Vakmanschap herken je zo. Koningen deels voor werkende jongeren iOK-studenten geholpen door ankoop woningen Diamantplein Leidse ambtenaren met handtekeningen naar zusterstad Krefeld pflDEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1981 PAGINA 3 rDe zijden ladder De opera van Rossini 'De zijden ladder' door het Ge westelijk Orkest in samenwerking met de Nederland se Operastichting is afgelast. De voorstelling zou op 22 september om drie uur plaatsvinden in de Leidse Schouwburg. Drachtplanten De heer J.J. Speelziek, voorzitter van de landelijke Vere niging tot Bevordering der Bijenteelt, houdt vrijdagavond een lezing over 'Drachtplanten, bijen en honing' tijdens een bijeenkomst van de Leidse afdeling van de bond. De bijeenkomst wordt gehouden in het Hooglandsche Huys aan de Hooglandse Kerkgracht. De lezing begint om kwart voor acht. Amateurtuinders De Leidse Bond van Amateurtuinders houdt van 17 tot en met 20 september de jaarlijkse tentoonstelling in de Waag. Groenten, planten en bloemen, alle gekweekt op de volkstuinen, worden getoond. De openingstijden zijn: morgenavond van acht tot tien uur, vrijdag en za terdag van tien tot negen uur, zondag van twaalf tot vijf uur. De toegang is gratis. Majorettenconcours De speeltuinvereniging houdt zaterdag 19 september een majorettenconcours op het speelterrein aan de Anjelier- straat. Het concours begint om half elf met het opstellen van de 25 corpsen. De prijsuitreiking is om half zes. Afstand ter adoptie Onder auspiciën van de Federatie van Instellingen voor Ongehuwde Moederzorg (FIOM) gaat binnenkort een gespreksgroep van start voor vrouwen die na de bevalling afstand van hun kind hebben gedaan. Ook vrouwen die langer geleden afstand van hun kind heb ben gedaan, kunnen deelnemen. Belangstellenden kun nen voor informatie contact opnemen met het FIOM, Noordeinde 40b in Leiden tel. 144715. Talencursussen De stichting bevordering onderwijs aan volwassenen heeft een cursus Nederlands voor buitenlanders op het program ma staan. Aandacht wordt besteed aan spreek-, luister-, lees- en schrijfvaardigheid. De cursus omvat 24 wekelijkse bijeenkomsten van vijf kwartier. De stichting geeft een fol der uit waarin in een aantal talen de cursussen worden toegelicht. De folder kan worden aangevraagd bij de stich ting, Postbus 3170, 2301 DD Leiden of telefonisch: 140029 en 216826. Bloemschikken De stichting bevordering onderwijs aan volwassenen geeft een cursus bloemschikken. Tijdens elke les wor den bepaalde gróndvormen behandeld. Nadere infor matie over de cursus is te krijgen bij de stichting, Kruisbes 25, Leiden of telefonisch: 140029 en 216826. Bouwbedrijf Bij het Algemeen Verbond voor het Bouwbedrijf (A VBB) zijn onlangs weer diploma's uitgereikt. De kader- en on dernemersopleiding bouwbedrijf bestaat uit twee delen: de 3-jarige kaderopleiding uitvoering en de 1-jarige onderne mersopleiding. Voor de kaderopleiding uitvoering burger lijke en utiliteitsbouw slaagden uit de Leidse regio: A. Dui- vesteijn, G. Griekspoor, J. Haasnoot, J. van Leeuwen, J. Loef, G. Ouwehand., N. van der Plas, C. Ruigrok van de Werve, H. Verhave en J. Zwetsloot. Het diploma uitvoe ring grond-, water- en wegenbouw werd uitgereikt aan C. Omtzigt, J. Reijneveld en M. van der Spek. Het vakdiplo ma aannemer burgerlijke en utiliteitsbouw werd behaald door B. Aniba, J. Bodijn, J. Bolleboom, T. Chang, L. van Cromvoirt, F. van Gorkum, B. van der Heiden, J. de Hol lander, H. van der Horst, C. Jansen, T. Mooijekind, C. Ou wehand, H. Zonneveld, B. Zwetsloot. Het vakdiploma aan nemer grond-, water- en wegenbouw werd behaald door B. van den Bosch, W. Ouwehand, J. Stuifzand en E. de Vries. OM TEGEN BERUFSVERBOTE TEPROTESTEREN LEIDEN Een delegatie van vier Leidse ambtenaren trekt vrijdag naar de Duitse zustergemeente Krefeld om aan ober-bürgemeister Hauser een petitie en een lijst met handtekeningen aan te bieden. Zij willen hier mee protesteren tegen de berufsverbote waarvan drie Krefeldse ambtenaren de dupe dreigen te worden. De afgelopen dagen zijn er onder de Leidse ambtenaren een kleine 200 handtekeningen verzameld. „De ondertekenaars, mede werkers bij de gemeente Lei den, spreken zich met kracht uit tegen het gewroet naar de politieke overtuiging van onze collega's in Krefeld", zo staat in de petitie. Drie Kre feldse ambtenaren hebben van wethouder Carl Peter Forschbach een brief ontvan gen waarin gevraagd werd of zij (aktief) lid van de Deut sche Kommunistische Partei (DKP) waren. Bij een positief antwoord werden arbeids- rechterlijke stappen (ontslag op staande voet) in het voor uitzicht gesteld. De DKP wordt in sommige kringen in Duitsland strijdig met de grondwet geacht. De zaak kwam aan het rollen toen bleek dat een lid van de DKP, Jurgen Sachschneider, op een verkiesbare plaats voor wat in het Hollands heet 'het georganiseerd overleg' stond. (Het georganiseerd overleg binnen het ambtena rencorps is vergelijkbaar met een ondernemingsraad bin nen een bedrijf.) Leden van de Christen-Demokratischen- Unie (CDU) trokken zich daarop terug. Er verschenen ingezonden brieven in het plaatselijk CDU-partijblad wat uiteindelijk tot gevolg had dat regionaal CDU-be- stuurder Evertz bij wethouder CDU-Forschbach van Krefeld aandrong op maatregelen. „De nu opgezette heksenjacht is strijdig met de grondwet en herinnert ons aan duistere tij den omdat het in strijd is met ons begrip van een op vrij heid en democratie gebaseerd staatsbestel", schrijven de Leidse ambtenaren in hun pe titie. De vier, Han Pronk, Lily Herfst, Ferry Vervest en Stef Fleischeuer, hebben hun bezoek in Krefeld niet aange kondigd. „Want dan zul je net zien dat de burgemeester op vakantie is", aldus Han Pronk. De vier vertegen- wooordigers willen voor het stadhuis in Krefeld ook pam fletten uit gaan delen. „De hele affaire heeft in de Kre feldse pers nauwelijks aan dacht gekregen. Slechts één van de drie kranten heeft er werkelijk over geschreven", aldus Pronk: „Wij hopen de mensen en de pers in Krefeld tot enige actie op te wekken". Het gedrag van het gemeente bestuur moet volgens de vier ook gevolgen hebben voor de jaarlijkse uitwisseling tussen Leiden en Krefeld. Deze uit wisseling zou boven het ni veau van alleen maar sport wedstrijden uitgetild moeten worden. „Er moet ook sprake zijn van een kritische houding ten opzichte van elkaar", vindt Pronk. De contacten verbreken vanwege de be- rufsverbote-affaire gaat hem te ver, „dan zou je al je in vloed verliezen". Door de fractievoorzitters in de Leidse gemeenteraad is reeds een brief geschreven naar het gemeentebestuur van Krefeld waarin de voor zitters hun ongenoegen over de handelwijze uitten. Deze politieke actie zou echter nog verder kunnen gaan. Ferry Vervest, één van de vier, vindt dat de Nederlandse po- De vier Leidse ambtenaren die naar Krefeld gaan. v.l.n.r. Han Pronk, Lily Herfst, Ferry Ver vest en Stef Fleischeuer. litieke parijen bij hun zuster partijen in Duitsland aan zou den moeten dringen op maat regelen tegen de berufsverbo te. Het actiecomité in Krefeld, dat tegen de berufsverbote strijdt, wordt het werken er ondertussen niet makkelijker op gemaakt. Het gemeentebe stuur heeft naar aanleiding van een handtekeningenactie die anderhalve week geleden werd gehouden, gedreigd met maatregelen en boetes. w 24-jarige P.R. Groenendijk Voorburg is gistermiddag 23de A4, de snelweg tussen Sterdam en Den Haag, om leven gekomen. De militair kfÖ met zijn auto om tien over 23 uit de richting Amsterdam T Den Haag. Hij reed op de rrijstrook. Ter hoogte van >prit bij de Hoge Rijndijk ;te hij in een slip. De auto >t de berm in en tuimelde beneden, waar hij tegen boom tot stilstand kwam. Voorburger was op slag d en de auto werd geheel lield. Als oorzaak noemt de ioijtie een hoge snelheid ge- ribineerd met een nat weg- l. Op de foto: Dit bleef ero- van de auto van de Voor- i.öfier iuiseigenaar maakt weer amok IDEN De Marokkanen in het pand Bouwelouwen- :g 50 stonden gistermidag weer oog in oog met hun huis- inaren Slijkhuis en Dool. De eigenaren stonden om Hart voor zes plotseling binnen en eisten dat een aantal ■rokkanen zou vertrekken. ■ge weken geleden werd het huisraad van de Marokkanen ■t en klein geslagen en werden zij bedreigd. De eigenaren zei- H, dat te veel mensen in het pand verblijven en het zou er een ■e :ooitje zijn. Dit keer vielen er geen klappen. De eigenaren zochten de inmiddels gewaarschuwde politie de Marokkanen ir buiten te werken. „Uiteraard werd dit geweigerd," aldus politiewoordvoerder. De eigenaren gaan vandaag met de po- praten. Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke cn ambachtelijke wijze. En dat proef je. Bromfietser aangereden RIJNSBURG Een 36-jarige bromfietser uit Leiden is gis termiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de Rijns- burgerweg in Rijnsburg. De bromfietser reed op het fiets pad en moest uitwijken voor een vrachtauto, die uit een uit rit de weg op wilde rijden. De vrachtauto werd bestuurd door een 22-jarige Lissenaar. Bij het uitwijken kwam de bromfietser op de rijbaan terecht en sloeg over de kop, om vervolgens te worden aangereden door een 26-jarige motorrijder uit Voorhout. Daarbij liep de Leide- naar een open botbreuk op. Hij werd overgebracht naar het Leidse Diaconessenhuis. De motorrijder en zijn motorfiets kwa men er ongeschonden van af. Werksters opgesloten LEIDEN Twee werksters hebben gistermiddag wat ge duld moeten tonen voor zij naar huis konden. Zij waren aan het schoonmaken in de Leidse Spaarbank aan de Rijndijk straat. Toen zij naar huis wilden, bleek dat het personeel al naar huis was en dat ze zaten opgesloten. Buurtbewoners hebben de sleu telhouder van het pand gewaarschuwd. ohriDEN De gemeente koopt zeventien maisonnettes in flatgebouw aan het Diamantplein. De afzonderlijke ka- s (ongeveer vijftig stuks) worden verhuurd aan studen- van de Leidse Opleiding Kultureel werk (LOK) alsme- o c»an werkende jongeren. Daarmee komt langzamerhand 15 Jeind aan het jarenlange gevecht, dat de LOK omwille eva woonruimte heeft gevoerd. De LOK wordt door de ge- jn>te r - steeds meer 'erkend'. flatwoningen zijn het ei- i lom van ENNIA-verzeke- 15 fen. Dit concern heeft de 18 3jingen te koop aangeboden, gemeente heeft ondertus- 3id overeenstemming bereikt i Fitf de koopsom. Voor elk !3.2 de zeventien woningen ilt de gemeente 85.000 en. De uiteindelijke huur- komt rond 250 gulden te ilfilrln' maisonnettes worden in afzonderlijke kamers ver- Re^J. De keuken is bestemd lourt gemeenschappelijk ge- Dk. Door de gemeenschap swee keuken kan de huur- 1 laag worden gehouden. ingrijpende verbouwing 55 ide zeventien units is der- Tje niet noodzakelijk. Wel Jen de woningen hier en worden aangepast. Een j J voor de verbouwing is 4s gemaakt en ook heeft de ;ente al een aannemer het project gevonden, igens moet het ministerie volkshuisvesting nog een J(ieel 'ja-woord' geven. De irhandelingen over het naspect zijn nog gaande, louder D.J. Tesselaar ver- it echter niet, dat er zich ienswaardige problemen inf^n voordoen: „Het ministe- :n de gemeente zitten nog .paar duizend gulden uit chl ar, maar binnenkort It zeker overeenstemming ikt". De wethouder ver- 3. iht, dat de aannemer reeds len enkele weken met de kan beginnen. ke verdeelsleutel wordt gehanteerd om de beschikbare woonruimte tussen werkende jongeren en LOK-studenten op te delen, is nog niet precies bekend. Wel zullen in elk ge val de meest noodruftige LOK-studenten uit de woon problemen kunnen komen. Hoewel dan nog tientallen 'ur gente gevallen' zullen reste ren. Ruim een jaar geleden werd de 'Stichting LOK-studenten Huisvesting' opgericht. Hal verwege de maand augustus van het vorige jaar zetten de leerlingen van de school een tentenkamp op. Dat gebeurde op het terrein van de school aan de Storm Buysing straat. Daarmee protesteerden zij te gen „het falende bouwbeleid van de gemeente". Onder het tentdoek werden de eerste jaarsstudenten voorlopig ge huisvest, zodat zij veelal zonder resultaat op zoek zouden kunnen gaan naar ka mers. Ook door middel van het aanbieden van petities en door deelname (vanuit de zaal) aan politieke forums hebben de leerlingen hun nood ge klaagd. Het grote bezwaar van de studenten was, dat de ge meente wel alles in het werk heeft gesteld om de LOK naar Leiden te halen, maar dat voor de leerlingen niets gedaan wordt. Veel van de leerlingen komen van heinde en verre en zijn genoodzaakt tussen Lei den en hun woonplaats heen- en-weer te reizen. Daar komt bij, dat de leerlingen tussen de wal en het schip vallen: als leerlingen van het middelbaar beroepsonderwijs kunnen zij noch bij de Stichting Studen tenhuisvesting, noch bij de Stichting Werkende Jongeren ingeschreven worden. De studenten eisten met hun acties onder meer, dat de ge meente een deel van haar pan den aan de LOK zou moeten verhuren. De huisvestings stichting van de LOK ging zelf eveneens driftig op zoek naar woonruimte. Dat heeft er toe geresulteerd, dat woningen aan de Lange Mare, de Nieu we Rijn en de Breestraat aan de LOK-leerlingen worden verhuurd. Ook zijn onderhan delingen gaande over het be wonen van 'onverhuurbare flats' in de Merenwijk. En nu dus de woningen aan het Dia mantplein. „We worden in elk geval min of meer erkend en krijgen steeds meer woon ruimte. De stichting LOK-Stu- denten Huisvesting draait een goed jaar en we mogen niet ontevreden zijn. Ook de ge meente doet nu haar best", al dus een woordvoerder van de school.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3