geen van deze oplossingen baten dan dient er een wette lijke regeling te komen, waarbij de rech ter de bevoegdheid krijgt af te wijken van deling bij helfte. De promovendus constateert ten slotte dat echtparen zich over het algemeen weinig interesseren hoe hun vermogensrechtelij ke positie is. Echtparen, die gehuwd zijn op huwelijkse voorwaarden, weten vaak niet eens onder welk systeem zij getrouwd zijn. Het komt dikwijls voor dat de echt genoten hun huwelijkse voorwaarden pas voor de tweede keer lezen, als zij van el kaar gaan scheiden. Verdovende middelen bij CAD gestolen LEIDEN De politie heeft Vermoedelijk had de man zich gisteren een 26-jarige man, in laten sluiten. Onder meer aangehouden, die een dag werden librium, dalmadorm, eerder een diefstal had ge- rolypnol, methadon en een in- pleegd in het Consultatiebu- jectiespuit gerstolen. Na een reau voor Alcohol en Drugs onderzoek in de bezoekerslijst (CAD) aan de Lange Mare. van het CAD kon de man. zonder vaste woon- of verblijf plaats, worden aangehopuden. Een deel van de gestolen mid delen was reeds verbruikt, een ander deel werd in Den Haag teruggevonden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per speciale koerier wordt de krant als nog nabe zorgd. Verdriet om de 18-jarige Westberlijnse kraker (een Joegoslavische immigrant), die gistermid dag op de vlucht voor de politie door een bus werd overreden. De plaats van het ongeluk werd met bloemen bedekt en de politie voor moordenaars uitgemaakt. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Na de dood in West-Berlijn van een 18-jarige kraker, die gistermiddag na een confrontatie tussen krakers en de poli tie op de vlucht ging en bij het oversteken van een weg door een bus werd overreden, is het vannacht in West-Berlijn en Frankfurt tot ongeregeldheden gekomen. In andere Westduitse steden werd vreedzaam gede monstreerd. Ook in Amsterdam werd tegen de dood van de kraker betoogd: bij Duitse instellingen werden ruiten ingegooid. Van verschillende kanten is ernstige kritiek geuit op het optreden van de politie van gister middag, toen acht kraakpanden werden ont ruimd. Bij de meeste ontruimingen bleef het rustig, alleen in de wijk Schoneberg kwam het tot de inmiddels in Berlijn bekende beelden van barricades en met elkaar slaags rakende krakers en politie. Ex-burgemeester Vogel (SPD), bekend om zijn flexibele opstelling te genover de woonproblemen in Berlijn, betichtte het huidige stadsbestuur van „ernstige politieke fouten'". In West-Berlijn- vreest men nu voor een escalatie van het (karakers)geweld. VS schonken wapens aan Afghaans verzet KAIRO De Egyptische president Sadat heeft in een vraaggesprek met de Amerikaanse tele visie gezegd dat de Verenigde Staten na de Russische inval in Afghanistan in alle stilte (Russische) wapens van Egypte hebben om die vervolgens door te geven aan Afghaanse ver zetsstrijders. Verenigde Staten. Het verzoek van Washington was gedaan direct na inval in december 1979. „Ik stelde mijn voorraad ter be schikking. Maar jullie (Amerikanen) waren erg royaal. Jullie hebben ook voor de wapens be taald." Sadat bevestigde dat Egypte nog steeds wapens aan de Afghanen levert, gemaakt naar de Russische modellen. Egypte kreeg in het be gin van de jaren zeventig veel Russische wa pens toen het nog een bondgenoot van de Sov jet-Unie was. %%l Y-" V

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1