Bezuinigingen funest voor schoolsport Wethouder jokt overbrief van ambtenaar Nieuw bureau Leiderdorpse rijkspolitie Derde stadslijn voor Alphen SCHOOLSPORTCOMMISSIE: »S verwerpen ezwaren tegen Jan Vinkeveld Gemeente ontkent beschuldiging over slachthuis Jongelui bekennen groot aantal diefstallen IDEN/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1981 PAGINA 3 RUGGE Wethou- ibroek heeft donder de raadsleden on- voorgelicht over het lunt van het college inzien van een brief lco-gemeentesecretaris ■hagen. De wethouder ,rde tijdens de rond- op een vraag van id Brunt (CDA), dat inzien van de brief al- was geregeld en er niets meer aan de hand was. De brief waar raadslid Brunt op doelde, was geschreven door de vertrekkend loco-se cretaris Cees Verhagen, die buiten Woubrugge is benoemd. In het verleden had Verhagen - en collega's - het al velen malen met b. en w. aan de stok gehad over zijn en hun functioneren. Verhagen maakt de raad er in zijn brief onder meer op attent, dat de uitkom sten van het in 1979 gehouden organisatie-onderzoek (kosten 150.000 gulden) niet worden gebruikt. In het bijzonder wijst hij op het naar zijn mening volledig stilvallen van het ka- deroverleg in het gemeente huis. Raadslid Brunt wilde in de rondvraag weten, wat de reac tie van b. en w. was op dit alarmerende schrijven. Wet houder Haasbroek deelde mede, dat tussen het college en Verhagen overleg was ge pleegd, en dat de partijen de zaak goed hadden doorge praat". Met dit antwoord moest Brunt op dat moment genoegen nemen, maèr over tuigd was hij niet. Dat viel uit zijn reacties duidelijk te mer ken. Cees Verhagen weet van door praten echter niets. Hij stelt: „Met mij is over de brief niet gepraat door b.en w.". Ge meentesecretaris Hoogenboom bleek er bij nadere informatie ook niets van te weten. Hij wist te vertellen, dat de ge wraakte brief in het college aan de orde was geweest en dat besloten was deze voor kennisgeving aan te nemen. Het laatste woord is natuurlijk aan de betrokken wethouder. In zijn commentaar vrijdaga vond was hij wat minder be slist dan tijdens de raadsverga dering de avond ervoor. Nu stelde hij, dat hij van mening was, dat het genoemde overleg had plaatsgevonden. Dat blijkt dus niet het geval te zijn. Dus kan raadslid Brunt er de vol gende raadsvergadering mooi op terugkomen. Het blijft ove rigens de vraag waarom er slechts één raadslid reageert ir Woubri kende 1 enorme woningnood t Leidse studenten is f enigszins verlicht, trmidag opende mr. l Koppelaars, oud-lid het college van be- van de universiteit 't fhuijsje. 't Duijfhuijsje complex van twintig iljoens met elk 10 ka- gj aan de Oude Rijns- (jerweg in Oegstgeest. t complex zijn de stu- ■n ondergebracht, die R<je voormalige barak- "^aan het Piet Paaltjen- zaten. Deze barakken 0 «ten plaats t maken ei de nieuwbouw van r9b' AZL. Koppelaars ide 't Duijfhuijsje door 11Jmuur van karton te 1 èn, waarachter het vj Oegstgeest te voor- Jn kwam. De muur iooliseerde de door- 2% in de huisvesting oil Leidse studenten. J®|tgeest is de eerste ge- Jite, die zich bereid getoond Leidse stu- i0jen onderdak te geven, («gemeente Oegstgeest :ook in Haaswijk stu- ien aan woonruimte 'Jen. Met de bouw van o^complex semi-per- Iftente paviljoens van werd in januari begonnen. Al in april len de eerste studen- hun nieuwe kamer drie bij vier meter be ien. LEIDEN De activiteiten van de schoolsportcommis sie verkeren in groot gevaar door de bezuinigingen van de gemeente. Wanneer de voorgestelde besparingen op de schoolsport daadwerke lijk worden doorgevoerd neemt de motivatie van de vrijwilligers af, worden de cursusgelden veel te hoog en zijn de schoolsportcursussen niet meer weggelegd voor kinderen uit de kansarme milieu's. Dit schrijft de schoolsportcom missie in éen brief aan de commissie onderwijs naar aan leiding van de bezuinigingsno ta van het college van B en W. In 1980 kreeg de schoolsport- commissie 5.800 gulden om de vele cursussen en andere sportactiviteiten voor de schooljeügd te financieren. Dit jaar werd het 8.000 gulden subsidie, terwijl de school sportcommissie rekende op 28.000 gulden. Dit was geba seerd op mondelinge toezeg gingen van wethouder H. van Dam, aldus de commissie. Voor 1982 dient de commissie uit te gaan van 14.000 gulden subsidie. De commissie wil haar geplande activiteiten voor het schooljaar 1981/1982 toch handhaven met als gevolg forse verhogingen van de in schrijf- en cursusgelden. Daar bij komt dat de schoolsport- commissie al een flink deel van de nog niet definitieve Voor het schooljaar 1982/1983 ziet het er nog somberder uit. De commissie vindt de bezui nigingen op haar werk niet te recht. Er zou altijd naar zijn gestreefd de kosten zo laag mogelijk te houden en veel uitgaven van de commissie vloeien weer rechtstreeks te rug naar de gemeente. Dit laatste wordt veroorzaakt dooi de huur van gemeentelijke ac commodaties. De commissie verzoekt de raadscommissie onderwijs „bij het opstellen van de begroting voor 1982 de schoolsportcommissie de prio riteit te laten behouden, die zij verdient". RDWIJK Op een aantal punten hebben Gedeputeer- ichien (GS) het bestemmingsplan Vinkeveld afgekeurd, oifkeuring betreft de geprojecteerde ontsluitingsweg te- fer de Gladiolusstraat en de mogelijkheid tot verkoop LPG bij het benzinestation aan de Beeklaan. GS heb- rerder de vijf bezwaarschriften die tegen het plan zijn liend, verworpen. lan Vinkeveld, ten zuiden van de Beeklaan, omvat tot 1990 Uw v^n 1.500 tot 2.000 woningen en het gemeentebestuur 0al een plan klaar voor de realisering van de eerste 378 hui- rtfwee villabewoners uit de Zuidduinen maakten bezwaar het plan, omdat zij vrezen dat hun woningen minder 3 worden doordat het vrije uitzicht op "agrarisch gebied ver- jgaat. Volgens GS is daar geen sprake van, gezien de hoge jg van de villa's. ■twoord op de bezwaren van het Landbouwschap en de ■ische Commissie Noordwijk - tegen de verdwijning van ■sche bedrijven - stellen GS dat die bedrijven de mogelijk- fcoeten krijgen zich te vestigen in het gebied dat voor dit Jn het streekplan Bollenstreek is opgenomen. Het protest Ie beide instanties tegen de mogelijkheid voor B en W om ner woningen te realiseren door ze verder uit elkaar bou- le;is ook door GS verworpen. B en W hebben nadrukkelijk ^teegd dat zij niet naar beneden zullen afwijken van de be- 'ingsdichtheid. ^efbaarheidsvereniging Kritisch Noordwijk en de Noord- Woningbouwvereniging maakten verder nog bezwaar te- ^et feit dat het plan ontwikkeld is zonder dat er eerst een rzoek naar de woningbehoefte is gedaan. Ook dat bezwaar verworpen. In de exploitatie-opzet van het plan is voorlo- '^jitgegaan van een bepaalde verdeling van soorten wonin- -'(maar die wordt aangepast aan de hand van een woning1 uttonderzoek. Ten slotte merken GS nog op dat de aanslui- jpp de Boekerslootlaan een goede route biedt naar het cen- van Noordwijk-Binnen. Wel kan de ontsluitingsweg tegen- de Gladiolusstraat vervallen, omdat ook vanaf de Vinken veen goede verbinding met het centrum mogelijk is. De symbolische sleu tel van het nieuwe politiebureau wordt overhandigd aan kolnel Paul. LEIDERDORP Kolonel P. Paul, com mandant van het district Den Haag van de rijkspolitie, opende gistermiddag het groeps-en rayonbureau van de rijkspolitie van Leiderdorp (tevens van Koudekerk en Woubrugge) aan de Hoogmadeseweg 72. De kolonel kreeg de sleutel van het bureau op een kussen aangereikt door een gehandicap te die in een rolstoel naar hem kwam toege reden. Daarmee wilde de rijkspolitie de ver bondenheid die men voelt met de gehandi capte medemens tot uitdrukking brengen. Het nieuwe politiebureau staat vlakbij het verpleegtehuis Leythenrode en het Elisa beth Ziekenhuis in Leiderdorp. Aan de sleu teloverhandiging gingen nog wat ceremo niële activiteiten vooraf, zoals het hijsen van de Nederlandse vlag en het spelen van het Wilhelmus door de politiekapel. Kolonel Paul verrichte met de opening van het groepsbureau zijn laatste officiële daad. Hij gaat binnenkort met pensioen. In zijn toespraak toonde de kolonel zich verheugd over de nieu we accommodatie en dankte onder andere de heer Bachofner, directeur van de rijksgebou wendienst Zuid-Holland en Zeeland die even eens aanwezig was. „Dankzij de goede samen werking moeten slechts in een beperkt aantal van de 53 tot het district behorende gemeenten geheel of gedeeltelijk nieuwe voorzieningen voor de rijkspolitie worden getroffen", aldus de heer Paul. Ook de heer Bachofner toonde zich in zijn toe spraak tevreden, maar betoogde dat er toch nog een aantal korpsen zijn die dringend aan nieu we huisvesting toe zijn, zoals het Voorschotense korps. Bezuinigingen bemoeilijken een snelle besluitvorming op dit punt, aldus de directeur van de rijksgebouwendienst. Burgemeester Van der Have van Leiderdorp stelde dat de politie nu over een doelmatig on derkomen voor hulp beschikt. „Ik weet dat het niet de gewoonte is om politiebureaus namen te geven maar eigenlijk zou ik dit bureau het „Paulshuis" willen noemen", aldus de burge meester, daarmee doelend op de scheidende di strictscommandant. „Ik hoop dat het mogelijk is dat de politie ook vanuit dit nieuwe bureau intensief-preventief te werk zal kunnen gaan, met veel loop- en fietssurveillance, ook als het regent zoals vandaag zodat het aantal proces sen-verbaal tot een minimum beperkt kan blij ven", aldus de eerste burger van Leiderdorp, die tenslotte nog de hoop uitsprak dat het korps binnen afzienbare tijd op volle sterkte zal kun nen worden gebracht. Met het nieuwe bureau, dat al sinds enige maanden in gebruik is, is een einde gekomen aan een periode van 30 jaar Waarin de politie van Leiderdorp slecht gehuisvest was, onder meer in oude woonhuizen en noodgebouwen. In het nieuwe bureau beschikt de politie nu eindelijk over eigen cellen. Onder de garages van het moderne nieuwe bureau bevindt zich eerste rijkspolitie-schietkelder van het district. Vandaag wordt nog tot en met vièr uur een open dag gehouden in het politiebureau met tal van demonstraties en informatiestands. De nieuwe stadsbus werd op de Balkenstein onvrien delijk ontvangen. Alphen heeft zijn derde stads-buslijn. Bur gemeester Paats stelde de busdienst gister middag officieus in gebruik. Zondag gaat de bus met een frequentie van twee maal per uur door de stad rijden om met de twee andere stadslijnen de gemeente een goed openbaar vervoer te geven. Tegen de komst van de derde stadslijn waren nogal wat bezwaren gerezen. Met name de bewoners van de Batenstein had den er moeite mee. Maar nadat hun be zwaren door de gemeente verworpen wa ren, waren de bewoners niet in hoger be roep gegaan. Vandaar dat de derde lijn er toch kwam. Tijdens de eerste rit gister middag met een groot aantal genodigden, bleek weer iets van de bezwaren. Aan het begin van de Batenstein werd de bus op gewacht door mensen met een spandoek met de tekst: „Onze kinderen hebben niet het eeuwige leven, laat de gemeente hen een paardentram geven". Op straat was een nog minder vriendelijke tekst geschil derd. Aan het eind van de weg stond ech ter een bewoner met een spandoek met de tekst „Welkom". RIJNSBURG De politie heeft gisteren 10 jongens in de leeftijd van 16 tot 20 jaar aangehouden in verband met een aantal diefstallen. De jongelui ontvreemden eind juli/begin augustus en tijdens de Valkenburgse feestweek in totaal 15 speed boten. Tijdens het verhoor bekenden drie van de tien jongens uit Katwijk (6) en Rijnburg (4) ook twee in braken in Katwijk. De tien jongens konden wor den aangehouden nadat twee van hen in Dordrecht een au- towiel hadden gestolen. De Dordtse politie beschikte ech ter over hun kenteken en ver zocht de Rijnsburgse politie het duo aan te houden. Bij ver hoor bekende het tweetal ook de diefstal van speedboten, waarna de politie de anderen kon aanhouden. De jongelui stalen speedboten in Leiden Valkenbrug, Katwijk en Rijns burg. Aan de illegale boottoch ten kwam meestal een einde als de benzine op was. De die ven lieten, na een dergelijke tocht het vaartuig doorgaans vernield achter en stalen ver volgens weer een andere boot. In enkele gevallen roofden zij ook benzine. Bij de inbraken in Katwijk werd bij een fabriek in kalk en zandsteen voor 6000 gulden gereedschap gestolen en ver volgens aan een heler ver kocht. De buit werd in z'n ge heel teruggevonden. De bij een inbraak in een sporthal buitgemaakte sigaretten ter waarde van 500 gulden zijn reeds in rook opgegaan. LEIDEN De gemeente ontkent de beschuldiging van het buurtcomité Groe- noord als zou de gemeente partij trekken b" het afge ven van een hiuuerwetver- gunning aan het slachthuis. Volgens de heer H. Troost van de afdeling milieuzaken blijkt dit uit de inmiddels boven water gekomen dos siers. Het buurtcomité sprak deze week haar beschuldiging uit. De gemeente zou bij de ver koop van het slachthuis aan de Slachthuis Leiden bv hebben toegezegd, dat de gemeente zou zorgdragen voor een hin derwetvergunning. Er zou een ontbindende voorwaarde in het verkoopcontract staan, dat mocht de vergunning niet worden afgegeven, de verkoop zou worden teruggedraaid. Groenoord is bang dat de ge;- meente hierdoor niet objectief over bezwaarschriften tegen de hinderwetvergunning zoii oordelen. Ambtenaar Troost stelt, dat het om een louter procedurele en juridisch? kwestie gaat. „B en W hebben het de Slachthuis Leiden bv op 11 juli 1979 geadviseerd zélf een hinderwetvergunning aan te vragen. Dat is alles," zegt hij. Op dat moment was de gef- meente nog eigenaar van het slachthuis. Wanneer de ge meente een vergunning zou aanvragen dit moet bij dé provincie bestond de kans dat op het moment dat de ver gunning afkwam de zaak al was verkocht. „Omdat de pro vincie in dit soort zaken geen hinderwetvergunning aan par ticulieren geeft, was het slim mer dat de bv de aanvraag zou doen. Zo werd het risico ver meden, dat de gemeente met een vergunning van een parti culier zou zitten en de proce dure weer opnieuw zou moe ten beginnen. Maar dat houdt natuurlijk niet in, dat we de vergunning zo maar zouden geven. Uiteraard wordt de voorgeschreven procedure ger volgd. Het heeft allemaal zo lang geduurd, omdat er het een en ander van het arbeids inspectie aan de installaties moest veranderen. Anders was de vergunning er al geweest." Balletschool Na een periode van rechtsza ken hebben wij de stoute schoenen aangetrokken en zijn wij als oud-leerlingen eens een kijkje gaan nemen in onze oude vertrouwde balletschool van Marjolein Briër. De lessen bleken weer begonnen te zijn. Na een paar leerlingen gespro ken te hebben die nog niet wisten dat Marjolein niet terug zou komen, zijn we de studio binnengestapt. Er druppelden ongeveer 10 man binnen voor de volgende les. Op onze vraag aan 'danspedagoog' Gerard Lubbers of hij ook de dansaca- demie had doorlopen ant woordde hij: „Gélukkig niet". Is het tegenwoordig dan een schande om je dansopleiding aan de academie te volgen? Bovendien komt zijn antwoord niet overeen met de adverten ties waarmee de huidige direc teur adverteert. Hij beweert namelijk dat Lubbers wel van aè academie afkomt. Na de les een half uur te hebben aange zien zijn we teleurgesteld op gestapt. Misschien hadden we met de les mee moeten doen want er was niet veel van te begrijpen. Jammer van zo'n goeie school waar altijd zo kei hard gewerkt werd. Henriëtte Verfaille Ton Slingerland Leiden (ingek. red.) ADVERTENTIE Gratis vanaf 23 september a.s. elke woensdag de bijlage bij uw krant met informatie over: Films, Muziek, Theater, Recréatie, Exposities en een complete agenda

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3