-fcicl&e 6omont Dodewaard heeft er schoon genoeg van ;euners voor de deur bij Justitie SOLIDARITEIT HOUDT VOET BIJ STUK Meubelfabriek Oisterwijk 3 i Twaalf miljoen schade bij brand in Nijmegen Belgisch kabinet valt over hulp aan Waalse staalindustrie FNV: Bij Philips Drachten- Sneek 800 banen in gevaar hadevergoeding or gijzelaars VS euter wond GEEN VOORRANG Dinsdag 22 september 1981,71e jaargang no. 22072 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Onthullingen van een kamer meisje uit het Witte Huis in „Ik diende", eerste aflevering op Ned. II om 20.27 uur. Om 18.59 uur groep BZN in Grie kenland. Op Ned. I om 19.00 uur „Zo- merkrant" en om 22.10 uur korte Nederlandse film „Even naar het feest". Wisselend bewolkt met enkele buien. Middagtemperatuur on geveer 16 graden. Vooruitzichten voor de ko mende dagen: enkele buien, daarna perioden met regen. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. ses Juliana dekenhuis HAAG Juliana gistermorgen i verblijf van weken het nnisch zie- üs in Utrecht :i| £a [j ird daar geope- ÜZTdoor de vrou- ts prof.dr. A.A. an s. De Rijks- /Q. htingsdienst ie laten weten dat en st j. voldoende op le [en te komen. NIJMEGEN Een grote uitslaan de brand In een aantal fabrieks hallen op een Industrie-terrein In Nijmegen heeft gistermiddag voor zeker twaalf miljoen gulden scha de aangericht. Bij deze brand, die uitbrak in een hal waar slaapzakken en dekbed den werden gemaakt, is niemand gewond geraakt. Het vuur sloeg over naar een nabijgelegen com puterbedrijf dat geheel uitbrand de en naar een hal waarin een ro tatiepers voor de Gelderlander in aanbouw was. LOONGRENS ZIEKENFONDS 48.200,- UTRECHT Een deel van de ziekenfondsraad wil de loongrens voor de verplichte verzekering (nu 42.300 gul den) per 1 januari 1982 ver hogen tot 48.200 gulden. Op die manier kan een verdere daling van het aantal ver plicht verzekerden worden voorkomen. Andere leden van de raad willen een „nor male aanpassing. Dan zou de loongrens op f 43.450 ko men. De raad zal donderdag een advies opstellen voor de ministers Den Uyl (Sociale Zaken) en Terlouw (Econo mische zaken. Mosselen maken Spanjaarden ziek MADRID De Spaanse regering heeft gisteren de verkoop van verse mosse len uit de noordwestelijke provincie Galicië verbo den. Een groot aantal mensen in Spanje werd ziek. na het eten van de mosselen uit het stad je El Grove in deze streek. De mosselen zouden zijn ver giftigd doordat zij in de mos selbassins met rioolwater werden gespoeld. De slacht offers kregen last van diarr- hee en overgeven. Oostduitsers gevlucht COBURG Vier Oostduitsers onder wie twee militairen zijn in de nacht van zondag op maandag vanuit de DDR naar de Bondsrepubliek gevlucht De twee militairen staken in burgerkleren en zonder wa pens bij Beieren de grens tus sen Oost- en West-Duitslan over. De twee burgers vlucht ten op een andere plaats bij de grens met beieren door de mij nenvelden aan de Oostduitse kant naar het westen. De vier verklaarden ontevreden te zijn met het politieke systeem in het oosten. Bv Bierwacht wil toch onderhandelen AMSTERDAM De direc- tie van de bv. Bierwacht heeft gisteravond besloten om met de industriebond FNV te gaan onderhandelen over het afsluiten van een cao voor de bierwachten in ons land. De directie wil- echter alleen praten wan neer de bierwachten de be zetting van het Centraal Brouwerij Kantoor in Am sterdam beëindigen. Gisteren zijn 66 van de 110 bierwachten in ons land in staking gegaan nadat onder handelingen met hun werk gever op niets waren uitge lopen. Pag. 9: Vervolg. INWONERS EISEN VERTREK DEMONSTRANTEN (Van onze verslaggevers) DODEWAARD Om half vier □ochtend heeft "burgemeester ildberg van Dodewaard de actie- erders rond de kerncentrale een lef van de inwoners ter kennis gebracht. Daarin eist de burgerij dat de demonstranten vandaag het demonstratieterrein verlaten, zich niet meer in Wely laten zien en zich op geen enkele manier meer hin derlijk gedragen. „Ik raad u aan 3 ondanks gebruik van traangas blijven deze eisen, gezien de ontstane situa tie, heel serieus te nemen", aldus Goldberg. De brief die de burgemeester voor liet lezen, volgde op de dreigende situatie van gisteravond, toen het op een tref fen leek aan te komen tussen enkele honderden inwoners van Wely en an dere buurtschappen van de gemeente Dodewaard, en de demonstranten. Rond negen uur trok een grote inwo ners naar liet manifestatieterrein en maakte daar de actievoerders duide lijk dat zij moeten vertrekken. Later op de avond groeide het aantal boze dorpelingen aan tot ongeveer zeshon derd. Ze gaven de demonstranten tot half elf de gelegenheid hun biezen te pakken „anders grijpt de bevolking in". Om zulks te voorkomen stonden tussen buurtbewoners en de demon stranten enkele politiebusjes met agenten. Burgemeester Goldberg en de com mandant der rijkspolitie Feijlbrief trachtten intussen de gemoederen te sussen. Bij het tentenkamp sprak Goldberg vanuit een laagvliegende helikopter via een luidspreker de be volking en de actievoerders toe. Hij zei nooit te kunnen toestaan dat de bevolking het recht in eigen hand neemt, maar voegde daar aan toe dat hij het een goede zaak vindt dat de ac tievoerders is duidelijk gemaakt dat er niets meer mag gebeuren. De inwoners van Dodewaard zijn vooral gebelgd over de vele vernielin gen die zijn aangericht. Ruiten zijn stukgegooid, afrasteringen afgebroken en bestratingen weggehaald. Pag. Rumoer in Kamer rond Dode waard Op de plaats waar normaal de dien stauto's van het ministerie hun plaats vinden, staan sinds van nacht een dertigtal caravans van zi geuners. Buiten de wagens proberen vrouwen en kinde ren het zich ge makkelijk te ma ken. DEN HAAG Een groep van onge veer honderd zigeuners, die enkele weken op een weiland bij Woens- drecht hebben gestaan, bezet met dertig caravans sinds vannacht twee uur een parkeerterrein bij het ministerie van justitie aan de Haag se Schedeldoekshaven. De politie heeft hen vanmorgen ongemoeid ge laten, omdat zij geen wegen blokke ren. In de loop van de dag zullen burge meester Schols en de politie beslissen wat er met de groep moet gebeuren. Volgens zigeunerswoord voerder Petaio wensen de zigeuners een gesprek met de staatsecretaris van justitie over le galisatie en verder verblijf van de groep in Nederland. De zigeuners zijn gisteravond uit Woensdrecht vertrokken, nadat zij vo rige week te horen hadden gekregen dat ze morgen ons land moeten verla ten. In juli was al beslist dat de zigeu ners geen verblijfsvergunning zouden krijgen. Daarop dienden zij een ver zoek in tot herziening van deze be schikking, maar op dit verzoek heeft de adviescommissie voor vreemdelin genzaken van het ministerie negatief geadviseerd. Beroep hiertegen is niet meer mogelijk. „De zigeuners zijn uit geprocedeerd", aldus een justitie- woordvoerder. Belgische kabinet-Eyskens is gisteravond een feit geworden. Premier Mare Eyskens bood om negen uur aan koning Boudewijn het ontslag van zijn regering aan, nadat het conflict over een mammoet-lening van 2 miljard gulden voor de zwaar verliesgeven de Waalse staalindustrie onoverkomelijk was gebleken. De koning heeft het ontslag aanvaard en de premier gevraagd de lopen de zaken af te handelen. De „staaloorlog" had met name geleid tot een. patstelling tussen de Franstalige socialisten (PS) en de overige drie partijen van de rooms-rode coalitie Eyskens, die nog maar vier en een hal ve maand bestond. De PS-ministers hadden gis termiddag tijdens de kabinetsvergadering hun „staking" zoals Vlaams premier Eyskens hun houding noemde, voortgezet. De Waalse socia listen weigerden nog mee te werken aan enig ander regeringswerk, zolang er geen zekerheid is dat het praktisch failliete staalconcern Coc- kerill-Sambre (met 28.000 werknemers, gecon centreerd rond Luik en Charleroi) twee miljard gulden vers kapitaal krijgt teneinde de produk- tie te moderniseren en de werkgelegenheid te behouden. Pag. II: Vervolg DRACHTEN De industriebond FNV vreest dat bij Philips in Drachten en Sneek in 1990 ruim achthonderd van de circa 2100 banen zullen zijn verdwenen. In een giste ren gepubliceerde brochure toont de bond zich ongerust omdat Philips ondanks eerde re toezeggingen, toch de produktie van scheerapparaten in Drachten naar de VS zon willen overplaatsen. Door afzetproblemen, automatisering en drei gende overheveling van een deel van de pro duktie naar de VS zou de grootste klap te ver wachten zijn in Drachten, waar nu tweedui zend man personeel aan de produktie van scheerapparaten werken. De bond wijst erop dat de produktie van scheerapparaten voor het Verre Oosten al is overgeheveld van Drachten naar de VS. De bond verwijt het Philips-con cern grote geheimzinnigheid, ookal omdat de onderneming geen garanties zou willen geven dat de produktie voor de VS in Drachten blijft Een Philips-woordvoerder heeft gezegd niet te kunnen reageren op de brochure omdat deze nog niet in het bezit van de onderneming was. De brochure is vanmiddag openbaar gemaakt op een bijeenkomst voor FN V-kaderleden in Drachten. Ook Philips was hiervoor uitgeno digd; de onderneming heeft echter afgezegd omdat „dit soort kwesties voor het regulier overleg zijn", zo meende de Philips-woordvoer der. WASHING TON Een presidentiële commissie heeft de Ame rikaanse rege- gisteren aanbevolen een schadevergoeding van ruim f en een halve dollar dollar per dag uit te keren aan elk a e 52 Amerikaanse gijzelaars, die in Iran hebben vastge- Indien het voorstel door president Reagan wordt aan- betekent dit dat de gijzelaars, die 444 dagen in gevan- hap hebben doorgebracht, recht hebben op een bedrag 5540 dollar (ruim dertienduizend gulden). Advocaten ïn 1000 dollars geclainmd. De schadevergoeding is geba- op uitkeringen aan Amerikaans overheidspersoneel dat ürtgelijke situaties heeft verkeerd als de Amerikanen in Congres gaat door ondanks verheviging kritiek WARSCHAU MOSKOU Het Russische persbureau Tass heeft zijn aanvallen tegen de vakbond Solidariteit, die volgens plan eind deze week opnieuw gaat con gresseren verder verscherpt Het Sovjet-persbureau Tass scha kelde met de aanval in de tweede versnelling. Het schreef dat Soli dariteit bij zijn nieuwe congres zal pogen de macht te grijpen. Er kwam een nieuwe brief van Russi sche arbeiders waarin de bond er van werd beschuldigd het socialis me in heel Oost-Europa omver te willen werpen. „Afdelingen van Solidariteit scheppen acute conf lictsituaties met het doel het be staande systeem omver te wer pen", zo schreef Tass. digd zich te mengen in de Poolse aangelegenheden. De bond zou van daag met een officiële reactie komen. De woordvoerder van Solidariteit, Janusz Onyskiewicz, verklaarde in een vraaggesprek met de Italiaanse televisie dat zijn bond „tot vergelding zal moeten overgaan als de Poolse re gering probeert het tweede deel van het congres van Solidariteit tegen te houden". De Poolse vice-premier Rakowski, die namens de regering met Solidari teit geregeld overlegde, heeft zijn handen van Solidariteit afgetrokken. Volgens hem is er van het idee van parnerschap met Solidariteit na het congres in Gdansk eerder deze. maand niets meer overgebleven. De bond is volgens hem toen omge vormd tot een organisatie van opposi tie tegen de regering. Daarmee in strijd zijn weer de opmerkingen van Walerian Solinksi, lid van het polit- buro, het hoogste bestuursorgaan in de communistische partij. Hij pleitte voor spoedoverleg tussen partij en vakbond en deed een voorstel tot om vorming van het politieke stelsel, waarbij hij Solidariteit een ruime plaats toebedeelt. Volgens zou het niet erg zijn als de partij enige tijd politieke macht afstaat en in de oppo sitie gaat BN Een 2-jarig jon- is gisteren met een Iwond overgebracht het AZL, nadat de auto in hij zat in de weg- terecht was gekomen. 1-jarige vader van het Pje bestuurde de auto. Op fioment, dat de automobi- Yanaf de Herenstraat de iginnelaan in wilde rij- verd hij door het kind af- I- In de middenberm van oninginnelaan kwam de tegen een boom tot stil- Het jongetje zat op de rbank en schoot met zijn tegen de achterkant van torbank. ADVERTENTIE. Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstr. 3-5. Hulst: Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstr. 24. Utrecht: Hollantlaan 28. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaan 65, tel 04242-19011 LEIDEN Een 42-jarige Leidse automobiliste is gisteren met wonden in het hoofd naar het AZL overgebracht De vrouw verleende geen voorrang aan een mede-weggebrui ker. De automobiliste reed over de Roodenburgerstraat. Op de krui sing met de Thorbeckestraat zag zij een andere auto over het hoofd. De 22-jarige bestuurder van de aangereden auto bleef on gedeerd. Pensioenfonds PGGM wil premie verlagen DEN HAAG Het pen- sioenfonds voor de welzijns sector en de gezondheids zorg, de PGGM, wil de pen sioenpremie voor volgend jaar terugbrengen van 24 naar 21 procent De raad van advies neemt eind oktober een beslissing over het voorstel van het fondsbestuur. Volgens een woordvoerder van de PGGM is de premieverlaging mogelijk door de hoge rentestand en omdat door de loonmatiging ook de pensioenen minder hard stijgen. De premie werd begin dit jaar al verlaagd van 26 naar 24 procent v- -V lV

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1