Wiegel: zakelijke maar harde oppositie BLQFTU DUUR RI JDEN OF KIEST UEEN MERCEDES-BENZ BESTELWAGEN. In vijf jaar 150 verkeersdoden door slecht zicht vrachtwagens Tracé Flevolijn niet verleggen Dolman: kabinet is te traag kies Mercedes-Benz (0 elastingfraude Dolfinarium aanzienlijk meer Feestelijke gewaden bi j Rob Kroner QeidUaQowuvnt Soepelheid in de politiek Van Houwelingen: grondig onderzoek ontgroening KMA NS: GPV wil cent behouden weer NENLAND LODSE COURANT DONDERDAG 17SEPTEMBER1981 PAGINA 11 rkloosheid lid-Holland jgt vooral jongeren HAAG De stijging e werkloosheid in Zuid- id in augustus is vrijwel' voor rekening gekomen jngeren onder de 25 jaar. jging was 4,1 procent ten te van de maand juli. In us lieten zich 2820 oekenden inschrijven bij beidsbureaus. 2565 van iraren jonger dan 25 jaar. jging was het sterkst in itoren algemene dienst, I, bouw en onder het or- en handelspersoneel. raag naar arbeidskrach- ialde met 12 procent. Er neer vraag naar sociaal neeskundig personeel. erlanders gewond urkije bij mgeluk IPHOL Vijftien Ne- iidse toeristen zijn [dag bij Istanboel in ije gewond geraakt bij busongeluk. Drie men- lliepen ernstige been ten op, de overigen |f kwamen er met lich- I verwondingen vanaf, iren is de groep naar jrland teruggekeerd. jederlanders maakten een Ereis door Turkije. De [e bus waarin zij zaten [aangereden door een uit genovergestelde richting |nde bus, die op de ver- Ie weghelft was geraakt. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Oppositielei der Hans Wiegel (VVD) heeft gisteren een zakelijke, maar harde benadering aan gekondigd van het nieuwe kabinet. „Steun waar moge lijk, kritiek waar nodig", zei hij. „We zullen zien hoe we de dames en heren bewinds lieden weliswaar niet fy siek, maar anderszins met de billen bloot kunnen krij gen". Wiegel nam meteen een voor schot op die oppositie door maar vast een aantal „mogelij ke geschilpunten" tussen de regeringsfracties op een rijtje te zetten. Zo wees de nieuwe oppositieleider op het feit dat D'66 de in de begroting aange kondigde inflatiecorrectie'ook inderdaad voor 100 procent wil doorvoeren, in tegenstel ling tot de PvdA. D'66 houdt volgens Wiegel ook vast aan 4 tot 4,5 miljard ombuigen, ter wijl PvdA-fractieleider Meijer hier vraagtekens bij plaatst en met een geldkostend wensen- lijstje op de proppen komt, zonder dat daar overigens het werkgelegenheidsplan van Den Uyl al bij zit, aldus Wie gel. Als voorbeelden van de zake lijke oppositie van de VVD noemde Wiegel ook een aantal vragen die zijn fractiegenoten hebben gesteld aan de kers verse bewindslieden over on der meer de blokkade van de kerncentrale in Dodewaard, de nivellering bij de overheid, de duur van de formatie en de kritiek van de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Haig, aan het adres van de westerse bondgenoten. De oud-VVD-béwindslieden uit het kabinet Van Agt-Wie- gel die nu in de Kamer zitten, zullen zich daar voorlopig rus tig houdep, aldus Wiegel. In elk geval zullen zij zich niet direct met hun oude toko gaan bemoeien. Zo zal mevrouw Smit-Kroes zich meer gaan be- geveh op het terrein van eco nomische zaken en zal oud- staatssecretaris Koning zich gaan toeleggen op verkeer en waterstaat. Ex-minister Van Aardenne zal zich vooral gaan toeleggen op het algemeen fi- nancieel-economisch beleid. Wiegel zelf gaat evenmin zijn opvolger Van Thijn kritisch volgen, maar beperkt zich tot de algemene politieke zaken. DEN HAAG Nauwelijks opnieuw be noemd tot kamervoorzitter heeft dr. D. Dol man gisteren al uitgehaald naar het nieuwe kabinet. Hij is er helemaal niet over te spre ken dat de nieuwe ministersploeg tot 12 ok tober nodig denkt te hebben om een rege ringsverklaring op te stellen. Gezien de enorme problemen van het land vindt hij dit een „ongelukkige start". Dolman ziet niet in waarom de regeringsver klaring niet al een week eerder zou kunnen worden afgelegd, temeer omdat de Kamer naast een debat over de regeringsverklaring zelf, ook nog wel een apart debat zal willen houden over de wijzigingsvoorstellen voor de begroting 1982 die nu al zijn aangekondigd. De kamervoorzitter wees erop dat een regerings verklaring niet over één jaar gaat, maar dat zij dient om verantwoording af te leggen over de formatie en algemene beleidslijnen uit te zetten voor vier jaar. Bovendien is de gemiddelde ter mijn die kabinetten nemen ter voorbereiding van zo'n verklaring 20 dagen. Dolman verzette zich verder de mogelijkheid dat de voornaamste politieke strijd zich de ko mende tijd zal afspelen binnen het Catshuis. „Dat zou zeer bedenkelijk zijn. Een democratie, die de openbare en directe discussie verwaar loost of bagetelliseert, begeeft zich op een hel lend vlak. Hier, in 's lands vergaderzaal, ge beurt niet alles; hier wordt wel alles verant woord", zei Dolman waarschuwend.. „Van mi nisters die allen kamerlid zijn geweest had ik voor dit alles meer begrip gehoopt. Ik troost mij met de gedachte dat zij blijkbaar voor een ont moeting met ons van ontzag vervuld zijn. En zo hoort het ook!", besloot Dolman ferm, waarop in de Kamer een luid applaus losbarstte. Dat betekent dat hij na de par tijraad van de VVD, aanstaan de zaterdag in Utrecht, eerst een paar weken op vakantie gaat. Binnenlandse zaken laat hij aan zijn fractiegenoot Evenhuis over. Wiegel ziet overigens moge lijkheden voor een zekere toe nadering tussen zijn partij en D'66, nu de gewezen leider van de Democraten, Terlouw, naar het ministerie van econo mische zaken is vertrokken. „Er was altijd een wereld van verschil tussen mij en de heer Terlouw en ik denk dat ik het met zijn opvolger Brinkhorst veel beter zal kunnen vinden", aldus Wiegel. Ook sloot hij toenadering tussen VVD en PvdA niet uit, zeker niet nu deze op het jongste PvdA-con- gres geuite wens daar met gejuich werd begroet. „We zijn kennelijk niet meer de ^rote boeman van vroeger", aldus Wiegel. Hij ziet nog wel grote verschil len tussen de PvdA en zijn partij op het terrein van de veiligheid, „maar het prettige van PvdA'ers en VVD'ers is, dat je met elkaar afspraken kunt maken: je weet wat je aan elkaar hebt. En dat is in het leven altijd een genoegen", aldus de nieuwe oppositielei der. Als u een Mercedes-Benz bestelwagen gaat vergelijken met andere bestelwagens, vergelijk dan niet alleen de aanschafprijs. Vergelijk alles. Niet alleen de kosten maar ook de prestaties. Tien tegen één dat u tot de slotsom komt, dat Mercedes-Benz ondanks de beduidend goedko per is in het dagelijks Wij wijzen op de zuinige, doelma tige dieselmotor van de Mercedes-Benz D207. Op de lage prijs per kilometer. TRANS PORTKALKULATIE* Mort Typ* IjudvCTroojfea JUadvolurae /A«cede»-Baa WDgoiotm bntthwgto DiaeJ f24715,- 7Am« '1 coii/km rap. ft/mud etduüef fcnodnof 25.000 km 37,33 3216 28J9 2M7 802,- 826.- 849,- Indjcaut brusfatoÊ I literqp9kmfl 1,1 liu*/ltt>tan)i0,97 10Act/fao •Alk bedragen «dwief BTW, vrjjbtijwsd wijziging» rowtóeudi». VtrjdjJktB dato/et» «mnKttfemdke «sdaetwstlwtg**. U heeft nu een aantal belangrijke economische argumenten om voor Mercedes-Benz te kiezen. Er zijn er meer. - Het comfort, de toegankelijkheid en de verkeersveiligheid. Bovendien gaat de Mercedes-Benz ongeveer twee maal zo lang mee als de gemiddelde bestelwagen. 200.000 km op de teller zonder noemenswaardige repara ties en minimale onderhoudskosten zijn voor de Mercedes onder de bestelwagens de gewoonste zaak van de wereld. Sterker nog: Mercedes-Benz sluit op dit feit contracten af. Daarom, blijf niet duurder rijden dan nodig is. Maak vandaag nog een afspraak met een Mercedes-Benz dealer. Er is er altijd wel één in de buurt. En ervaar ons gelijk in de praktijk. LICHTENHORST B.V. Rijnsburgerweg 88 2231 AG RIJNSBURG Tel. 01718-22654 VOCAAT: „EX-WERKNEMER HANDELDE UIT WRAAK" tDERWIJK Na een eerste on- oek van de fiscale opsporings- st is gebleken dat de omvang van aude die bij het Dolfinarium is ge rei, geen 40.000 gulden bedraagt, aanzienlijk meer. Dit heeft 'de ise officier van justitie gistermid- verklaard. ens de officier zou de fraude zijn ge pleegd door stelselmatig te lage bezoeker saantallen op te geven aan de omzetbelas ting. Volgens mr. G. Dommerholt, advocaat van de directieleden, was het optreden van de politie en de FIOD „volkomen overtrokken". De directeuren zouden zich niet persoonlijk hebben verrijkt.. Volgens hem zijn de beschuldigingen afkomstig van een ex-werknemer die zijn gram wil de halen en reeds tijdens zijh ontslagpro cedure met de FIOD dreigde. Het gaat om de bioloog Dudok van Heel, wiens arbeidsovereenkomst in mei van dit jaar werd ontbonden door de kantonrech ter. De bioloog zou niet meer nodig zijn bij het Dolfinarium en bovendien verliep de samenwerking met hem niet meer zoals het zou moeten. Van Heel werkte al zes tien jaar bij het Dolfinarium. 1 ileercel blijft I volledig afgeschaft. Het yuik wordt wel beperkt wee dagen, met een uit- naar maximaal vier da- J. derjarigen die in rijksin- vingen verblijven en het eens zijn met hun behan- »g, kunnen een klacht in- en bij een onafhankelijke "fniissie van toezicht. J heeft een ruime rderheid van de Tweede |er hiertoe besloten. De 'es van de PSP en de PPR, de isoleercel helemaal wil- laten verdwijnen, zijn ®ee verworpen. Een lange en een korte gewatteerde mantel op pofbroeken van dezelfde stof, gecombineerd met blouses van crêpe- de-chine. Links met een leren vest en rechts met een pullo ver met riempje in de taille. AMSTERDAM De collectie van Rob Kroner uit Amster dam is zeker niet bestemd voor vrouwen die op een feest liever wat anoniem in een hoekje zitten. De wijdvallende vaak gewatteerde mantels op dikwijls stofbevattende pof broek- ensembles laten zich zeker niet over het hoofd zien. En de horizontaal gestreepte middagjaponnen - die niet bepaald afgestemd zijn op de minder slanke vrouw springen ook direct in het oog. Verder zijn Kröners kleu rencombinaties ook nogal gewaagd. Zijn voorkeur gaat vaak uit naar rode pofbroekensembles met een nèt iets an ders gekleurde rode mantel daar overheen. Een folkloristi sche kleurencombinatie die steeds terugkeert in zijn collec tie. Soms vragen zijn fuchsia-rood-bordeaux-kleurencom- binaties bijna teveel incasseringvermogen van degene die naar zo'n uitmonstering kijkt. Een voorbeeld daarvan was de opkomst van de zogenaamde Gevaarlijke Vrouw. Dui delijk de schrik van iedere party. Gekleed in rood leer met lila-rode pofbroek, bordeaux-rode laarzen en oranje baret. Rustiger maar ook opvallend was een melkmeisjes-blauwe japon met zeer hoge zijsplit. Er waren trouwens veel jur ken met brede laagvallende col. Zij waren zeer goed ge maakt. Net als de prachtige blouses van crêpe-de-chine. Verfijpd was eveneens een wit pantalonpak met een wit leren jasje erop. Vele bezoeksters van deze show waren werkende vrouwen. Zij appriceerden vooral de kwaliteit en de wasbaarheid van de kleding. En de bonte kleuren combinaties dan Geen enkel probleem. Tenslotte wil ie dereen er op een feestje best eens opvallend uit zien PHIA BARUCH DEN HAAG In de periode 1975 tot 1980 zijn bij botsingen met recht- safslaande vrachtwagens ruim 150 verkeersdeelnemers om het leven ge komen; negentig procent van hen be reed een fiets of bromfiets. De Stich ting Wetensehannelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) is tot de conclusie gekomen dat het ontbre ken van goed zicht bij de vrachtwa genchauffeur op verkeer rechts en achter hem veelal oorzaak is van deze ongevallen. Daarbij komt nog het grote verschil in massa, afme ting en vorm waardoor de afloop van het ongeval meestal fataal is. De SWOV is deze ongevallen gaan on derzoeken op verzoek van de rijks dienst voor het wegverkeer. De dienst wilde weten of de EG-richtlijnen voor het zichtveld rechts van de vrachtwa gen wel voldoende zijn. De Nederland se wetgeving op dit gebied is op de richtlijnen gebaseerd. De SWOV is tot de conclusie gekomen dat, als de chauffeurs zich houden aan de EG-voorschriften, zij toch grote de len van de rechts- 'en achterzijde van de wagen niet kunnen zien. De SWOV suggereert dat een compromis moet worden gevonden tussen het aanbren gen van vlakke en enisgzins gekromde spiegels. De vlakke zijn noodzakelijk voor het bepalen van de snelheid en af stand tot andere verkeersdeelnemers, terwijl de gekromde het gebied vergro ten waarop de chauffeur zicht heeft. De Eigen Vervoerders- en Verladers Organisatie (EVO) gaat in een reactie op het S WO V-rapport haar leden ter stond adviseren op de vrachtwagen een dakspiegel te monteren, zodat de chauf feur beter kan zien of er naast de cabi ne verkeersdeelnemers staan of rijden. De Tweede Kamer heeft deze week een juist besluit geno men door de socialist Dolman met grote meerderheid op nieuw tot voorzitter te kiezen. Het CDA had als grootste fractie het volste (gewoonte)recht gehad aanspraak te maken op het voorzitterschap. Het is een te waarderen beslissing, dat die partij van dat recht geen gebruik heeft willen maken. DOLMAN functioneert immers uitstekend als kamervoor zitter en hij doet dat werk pas enkele jaren. Het toch al niet bijzonder verheffende beeld dat het politiek gebeuren in ons; land de laatste maanden te zien heeft gegeven, zou er zeker niet beter op zijn geworden, indien om beperkte partijpolitie ke redenen het voorzitterschap in andere handen was over gegaan. Dat doet niets af aan de wenselijkheid vast te hou den aan het principe, dat de grootste partij de kamervoorzit ter levert. Maar het is goed van dit soort regels in uitzonde ringsgevallen af te wijken. Een dergelijke soepelheid in de politiek heeft de democratie hard nodig. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecre taris Van Houwelingen (De fensie) zal een grondig on derzoek instellen naar de gang van zaken tijdens de jongste ontgroeningsperiode op de Koninklijke Militaire Akademie (KMA) te Breda. Zoals bekend zijn bij die ontgroening het afgelopen weekeinde elf kadetten ziek geworden. Eén van hen moest zelfs in het zieken huis worden opgenomen. Van Houwelingen, die gisteren voor het eerst als staatssecreta ris in de Tweede Kamer op trad, zei, dat de kennisma kingsperiode voor kadetten bestaat uit twee fasen: de aan loop- en kennismakingsperio de met o.m. bivaks en studie dagen en vervolgens de eigen lijke ontgroening. Volgens Van Houwelingen hebben de inspanningen en opgelopen blessures uit de kennisma kingsperiode sommige kadet ten tijdens de ontgroening par ten gespeeld. Tijdens de ontgroening moes ten de jonge kadetten een dub bel stel lang ondergoed en een binnen- en buitengevechtspak over elkaar dragen. De militai re artsen hebben echter na drukkelijk verklaard, dat er geen sprake is geweest van een onverantwoorde wijze van ontgroening. Er was eerder sprake van een „samenloop van omstandigheden". Daar mee wil Van Houwelingen echter niet volstaan. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben minister Zeevalking van verkeer en waterstaat verzocht om het oor spronkelijk vastgestelde tracé tussen Almere en Lelystad niet te wijzigen. Tot grote vreugde van milieuorganisaties lanceerde Zeevalkings voorganger Tuijnman, vlak voor z'n vertrek, een alternatief plan om de spoorlijn via een grote lus om de Oostvaardersplassen te leiden, teneinde de natuur in dit gebied te sparen. De NS is niet meer voor het alternatieve plan te porren, omdat de betrokken partijen (zoals de IJsselmeerpolders, landbouw- en milieuorganisaties) niet op één lijn zitten. De NS vreest hierdoor weer een eindeloze beroepenprocedure wat de aanleg van de spoorlijn drie tot vier jaar zou kunnen vertragen. De lijn zou er dan pas in '91 komen, aldus de NS, die 1988 eigenlijk al te laat vinden. Het gemeentebestuur van Lelystad wil de ontwerp-overeen-, komst voor het alternatieve plan niet ondertekenen omdat het verleggen van het tracé de aanleg kan vertragen. DEN HAAG Het GPV wil de cent behouden. De GPV-fractie in de Tweede Kamer vraagt minister Van der Stee te on derzoeken of er toch niet een me taalcombinatie te vinden is die zo goedkoop is dat de cent weer tégen aanvaardbare kos ten kan worden aangemaakt. „Of zouden dan alleen nog kunststoffen centen mogelijk zijn?", vraagt het GPV zich af. Dé partij vindt dat in het decimale stelsel de cent thuis hoort, en dat afschaffing ervan leidt tot prijsstijgingen. In voering van een 2- of 3-centsstuk wordt als alterna tief genoemd. AI en toe wat regen DE BILT (KNMI) Boven ons land bevindt zich een zwak hogedrukgebied. In de opklaringsgebieden, die zich hier in vormden, onstond in de nanacht en vroege ochtend mist, die zich op sommige plaatsen tot in de middag wist te handhaven. Op andere plaatsen scheen echter de zon. Boven de Britse eilanden be vindt zich een wolkenzone, waaruit régen of motregen valt. Deze zone trekt de ko mende vierentwintig uur over ons land. Het temperatuurni- veau handhaaft zich rond de normale waarden voor half september. Weersvooruitzichten voor de vakantie landen: Scandinavië en Finland Droog met flinke zonnige pe rioden, later langs de westkust en in zuid-Noorwegen bewol king met regen. In het noor den 's nachts tot omstreeks 5 graden vorst. Denemarken Eerst droog met opklaringen, later bewolking met tijdelijk regen. Ongeveer 18 gr. Britse eilanden Perioden met bewolking en regen afgewisseld door enkele opklaringen. 15 gr. in het noorden tot 20 gr. in het zuid oosten. Frankrijk In het noorden en westen vrij veel bewolking en nu en dan wat regen, 18 tot 22 gr. zuiden en oosten droog met zon. 22 tot 28 gr. Spanje, Portugal en de Ba learen In het noordw. perioden met bewolking en mogelijk regen. 20 tot 24 gr. Elders zonnig en een enkele bui 25 tot 32 gr. Italië Zonnige middagtemp. 25 tot 30 gr- Alpengebied Vrij zonnig en droog. Later in het noordwesten meer bewol king en kans op enkele buien. 23 tot 28 gr. Duitsland, DDR In het zuiden en oosten vrij zonnig en droog. 22 tot 26 gr. in het noorden en westen pe rioden met bewolking met nu en dan wat regen 18 tot 23 gr. Balkangebiea Iri het binnenland veel bewol king met vooral in het oosten enkele buien. Langs de Adria- tische kust en in Griekenland overwegend zonnig. Middag- temp. 24 tot 29 gr.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11