Qowuvnt Dodewaard rekent op vreedzame blokkade Egypte wijst Russsische diplomaten uit ok uitkering ïoor \lleenstaanden BETOGERS EN AUTORITEITEN HULLEN PLANNEN IN ROOK Nederlandse geestelijke in Frankrijk vermoord Euro -parlemen tariërs te vaak absent Woensdag 16 september 1981,7le jaargang no. 22067 TV-TIPS Interview met FNV-voorzitter Wim Kok in actualiteitenru briek „Kenmerk" (Ned. II 19.25 uur). Tv-spel „Het zoete leven" van Franse toneel schrijver Jean Anouilh (Ned. I 20.00 uur). HET WEES Droog weer met zonnige pe rioden, middagtemperatuur rond 20 graden. Zon op 07.17, onder 19.50 uur. Scheveningen hoogwater 05.39 en 18.09 uur, laagwater 01.51 en 13.56 uur. Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothel. rsdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. DODEWAARD De confron tatie tussen betogers en autori teiten bij de kerncentrale in Dodewaard* tussen vrijdagmid dag aanstaande en volgende week zaterdag, moet vreedzaam verlopen. Dat lijkt zo ongeveer het enige waarover betogers en autoriteiten het eens zijn. Voor het overige lopen beider ziens wijzen over de zaken waaraan „de tegenpartij" zich dient te houden mijlen ver uiteen. Volgens politie, justitie en gemeentebe stuur van Dodewaard zal alles de ko mende week in goede harmonie verlo-' pen wanneer de betogers zich onthou den van het bouwen van allerlei op trekjes op de wegen die naar de kern centrale leiden, wanneer ze niet met bouwmateriaal sjouwen binnen een aangegeven gebied rondom de kern centrale en wanneer ze een eventuele menselijke blokkade van de toegangs wegen niet zolang volhouden, dat van een effectieve blokkade kan worden gesproken. Woordvoerders van de de monstranten lieten gisteren weten dat, wat hen betreft, geweld achterwege zal blijven, zolang een echte blokkade van de toegangswegen met allerlei bouw sels, in de vorm van een anti-atoom dorp, door de politie ongemoeid wordt gelaten. De bedoeling van de blokkades is niets minder dan het bemoeilijken van de werkzaamheden in en aan de centrale, met als einddoel het stilleggen van de kerncentrale, in de overtuiging dat in de afgelopen tien jaren langs de demo cratische, parlementaire weg de centra le steeds draaiend is gehouden, on danks dat volgens de actievoerders in die periode de meerderheid van het Nederlandse volk tot tegenstander van kernenergie is gegroeid. Pagina 13: Rookgordijnen verhullen plannen |lem Ruis gooit t geld in VARA-show VERSUM - Geldprijzen tot 0 gulden zijn te winnen in Kicuwe show, die Willem Ruis lét komende seizoen gaat ma- [voor VARA-tv. De eerste r is op 9 oktober, de tweede 1 december. lijn ook prijzen te winnen in form van geluidsapparatuur indere dure gebruiksartike- Volgens regisseur Rinus fcr moet men er wel het een [nder voor doen om een grote i te winnen. [verder pagina 2. NU STAKING BU SOLIDARITEIT GDANSK Het Poolse onafhankelij ke vakverbond Solidariteit, in de voorbije maanden organisator van tal loze stakingen in de Poolse industrie, is gisteren geconfronteerd met een staking in eigen huis. Acht drukkers op het hoofdkantoor in Gdansk leg den enkele uren het werk neer uit protest tegen de slechte leiding op het kantoor en het niet nakomen van een arbeidsovereenkomst. Tijdens een bij na historisch te noemen bespreking tussen werknemers van Solidariteit en het bestuür van hun eigen vak bond is het conflict besproken. rt>A(Afi]iuiA:T Kille gegevens bepalen het woonge- noot, signaleert onze verslaggever Piet Snoeren op de voorpagina van de najaarsbijlage „Uit Thuis", die van daag als extra katern bij deze krant verschijnt. De bijlage bevat ook dit jaar weer een grote verscheidenheid aan onderwerpen voor het hele gezin. Veel ruimte is er bijvoorbeeld inge ruimd voor de nieuwe dames-, heren en kindermode. Maar ook onderwer pen als energiebesparing, inbraakpre ventie, de inrichting van een huis, de natuur in de stad en het weer (van Jan Pelleboer) krijgen ruime aandacht. I HAAG Ook de alleenstaanden zonder kinderen die Kten rondkomen van een minimum-inkomen, krijgen leenmalige uitkering om hun koopkrachtverlies dit jaar leperken tot ongeveer 1 procent. Om praktische redenen len zij die uitkering echter niet eind december ontvan- I zoals degenen aan wie eerder de uitkering in het voor echt werd gesteld, maar begin volgend jaar. De uitke- I voor de alleenstaande zonder kinderen bedraagt 150 Ben netto. Kosten voor de schatkist: ongeveer 30 miljoen. schrijven minister Den Uyl van sociale zxaken en zijn staats- letaresse, mevr. Dales, bij de beantwoording van kamervra- fover het door de vorige minister, Albeda, ingediende wets- Irerp dat de uitkeringen regelt. Zonder de uitkering aan de pnstaanden zonder kinderen zou hun koopkracht niet een [ent dalen, zoals in het regeerakkoord overeengekomen is, a ongeveer drie procent. I Uyl dringt aan op spoedige behandeling van het wetsont- omdat anders de uitbetaling in gevaar komt. Ook wijzigin- In de voorstellen zullen tot vertraging leiden. V o o r de uit hing moet de voorlichting aan het publiek op gang komen, pi' en sociale diensten moeten hun instructies krijgen over fcitreiken van de formulieren en de beoordeling van de aan- «en, enz. De betalingsopdrachten moeten midden december Tinken en giro zijn, wil de uitbetaling nog in december plaats in vinden. Na rit met Gouden Koets Koningin Beatrix, geflankeerd door prins Claus, wuift vanaf het balkon van het paleis Lan ge Voorhout naar de mensen die, on danks de regen, zijn samengestroomd. De koningin was in het paleis terugge keerd na de tradi tionele rijtoer in de Gouden Koets die volgde op de ope ning van de Staten- Generaal. Een sfeerverslag van die gebeurtenis vindt op op pagina Foto MILAN KONVALINKA Droogpeddelen Soldaten van een Westduitse pantser divisie, die deelne men aan de grote najaarsoefening van de NAVO, maken zich op een gras land bij de Duitse stad Homberg de kunst van het ped delen meester. Even later voeren de sol daten zonder pro blemen met hun bootje een riviertje over. Gewond na schrikreactie raakte gistermiddag licht gewond, nadat hij door schrik bevangen met zijn auto van de weg was ge raakt. De Hagenaar reed van het Postviaduct de invoeg- strook van Rijksweg A-44 op. Op deze baan aan gekomen, dacht hij te kunnen invoegen. Op het laatste moment bemerkte de man een naast hem rijdende auto. Van schrik gaf de Hagenaar een ruk aan zijn stuur, waardoor hij van de weg raak te. Daarbij liep hij hoofdletsel op. De auto van de man werd volledig vernield. Haagse radiopiraat plaatst dertig meter hoge zendmast Mislukte aanslag op Amerikaanse basis in West-Duitsland FRANKFORT Bij de Amerikaanse luchtmachtba sis Rhein-Main bij Frank furt zijn vanmorgen twee bommen gevonden en voor zij konden ontploffen on schadelijk gemaakt. Bij een controle werden van morgen twee brandblussers gevonden, die gevuld bleken met explosie ven. Terwijl het trein- en autoverkeer werd omgeleid, maakten deskundi gen de bommen onschadelijk. Dit incident komt nog geen 24 uur na de aanslag op de Ame rikaanse opperbevelhebber in West-Duitsland, generaal Kroesen. Hij raakte bij de aan slag van gisteren licht gewond. Pagina 9: Vrees voor nieuwe golf terrorisme in West- Duitsland. Man verdronken OEGSTGEEST Een 69-jari- ge inwoner van Den Haag is gistermiddag dood aangetrof fen in de Haarlemmertrek vaart. Voorbijgangers zagen tussen het tolhek en het Post viaduct een jacht onbemand op het water, terwijl een man in het water lag. Uit onder zoek is gebleken dat de keer-' koppeling van de boot kapot was. Vermoedelijk is de man tijdens een reparatiepoging- overboord geslagen. DEN HAAG Radio- en tv-pi- raten gaan steeds driester te werk. In Den Haag heeft een radiopiraat van nacht een dertig meter hoge zend mast op het dak van een pand aan de Laan van Meeerdervoort geplaatst. Een kraanwagenbe- drijf moest eraan te pas ko men om het ge vaarte het dak op te hijsen. Waarschijnlijk komen de drie Haagse tv-pira- ten nog deze week uit met een gezamelijk programmablad. Hierin worden onder meer gege vens over de films en fre quenties van ra diopiraten opge nomen. Het blad komt in de losse verkoop en gaat 1,25 gulden kos ten. Overigens wil het Haagse college van B en W dat één van de tv-piraten de gestileerde ooie vaar niet meer voor hun tv-pro- gramma's ge bruikt. De ooie vaar is afge beeld in het stadswapen van de gemeente Den Haag en kan zo doende niet door derden worden gebruikt Overigens heb ben de gezamen lijke Amster damse tv-piraten gisteravond een kwartier het ontvangen van buitenlandse zenders op de kabel onmoge lijk gemaakt. De actie diende als protest tegen het overheidsbeleid met betrekking tot de kabel-tv. PARIJS De 67-jarige Nederlandse geestelijke Frans Ver- berne is maandagmiddag in Zuid-Frankrijk, vermoedelijk bij een poging een „door de duivel bezetene" te verlossen, door twee kogels in het hoofd gedood. Daarna verwondde de moordenaar nog een waarzegster. De omstandigheden van de dood van de priester zijn nog betrek kelijk duister. Hij was sedert 12 jaar pastoor van het dorp Le Pouget in het departement Herault en was de officiële duiveluit- drijver van het bisdom Montpellier. De moordenaar is een 48- jarige Portugees die verklaarde „door mysterieuze krachten be zeten te zijn". Na de moord is de dader naar Montpellier gegaan waar hij een waarzegster („Madame Mathilde") wilde doden. Zij werd even wel maar licht gewond en de politie kon de moordenaar vrijwel onmiddellijk daarna inrekenen. De man onderging sedert enige tijd een medische behandeling. STRAATSBURG Vooral leden van het Europees parlement die nog een rol spelen in de eigen landspolitiek komen veel te weinig naar de vergaderingen van het Europees parlement. Dat is de kern van de kritiek die de voorzitter van de socialisti sche fractie, de Belg Glinne, gisteren uitte tijdens een persconfe rentie in Straatsburg. Als markant voorbeeld noemde Glinne de Franse communistische voorman Marchais, die zich nog nauwe lijks in Straatsburg of Luxemburg heeft laten zien. Glinne stelde voor om de parlementariërs voortaan alleen vergoedingen te ge ven voor de tijd die zijn voor de Europese zaak bezig zijn. Ook wil hij de namen van de wegblijvers regelmatig laten publice ren. ïlfinarium ferdacht van ilastingfraude iRDERWIJK De poli- heeft gisteren in samen- rking met de fiscale op- ringsdienst huiszoeking laan bij het Dolfinarium Harderwijk en in de onhuizen van twee direc- leden. De directeuren zou- zich schuldig hebben ge- akt aan belastingfraude. Zwolse officier van justi- wil geen mededelingen 'n over de omvang van de ude. ;ens de raadsman van het linarium, mr. G. Dommel- is er sprake van een tra- ch misverstand. Het Dolfi- fium heeft, zo weet de advo- it, een fonds van ongeveer duizend gulden gevormd de uitbetaling van lonen komende winter. Dit be- ag was niet bij de belasting- nst bekend. Een rancuneus ■medewerker van het Dolfi- rium zou de belastingsin- wtie op het fonds gewezen bben. Volgens Dommelholt n er geen aanwijzingen dat 'directeuren zich persoonlijk rrijkt hebben. krant ontvangen? I 18.00 en 19.00 i jmmer 071-122248 en "«•I» koerier wordt alsnog nabezorgd. KAIRO Egypte heeft gisteren de ambassadeur van de Sovjet-Unie en zes andere medewerkers van de Russische ambassade gelast het land binnen ach tenveertig uur te verlaten. Het Egyptische kabinet heeft hiertoe besloten nadat president Sadat in een rede had verklaard dat de Russen direct betrokken waren bij het aanwakkeren van de religieuze twis ten tussen moslims en kopten. In een verklaring werd gezegd dat de Sovjet-Unie staatson- dermijnende activiteiten ontplooit die er op gericht zijn ver deeldheid te zaaien in het binnenland. De Russische geheime dienst KGB en enkele van zijn medewerkers van de Russi sche ambassade hebben zich aan dergelijke activiteiten schuldig gemaakt, samen met andere ambassaades uit het oostblok. Het gaat om een echt Russisch complot tegen het bewind van president Sadat, aldus de verklaring. Het besluit tot uitwijzing kwam een dag nadat in de regerings krant Mayo over een Russisch complot tegen Sadat was geschre ven. Waarnmers toonden zich enigszins overvallen door de maatregelen. Tot nu toe was Sadat tegen zijn gewoonte in niet uitgevaren tegen de Sovjet-Unie. Volgens velen wil Sadat met de uitwijzingsmaatregel de samen werking dwarsbomen die zich begon af te tekenen tussen de verschillende oppositiekrachten, waaronder de Moslimbroeder schap. De Egyptische president Sadat had gisteren een ontmoeting met bisschop Athinasious die sa men met vier anderen de Koptische kerk leidt nu de Koptische paus Shenouda verbannen is.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1