2cicUc0omant Proef met radio-actief zand in zee uitgesteld Werknemers Philips Data Systems bij ministers op de stoep Poolse leiding haalt ongekend fel uit naar Solidariteit ïnisters vinden okkade van ode waard iet te dulden Érood en elk lurder NA WEERSTAND BIJ PERSONEEL WATERSTAAT Rellen in Amsterdam en Hamburg Buren slaags DAGBLAD VOOR - ZUID-HOLLAND J Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoif Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes Z0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Donderdag 17 september 1981,71e jaargang no. 22068 Amerikaanse komedie „De Bobo" met Peter Sellers als zingende stierenvechter in de hoofdrol (Ned. I 19.50 uur). Actualiteitenrubriek „Achter het nieuw" met o.a. reportage over het atoombureau in We nen (Ned. II 21.05 uur). Wolkenvelden en in het wes ten af en toe wat regen of mo tregen. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Matige westenwind. Zon op 07.19, onder 19.48 uur. Scheveningen hoogwater 06.19 en 18.40 uur, laagwater 02.30 en 14.33 uur. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Een blokkade van de kerncentra- Dodewaard, waardoor de werknemers van ntrale niet meer in staat zouden zijn hun op veilige wijze voort te zetten, kan niet ge worden. Wel mag te allen tijde een vreedza- emonstratie bij de centrale worden gehou- Dit hebben de ministers Van Thijn (binnen- ;e zaken), De Ruiter (justitie), Terlouw (eco- sche zaken) en Den Uyl (sociale zaken en gelegenheid) de Tweede Kamer gisteren ftelijk laten weten. linisters wijzen erop, dat in het regeerakkoord !DA, PvdA en D'66 is afgesproken, dat de kern- ales in Dodewaard en Borssele voorlopig in be- zullen blijven;, in afwachting van de resultaten ■en studie naar de gevolgen van eventuele slui- de centrales, ier bewindslieden hebben dit de Kamer meege- in antwoord op vragen van de VVD-kamerle- Nijpels, Jacobse, Keja en Braams. De VVD'ers m'hun verontrusting uitgesproken over de on- in het partijblad van de PvdA gedane oproep tartijleden om aanstaand weekeinde mee te doen en blokkade van „Dodewaard". De ministers ne- ifstand van deze oproep, hoewel zij daarbij aan- ïen dat iedere Nederlander het recht heeft een nstratie te organiseren of daaraan deel te ne- Zij zeggen hierover: „Allen, autoriteiten en de- tranten, dienen dit fundamentele recht te er en en te beschermen. Uiteraard zijn echter aan toefening van dit recht grenzen te stellen. Zo n demonstraties niet mogen ontaarden in fysiek ld of intimidatie, waardoor de veiligheid van >nen en objecten in gevaar kan worden ge it". -voorzitter Max van den Berg heeft gisteren jproep tot deelname aan de blokkade onder druk zijn achterban aanzienlijk afgezwakt. Liet hij weten, dat zeer vergaande medewerking aan ds cade, die zaterdag door actiegroepen wordt inge- illeszins aanvaardbaar en gewenst was, nu heeft g ;aan toegevoegd, dat men zich dient te verwijde- I ils de politie daartoe opdracht zou geven, na 11: Actie bij Dodewaard „laatste duwtje" 5WIJK Melk en brood len deze maand duur- De prijs van melk stijgt drie cent. Een liter volle gaat 1,18 gulden kos- en een liter halfvolle 96 cent. Hoeveel méér irood gaat kosten is nog bekend. rerhoging van de mini- melkprijzen is het gevolg de gestegen verwerkings- rondstofkosten. De consu- enadviesprijzen zullen een cent extra stijgen, _ge- de kostenstijgingen in de letailhandel. De detail- lelaren vinden dat echter einig, zo bleek tijdens een lering van het Produkt- voor Zuivel. Buitenlandse straf in Nederland uitzitten DEN HAAG Nederlanders die in het buitenland veroordeeld zijn kunnen over een aantal jaren waarschijnlijk hun straf in hun vaderland uitzitten. Buitenlanders zullen dan omgekeerd ook in de gele genheid worden gesteld de straf waartoe zij in Ne derland veroordeeld zijn, in hun eigen land op te knappen. Een en ander wordt mogelijk wanneer een interna tionaal verdrag daartoe, waarover 21 Europese lan den goeddeels overeenstemming hebben bereikt, wordt ondertekend. Aan de schuldvraag van de ver oordeelde zal niet getornd worden, maar het is wel mogelijk dat de uitvoering van de straf van een in het buitenland veroordeelde Nederlander na terug keer wordt gewijzigd. In dit verband valt te denken aan de soms zware straffen die bijvoorbeeld in Tur kije gegeven worden voor het in bezit hebben van soft-drugs. Gouden vondst op vakantie HARKEMA Tijdens een vakan- tiebezoek aan zijn zoon in Australië heeft de heer K. Schouten uit Harke- ma enkele weken geleden de vondst van zijn leven gedaan. Bij een speur tocht met een metaaldetector bij de verlaten goudvelden in de omgeving van het Noord-Australische Cue von den zij een enorme goudklomp van 665 gram. „In Australië was dat nieuws van de dag, want het gebeurt slechts eenmaal in de tien, vijftien jaar dat je zoiets vipdt. De waarde werd geschat op 42.000, maar wan neer het goud volgend jaar wordt verkocht, is de prijs waarschijnlijk hoger omdat de klomp goud op een uil lijkt en daardoor voor verzame laars een grotere waarde heeft: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Weerstand van het personeel om medewerking te verle nen heeft Rijkswaterstaat ertoe ge bracht een proef om zeestromingen te meten met gebruik van radio-ac tief zand een jaar uit te stellen. De dienst acht het gebruik van dit zand volkomen verantwoord maar wil psychologische bezwaren eerst uit de weg ruimen. Rijkswaterstaat wil nagaan of het mo gelijk is ook dicht onder de kust, te denken valt aan vijf kilometer en min der, zand te winnen nu er een steeds grotere behoefte aan zeezand is. Er zijnr daarover al wel metingen en bereke ningen verricht, maar die wil men ij ken met behulp van uiterst geringe hoeveelheden radio-actief zand dat in zee moet worden gestort. De hoeveelheden zijn zo gering en wor den vervolgens zo snel afgebroken, zo zegt de woordvoerder van Rijkswater staat, dat men heel snel met zijn detec tieapparatuur aan de gang moet gaan, anders is opsporing van de zandbewe- ging al niet meer mogelijk. Na minder dan zeven maanden is het radio-actieve zand al niet meer terug te vinden. Men baseert zich in dit opzicht op ervarin gen in Frankrijk en België, waar dit sy steem om de stromingen te meten al lang wordt toegepast. Volgens deskun digen is het volstrekt onschadelijk voor de mensen als het zand* ooit op het strand zou aanspoelen. Niettemin wilde men tot na het strandseizoen met de proef wachten en ver vóór het nieuwe seizoen klaar zijn. Nu er intern problemen zijn gerezen,, die men serieus wil nemen, is dan ook. een uitstel van een jaar nodig, dus tot september 1982. Naar verluidt zou het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne geen bezwaar hebben te gen de proef. BB— DEN HAAG Zowel in Amsterdam als in Hamburg hebben voetbalsupporters gisteren voor de nodige rel len gezorgd. In de Neder landse hoofdstad gingen de aanhangers van Tottenham Hotspur het ergst tekeer vóór het duel met Ajax. Bij die ongeregeldheden vielen zelfs schoten. Twee Britse supporters werden neerge stoken en zijn zwaargewond opgenomen in een zieken- huios. Veertien Engelsen werden aangehouden en zijn gisteravond naar Hoek van Holland gebracht waar zij vandaag op de boot naar Harwich zijn gezet. Overi gens verloor Ajax met 3-1. Direct na afloop van HSV- FC Utrecht in Hamburg, waar de Nederlandse ploeg voor een sensatie zorgde door met 1-0 te winnen, raakten fans van beide clubs met elkaar slaags bij een van de uitgangen. De politie kon snel ingrijpen, waarna de Utrechters met bussen naar huis verdwenen. Op het sportieve vlak was FC Utrecht gisteravond de grote winnaar door het op permachtig geachte HSV te verslaan. Op de foto omhel zen trainer Han Berger en Willy Carbo, de maker van het doelpunt, elkaar. Ajax daarentegen heeft weinig hoop op het bereiken van de volgende ronde na het ge voelige verlies van 3-1. Feye- noord (2-0 tegen Szombier- ki), PSV (7-0 tegen Naest- ved) en AZ '67 (3-1 tegen Start Kristiansand). hebben hun zeges veel betere voor uitzichten. Temidden van het merendeel van de 375 met ontslag bedreigde personeelsleden van Philips Data Systems poseren de ministers Terlouw en Den Uyl op de stoep van het ministerie van economische zaken. DEN HAAG Een delegatie van de 375 met ontslag bedreigde werknemers van de Haag se vestiging van Philips Data Systems heeft, vanmorgen op het ministerie van economi sche zaken in Den Haag een petitie aangebo den aan de ministers Terlouw en Den Uyl. De beide bewindslieden hebben toegezegd op korte termijn met Philips te gaan praten over de problematiek in de Nederlandse vestigingen van deze multinational. Ook komt er zeer bin nenkort een centraal overleg tussen de vakor ganisaties, ondernemingsraden en de twee be trokken ministeries over de moeilijkheden rond Philips Data Systems. Bij dat overleg wordt ook de vestiging te Stadskanaal betrok ken, waar driehonderd arbeidsplaatsen moeten vervallen. Bij hun eerste optreden in de Kamer hebben Terlouw en Den Uyl er op gewezen dat hun macht beperkt is als het gaat om het behoud van werkgelegenheid in de industrie. Terlouw stelde dat om een heroverweging van de voor genomen ontslagen (totaal 675) zal worden ge vraagd, maar dat een dergelijke beslissing niet kan worden afgedwongen. Pag. 9 „Philips Duitsland diep in rode cij fers". Vermomde vliegreis voor één dollar SALT LAKE CITY De Amerikaanse luchtvaart maatschappij Continental Airlines heeft gisteren be kendgemaakt dat zij tic kets (onverschillig waar heen) voor één dollar ver koopt aan reizigers die zich melden in een ver momming welke' is afge stemd op hun reisdoel. Zo kwam een reiziger die zich als Richard Nixon had vermomd aan een uiter mate goedkope vliegreis naar Washington. Een vrouw, gekleed en ge schminkt als Scarlett O'Hara uit „Gejaagd door de wind", bereikte voor 1 dollar Atlanta in Georgia, waar de roman zich af speelt. In totaal negentig verklede reizigers hebben van dit aanbod, dat past in de kolossale prijzenoorlog in de VS, geprofiteerd. ard gevecht over gaspri js HAAG Minister Terlouw (economische zaken) wacht gen een hard gevecht met de Vegin, de vereniging van gas- ibutiebedrijven, over de prijs van het aardgas in 1982. De Sn zal vasthouden aan het standpunt dat de verhoging niet r mag zijn dan zeven cent per kubieke meter. Terlouw heeft ining te houden met een begroting die uitgaat van een dub- e, d.w.z. 12 cent incl. BTW. iat in het regeerakkoord overeengekomen is dat de gasprij- slechts op „gematigde wijze" mogen stijgen, is een lagere stijging waarschijnlijk. Dat zal echter op het grootste verzet de Gasunie stuiten, die wijst op problemen met het buiten- I over de prijs die men daar voor het Nederlands gas moet len. Er zijn compromissen denkbaar waarbij van een gelei- ke verhoging sprake zal zijn, die dan eind 1982 op tien cent moeten uitkomen. )etbal van de vijf Nederlandse bs trokken aan het langste, tl- Alleen Ajax liet het afwe-' supporters weerden zich sardlg. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248. Russische adviseurs uitgewezen uit Egypte KAIRO De Egyptische president Anwar Sadat heeft na de uitwijzing van de Russische ambassadeur en zes leden van de ambas sade gisteren ruim vijftien honderd Russische functio-. narissen en adviseurs uitge wezen, voor het merendeel werkzaam in de industrie. Als rechtvaardiging wordt aangevoerd dat Moskou de hand heeft gehad in de mo hammedaans-christelijke confrontaties in Kairo. De uitwijzing van zoveel Rus sen vormt de ernstigste - breuk in de Russisch-Egypti- sche betrekkingen sinds Sa- dat in 1972 zeventienduizend Russische militaire advi seurs te verstaan gaf dat zij moesten vertrekken. In on derstaande beschouwing probeert Guardian-corres pondent James MacManus licht te werpen op de maat regelen van president Sadat tegen de binnenlandse oppo sitie. Volgens hem probeert Sadat de teruggave van het laatste deel van de Sinaï- woestijn, dat nu nog in han den is van de Israëliërs, vei lig te stellen. Bomexplosie in stroomcentrale Een bomontploffing In een controlekamer van de Fensa-elektriclteitscentrale In het Spaanse Pam plona heeft gisteren enorme schade aangericht. Door de explosie kwam een groot deel van de stad uren in het donker te zitten. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Tot nu toe heeft nog geen organisatie de verantwoordelijkheid van de bomontploffing voor zich opgeëist. WARSCHAU Het Poolse politburo, het hoogste or gaan van de Poolse commu nistische partij, heeft giste ren ongekend fel uitgehaald naar de onafhankelijke vak bond Solidariteit door te verklaren dat het alle mid delen zal aangrijpen om te voorkomen dat de vakbond de politieke macht in het land overneemt In een verklaring die door de televisie werd uitgezonden, be schuldigde het politburo Soli dariteit ervan af te stevenen op een bloedige confrontatie. „De situatie is gevaarlijk ge worden en de contra-revolu tionaire dreiging groeit", aldus het politburo. De verklaring kwam nadat de Poolse dissi dentenleider Jacek Kuron de volgens hem verlamde com munistische partij had opge roepen om samen met de ka tholieke kerk en Solidariteit zitting te nemen in een comité voor nationale redding. Dit co mité zou volgens hem in feite als regering moeten gaan fun geren. Het Politburo reageerde in zijn scherpe aanval tevens voor de eerste maal op de uitkomsten van het congres van Solidari teit vorige week in Gdansk, dat vrije verkiezingen had geëist en de andere Oosteuro- pese landen had opgeroepen vrije bonden te stichten naar het voorbeeld van Solidariteit. De vakbond werd ervan be schuldigd tijdens haar congres tijdens haar congres eenzijdig de overeenkomsten te hebben „KANS OP BLOEDVERGIETEN DREIGT verbroken die oprichting van de vakbond hadden mogelijk gemaakt. „Men neigt tot con frontatie, wat het gevaar van bloedvergieten inhoudt. Soli dariteit heeft de akkoorden vervangen door een „politiek program van oppositie. Wij zullen het socialisme verdedi gen zoals wij de onafhanke lijkheid zullen verdedigen". Het politburo riep Solidariteit op zich te ontdoen van mensen als Kuron en andere leden van dissidentenorganisaties. Pagina 7: Vervolg LEIDEN Twee buurmannen van de Waardkerksteeg zijn gistermiddag om een nog onbekende reden slaags geraakt. Een vriend van een van beide kreeg de zwaarste klappen. In de vechtpartij werd gebruik gemaakt van een loden pijp en een hamer. De oorzaak van de vechtpartij is niet bekend. Wel weet de poli tie, dat een 22-jarige bewoner van de Waardkerksteeg om half zes gisteravond een 29-jarige, elders wonende Leidenaar met een loden pijp op het hoofd sloeg. Toen een motoragent arri veerde, kon het slachtoffer nog net zeggen wie hem had mis handeld. Vervolgens zag de motoragent twee mannen uif een voordeur komen. Een van hen probeerde de ander met een ha mer de schedel in te slaan. De agent kon dit verhinderen door tussen de vechtenden te springen. Het slachtoffer werd korte tijd later vervoerd naar het AZL met hoofd- en buikletsel. De twee buren werden ingesloten. De 22- jarige man wordt zware mishandeling ten laste gelegd en een 24-jarige wordt vanwege de acties met de hamer poging tot doodslag verweten. Geen van de drie kon op dit moment al ver hoord worden. Ze waren daarvoor nog te gespannen. Overigens is het in de afgelopen dagen al eerder tot een woordenwisseling gekomen in de Waardkerksteeg. Toen zou het gedrag van katten, de oorzaak zijn geweest.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1