Noodscholen moeten afgebroken Parachutespringen bij najaarsfeesten Lisse Uitbreiding woningbestand PERZEN GIGANT Parapluhangen in Sassenheim REGIO COMMISSIE ACCOMMODATIEBELEID VOORSCHOTEN: Werkloosheid in Lisse af genomen Eremetaal voor zuster Desideria', On twerp -bestemmingsplan Damlaan en omgeving: Eigen kweek centraal in Leidsch endam Sensationele- spoed-verkopini Perzische Oosterse tapijten SP0ED-VERK0PING LEJDSE COURANT VOORSCHOTEN Sc mi-permanente schoolge bouwen in Voorschoten moeten ro spoedig moge lijk buiten gebruik worden gesteld, om vervol gens te worden afgebroken. Dit vanwege het hoge energieverbruik en de toenemende onder houdskosten. Daarentegen moeten permanente gebouwen zo optimaal mogelijk worden benut Dit is het uitgangspunt in het zojuist verschenen eindrapport van de commissie accommodatiebe- leidL De commissie, bestaande uit vier leden van de ver schillende fracties en onder voorzitterschap van wet houder L. Marselis, is van mening dat de gebouwen zo veel mogelijk door verschillende verenigingen ge meenschappelijk worden gebruikt. De kosten per ac commodatie en per gebruiker moeten in de gemeen tebegroting zodanig worden ondergebracht, dat geen versluiering of indirecte subsidiëring kan plaatsvin den. In principe moeten de gebruikers de kostprijs betalen. Gemeentelijke tegemoetkomingen moeten via subsidiëring worden verstrekt De commissie over elk afzonderlijk gemeentelijk gebouw een ad vies uitgebracht Het Cultureel Centrum wordt gehandhaafd. De rech tervleugel moet wel worden afgebroken. Dit is nodig om de nieuw te bouwen centrumschool meer ruimte te geven. De huidige zaal krijgt een opknapbeurt, e- venals de hal en de koffiekamer, die tevens geschikt worden gemaakt voor foyer. Uiteindelijk moet de aangepaste zaal gebruikt kunnen worden voor uit voeringen, hearings en vergaderingen terwijl de kof fiekamer met hal en uitbouw dienst kan doen als foyer voor kleinschalige activiteiten, soosruimte voor bejaarden, UW en gehandicapten. In de vier loka len boven de koffiekamer kunnen noodlokalen voor de nieuwe school worden ingericht of een nieuw on derdak voor het Greenway-theater. Verder kunnen kunnen er kleine activiteiten worden ontplooid, zoals „Op blote voeten". Vrouwencafé, cursussen EHBO, Veilig Verkeer, enz. Het Ambachts- en Baljuwhuis krijgt een horeca-ver- pachting. De zaa'. Ambachtshuis is bestemd voor hu welijken, recepties, repetities en dergelijken. Op de eerste etage is ruimte voor gemeentelijke vergade ringen en ruimte voor gemeenschappelijke tentoon stellingen of tentoonstellingen van de Voorschotense Kunstkring. Leidseweg 33 (voormalige R.K.-jongensschool) is geen gemeentelijk eigendom. Thans zijn onderhan delingen gaande voor aankoop. Na aankoop is het gebouw geschikt voor het Creatief Centrum, Wereld winkel en basketbalvereniging Blitz. Het voormalig Instruktiebad ondergaat een eenvou dige verbouwing en is dan geschikt voor de gymna stiek- en turnvereniging „Avanti", grootschalige ak- tiviteiten van de Ver. Gezondheidszorg en de Ballet school. Bovendien is er ook nog ruimte voor een wij- klokaal. De vrijkomende Parkschool zal omstreeks 1983 worden bestemd voor onder meer de Streekmu- ziekschool. Een globale financiële indicatie komt tot een optel som van 2.150.000 gulden. De jaarlijkse lasten van de investering bedraagt dan 258.000 gulden. Tijdens een gecombineerde commissievergadering van alle com missies van advies en bijstand op woensdag 23 sep tember zal een advies worden uitgebracht aan burge-, meester en wethouders. Pleidooi voor gerichter jeugdbeleid in Katwijk KATWIJK Politiechef P. B. N. de Jong heeft gistera vond in de raadscommissie voor bestuurs- en juridische zaken aangedrongen op een gemeentelijk jeugdbeleid. De Jong deed dit naar aanle- ding van een onderzoek naar „Baldadigheid" dat in april door het Katwijkse korps is uitgevoerd. De conclusies en aanbevelingen die uit het onderzoek zijn voortgeko men zullen volgende maand Het project ,3aldadigheid on der de Katwijkse jeugd" is op gezet aan de hand van een groot aantal meldingen dat de politie in de afgelopen jaren heeft gehad. De samenhang tussen deze meldingscijfers is door zowel de recherche- als de geüniformeerde groep van het korps onderzocht en hier- uit is een aantal aanbevelingen voor een toekomstig beleid voortgekomen. De Katwijkse politieleiding heeft eveneens een nota opgesteld waarin wordt ingegaan op de samen hang van een toekomstig jeugdbeleid en het Welzijns- plan voor de jaren 1982-1985. In de maand november start de politie met een project In braken, terwijl de wijkagenten zich gaan bezighouden met on dermeer het verkeersgedrag van de schooljeugd, minderhe den in Katwijk en de opstel ling van een sociale kaart voor hulpverlening. Fietstocht voor de vrede BOLLENSTREEK De Vredeswerkgroepen uit Rijnsburg, Voorhout, Kat wijk, Noordwijk, Valken burg en Noordwijkerhout hebben zaterdag weer een fietstocht voor de vrede op het programma staan. Ook deze keer is het motto: Stop de neutronenbom. Om tien wordt gestart in Noordwijkerhout bij het Witte weg in Voorhout. Rijnsburg, Valkenburg en Katwijk wor den respectievelijk om kwart over elf, kwart over twaalf, en. één uur aangedaan. Daarna volgt vanaf twee uur een slot manifestatie in het gemeen schapshuis De Kuip aan de Zeestraat in Noordwijk. Spre kers zijn Ben ter Veer van het IKV, Jo Spier van het samen werkingsverband Stop N-bom, stop Kernwapenwedloop en Teun Hoekstra van het Vre des- en Veiligheidsberaad bin nen de Krijgsmacht. Muzikale medewerking wordt verleend door Coby Schreyer. Woning uitgebrand KATWIJK Een kleine vrijstaande woning aan de Kantineweg in Katwijk is vannacht volledig uitge brand. Hoe de brand is ont staan, is nog niet bekend. De bewoner, een alleenstaande man, was op het moment van de brand niet thuis. De brandweer werd gealar meerd door de bemanning van een surveillance-auto van de politie, die de brand ontdekte. De melding kwam iets na één uur binnen en de brandweer was het vuur anderhalf uur la ter volledig meester. Kassa gelicht KATWIJK Een damesmo dezaak in het winkelcen trum aan de Princestraat in Katwijk is gistermiddag be roofd van 650 gulden. De inbraak geschiedde tijdens de lunchpauze, toen de winkel verlaten was. De dief ver schafte zich vermoedelijk toe gang door de winkeldeur met een schroevedraaier open te maken. Vervolgens deed hij een greep in de kassa. LISSE De werkloosheid in de regio Lisse is in de maand augustus in tegensteling tot het landelijk beeld iets afgenomen. Eind juli was het aantal 1457 en eind augustus 1449. Vorig jaar augustus waren er nog maar 709 werklozen. Het aantal vacatures was 105. Een jaar eerder kwam men nog tot 178. In augustus werden 334 werklozen ingeschreven. Dat ondanks dit hoog aantal nieuw ingeschrevenen de werkloosheid toch iets afnam, noemt de directeur van het arbeidsbureau een niet on gunstige ontwikkeling. Naar verhouding werden de jongeren het ergst door de werk loosheid getroffen. Van het totaal aantal werklozen was meer dan dé helft jonger dan 25 jaar, 362 mannen en 373 vrouwen. Het aantal werkloze schoolverlaters was bij de jongens 168 en bij de meisjes 180. In de bouw ging het in augustus om 208 werklo zen, in de metaal 113 en in de sectoren handel, kantoor en on derwijs 421. Behalve in de bloembollensector nam in vrijwel alle bedrijfsklassen de werkloosheid toe. Dit wordt met name ver oorzaakt door het weer naar school gaan van de vakantiewer kers. Circa tien kwekers werden geverbaliseerd wegens het in dienst hebben van illigale buitenlandse werknermers. Voor de komende maand wordt weer en stijging van de werkloosheid verwacht. De werkloosheid was in de gemeenten van het rayon Lisse in de maand augustus als volgt: 1980 1981 Hillegom 289 261 Lisse 308 332 Noordwijk 338 351 Noordwijkerhout 247 235 Sassenheim 181 177 Voorhout 91 90 Overigen 3 3 Totaal 1457 1449 LEIDERDORP Zuster Desideria kreeg gistermiddag uit handen van burgemees ter M.A. van der Have de ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De uitreiking vond plaats in de raadzaal van het Leiderdorpse gemeente huis. De zuster kreeg de onderscheiding voor haar werk op het gebied van de ge zondheidszorg. Afgelopen zaterdag vierde zij bovendien haar gouden professiefeest. Zuster Desideria werd op 2 februari 1909 als Apolonia Petronella Fase in Hazerswoude ge boren. Op 1 maart 1929 trad zij in bij de zus ters Franciscanessen. Op 17 september 1929 ontving ze haar kloosterkleed, op 17 septem ber deed ze haar tijdelijke professie, gevolgd door de eeuwige professie op 17 septemba 1934. Het Elisabeth Ziekenhuis, eerst in Lei den en later in Leiderdorp was 43 jaar larl het werkgebied van zuster Desideria. In sei tember 1934 behaalde zij haar diploma vej pleegkundige A. Een half jaar later volgde d kraamaantekening. Zuster Desideria was 3j jaar werkzaam op de operatiekamer. Oo{ voor dit werk volgde zij een opleiding. Ij 1956 behaalde zij het diploma stafcursus, dt staf-opleiding die nu kadercursus heet. Ij 1967 werd zij aangesteld als hoofd van de po likliniek heelkunde. In 1976 werd Zuster Da sideria gepensioneerd. Met acht medezuster! woont zij aan de Huijgensdreef 5 in Leiden dorp. Naast de zorg voor haar medezuster! doet zij veel aan bejaardenbezoek. LISSE Precisielanding door parachu tespringers. Dat is één van de nieuwe evenementen die de Harddraverijvereni- ging Lisse en omstreken op haar najaar sprogramma heeft staan. Het program ma voor de week van 18 tot en met 24 september is weer klaar en vermeldt ruim zestig verschillende activiteiten, een absoluut record. Naar verwachting zullen behalve de Lissenaren ook veel be woners uit de andere streekdorpen de feesten bezoeken. De spectaculaire demonstratie van de para chutisten begint zaterdag 19 september om half twaalf boven het cross-terrein Meeren- burgh. Tegen die tijd zal een Cesna 182 bo ven het terrein arriveren met aan boord vier parachutespringers. Op een hoogte van 700 meter peilen zij de wind met een lange rol crêpepapier en vervolgens zullen zij vanaf ongeveer 1.500 meter uit het vliegtuig springen om te proberen precies op de plaats te landen. Op de grond kan iedereen de moderne parachutes na de landing bekij ken, niet de bekende ronde bollen, maar vierkante 'vliegende matrassen'. Deze wer ken als een soort vliegtuigvleugel en zijn be stuurbaar, zodat de vliegers er behalve om hoog alle kanten mee op kunnen. Voor waarden om dit programma-onderdeel doorgang te doen vinden, zijn een bewol king op 700 meter of hoger en een niet al te krachtige wind. Het programma biedt verder nog een groot aantal activiteiten dat jaarlijks terugkeert. Vrijdag 18 september zijn er bijvoorbeeld weer de puzzelrit en de disco. De zaterdag wordt naast het parachutespringen onder meer gevuld met viswedstrijden voor de jeugd, de finales zaalvoetbal, de schilder wedstrijd, de viswedstrijd voor 60+'ers, een vaartocht voor gehandicapten en de krea- tief-inn, de crosswedstrijden en het najaars bal, dat dit keer in de gemeentelijke sport hal plaats vindt. Ook de rest van de week kunnen de bezoe kers kiezen uit tal van evenementen. Zon dag staan de familiewandeltocht door de Keukenhof, de fietstochten, de windhon- denrennen en het paardengebeuren op het programma. Al die zaken spelen zich af op het gemeentelijk sportpark. De volgende dag is er de najaarsmarkt op en rond de Ka naalstraat en 's avonds worden er spelletjes gedaan in nagenoeg alle zalen van Dinsdag wordt het lunapark geopend opl moment dat de bejaarden zich amuseren 't Trefpunt. Actie volop is er 's avonds J de autosteprace, de najaarsfeestenloop een prestatieloop. De jeugd komt woenj volop aan haar trekken tijdens de sport 's Avonds zijn er autoslalomwedstrijden] een trommeloptocht. Ter afsluiting vq feesten is de donderdag bestempeld harddraverijdag, de 109e draverij in 1 Voor de kortebaandraverij zijn al 47 den ingeschreven. Slechts dertig mogeij deelnemen aan het spektakel. O. Govers heeft gisteravond de eerste wedstrijd para pluhangen, die in het kader van de Sassenheimse na jaarsfeesten wordt gehouden, gewonnen. Hij bleef een minuut en twee seconden hangen. In totaal meldden zich veertig deelnemers. Tweede werd B. van der Kraan met 53 seconden en derde J. Waasdorp met 48 seconden. De wedstrijden worden vanavond en mor genavond voortgezet. Morgenavond heeft de prijsuit reiking plaats. De najaarsfeesten worden morgen afgesloten met touwtrekwedstrijden op de hoek van de Westerstraat en de Charbonlaan. Daaraan kunnen groepen van vier personen meedoen. Eerder op de dag, om zeven uur 's morgens, is er in het park een viswedstrijd voor dames en heren vanaf 16 jaar. Om half negen begint op het plein van de Kompasschool een wandeltocht over 10 kilometer. Voor volwassenen Is er om twee uur tobbe tje steken op het plein van de RK opleidingsschool aan de Prins Hendriklaan. Voor gekostumeerden zijn er ex tra prijzen. Tot slot Is er om half vier voor de jeugd tussen de 9 en 14 jaar ringsteken op de flets in het Koningspark. LEIDSCHENDAM Vesti ging van meer mensen in het gebied, meer voorzienin gen in de sociaal-culturele sfeer, of minstens handha ving van de bestaande, en vermindering van de ver keersdruk zijn de voornaam ste doelstellingen in het ont- werp-bestemmingsplan Damlaan 1982. Over het nieuwe door het stedebouw- kundig bureau OD205 te Delft ontworpen plan, waar aan in tegenstelling tot vori ge bestemmingsplannen vooraf geen bekendheid is gegeven is een hoorzitting gehouden in de hal van het raadhuis. Uitbreiding van het woningbestand zou kun nen gebeuren door de ont wikkeling van een nieuwe woonwijk in de Rietvink, het gebied tussen de Vliet en de Oude Trambaan. Verder door de bouw van woningen in de Klein Plaspoelpolder in aansluiting op het kanto rencomplex, door de bouw van woningen in het plan- Voorburgseweg en door het opvullen van open gaten, waarbij ook het gebied van de voormalige Pander-fa briek wordt gerekend. Uitbreiding van het winkelge bied kan niet van de gemeente komen maar wel zou het win kelapparaat meer uitbreidings mogelijkheden moeten krij gen. Vermindering van de verkeersdruk kan worden verkregen door de aanleg van de Verlengde Landscheidings- weg. Daarna zou kunnen wor den overwogen de Damlaan autovrij te maken, permanent dan wel op bepaalde dagen van de week. Omlegging van het dan afgenomen verkeer door de Rijnlandstraat en de Plaspoelkade, zoals door OD205 werd gesuggereerd, werd door enkele aanwezigen op de druk bezochte bijeen komst, onmogelijk genoemd omdat het hier om woongebie den gaat die geen grote ver keersdruk kunnen hebben. Fouten Ir. K. Vollmer van OD205 gaf tevoren een historische toe lichting op het plan voor het' eeuwenoude centrum. Hij noemde daarin meteen maar een serie in het verleden door het gemeentebestuur gemaak te fouten. Het moderne bank gebouw aan de Damlaan past volgens hem evenmin in de omgeving als de grote meu belshowroom op het Damplein en de enorme kantoorgebou wen in de Plaspoelpolder. Wethouder H. L. van Dongen hield de handen volkomen vrij wat de verwezenlijking van de plannen betreft. „Voorlopig al lemaal suggesties waar ieder een, bevolking, commissies en raad, nog zijn zegje over kan doen", aldus de wethouder die over het autovrij maken van de Damlaan nog zei ,je moet maar durven". Bij de vertoon de dia's vielen de schreeu wend-lelijke zonneschermen op het Sluisplein op waarover ook in de commissie voor o- penbare werken opmerkingen zijn gemaakt. Op een opmer king van een van de aanwezi gen hiervoor zei de wethouder dat het „uit de hand gaat lo pen" en dat het plein ook wat reclame betreft „in de toe komst in de gaten zal worden gehouden". In het honderd pa gina's tellende boekwerk over. het oude centrum zijn overi gens alle voor en tegens van alle „suggesties" uitvoerig uit eengezet. Vlietpromenade Het oude centrum moet goed bereikbaar zijn voor voetgan gers en fietsers maar ook voor het gemotoriseerd verkeer, al dus OD205. Daarvoor moet meer parkeergelegenheid wor den geschapen. Het Damplein zou een andere vorm moeten krijgen met misschien onder grondse parkeergelegenheid. Voor de voetgangers is boven dien langs de Vliet van Klein Plaspoelpolder naar en langs het woongebied de Rietvink een wandelroute gedacht, de Vliet-promenade waarover in Leidschendam ook al heel wat jaren wordt gepraat. Bij de molen De Salamander zou een insteekhaventje kunnen ko men. Op het aansluitende ter rein waarop ook de Villa Windlust (die op de Monu mentenlijst staat) is ruimte open gehouden voor een res taurant, een museum en een dienstwoning waarvoor echter eventueel ook de monumenten kunnen worden gebruikt. Over het bejaardencentrum Schoorwijck wordt gezegd dat bij nieuwbouw in de richting van de Oude Trambaan het gebouw geschikt kan worden gemaakt voor 1- en 2-persoons huishoudens maar dat het ook gesloopt kan worden waarna op het terrein woningbouw kan plaatsvinden. Voor de sportschool aan de Rijnland straat en het Wit-Gele kruis- gebouw zijn wijzigingsbe voegdheden opgenomen waar door ter plekke woningen en winkels kunnen worden gebouwd. Wethouder Van Dongen zei tenslotte dat het plan in de loop van volgend jaar definitief zal worden vast gesteld. Winkeliersrapport bij plan Damlaan LEIDSCHENDAM Voorzitter Aarts van de winkeliersvereniging Damcentrum heeft tij dens de hoorzitting over het ontwerpbestem- mingsplan Damlaan 1982 wethouder H. L. van Dongen een rapport „ter begeleiding van het bestemmingsplan" aan geboden. Het Damcen trum heeft een enquête onder alle 77 midden standers gehouden om te voorkomen dat het ge meentebestuur teveel re kening houdt met een in 1975 door de Haagse Ka mer van Koophandel ge houden detailhandelson- derzoek. Het gemeente bestuur heeft zijn beleid de laatste jaren hierop ingesteld en de gevolgen daarvan komen niet overeen met de wensen van de winkeliers. De totale omzet van het Damcentrum kan op 45 miljoen gulden worden ge raamd. Uit de groei van het personeelsbestand blijkt dat het oude cen trum „een duidelijke plaats naast Leidsenhage heeft verworven". Het aantal werkzame personen is de laatste drie jaar met 45 mensen gestegen tot 380. De bereikbaarheid per openbaar vervoer wordt in het rapport nihil genoemd en per eigen vervoer goed maar de parkeermogelijk- heden zijn slecht. LEIDSCHENDAM Bloe men en planten, die thuis door Leidschendamse kinde ren zijn opgekweekt, vor men het middelpunt van de jaarlijkse tentoonstelling „Eigen Kweek". Deze expo sitie wordt op 18, 19 en 20 september gehouden in de auto-showroom aan de Prin ses Carolinalaan 2. Naar aanleiding van het gou den jubileum van de Leid schendamse afdeling van het Rode Kruis is het motto van het evenement „Voor Elkaar". Dat thema wordt ook weer spiegeld in door kinderen ge maakte tekeningen en werk stukken. Voorts zijn aanwezig: de Leidschendamse Vrijwillige Brandweer, het Jeugd Rode Kruis, de Fotokring, de Land en Tuinbouwvereniging (in clusief demonstratie kaasma ken) en de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De laatste geeft een openbare les in bloemschikken. Het ei giebedrijf laat in een s| zien hoe men zuinig kan met energie en de Tuinbo school richt een mini-kinl boerderij in. Een „echte" ker toont een eveneens „i te" bijenkorf. Hij laat dan lijk zien hoe honing en bi was totstandkomt. De Mil raad Leidschendam heeft stand met levende ratten, wijl ook de volkstuinvei gingen acte de présence ge De verkenners komen een monstratie geven over pa constructies. Ook kunnen kinderen meedoen aan groot ganzebordspel, aan maken van stempels en b droogbloemen. De tentoon ling wordt vrijdag 18 sepl ber 's middags om vijf door burgemeester De Vr geopend en is dan tot n< uur open. De volgende d£ de showroom open van ééi vijf uur 's middags. De gang is gratis. ADVERTENTIE wt(tMMMïMtmmtmïkïliïitMitïiti (Bekendmaking) van 3000 stuks Gedwongen, ter vereffening van openstaande belasting-schulden buitenlandse crediteuren, hebben een aantal importeurs een direk opdracht gegeven aan de PERZEN GIGANT, hun enorme voorrade rechtstreeks aan publiek en h.h. handelaren ten gelde te maken donderdag 17sept.vrijdag 18sept.en zaterdag 19 sep 9.30-21.00 uur 9.30-18.00 uur 9.30-17.00 uur Zonder opgelden of andere bijkomende kosten! Uitsluitend tegen kontante betaling, giro of bank betaalkaarten reserveren mogelijk tegen een aanbetaling van 20%. Alle maten en soorten o.a.: Perzen, Chinesen, Naïns, Keshan, Bidjar, Isfahan, zijden Ghoms etc. Zware Marokkaanse one Berbers 300 x 200 ODD," salon maten v.a. OS3 240 x 170 565 ,- onder de eettafel v.a. 450 Tevens een zéér groot aantal zeldzame heleggings tapijten, leder tapijt handgeknoopt met certilikaat van echtheid. SPUI 2 DEN HAA (naast het Binnenhof) Tel.: 070-64 5216 •WtiliPjiWui

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8