Bewoner vreest voor ernstige verzakking na dempen Sluis REGIO >4 Gemeente draagt bij in onderhoud Hoogmadese Molen Folder over nieuwe subsidieregeling voor monumenten Onroerendgoed- belasting Alphen stuit op bezwaren Welzijnsraad Ter Aar formuleert kwaliteitseisen REGI0(J0UR)NAAi REGIOUOURINAAI Alphen gaat aanps jeugd coördinerei LHDSE COURANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1981 ONDERZOEKERS SPREKEN ELKAAR TEGEN NIEUWE WETERING Volgens het Drie- bergse Technisch deskundig onderzoeksbu reau kan het dempen van De Sluis desa streuze gevolgen hebben voor de bestaande bebouwing in het dorp. Het Driebergse bu reau verrichtte zijn onderzoek op verzoek van de heer P. van der Knijff, die aan de Noordveenweg in de directe nabijheid van de Sluis woont Demping van de Sluis is vol gens de gemeente Alkemade nodig voor het aanleggen van een parkeerterrein. Van der Knijff ziet echter meer in een alternatief plan, dat demping overbodig maakt en na delige gevolgen buiten de deur houdt Van der Knijff vindt geen gehoor. De gemeente beschikt immers ook over een rapport. Daarin wordt echter geconcludeerd, dat dempen geen schadelijke gevolgen voor de bebouwing oplevert Ten einde raad heeft de ongeruste bewoner zijn huis te koop aange boden bij de gemeente Alkemade. 'Laat die het risico maar lopen', zo redeneert hij. Zoals bekend zal de Sluis gedempt worden om de aanleg van van een flinke parkeerplaats na bij de Regenboogschool mogelijk te maken. Daar het gemeentebestuur van Alkemade nogal wat technische problemen ten aanzien van de grondconstructie verwachtte, heeft het een uit voerige studie laten maken door het Leidschen- damse Ingenieursbureau Fugro. Dat bureau concludeerde dat het dempen van de Sluis zeer wel mogelijk is zonder schade aan de belenden de percelen aan te richten. Hiertoe stelt men voor het slib uit de sloot te verwijderen en daarna het geheel in dunne lagen op te vullen met flugsand. Om schade aan de omliggende huizen te voorkomen dient het terrein binnen vier meter niet of zo min mogelijk te worden opgehoogd. Van te voren zal de bouwkundige toestand van de huizen uitvoerig vastgelegd worden. De heer Van der Knijff blijft, ondanks de grote zorg waarmee het werk van gemeentewege be geleid wordt, ernstig bezorgd ten aanzien van de plannen en hij weet zich gesteund door de conclusie van het Driebergse onderzoeksbu reau. Deze onderzoekers waarschuwen voor zo genaamde 'onder kleef', dat kan ons taan door De Sluis In Nieuwe Wetering. inklinking van het veen, waardoor het veen aan de heipalen gaat kleven. De palen die op zandplaat staan, ontlenen een deel van hun draagvermogen aan de kleef in het veenpakket Het resultaat kan zijn, dat de opzetters van de palen getrokken worden of zelfs breken. Bu reau De Prouw verwacht een te grote zijdeling se druk op de heipalen door het aanbrengen van een flinke hoeveelheid flugsand in de Sluis. Een ander probleem, dat zich volgens het bureau kan voordoen, is een afbuiging van het grondwaterpeil door afdracht van het water aan de Noordveensepolder, die twee meter la ger ligt In de zomer is dat verschil overigens nog groter. De afdeling Openbare Werken van de gemeente ziet dat laatste, door De Prouw voorziene probleem, als niet reëel, omdat de Noordveenseweg een waterkering is, hetgeen aan de situatie niets zal veranderen. Naast de genoemde technische problemen verwacht Van der Knijff bij het dempen van de Sluis gevol gen als stank- en geluidsoverlast verkeerson veiligheid en het verliepen van het recreatieve karakter van het dorp. Van der Knijff begrijpt niet goed waarom het gemeentebestuur niet voor één van de alterna tieve plannen voor aanleg van een parkeerter rein nabij de Regenboogschool heeft gekozen. Het door hem bedoelde plan behelst de aanleg van een parkeerterrein achter de oude school. In dat geval zouden ook de woningen aan de Sluis ontsloten worden. Bovendien meent hij dat het nu geplande terrein voor 25 auto's te klein zal blijken bij speciale gebeurtenissen in de school. Daar voegt Van der Knijff aan toe, dat het bestaande parkeerterrein goed en bo vendien goedkoper is. Tijdens een onlangs ge houden zitting van de commissie bezwaar en beroepschriften stelde Van der Knijff de ge meente van zijn bevindingen op de hoogte. Daarop volgde een bespreking tussen de advi seurs van Van der Knijff en de directeur van Openbare Werken. Dat onderhoud leverde een patstelling op: de gemeente houdt vast aan haar rapport en Van der Knijff zweert bij de bevin dingen van het Driebergse bureau. De ongerus te bewoner van de Noord vee nseweg blijft de toekomst van zijn woning somber inzien en heeft zijn huis ten einde raad te koop aangebo den bij de gemeente. Jeugdraad op kamp ZOETERWOUDE De jeugdraad in Zoeterwoude organiseert vrijdag tot en met zondag een kampweek- einde voor jongeren van 15 jaar en ouder. Het program ma omvat diverse activitei ten zoals een strandwande ling, dropping, 'Chinezen', sport, etc. Ook zullen de jongelui aan dacht besteden aan het ver-' schijnsel 'verslaving'. Via dis cussie, rollenspel en collages wordt het jeugd-probleem van deze tijd met elkaar behan deld. Vrijdag om half zes ver trekken de deelnemers vanaf „Ons Huis" per fiets naar cam ping „Soleil" in Noordwijk, waar de tenten zullen worden opgeslagen. Zondag rond de klok van zes uur wordt het ge zelschap weer terug verwacht in Zoeterwoude. Hoogmadenaar wordt priester HOOGMADE Mgr. A.J. Simonis, bisschop van Rot terdam zal zaterdag 24 okto ber Hoogmadenaar Thijs van Zaal met vijf anderen tot priester wijden. Thijs van Zaal (33) studeerde onder meer in Stoutenburg, Leeuwenhorst en aan Amster damse Katholieke Theologi sche Hogeschool. Na het beha len van zijn doctoraal examen werkte hij in het Italiaanse Frascati. Aansluitend bracht hij een jaar door in Rolduc en was stagaire in Dordrecht, waar hij op 4 juli van dit jaar tot diaken werd gewijd. Sinds die datum is hij werkzaam in de parochie H.H. Petrus en Paulus in Leidschendam. Ledental historische vereniging Woubrugge verdrievoudigd WOUBRUGGE Het leden- tal van de historische vere niging „O.C. van Heinessen" is het' afgelopen jaar ver drievoudigd. Dit deelde de voorzitter van de vereni ging, H. Bosman, gistera vond mee tijdens de jaarver gadering. Voor het komend seizoen staat een aantal activiteiten op het programma zoals een tentoon stelling over veldwachter-ar chivaris O.C. van Hemessen naar wie de vereniging is ge noemd. Hoogtepunt van de bij eenkomst vormde de lezing van de heer Bouwman van het archief van het hoogheem raadschap Rijnland. Hij ging in het bijzonder in op de ge schiedenis van de ontginnin gen in Rijnland en de onge veer 200 polders met elk hun eigen waterhuishouding. Na de pauze vormde de kwaliteit van het water in het gebied van rijnland onderwerp van bespreking. De Hoogmadese molen aan het Noordeinde. WOUBRUGGE Tijdens de vergadering van morgen avond moet de raad beslissen over een uitgave van 150.000 gulden. Eén van de kredieten is een bijdrage in het onder houd van de 'Hoogmadese Molen'. Enige tijd geleden verwierf de Rijnlandse Molenstichting de aan het Noordeinde gelegen 'Hoogmadese Molen'. Al spoedig bleek dat de molen aan een flinke onderhoudsbeurt toe was. De kos ten voor dit herstel werden geraamd op 26.000 gulden. De stich ting krijgt hiervan 5600 gulden als onderhoudssubsidie. Omdat er geen sprake is van restauratie, moet de stichting de verdere kosten zelf dragen. Dat gaat de draagkracht echter te boven en men heeft Woubrugge dan ook om een eenmalige subsidie van 5000 gulden gevraagd. Aangezien men de molen graag wil be houden hebben de commissies financiën en welzijn zich reeds positief over de aanvraag uitgelaten. Verwacht wordt dat ook de raad akkoord zal gaan. Voorts moeten de, raadsleden zich buigen over de verbetering van de toegang van de algemene begraafplaats. B en W hebben voorgekend dat met de aanleg van een nieuwe brug en aanpas sing van het toegangspad een bedrag van 30.000 gulden gemoeid is. In de toekomst zullen nog gelden gevraagd worden voor re novatie van de aula en de aanschaf vein meubilair. STREEK Het provinciaal bestuur heeft een folder uit gebracht over de nieuwe subsidieregeling voor monu menten. Die regeling is 1 ja nuari ingegaan en verschilt nogal van de oude; het is niet meer vanzelfsprekend dat de provincie subsidie verleent voor restauratie van monumenten als het rijk dat ook doet De provin cie voert dus vanaf 1 januari een geheel eigen beleid. In verband met de beperkte financiële middelen zal de provincie voor de komende ja ren alleen subsidies geven voor beschermde woonhuis monumenten en beschermde boerderijmonumenten. Voor de verschillende categoriën hebben Gedeputeerde Staten (GS) ook de subsidiepercenta ges aangegeven. Voor be schermde kerkelijke, kasteel- en landhuismonumenten wordt tweeënhalf procent van de restauratiekosten gesubsi dieerd met als maximum be drag 100.000 gulden. Voor be schermde woonhuismonumen ten, beeldbepalende panden in ls- of r beschermde stads- zichten die worden opgeknapt in het kader van een rehabili tatieplan en beschermde boer derijmonumenten geeft de provincie zevenenhalf procent subsidie voor restauratie. Die bijdragen zullen ten hoogste 10.000 tot 15.000 gulden zijn. De overige beschermde monu menten of beeldbepalende panden krijgen hooguit tweeenhalf procent subsidie met een maximum van 10.000 of 5.000 gulden. GS stellen uiteraard wel een aantal voorwaarden. Zo moe ten de monumenten eigendom zijn van een persoon die ook de gebruiker ervan is, een kerkgenootschap of een stich ting zonder winstoogmerk, die het behoud van het monument als doel heeft. Bovendien moet de subsisie-aanvrager garan ties geven over het voltooien van de restauratie, de tijds duur die het in beslag neemt, en dat na afloop van de restau ratie het monument goed wordt onderhouden. Subsidie aanvragen voorzien van een restauratieplan in drievoud en een begroting moeten worden ingediend bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland Ko ningskade 1 in Den Haag. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente krijgt op het ogenblik regelmatig bezwaarschriften binnen die gericht zijn tegen de hoogte van de onroerend-goedbe- lasting. Tot op heden is er slechts één bezwaarschrift' gegrond verklaard en is het bedrag verlaagd. Op 1 januari 1979 zijn alle toen bestaande huizen in Alphen getaxeerd en werd de aanslagwaarde bepaald. Nu de ver koopwaarde van de huizen over het algemeen fors gedaald is verbazen veel huizenbezitters zich over de geschatte waarde voor de aanslag en gaan in beroep. De taxatiewaar de van 1979 is echter voor vier jaar vastgesteld. Toen wer den ook de tarieven verlaagd zodat bij herwaardering toch geen forse verhogingen voorkwamen. Als de gemeente nu weer zou gaan herwaarderen zouden de tarieven toch weer omhoog moeten-, de gemeente heeft een bepaald inkomen uit de onroerend goed-belasting en dit moet gelijkblijven. TER AAR De Ter Aarse welzijnsraad vindt dat aan instellingen kwaliteitseisen moeten worden gesteld, al vorens de gemeente over gaat tot het verlenen van subsidie. Deze eisen zouden dan onder meer de groeps grootte, de kwaliteit van de leiding, de wijze van organi satie, het betrekken van de deelnemers bij het beleid van de instelling en dergelij ke moeten betreffen. Tijdens een vergadering be raadde de Welzijnsraad zich gisteravond over de samenstel ling van een ontwerp-regeling hiervoor. Op sommige onder- delèn liepen de meningen uit een. Zo bleek een deel van de leden van de Welzijnsraad geen normen te willen aanleg gen voor een aantal openbare optredens van muziek-, zang en toneelverenigingen, terwijl een ander deel dat juist wel een goede zaak vond. Een rol daarbij speelde de overweging dat dan de passieve muziek- of toneelliefhebber dan ook echt is kan worden geboden en dat bovendien daarmee het be staansrecht voor een gesubsi dieerde vereniging ook beter zou komen vast te staan. Dis cussiepunt was ook of en zo ja in hoeverre de gemeente als subsidiegever de kwaliteit van leiding en personeel zou mo gen toetsen. Na uitvoerige be raadslaging werd besloten het college van B en W te advise ren de gemeente dit alleen te laten toetsen via een voor elke vereniging gelijke regeling. De regeling kwaliteitseisen zal te zijner tijd door de gemeen teraad worden vastgesteld. Dit geldt ook voor het „Welzijn- sprogramma Ter Aar 1981", waarover de Welzijnsraad woensdag 23 september' nog advies aan B en W uitbrengt. Kunstcursussen De kunstkring De Dissel in Leidschendam org. behalve muziek- en voordrachtavonden dit seizt twee cursussen. De bekende kunstschilder Hugo I meulen geeft vanaf vanavond een cursus tekenen, j beslaat 26 lessen, het lesgeld is afhankelijk vad aantal deelnemers, maar zal bij gebrek aan su&| niet gering zijn. Verder is er de bekende cursus riek be luis terea onder leiding van de heren Backei Westgeest Vrouwengilde Ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van bet 1 wengilde Leidschendam is er vanavond feest inp Dienstgebouw aan de Regthuyslaan. Wieke Muller t op met haar programs 'Geachte, lieve mensen...Iedi is welkom. Tevens wordt er informatie vertrekt ove gilde, een confessionele vrouwenvereniging die open voor alle vrouwen. Vanuit de evangelische inspiratie het gilde de vrouw bewust maken van haar specifieke in het gezin, de kerk en de maatschappij. Natuurgeneeswijzen De Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling 1 houdt vanavond haar eerste bijeenkomst van bet i we seizoen. In gebouw Sal va tori zal het onden 'Natuurgeneeswijzen' gezond zijn en blijven) woi uitgediept Spreekster is mevrouw L. Mandjes-Dij uit Bennebroek. De bijeenkomst begint om acht i Vluchtelingen De Chr.Gereformeerde Kerk organiseert vanavond in serbroek een thema-bijeenkomst over Vietnamese vim lingen. Om acht uur hoopt mevrouw Mijnders-Van H den een boeiende en actuele dia-serie te vertonen ovei werk van dr. Tallach onder de Vietnamese vluchteli. in de kampen van Honkong. Het thema van de avon Met de Bijbel op weg. Muzikale medewerking wordt leend door de zanggroep The Messengers, terwijl ds. Dijken een slotwoord spreekt. Kledingbeurs De Unie van Vrijwilligers organiseert vandaag de najaarskledingsbeurs in 't Trefpunt in Warm De verkoop wordt gehouden van 14.00 tot 16.00 uu van 19.00 tot 19.30 uur. De afrekening van de verko stukken volgt aansluitend. De prijzen worden in o leg met de aanbiedster vastgesteld en neit verko en ook niet afgehaalde spullen worden geschon aan de actie „Mensen in Nood". VW Katwijk Nu het zomerseizoen welhaast ten einde is, past het 1 wijkse VVV haar openingstijden weer aan. Met ingang deze week is het kantoor op werkdagen tussen negen vijf uur en op zaterdagen van tien tot drie uur geop Theaterreserveringen zijn op werkdagen mogelijk 10.00 tot 16.00 uur en op zaterdagen tijdens openingsi Kloosterfeest Het gouden kloosterfeest van Zuster Gemmaliene 1 van de Congregatie van H Carolus Borromeus wc morgen gevierd. Deze oud-inwoonster van Aarlani veen, geboren als Marie Rozenstraten, herdenkt feest in bet klooster 'Mariaburcht' aan de Troelstn de 787 in Den Haag. Ponyrijden De 17-jarige Christine Verhoog uit Hazerswoude heet nationale titel ponyrijden voor zich opgeëist tijdens strijden in Apeldoorn. Christine kwam met haar pony kal tot een puntentotaal van honderddertig. The Shoes Vanavond maakt de gedeeltelijk uit Hazerswoude komstige groep „The Shoes" haar opwachting in he levisieprogramma .Nederland Muziekland" van nica. De groep, die in de jaren zestig furore maa bestaat uit Wim Huis, de tweeling Jan en Henk steegen en Theo van Es. Sinds de Haagse Beatnacb zorgt „The Shoes", waarvan alleen Theo van Es ac in de muziek werkzaam is gebleven weer af en toe tredens. Zo stond het viertal een week of wat gele in bet Don Boscohuis in Zoeterwoude. ALPHEN AAN DEN RIJN Er moet coördina tie worden gebracht in de ac tiviteiten ten behoeve van jongeren in Alphen. Gecoör dineerd moeten dan worden het gebruik van accommoda ties, de inzet van beroeps krachten en de te organise ren activiteiten zowel in re creatieve als in vormende zin. Er moet een beroeps- het Poggenpohl-programma de CF 67/88. De gezellige sfeer van hout gekombineerd met de praktische voordelen van kunststof. Ook van deze Poggenpohl-keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. b.v. Gebr. RolfPs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoete rwoude-Rijnd (jk Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070-851308 kracht als coördinatoi den aangesteld. Dit st een interim-nota jeuj blematiek in Alphei deze nota wordt gestel de jeugdproblematiek- toekomst zal toeneme overlast zal toenemeni bleken is dat het aanti geren toeneemt In Alphen echter loopt I nog niet zo'n vaart n overlast in vergelijkinj andere Nederlandse sted overlast concentreert voornamelijk rondom de bare gebouwen en is ove Alphen verspreid, aldi nota. Het college van I meester en wethouders van deze nota kennis gei en zal haar ter kennis bi van de commissie voor si culturele zaken, de gem raad en de welzijnsraad, houder L. Kleingeld z| sprekingen voeren mi daarvoor in aanmerkin mende instellingen en; ken of uit een van de bij, stellingen werkzame be krachten een coordinate worden gekozen. V wordt in de nota voorg een nota gemeentelijk j renbeleid te schrijven. meester M. Paats en gei tesecretaris Minekus zij daar niet mee eens. In] van aan een nieuwe nj gaan werken moeten dj blemen praktisch en worden aangepakt. Regé op het doel af is het de* zorgen dat er opvang ii de jeugd, aldus de menit Paats en Minekus.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4