Joop Visser is het gezeur moe en ptaptmet nog veel babbels op Helpende hand voor aspirant ondernemers brieven van lezers ^GÏÖ WERKBOEK BIJ KAMER VAN KOOPHANDEL Kleurige opening bibliotheek Morskwartier LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1981 PAGINA 5 Foto rechts:Vi88or in een voortreffelijke conceptie van caricaturist Joop Walenkamp. Foto links:Joop Visser, zittend bij z'n bak die hij nooit beu zal worden met zijn jongste kleindochter Tamara op de schoot IMMl Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. klussenman op de beurs van anderhalf miljoen. „De ouwe baas, zeggen ze nu; maar Joop Visser wordt nog steeds gewaardeerd bij het jonge spul in zijn voormalige werkplaats. Ik heb geen school gehad. Toch maar lekker gepresteerd. Probeer dat maar eens, vandaag de dag. Hoewel ik stil sta voor een ander die beter is dan ik". Och ja: Joop vond zijn gedecoreerde weg wel. De Femina-directeur zei eens in een stampvolle Ahoyhal („ook voor die grote beurs heb ik fijn mogen werken"): daar ziet u de man zitten die dit gemaakt heeft, Joop Visser. En daar zaten allemaal burgemeesters bij". Anders zal Visser toch niet worden; „mijn vrouw heeft 't niet makkelijk met me gehad, want het werk ging vaak vóór. En dan de lekkere borreltjes: gezelligheid kent geen tijd". Juist, dat was Joop, artiest en gevoelige mens. „Joop", zei Jan van Zijp, de Leidato- secretaris, „Joop, je bent een gevoelige mens". „Vroeger vond ik het veel gezelliger dan tegenwoordig. Ik genoot van iets goeds in de optocht en nam er een borreltje op. Als in de hemel was ik, als de 3 oktoberoptocht langzaam door de Hogewoerd trok; sprong als een kind achter de ramen. Ik zat daar met een zwager van me en bij elke optochtwagen met een prijs zeiden we: daar drinken we een borreltje op! Maar het kwam voor, dat bijna al die wagens van me een prijs hadden gekregen. Dan zei m'n vrouw: joh, wat doe je nou toch! Ik zei dan: we hebben er weer één verdiend, vrouw.." Visser kan het niet laten, en hij is er niet eens beduusd van: „Een jongen van een klein schooltje: gefeliciteerd door de burgemeesters van Berlijn, Hamburg, Keulen, Rotterdam, Den Haag, Rijnsburg, Katwijk, Leiden. Dat is toch wat!" In de late dertiger jaren werd Joop, zonder embonpoint, eens nummer twee in de Leidse Singelloop, en z'n 10-jarige LEIDEN De Kamer van Koophandel heeft een project gestart waarbij aspirant ondernemers de helpende hand wordt gebo den. In samenwerking met een aantal mid denstandsorganisaties is een werkboek uit gebracht onder de titel 'Een eigen bedrijf be ginnen'. In het werkboek, dat bij de Kamer verkrijgbaar is, worden alle van belang zijnde zaken op een rijtje gezet Tevens be vat het een lijst van instanties en adviseurs waar een beginnenend ondernemer mee te maken kan, of wil, krijgen. Onderzoek heeft uitgewezen dat 50% van de nieuwe ondernemingen na vijf jaar de strijd Brieven graagkort en, duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ihgezon- den stukken te bekorten. moet opgeven. 20% van de slachtoffers valt in het eerste jaar. Na zes jaar is meestal niet meer dan 40% over. Onvoldoende voorbereiding blijkt niet zelden de oorzaak te zijn van het mislukken, zo schrijft de Kamer. De inhoud van het werkboek bestaat uit drie gedeelten: (1) Oriëntatie-fase, (2) Financieel-or- ganisatorische opzet en (3) Realisatie. In deze drie hoofdstukken komen zaken aan de orde als belastingen, personeel, vestigingsplaats en subsidiemogelijkheden. Het werkboek is gratis verkrijgbaar bij de Kamer van Koophandel, Stationsweg 41 in Leiden. Voor aanvullende in formatie kan men bellen naar de heer R.H.Kreuse tel. 071-144741 tst.37. Leidse Balletschool overnam van mijn dochter, An ter Haar-Pasman, en dat er „toen nog maar 30 leerlingen over gebleven waren". Ik herkende mejuffrouw Briër direct weer. Als moeder van An ter Haar- Pasman mijn dochter was de oprichtster van de school en leidde deze vele jaren lang met erg veel succes weet ik, dat Marjolein mijn dochter steeds de grond ingetrapt heeft. Ik kan er nog woedend over worden als ik denk aan de lelijke dingen die Briër over An vertelde. De nu ver wijderde pedagoge was een leerling van An en door mijn dochter werd ze in staat ge steld les te nemen aan de Rot terdamse Balletacademie en later mocht ze aan het Rapen burg ook lessen geven. Toen mijn dochter 14 jaar ge leden naar Zeeland verhuisde, liet ze geen 30 maar bijna 350 leerlingen achter. De balletuit voeringen, die An met haar leerlingen verzorgde, trokken steeds uitverkochte zalen. Marjolein Briër zou de good will van de school kopen voor 5000 gulden. Die heeft ze nooit betaald. Ook de balletpakjes en maillots, die niet van haar waren, gebruikte ze ten eigen bate. Zolang ze An nodig had, was het liefde en hartelijk heid, daarna zwaaide Briër om. Toen An weg was, haalde Briër Ans foto van de muur en verscheurde deze. Tegen de kinderen zei ze: „Zo, en nu krijgen jullie „echte" balletles sen...". Ik vind het voor Briër be roerd, dat het zo met haar is gegaan. Laat ze emotioneel wezen, maar ze kreeg wel loon naar werken. Dat mag toch ook wel eens gezegd worden. Mevr. H. M. Pasman Leiden. Ballet In het Langs Omwegen-artikel van afgelopen zaterdag over Marjolein Briër en het vertrek uit „haar" Leidse Balletschool, werd ik tot mijn grote ergernis getroffen door een uitlating van mejuffrouw Briër. Ze ver telde, dat ze 14 jaar geleden de IIDRUKKE GRONDLEGGER VAN LEIDATO, CORSO'S EN ANDERE OPTOCHTEN S3 Visser, Leids ameman, houdt er mee i. Een haast ongenadige •dachte voor degenen die dch, actief of passief, met ?deoeten' corso's en andere ve itochten bezighouden. >en isschien een opluchting 3tit >or weer anderen, die nnen het versierdersvak evolutietheorie inhangen. Geen hevig anspirerende Joop meer, »en gehaaste man op de T jpmfiets (want in een auto >n hij zich niet Mincentreren, en van die ngen meer), geen huim, geen ellenlange ei-alen meer. Afgelopen. ufat Joop een, twee, drie ar geleden al aankondigde, tat hij nu echt doen. Niets ►en, wil hij zeggen. De eidato, deze week zich voor luitwintigste keer aan Jan W alleman presenterend, ze; ïrliest een stut en steun en 'lil in mede-oprichter van de on :urs. Joop Vissers leven zal ch van nu af aan bewegen issen de grote „bak", aarin, thuis aan de ogewoerd, talloze vissen in kleurig bestaan leiden, de sta-caravan, ergens in voorduinen bij oordwijkerhout uitendien zal Joop L ibliekelijk lezingen blijven ouden over de bakken, ^op immers weet daar alles 0_-n en de aquaritis raakt hij ooit meer kwijt og één keer wil Visser j-aag voor het voetlicht. Dat lag je gerust wel weten. „Ik nu biina 56 jaar", vertelt een glas groene monade heffend in de reiifichting van zijn vissen. ?p. Ach nee, dat kan natuurlijk liet Nee, ik ben bijna 66. >n heel leven met slapeloze :hten. Ik ga die nachten nu inhalen". De man die 20 terug met oud-collega lem Ziegelaar en ideren de kop van de J^uishoudshow afbeet, -fltireert nu werkelijk. Hij il zich niet meer tussen eulen en Parijs, of zoiets, tewegen. Niet meer draven ;an de ene optocht naar het 'odere corso. Joop mag nu itblazen. (et Rijnsburgs corso heeft vooral erg veel ildoening gegeven. Meneer nmes en meneer ■uwenburg van de Flora en mij groot gemaakt buiten gebracht. De fe|eidato heb ik zelf groot laakt. Dat mag u gerust weten. Rijnsburg me contacten op met de NCRV, de Rooie i laan. Daar heb ik decors gebouwd. Als ik van de p de tak spring, of de van het verhaal moet u me dat niet 'alijk nemen, want zo ben Geboren: Mohamed z. v. anl en F. Meftah, Uesbeth Pe- Helena Catharlna d. v. H. G. en M. H. M. Hoek, Desirée d. Mair en T. Bosman, Edwin z. J. C. Rijsbergen en H. C. Zwel- Chrlstlan Willem Rudolf z. v. W. van Rooljen en R. Zacharias, a d. v. N. Hartman en M. C. H. Ik, Elisabeth Theodora d. v. J. Wolff en C. Zandbergen, Floris itlaan z. v. R. C. van Dijk en A. ;ant, Jan Willem z. v. W. J. A. J. Brussee, Laura d.v. R. Burgh en Y. L. Hazenoot, G. J. Beljk en M. Hazenoot, ma Wllhelmlna Agatha d. v. C. te en A. D. Honders, Harry z. v. in Kooten en M. E. Kosteren, i|e Hendrina Johanna d. v. K. E, J. F. van Lohulzen, Pa- c 1 Cornells Wilhelmus z. v. P. J. M. 'Maastert en V. A. Boutier. Johan- Ironella Maria d. v. J. G. M. en M. A. M. van der Voort, v. M. E. M. Debelr en F. H. P. Theodorus Pleter z. v. B. J. en L. W. Krasenberg, Sophie ilia Rosa d. v. P. P. M. M. Witt en M. A. Wlersema, Melek d. v. Jak en S. Atak. Rens z. v. C. Faas dfl' Poppe. Jasper Jacobus z. v. H. '"os en J. Protzmann, Klmberly d. v. C. C. Verplancke en H. H. leemskerk, Pleternella d. v. P. ihand en W. P. van DuIJn, Yourl dfliaan z. v. G. W. J. Hijlarldes en E. NJt, Ivo Franclscus Jozef z, v. W. Beugelsdljk en Y. S. M. Huijs, Franclscus Jozef z. v. W, P. E. lelsdljk en Y. S. M. Huijs, Dlede- ürnella Mlkundlm d. v. D. A. M. It en A. I. Albers, Roel z. v. T. J. 'lermans en C. E. van Dlest, Ste- j Ps Joseph Klaus z. v. C. J. K. Mo- '■""ip en M. P. Witteman, Stefan i Cornells z. v. M. C. J. de 't en H. Greven. nWeden: W. D. La Pierre, geb. 10- '21 man; C. J. Laterveer, geb. 13- '95 man; C. Blijteven, geb. 14-4- 3 man; M. C. E. van Mourik, geb. •1912 vrl. echtg. van F. J. de al; W. Hoogerwerf, geb. 24-6- '2 vrl. geh. gew. met A. A. Wan- Jöt: L van der Niet, geb. 17-9-1912 achtg. van W. de Bruin; H. Zaal- 'fl.fleb. 29-4-1904 man; L. F. C. ider Hoeven, geb. 14-9-1926 man; van der Werken, geb. 18-12- man; A. van der Vos. geb. 7-3- vrl. echtg. van J. Massaar; J. J. Bruin, geb. 13-1-1889 vrl. geh. ••met J. van Gameren; L. Roosen- W, geb. 15-5-1911 man; O. Huls- flob. 30-12-1890 man; M. N. van Os, geb. 26-10-1969 f E- Binnendijk. geD. 18-10-1902 JjJJ* N. Bodegraven en Y. M. H. Met de opening van het filiaal van de openbare bibliotheek aan de Robijn- straat 4 heeft Leiden in drie jaar vier nieuwe bibliotheken gekregen. Wer den eerst het Noorderkwartier en de Merenwijk aan een nieuwe biblio theek geholpen en de Centrale in het fraaie gerestaureerd onderkomen in het Heerenlogement ondergebracht, gistermiddag was het Morskwartier aan de beurt. Wethouder P. Schoute trok onder grote belangstelling met de heer Boeff een inwoner van het Morskwartier een gigantische veelkleurige strik open. De strik was om het gehele filiaal heen gespannen en symboliseerde het „cadeau" aan het de wijk. Volgens de wethouder hoeft het bibliotheekwerk In het ka der van de bezuinigingen op de be groting voor 1982, maar 27.000 gul den In te leveren en dat is aanmer kelijk minder dan andere werksoor ten. De Leidse bibliotheken hebben echter nog maar één wens: een fi liaal in Zuid-Oost. De wethouder ant woordde dat het „de aandacht van de gemeente blijft houden". De wet houder bood de architect van het gebouw, W. den Haring, een penning aan. arbeidzaamheid van Visser bepaald. Zijn ervaring en inzicht straalden uit tot in Berlijn. „Om mijn verdiensten op aquariumgebied werd ik ere-burger van Berlijn, ere lid. Ik word daar nog steeds ontvangen als een prins". Prins Joop werd ook ere-lid van Nederlandse en Duitse aquariumbonden. Eens maakte hij de kampioensbak van de wereld, want het hoogst bereikbare in Nederland was tevens internationaal het allerhoogste. Elders schijnt men niet zo vreselijk bak- minded te zijn. Toen Joop ere-lid van Berlijn werd, of ere-burger, van de stad met de beer, kreeg hij een porceleinen beertje. „Dat ding ben ik kwijtgeraakt. Mag ik gerust wel zeggen. Heel erg jammer, want toen ik om een ander vroeg, later, zei men in Berlijn: o nee, meneer Visser, dat gaat niet. Dat beertje is zo zeldzaam. Dat kregen alleen Kennedy en Churchill, en ook ik, als cultureel". De oud-koning der bakken geeft lezingen in het hele land. „Dat doe ik nog veel. Nu weer naar Roozendaal, voor m'n hobby. Praten over het inrichten van de aquariums. Vind ik gezellig, en de mensen vinden het leuk. Zes aquariumtentoonstellingen heb ik gehouden, waarvan vier in Leiden. Ruim een kwart miljoen mensen heb ik naar Leiden gehaald; de horeca voer daar wel bij: 7000 mensen op één zondag, om naar planten en visjes te komen kijken in de Hortus". Na de hak weer de tak. Visser heeft ook kritiek gehad. Op de Leidato luisterde hij daar naar. De Het Leidato-bestuur in vroeger tijden, nog in de Stadsgehoorzaal, maar wel al met de volle koelkast binnen bereik: v.l.n.r. J. Visser, W. Ziegelaar, J. Wolfslag, P. Versteeg, G. Langezaal en G. Hofenk sr. kleinzoon vestigde dezer dagen het wereldkampioenschap paraplu-hangen in 2 minuten en 30 seconden. Ook zo'n doordouwer en doorhanger als z'n grootva. „Ik heb nu last van m'n voet. Daar heb ik een spoortje onder zitten. Moet weggehaald worden. Een spoortje, een beentje dat als een zijspoor is uitgegroeid; omdat ik te lang gestaan heb in mijn loopbaan'Komende vrijdag wordt deze stuwende kracht uitgeluid door het Leidato-bestuur, in de receptiekamer van de Groenoordhallen, 's middags van 5 tot 7 uur. Ook het Reclameburo Joop Visser biedt zijn oud-patroon deze receptie aan. Twee vliegen in éen klap, tijdens de beurspauze. Krijgt jachtige Joop ook eens andere handen te schudden dan alleen maar die van burgemeesters. En, later, bij z'n grote, feërieke bak, zal-ie ook wel even naar adem zitten happen, met een goed glas grenadine in de hand. ik nu eenmaaL Kijk, als ik A zeg, zeg ik ook B; ik hou niet van ontevreden mensen. Ik heb m'n werk goed gedaan. Op mezelf ben ik erg slordig, maar voor m'n bedrijf ontzettend precies. Hoe is het mogelijk!, zegt m'n vrouw weieens". Joop was een slagerszoon; vader was een nauwgezet man die op de kleintjes lette. Toen Joop nog een Joopje was, had hij geheel geen interesse in het uitbenen. Hij zag in de Morsstraat de Grote Optocht voorbij trekken en dacht: zoiets wil ik later ook gaan maken. Maar er was in het grote gezin geen geld voor een academie. Eén zoon mocht machinist worden, een andere kwam op een gemeente-secretarie terecht. „De rest moest maar kapper worden, bakker of slager, of wat dan ook. Het was een gezellige boel thuis, met al die slagers, die wel wat meenamen. Ik zat toen al vrij veel te tekenen. Een self made man dus. Ik ben een doordouwer die zich niet gauw van 't stuk laat douwen". „Je had rechercheur moeten worden Joop, zeiden ze: je hebt alles zo gauw door. Joop weet 't wel, zeiden ze. Ik heb een instinct voor allerlei zaken die je rondom je ziet. Op vakanties, waar dan ook, zag ik leuke dingen die ik voor een corso verwerkte. Hè, ben je nu tóch weer aan het werk, zei m'n vrouw dan. Mijn vrouw is heel anders, veel rustiger ook dan ik. De laatste tijd ben ik van lieverlee dagen niets gaan doen. Dat was wennen. Ik kon meer aan 't aquarium knoeien, of me met filmpjes bezighouden. M'n schoonzoon Herman Roedoe heeft het grote bedrijf overgenomen, mijn dochter Marion tekent, en ze doen het met hun medewerkers heel erg goed, mag ik wel zeggen". Laat Joop Visser maar praten. Over de Leidato, bijvoorbeeld. „De oudste medewerker die nu weggaat; 17 jaar zat ik in het bestuur. Eerste Leidato: 25 vliegtuigjes in de lucht, of, bij een andere gelegenheid, rijtuigen op straat. Ook was er een opening met een optocht van alle standhouders, een stoet die de hele stad in rep en roer bracht; de kop en de staart konden elkaar niet meer passeren". Dat moet een prachtig voorbeeld zijn geweest voor de 3 oktoberoptocht „En die beurzen vroeger hè, met artiesten van de kleine k. Dat is nu niet meer, want ze trokken zo het publiek van de stands weg. En daar is een beurs niet voor, hè Het comité maar overal speuren naar goede ideeën. Vorig jaar keken we in Tirol of we een Tiroler feest in Leiden konden bouwen. Zo'n beurs moet goed draaien, nietwaar. Het hele jaar door elke week vergaderen. Ik zelf had het bij-gebeuren in handen, de artistieke kant". Joop en het bij-gebeuren; bedrijvig manusje die van een grap hield en met wie je ook wel een grap kon uithalen. Vaarwel Leidato, zegt Visser, vaarwel Joop, zegt de Leidato. „Ik kan niet meer tegen 't gezeur aan m'n hoofd. Nee, nou niet meer". Visser mijmert vanaf een spiekbrieQe verder. „Ik ben niet arm, ben niet rijk: ik heb 't goed. Waarom blijven doordouwen, op mijn leeftijd? Laat anderen het nou maar doen. Ik heb 't erg goed gedaan, zegt iedereen, dat mag ik eerlijk zeggen. Ik hoor veel: nou, meneer Visser, dat u nog maar lang van uw tijd mag genieten, want u hebt er voor gewerkt. Dat vind ik fijn om te horen, dat mag u gerust wel weten". Aquariums hebben, overigens, goeddeels de

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5