CDA: niet definitief afzien van kernraketten PGEM tegen sluitingvan Dodewaard Sovjet-media zwijgen over waarschuwing Parijzenaar (14) steelt 400 auto's aalse inisters „staken" Vervolg kaping v. n. blijven Rode Khmer erkennen Wegen belasting blijft Genland/buitenland leidsecödesnt ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7 tse iourleider Imistisch lEN De Britse ■leider Michael icht het mogelijk onderhandelingen [e middellange af letten in Euro- [len leiden tot een itie", waarbij zo- ist als west van ipens afzien. Foot lit bij terugkeer in jn van een bezoek Sovjet-Unie, waar iurdelegatie heeft ,-ftken met de sovjet- jent en partijleider Brezjnjew. ld bij de Sovjet-lei- An „krachtig verlan- vjgeconstateerd naar landeling over be- van de nucleaire 'ning. Foot meende resultaat van zijn ingen als een „be- :e doorbraak" ge worden. „Een re- dat ook door de kanen als „een grote jooruit" zal worden uwd". 'fylifornië ïarrestaties IRNIE Enkele hon- itogers hebben giste- de vierde achtereen- dag pogingen gedaan legangswegen tot de ale te Diablo Canyon ierikaanse staat Cali- blokkeren. De arres- nog eens 37 mensen - AJie de zanger Jackson e) heeft het totaal aantal ajten gebracht,op 966. e\se experts: k>r "kernenergie Een door de so- Iche regering van jjk aangestelde bij- commissie raadt de tting van een het kernenergieprogram- kernenergie J lorzichtig en fout zijn, ie voor de energiebe- a 1990", aldus de com- ie belast is met het in engen van het Franse j rogramma in de rest decennium. Het 250 n tellende rapport van e lissie us gisteren uitge putte de Franse regering ^g van een „landelijke over kernenergie. and erkent Belize Jaag Nederland .besloten Belize, de kroonkolonie tussen jen Quatemala die 21 '0ler onafhankelijk jals onafhankelijke sj erkennen. Jinkrijk der Nederlan- Jft Belize aangeboden ^ieke betrekkingen [(ian en zal bij de onaf- Jcheidsplechtigheid vertegenwoordigd Antilliaanse premier, rina. UITSTEL BESLUIT IN DECEMBER AANVAARDBAAR" DEN HAAG Het CDA zal zich eind dit jaar niet verzetten tegen uitstel van de beslissing om NAVO-kruisra- ketten in Nederland op te slaan. De mogelijkheid tot plaatsing van de nieuwe raketten moet echter volgens het CDA opengehouden worden. De christen-democraten voelen er niets voor, geheel af te zien van de plaat-' sing. Deze verklaring legde CDA-bui- tenlandspecialist mr. J. A. Mommer- steeg gistermiddag af tijdens een stu diebijeenkomst van de Atlantische Commissie in Den Haag. Volgens Mommersteeg moet Nederland het eind 1979 door de NAVO-landen genomen be sluit tot produktie van 108 Pershing H-raketten en 464 kruisraketten en stationering daarvan in Europa niet proberen te herroepen. „Herroe ping van die afspraak zou een dubieuze en zin loze beslissing zijn. Het zou de Nederlandse po sitie in de NAVO verzwakken en daarom ook politiek onwijs zijn", aldus Mommersteeg. „Uit stel van het besluit vindt het CDA echter ver dedigbaar, met name omdat er nog geen zicht is op de resultaten van de komende wapenbe- heersingsbesprekingen tussen NAVO en War schaupact. Maar we willen geen uitstel tot Sint Juttemis. Dat zou een te zware belasting bete kenen voor de binnenlandse politieke situatie en voor de positie van Nederland binnen de NAVO". Zowel Mommersteeg als het PvdA-Tweede Ka merlid drs. H. van den Bergh pleitten gisteren voor het opstellen van een „veiligheidsnota" door het kabinet. „De regering moet een gron dige analyse maken van de internationale vei ligheidssituatie. Het resultaat daarvan zal een objectieve bijdrage moeten zijn aan de simplifi cerende kernwapendiscussie die nu in Neder land wordt gevoerd", zo zei Mommersteeg. Zijn- collega Van den Bergh meende, dat de bepleite veiligheidsnota binnen een half jaar klaar zou moeten zijn. Verder zei Van den Bergh, dat het nieuwe kabinet ruim de tijd moet nemen om te komen tot een „heroverweging van het NAVO- besluit van 1979", een besluit dat hij „ondoor dacht" noemde. Volgens Van den Bergh zal van het kabinet veel diplomatieke en politieke crea tiviteit gevraagd worden om de NAVO-bondge- noten het Nederlandse standpunt duidelijk te maken. „Die creativiteit is des te meer nodig omdat het standpunt van het vorige kabinet onlogisch en onsamenhangend was. We moeten ervoor zorgen dat we een samenhangend en overtuigend veiligheidsbeleid uitdragen, waar door Nederland in de NAVO weer serieus ge nomen wordt. We mogen geen genoegen ne men met een plaats in het nucleaire kleuter- klasje", aldus van den Bergh. Van den Bergh benadrukte, dat de PvdA tegen een neutralistische houding van Nederland is. „Wij moeten in de NAVO blijven en ook nu cleaire verantwoordelijkheid blijven dragen. De PvdA vindt een vorm van nucleaire af schrikking jegens het oostblok onvermijdelijk, maar dan wèl op een zo laag mogelijk niveau. Dat moet het kernpunt worden van het Neder landse veiligheidsbeleid". Eerder op de dag had minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken), die de studiebijeenkomst opende, eveneens ge pleit voor een blijvend Nederlands NAVO-lid- maatschap alsmede voor het intensiveren van de dialoog tussen oost en west. Hij legde daarbij sterk, de nadruk op de noodzaak tot spoedige hervatting van de SALT-besprekingen. (Vervolg van de voorpagina) ARNHEM De Raad van Commissarissen van de NV Gemeenschappelijke Kerne nergie Centrale Nederland (GKN) zal zich op 12 okto ber a.s. uitspreken over de vraag of de nucleaire electri- citeitscentrale te Dodewaard al dan niet gesloten moet worden. De Raad zal dit doen aan de hand van een voorstel van de gemeente Amsterdam die erop aan dringt dat deze centrale met terdaad ultimo 1981 dicht gaat Gisteren boög de raad van commissarissen van de Pro vinciale Gelderse Electriciteits Maatschappij PGEM zich over deze kwestie. Uit de discussie bleek dat de PGEM zich tegen het Amsterdamse voorstel zal keren. Waar de raad van com missarissen van de PGEM in het openbaar vergaderde, daar zal het college van de GKN in besloten zitting bijeen komen. Wel zal een voorstel behan deld worden in het vervolg eveneens in het openbaar te vergaderen, maar met betrek king tot de met spanning tege moet geziene bijeenkomst, waar meer gericht over de toe komst van Dodewaard zal worden gesproken, zal-dit niet het geval zijn. De raad van commissarissen van de PGEM wees gisteren met zeven tegen vijf stemmen het Amsterdamse voorstel van de hand, waarbij de Partij van de Arbeid- en D'66- vertegen woordigers in het college zich uitspraken voor sluiting, ter wijl CDA en VVD een tegeno ver gesteld standpunt inna men. GKN-directeur ir J. Bak ker verklaarde desgevraagd het opbergen van radioactief afval in ondergrondse zouthor- sten (bijvoorbeeld in Drente of Groningen) als een goede op lossing van het afvalprobleem te beschouwen. Hij wees er voorts op dat sluiting van de kerncentrale in Dodewaard tot gevolg zal hebben dat elders meer olie moet worden inge zet. Een kostbare zaak, aldus de GKN-directeur. „Ons land heeft nu al voor verschillende industrieën een te hoge stroomprijs". Professioneel Intussen waren de actievoer ders, van de anti-kernenergie beweging professioneel in de weer met de voorbereidingen voor de demonstratie, die he denmiddag om twee uur zou vertrekken van het station in Zetten-Andelst. Volgens plan zou de stoet eerst langs het fes tivalterrein trekken om de materialen op te halen voor de blokkades rond de toevoerwe gen naar de centrale. Als de blokkades opgeruimd worden door de politie (er zijn twee bulldozers de centrale ingere den), zal de demonstratie toch voortgezet worden gedurende de hele week, want volgens een woordvoerder staat het festivalgebeuren op het ge kraakte terrein los van de blokkades. „En misschien wer pen we ergens in de week nog wel een blokkade op", aldus de actieleiding. Gisteravond werd ook een krachtige radio zender op het festivalterrein opgebouwd. Deze heeft een be reik van circa 30 kilometer. Vorig jaar waren de berichten afgestemd op de actievoerders, maar nu heeft men ook infor matieve programma's voor de bewoners gemaakt. Bovendien zullen er interviews onder de bevolking worden afgenomen. De frequentie is 102 Mega hertz. Ook de tegenstanders van de demonstratie en blokkade manifesteren zich nadrukkelijk in Dode waard. Her en der zijn stickers geplakt met het opschrift: „Laat de democratie niet kraken". Boven de kerncentrale zelf vloog gisteren een vliegtuigje met een sleepnet waarop deze oproep eveneens was te lezen. -\ische kamerleden 'kt op politiefoto Tize corres- Indent e Koninck) EL En- Jgische par- jeden zijn, -jisteren be- -yerd, twee in geleden _ite toestand van Brussel, i politie daar een inval deed. Onder de 2.000 le den van de clrib bevinden zich be halve parlements leden ook enkele ministers. De kamerleden, van wie de namen niet openbaar zijn gemaakt, werden evenals de overige aanwezigen door een politie-beamb- te gefotografeerd in de toestand, „de allerlichtste plun je", waarin zij wer den aangetroffen. De eigenaar van de club, Planet' heeft in voorarrest geze ten op de verden king een verboden bordeel te hebben uitgebaat. Hij is evenwel ontslagen van rechtsvervol ging. Volgens de justitie wees niets er op „dat in de club gezelschap te koop was." VE regeringscrisis in belgie ISSEL De Belgische politiek heeft na de zomer- ntie de traditie weer hervat zodat prompt op- w een val van het rooms-rode kabinet Eyskens ft. Jongste twistpunt binnen de coalitie vormt de 2 ard gulden die het Waalse staalconcern Cockerill- ibre dringend nodig heeft om een compleet failliet te vermijden. n hoge geldnood verkerende regering beschikt niet het vereiste bedrag, zodat een beroep is gedaan op culiere banken. Deze verlangen echter een volledige swaarborg, die een meerderheid in de regering gezien edragen die ermee gemoeid zijn niet durft te geven. eidde tot een heftige reactie van de Franstalige socia- che (SP)-ministers, die weigeren om nog aan enig an- regeringswerk deel te nemen zolang de redding van Vaalse staalconcern niet geregeld is. Volgens een woe- premier Eyskens zijn de ministers in staking gegaan, mee zij zich buiten de regering plaatsen. Er moest een "h van de ruziënde bewindslieden met koning Boude- aan te pas komen om enige druk van de ketel te krij- Premier Eyskens heeft geëist dat de Waalse socialisten boycot van het regeringswerk voor maandag opschor- Doen «ij dit niet, dan is de val van het kabinet een feit. Moordenaar Frans Verberne maakte nog een slachtoffer (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Luis Laurenco, de moordenaar van de Ne derlandse pastoor van het Zuidfranse dorp Le Pauget, Frans Verberne, heeft ver klaard een tweede moord ge pleegd te hebben. De „bezete ne" heeft tegenover de poli tie bekend in 1972 in een plaatsje nabij zijn geboorte dorp Montcarlo in Portugal een 81-jarige grijsaard ver moord te hebben. Ook daar was het motief „on toereikende duiveluitdrij ving". Laurenco had de man gevraagd de duivel waarvan hij beweert bezeten te zijn, uit te drijven. Toen volgens de „bezetene" het exorcisme niet doeltreffend, gebleken was, had hij volgens zijn verklarin gen de oude man met een bandijzer de schedel ingesla gen. Pater Braun generaal overste congregatie van het Heilig Hart TILBURG De provinciaal van de missionarissen van het Heilig Hart, Pater Kees Braun, is gekozen tot generaal overste van zijn congregatie. Pater Braun was zes weken geleden gekozen tot provinciaal van deze missiecongregatie in Ne derland. De keuze geschiedde gisteren in Rome tijdens de al gemene vergadering van de congregatie. Pater Kees Braun was tot voor kort hoofd van de godsdiensti ge uitzendingen van de KRO. Daarvoor was hij onder de, bis schoppen Jansen en Simonis vicars-generaal van het bis dom Rotterdam. WEST-BERLIJN Het ge kaapte Poolse vliegtuig met 49 passagiers, dat door de twaalf kapers naar het Westen werd gedwongen, werd volgens oog getuigen tot boven West-Ber- lijn achtervolgd door twee ja gers van de Sovjet-luchtmacht. Een van de toestellen werd ge hinderd door twee helikopters van de Amerikaanse lucht macht, die van de militaire luchthaven Tempelhof waren westerse geallieerden tegen de opgestegen om het Poolse schending van het Westber- vliegtuig te begeleiden. Tege- lijnse luchtruim zullen protes- lijkertijd werden boven het teren. vliegveld Tegel, dat onder Op het vliegveld Tempelhof Frans toezicht staat, vier Rus- werden de kapers en passa- sische helikopters gesigna- giers door Amerikaanse en leerd. Verwacht wordt dat de Duitse autoriteiten onder vraagd. Behalve de kapers hebben vier passagiers, twee Hongaren en twee Polen poli tiek asiel in de Bondsrepubliek gevraagd. De kapers zullen voor hun vrijheid ongetwijfeld eerst met gevangenisstraf moeten boeten. Van de drie kapers van de afgelopen twee maanden wachten twee nog op een veroordeling, de derde ging onlangs voor vier jaar de cel in. llllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllilllUIHIIIIIIIIIIIIIII 1 MOSKOU In de Sovjet media is gisteren geen enke le aandacht geschonken aan de waarschuwing van het Kremlin aan het adres van de Poolse leiders, dat ogen blikkelijk tegen de Anti-so cialistische krachten" moet worden opgetreden. Toch be nadrukken westerse diplo maten in de Russische hoofdstad dat de waarschu wing zeer serieus moet wor den genomen. Ook in andere Oosteuropese hoofdsteden is van de Poolse leiders een krachtig optreden tegen Solidariteit geëist. Een krant in Bulgarije schreef dat de crisis in Polen een beslis send stadium heeft bereikt. Er is volgens de krant nog één weg open: die van het „resolu te offensief tegen de contra-re volutie". In de Hongaarse me dia werd er op gewezen, dat de Poolse leiders een loopje met zich laten nemen. Zij moeten, zo werd gesteld, harder optre den en „niet overal voor Soli dariteit terugdeizen". In ver schillende plaatsen in Honga rije en Bulgarije zijn fabrieks- vergaderingen gehouden, waarbij, zo werd gemeld, de arbeiders Solidariteit veroor deelden en de Poolse leiders om „energiek handelen" vroe gen. NEW YORK De algeme- ne vergadering van de vere nigde Naties heeft gisteren met 77 tegen 37 stemmen be sloten het bewind van Pol Pot te blijven erkennen als de vertegenwoordiger vau Cambodja. Een voorstel van Vietnam, ge steund door de Sovjet-Unie, om de geloofsbrieven van het Rode ^Khmer-regime niet te aanvaarden, en in plaats daar van de regering van Heng Samrin te erkennen, kreeg slechts 37 stemmen. Het bewind van Pol Pot werd in 1979 door Vietnamese troe pen uit Phnom Penh verdre ven. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Een veertienjarige jongen uit de omstreken van Parijs die 400 auto's en een bus gestolen heeft, is door de justi tie niet naar de gevangenis ot naar een verbeteringsgesticht gezonden omdat zijn geval „zeer speciaal" is. 'tToen de knaap met zijn straf bare activiteiten begon, was hij negen jaar. In de meeste ge vallen zijn de voertuigen on beschadigd teruggevonden en de knaap heeft nimmer de mipste aanrijding veroorzaakt. Zijn voorkeur ging uit naar Citroens CX, die hij magistraal bestuurdt In de loop van de jaren is hij tien keer veroor deeld en verbleef in een op voedingscentrum waaruit hij ontsnapte om zich andermaal aan zijn hartstocht over te ge ven. Zijn meesterstuk was het ontvreemden van een bus voor 55 personen in Corbeil, een stad ten zuiden van Parijs. Hij reed de bus helemaal naar de andere kant van de hoofd stad, nam onderweg passagiers op die hij ook liet betalen en tot degenen die enige onge rustheid aan de dag legden over zijn jeugdige leeftijd, zei hij: „U zult zien dat ik mij er behoorlijk doorheen sla". In derdaad parkeerde hij 's avonds de bus weer onbescha digd op de plek waar hij deze had weggenomen. Volgens een van de psychologen van het instituut waar hij thans ver blijft, heeft de jongen grote af- fecti vi tei tsproblemen. Belgische journalisten op dodenlijst Moboetoe (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De Belgische krant Het Belang van Lim burg heeft gisteren een lijst gepubliceerd van Belgen en Zaïrezen, die president Mo boetoe van Zaïre zou willen laten vermoorden. Het be treft in België wonende op posanten en critici van het dictatoriaal Moboetoe-be- wind in de voormalige Bel gische Kongo. De moorden zouden in België moeten worden uitgevoerd door een drietal reeds gevorm de commando-groepen. Op de dodenlijst van Moboetoe staan twee vooraanstaande journa listen: hoofdredacteur Hugo Camps van Het Belang van Limburg en hoofdredacteur Paul Goossens van de Vlaams- -socialistische krant De Mor gen. Verder zou Moboetoe de onlangs naar België uitgewe ken Zatrese ex-premier Nguza Karl-I-Bont en ex-minister Moengoel Diaka om het leven gebracht willen zien. Het Bel gische ministerie van Justitie wilde het krantebericht over de dodenlijst ontkennen noch bevestigen. DEN HAAG Er bestaan geen concrete plannen tot af schaffing van de motorrij tuigenbelasting. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Financiën verklaard naar aanleiding van een mededeling in de be groting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, die in tegenovergestelde richting duidde. Er zijn wel eens gedachten in die richting geweest, maar de realisering ervan lijkt te ge compliceerd, zo voegde de woordvoerder er aan toe. De suggestie die uit de begroting naar voren komt heeft grote onrust veroorzaakt bij de rond - 800 werknemers van het Cen traal Bureau Motorrijtuigenbe lasting te Apeldoorn, die hun positie in gevaar gebracht za gen. Financiën heeft nu laten weten, dat er voor die vrees geen aanleiding is. Strenger toezicht op boekhouding notarissen DEN HAAG Notarissen zullen in de loop van vol gend jaar worden onderwor pen aan een scherpe controle van hun boekhouding. Een grote meerderheid van de le den van de Koninklijke No tariële Broederschap, heeft gisteren in Den Haag tijdens een besloten vergadering met dit bestuursplan inge stemd. De nieuwe controlemaatregel heeft een preventief doek het voorkomen van nieuwe „onre gelmatigheden" in boekhou dingen om welke reden een Amsterdamse notaris zich op het ogenblik voor de recht bank moet verantwoorden. De Notariële Broederschap wil eenmaal in de drie maanden alle boekhoudingen door ac countants laten controleren. Actiecomité binnenschippers ontbonden ROTTERDAM Het actie- comité van binnenschippers is gisteren in Rotterdam ontbonden nu de president van de Rotterdamse recht bank het comité verboden heeft acties te voeren of tot acties op te roepen tegen het vervoer met huurschepen. Het comité wil geen verant woordelijkheid nemen voor wilde acties. Woordvoerder Nico Seine zei echter dat de opheffing van tijdelijke aard kan zijn. Bij een ander strijdpunt zal het comité de belangen van de 'binnen schippers weer behartigen. Staatssecretaris Van der Doef (verkeer en waterstaat) heeft de schippersorganisaties en de verladers gisteren voorgesteld het eigen vervoer met huur schepen alleen dan mogelijk'te stellen als daarvoor, gezien het karakter van het vervoer, geen gebruik kan worden ge maakt van het beursvervoer. Standrecht in Iran BEIROET Een arrestant in Iran moet voortaan op staande voet worden geëxecuteerd als twee mensen kunnen getuigen dat hij betrokken is geweest bij een poging het bewind om ver te werpen. De Iraanse pro cureur-generaal, Hussein Ta- brizi, heeft deze instructie uit gevaardigd. Hij zei verder dat rechters, als de straffen die zij opleggen niet zwaar genoeg zijn, de kans lopen zelf te wor den vervolgd. Tabrizi beloofde verder dat iedereen die tegen standers van het regime bij de politie aangeeft door de staat zal worden beschermd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7