ubbel snelerscontract orzaak belastingaanslag oach Boot:,,Parker eeft een fantastisch belerspotentieel (LLEYBALLERS VOORBURG VERZUIMEN AANGIFTE TE DOEN OR BLESSURES KAN LEIDEN GROTE PROBLEMEN KOMEN Gelijkspel UEFA-jeugd )RT LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1981 PAGINA 17 lig HAAG De reeks belas- aheffingen, die - zoals deze vorige week reeds meldde - de inspectie zijn opgelegd oud)-spelers van de volley- •eniging Starlift/Voorburg n te zijn veroorzaakt door- de boeken van sponsor Dé onder meer spelerscontrac- jn aangetroffen. Deze heb- e inspectie op het spoor ge- Nt van inkomsten waarvan ^tkenen geen aangifte heb- ^edaan en waarover als ge- ^jjaarvan geen belasting is be- De hoogte van de navorde- )td i loopt uiteen van ander- e uizend tot wellicht enige liizenden guldens. De actie Ie belastinginspectie kwam le betrokken spelers als een p^rslag bij heldere hemel. De th e afwikkeling is zelfs nog zo rig gevorderd dat nog niet stlle spelers een aanslag heb- ntvangen. Dat beweerden al to verscheidene om commen- gevraagde (ex)-volleyballers oile club. Voor trainer/coach N|e Mathieu, die evenzeer ver- aj was door de publicatie in krant van vorige week, was het geen verrassing dat de fiscale opsporingsdienst (FIOD) een vin ger achter de zaak heeft gekregen. „Wanneer het in de boeken van Starlift staat kan het niet worden ontkend", aldus Mathieu, die zelf overigens onlangs een visite bij de inspecteur zag uitmonden in een compliment vanwege het „nette invullen" van rijn papie ren. En die ook naar zijn zeggen geen naheffing behoefde te beta len. Mathieu, die zei dat de wijze van verwerking van administra tieve gegevens over de club in de boeken van sponsor Stoop de oor zaak waren van de actie van de FIOD, heeft volgens zijn eigen mededelingen nooit inzage gehad in een spelerscontract, maar wist van het bestaan af. Dit staat in nogal schrille tegenstelling tot uitlatingen van manager Nico Ros van Starlift Voorburg. Deze deelde mee dat er geen spelerscontracten (hebben) bestaan. „Er zijn afspraken gemaakt over onkos- tenvergoedingen. En daarvan hebben de spelers een schriftelijke bevestiging ge kregen. Dat is alles". Deze opmerking is niet alleen in strijd met wat Mathieu zegt, maar eveneens met documenten die deze krant onder ogen heeft gekregen: een spe lerscontract en een naheffingsaanslag voor een bedrag van ongeveer 1500 gul den. En met dit spelerscontract wordt een andere kant van de zaak in een merk waardig licht gesteld. Sponsor Stoop heeft met twee verschillende spelerscontracten gewerkt: één exemplaar bestemd voor de volleybalbond (NeVoBo) en één bestemd voor de speler(s). In het voor de bond be stemde exemplaar wordt naast een aantal technische onderwerpen slechts gespro ken over een onkostenvergoeding van ten hoogste 35 gulden per bezochte training met een maximum van 5250 gulden per seizoen. Andere, en voor de fiscale instan ties interessante, gegevens staan slechts in het spelerscontract dat bij Stoop in de ad ministratie bleef. Duplicaat Evenwel, tenminste één speler, die onbe kend wenst te blijven, kwam in het bezit van een duplicaat. Daarin, zo kon deze krant vaststellen, werd ook gesproken over een premie van duizend gulden die elke speler zou kunnen incasseren bij het behalen van de landstitel. Hetgeen ge beurde en niet door de betrokkenen op hun aangifte werd vermeld. Bovendien, maar dat is voor de FIOD minder interes sant, stond in bovengenoemd spelerscon tract de clausule dat betrokken speler een bedrag van tienduizend gulden boete zou moeten betalen als hij voortijdig naar een andere vereniging zou gaan. Dit werken met dubbele spelerscontracten was overigens een volslagen verrassing voor voorzitter Piet de Bruin van de Ne VoBo. „Die premie van duizend gulden en die clausule van tien mille voor een voor tijdig vertrek zijn in strijd met de bonds- reglementen", aldus De Bruin. „Die zou den namelijk de amateurstatus in gevaar brengen. Overigens, wanneer ik die docu menten onder ogen zou krijgen zou er wel eens een nieuw conflict tussen Starlift en de NeVoBo kunnen ontstaan". De Bruin doelde op de problemen die deze zomer hebben bestaan over de naamgeving van de volleybalclub Starlift Voorburg. Onderhoud In tegenstelling tot de speler, die bereid was om het bewijsmateriaal aan deze krant te tonen, hebben inmiddels twee andere betrokkenen reeds een onderhoud gehad met de inspectie: coach Mathieu en de nu voor WC spelende Ad van der Velden. Beiden hebben naar hun zeggen een bevredigende regeling met de inspec teur getroffen. Of zoals Mathieu het verwoordt „Ik had mijn papieren bij de hand en kon de inspecteur overtuigen van de juistheid van mijn aangifte. Zoals elke plichtsbetrachtende Nederlander vul ik mijn belastingaangifte zó in dat ik geen navordering behoef te verwachten. Ik houd van de 20.000 gulden voor training en coaching per jaar niet meer dan 5000 gulden over. En als ik daar nog eens be lasting over heb betaald, resteert slechts 3500 gulden. Bepaald geen vetpot. Maar ik heb die ontvangen onkostenvergoedingen, zoals gezegd, steeds op mijn aangifte ver meld. Dat hebben de spelers kennelijk Pierre Mathieu (rechts) en Dé Stoop tijdens het ondertekenen van een contract. niet gedaan. Ik weet niet wat de spelers hebben gekregen, want ik doe slechts de technische zaken. Maar ik heb wel begre pen dat de bedragen (zoals deze krant vo rige week meldde; red.) ongeveer klop pen. Bij de sponsor hadden ze zich eigen lijk vantevoren moeten realiseren dat dit kon gebeuren. Wat Stoop heeft gedaan is niet slim geweest. Dat gebeurt bij andere clubs wel anders. Daar wordt bijvoorbeeld een dubbele boekhouding gevoerd Netto bedragen De bewuste speler heeft de zaak in de pu bliciteit gebracht, omdat de fiscale overval op sponsor Stoop een inleiding zou kun nen zijn voor meer van soortgelijke acties. Die voor, doorgaans jonge, sporters (veelal studenten) grote financiële konsekwenties zouden kunnen krijgen. De speler in kwestie is vooral onaangenaam verrast door de FIOD, omdat in zijn spelerscon tract slechts wordt gesproken over netto bedragen. Waaruit hij afleidde dat hij er zelf geen belasting meer over behoefde te betalen. „Wat mij is overkomen, moet an deren maar niet gebeuren", aldus de be wuste speler. „Daarom heb ik deze zaak in de openbaarheid willen brengen". Spelers van Starlift Voorburg deelden gis teren mee dat zij zich niet ongerust maak ten over (mogelijk aanstaande) acties van de FIÖD tegen hen. Loek Willemstein: „Ik heb een op papier staande afspraak over onkosten. Maar daarin wordt niet ge sproken over die premie noch over die boete. Ik heb altijd met declaraties ge werkt". Frank Constandse: „Ik heb nooit een contract getekend. Starlift houdt zich bij de trainingsvergoeding aan de normen van de NSF en de NeVoBo. Blijkbaar wenst de fiscus dat niet direct te accepte ren en beschouwt de helft van die 5.250 gulden als correct". Oud-speler Hans Krieger (nu ook bij WC) wenst geen commentaar te geven en zegt slechts: „Het is nogal een delicate zaak. Ik wil andere spelers geen schade berokkenen...." Mana ger Nico Ros tenslotte: „Wat de inspectie nu doet is waarschijnlijk een gevolg van een verschil in interpretatie tussen fiscus en de NeVoBo". Pierre Mathieu en Ad van der Velden hebben trouwens jaren geleden proble men met Stoop gehad. Mathieu doordat de sponsor weigerde zijn vergoeding aan te passen en Van der Velden doordat hij Starlift niet wilde volgén bij de veelbe sproken wisseling van Blokkeer naar Cor- bulo. Mathieu zei overigens de fiscale overval te betreuren. „Ik ken een trainer van een vierdeklas-amateurvoetbalclubje, die 15.000 gulden zwart krijgt. Dat is nooit te achterhalen, want die club houdt geen boeken bij FRANK WERKMAN DICK KIERS IIEN De nieuwe coach Parker Leiden, Ton heeft in de Nederland- isketbalwereld een aan- [|ljke reputatie. Al als r maakte hij naam en hij als coach actief is ^rden, is die naam be- niet verbleekt. Over er, waarmee hij nu aan het werk is en l mee hij in de oefencam- t een indrukwekkende *t op Maccabi boekte, f tert Boot nog geen zeer verwachtingen. Dat de 5 tt voorzichtigheid zijn noses tempert, lijkt dul ls. Aan de andere kant 't geenszins ondenkbaar het aantal basisspelers liet team straks te klein t Met name een blessu- lf zou voor een fikse te- lag kunnen zorgen, ft zo'n tegenslag echter dan acht ook Ton Boot sterk seizoen niet onmo- k. Al blijft hij duidelijk zlchtig ten aanzien van Ws te verwachten re- aten. Ton Boot na een jaar rust ïasketbalcoach het team Parker Leiden onder zijn e heeft gekregen, is voor zelf geen heuse verras- Hij vindt: „De twee jaren pen Bosch waren ver- ld intensief. Behalve dat 'seizoen weg blijven als h daarna heel welkom Lvoor mijn gezin, had ik *ust echt nodig. Dat ik nu Parker terecht ben geko- komt omdat ik daarmee ingaan op de aanbieding een top team. Die teams er nu gelukkig nog, want Na een korte periode enige jaren terug, is Emill Hagens nu weergekeerd bij Parker Leiden. dat die er over een paar jaar in Nederland nog zullen zijn, daarover ben ik heel pessimis tisch." Energie Dat Ton Boot het coachen weer heeft opgepakt doet hem deugd: „Kijk, ik heb een hoop energie, en die moet ik ge woon kwijt. Verleden iaar heb ik dat opgelost door zo n vier vijf uur per dag te fietsen. Maar nu krijg ik er ook nog heel wat voor terug. En dan bedoel ik met name de publici teit, een kampioenschap dat mogelijk is, de verre reizen naar bijvoorbeeld Turkije en de mensenkennis die je in je contacten opdoet. Dat er zich ook wel eens vervelende za ken kunnen voordoen telt daartegenover niet mee." Over de bezetting van de hui dige ploeg is Boot echt niet on tevreden. Al is het aantal ster ke spelers in zijn formatie ook volgens hem aan de krappe kant. Maar daarover straks meer. Over de spelers: „Het team heb ik zelf gekozen. De veranderingen die er in zijn gekomen, het zijn er nogal wat, hebben kritiek uitgelokt. Met name ten aanzien van be langrijke spelers. Zo zou Ha gens niet naast Mitchell Plaat passen, zou Downey door zijn privé-leven niet echt bruik baar zijn en zou Kragtwijk geen sterk alternatief zijn voor Van Solm." „Begrijpelijkerwijs zie ik dat anders en zie ik bijvoorbeeld in Downey een van de w'einige hier spelende Amerikanen die hun spelpeil nog aanzienlijk kunnen verbeteren. Hij kan zich bij de besten in Europa gaan voegen. Van de bestaan de groep wilde ik graag Plaat, Bruinsma, Woudstra, Kip en Puidokas handhaven. Dat is dus ten aanzien van Woudstra mislukt, die komt definitief niet meer uit de Verenigde Staten. En met Kip wordt net nog de grote vraag of hij op een redelijke termijn behoor lijk van zijn rugblessure af raakt" „En daarmee komen we op een miniem aantal basisspe lers. Naast de net weer mees pelende en nog naar zijn vorm zoekende Bruinsma, tel ik slechts vijf anderen: Plaat, Ha gens, Kragtwijk, Downey en Puidokas. Dat is zonder meer erg krap. Ik hoop dat we nog een waardevolle man op de plaats van Woudstra krijgen, maar dat zie ik nu eigenlijk nauwelijks meer gebeuren. Het lijkt mij heel waarschijn lijk dat we net uiteindelijk op slechts negen man blijven houden en.dat op niet meer Ton Boot na een Parker-zege met een gebaar, dat hij aan het eind van dit seizoen graag zou 'moeten' herhalen. VELP Het Nederlandse jeugdelftal (16-17 jaar) heeft op het WO-terrein in Velp gelijk gespeeld met 11 te gen België. Bij rust was de stand nog 00. Het was een wedstrijd in het kader van het Europees kam pioenschap voor UEFA-jeugd- teams, waarbij Nederland is ingedeeld in een poule met België, Luxemburg en West- Duitsland. De Oranjejeugd wist zich tegen de robuuste Belgen ettelijke kansen te scheppen. Vooral door het snelle opkomen van vleugel- verdediger René Panhuijs (Ajax) ontstonden goede moge lijkheden, maar zijn clubge noot centrumspits Marco van Basten toonde zich weinig doortastend bij de afwerking. Kort na rust namen de zuider buren een voorsprong door Danny Schroyens, die doel man René Stam (AZ *67) rechtstreeks uit een vrije schop kansloos passeerde: 01. De Oranjejeugd werd daarna agressiever, had echter talrijke kansen nodig om op gelijke hoogte te komen. Nadat Van Basten een keer tegen de on derkant van de lat had gescho ten, slaagde de Twentenaar Jan Pauls erin de verdiende gelijkmaker op zijn naam te brengen: 11. Blessures „In het verleden, bijvoorbeeld in het laatste seizoen, is Par ker rijkelijk bedeeld met bles sures. Hopelijk vindt onze-lie- ve-heer het nu voorlopig ge noeg. Want als die blessures toch in behoorlijke mate zou den komen, dan kan ik er ook niets meer aan doen." „Zonder blessures is er daar entegen een team aanwezig dat zeker potentieel fantas tisch is. Je mag er bepaald niet bij stilstaan, je moet verder, maar dat er in de oefencam pagne duidelijk van Maccabi is gewonnen geeft flinke moge lijkheden aan. Dat er in het begin ook van bijvoorbeeld Punch is verloren, is daarmee wel niet weggevaagd, maar ik zie dat grote prestaties zeker niet onmogelijk zijn." Ten aanzien van de speelwijze van Leiden is er niet iets vol komen nieuws te verwachten. Toch heeft Ton Boot zich ten doel gesteld op enkele punten echt versterking na te streven: „De verdediging zal beter moeten sluiten, ook al hoor ik de critici nu al roepen dat je met een agressieve verdedi ging in een kleine ploeg spoe dig bezwijkt onder de fouten- last Verder wil ik een echt teamverband en zal er alles aan doen om te voorkomen dat de ploeg in moeilijke situa ties weer van die enorme te rugvallen krijgt. En tenslotte moet onze forse rebound- kracht flink benut gaan wor den en zal er aanvallend ook veel onder het bord gespeeld worden. Het basketbal wordt door deze voornemens waar schijnlijk minder spectaculair, al moet ik nog zien hoe er te gen aan wordt gekeken." Verwachtingen In het belang, dat Ton Boot toekent aan de competitie-re sultaten en aan de te leveren prestaties in de Europacup, wil hii geen onderscheid maken: „Ónze basis is met deze spe lersgroep klein en daarom la biel. Ik hoop gewoon dat wij voor blessures gespaard blij ven, maar ik zal niet te ver vooruit kijken. Van de te ver wachten tegenstand in de competitie sla ik Nashua dui delijk het hoogst aan. Na het gat, dat daarna valt, verwacht ik Donar (een volledig ver nieuwd team), Punch (met zes sterke spelers) en Amstelveen (met Wells,' Washington en Wiel). En ik plaats ons als vijf de." „Dat de pers ons algemeen als kampioen tipt en dat er bij ons fors gescout wordt vanuit de andere ploegen, doet me ech ter deugd. Men vindt ons sterk. Het zal me geen verdriet doen als ik ons tenslotte'duide lijk te zwak heb ingeschat. En ik zie dat niet echt als onmo gelijk. Maar laat de blessures wegblijven!" LEJO BUCK, Staking Spaans voetbal voorbij MADRID De vereniging van Spaanse voetballers (AFE) heeft gisteren beslo ten de staking in het betaal de voetbal, die al vijftien da gen duurde, te beëindigen. De vertegenwoordigers van de clubs hebben de voorstellen ter oplossing van de proble men tussen de clubs en de spe lers, aangenomen. Die voor stellen waren gedaan door de voorzitters van de verenigin gen uit de eerste en tweede di visie. Over de belangrijkste twee punten, het betalen van ach terstallige salarissen en het schrappen van de regel dat in elke wedstrijd in de tweede di visie minimaal twee spelers van twintig jaar of jonger moesten worden ingezet, zijn de twee partijen tot overeen stemming gekomen. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17