Computersysteem brengt koper en verkoper bijeen LAND EN TUINBOUW/VERKEER Nieuwe Daihatsu Charmant in Frankfurt Franse sierteelt houdt Nederlandse concurrentie volgens de cijfers bij In vijf jaar 150 verkeersdoden door slecht zicht vrachtwagen^ Tomatenprijs onder toenemende druk Kleiner aanbod zorgt voor opleving komkommermarkt Herfstzorgen I!i LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1981 PAGIN, Daihatsu Charmant van opzij, „Charmante" grille. Daihatsu heeft de tweejaarlijkse Duitse autotentoonstelling in Frankfort uitgekozen om zijn nieuwe model Charmant te laten debuteren. Met die keuze van de Internationale Auto- mobit-Ausstellung, in plaats van de eigen Tokyo Motorshow van de volgende maand, onderstreept Daihatsu het belang dat het merk aan de Westeuropese markt toekent. De nieuwe Daihatsu Char mant is weer een vierdeurs sedan van royale afmetingen. Vandaar dat Daihatsu het rustig op de langsplaatsing van de motor hield, ondanks de enkele centimeters ruimte lijke winst die een dwars ge plaatste motor met zich zou brengen. De motor drijft de achterwielen aan. De nieuwe sedan heeft een iets schuin gezet front. Van daar lopen sobere strakke lij nen naar achteren. De auto maakt een bijzonder royale indruk. Het blijft niet bij een indruk; binnen is volop plaats voor vier volwassenen, terwijl drie personen op de achter bank ook mogelijk is. De kof ferbak is net zo ruim van op zet als het interieur. De auto zal in verscheidene niveaus van luxe en uitrusting worden geleverd. Ook in de eenvoudigste komt men ech ter niets tekort, terwijl de mo gelijkheden naar boven tot en met centrale deurvergrende ling, elektrische bediening van de zijramen en aircondi tioning toe doorgaan. Daihatsu biedt voor de nieu we Charmant keuze uit twee motoren; een 1,3 liter 48 Kw (65 pk) en een 1,6 liter 55 Kw (75 pk). Beide zijn uiterst mo dern geconstrueerde viercilin- ders en met veel zorg afge stemd op een zo laag moge lijk brandstofverbruik. De zwaarste motor neemt genoe gen met normaal-benzine; de lichte wil graag super. Zoals er keuze is uit motoren, kan er ook worden gekozen uit transmissies: vierbak, vijf- bak en automaat met drie overbrengingsverhoudingen. Vóór werd gekozen voor een onafhankelijke wielophanging met MacPherson-elementen; achter werd de voorkeur ge geven aan een stabiele as die zorgvuldig door twee stel reactiestangen wordt geloka liseerd. Achter verder een Panhardstang en schroefve- rén. Het remsysteem (schij ven vóór en trommels achter) heeft twee diagonaal geschei den circuits. Het is bekrach tigd. De 1,3 liter Charmant heeft een tandheugel stuursysteem, de 1,6 liter een kogelkringloop stuursysteem. De nieuwe Charmant gaat de volgende maand In produktie, in eerste instantie voor de thuismarkt, in aansluiting op de Tokyo Motorshow. Vanaf de produktie van november gaat worden begonnen met de export. Dat betekent dat de nieuwe Charmant rond de jaarwisseling op de markt komt in Nederland. Momen teel Is het gebruikelijke over leg gaande tussen fabriek en importeur over de in te voe ren typen, de uitrusting daar van en de prijzen. De typen die in Frankfort staan kunnen dus verschillen van de auto's zoals ze op de Nederlandse markt zullen worden ge bracht. De verwachting is, dat de prijzen, afhankelijk van type en uitvoering, zullen variëren van 15.000,-tot 19.000,-. Dezer dagen zijn de cijfers van de Franse tuinbouwtelling be kend gemaakt en het bureau van de Nederlandse landbouwat- taché te Parijs heeft aan de hand van het rapport allerlei ge gevens verzameld over de Franse sierteelt. Nederland heeft zijn aandeel in de Franse bolleninvoer van 82 procent in 1975 op 87 procent in het afgelopen jaar weten te brengen. Volgens de cijfers hebben de Fransen de Nederlandse concurrentie kunnen bijhouden. Met een produktiewaarde van 5 miljard francs (2,4 miljard gul den vertegenwoordigt de Franse sierteelt 6 procent van de to tale Franse agrarische produktie. Er werken ongeveer 150.000 mensen in de sierteelt welk aantal kan worden verdubbeld, in dien werkers in de toeleveringsbedrijven worden meegeteld. Niettemin vertoont de handelsbalans voor siergewassen een toenemend tekort. De Franse regering is voornemens hier wat aan te doen en. heeft een aantal maatregelen ontworpen. Dat betreft onder meer 100 miljoen francs ten behoeve van modernisering van de bedrijven. Verder een strenger controle op de invoer. De nieuwe Franse regering zou de diverse maatregelen snel moe ten invoeren. Sinds 1979 zijn in Frankrijk zes nieuwe organisa ties opgericht. Om van de diverse subsidies gebruik te kunnen maken, moet men lid van één van de organisaties zijn, waar voor een bepaald minimum areaal per bedrijf is vastgesteld. Als één van de moeilijkheden wordt genoemd het gebrek aan samenwerking bij het onderzoek. Dit zou mede veroorzaakt zijn door gebrek aan personeel en aan scholing van de Franse kweker. Volgens het blad „Lien Horticole" vreesde men enke le jaren geleden een teruggang van de teelt voor de broei in de bollenteelt. Momenteel is er een nieuwe belangtelling voor, omdat de meeste soorten bij de bloementeelt minder energie vraagt. Bovendien is de afzet aan particulieren flink uitgebreid, dankzij de inspanning van de handel, zoals verkoop in zakjes met plaatjes. Het geproduceerde sortiment is echter nog on voldoende om de Franse markt te veroveren. Die markt wordt geschat op 275 miljoen francs (130 miljoen gulden) hetgeen overeen komt met 3500 ha teelt. Op het ogenblik zijn er vol gens genoemd blad slechts 750 ha in cultuur. Daarop worden 220 miljoen bollen geteeld voor een waarde van 57 miljoen francs (27 miljoen gulden). Er zijn 480 kwekerijen waarvan er 300 bij producentengroeperingen zijn aangesloten. Het kli maat speelt bij de teelt een grote rol. Vooral voor bollen voor vroege bloei is een warm klimaat nodig met zachte winters. De Franse uitvoer in 1980 bestond naar waarde 11 procent uit tulpen, 14 prdcent uit gladiolen en 69 procent uit andere bol len dan hyacinten, tulpen narcissen en gladiolen. Naar Neder land gingen voor 19 procent tulpen, 3 procent gladiolen en 68 procent anderen, Nederland is de grootste klant met 51 pro cent van de Franse exportwaarde, gevolgd door Italië met 24 procent. De invoer uit Nederland van rozen liep achteruit van plm. 13 miljoen francs in 1975 naar ruim 10 miljoen, in 1980. Zowel Marokko als Italië en Israël hebben kans gezien de in voer aanzienlijk te vergroten. De Fransen maken zich grote zorgen over de stijgende invoer. Van de 40 miljoen ingevoerde planten in de periode april 1978 tot maart 1979 was meer dan de helft van de 40 miljoen ingevoerde planten bloeiend. Blij kens het rapport liep de aankoop van bloemen en planten sinds 1976 met 7 procent terug. De aankopen van snijbloe men steeg met 10 procent, van bloeiende planten met 36 pro cent, groene planten 23 procent en arrangementen met 28 procent. Nederland heeft bij de Invoer wat terrein verloren, zo constateert de PVS-koerler, van 53 proent van het totaal naar 43 procent. Dat zat vooral in de posten rozen (63 naar 56%) vaste planten (76 naar 54) en andere bomen en heesters (63 naar 56). In totaal gaven de fransen in 1979, 912 miljoen francs (430 miljoen gulden) uit voor boomkwekerijprodukten. In de periode 1975 tot 1980 zijn bij botsingen met rechtsafslaande vrachtwagens ruim 150 verkeersdeelnemers om hst leven gekomen; negentig procent van hen bereed een fiets of bromfiets. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) ia tot de conclusie gekomen dat het ontbreken van goed zicht bij de vrachtwagenchauffeur op verkeer rechts en achter hem veelal oor zaak Is van deze ongevallen. Daarbij komt nog het grote verschil in massa, afmeting en vorm waardoor de afloop van het ongeval meestal fataal is. De SWOV Is deze ongevallen gaan onderzoe ken op verzoek van de rijksdienst voor het wegverkeer. De dienst wilde weten of de EG- rtchtlljnen voor het zichtveld rechts van de vrachtwagen wel voldoende zijn. De Neder landse wetgeving op dit gebied is op de richt lijnen gebaseerd. De SWOV is tot de conclusie gekomen dat, als de chauffeurs zich houden aan de EG- voorschrlften, zij toch grote delen van de rechts- en achterzijde van de wagen niet kun nen zien. De SWOV suggereert dat een com promis moet worden gevonden tussen het aanbrengen van vlakke en enisgzins gekrom de spiegels. De vlakke zijn noodzakelijk voor het bepalen van de snelheid en afstand andere verkeersdeelnemers, terwijl de |»s kromde het gebied vergroten waarop chauffeur zicht heeft. De Eigen Vervoerders- en Verladers Org#' satie (EVO) gaat in een reactie op het SWQ* rapport haar leden terstond adviseren opj* vrachtwagen een daksplegel te monteren, f dat de chauffeur beter kan zien of er naastp cabine verkeersdeelnemers staan of rljderf! In de afgelopen week kwam de tomaten prijs onder een toenemende druk door een groter wordend aanbod. Zowel de ronde als de vleestomaten moesten bei de inleveren. De concurrentie op de West-Duitse markt is al een aantal weken kleiner dan vorig seizoen, de prijzen la gen toen wel hoger, dus daar kan de prijsdaling van de afgelopen week niet aan toe geschreven worden. Een verder prijsverval kon In de afgelopen week voorkomen worden door de export naar Frankrijk en Engeland. Naar belde lan den kon er meer geëxporteerd worden dan vorig seizoen. Bij de ronde tomaten werd er voor de A-l-export op donderdag 17 september gemiddeld een gulden per kilo betaald. Bij de vleestomaten daalde de prijs voor de sortering BBB naar 1.36 per kilo. De aanvoer van belde soorten lijkt over zijn hoogtepunt heen. de marktsituatie vertoont een gunstig beeld, waardoor er voor de komende week weer op een herstel gerekend wordt. Overige gewassen De auberglneprijzen wisten zich de afge lopen week redelijk goed te handhaven. De gemiddelde prijs kwam uit op 3.60 per kilo. Het aanbod lijkt gelijk te blijven of kleiner te worden, zodat de prijs zich zal weten te handhaven. Sperziebonen en snijbonen worden wekelijks duurder door kleinere aanvoeren. Voor sperzie bonen werd er 1.90 per kilo betaald en voor snijbonen 2.30. Voor belde gewas sen worden er hogere prijzen verwacht. Op de slamarkt bleef het prijsherstel uit; Plukken van de laatste vleestomaten. De prijs bleef vast zitten op het teleur stellend lage niveau van 14 cent per krop. De aanvoer verminderde wel, dit lijkt de komende week weer het geval te zijn. Het ligt hierdoor In de lijn der ver wachtingen dat een herstel niet lang meer zal uitblijven. De aanvoer van bloemkool werd kleiner, de prijzen liepen wat op. Voor de 'zessen' werd er 1.05 per stuk betaald. Het aanbod van bloem kool blijft echter nog ruim, zodat er niet veel prljsveranderlng wordt verwacht. De vraag naar koolrabi nam toe, de prijs liep op naar 43 cent per stuk. Door het klei ner wordende aanbod lijkt dit prijsherstel door te zetten. Het kleiner wordende aanbod van spits kool kon de prijs niet in gunstige zin beïnvloeden. Er werd 22 cent per kilo be taald en veel verandering lijkt er voor de komende week niet in te zitten. De aan voer van prei nam verder toe, hierdoor werd de prijsdruk groter en de prijs daal de naar 50 cent per kilo. Door een groeiend aanbod lijkt de prijs niet veel te veranderen, een verdere daling is niet uitgesloten. Door een opleving van de vraag naar Chinese kool liep de prijs op naar 40 cent per kilo. Hogere prijzen lijken er voor de komende week niet In te zitten. Door het ruime aanbod van andijvie nam de prijsdruk in de afgelopen week weer toe, hierdoor daalde de prijs naar 24 cent per kilo. Door een groot blijvend aanbod lijkt er nog geen verbetering mogelijk. Radijs bleef ook de afgelopen week nog in de probleemhoek zitten. Het grote aanbod Is de belangrijkste oorzaak van het feit dat de prijs per bosje schommelde rond de 28 cent. De aanvoer lijkt niet veel te veranderen, alleen een opleving van de vraag kan een prijsherstel bewerkstelli gen. De aanvoer van courgettes neemt langzaam af, als gevolg hiervan Is er sprake van een heel bescheiden prijsher stel. Er werd de afgelopen week 48 cent per stuk betaald. Voor de komende week wordt er op gelijke of iets hogere prijzen gerekend. In de afgelopen week was er sprake van een opleving van de komkommermarkt. Hierdoor trokken de prijzen aan. Voor de sorteringen van 41 tot en met 76 varieer de de prijs van 30 tot 58 cent per stuk. Dit herstel werd mogelijk door een wat kleiner aanbod, een afgenomen concur rentie en een grotere buitenlandse vraag. De concurrentie op de Westduitse markt verminderde door een terugval van de Belgische export. Daar tegenover stond een groeiende export van Roemenië. Dit land voerde zijn export op van 103 ton naar 325 ton. De vraag op de Westduitse markt werd groter, al met al gunstige ontwikkelingen voor een herstel. Opval lend was ook de toegenomen export naar Engeland en Frankrijk. De prijzen van de Hollandse komkommers lagen op een lager niveau dan de Engelse en de Franse. Door een kleiner wordend aan bod lijken de prijzen zJch In de komende week te handhaven. Paprikaprijzen omhoog De prijzen voor alle kleuren lieten In de afgelopen week een herstel zien. De gele sorteringen liepen het sterkst In prijs op. De prijs voor de groene sorteringen liep op naar gemiddeld ƒ2.17 per kilo. Voor de rode sorteringen trok de prijs aan naar 2.37 en geel bracht 4.47 per kilo op. Ten opzichte van het vorige seizoen beweegt de prijs voor rood en groen zich op een lager niveau. De prijs van de gele sorteringen steekt echter gunstig af, dit komt door het kleinere aanbod. Op de Westduitse markt viel het op dat de ex port van Italië sterk terug liep en wel met maar liefst 1300 ton. De ruimte die er hierdoor ontstond werd echter opgevuld met paprika's uit Griekenland en Honga rije. Dit land zette al vroeg In het seizoen opvallend veel af In vergelijking met vorig De*komkommers doen 't goed. seizoen zo n 550 ton meer. De export van Hollandse paprika's naar West- Dultsland kreeg hierdoor niet direct gro tere kansen. Het meest opvallend was de toegenomen export van Hollandse paprika's naar En geland. De aanvoer van groene paprika's lijkt kleiner te worden, als gevolg hiervan kan de prijs oplopen. Het aanbod van aanbod gerekem rood blijft ruim, als het mee zit kan de prijs zich handhaven, maar een verval is niet uitgesloten. Voor de gele sorteringen lijkt de prijs niet veel te veranderen, om- Het kan nog even lijden, maar tegen het eind van deze moeten we fuchsia's toch onderdak halen. Zo erg is d want ze kunnen best in een donker schuurtje of in een éi kelder overwinteren. Ze laten hun blad vallen en voor orM alleen maar een zaak van „aan de gang houden", dat wil >c zoveel - of zo weinlgl - water geven, dat de grond niet toe droogt; eventueel kunnen we de fuchsia's eerst drastiscl snoeien, 's Winters „slaapt" de plant, wel moeten we L zorgen, dat ze niet bevrlestl Volgend voorjaar zal ze wep pen en de volgende zomer weer uitbundig bloeien. t< Van de kamerplanten is de Kerstster de laatste jaren n% pulair. We zien er tegen de winter duizenden van, rode, witte; wij vinden de rode het mooist, maar dat is een kweu smaak. Allicht zal men proberen, zo'n Kerstster over te jt en dat wil wel lukken. Alleen moeten we een trucje toepa% ze weer in „bloei" te krijgen en dat trucje kent lang niet; een. Zodat de kwekers - die het kunstje wél kennen na>j elk jaar tienduizenden nieuwe Kerststerren op de markt brengen. L Om die Kerstster straks weer in bloei te krijgen, heeft,e „korte dag behandeling" nodig. Dat wil zeggen, dat we dl ster nu al enige weken lang niet langer dan hooguit tien q dag licht gunnen. We zetten de plant elke avond tegen eee zes In een donkere kast, onder een grote doos of ond^ plastic, tot de volgende morgen een uur of acht, negen.r Hierbij heel consequent zijn, elk glimpje licht tijdens deze. deling is schadelijkl Als we deze behandeling een weekj volhouden en Intussen normaal water geven en af en l mesten zullen zich tijdens de behandeling de bekenc schutbladen vormen, voor ons is dat de „bloei". Zond korte-dag-behandellng krijgen we die mooie rode schti beslist niet terug, ook al verzorgen we de plant nog zo go Is een beetje sneu voor de mensen, die het zo goed meiu hun kamerplanten, maar u kent nu het kunstjel I Van de bollen moeten de Frltlllaria's, dat zijn de bekerv zerskronen, eigenlijk nu in de grond. Er wordt beweerd, muizen op een afstand houden, ze bloeien doorgaans a zo in april of mei, willen graag een zonnig plekje en ni droge grond. Een stuk of vier, vijf bij elkaar vormen een n eus gezicht, vinden wij. f Met de andere bollen: tulpen, narcissen, hyacinten, crocii we druifjes enzovoort hebben we de tijd nog even, die kif oktober de grond In. Willen we onze rabarberpollen vermenigvuldigen doorr dan doen we dat zodra omstreeks deze tijd de bladeren (j ginnen te verkleuren. In de tuin hoeven we niet meer te sproeien; veel groei niet meer In de planten. Bloembakken moeten we wel blijven gieten, die drogen immers snel uit. Als we verzamelen, kunnen we nu de bekende rozenbotteljam Wassen, koken en alle pitjes vla een zeef verwijderen een heel karweit Bij elke liter moes een kilo suiker en[ troensapl De kerstster, die de laatste Jaren nogal populair is. l lerif rK Duits/Japansi Volkswagen Op de donder# geopende auj toonstellong In Frankfurt, het model te van de n| Volkswagen S na die, zoalsAo kend, In F,et wordt geprodui^ en Is bestemdUp de markt In helo!£ re Oosten. Dar is deze weele^' contract gets tussen het \L e] wagen-concera^ de Japanse b reus Nissan [t c sun). De wagen.ar krijgt vijf cilhp van 1.9 liter, iaa HET El VAN COLUMBUS VOOR TWEEDEHANDS AUTO'S den in het computerbestand opgenomen te krijgen. Op de achterkant van de kaart is voldoende ruimte om de bij zonderheden te vermelden, die aan de aspirant-kopers kunnen worden meegedeeld: merk, type, bouwjaar, aantal deuren, cilinderinhoud, kleur, accessoires als radio, casset terecorder, trekhaak en schuifdak, soort brandstof, soort transmissie, kilometer stand, vraagprijs en een extra regel om de bijzonderheden van de auto te noemen. Wie een auto zóekt krijgt een andere girokaart toegestuurd. Met deze kaart behoeft maar 7,50 te worden gestort en op de achterzijde kan men zijn wensen kenbaar maken: merk en type (eventueel), prijsklasse, model, motorin- houd, soort brandstof, soort transmissie, maximum kilo meterstand en maximum leef tijd. De autozoeker krijgt ver volgens een computerlijst met dét deel van het compu terbestand, dat overeenkomt met de geuite wensen. Bij iedere aanbieding staan naam en telefoonnummer van de verkoper (een garage of een particulier) vermeld, met wie men dus rechtstreeks contact kan opnemen. Initiatiefnemers Jos G. Book- —re elman en Ron A. Gomesf" wachten veel van het. steem. „Om een goede A ce te kunnen verlenen f- je gebruik maken varrJ technieken van deze Ten eerste werken wijid doeltreffend met de act girokaart als betaalmif die tegëlijk op de achten kan worden benut als it formulier. Ten tweede m||||| wij gebruik van de faciliti van het NCR Rekencent*"" dat is uitgerust met de ni^ ste computerapparatuur^ dag en nacht is bemandlzjj specialisten". u0l „De Nationale Occfzj Computer-organisatie zotj eens een grote vlucht ku^t nemen. „Uit ons marktorua zoek is gebleken, dat ni^r( leen particulieren, maartei garagisten graag een d^u lijke contactmogelijkheid^ len. Er blijkt een gewelf, behoefte te bestaan aan,p informatiebron als deze,^ ker in deze tijd waarinn tweedehands automarkt iL accent heeft gekregen Lt ooit. Om die paar tientje^r een auto te verkopen ofue paar rijksdaalders om auto op maat te wensen__, hoeft niemand het te latefo. Voor telefonische informLp 020-260386. In Nederland la deze week de Nationale Occasion Com puter van start gegaan: ko per en verkoper van een ge bruikte auto kunnen elkaar vinden via een doelmatige en goedkope methode. leder jaar worden In Neder land ruim een miljoen ge bruikte auto's verkocht nadat koper en verkoper elkaar dik wijls na veel zoeken hebben gevonden. Een grotere be hoefte aan een ruime keuze en duidelijke informatie ligt mede ten grondslag aan het initiatief van deze occasion- computer. De computer biedt de mogelijkheid om koper en verkoper wier eisen en wen sen het meest op elkaar zijn afgestemd, snel en efficiënt tot elkaar te brengen. Occasions uit alle provincies worden iedere dag door de landelijke organisatie van de Nationale Occasion Compu ter ingebracht in het compu terbestand. De computer geeft zeer veel informatie over elke auto: Van specifieke kenmerken ten aanzien van model en uit voering tot een gedetailleerde opsomming van accessoires en bijzonderheden. Een aspi rant koper kan daardoor doelgericht kiezen uit een ge wenst merk en type. Kiezen zonder deze voorkeur is ook mogelijk. Bijvoorbeeld een auto tussen de ƒ5.000.- en De belde initiatiefnemers, Ron A. Gomes (links) en Jos G. Bookelman, van de Na tionale Occasion Computer In het hart van het NCR Rekencentrum. 10.000.-, maximaal ca. 50.000 km gereden, niet ou der dan 4 jaar, normaal (se dan) model, motorlnhoud tus sen 1500 en 2500 cc, hand- geschakeld of automaat en voorkeur voor de brandstof LPG. En de computer haalt uit zijn geheugen alle auto's, die voldoen aan de genoem de wensen. Simpele methode De Nationale Occasion Com puter gaat te werk volgens een doeltreffende, doch zeer simpele methode. Wie een auto aanbiedt vraagt een ac cept-girokaart aan, waarmee hij het bedrag van 35, kan overmaken om de auto- gegevens gedurende 4 maan-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8