scussie over kernwapens: een dialoog van doven jok Den Uyl staat straks met lege handen Verhalen van vluchtelingen wijzen op het gebruik van chemische wapens ÏRA AARDGASBATEN BLIJKEN AARDGASGATEN Politiek Partij Parlement ENLAND LEDSE COURANT ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1981 PAGINA 9 4 5 G Morgen begint in Nederland weer en voor de vijfde achtereenvolgen- Jtaat daarin de strijd tegen kernwapens ^Opnieuw zal het Interkerkelijk Vredes- tberen kerkelijk meelevenden te mobili- r zijn acties, die inmiddels veel weer- ben gevonden en tot duidelijke resulta- <n geleid. Immers opiniepeilingen wijzen een meerderheid een kleine welis- •óór het verdwijnen van kernwapens uit Voor de politici in Nederland die ;t opnieuw over de plaatsing van middel- Htand-raketten zullen moeten beslissen, 'ta nog maar de vraag aan de orde met laanden of jaren deze beslissing kan wor- tyeld; met de mogelijkheid van invoering wapens hoeft geen weldenkend politicus "^rekening te houden. Daarvoor ontbreekt fcrs „het maatschappelijk draagvlak", een resultaat dat de realisten onder de Iers van het IKV dat al sinds 1967 met yen actie voert tegen de kernbewapening Pijnlijk niet voor mogelijk hebben gehou- ibeweging heeft trouwens vlak voor het J de vredesweek een belangrijk resultaat 'volgens hoge Amerikaanse functionaris sen in Brussel relent de NAVO niet meer op de plaatsing van de aieuwe middellange-afstandra- ketten in Nederlart. Voor de Nederlandse politici betekent dat waarshijnlijk in de komende maan den een heel belang-ijke zorg minder. Wie de oorzaken wi opsporen van dit succes, kan wijzen op de samenverking tussen het IKV en de vanuit de CPN opgeichte actiegroep Stop de Neu tronenbom, die van ich liet horen kort nadat het IKV in juni 1977 zijnleus de kernwapens de we reld uit, te beginner, uit Nederland, had gelan ceerd. Bij de IKV-leiöng maakt men er trouwens geen geheim van dat ie IKV-actie juist daardoor na een heel aarzelnde start, die weinig goeds voorspelde de wint in de zeilen kreeg. Maar veel belangrijker als verklaring voor het tamelijk onverwachte succes vai de vredesbewegingen is natuurlijk de latente afleer voor dit soort wapens, die met de „neutronenbim" gewekt kon worden. Een flink deel van het spraakmakende) publiek onderkent nu dat de wapenwedloop niet onbeperkt kan doorgaan. Het heeft pen vertrouwen meer in de eindeloze palavers overdit onderwerp; die iede re keer weer hebben geled tot nieuwe ronden in de bewapeningswedloop er betuigt daarom adhesie aan een standpunt dat eer radicale ommekeer in het vooruitzicht stelt. Het ziet er nu naar uit dat de vredesbewegingen nog meer dan voorheen hun aandacht zullen gaan richten op het buitenland. De Amerikaanse com mentator Walter Laqueur sprak in juli in dat ver band van „hollanditis", de hollandse ziekte, een aanduiding voor het overslaan van een neutralis- tisch pacifistische koers naar andere landen. De dragers ervan waren bepaald niet boos over deze opmerking van Laqueur. Eerder voelden zij zich gevleid. Men slaagt er tenslotte niet elke dag in door Grote Broer Amerika te worden opgemerkt om een handelwijze die de Amerikanen tegen de haren instrijkt. Vooral in West-Duitsland is het verzet tegen de kernwapens toegenomen. De intensieve contacten van het IKV met zusterorganisaties in de Bondsre publiek zullen daar niet vreemd aan zijn. Ook in België is het verzet tegen de kernwapens toegeno men, maar daar spelen meer dan het verzet uit de bevolking de ernstige budgettaire problemen van de Belgische regering het atoompacifisme in de kaart. In het snel verpauperende Engeland vindt de afkeer van de kernbewapening vooral weer klank bij de Labourpartij. Ook hier lijkt de afkeer van kernwapens vooral te zijn ingegeven door het feit dat de hoge kosten van de kernbewapening leiden tot bezuinigingen in de sociale sector. Rest Frankrijk nog dat in de beweging voor ontwape ning tamelijk geïsoleerd is. De vredesbewegingen hebben daar nog maar weinig vaste grond onder de voeten gekregen, hetgeen waarschijnlijk mede samenhangt met het feit dat Frankrijk voor zijn defensie grotendeels op zichzelf is aangewezen. In geen enkel van de grotere landen maakt de ontwa peningsgedachte overigens een serieuze kans. Wie ondertussen luistert naar de argumenten die voor en tegenstanders van modernisering, respec tievelijk instandhouding van kernwapens met el kaar uitwisselen, komt al snel tot de conclusie dat het hier om een dialoog van doven gaat. Dat de kleinere, nu in het geding zijnde kernwapens een atoomoorlog op kleinere schaal mogelijk zouden maken, zoals vaak wordt beweerd, valt niet te be wijzen. Het valt evengoed te verdedigen dat dete wapens de afschrikking dienen zoals dit de afgelo pen dertig jaar ook effectief het geval is geweest. Het argument dat verwijdering van kernwapens uit Nederland, zoals het IKV voorstelt, leidt tot een soortgelijke stap door een van de Oostbloklanden lijkt op nog minder waarschijnlijkheid aanspraak te kunnen maken. In de kernwapendiscussie lijken deze argumenten pro en contra er overigens nauwelijks toe te doen. Dat het na dertig jaar bewapening best minder kan, is een overweging die het pleit bij een groeiend aantal mensen beslecht. Daarbij speelt eveneens de overweging mee die niet voor be twisting vatbaar lijkt dat het huidige opgestelde NAVO-wapenarsenaal van Amerikaanse makelij veelzijdiger en doeltreffender is dan van de Sovjet- Unie op dit moment. Zeker nu uit de NAVO geluiden komen dat Neder land en België niet langer van direct belang zijn voor de uitvoermg van het moderniseringsbesluit, is voor Nederland nog slechts een bijrol weggelegd in het internationale debat over ontwapening. On der de belangrijke impuls van een vredesbeweging als het IKV schaart Nederland zich in feite bij de meer neutralistisch geneigde Scandinavische lan den. Geen gering succes voor een vredesbeweging, maar de gidsrol die het IKV destijds in 1977 voor ogen had, wordt daarmee niet bewaarheid. De gro tere Europese landen zettten de bewapeningrace namens ons voort. PAUL VAN VELTHOVEN it| 'IK Cher Pao Pha* jfLaotiaanse Hmong- ^izich de dag in maart joed herinneren. Sa- fzijn medeverzetstrij- "I hij plotsklaps aange zet zoals gebruikelijk jiamese en Laotiaan- nroepen, maar door jend vliegtuig dat ra- buurde. Kort voor de herinnert hij zich yr trots, hadden ze in 1'e pas in het bergach- '?d Phou Bia in het Laos zestig Vietna- liren in een hinder- :t en gedood. ^en spoor van emotie ier Pao Pha vervol raketten een rode reidden, die binnen .iinuten duizeligheid 'yerminderd gezichts- veroorzaakte, ge- ir opgeven van bloed Na de aanval lagen ^de grond, stuiptrek- l kippen die net zijn r. Veertig van hen hs gesprek in het hei- in het vluchtelingen- h Vinai, dat mooi ge- een dik bebost, heu- gebied in het noor- n Thailand, lijkt de her Pao Pha er al- ;|te op uit te zijn om in haken. Van zijn fami- vjftien zijn alleen hij chter nog in leven en -t het meisje dat ze als ^sen is terug wil ke- B Laos om meer Viet- Ite doden. Toch is het jvan Cher Pao Pha aketaanval niet hele- terdicht. In de eerste ischikt hij niet over Verder zegt Cher aalles bij elkaar twee d te hebben meege- flar gebruik werd ge- n»n gas, maar bij een )oor geeft hij ver- je details, i (gen heeft gesproken irtuigd dat, ook al lii- ftails van de verschil- halen verward, de an wat ze vertellen jij is doelwit geweest I luchtaanval waarbij 'werd gemaakt van *ie of chemische wa ll Jjllen Hmong-vluchte- Ne over de rivier de ^it Laos zijn gevlucht Tijdens zijn recente bezoek aan vVest-Berlijn heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, de Sovjet-Unie «rvan beschuldigd chemische wapens te leveren aan landen in Zuidoost- Azië. Ook heeft Washington aanwijzingen dat de Sovjets in Afghanistan van deze wapens gebruik maken. In onderstaand artikel bericht Guarciancorrespondent Nick Cumming-Bruce over Laotiaanse vluchtelingen in Bangkok, wier verhalen de Amerikaanse beschuldiging lijken te bevestigen. Tijdens de oorlog in Vietnam maakten de Amerikaanse troepen gebruik van chemische wapens als napalm en de beruchte „Agent Oranje". Uit de verhalen van vluchtelingen valt op te maken dat momenteel in Vietnam, Laos en Cambodja soortgelijke wapens worden ingezet. werden onmiddellijk na hun aankomst in Thailand onder vraagd. Hun verhaal luidde steeds hetzelfde. Allemaal ver telden ze over gele regen, rode rook of groen gas. Sommigen meldden slechts betrekkelijke lichte gevolgen: tijdelijke mis selijkheid onder de dorpelin gen en het verlies van dieren en oogst, maar geen zerlies van mensenlevéns. Arideren daarentegen vertelden gruwe lijke verhalen van honderden, soms zelfs duizenden mensen, die kort na de aanval na hefti ge lichamelijke pijn overleden. Deskundige waarnemen met ervaring op het gebied van chemische wapens menen dat hier een aantal verschillende gassen en chemische wapens gebruikt zijn. Sommige midde len lijken ontbladeringsmidde- len en men heeft proberen vast te stellen of dit oude of nieuwe middelen waren. „Men probeert nog steeds vast te stellen of de gevolgen over eenkomen met die van Agent Oranje", zo bericht een bron, doelend op de ontbladerings- middelen die door de Verenig de Staten op grote schaal in Vietnam zijn gebruikt en die ernstige ziekten en geboorteaf wijkingen bij het nageslacht hebben veroorzaakt. Nog on heilspellender is echter dat in deze rapporten wordt gesugge reerd dat er ook zenuwgassen en dodelijke biologische wa pens zijn gebruikt. Maar tastbare bewijzen van een biologische, chemische aanval die in laboratoria zou den kunnen worden geanaly seerd, zijn nauwelijks voor handen. De Hmong-stam, die een primitief leven leidt in een onherbergzame omgeving, en zich met moeite in leven kan houden, was zich tot voor kort niet bewust van het be lang dat de buitenwereld hecht aan het tastbare bewijs van zulke aanvallen. Boven dien missen de Hmong vaak de middelen om het bewijs dat ze konden verzamelen op te slaan of te bewaren. Ook me dische bewijzen hebben geen uitsluitsel kunnen geven. De doktoren in Ban Vinai zeggen dat ze geen patiënten hebben die een behandeling onder gaan voor abnormale sympto men, die het gevolg zouden kunnen zijn van blootstelling aan giftige of chemische stof fen. Ironisch genoeg is het het on derzoek naar het gebruik van chemische wapens in het na bijgelegen Cambodja, dat de Hmong-rapporten lijkt te on derbouwen en de Amerikaan se regering de doorbraak lijkt te verschaffen waarnaar ze al zo lang gezocht heeft om de wereld wakker te schudden. Khmer guerrilla's die tegen de Vietnamezen opereren in het westen van Cambodja zijn in een aantal gevallen naar hun kamp teruggekeerd na bloot te hebben gestaan aan giftige of chemische stoffen en zij on dervonden ook minder moei lijkheden bij het verzamelen van tastbaar bewijs. Ongeveer twaalf monsters van poeder en bladeren uit Cambodja zouden naar de Verenigde Staten zijn gestuurd voor onderzoek, teza men met monsters van bloed, urine en besmet water. Vooral het onderzoek van de bladmonsters hebben het be wijs geleverd dat de Vietna mese troepen gebruik hebben gemaakt van een aantal che mische wapens. Inhalering van deze stoffen, zo zeggen functionarissen, hebben een snelle verslechtering van het spijsverteringssysteem tot ge volg, veroorzaken massale bloedingen, braken, diarree: allemaal symptomen die iden tiek zijn aan de symptomen die al jaren door de Hmong worden gemeld. In tegenspraak met enkele rapporten waarin functionaris sen van het Rode Kruis wor den geciteerd, ontkennen offi ciële woordvoerders van het Rode Kruis in Genève iets met dezé onderzoekingen te maken te hebben. In een ziekenhuis van het Rode Kruis in het Thaise grensstadje Aranyapra- thet werden 65 Cambodjanen behandeld die symptomen vertoonden, die wezen in de richting van chemische wa pen^ die in maart dit jaar ge bruikt zouden zijn. Maar er is geen enkele poging gedaan om monsters te verzamelen of na der onderzoek te doen. NICK CUMMING-BRUCE- THE GUARDIAN q J - Bijna tien procent van de beroeps- in Nederland zit zonder werk. „Dat kan ag niet". Hoeveel politici van links en •ben dat niet uitgeroepen toen deze week r|i duidelijk werd dat er aan het einde van feens meer dan een half miljoen mensen zouden kunnen zijn. De voorspelling van jen Prinsjesdag is dat volgend jaar hoe gemiddeld 460.000 mensen zonder werk 'i, maar zelfs de nieuwe minister van so- ;n en werkgelegenheid, de socialist Den Nederland al voor dat het niet gek moet als het er meer dan een half miljoen zul- :n. Reden te meer om nu spoorslags met omvattend werkgelegenheidsplan te ko nt Den Uyl. n week na het optreden van Neer- irmalige oppositieleider als nieuwe be- al het stokpaardje bij uitstek van Den erecht uiteraard, want de werkloosheid is, de ernstigste problemen waar wij mee Je zou ook kunnen zeggen dat hij dat Ije gewoon uit zijn vorige leven heeft nen, want ook als PvdA-leider bereed hij 1 vol geestdrift. Het meest relevante ver- vroeger is echter dat Den Uyl zijn voor- i ook zal moeten gaan uitvoeren en moet hij daar in de zes weken die hij zichzelf opstellen van dat plan heeft gegeven, geld ihikbaar krijgt. stische kringen wordt op z'n minst de in- dat er twee miljard gulden voor dit jereserveerd. Een telefoontje naar het de- it van minister Van der Stee (Financiën) dit onzin is. Elke gulden voor Den Uyls moet nog worden gevonden en dat klopt de afspraken uit de formatieperiode. Door journalisten met dit probleem geconfronteerd be gon Den Uyl destijds iets te mompelen over „nieu we cijfers nader bekijken" en riep hij tenslotte de extra aardgasopbrengst als redmiddel te hulp. Volgens oud Nederlands gebruik kun je een gulden slechts één keer uitgeven. Sinds enige tijd schijnt op die regel echter een uitzondering mogelijk. Aardgasguldens worden door tal van groepen en individuen ministens vijf, zo geen tien keer voor bepaalde nobele doeleinden bestemd. In feite maakte Den Uyl zich daar ook schuldig aan, want op het moment dat hij het aardgasgeld als financie ringsbron inriep, wist hij al dat er op Prinsjesdag een begroting zou komen, waarin al dat extra geld al dubbel en dwars werd uitgegeven. De nieuwe bewindsman van sociale zaken en werkgelegenheid zal zich dus tot penningmeester Van der Stee moeten wenden. Van hem valt ech ter weinig te verwachten. Hij moet immers al hals brekende toeren verrichten om'de 4,5 miljard be zuinigingen die in de miljoenennota worden aan gekondigd ook werkelijk te halen. En één ding staat na Prinsjesdag wel vast: die 4,5 miljard is een absoluut minimum, ook om aan de voorwaarden van het regeerakkoord van CDA, PvdA en D'66 te voldoen (stabilisering van de lastendruk, terug dringen overheidstekort etc.). Terwijl Den Uyl enkele weken geleden nog hoopte met aardgasguldens nieuwe banen te scheppen is nu, nog geen week na Prinsjesdag, al duidelijk dat dit aardgas juist nieuwe gaten zal gaan slaan in de Rijksbegroting. Immers, de meevaller van 6,5 mil jard gulden, waar dit gas voor zou moeten zorgen, die al verrekend is in de begroting en waar Den Uyl desondanks op had gehoopt, komt er alleen maar als de Amerikaanse dollar op 2,70 gulden blijft staan en elke Nederlander vanaf 1 januari 1982 maar liefst 12 cent per kubieke meter meer voor, zijn gas gaat betalen. Elk dubbeltje koersdaling van de Amerikaanse dollar kost de Nederlandse schatkist tussen de 600 en 700 miljoen gulden, rekende de directeur van de Rijksbegroting, dr. Le Blanc, deze week uit. De Amerikaanse munt is sinds kort weer duidelijk op z'n retour en ligt nu al meer dan dat dubbeltje on der de 2,70 gulden. Kosten: zeker 6 tot 700 miljoen. Op aandrang van vooral PvdA en D'66 heeft mi nister Terlouw (Economische Zaken) intussen be sloten de voorgenomen stijging van de kleinver- bruikersprijs van het aardgas te verlagen van tien naar zeven cent (exclusief BTW). Elke cent minder verhoging kost de schatkist 170 miljoen gulden per jaar. Met het besluit van Terlouw wordt dus een gat geslagen van ruim een half miljard gulden. Er is dus weinig verbeeldingskracht voor nodig vast te stellen dat Van der Stee straks allereerst kan gaan zoeken naar opnieuw één miljard bezui nigen om deze twee aardgasgaten te dichten. Dat is wel even wat anders dan twee miljard extra aard gasbaten voor het werkgelegenheidsplan van drs. Den Uyl. Wie de bewindsman van sociale zaken en werk gelegenheid een beetje kent weet dat hij het daar bij niet zal laten zitten. Den Uyl legt niet zo ge makkelijk het hoofd in de schoot. „Dat geld moet er komen", heeft hij al meerder malen met nadruk over z'n twee miljard voor nieuwe banen gezegd. En het kan er ook komen. Natuurlijk, alles kan. Alleen alles tegelijk, dat is, helaas voor Den Uyl en voor ons allemaal, niet mogelijk. Wil Den Uyl z'n twee miljard krijgen dan moet het snoeimes dus weer krachtig gehanteerd gaan worden. Niet in de rijksbegroting natuurlijk, want Den Uyl heeft in de Kamer herhaaldelijk laten weten dat al dat be zuinigen alleen de werkgelegenheid in gevaar brengt en daar zit hij niet voor, Dan blijft er maar één ding over: het mes in de inkomens en uitke ringen. In de gedachtengang van Den Uyl zullen dan vooral de hoogste inkomens er aan moeten gelo ven. Maar helaas, al weer een tegenvaller: daar is lang niet meer genoeg te halen. Afgezien van al lerlei bijkomende nadelen van inkomensnivelle ring, zoals de afnemende prikkeling om te werken en hogerop te komen, en de toenemende weerzin tegen dit verschijnsel, ook bij de vakbeweging, be tekent het snoeien in de hogere inkomens ook di rect minder loon- en inkomstenbelasting in de schatkist. Wat je met de ene hand binnenhaalt ver lies je voor een groot deel weer langs de andere kant. Daarbij komt, dat je gezien het beperkte aan tal veelverdieners wel ontzettend diep moet snij den om een werkgelegenheidsplan en tegenvallers te betalen. Het aantal minderverdieners is veel groter en daar valt dus ook veel meer te halen. Alleen zitten daar juist de meeste van de kiezers van Den Uyl. Hij kan het toch moeilijk verkopen de prijs voor nieu we werkgelegenheid al meteen te laten betalen door deze groep. Sommigen, onder wie de sociaal- economische specialisten van Den Uyls coalitie partner, het CDA, denken dat hij vroeg of laat toch bij deze groep zal uitkomen. Als het aan Den Uyl ligt zal dat zo laat mogelijk zijn, maar ook dat moment kan al heel spoedig aanbreken. Theoretisch ligt daarvóór nog-één stadium. Ge woon net doen of er geen financieringstekort be staat en meer geld uitgeven dan ie in feite hebt. In veel landen is dit een socialistische gewoonte. Ook de Franse regering van de socialist Mitterrand heeft deze week een werkgelegenheidsplan inge diend dat er op neerkomt, de francs met bakken over het land uit te strooien', zonder daar reële dekking voor te hebben. Den Uyl beproefde dit middel via de kwartaire sector toen hij van 1973- 1977 regeringsverantwoordelijkheid droeg. Wie Van der Stee en Van Agt regelmatig goed be luistert kan niet anders concluderen dan dat zij Den Uyl niet toe zullen staan dat recept nog eens uit te proberen. Velen wijten immers de proble men van vandaag voor een belangrijk deel nog aan zijn beleid van toen. Dat betekent dat deze theore tische mogelijkheid voorlopig theorie zal blijven. Triest allemaal voor Den Uyl, maar het ziet er dus naar uit dat hij voorlopig met lege handen blijft staan. Hij voelt zelf kennelijk ook al wat nattig heid, want de aan het einde van de formatie door hem beloofde termijn van zes weken voor het ont werpen van dit plan werd door hem deze week al opgerekt tot „drie tot vier maanden voor de hoofd lijnen" en „zeker een jaar voor het effectief maken van een volwaardig nieuw instrumentarium". En dan te bedenken dat Den Uyl als PvdA-onderhan- delaar al een blauwdruk voor zijn plan in de laat ste formatiefase op tafel legde. Uiteindélijk zal dit veelbesproken werkgelegen heidsplan er heus wel komen, maar of dit het be oogde doel, een effectieve bestrijding van de werk loosheid, ook werkelijk spoedig dichterbii zal bren gen, blijft hoogst twijfelachtig. Een half miljoen werklozen, eind volgend jaar „Dat kan niet en dat mag niet", zeiden velen in Den Haag. Ze zullen er vrijwel zeker komen. Triest voor Den Uyl, triest in het bijzonder voor alle betrokkenen, die van zijn met veel tam tam aangekondigde plan zo veel heil verwachtten, triest ook voor allen die nog werk hebben, want zij zullen de uitkeringen van al die werklozen moeten betalen. ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9