messcherp geprijsd Vrees voor opleving terrorisme in W-Duitsland !lRA-hongerstakers willen ingrijpen familie voorkomen Moskou lijkt Westen tegemoet te komen inzake SS-20-raketten Sola cassettes nu 573,-tot 1429,-voordeliger RAF-gevangenen weer in hongerstaking Alleen aanwijzingen gebruik chemische wapens in Azië Exclusieve Sola couverts Het originele***3miij Oud-Hollands zilvermodel HAAGSCH LOFJb voor een ongekend lage prijs. Vfl hmrnméè GifUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1981 PAGINA 9 2 LONDEN De hongerstakers in de Maze-gevangenis in Belfast onderzoe ken mogelijkheden om te voorkomen dat radeloze familieleden het overlij- iden van hongerstakers beletten, door I op het laatste moment medische hulp in te roepen. Door een dergelijke in- 1 terven tie, mogelijk wanneer de hon- i gerstraker in coma raakt of geacht I wordt niet meer in staat te zijn lo gisch te denken, is tot nu toe het le- ven van vier hongerstakers gered. Dat resultaat is een streep door de reke ning van de organisatoren van de hon geractie. Een woordvoerder van de Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, zei op drie manieren zal worden getracht verdere interventies te voorkomen. In de eerste plaats worden de naaste ver wanten van hongerstakers dringend ver zocht hen rustig te laten sterven. Maar het is bekend, dat veel familieleden zich laten beïnvloeden door rooms-katho- lieke priesters, die hen wijzen op hun christelijke plicht om waar mogelijk le vens te redden. Als de verwanten weigeren zal op de met hun actie gestopte hongerstakers druk worden uitgeoefend opnieuw alle voedsel te weigeren. Tot nu toe heeft geen enkele van de vier gewezen hon gerstakers zich hiertoe bereid verklaard. In laatste instantie zal worden getracht médegevangenen als naaste familieleden' aan te merken. Zij zouden dan kunnen verhinderen dat de echte familie de actie laat stoppen. Verwacht wordt echter dat een dergelijke gang van zaken telkens zal leiden tot langdurige processen tus sen hongerstakers en de familie van de betrokken gevangene. Inmiddels heeft de nieuwe Britse minis ter van Noord-Ierland, James Prior, zich geïnstalleerd in het Stormont-kasteel, zijn kantoor in Belfast. Politieke waar nemers geloven niet dat de Britse rege ring door de benoeming van Prior een andere Noord-Ierland-politiek zal gaan volgen. Overigens heeft Prior zijn nieuwe ambt met tegenzin aanvaard. Maar toen de handige premier Thatcher bij hem een patriottische snaar geraakt had, kon hij niet weigeren. Aan iedereen die naar hem wil luisteren vertelt Prior nu, dat hij minister van Noord-Ierland gewor den is uit liefde voor het Britse vader land. In politieke en vakbondskringen gaat James Prior door als een man met wie te praten valt; een goed onderhandelaar. Hij is voorzichtig en stuurt zelden recht streeks aan op botsingen met de tegen partij. Maar zelfs wanneer Prior zich in Noord-Ierland gemakkelijker zal laten vermurwen dan zijn voorganger Atkins, betekent dat nog niet direct dat de IRA daarvan voordeel zal hebben. Uiteinde lijk is het de premier die de Britse poli tiek in Noord-Ierland bepaalt. De gema tigde minister Prior kan niets doen zon der toestemming van Margaret That cher. \tandbeeld voor fartin Luther Jng HINGTON Het Ame- :aanse Huis van Afgevaar- ;den heeft een plan goedge- urd voor de plaatsing van jn standbeeld van dominee 3 Brtin Luther King in de hal in het Kapitool, het onderko oi van het Congres. Meer in 380 afgevaardigden steun- 11 Nh het plan, zestien stemden ^•efeen. De Senaat moet zich fe uitspreken. Dominee Mar- seft Luther King, in de jaren veïtig leider van de geweldloze 'e Afweging voor de emancipatie r> ne8ers >n de VS, werd Oof 1968 in de stad Memphis Mrmoord. li ijjID-AFRIKA: ste»uizend man ^♦ij invasie ^Lngola gedood X BHAKATI Het Zuid- 'kaanse leger heeft be id gemaakt dat tijdens de ;ie in Angola ongeveer vijandelijke militairen gedood. Aan eigen zijde ds .uden 10 man gesneuveld >op ircommandant luitenant- ieraal Johannes Geiden- verklaarde tegenover iggevers dat het minstens jaar zal duren voordat de rijdingsbeweging van Na- rië, de SWAPO, van de i hersteld zal zijn. De ge- itskracht van de guerrilla's 'niet verbeterd sinds 1980 en Ve hebben de SWAPO ver »ar het noorden gedreven", dus Geldenhuys in het stadje shakati bij de Angolese rens. >lgens hem zijn een groot ntal bases van de SWAPO rnietigd. Ook zouden radar- itallaties en raketbatterijen troffen zijn. De krijgsbuit draagt een geschatte waarde tn ongeveer 525 miljoen gul- generaal vertelde dat hij Iracht had gekregen botsin- n met het geregelde Angole- leger te voorkomen, maar J de Angolezen dermate uw met de SWAPO samen- jrkten, dat dit niet te ver- ijden was. 'oestand jaranski gaat Dshteruit SL AVIV De toestand van Russische dissident Anatoli ^anski, die in 1978 tot 13 iptfrr gevangenisstraf werd ver- rdeeld, gaat volgens zijn ouw Avital achteruit. Sja- nejnski heeft negen maanden da nzame opsluiting achter de lénlig en schreef in een brief dat 'j last krijgt van geheugen- trlies, te hoge bloeddruk en ii onregelmatige hartslag, tkele maanden geleden werd Ij naar het gevangenishospi- d overgebracht Sjaranski srd veroordeeld omdat hij 'itaire geheimen naar het iten zou hebben doorge- ield. In feite wordt hij itraft omdat hij de actie >r emigratie van Russische n leidde. akistan krijgt [Nederlandse" ï-16's ASHINGTON De Vere- de Staten heeft met Ne tland en België een plan [ftgewerkt, dat voorziet in levering van F-16 ge- htsvliegtuigen aan Paki- n, zonder dat de Ameri- lanse luchtvloot daardoor dt uitgedund. ir deze overeenkomst kun- volgend jaar al F-16's aan istan worden geleverd in ts van over drie of vier de gebruikelijke lever- ijd. Nederland en België heb- >en er in toegestemd dat in 'eze landen geassembleerde F- 16's niet aan de eigen lucht macht, maar direct aan de VS gorden geleverd. Deze toestel- Éfi worden door Washington fier doorgestuurd aan Paki- ^n, dat gisteren officieel tèeft ingestemd met het pak- economische en militaire ll4p uit de Verenigde Staten wr waarde van 8,6 miljard gul den. Verkrijgbaar bij uw Sola detaillist. Voor verkoopadressen en documentatie: Solafabriek, Van Reenenweg 155, Postbus 330, 3700 AH Zeist, tel. 03404-23364-16019 NA AANSLAG OP AMERIKAANSE GENERAAL WASHINGTON 'De Amerikaanse rege ring beschikt niet over bewijzen van het ge bruik van door de Sovjet-Unie geleverde chemische wapens in Laos, Cambodja en Af ghanistan. Maar de aanwijzingen die men heeft aangetroffen zijn bijzonder sterk. Dit hebben woordvoerders van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken giste ren laten weten. Tijdens zijn bezoek van verleden week aan West-Berlijn had minister van buitenlandse za ken Haig gewag gemaakt van het gebruik van verboden chemische wapens in Zuidoost-Azië. Volgens de woordvoerders ontbreken de bewij zen dat het gif uit de Sovjet-Unie afkomstig is. Maar de concentraties gif die zijn aangetroffen zijn dermate hoog, dat zij in ieder geval niet langs natuurlijke weg kunnen zijn ontstaan. Bo vendien ontbreekt het de betrokken landen aan de kennis om het gif zelf op grote schaal te pro duceren. Daarnaast wezen de woordvoerders er op, dat in het Oostblok in de afgelopen jaren in tensief onderzoek naar de aangetroffen chemi sche wapens is gedaan. Moskou heeft de Amerikaanse beschuldigingen andermaal van de hand gewezen en de Vere nigde Staten beschuldigd van het gebruik van chemische wapens, met name in de oorlog in Vietnam. Meerderheid in Spaans parlement voor de NAVO MADRID Een meerderheid van de Spaanse parlement heeft zich gisteren uitgespro ken voor het voortzetten van de procedures, die moeten lei den tot de toetreding van Spanje tot de NAVO. Er is nu een commissie gevormd, die de toetreding nader moet on derzoeken. MOSKOU De Sovjet-Unie is bereid bij de aanstaande onderhandelingen met de Verenigde Staten over de "eurostrategi- sche raketten" te praten over een „aan» zienlijke vermindering" van het aantal Russische raketten. Dit schrijft het Russi sche partijblad de Pravda in een commen taar waaruit opgemaakt kan worden dat Moskou het Westen iets tegemoet komt inzake de kwestie van de Euroraketten. Eerder lanceerde het officiële persbureau Novosti een soortgelijk bericht. Nu het herhaald wordt door de Pravda is het dui delijk dat het Kremlin geheel achter het voorstel staat De zaak is van essentieel belang voor het debat in West-Europa over de voorgenomen plaatsing van 572 nieuwe NAVO-raketten voor de middel lange afstand. In het commentaar van de Pravda wordt de op stelling van Washington bekritiseerd jegens de wapenonderhandelingen tussen Oost en West. In net artikel wordt in verband daarmee de be reidheid van de Sovjet-Unie beklemtoond te praten over vermindering van alle typen nu cleaire en conventionele wapens. De Pravda herhaalt verder een eerder aanbod van de Sov jet-leiding de stationering in westelijk Rusland stop te zetten zodra er een begin is gemaakt met de besprekingen over de euroraketten. Westerse diplomaten reageren voorzichtig op het Pravda-artikel. Zij onderstrepen dat de Sovjet-Unie met haar voorstel tot „aanzienlijke vermindering" van de raketten tot dusverre nog nooit zo ver is gegaan, maar ze voegen er aan toe dat het commentaar in vage bewoordin gen is gesteld en niet precies aangeeft welke voorwaarden de Russen stellen. Het Sovjet-voorstel zou een signaal kunnen zijn dat de Sovjet-Unie bereid is concessies te doen wanneer de Russische minister van buitenland se zaken Gromyko eind deze maand zijn Ame rikaanse collega Haig ontmoet voor voorberei dende besprekingen over een beperking van de Europese kernraketten. Daarnaast wordt echter opgemerkt dat het vage voorstel evengoed een poging kan zijn om het verzet in West-Europa tegen de nieuwe NAVO-raketten op te poken, vooral het verzet daar tegen in West-Duitsland. MX-raket De Amerikaanse minister van defensie Wein berger heeft president Reagan, nu de defen sieuitgaven voor het komende jaar zijn vastge steld, honderd MX-raketten te lanceren, die tussen duizend over het land verspreide lan- ceerplaatsen zullen pendelen. De voorgestelde aantallen liggen beduidend beneden de oor spronkelijk opgegeven cijfers. Reagan zal eind deze maand een beslissing nemen over de MX- raketten. Bom verwoest kantoor Turkish Airlines KOPENHAGEN Het kan toor van de Turkse luchtvaart maatschappij „Turkish Airli nes" in Kopenhagen is van nacht door een bom verwoest. Niemand liep verwondingen op. Het Armeense Bevrijdings leger heeft zich voor de aan slag verantwoordelijk gesteld. In de afgelopen jaren hebben Armeniërs ongeveer 50 aansla gen op kantoren van Turkish Airlines gepleegd en zeker tien Turkse diplomaten ver moord. De auto van de Amerikaanse generaal Kroesen na de aanslag. De granaten troffen doel in de achterbak van de auto. DUSSELDORP De RAF- -gevangenen gaan begin ok tober weer in hongerstaking als er de komende weken geen einde wordt gemaakt aan h.un afzonderlijke op sluiting. Het van moord op twee Nederlandse douaniers verdachte RAF-lid Rolf Heissler kondigde dat giste ren aan tijdens de tweede dag van zijn proces voor het Oberlandesgericht in Dus- seldorf. „In april is de hon gerstaking afgebroken na toezeggingen van de rege ring. Tot nu toe zijn die niet waargemaakt. Ieder RAF- -lid weet dat hij systema tisch gedood wordt. Deze strijd is het enige wat ons nog gebleven is", zei hij. Rolf Heissler wil zijn pro ces, dat maanden gaat du ren, niet meer bijwonen. „Als ik blijf zal ik de behan deling aldoor verstoren", beet hij president Claus Arend toe. Hij kreeg na het nodige tumult toestemming om twee dagen niet in het beklaagdenbankje te hoeven zitten. Eerder had Heissler op rustige toon het 'imperialistische Amerika en zijn vazal, het an ti-communistische bolwerk en het strategische subcentrum van de USA, de Bondsrepu bliek Duitsland' aangevallen. „Vandaag is het gewapend verzet van de stadsguerilla mogelijk en gerechtvaardigd, net als tien jaar geleden toen het begon. Zonder aanval is het systeem niet te verslaan", verkondigde hij. Over de aan slag in Kerkrade zei hij: „Mijn aanwezigheid hier is een alibi voor de Duitse regering die in het beklaagdenbankje zou moeten zitten." De advocaten Peter Tode en Gerard Mols vielen de bewijsvoering van het openbaar ministerie fel aan. Ze wilden dat op grond van de grote twijfels die daar over bestonden, het proces nu al laten stoppen. Maar dit ver zoek werd afgewezen. „Het doel van de aanklacht is le venslang voor Heissler. En dat levenslang richt zich tegen de politiek van de RAF. Met de verdenking van de dubbele moord in Kerkrade moet dat versluierd worden en het poli tieke karakter van het proces op de achtergrond gedrukt worden. De officier van justi tie heeft het handig vermeden hem aan te klagen voor de moord op Schleyer ofschoon dat onderzoek tegen hem al veel langer loopt", meende mr. Mols. WASHINGTON: HEIDELBERG Na de aanslag op de opperbevel hebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, generaal Frederick Kroesen gisterochtend, is de vrees toegenomen dat het terroris me, waarvan men had ge hoopt dat het definitief was uitgeroeid, weer de kop op steekt. De aanslag op de 58- jarige Kroesen die slechts licht gewond werd en het ziekenhuis weer snel kon verlaten is de vierde aan slag op Amerikaanse doelen in vier weken. De Westduitse anti-terreurbri- gade had gehoopt dat de terro ristische beweging volledig ontmanteld was met het ver dwijnen van haar historische leiders Andreas Baader, Ulri- ke Meinhof, Gudrun Ensslin, Holger Meins en een twintigtal andere RAF-leiders. Volgens het Westduitse openbaar mi nisterie worden op dit moment nog veertien terroristen, onder wie negen vrouwen, door de politie gezocht. Als de gevaar lijksten onder hen gelden Christian Klar, die onder meer wordt verdacht van mede plichtigheid aan de moord op werkgeversvoorzitter Schleyer en procureur-generaal Bu- back, Adelheit Schulz, Suzan ne Albrecht, Brigitte Mon- haupt en Inge Viett. Ondanks het feit dat de omge ving van de aanslag onmiddel lijk werd afgegrendeld zijn de daders ontkomen. Wel werd op een heuvel in de bossen van Karlsruhe een granaat werper van „waarschijnlijk Russische makelij", een radio, een tent en slaapzakken ge vonden. Het onderzoek wijst in de richting van leden van de Rote Armee Fraktion. Vo rig jaar zijn in een apparte ment in Heidelberg documen ten gevonden van de RAF waarin plannen werden be schreven voor aanslagen op Amerikaanse militaire instal laties en Amerikaans perso neel. De RAF heeft eerder deze maand de verantwoorde lijkheid op zich geëist voor een bomaanslag op de Amerikaan se luchtmachtbasis in Ram- stein, waarbij twintig mensen werden gewond. Kroese vertelde aan verslagge vers toen hij het ziekenhuis verliet dat hij geen glimp van zijn aanvallers had kunnen opvangen. Na de explosie die bij nader onderzoek door twee explosies was veroorzaakt, kwam de auto tot stilstand. Kort na de explosie merkte de chauffeur dat de auto nog kon starten en is weggereden. De wagen werd nog wel bescho ten met handvuurwapens, maar de afgevuurde kogels drongen niet door de bepant sering heen. Opa Zomerplaag (101), oudste Nederlandse emigrant in TS LOS ANGELES Er zijn maar weinigen in de Hollandse gemeenschap in Zuid-Californië, die opa Zomerplaag niet persoonlijk hebben ont moet. De vele honderden die hem kennen weten dat de krasse oude heer niemand minder is dan de 101-jarige Mozes Zo merplaag, waarschijn lijk de oudste Neder landse emigrant in de Verenigde Staten. Op 22 juni 1880 werd Mo zes Zomerplaag geboren als een nakomelingetje in een gezin met twaalf broers en zusters. Hij woonde toen aan het Wa- terlooplein in Amsterdam. Tegenwoordig woont hij in Culver City, ongeveer zes tien kilometer ten westen van Los Angeles, waar zijn bijna 80-jarige dochter Veronica en 70-jarige zoon Max op hun vader passen. In de jaren '40-'45 moest de antiquair van joodse af komst onderduiken. Met vrouw en enkele andere familieleden week hij uit naar België, waar hij de oorlog overleefde. Twaalf jaar later besloot zijn zoon Max de grote stap naar de andere zijde van de Atlan tische Oceaan te wagen. Twee jaar later maakte zijn bijna 80-jarige vader samen met zijn vrouw en dochter Veronica dezelfde reis. MONIQUE 9 pers. 105 dig. ladencassette normaal 1468,- inhoud van de ladencassette: 9 tafellepels, 9 tafelmessen, 9 tafelvorken, 9 dessertlepels, 9 dessertmessen, 9 dessertvorken, 1 soeplepel, 2 sauslepels, 2 groentelepels, 1 aardappellepel, 9 theelepels, 9 taartvorkjes, 9 likeurlepels, 9 longdrinklepels, 1 suikerschepje, 2 vleesvorkjes, 1 botermesje, 1 gebakschep, Lsaladecouvert, 1 kaasschaaf, 1 jamlepel PERLA ROMANTICA PRELUDE HU irjUlcd society pleet 9 pers. 105 dig. ladencassette 9 pers. 105 dig. ladencassette normaal 1555,- nu normaal 3424,- 9 pers. 105 dig. ladencassette normaal 1555,-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9