Regeringscrisis in België tekent aftakeling van Vlaams-Waals model Poolse leiders vrezen boycot SU erst het geld, dan pas Amerika Reagan bereid tot wapenvermindering tenland ÏUWE BIOGRAFIE VAN PRESIDENT JOHNSON: Italië wil toeristen teruglokken LE3DSE COURANT/ WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1981 PAGINA 11 Rath Doodeheefver wandbekleding. U vindt het bij de interieurspecialist Van sfeer tot meer, van gras tot vlas. e Verenigde Staten is de lopen dagen opschudding >aan door de publicatie uittreksels van een nieu- biografie over president Ion Baines Johnson 1-1968) in het blad Atlan tic Monthly. De schrijver van de biografie, Robert A. Caro, doet in zijn driedelige werk, dat dit najaar verschijnt, on der meer onthullingen over het aannemen van steekpen ningen door Johnson toen hij als vice-president kantoor hield in het Witte Huis. Guar dian-correspondent las het ar tikel in Atlantic Monthly en plaatst er enige kanttekenin gen bij. 1 BRUSSEL Hoewel de Belgen gewend zijn aan regeringscrises (sinds de Tweede Wereld oorlog houdt een kabinet het gemiddeld slechts 13 maanden uit) heeft de val, afgelopen maan dagavond, van het Rooms-Rode kabinet Mark Eyskens toch een schokeffect gehad. Het besef is nog verscherpt mede door de snelle econo mische neergang dat het land ronduit onbe stuurbaar is en dat de nog opgeslagen rijkdom in hoog tempo naar buitenlandse schuldeisers verdwijnt. Vier droge gegevens ziin voldoende om te schetsen hoe België zichzelf heeft onterfd van de reusachtige welvaart die het in de jaren zestig had opgebouwd: het loonniveau van de Belgische werknemers is het hoogst van heel Europa; de werkloosheid is dat met 11 procent (dus?) eveneens; er zijn 860.000 ambtenaren (bijna 1 op de 4 werknemers); en de schuld van de overheid is opgelopen tot 265 miljard gulden (dat is meer dan het hele nationaal inkomen over een jaar en driemaal de complete rijksbe groting). Oorzaak van het onvermogen om een versobe- ringsbeleid te voeren, tegelijk met economische herstelmaatregelen, is het ingewikkelde Bel gisch „model"', waarin de Vlaams-Waalse te genstelling is vastgelegd, evenals de overheer sende rol van politieke partijen en belangen groepen (particratie) boven de parlementaire democratie. Rusteloze pogingen om dat model te perfectio neren en uit te balanceren hebben geheel ave rechts tot een totale blokkade van de bestuurlij ke instellingen geleid. Er is immers geen natio nale maatregel denkbaar die niet of in Wallo nië of in Vlaanderen harder aankomt, zodat de regering in Brussel (die verplicht uit evenveel Frans- als Nederlandstalige ministers bestaat) zich voortdurend in een verlammende patstel ling bevindt. Daarnaast hebben de politieke „drukkingsgroepen" zich zo onwrikbaar met het maatschappelijk leven vervlochten (wie geen lid is van partij of bond komt niet hoger op), dat partijpolitieke vernieuwing en een her waardering van het gekozen parlement als hoogste en vrijmoedig gezagsorgaan, uitgesloten lijkt. De aanleiding tot de jongste regeringscrisis, te weten de aarzeling van de Vlamingen om 2000 miljoen gulden aan nationaal - dus merendeels Vlaams - belastinggeld ter beschikking te stel len van de verroeste Waalse staalindustrie, heeft de uitzichtloosheid van de Belgische situ atie in al zijn wezenskenmerken in het licht ge steld. Echtscheiding Het is nu nog onzekerder dat de betrokken 28.000 arbeiders aan de slag kunnen blijven, de anti-Vlaamse sentimenten zijn in het zuiden van het land onder aanvuring van socialisten leider Spitaels weer op hol geslagen en ook in het noorden hebben afscheidingsbewegingen als de Vlaamse Volksunie weer volop de wind in de zeilen. Daarbij maakt de staatsinrichting een objectief oordeel over de regeringscrisis voor de kiezers onmogelijk, want een Vlaming die bijvoorbeeld het behoud van een gesaneer de Waalse staalnijverheid belangrijk acht, kan niet op de Waals-socialistische lijst stemmen. Het uiteenvallen van de Belgische staat is iets wat men in de omringende landen als niet-rea- listisch, maar in het land zelf als een feitelijke ontwikkeling dan wel alternatief ziet. Spitaels bepleitte afgelopen zondag voor de televisie een ver reikende financieel-economische zelfbe schikking voor Wallonië, omdat er van de een heidsstaat België toch geen besluitvorming valt te verwachten. Bij de vorig jaar tot stand gekomen staatsher vorming, zijn een Waalse en een Vlaamse deel- regering gevormd, maar de ministers daarvan maken tot nog toe deel uit van het nationale kabinet, ze hebben slechts ondergeschikte be voegdheden en maar drie procent van de rijks begroting om te besteden. Onoverzienbaar zijn de moeilijkheden die een verdere autonomie van de twee „deelstaten" oproept. Dat ver klaart ook de_angst van veel politieke leiders voor een vervroegde stembusstrijd. In de grondwet ligt immers vast dat na de eerstko mende verkiezingen de Vlaamse en Waalse deelregeringen zelfstandig worden. Dat zal de scheiding nog bespoedigen, want al kan het na tionale parlement verdere bevoegdheden aan de deelregeringen weigeren, ook Kamer en Se naat bestaan uit Frans- en Nederlandstaligen... Kenmerkend voor de staatkundige wirwar is bijvoorbeeld de moeilijkheid om thans een re gering van christen-democraten en liberalen te vormen. Zo'n kabinet zou een meerderheid in het nationale parlement hebben, eveneens een meerderheid in het Vlaamse deelparlement (ge westraad), maar een minderheid in de Waalse gewestraad. Effectief regeren zou een centrum rechtse regering dan ook op niet minder dan oproer in de Ardennen komen te staan. Bij dat alles komt nog het in de staatshervorming „wit" gebleven hoofdstuk Brussel, de tweetalige hoofdstad, die al dan niet een eigen autonomie moet krijgen waarin de rechten van de Neder landstalige minderheid gewaarborgd zijn. Men zegt wel dat Brussel zo'n taaie twistappel is dat de stad als het Belgisch bindmiddel bij uitstek functioneert. Geen der landsdelen zal zich im mers in zelfstandigheid terugtrekken zonder het lot van de Brusselse soortgenoten met de anderstaligen te hebben uitgevochten. Een en ander zou betekenen dat een nieuwe nationale regering weer gewoon aan een kans loze poging tot economisch herstel begint. Want ook al zouden er nog geldschieters voor het Waalse staal worden gevonden, daarna zijn er de afzwakking van de automatische prijscom pensatie en de verlaging van de kinderbijslag (thans 1000,- per maand voor het eerste kind9), die verstrikt zullen raken in dat onmo gelijke 'model', dat Belgie stuurloos uitlevert aan de ruwe grillen van de wereldeconomie. Met op dit conjuncturele dieptepunt alle gevaar voor chaos en avontuur. MARCK DE KONINCK 4 Eyskens lent Johnson tijdens een telefoongesprek vanuit de Ovale Kamer In het Witte WARSCHAU Een van de belangrijkste voorstanders van de harde lijn in Polen, het politburolid Stefan Ols- zowski, heeft gisxteren voor de televisie gewaarschuwd dat de Sovjet-Unie wel eens zou kunnen besluiten om de levering van belangrijke grondstoffen aan Polen op te schorten om zo iets te doen aan de „anti-Russische agitatie". Polen is voor zijn olie en andere belangrijke grondstoffen vrijwel volle dig afhankelijk van de Sov jet-Unie. De Poolse leiders voerden gisteren met een ,Wlj zijn solidair met de demonstranten tegen de kerncentra le bij Dodewaard. In de Nederlandse kerncentrales wordt uranium gebruikt, dat uit ons land af komstig is. Van de winning van dat ura nium ondervinden wij zeer schadelijke gevolgen, zonder dat er door de overheid pogingen worden ondernomen om onze positie te ver beteren. Dat is de kern van de bood schap van een groep Noordamerikaanse indianen, die na af loop van een VN- conferentie in Genè- ve over de proble men van autochtone volken momenteel een rondreis door Nederland maken. Proces tegen RAF-terroriste verdaagd FRANKFORT Het proces tegen Sieglinde Hofman, een van de leden van de harde kern van de Westduitse stads guerrillagroep Rote Ar mee Fraktion, is op verzoek van de verdediging ver daagd naar volgende week. De twee advocaten van de 36-jarige beklaagde wezen er gisteren tijdens de openings zitting op dat het proces niet door kan gaan als de aan klacht blijft luiden, dat hun cliënte rechtsstreeks betrok ken was bij de moord op Jürgen Pon to. Deze West duitse bankier werd op 30 juli 1977 vermoord nadat hij door de RAF was ontvoerd. Hofmanns advocaten betcog- den dat het Parijse hof van be roep bij haar uitlevering ze werd vorig jaar mei aange houden in de Franse hoofdstad als voorwaarde had gesteld dat haar in de aanklacht slechts betrokkenheid bij de ontvoering van Ponto en lid maatschap van de Rote Armee Fraktion zou worden aangere kend. De officier van justitie moest daarom op de zitting zijn aanklacht wegens moord achterwege laten. De verdedi ging zou echter de hele zaak- Ponto buiten beschouwing willen laten. Een belangrijke rol op het proces zal gespeeld worden door het RAF-lid Karl-Heinz Dellwo, die zich van de organisatie heeft losge maakt en als kroongetuige op treedt. Hij zou Hoffmann vlak voor de moord op Ponto heb ben gezien. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll NEW YORK President Reagan van de Verenigde Staten heeft zijn Sovjet-col lega Brezjnev een brief ge stuurd waarin hij schrijft dat zijn regering bereid is te zoeken naar een belangrijke, controleerbare verminde ring" van het aantal kern wapens. Reagan schrijft dat Washington echter niet kan berusten in een strategisch minderwaardige positie je gens de Sovjet-Unie. In zijn brief stelt Reagan voor te komen tot een algemeen ka der waarbij de „Verenigde Staten bereid zijn rekening te houden met de wettige be langen van de Sovjet-Unie, op voorwaarde dat de Sov jet-Unie dat ook doet met de onze". Vandaag heeft in New York het eerste voorbe reidend overleg plaats tus sen de Amerikaanse minis ter Haig en zijn Russische ambtgenoot Gromyko over vermindering van het aantal kernwapens in Europa. Gisteren hield Gromyko voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een toe spraak waarin hij voorstelde plechtig te verklaren dat sta ten die als eersten kernwapens gebruiken de zwaarste mis daad tegen de mensheid be gaan. Het voorstel is overigens niet nieuw. De NAVO heeft dergelijke voorstellen met ver wijzing naar de militaire troe penovermacht van de War- schaupact-landen steeds van de hand gewezen. Gromyko leverde felle kritiek op het NAVO-besluit tot plaatsing van 572 middellange-afstands- raketten. Hij liet zich in voor zichtige bewoordingen uit over de komende onderhandelin gen. Volgens de Rus moeten alle kernwapens, niet alleen de 572 nieuwe raketten, maar ook de reeds opgestelde, in het overleg worden betrokken. Illllllllllllllllll!lllllllllllllll!l!lllllllllllllllllllllllllllllll!!llllllllllll HNGTON In de loop der jaren r zo'n 21 biografieën verschenen Lyndon Baines Johnson, waar lijk de kleurrijkste en meest reldigende figuur van alle perso- die de Ovale Kamer in het Witte hun kantoor hebben mogen noe- Men zich nauwelijks indenken' inog meer te zeggen valt. De ver- jover Johnsons buitengewone le- idel zijn zo langzamerhand een leven gaan leiden: de nachte- ekjes in pyama aan Doris zijn vertrouwelinge in de pe- "8-'69; zijn gewoonte om, om- ir adviseurs, zijn presidentiële inheden vanaf het toilet te re- f het veelbesproken gemanoe- waardoor de aandelen die John- d in de radio-en televisiewereld idmijntje werden. de kroniekschrijvers van Ameri- presidenten weten altijd weer iets te melden. Het laatste boek over van de hand van Robert A Caro, •aaf wiens inspanningen al eens .'ullitzer-prijs zijn bekroond, telt I woorden en dat is pas het eerste ie delen. In deze levensbeschrijving voor het eerst getracht om Johnson 'iten als zakenman, een aspect van r Johnson, dat bijna volledig in de iw is geraakt doordat hij zo'n groot js was. Volgens Caro was geld voor Dn een bijna even grote drijfveer als De onthulling die dit boek inmid- nd heeft gemaakt betreft de pas- ir door grote maatschappijen ge- pleitbezorgers, die in het Witte amen lobbyen met „dikke enve- vol geld". Caro schrijft: „Een ver- oordiger van een oliemaatschappij verklaard dat hij, toen Johnson iident was, in verzegelde envelop- ig duizend dollar op zijn bureau ïgd". Deze man, zo verklaarde ft dit verklaard in een speciale van de Congrescommissie, waarin icht tegen Gulf Oil over steek- werd onderzocht. Igische j tijen: n nieuwe kiezingen |$SEL Uil de eerste ifcen van de Belgische ^feke leiders aan ko- Boudewijn nadat ijdagavond het rooms- kr.binet Eyskens was ülen blijkt dat de m partijen liever geen oegde verkiezingen n. De Vlaamse en christen-democra- uden de voorkeur ge- an de snelle vorming a regering met de li ft. teneinde ingrij- maatregelen voor J van de economie te A afkondigen. laamse en Waalse so- ten (de SP en de PS) 6 de Rooms-rode coa- iet liefst willen voor- li i maar na de beschul- gen van de voorzitter de CVP, Leo Tinde- over anarchie van de Ustische ministers dat niet goed moge- leem voor de vorming .een centrum-rechtse mg is echter dat zij in onië nauwelijks op meerderheid kan rekc- 10 het Waalse deelpar- Als Caro gelijk heeft, is het een voorbeeld van ongelooflijk zorgeloos optreden van een man, die zich er altijd zorgen over maakte dat zijn zakelijke belangen zijn politieke belangen konden schaden. Zoals Caro zelf uitvoerig beschrijft weigerde Johnson in het prille begin van zijn loop baan als Congreslid een gift van bijna een miljoen dollar in de vorm van aandelen in een oliemaatschappij. „Het betekent mijn politieke ondergang, als het publiek weet dat ik belangen heb in de olie-industrie", aldus Johnson toen Held In sommige opzichten had het boek over Johnson, ondanks de onthullingen, niet op een beter tijstip kunnen verschijnen. De bezuinigingen van de Amerikaanse rege ring op vooral de sociale uitgaven, voor de invoering waarvan Johnson hard heeft gewerkt, hebben er bij het publiek toe ge leid dat de excessen in Vietnam zijn ver geten en LBJ als een held wordt gezien. In dit opzicht onthult deel een, waarin Johnsons eerste ambtsjaren worden be handeld, zijn enthousiasme om het lot van de armen en behoeftigen te verbeteren. Scheldnaam Toch zijn het vooral de inconsequenties en de pijnlijke momenten in Johnsons leven waarvan Caro geniet. Hij heeft er bijvoor beeld zichtbaar genoegen in dat hij achter Johnson scheldnaam is gekomen: Buil wat een afkorting is van Bullshit (onzin). Zijn medestudenten beschouwden Johnson als een geboren leugenaar. „Hij loog constant tegen hen, loog over grote en kleine din gen, loog zo onophoudelijk dat hij de grootste leugenaar op de hele universiteit was". En dit wordt dan geschreven over de man die er zo vaak van is beschuldigd, de Amerikanen een valse voorstelling van zaken te hebben gegeven inzake de oorlog in Vietnam. Toen Lyndon Johnson na de moord op John F. Kennedy de Ovale Kamer betrad, bezat hij veertien miljoen dollar, meer dan enig president in de toen bijna 187-ja- rige geschiedenis van de VS. Volgens Caro ging het najagen van meer geld van uit de binnenste vertrekken van de Ame rikaanse regeringszetel onverminderd door. In navolging van een aantal voor gangers bracht Johnson zijn zakelijke be langen onder in een maatschappij, waaro ver hij geen zeggenschap had. Volgens Caro was dit slechts schijn. Johnson had in de Ovale Kamer directe telefoonlijnen laten aanleggen met degenen die zijn za ken behartigden, waarmee hij vermeed dat elk telefoontje, zoals gebruikelijk is, schriftelijk werd vastgelegd door de tele fooncentrale van het Witte Huis. Via die directe lijnen heeft Johnson in de vijf jaar dat hij president was, zijn zakelijke be slommeringen geregeld. Volgens sommi gen van zijn advocaten was hij daar „en kele uren per dag" mee bezig. Miljoenen dollars Staatszaken mochten geen belemmering voor zijn zakelijke beslommeringen vor men. Tijdens een bezoek aan Johnsons ranch door de toenmalige Duitse bonds kanselier Ludwig Erhard zat de president achter gesloten deuren „een groep zaken lui de schrik op het lijf te jagen in ver band met een televisie-overeenkomst". Tijdens zijn presidentschap stapelde Lyn don Johnson op de miljoenen die hij reeds had vergaard nog eens miljoenen dollars meer", aldus de schrijver. Johnsons sprong naar rijkdom was de sprong van het „nieuwe Zuiden" meent Caro. „De nieuwe economische krachten olie, gas, zwavel, defensie, ruimtevaart en andere industrieën van staten als Texas en Californië brachten hem aan de macht. Toen hij deze bezat hielpen zij herq zijn macht uit te breiden". Het is dan ook paradoxaal dat het werk vah de eerste president uit dat „nieuwe Zuiden" (voor die tijd kwamen zij vrijwel allemaal uit noordoostelijke staten) ongedaan wordt gemaakt door de tegenwoordige held van dat deel van de VS, de lieveling van het Zuiden en Nieuw Rechts: Ronald Reagan. ALEX BRUMMER/THE GUARDIAN Russische delegatie overleg over de nijpende economi sche problemen van Polen. Olszowski riep op tot de vor ming van een eenheidsfront van alle Polen om de proble men te overwinnen. Het zou de partij, de vakbond en de kerk moeten omvatten. Vol gens Olszowski zal de Sovjet- Unie het economisch wapen gebruiken, als bepaalde leiders van Solidariteit de „wissels van Polen in de richting van het Westen en tegen het socia lisme blijven zetten". De op roep van Olszowksi was zon der meer verrassend. Hij re kende in zijn beheerste rede voering af met de bittere reto riek van de autoriteiten tegen Solidariteit. De ommekeer was des te opvallender, waar zijn standpunten duidelijk ver schilden met die van vice-pre mier Rakowski, die samen werking met Solidariteit maandag had uitgesloten. De ironie wil voorts dat een soort gelijke oproep tot een een heidsfront al was gedaan door dissidentenleider Jacek Ku- ron. BENZINEBONNEN EN GRATIS TOLWEGEN (Van onze correspondent) ROME Italië is dit jaar zo geschrokken van de vermin derde belangstelling van de buitenlandse toeristen, dat het komend jaar veel meer geld zal worden uitgegeven om in het buitenland recla me te maken. Italië moet beter verkocht worden, zo vindt men in Rome, en daarom is het budget van het Italiaans bureau voor toerisme verdrievoudigd. Maar de Italiaanse regering heeft nog meer pijlen op zijn boog en wil de komende jaren een bedrag van 2,2 miljard gulden steken in maatregelen, die de toeristen terug moeten lokken. Gedacht wordt aan goedkope re benzine door middel van de bekende bezinebonnen, en gratis gebruik van de tolwegen voor buitenlanders. Binnen de Italiaanse regering wordt mo menteel de laatste had gelegd aan de betrokken wetsontwer- pen. 'LANCERING UITGESTELD CAPE CANAVERAL De tweede lancering van hel Amerikaanse ruimteveer „Co lumbia" op 9 oktober gaat niet door. De oorzaak is, zo lieten functionarissen van Cape Ca naveral weten, een probleem bij het vullen van de brand stoftanks van de draagraket. Wanneer de space shuttle nu aan zijn tweede ruimtereis be gint is niet bekend.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11