Jan Schlagwein dompelt alle loutsoorten (en 'inder, tot een nieuw leven Perry en Boeddha: broederliefde JIO LODSE COURANT ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1981 PAGINA 5 ji lette wel: het produkt is jjt los te koop. Anders ïlen mensen als Jan ilagwein in vrij korte tijd Jleloos zijn. Als er geen ten, stoelen, planken of (U voor houten zaken ook >r in het bad gestopt den worden, kon Jan wel «takken. Sinds enige tijd Jllt Leidenaar Jan «agwein, van huisuit njselaar-tegelzetter (en wat (betreft kunnen vrienden ftiagen nog altijd een bep op zijn bekwaamheid en vrije "(doen, als het bier maar |d staat), een grote hal tot beschikking, aan de "fterwoudse Rijndijk inover de brouwerij. Dat ijn eenmansbedrijf; een lelijk immense ruimte, uurd door een pdervestiging in 's- iveland. Jan is één van veertien zonen van deze paden beluste moeder. )rtien dealers van een bijtmethode", die bijna r jaar geleden werd jrgevlogen vanuit •rlerika, waar men al meer vj 15 jaar lang met hpelbaden elk restje verf jiout (of gietijzer) doet ■Jdwijnen als sneeuw voor Kon. Weg verf: „Paintex". is de vloeistof, waarvan Samenstelling zou moeten jen op een toverformule, juurlijk is het bij lange na n toverformule, maar een Vvikkeld foefje, dat de pteur-afbijter thuis bij het [•basten van oude letjes erg veel tijd, ;ite en gezeur kan l^aren. Jan Schlagwein z'n slag te kunnen met zijn Paintex in isie heeft hij tussen :t en Lisse het rijk ?n. „Laat ze maar ien, allemaal; met hun Iren, kastjes, kapitelen, idelaars lijsten, louvres zijn houten luiken waar issen de latjes door kunt ten, weet u), stoelen, Is, hele lorsteenmantels jntueel, en ook bootjes, tot meter lang", wekt Jan ■reen op. heeft er de ruimte voor. ils eens in het lergrondse onderkomen i de schepper van het nster van Frankenstein, zoals ook in de ondoorgrondelijke keuken van dr. Jekyll die daar mr. Hide vandaan haalde, zo staan bij Jan in de gehuurde hal drie grote dompelbaden. Als je daarin zou duvelen, kwam je er onherkenbaar uit, vermoed ik. Doet goedmoedige Jan ook niet; hij bepaalt zich tot een behandeling van hout en enig ander materiaal. Een hogedrukspuit hoort er ook bij, want daarmee kan hij het bijtende proces afknijpen. En aan een muur een „oogspoelfles" met schoon water, voorzien van het dringende advies waarna met spoed een arts gewaarschuwd moet worden". Men begrijpe: het bedrijf van Jan Schlagwein, onder aanmoediging van de 's- Gravelandse moeder, is niet zonder risico. In dit licht beschouwd moet de potentiële klant ook worden voorgehouden: pruts niet zelf aan uw hout, laat mij c.q. ons dat doen. Tegen een redelijke vergoeding, met meterprijzen die het zout in de pap niet kunnen kosten. Alles onder de naam „Blankhout". Jan reinigt, al dompelend en spuitend, de meest afzichtelijk beschilderde houten gebruiksvoorwerpen, van modern tot antiek. Verf, vernis, politour en waslagen worden door hem vernietigd, zonder de kern der zaak aan te tasten. Hij kan, tot zijn spijt, niet even langskomen om in een herenhuis oude balken van verflagen te ontdoen en weer tot leven te wekken. Hij heeft immers zijn baden nodig, en die kan hij niet meenemen. Niettemin kan „Blankhout" ach, ik weet het: 't is commercie, maar met een ideële inslag, moet u maar denken een heleboel goed doen. Eenmaal bij Jan in het bad geweest, komt het naturel hout, met zijn originele patina, snel, veilig en voordelig weer bij de cliënt terug. Eigenlijk toch wel mooi; ik hou wel van die nauwelijks te peilen kwalificaties die «en aanbieding zo interessant kunnen maken: „speciaal geconstrueerd dompelbad, gevuld met Paintex, dat geen vloeistof op zuur-, water- of loogbasis is". Wat dan wel vraag je je af. Wel, „door haar unieke samenstelling en eigenschappen tast zij een Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uür kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou wijlen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. door Ton Pieters groot spectrum van afwerkingen aan en lost deze op. Daarbij tast P. geen fineer, lijmverbindingen of metalen aan. Veilig produkt". Hier is een copywriter aan het werk geweest, en niet in eerste instantie Jan Schlagwein, die het ook maar van horen zeggen heeft, maar zich wel voor honderd procent inzet om het beoogde resultaat te kunnen bereiken. Of Jan al helemaal zo ver is, weet ik niet, maar moeder in 's-Graveland biedt zich aan bij iedereen die wat van hout, en metaal desnoods, schoon te maken heeft. Dat gaat zelfs „met name": schildersbedrijven (voor wat er allemaal niet uit de bouw gedemonteerd kan worden), antiquairs, scheepswerven en booteigenaars, meubelmakers, aannemers van restauratiewerken, en, laatst maar niet 't minst, de particulieren met hun ontaarde meubels en huisraad. Na behandeling kan men weer lustig aan het opnieuw conserveren beginnen, met beits, was, verf, lak, politour. Alles kan. Je kunt je gereinigde troetelvoorwerp ook helegaar blank houden. Ik moet er ook nog bij vermelden, dat de triomfantelijke houtworm naar de eeuwige jachtvelden verwezen wordt door een verf-weg-bad bij Jan en consorten. Ik zal verder niet al te veel op de reinigende finesses van Blankhout-Jan ingaan. Neem van mij aan, dat logen ouderwets is, en „onherstelbare schade bij een aantal houtsoorten, ten aanzien van structuur en kleur, kan veroorzaken". Dat doet Jan, in commissie, dus niet. Trouwens loog, en ook afbijt, zijn beide niet ongevaarlijk. Loog daarenboven kan het hout doen opzwellen, waarna kromtrekken bij het drogen vaak het gevolg is. Nee, het onderdompelen van uw hout bij Jan (Blankhout) Schlagwein, kan de wedergeboorte van een leuke oude eethoekstoel, een voor de kraakwagen neergezette afgedane kinderbox (met balletjes voor het beginnend rekenen) betekenen. Dan praten we nog niet eens over uw zeer kostbare antiek, zoals daar zijn kabinetten, secretaires en staande horloges, afgezien van de uit AMERIKAANSE ONTWIKKELING NEEMT DOE-HET-ZELVERS EEN STUK ELLENDE UIT HANDEN een samengevoegde kamer „en suite" verkregen beeldige kast met ruitjes en deurtjes. Laat ze dopen bij Jan, en een nieuw leven is gegarandeerd. Jan Schlagwein trekt soms langs „opslagplaatsen" die voor het grofhuisvuil geïnstalleerd zijn. Vaak komt hij met buit terug: „onbegrijpelijk, wat sommige mensen allemaal afdanken, terwijl de spullen nog zo prachtig hersteld kunnen worden. Jong spinhout: het is in een wip weer pico bello. En wat men niet allemaal groen geverfd heeft. Onbegrijpelijk. Op het eerste gezicht onooglijke oude keukenstoelen, maar veel te mooi voor de ophaaldienst. Louvres ook, met tien lagen verf op het hout. Ik heb hier een gietijzeren radiator van een c.v. De verf ging bladderen, en kinderen hebben de restanten ervan afgekrabd. Hartstikke zonde om zoiets weg te doen. Dat ding wordt weer als nieuw. Je hebt er ook ontzettend leuke kastjes bij; langs de straat staat dat maar. Enfin, iedereen zou bij mij met z'n hout schoon schip kunnen maken". En daarna maar weer gronden, lakken, beitsen of verven. De grote houtschoonmaak: Jan Schlagwein, geruggesteund door het doorbijtende Blankhout, staat er voor klaar. Nou echt, daar kun je zelf niet aan beginnen. Van bruin, groen, rood of blauw weer blank worden? Met ordinaire afbijt? Daar gaat een zee van tijd in zitten. Paintex is natuurlijk een geëvolueerde soort afbijt, maar dat mag de pret niet drukken. Neem mezelf maar: ik laat liever een onmogelijk verknoeide deur voor een tientje of zeven bij Jan in het bad gaan, dan dat ik er drie vrije zaterdagen zelf mee bezig ben. Nu ben ik helemaal niet zo; maar er zijn ontelbare doe-het- zelvers die, ongeacht de economische recessie, elke vrije minuut onder de auto liggen, timmeren van 's ochtends 7 tot 's avonds 10, die schaven en elektrisch schuren, die 37 keer plamuren om de boel glad te kunnen krijgen, die draadjes rijgen door buizen, contactdozen bevestigen na manoeuvres met pluggen en doormeters, mensen die lakken, schuren, opnieuw lakken en weer schuren en vervolgens weer aan het lakken slaan. Dat alles is en ik hoop, dat ik medestanders heb om tureluurs van te worden. Jan Schlagwein nog even, die van ganser harte bereid is om van alles in zijn baden (van verschillende samenstellingen het vure- hout gaat in een soort jus en met uiteenlopende temperaturen) te stoppen: „Afbijt, om daar een hele zaterdag mee bezig te zijn. Net zolang tot het afschrapmes bot wordt, zodat de onderlaag weer ingewreven wordt, in plaats van eraf gehaald te worden. Nee. En als je gaat schuren, komt het schuursel weer in de houtnerf. Nee. Ik had, vorige week, een mevrouw bij me, met twee deuren. Haar man was daar acht weken, jawel, acht zaterdagen mee bezig geweest. Met alle huiselijke narigheid vandien". Het hout van die dame is nu bij Jan in het bad gegaan. Al die ellende is koren op Jans molen. Neem nou, bijvoorbeeld, Madurodam. Die gemeente heeft moeder 's-Graveland ook al gevonden; om hele huizen en complexen tegelijk te laten onderdompelen. Dat kan Jan Schlagwein ook: hij is de oplossing van houten narigheid; een wederdoper langs de Oude Rijn, bij een gunstig tij. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant do rubriek „Hond zookt huis". In deze rubriok wordt oon hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in hot asiel vor- blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. Do in do rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Loids Dierenasiel, Bosjeslaan 6b, Lelden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, zo. 10 Tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. wee broers Boeddha en Perry, dicht bij elkaar in een oude bureaula, LEIDEN Perry en Boeddha zijn de fraaie namen van de twee hoofdperso nen van deze week. Twee dit keer. Na dat een paar wekenr geleden ook al twee katten deze kolommen sierden, slaat het kattcnvolk al weer toe. Het tweetal van de vorige keer was bij el kaar gezet, omdat er toen erg veel katten in het asiel zaten. De wat over belaste hokken zouden weer wat ruimte krijgen met het vertrek van meer dan één kat. Dat het er nu weer twee zijn, heeft een andere reden. Perry en Boeddha zijn familie van el kaar. Geen verre neven of een oud tante en een bet-overgroot vader, die elkaar niet kunnen luchten of zien, niets van dit alles. Het tweetal gaat door het leven als broers. En wat voor broers. Het is ondenkbaar dat Perry en Boehdda ruzie krijgen. Het tweetal kan maar moeilijk scheiden. Een blik in het hok het in asiel leert, dat zii broederlijk tegen elkaar aanliggen. Dui delijk wordt, dat dat veel vaker gebeurt. Ze hebben het zo naar hun zin en zijn zozeer aan elkaar gewend, dat ze nauwe lijks meer buiten elkaar kunnen. Wan neer ze uit hun hok worden gelaten, gaan ze wel op onderzoek uit zo duikt Perry in een kast en tracht Boeddha zich een weg naar buiten te banen door de deur heen maar dat wil zeker niet zeggen, dat ze plotseling genoeg van el kaar hebben. Integendeel. Op zijn tijd is een beetje privacy en ontdekkingslust toch nodig, blijkt. SU cc rik') I doen prima ui,. cn dan ccn wandcim., de straat houden ze ook. Zc gcnicicn cr duidelijk van om aangehaald te worden en zijn uitermate geschikt om in een ge zin met kleine kinderen als huiskat aan wezig te zijn. Ze zijn in het asiel terecht gekomen, omdat ze zijn afgestaan door hun voormalige baas. Hij had geen tijd meer om aandacht aan de de gebroeders te besteden. Het tweetal mag dan innerlijk veel van elkaar weg hebben, uiterlijk heeft het tweetal uit één nest minder gemeen. Boeddha is gitzwart van kop tot staart, terwijl Perry een groot aantal grijze stre pen over zijn vacht heeft lopen. Dat ze zo op elkaar zijn gesteld, wil overigens niet zeggen dat ze per sé bij elkaar moe ten blijven. Het zou leuk voor ze zijn, maar twee nieuwe bazen kan natuurlijk net zo goed. Katten vergeten snel, wordt wel gezegd. Ue energieke veteraan van vorige week was toch teveel veteraan. Zijn leeftijd van twaalf jaar had tot gevolg dat er nie mand is komen opdagen, die hem mee wilde nemen naar huis. Jammer, want Kees is toch een leuke hond.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5