De „American Dream leeft nog volop Uniek Chinees „stenen leger" op expositie in Keuls museum KEULEN Zeven Jaar geleden, in 1974, deden Chinese archeologen nabij de etad Xian in de provincie Shenai een ont dekking, die vandaag de dag alt „een van de sensaties op oudheidkundig ge bied1' geldt. In een onderaards gangen stelsel werd het graf ontdekt van de Chi nese keizer Chin Shin Huang (221 - 229 vóór Chr.), wiens tombe omgeven was door een ruim 7.000 man tellend „leger" van keramiek figuren: soldaten, infante risten, cavaleristen, de laatsten voorzien van tientallen paarden. Grafgiften zijn een bekend fenomeen, maar het opmerkelijke aan deze vondst was niet alleen het aantal, maar ook dat het hier meer dan levensgrote figuren be trof. Eerder waren soortelijke grafvond sten gedaan uit de latere Han-periode (206 vóór Chr. - 220 na Chr.), maar deze figuren van keramiek (ambtenaren, officie ren en musici) waren slechts een halve meter hoog. Kortom, de «vondst bij Xian werd door de Chinezen spoedig uitgeroe pen tot een „topic", waarlangs allerlei be langrijke gasten - zoals de ex-presldent van Frankrijk Giscard d'Estaing - werden gevoerd. Het oost-Aziatische museum In Keulen zal van 3 oktober tot aan 3 Januari 1982 een overzichtstentoonstelling samenstellen van archeologische vondsten uit een 6000 Jaar omvattende periode. De ongeharnaste sol daat (zie foto), die deel uitmaakte van het stenen leger dat de gestorven keizer moest bewaken nóg vroeger werden slaven van de hofhouding daarvoor „ge bruikt" Is één van de 120 exposities tukken, die behalve in Keulen, ook In Zü- rich, West-Berlijn en Hildensheim zullen worden tentoongesteld. Nu reeds zegt de Keulse museumdirecteur Roger Goeper dat deze Chinese oudheid- kundige-tentoonstelling er eentje zal wor den, „die slechts eens in de tien jaar voor komt". Er zullen ook vondsten uit latere keizerlijke dynastlön worden geëxposeerd, zoals de China, waar geschiedschrijvers to hadden de belangrijkste gebeurtenii het land op schrift vast te leggen, hun nazaten er profijt van konden tr Op deze wijze ontstonden de zog „dynastie-geschiedenissen", die wel „gescreened" waren, d.w.z. zij geconformeerd aan de officiële lezir gens welke alle gebeurtenissen I plaatsgevonden. In het China van was het gebruik dat iedere nieuwe tie aan de hand van officiële docur en archiefstukken een historisch opstelde van de voorgaande dy waarbij de laatste keizer steevt schuld kreeg van de oorzaken, die hadden tot de val van „zijn" dy waarbij hij veelal slechter voorj werd dan uit andere bronnen (latfl blijken. Ongetwijfeld is er tijdens de; verbranding onder Shi Huang Ti bel| materiaal verloren gegaan, hoewel z ter de Han-keizer boeken, die verlon ren gegaan opnieuw lieten schrijve kon gebeuren omdat tal van geleei traditionele literatuur uit het hook den, waardoor deze opnieuw kon n vastgelegd. Zo werden tal van C klassieken gered voor de verget waaraan de uitvinding van het paf de tweede eeuw na Christus) in bel ke mate toe bijdroeg. Er ontstond van encyclopedische werken, waarl zenden jaren Chinese geschiedenis) darisch en historisch) werd vastj terwijl verder het staatsbestel, ge| vest op de regels van Confucius werd uitgebouwd en vervolmaak! name de patriarchale familie als bal held van de samenleving vervulde terst belangrijke rol In alle maatschf ke geledingen. Terug naar de op stapel staande tel stelling in Keulen waar eveneens voj uit de Sjang- en Chou-dynastle zulld den getoond, zoals bronzen vaats een beroemd klokkenspel uit de eeuw vóór Chr. Ook zullen diverse f en zilveren sieraden te bewonderen KLAAS G) Onze correspondent in Washington, Dick Toet, maak te de afgelopen zomer een omvangrijke trip door de Verenigde Staten. Hij legde bijna 18.000 km af, be zocht 28 staten en verbleef drie weken in California. Ven zijn pogingen de „wortels" van de conservatieve ommezwaai te vinden, over het merkwaardige „sprookjesland" dat California heet en over opmerke lijke facetten van „het andere Amerika" zal hij de ko mende weken verslag doen. WASHINGTON De Verenigde Staten van Noord-Amarika, 235 keer zo groot als Nederland, ruim 220 miljoen Inwoners. Militair su perieur met een Vietnam-com plex, een diep gewortelde demo cratie met een Watergate-gezwel, een trotse natie met een ayatol lah-frustratie. Bewierookt, bewon derd, verguisd en beschimpt. Heb ben ze daar dan eindelijk de pre sident die ze verdienen, een be jaarde acteur van tweederangs films, die ze laten slapen als zijn land bijna in oorlog raakt met Ly- bië, die 's avonds voor de tv een interessante documentaire over El Salvador laat schieten voor een Hitchcock-film, die de armen in zijn land laat betalen voor de grootste wapenopbouw uit de ge schiedenis. Het fenomeen Reagan laat zich moeilijk in Europese termen verta len. Het informatie-gekletter van de Amerikaanse media maakt het er niet makkelijker op. Maar een paar zaken staan wel vast. Ronald Rea gan werd In november van het vorig jaar. evenals de meeste van zijn voorgangers, gekozen door een minderheid van het Amerikaanse volk. Ondanks enkele Imponerende politieke successen en de opwaar tse werking van een mislukte aan slag op zijn leven, ligt zijn populari teit lager dan die van zijn voorgan ger Jimmy Carter in de vergelijkba re periode. De wortels van Reagan's krachtige conservatieve ommezwaai zijn on getwijfeld te vinden in de „electro- nische kerk" en bij andere thans luidruchtig aan de weg timmerende nieuwe conservatieve groeperingen, in het militaire en industriële esta blishment en in de plotseling flad derende rechtse vleugels van de twee heersende politieke partijen. In het Amerika van alledag echter maakt Reagan's „revolutie" nog geenszins de indruk diepgeworteld te zijn. Uit de gesprekken met Ame rikanen van kust tot kust lijkt maar een duidelijke conclusie te trekken: Reagan krijgt een kans zijn gelijk te bewijzen, maar als er zo tegen de zomer van volgend jaar geen duide lijke resultaten zijn geboekt, zal Reagan als „mislukt experiment" worden bijgeschreven in de Ameri kaanse geschiedenisboekjes. Onzekerheid Voorlopig echter lijkt het gros van de Amerikanen niet wakker te lig gen van een experiment, dal in de meeste Westeuropese landen zeker tot de grootst mogelijke onrust zou leidërt. Dat betekent niet, dat er geen twijfels zijn. Integendeel, er bestaat een grote mate van onze kerheid. Tegelijkertijd koestert men zich echter in de gedachte, dat het land groot is geworden door voort durende experimenten, die soms hebben geleid tot wanorde, grof materialisme en egoisme, maar ook tot een hoge mate van inventiviteit, persoonlijke vrijheid en schier on beperkte mogelijkheden. Wellicht de meeste misverstanden in het intermenselijke verkeer tus sen West-Europa en de Verenigde Staten worden veroorzaakt door de omvang van het land, bijna twaalf keer zo groot als Frankrijk en West- -Duitsland bij elkaar. De enorme bevolkingsconcentraties in de grote steden (ruim 80 procent van de bij na 23 miljoen inwoners van Califor- nië bijvoorbeeld woont in zeven stedelijke gebieden) maken de zee van ruimte nog imposanter. Je kunt duizenden kilometers afleggen zon der een bevolkingsconcentratie van meer dan 3000 mensen tegen te komen en niet alleen in de woestij nachtige gebieden in het zuid-wes ten. Een relatief kleine groep Ame rikanen heeft die hele gigantische oppervlakte tot de hunne gemaakt. Ze hebben hun huis achter de auto gehangen en zijn voortdurend „on the move". Zoals het echtpaar, dat in een van de schitterende nationa le parken in Californië kwam bin- Brede steun voor het experiment-Reagan Een relatief kleine groep Amerikanen heeft die hele gigantische oppervlakte tot de hunne gemaakt. Ze hebben hun huis achter de auto gehangen en zijn voortdurend „on the move". Ronald Reagan werd In november van het vorig jaar, evenals de meeste van zijn voorgangers, gekozen door een minderheid van het Amerikaanse volk. Ondanks enkele imponerende politieke successen en de opwaartse werking van een mislukte aanslag op zijn leven, ligt zijn populariteit lager dan die van zijn voorganger Jimmy Carter in de vergelijkbare periode. Het gigantische fcf-f wegennet (bijna 65.000 kilometer gW) aan „Interstate highways") en een doorgaans uiterst beschaafd verkeersgedrag maken het reizen per auto zeer comfortabel. EÉt Wat is het raakvlak tussen een indiaan in zijn stoffige reservaat In Arizona en de maatschap pelijk geslaagde bewoner van een peperdure flat in Manhattan? nenzoeven. Een kleine luxueuze vrachtwagen met daarachter een caravan van ongenadige afmetin gen, twee badkamers, twee slaap kamers, noem maar een gemak op en het was er. Teneinde het gevaar te op de gewenste overnachtings plaats te manoeuvreren, speelde zich een adembenemende scène af. De vrouw verliet het „pand" met de helft van een walkie-talkie in de hand, de andere helft berustte bij haar echtgenoot achter het be krachtigde stuurwiel. Vervolgens werd de woning op draadloze wijze binnengepraat. Een vroegtijdig ge pensioneerde marine-officier en zijn vrouw met zes op eigen benen staande kinderen, her en der over het land verspreid, „gevlucht" uit Florida, dat hen veel te vol begint te worden. Maar er is ook de 28-jarige Ameri kaan, die onze auto ergens in Idaho van benzine voorziet. Op mijn vraag of het korter is route nummer 20 dan wel route 84 te nemen naar Yellowstone Park, antwoordt hij geen idee te hebben. „Ik ben nog nooit verder geweest dan Burley", verontschuldigt hij zich. Burley, zo vinden wij later uit, ligt nog geen 100 kilometer van de plaats waar hij werkt. De gemiddelde Amerikaan blijkt niet voorhanden. Ook het „echte" Amerika is moeilijk te vinden, is het New York City, Is het Hollywood, Las Vegas, Nashville, Indinapolis of misschien Beresford (South Dako ta). Buitenlandse journalisten ko men er doorgaans snel genoeg ach ter: Washington D.C., de buiten de ghetto's in het zuid-westen zeer fraaie hoofdstad, is het niet. Was hington heeft een aantal typische Amerikaanse trekjes, maar zelfs de echte Washingtonian erkent door gaans volmondig, dat je er tever geefs naar „het echte Amerika" zoekt. De „echte Amerikaan" woont in het midden-westen, de „andere Amerikaan" in het westen, zo is mij bij voortduring voorgehou den. Bijna 18.000 kilometer en 28 staten lang kan ik het noch beamen noch ontkennen. Slechts een aantal con clusies dringen zich onweerstaan baar op. Joggen is een nationale rage. In grote steden, in ravijnen, op bergpieken, in dorpen, in de wil dernis, in de woestijn, op de stran den, overal manifesteert zich hij gend de „sukkeldraver". Degene, die zich verknocht heeft aan een van de vele ketens van eethuizen, supermarkets of hotels in Amerika kan zich bijna overal „thuis" voe len. Ruimte en zon zijn twee belangrijke factoren, die het dagelijkse leven in hoge mate kunrlen veraangenamen. Het geeft de armoede op het platte land een veel vriendelijker gezicht. Het tempo ligt buiten de grote ste den doorgaans laag. Het verschil tussen de grote steden en het plat teland is niet de enige frappante te genstelling. Aan de stranden van de ooskust waarschuwen borden, dat als je de „boardwalk" wilt betreden je behoorlijke kleding dient aan te trekken. Aan de andere kant van het land kun je urenlang wandelen langs onafzienbare naaktstranden. In Las Vegas kun je de blik behalve op de goktafels ook werpen op een in het volle licht opererende sex-in- dustrie van ongekende omvang. Maar in een dorpje in Illinois resul teerde onlangs een jarenlange poli tieke rel in het „aankleden" van een beeldje van een naakte peuter. Wat heeft het prachtige bergstadje Santa Fe in New Mexico (300 wol kenloze dagen per jaar) van doen met de Italiaanse wijk van Baltimo re, of met Holland (Michigan), met Kansas City, of met Burnes, een stadje met nauwelijks 3000 inwo ners in het zuid-oosten van Oregon, dat als streekcentrum fungeert voor een gebied zo groot als de Bene lux? Wat is het raakvlak tussen een Hopi-indiaan in zijn stoffige reser vaat in Arizona en de maatschappe lijk geslaagde bewoner van een pe perdure flat in Manhattan. Welke band is er tussen het gezin van een landarbeider in energie-arm New Hampshire en dat van een rijke olieboer in Texas? „Let them freeze in the north", denkt de man uit Texas niet alleen, het zegt het nog hardop ook. „Smeltkroes" van rassen en inter- nationaliteiten worden de Verenig de Staten nogal eens genoemd. Maar gesmolten is het niet. Die ene taal, al rukt het Spaans hier en daar geducht op, die vertrouwde „eet- schuren", winkels en hotels, de na tionaal opererende televisie-maat schappijen, de geïsoleerde ligging van de rest van de wereld, kunnen niet de enige verklaring zijn voor het feit, dat een land van een zo in tense verscheidenheid op de be langrijkste momenten zo'n eenheid kan uitstralen. Amerika herbergt geen enkele serieuze afscheidings beweging. Het ontbreken van een geschiedenis, van tradities, kan het ook niet zijn. Nergens wordt „Koni- ginnedag" zo hevig gevierd als in Holland (Michigan). Bovendien heeft het land wel degelijk een rijke India nen-geschiedenis. De schitterende, soms meer dan 1000 jaar oude bouwwerken In de rotsen van het zuid-westen getuigen daarvan. Reizend door de Verenigde Staten kun je je niet aan de indruk onttrek ken, dat het in feite nog steeds het pioniersland is dat het vanaf de ge boorte was. Men ging naar „de nieuwe wereld" om er rujmte, vrij heid en materiële welstand te zoe ken. Nieuwe groepen zweepten de reeds gesettelden steeds opnieuw op. Vorig jaar kwamen ondanks de beperkende bepalingen 800.000 nieuwe emigranten naar de VS, meer dan in elk ander jaar sinds de Mayflower in 1620 de eerste kleine groep binnenbracht. De uiterlijke omstandigheden zijn drastisch ver anderd, maar aangenomen mag worden, dat de innerlijke roerselen van de opvarenden van de wer1 grote overeenkomst v| den met die van de 800.000 j rig jaar arriveerden. De draf via hard werken en doorgad der het motto „ieder voor j God voor ons allen" een I toekomst op te bouwen, de) prestatiedrang, het individu en materialisme worden is onder het begrip conserval* rangschikt. In dit opzicht is IA altijd conservatief geweest.! dat licht bezien, betekent del zing van Reagan niet zove/ dan een wat drastisch uitg^ zijstapje. Amerika heeft ook|( der het meest onbeschaam<2 terialisme voortgebracht, ma| de grootste filantropen. He^ rest van de wereld groeiendef dat we in onze vernietiging^ en ontplooiingsmogelijkheden zen hebben bereikt, zo niei schreden, vindt in de Ver Staten nog maar weinig aaj De „American Dream" lee| volop, al lijkt het voor e^ groeiend aantal Amerikanen meer op een nachtmerrie. Ol tieve rijkdom en demonstf geldsmijterij ondervinden nel nig irritatie. Als er al een „I delde Amerikaan" bestaat, J hij geneigd te denken „vanda morgen ik". Talloze Amen geloven nog met een verb( overgave in de goudpot at eind van de regenboog. En a( maar voldoende van overtuig dat die pot er is, durf je wel t sico te nemen. Er zijn niet Amerikanen die Reagan van steunen, maar de meerderht het „experiment-Reagan" wllj gen. lijkt vooralsnog van eert omvang. DICKj Links: Een Impres sie van het on deraards gangen stelsel waarin het graf werd ontdekt van de Chinese keizer Chin Shin Huang (221 - 229 vóór Chr.), wiens tombe omgeven was door een ruim 7.000 man tellend „leger" van kera miek figuren: sol daten, infanteris ten, cavaleristen, de laatsten voor zien van tientallen paarden. Rechts: Een onge harnaste Chinese krijger, zoals die werd aangetroffen in de graftombe van keizer Chin Shin Huang. De fi guur Is 1.92 meter hoog en is een van de pronkstukken van de expositie. beroemde driekleurige kamelen en paar den uit de Tang-dynastie (618-906 na Chr.), maar het bij Xian ontdekte „stenen leger" is van vroeger datum; er Is dan nog geen sprake van echt porselein, maar van aardewerk en steengoed. Keizer Chin Shin Huang behoort tot de zogeheten Ch'ln-dy- nastle, die slechts vijftig jaar aan het be wind Is geweest (van 256-206 vóór Chr.), maar het zijn juist deze keizers geweest, die China samen voegden tot een geheel, waarbij het niet ten onrechte Is dat de Eu ropese naam China in verband wordt ge bracht met deze dynastie en er zelfs recht streeks vanaf Is geleid. Niet alleen werden tijdens de regering van de Ch'in-kelzer di verse stukken van de Chinese Muur aan eengevoegd om het land te verdedigen te gen van het noorden uit binnen dringende stammen, ook ontstond een strak centra listisch gericht gezagsapparaat. Munten, maten en gewichten werden gestandaardi seerd, waardoor met name "het handels verkeer „overzichtelijker" werd gemaakt. Opdat het nageslacht zou weten dat voor al keizer Shi Huang Ti degene was op wiens naam al deze verdiensten moesten worden gechreven, gelastte deze „eerste keizer", die als een volstrekt dictator re geerde. In het jaar 213 vóór Chr. een alge hele boekverbranding. Met deze beruchte maatregel handelde Shi Huang Tl lijnrecht in tegen de tot dus ver gevolgde traditie in

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20