féugdig LK V De Spartaan Vil draad weer oppakken Zware opgave Philidor Onder redactie van Gert Jan Onvlee LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1981 PAGINA 13 ^€k van 't Rieti temidden van de LKV De Spartaan jeugd. jEIDSE CLUB NU OOK ACTIEF IN POWERLIFTCOMPETITIE 1 rc IIDEN LKV De Spar tin leek in het afgelopen azoen op een opmerkelijk .jord af te stevenen. De $dse gewichtheffers, die j Nederlandse vereni- 5 igstitel al negen keer óp ,e, hadden veroverd, had- aji het tiende nationale ^mpioenschap binnen jlidbereik. Tot grote' ver- ping redde De Spartaan >tl echter niet In de finale jd van Atlas Nijmegen loren. Nipt verloren. weL Om precies te zijn, Leidse ploeg kwam in eindstrijd irier kilo te- 1 Dick van 't Riet, trai- van de Leidse vereni- tg. tilt niet zo zwaar aan 1,' nederlaag: „Het was ci mooie wedstrijd. Het is git wel eens goed om te {liezen. Is ook niet he rderlijk voor het Neder- tdse gewichtheffen wan- !r wij alles maar win- ft" Herman Filippo, Lei- 5 is meest bekende en sue- ccvolle gewichtheffer, is n andere mening toege in, merkt op dat het ih wel jammer was. ïaar vier kilo verschil" is in wat spijtige opmer- aig die wordt gevolgd air de mededeling dat At- e het destijds niet hele- cal eerlijk speelde. De steniging had wat zware gens van buitenaf aan lokken. Ook Van 't Riet 2rvan overtuigd dat At- ilieen truc uithaalde. i etf het verleden is verge- iu LKV De Spartaan richt 11 nu weer volledig op de tgomst Een heel nabije aiomst die bestaat uit ge- htheffen en powerliften. J powerliften, daarover la ter meer, is iets nieuws voor De Spartaan. Vandaag begint de vereniging aan de eerste gewichthef-competitie-wed strijd. In Den Haag wordt ge streden tegen KDO. De Leid se ploeg gaat in een sterk van het vorig seizoen verschillen de samenstelling van start Ook bij De Spartaan heeft de verjonging 'toegeslagen'. Het team is opgebouwd rond rou tinier Herman Flippo (33). Een jeugdige opbouw: „Puur jeugd met één oude gewicht heffer" is de omschrijving van Van 't Riet. De ploeg be staat verder uit Hein van Putten, Rob Wassing, Len Zwaan en Dio Degenaars. Degenaars deed onlangs van zich spreken. In een landen- wedstrijd tegen Oostenrijk verbeterde de jeugdige Lei- denaar drie Nederlandse re cords. Op de vraag hoeveel records Degenaars nu in zijn bezit heeft, moet Van 't Riet het antwoord schuldig blij ven: „Het gaat bij Dio zo hard dat die records nauwe lijks bij te houden zijn. Hij heeft er nu een stuk of ze ven, geloof ik" LKV De Spartaan heeft vertrouwen in de toekomst. Van 't Riet verwacht dat zijn ploeg min stens weer in de Nederlandse finalp zal komen. Tegenstan der in die eindstrijd is dan waaifschijnlijk weer Atlas Nijntegen. Het Leidse team wordt als vanouds gecoached dooi» Thomas Brandt. Van 't Riet ontkent dat er proble men zouden zijn geweest met Brandt: „Thomas is een uit stekende coach, de gewicht- hef^port is zijn lust en zijn le ven. Wat mij betreft blijft hij nog'jaren coach." Van 't Riet noept zichzelf trainer/ver zorger van de ploeg. In het gebouw aan de Uroe- nesteeg begint de powerploeg van LKV De Spartaan aan het eerste competitie-treffen. Om 15.00 üur wordt aange treden tegen Alkmaar. Het is voor het eerst dat een team van De Spartaan deelneemt aan de powerlift-competitie. Voor de goede orde. Power liften, een steeds populairder wordend onderdeel van de krachtsport, is heel wat an ders dan gewichtheffen. Komt het bij gewichtheffen voornamelijk aan op de 'ex plosie', bij het powerliften staat de echte kracht cen traal. Het spectaculaire po werliften (het showelement is veel groter dan dat van ge wichtheffen) bestaat uit drie onderdelen: kniebuigingen (met een bepaald gewicht in de nek kniebuigingen ma ken), bankdrukken (liggend een halter omhoog brengen), en de zogenaamde dead lift, het tillen van de halter tot boven kniehoogte. Net als bij het gewichtheffen heeft De Spartaan bij het poWerliften gekozen voor een jonge ploeg met één routinier. Die routi nier is Sam Holswilder, de man die de finale van de sterkste man van Nederland net niet haalde omdat hij bij het onderdeel autotrekken niet uit de verf kwam. De leeftijden van de overige ploegleden schommelen, net als bij de jeugdige gewicht heffers, tussen de achttien en twintig jaar. De vier overige leden van de powerliftploeg zijn: Marcel Csorba, Richard Heemskerk, Johan Hoekstra en Jan de Graaf. Hierboven werd Dick van 't Riet afgeschilderd als trainer van LKV De Spartaan. Die vlag dekt de lading niet hele maal. Van 't Riet is inder daad oefenmeester van de Leidse club, maar bezit daar naast alle in de sportschool opgestelde toestellen. En er staat voor een aardig kapitaal aan allerlei apparatuur. Een betere benaming voor de vereniging zou dan ook zijn: Sportschool Dick van't Riet, LKV De Spartaan. Van 't Riet vindt het echter niet noodzakelijk die naam te voeren, LKV De Spartaan is voor hem voldoende. LKV De Spartaan heeft onlangs de beschikking gekregen over een extra ruimte. Op de zol der van het van het gebouw aan de Groenesteeg heeft Van 't Riet een zeer fraai ogend fitnesscentrum inge richt. Bij De Spartaan kun nen vier onderdelen van de krachtsport worden beoe fend: gewichtheffen, power liften (ook vrouwen beoefe nen deze sport), bodybuilding en krachttraining. Van 't Riet: Je begint meestal alge meen, na de eerste trainings periode kan worden gekozen uit die vier mogelijkheden." Over krachttrainingen, vaak een hulpmiddel voor beoefe naars van andere sporten, de volgende opmerking van Van 't Riet: „Mensen maken vaak vergissingen bij kracht trainingen. Die trainen een half jaar en houden dan op. Alles wat je hebt opgebouwd, verdwijnt weer. Wanneer een sporter in de voorberei dingsperiode zit, dan moet hij drie keer per week aan krachttraining doen. Zit hij in de wedstrijdperiode dan is het noodzakelijk dat hij per week één keer aan kracht training doet" sin Holswilder, van gewichtheffer tot powerlifter... LKV De Spartaan heeft meer dan honderd leden. Het aantal jeugdleden is opval lend groot. Die groep jeugdi ge krachtsporters wordt uit gebreid door schoolkinderen die dankzij de schoolsport commissie kennis kunnen maken met de krachtsport. De schoolsportcommissie heeft elk jaar kennismaking- programma's. De jeugd kan kiezen voor een bepaalde sport en wordt dan in die sport onderwezen. Het ge wichtheffen is een zeer popu lair programma-onderdeel. Is het beoefenen van kracht sport duur? Van 't Riet: „Een keer trainen kost bij ons vijf gulden. Je kunt ook een maandkaart kopen, kun je een maandlang vrij trainen. Dat kost veertig gulden. LKV De Spartaan heeft wat dat betreft de goedkoopste sportschool van Nederland." KEES VAN HERPEN Vierkant De basketbaleredivisie is een nieuwe vereniging rij ker. Op zich niet zo'n op zienbarend gegeven, bet ge beurt vaker dat een clubje optimistisch van het pro- motierecht gebruik maakt en eens een seizoen bij de grote jongens komt kijken. Daar gaat het dus niet om. Waar het wel om gaat is dat het Den Helderse Noor- kop van die gelegenheid heelt geprofiteerd om maar eens een sponsor aan te trekken. Albert van Zoom en, u weet wel, de cracks van de vleessnacks, werd bereid gevonden voor drie jaar een verbintenis aan te gaan. En hoewel dat op zich ook al weer geen op merkelijk gegeven is, er zijn immers meer bedrij ven die om allerlei redenen wat geld in de basketbal- sport stoppen, gaat het daar nu precies wel om. Ongetwijfeld gesteund door de pr-afdeling van Al- bert zelf, heeft het aloude Noordkop gemeend persbe richten van de allerwalge- lijkste soort rond te moe ten sturen. Omdat wij van Hutspo(r)t menen dat ook u als lezer recht heeft op de ons toegestuurde informa tie, bij deze het bericht Vierkant (2) „De Albert van Zoonen cracks, van Bitterbal tot Bas ketbal. Albert van Zoonen Cracks, dat is de nieuwe naam van de kersverse debutant in de eredivisie basketball. De be kende „crack van de vlees snack" uit Schagen ging on langs namelijk een driejarig sponsorcontract aan met het succesteam Noordkop uit Den Helder dat na 2 ongesla gen seizoenen de hoogste sportregionen bereikte. „Als pleitbezorgers van o.a de vierkante kroket zullen de Albert van Zoonen Cracks er vierkant tegenaan moeten tegen gerenomeerde clubs als Parker, Nashua enzovoorts. Het team is daartoe o.a. ver sterkt met de „Hollandse" Amerikaan John van Vliet, 2.04 m. lang en oud-interna tional. „De thuiswedstrijden worden gespeeld in de Sporthal te Den Helder, waar men steeds op een uitverkocht huis re kent, gezien de grote popula riteit van de club (en van de produkten!). De Cracks zul len spelen in een tenue dat qua kleur sterk Qoet denken aan de verpakkingen van het Albert van Zoonen assorti ment: geel met rood/blauwe baan Een komplete medi sche staf waakt voortdurend over de „kwaliteit van de in houd". „Wat dat betreft maakt Al- bert van Zoonen geen ver schil tussen bitterballen en basketballers". Bitterballers of basketbal len? Vierkant (3) Wellicht zult ii nu begiij- pen dat de Van Zoonen Cracks in de redactie van Hutspo(r)t beslist geen pleitbezorgers van de vier kante kroket zal kennen en dat wij gelukkig nog wel verschil zien tussen bitter ballen en basketballers. Al zal het wellicht, gezien de door Albert c.s. gememo reerde zo gelijkende ver pakking, dan soms wat las tig zijn de bitterballers van de basketballen te onder- scheiden.» Verjonging Voetbalbestuurderen geven hun trainers aan het begin van het nieuwe seizoen niet zelden een opdracht mee. „Handhaven" is er zo eentje, „een klasse omhoog" wordt eveneens regelmatig gebruikt en ook de term „verjongen graag" wordt de oefenmees ter in kwestie regelmatig toe gevoegd. Die laatste opdracht blijkt het bestuur Van voetbalver eniging Woubrugge haar nieuwe oefenmeester Kolk man te hebben gegeven. Tij dens de zaterdag gespeelde bekerwedstrijd tussen Wou- ÉhlijfffH'F brugge en Randstad Sport werd duidelijk dat Kolkman die opdracht inderdaad se rieus neemt. Bij de stand 2-1 in het voordeel van de thuis club, bracht de Woubrugge- trainer de 14-jarige Martin de Rooy in het veld. Da's wel wat erg jong, zult u wellicht zeggen, en wij zeggen het u na. Maar dat neemt niet weg dat het wel een goede zet bleek. De B-junior bepaalde de eindstand knap op 3-1. „Volgende keer iemand uit het C-elftal proberen je zag het Kolkman aan de kant denken... Hoogtepunt (2) In de serie hoogtepunten die wij U dit seizoen hopen aan te bieden dit keer Kees Zuyderduyn van Quick Boys. De Katwijkse zater dageersteklasser mocht dan geen al te succesvolle competitiestart kennen, de actie van Zuyderduyn mag er wel degelijk zijn. Van daar na Siera nu Zuyder duyn Zeuren Donderdag 3 september: ASC - VN A 6-0 (verschil van 6). Zondag 6 september: Unitas Hoogtepunt twee. Leiden - Oranje Groen 0-6 (verschil van 6). Donderdag 10 september: ZLC - Leidse Boys 9-1 (ver schil van 8) en VN A - VNL 0-7 (verschil van 7). Zondag 13 september: VNL - Unitas Leiden 6-1 (verschil van 5), Oranje Groen - War- munda 1-6 (verschil van 5) en Kickers'69 - VNA 11-1 (verschil van 10). Heus, wij willen niet zeuren. Niet echt althans. Maar feit is en blijft dat de krachtsver schillen in de eerste en enige klasse van de Afdeling Zon dag zoals wij mochten ver wachten helaas weer erg groot blijken te zijn. En dat de door Warmunda, Hutspo(r)t en bondsfunctio- naris, van Steijn bepleite an dere opzet van de competitie echt zo gek nog niet is. Zeuren (2) Nu we toch niet aan het zeuren zijn, de zaterdagse tweede klasse. JAG terug naar de reserveafdeling, LFC nieuw in de stand aardklasse. MVKV - LFC 12-0. sDEN DeKNSB-competitie start gebruikelijk met een zware ronde i de Leidse hoofdklasser Philidor. In cAndaag te verspelen ronde ontmoe- sde sleutelstadbewoners de belang- Ë-mpioens kandidaat Volma- Het vorig jaar uit de gedegradeerde LSG mag te r/V AS 2 proberen het vorig n gegane terrein zo snel mo- te winnen. b lieerste tiental van Philidor ondergaat ®pzichte van het voorgaande seizoen rtts één wijziging. Menno Okkes heeft de. "liging verlaten. Hij zal vervangen wor- loor Peter Wakker. Voorts mag ver- jt worden dat de sterke jeugdspelers "1 en Jeroen Piket samen met Vincent igen het komende seizoen meerdere Het geringe veq&oop en de jeugdige gemid delde leeftijd geven trouwens hoop op een goede toekomst. Verleden jaar was Philidor al regelmatig dicht bij een verrassing tegen de professionals. Met de duidelijke vooruit gang van de gebroeders Kuyf en Peter Gelpke in het achterhoofd mag misschien zelfs al gedacht worden aan een plaats .,ij de bovenste vier. Tegen Volmac, een wedstrijd waarin de sterkste jeugdspelers vermoedelijk al aan de topborden worden opgesteld, krijgt Philidor in elk geval al di rect de kans om zich waar te maken. Veel zwaarder lijkt het vorig jaar gedegra deerde LSG het dit jaar te krijgen. Na de degradatie is het team met name aan de staartborden duidelijk gewijzigd. De komen de wedstrijden zal moeten blijken of de nieuwe spelers, met weinig of geen KNSB- ervaring, een versterking of een verzwak king vormen. De nieuwe spelers zijn Joop Bakker, Erik van der Marei en Sjaak Ser- dijn. Zij vervangen Joan Baart, Frans Er- wich en Erik Oosterom. Vooral het vertrek van oud-Nederlands jeugdkampioen Joan Baart betekent een belangrijke aderlating. Een duidelijke favoriet is er overigens in de eerste klasse A niet aan te wijzen. Het groot ste aantal teams lijkt aan elkaar gewaagd. Bijna elke wedstrijd is dan ook van belang. Het eerste duel voor LSG is een wedstrijd tegen Elsevier/VAS 2. De Leidenaren ho pen aan deze strijd twee matchpunten over te houden. Voorschoten en Philidor 2 komen het ko mende jaar opnieuw in de tweede klasse C uit. Grote favoriet is wederom het zwaar ge sponsorde De Variant Voor de Leidse tien tallen lijkt de competitie dan ook weinig spanning te brengen. Gezien de ervaring en de opstelling (Voorschoten is versterkt met de terugkomst van Theo van Schaik) zijn beide teams namelijk ook geen degradatie kandidaat. In de eerste ronde staan hier de duels Philidor 2 - Volmac 3 en Voorschoten - Overschie op het programma. Schaaksim ultaan John van der Wiel LEIDEN Leids profscha ker John van der Wiel komt maandagavond om 21.00 uur in eetcafé de Hooykist in ac tie in een schaaksimultaan. Van der Wiel is internationaal meester en oud Europees kam pioen bij de jeugd. De Leide- naar werkt zijn simultaans normaal gesproken af met een scoringspercentage van negen tig. Inschrijven is uitsluitend mogelijk voor aanvang van de simultaan in het eetcafé aan de Hooigracht 49.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13