Britse SDP en Liberalen voortaan samen in de slag m P deTijd Kuron: Poolse partij verlamd m Nieuwe encycliek in Italië op „waardige" wijze ontvangen HP Wapengesprek V S-So v jet-U nie op 17 november ttenland [A werd 1977 ondig zuiverd RAF achter aanslag op Amerikaanse generaal Verzet El Salvador wil afgezant bij VN EKSTERS LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7 Post: INGTON In de nse inlichtingen- CIA heeft in 1977 een zuiveringsactie plaats- jden na de ontdekking verscheidene agenten >n samengewerkt met isten in Libië. Dat het Amerikaanse dag- „Washington Post" gis- i onthuld. >ns anonieme functiona- van de CIA was, wat de itingendienst in 1977 beti- als een „personeelsin- >ing" in de sectie clan operaties, in werke- een reorganisatie, lij meer dan 800 posten i betrokken. De eerste ies werden genomen, zo le Washington Post, toen irecteur, admiraal Stans- Turner, die de huidige •resident Bush was opge- ontdekte dat enkele van ;enten hadden samenge- met twee oud-werkne- van de CIA bij de trai- en uitrusting van terro- ji in Libië. Deze twee ex- jgenten, Edwin Wilson ancis Terpil, zijn in 1980 mldigd van het hebben landen met terroristen en meden van een moord- lot tegen een tegenstan- an de Libische leider, ko- Moamar Gaddafi. De directeur ontsloeg onmid- k de twee bij de zaak be en agenten. Toen Turner ateerde, dat andere spion- nog steeds „cowboytje den" werden clandestiene ities aan een strikte con- onderworpen, aldus de lington Post. Na de zuive- operatie waren 17 geheim v ten ontslagen, 157 vrijwil- net pensioen gegaan, 50 functie veranderd binnen IA en 600 posten geleide- opgeheven na natuurlijke eiïngen. Igische adelaars ar Nederland gen hun nood onze correspondent Mare de Koninck) tJSSEL De ongeveer 10 Belgische pendelarbei- die in de zuidelijke jstreek van Nederland ;en, hebben gisteren in sel hun nood geklaagd tun minister van sociale Luc Dhoore. De iders willen snel rlichting van hun uit- -lijk zware financiële ipkracht van de Belgi- pendelaars naar Neder- is als gevolg van de ster- oonmatiging in ons land t afgenomen. Zo moeten in-België wonende werk- ters in Nederland sociale tn betalen, hetgeen gemid- neerkomt op een afhou- van 24 procent van het terwijl in Belgie dat per- age rond slechts 10 pro- ligt. Voorts is de kinder- ag in Nederland meer dan ig procent lager dan die in waar een werknemer het eerste kind elke ind duizend gulden krijgt. lef' CONSERVATIEVEN EN SOCIALISTEN VERONTRUST (Van onze correspondent Roger Simons) een jaar of twee moeten worden Je SïJïu JSfVfEL™ gehouden. enigen zijn die het land kunnen rege ren, hoewel zij sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog geen enkel pro- LONDEN De Britse Libera- Samen kunnen de Liberalen en SDP driftig, aangemoedigd door partijleider bleem definitief opgelost hebben. Bo- len en de nieuwe Sociaal-Demo- dat doel verwezenlijken; alleen staan David Steel. Slechts 112 van de ruim vendien ontneemt de huidige radicali- cratische Partij, gesticht door zij machteloos, een gevolg van het Brit- 1700 congresgangers stemden uiteinde- Labour-dissidenten, hebben een se districtenstelsel, dat in het voordeel lijk tegen de samenwerking met de ex- electoraal verbond opgericht Dat is even slecht nieuws voor Labourleden. Shirley Williams, Roy Jenkins en an- van de sterkste partijen werkt. Als de Liberalen en de SDP aan het be- wind komen zal het in de kortst moge- dere SDP-leiders waren met David de Conservatieven van premier lijke tijd het huidige verkiezingssys- steel in de wolken over de uitslag van Margaret Thatcher als voor de teem vervangen door een stelsel van de stemming. Zij verklaarden, dat hen socialisten van Labourleider evenredige vertegenwoordiging, zoals niets in de weg staat om bij de volgende Michael Foot. Het stembus-ak- wij in ons *and kennen. Het is best mo- verkiezingen een bevredigende parle- lrnnrri int Hnel trariiiin- ge"jk dat de Liberale Partij en de SDP mentaire meerderheid te behalen. De KOOra neeit lOl aoei ae iraaiUO- «t 1„„n 1.litclaa^n van r^pntp nninipnpilincrpn huidige sering binnen Labour veel traditionele aanhangers de lust om in de toekomst nog eens hun stem op de socialisten uit te brengen. Maar ook wanneer SDP en Liberalen, Steel in de wolken over de uitslag van als gevolg van het districtenstelsel, bij nieuwe verkiezingen geen meerderheid halen, is him positie ijzersterk. Zij zul len dan alleen bereid zijn om met La bour of de Conservatieven een coalitie aan te gaan, wanneer de toekomstige ïii daarna hun eigen weg zullen gaan, hoe- uitslagen van recente opiniepeilingt neie „groie pounese partijen wej door sommige leden van het nieu- bevestigen dat. Het Britse volk schijnt partner belooft volledig mee te werken te verslaan in de volgende par- we verbond ook aan een blijvende fusie genoeg te hebben van Conservatieven aan de invoering van een nieuw kies- lementsverkiezingen, die over gedacht wordt. en socialisten, die geloven dat zij de stelsel. Op het politie bureau van Wiesbaden werden gister middag de zware bom men getoond die eerder op de dag langs een spoorlijn, waarvan het Amerikaanse leger veel ge bruik maakt, werden gevon den. Ongeveer zes kilo springstof zat verborgen In twee brand blussers, die waren verbon den met een tijdmechanis- me. BONN-De Westduitse stadsguerrillabeweging Rote Ar- mee-Fraktion heeft in een brief aan het dagblad de Frank furter Rundschau de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag van dinsdagmorgen op de Amerikaanse generaal Kroesen. Kroesen, opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in West-Duitsland, raakte licht gewond. Volgens de brief is de aanslag gepleegd door het commando Gu- drun Ensslin, genoemd naar het RAF-lid dat wegens de bom aanslag in 1972 op het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidel- berg tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. In okto ber 1977 trof men haar en twee andere RAF-leden dood aan in hun cel. Kort tevoren was in Somalië door Duitse commando's een eind gemaakt aan een vliegtuigkaping, georganiseerd om de vrijlating van RAF-gevangenen af te dwingen. Nog steeds is niet geheel duidelijk of het drietal inderdaad zelfmoord heeft ge pleegd, zoals de Westduitse autoriteiten verklaarden. Overigens is de politie er nog niet zeker van dat degenen die de verantwoordelijkheid voor de aanslag hebben opgeëist ook wer kelijk lid zijn van de RAF. In de brief werden geen nadere bij zonderheden gegeven over de aanslag. In het verleden was het vermelden van die gegevens voor de RAF een manier om de eigen authenticiteit te waarborgen. Wat volgens de politie voor de echtheid van de brief pleit is het noemen van het commando Gudrun Ensslin en de korte tijd die, zo heeft men kunnen na gaan, heeft gezeten tussen het moment van de aanslag en het posten van de brief. WARSCHAU De verkla ring van Jacek Kuron voor een comité van nationale redding die het Poolse Polit buro tot zijn woedende uit val bracht, stond afgedrukt in het blad van de War- schau-afdeling van Solidari teit Kuron, wiens comité voor sociale zelfverdediging (KOR) in feite het instru ment was waarmee de basis werd gelegd voor de oprich ting van Solidariteit vorig jaar, schreef dat elke con frontatie met de regering' rampzalig zou zijn. „We moeten geen dingen onder nemen die de Sovjet-Unie duidelijk dwingen tot inter ventie", aldus Kuron. Vol gens hem moet Solidariteit zich ten volle inzetten voor de nationale veiligheid en een breuk tussen Polen en achter de omverwerping van haar militaire bondgenoten het bewind en nog eens veer- ndien voorkomen. Bovendien is tig procent zou het verloop hij van mening dat de vak- van de strijd aanzien, bond het niet moet laten Het door Kuron voorgestelde aankomen op een botsing comité voor nationale redding met de regering over zaken waarin vertegenwoordigers als vrije verkiezingen. van Solidariteit, van de kerk Volgens de dissidentenleider en van de communistische zou dit tot een burgeroorlog partij zitting zouden moeten leiden waarin alle radicale nemen, zou met een program- handelingen van de autoritei- ma moeten komen dat van te ten heel wat sympathie zouden voren door Solidariteit dient te vinden. Kuron spreekt in zijn worden opgesteld. Op deze artikel duidelijk de vrees uit wijze zou de strijd om de dat bij de bevolking de ge- macht de Poolse communis- dachte veld wint dat „het nu tische partij is immers ver- welletjes is en dat de regering lamd kunnen worden opge- nu maar eens de krachtige lost. Solidariteit zelf kan vol- middelen moet krijgen om eni- gens hem de macht niet over- ge orde te kunnen scheppen", nemen maar er moet stap Naar zijn mening zou dertig voor stap naar worden ge- procent van de bevolking ach- streefd dat de maatschappij de ter de autoriteiten staan, dertig macht in handen krijgt Ijzeren cactus De Zwitser John Tobler kan deze grote cactus, die in het hart van Zürich staat, dagenlang water blijven geven, groeien zal het gevaarte nooit, hooguit aan de voet rood bruin worden van de roest. Het is namelijk een ijzeren cac tus, neergezet om de inwoners van de Zwitserse stad te wij zen op de vijftigste verjaardag van de jaarlijkse cactus-ten toonstelling in Zürich. PRESIDENT DUARTE NAAR WASHINGTON SAN SALVADOR Het verzet in de Middenamerikaanse staat EI Salvador heeft aangekondigd dat een delegratie zal worden gestuurd naar de binnenkort te houden algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York. Guiller- mo Ungo, een vooraanstaand politiek leider van het verzet, zal de delegatie aanvoeren. Intussen heeft de Salvadoraanse president Duarte, die volgende week een bezoek brengt aan Washington voor overleg over de grootscheepse Amerikaanse hulp aan zijn regime, het verzet an dermaal opgeroepen de wapens neer te leggen. „Zo kan men be wijzen werkelijk het volk te vertegenwoordigen", aldus Duarte, die daarmee reageerde op de erkenning van het verzet door Frankrijk en Mexico als de vertegenwoordiger van het Salvado raanse volk. (Van onze correspondent Cees Manders) het kapitalisme en het communisme paus signaleert, een tijdloos karakter wisten zich in hun uiterste vorm al dreigen aan te nemen als er niets aan door de kerk veroordeeld. Misschien gedaan wordt. Werkgevers, werkne- ROME Over het geheel genomen dat de sociaal-democratie zich nu voor mers, eigenaren van de onderneming, hebben de Italianen nogal op de het eerst duidelijk herkent (zonder al te gehandicapten, vakbonden, intellectue- nieuwe encycliek Laborem Exercens veel interpretatie-gymnastiek) in een len, technocraten, gastarbeiders en po- van Paus Johannes Paulus II gerea- echte encycliek, hoewel de officiële litici, zij allen krijgen in de encycliek geerd. Men zou van een 'waardige* woordvoerders van het Vaticaan dit een „beurt", en afgaande op de ontvangst kunnen spreken. In het al- nooit zullen durven toegeven. reacties tot ieders tevredenheid, gemeen vindt men het jongste pause- De grote verdienste van deze encycliek De Italiaanse vakbonden vinden in de lijk rondschrijven een goed stuk. is dat op zovele sociale problemen zo encycliek een aanmoediging om op de duidelijk wordt ingegaan. Volgens som- ingeslagen weg voort te gaan, en zo ook De Kerk heeft al vaker het belang van mige commentaren doet dat afbreuk de werkgevers. Volgens de eersten is in het werk voor de mens als middel om aan de tijdloosheid van zo'n uniek do- het stuk duidelijk te merken dat de zich te ontplooien onderstreept, en ook cument als een encycliek, maar ande- paus zelf ook hard gewerkt heeft, dat de twee grote economische systemen, ren vinden juist, dat de noden die de hij zelf de inspanningen heeft ervaren en vooral ook dat gevoel van saamho righeid tussen de werkers onderling. En de werkgevers vinden de veroorde ling van het primaat van het kapitaal over het werk, de werker, geen afkeu ring van de praktijk zoals die in Italiëe bestaat Zij waarschuwen voor een ver gaande op de eerste draaiing van de werkelijke betekenis van de encycliek. De vrouwenbeweging is uiteraard te leurgesteld, omdat de paus opnieuw de vrouw terugstuurt naar huis en haard, maar dit was al bekend. Lichtpuntje is nu, dat de paus zegt, dat er een sociale herwaardering moet komen van de functie van de moeder. henocno Ill recteriand Hervormd Nederland consta teert bij het aantreden van het nieuwe kabinet dat ons poli tiek systeem kraakt. „Evenre dige vertegenwoordiging 'lijkt ontzettend democratisch. Maar in feite ontneemt dit kiessys teem de kiezers de mogelijk heid zich dwingend uit te spreken over het allerbelang rijkste: de regeringsvorming. Daarmee wordt het vertrou wen van de mensen in ons parlementaire stelsel onder mijnd". Over de aanstaande blokkade van Dodewaard ft het blad: „Het belang et protest tegen de kern- tnergie is te groot dan dat het mag worden ondergraven door ondemocratische praktijken. Daarmee wordt alleen maar in de kaart gespeeld van de kern-i ienergie-lobby". Elders zegt in ternationaal secretaris Wim Bartels van het IKV: „Als er geen hoop meer is op stopzet ting van de wapenwedloop, zal de morele stellingname van de katholieke kerk in Amerika verschuiven naar een onvoor waardelijke verorodeling van het bezit van kernwapens, zo heeft kardinaal Krol van Phi ladelphia meegedeeld. Dat is een belangrijke ontwikke ling". Deze sombere voorspel ling tenslotte uit Polen: „Be zorgd kiikt men uit naar de naderende winter, die door gaans temperaturen van min 30 graden brengt. Of de bevol king dan nog zo geduldig urenlang in de rij staat voor de karig bevoorrade winkels, lijkt U te betwijfelen. Van de anders zo hartelijke humor in Polen is nog maar weinig te bespeu ren". Elsevier kenschetst de troon rede als een pauzefilmpje. Toch al deze voorspelling: „Het is een open vraag hoe de geldontwaarding zich zal ont wikkelen onder het huidige kabinet. Maar de grootse plan nen van de minister van So ciale Zaken en het feit, dat ei voor die plannen eigenlijk geen geld is, doen het ergste vrezen." Generaal Von Mey- enfeldt praat over zijn kruis tocht tegen kernwapens. „Na tuurlijk denk je erover na, dat de Sovjet-Unie eens komt Maar ik weet het niet. Drie honderd miljoen West-Euro peanen, dat is voor de Russen ook geen sinecure. En wat doen de Polen? Schieten Oost- Duitsers op West-Duitsers? Ik geloof niet dat ze eraan begin nen". Kritiek in het blad op de nieuwe encycliek van de paus. „Het was nuttig geweest als hij wat leesbaarder, wat minder elitair van stijl, wat populair der geschreven was. Nu richt hij zich uitsluitend tot de intel lectuele laag van het Gods volk, en dat is ook een vorm van structureel geweld het soort geweld dat de enycliol- nu juist wil tegengaan' exclusief interview et., met de Poolse vice-prei.i Rakowski. „Als de leiders van Solidariteit de machtsvraag nog agressiever gaan stellen, dan staat ons zeker een fase van confrontatie te wachten". De Tijd blikt met Lubbers te rug op de totstandkoming van het kabinet „Men staat voor gemeenschappelijke klussen. Er moet dwars door de partij structuren heen worden sa mengewerkt In die context denk ik dat Van Agt een goe de voorzitter zal zijn, en dat proces zal bevorderen door zijn techniek en zijn wijze van leiding geven. Ik ben dus niet moedeloos, maar ik zal niet zeggen: dat gaat allemaal prachtig. Ik denk dat er veel bloed, zweet en tranen aan te pas komen". Een ander artikel gaat over de Titanenstrijd tus sen Den Uyl en Wim Kok die op uitbreken staat. „De kans dat links Nederland de rijen zal sluiten, zoals de Internatio nale wil, is alleen maar klei ner geworden. Rechts ligt op de loer. Links (materialistisch links en doctorandussen-links) ook. Wat kan er dan nog over blijven van de solidariteit?" Een ander artikel over gynae cologie constateert: „De baar moeder moet er maar uit, krij gen steeds meer vrouwen te horen. Maar was die operatie wel altijd zo nodig? Het aantal vrouwenartsen is nu eenmaal sterk gegroeid en ze hebben natuurlijk graag werk omhan den" Een gesprek tenslotte bisschop Werner Krusche, uwe voorzitter van de .1 var. Evangelische Ker- in Oost-Duitsland. „Het is onjuist ons te zien als een zwij gende, aangepaste, conformis tische kerk, als een kerk van de stilte. Nee, onze kerk aan vaardt de socialistische maat schappij als de ruimte waarin zij moet leven en werken en waarin zij een levendige God servaring opdoet". Vrij Nederland is erin ge slaagd premier Van Agt een vraaggesprek te ontfutselen over de afgelopen formatiepe riode. „Ik weet wat voor soort verhalen we in de komende weken hier in de ministerraad tegemoet gaan. Dat is: we moe ten nu allemaal lering trekken uit het nieuwe beleid van Mit terrand in Frankrijk. Ik kan het verhaal nu al houden ik heb het nog niet gehoord, maar ik kan het zo houden. Stimulering van de economi sche groei: daar moet Neder land zich ook aan kunnen ver gasten. Nou, die stimulering, uitdijing van overheidsuitga ven Ja ja. Wie binnen nu en 1, 2 jaar grote successen wil dering van de werkloosheid, die zal onze economie verder uit het lood brengen". Ten overvloede waarschuwt een ander artikel dat over de eco nomische toestand gaat: „De meerderheid van het parle ment beseft nog steeds niet dat deze crisis de omvang krijgt van die in de jaren dertig?'. Een interview ook met regis seur Peter Baan, die weggaat bij Sater, omdat hij is uitgeke-. ken op het linkse toneel. „De gretigheid waarmee linkse mensen zichzelf aanvallen, die zelfhaat rechts kan zich weer rustig met andere dingen gaan bezighouden, want links vreet zichzelf wel op". Het blad heeft een boekenbijlage. De Haagse Post wijdt 31 pagi na's aan een reconstructie van de kabinetsformatie. Marcel van Dam kan het korter. „Als we Van Agt werkelijk onge lukkig willen maken, dan moeten we hem juist accepte ren". Ook de voorspelling dat staatssecretaris Saskia Stuive ling de Neelie Smit-Kroes van het nieuwe kabinet gaat wor den. Een portret voorts van deurwaarders, die het in deze moeilijke tijd steeds drukker krijgen. „Zoals de banken mensen hebben aangespoord tot het aangaan van leningen, dat gaat de perken wel een beetje te buiten. De mensen stinken erin. Het wordt zo aanlokkelijk gemaakt En van die 4 5 procent leners die nooit terugbetaalt, zullen de banken niet wakker liggen; die zijn allang gedekt door de hoge rentes die ze vragen. Dal vind ik niet netjes". Een arti kel ook over de Hoofdstad- Operette, het enige gesubsi dieerde theater met een zaal bezetting van 95 procent „Zc is het leven. Lichtheid en op gewektheid moeten de drama tiek uitwissen.. Je moet niel wegzinken in dramatiek, daar heeft niemand wat aan. Dat ze ondanks alles staan te stralen, is nu juist wat de operette on sterfelijk maakt Die onwaar schijnlijkheid maakt de ope rette tot het hoogste kunstge not". BRUSSEL De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie gaan waarschijnlijk op 17 november in Genève praten over de mogelijkheid tot beperking van de atoomwapens voor de middellange afstand. Dit is gisteren in Brussel vernomen. NAVO-diplomaten hebben gisteren in de Belgische hoofdstad overlegd over deze problematiek. Zoals bekend voeren de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Haig en zijn Russische collega Gromyko volgende week in New York voorbereidende besprekingen. Amerikaanse functionarissen zeiden verder dat zij tevreden zijn over de steun van de Westeuropese bondgenoten voor hun plan nen. Naar verluidt zou Washington de Nederlandse wens tot een verder uitstel van de beslissing over het al dan niet plaatsen van 48 kruisraketten hebben geaccepteerd. De steun van Groot-Brit- tannië, West-Duitsland en Italië voor het moderniseringsplan zou, zo heet het, genoeg druk op de Sovjet-Unie uitoefenen om de NAVO-plannen zeer serieus te nemen. Bonn wil uitstel plaatsing raketten WASHINGTON De Westduitse regering heeft de Verenigde Staten verzocht de plaatsing van 464 kruisraketten, voorzien voor december 1983, uit te stellen tot april 1984. De Bondsrepu bliek voelt er weinig voor om als enig NAVO-lid op het Europe se vasteland land de raketten al in 1983 in ontvangst te nemen. In april 1984 worden de nieuwe atoomwapens, zoals de plannen nu aangeven, ook in Talië geplaatst. Alleen Groot-Brittannië heeft er mee ingestemd dat de nieuwe wapens in 1983 worden gestationeerd. Vietnam gebruikt chemische wapens BANGKOK Vietnamese troepen in Cambodja maken gebruik van verboden chemische wapens. De regering van Thailand heeft zich met deze verklaring achter de beschuldigingen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig geschaard, dat in Zuidoost-Azië met chemische wapens van Sovjet-makelij wordt gevochten. Overigens heeft de regering in Bangkok geen harde bewijzen voor het gebruik van de chemische wapens op tafel gelegd. Vietnam en Cambodja hebben de Amerikaanse be schuldigingen van de hand gewezen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7