AZ'67 terug in de tijd Tottenham valt altijd aan" Szombierki getrouwe kopie Feyenoord sport: I Flyer blijft op kop Uitslagen Hilversum PRESTATIES BENEDEN VERWACHTINGEN VEEL BLESSURES MANAGER KEITH BURKINSHAW: Ivan Lendl drie weken uit roulatie LE3DSE COURANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1981 PAG PORTSMOUTH H Jacht „Flyer" met van Rietschot steeds het verst de rond-de-wereld-we< met start en finish in month (Engeland). De deelnemers waren in gelopen dagen oosteli zuidoostelijk van de Ka. dische Eilanden verzei raakt in windhozen en buien. De meeste schep< uit dat gebied weggekon komen een stuk sneller uit Van Rietschoten lij 1 de Flyer voor op de a Kriter IX met schipper i Viant en Ceramco (I Zeeland, derde). HILVERSUM - De uitslagen van de gisteravond in Hilversum ge houden koersen rijm EERSTE KOERS. 2440 m: 1. Upshot Hanover (J.S. van Leeuwen) km. tijd 1.23,9; 2. Ulbe; 3. Uiver. Toto: win- start nr. 7 Tuliperique. TWEEDE KOERS. 1600 m: 1. Viola Buitenzorg (J. Wagenaar jr.) 1.25,1; 2. Vip Sprookjeshof; 3. Vic Hanover. Toto: winnend f. 3,20 plaats f. 1,40 f. 4.00 f. 7,50 koppel f. 46,40 trio f. 651,50. Niet gestart nr. 1 Vorst Haze laar en nr. 7 Virola Du Bois. DERDE KOERS, 2000 m: 1. Tavares Bronstee (C.D. Imming) 1.23,7; 2. Une de Weber; 3. Ukkie Hollandia. TOto: winnend f. 4,40 plaats f. 1,60 f. 3,10 f. 1,30 koppel f. 43,20 trio L 174,10. VIERDE KOERS, 2440 m: 1. Usti nov D'Aster (R.A. Koning) 1.23,2; 2. Upper Frejo; 3. Timothy Goldstar. Toto: winnend f. 3,50 plaats f. 2,00 f. 2,90 f. 4,00 koppel f. 17,10 trio f. 259,20. Niet gestart nr. 7 Thunder Hil, nr. 8 Tinto W. nr. 9 Urdy Dartel en nr. 10 South Pacific. VIJFDE KOERS, 2000 m: 1. Ureala Kraanhof (W. Porsius) 1.21,9; 2. Telg van Myria; 3. Tonisia. Toto: winnend f. 3,10 plaats f. 1,20 f. 1,40 f. 3,10 kop pel f. 9,10 trio f. 140,80. ZESDE KOERS, 2000 m: 1. Seredine Forest (S. Diab) 1.19,6; 2. Stella Fan Skarn; 3. Terry N. Toto: winnend f. 6,20 plaats f. 2,70 f. 1,80 f. 2,00 koppel f. 19,30 trio f. 408,90. ZEVENDE KOERS. 2900 m: 1. Ster G :J.D. Gorter) 1.22,3; 2. Sylvia de Leur, 3. Reprise. Toto: winnend f. 5,50 plaats f. 2,50 f. 3,20 f. 5,90 koppel f. 65,20 trio f. 2487,80. niet gestart nr. 11 Prit Hanovèr. ACHTSTE KOERS, 2000 m: 1. Sil ver Lady (J.J. Glimmerveen) 1.22,9; 2. Silverglorie; 3. Priscilla Fibber. Toto: winnend f. 1,80 plaats f. 1,60 f. 2.30 f. 6,30 koppel f. 9,60 trio f. 202,70. Niet gestart nr. 8 Pebbles Axworthy. NEGENDE KOERS. 2020 m: 1. Udo Rotary (J. Wagenaar) 1.21,3; 2. Olym pus; 3. Osmond. Toto: winnend f. 1,50 plaats f. 1,60 f. 2,40 f. 3,30 koppel f. 6,50 trio f. 41,30. Niet gestart nr. 11 Regina Hanover. TIENDE KOERS. 1609 m: 1 Sipo du Bois (P. Petersen) 1.19,7; 2. Sijtje; 3. Ronnie Bunt Toto: winnend f. 16,50 plaats f. 8,30 f. 2,20 L 5,40 koppel L 81,00 trio f. 3522.50. ELFDE KOERS, 2440 m: 1. Tinus (L.J. Kokkes) 1.24,7; 2. Ustilago; 3. Tine R. toto: winnend f. 5,00 plaats f. 2,00 f. 2,20 f. 1,90 koppel f. 24,80 trio f. 333,10. Niet gestart nr. 5 Tommy G. TOTALISATOROMZET f. 440.147.- Kristiansand op alle fronten bescheiden KRISTIANSAND Landskampioen AZ is gisteren in Kristiansand jaren terug gegaan in de tijd. Terug naar de ver vlogen periode toen voetballers in Neder land op stationspleinen wat balletjes trapten in afwachting van trein of bus voor verder vervoer. De Alkmaarders deden het iets moderner, op het vliegveld van de Zuid- noorse stad in afwach ting van de bus die hen naar Kristiansand moest brengen, want die was er niet. Professio nals zonder vervoer. Voorzitter Erik Stallemo van de amateurs van Start redde de situatie enigszins door een tele foontje naar de plaatse lijke busmaatschappij, maar een uur wachten, onder zeer prettige weersomstandigheden overigens, is niet wat AZ gewend is. Die ervaring van voetbal en alles wat erbij hoort uit ver verleden tijden zal de ploeg nog een keer krijgen op het gemeentelijke voetbalveld van Kristiansand. Daar namelijk is vrijwel geen accommodatie, een kleine zittribune (onover dekt), een kleine staantribune en verder een dijkje rond het veld waar kijkers op kunnen staan. De gemeente Kristian sand heeft voor een goed, maar smal speelveld gezorgd en voor een karige verkleed- gelegenheid, maar daarmee Metgod toch op middenveld KRISTIANSAND Vier dagen later dan Georg Kessler van plan was, speelt John Metgod op het middenveld bij AZ, op de plaats van de nog steeds geblesseerde Kristen Nygaard- De international, die zaterdag voor de wedstrijd tegen Roda JC niet van „zijn" plaats als vrije verdediger af wilde, heeft zich gevoegd naar de wensen van zijn coach. AZ speelt tegen Start in de volgende opstelling: Treytel; Van der Meer, Hovenkamp, Spelbos, Reijn- ders; Amtz, Peters, Metgod, Jonker; Kist, Tol. houdt alles op. De kunstlicht installatie, die vanavond voor het eerst bij een Europa-Cup wedstrijd wordt ontstoken, is door eigen initiatief en werk van de club en door de inzet van supporters tot stand geko men. Start is een amateurclub met in talrijke as pekten een bedui dende achterstand op verge lijkbare Nederlandse vereni gingen. Trainer Helge Henrik sen (34), die de technische lei-, ding deelt met Karsten Johan- nesen (47) is semi-prof. De toe schouwers, per competitieduel zo'n 4000 gemiddeld, betalen voor hun staanplaats nog even veel als voor twee biertjes, al is dat in Noorwegen dan ook omgerekend twaalf gulden. Henriksen: „Met die inkom sten en met wat shirtreclame, zo'n 60.000 gulden per jaar, kunnen we de boel draaiende houden, maar slechts met de grootste moeite. De gemeente doet niets, maar vraagt wel 4500 gulden huur van ons per wedstrijd. De spelers, die drie keer per week moeten trainen, ontvangen als vergoeding vijf honderd gulden in de maand, maar de club draait ook op voor alle kosten, zoals werk- verlet In het vroege voorjaar zijn wij de laatste drie keer steeds een week naar Neder land geweest om ons voor te bereiden op het seizoen. Hol land is relatief goedkoop voor ons, de verletregeling voor de Kees Verkerk (rechts) was de eerste die AZ '67 verwelkomde In Kristiansand. De schaatscoach, al jaren supporter van Start, praatte onder andere met Kees Kist. spelers is onze grootste onkos tenpost". Start speelde vijf keer eerder in Europese bekertoernooien. Slechts één keer in de UEFA- Cup werd de eerste ronde overleefd, tegen de IJslandse vertegenwoordiger. Eind juli verloor de club in een toernooi te Ikast (Denemarken) met 2 1 van FC Utrecht Henriksen: „Wij zaten toen midden in ons seizoen. Utrecht was net met zijn voorbereiding begonnen. Maatgevend is zo'n uitslag dus niet Ik vond AZ zaterdag te gen Roda JC uitstekend spe len, mijn collega Kessler met wie ik na afloop sprak, was niet tevreden. Ieder kan dus begrijpen hoe onze uitgangspo sitie is, wanneer wij voor ho pelijk 10.000 toeschouwers zul len voetballen". „Een week geleden won Noor wegen met 21 van Engeland, waarbij onze rechtsachter Trond Pedersen als invaller vijf minuten meedeed. Voor nog zo'n verrassing in het Noorse voetbal, moeten we bij na vijftig jaar terug gaan. Dat was de bronzen medaille bij de Olympische Spelen in Berlijn. Ik geloof dat we toen zelfs van Duitsland hebben gewonnen. Dat soort zaken gebeurt niet twee keer in acht dagen". SPORTWERELD ROME De strijd om de vierde Wereldbeker atletiek zal in 1985 worden gehouden in Tokio (Japan) of Canberra (Australië). Voortaan wordt het een om de vier jaar terug kerend evenement. ROTTERDAM Szombierki, tegenstan der van Feyenoord in de eerste ronde van de strijd om de UEFA-Cup, heeft iets van een getrouwe Feyenoord-kopie. Het spelersarsenaal is gekortwiekt door bles sures en vertrek naar het buitenland van enkele voetballers. En de prestaties blie ven ver beneden de verwachtingen. Mede gezien in het licht van een dalende ten dens van nationaal topvoetbal, ook al een gegeven dat moeiteloos op de Neder landse situatie kan worden geprojek- teerd, lijkt het aannemelijk dat de Pool se ploeg zonder illusies aan het karwei begint Trainer Hubert Kostka zou ech ter geen goede trainer zijn als hij zich niet in redelijk optimistische bewoordin gen uitliet Maar toch is een ondertoon in zijn woorden te bespeuren van „wij heb ben toch niets te verliezen". Szombierki is de club uit het voorstadje met dezelfde naam van het 240.000 inwoners tel lende Bytom, dat onder Duitse heerschappij de naam Beuthen droeg. Het is de club van de mijnwerkers, die in 1980 de grootste triomf uit de verenigingsgeschiedenis be haalde door de nationale titel in de wacht te slepen. Daarvoor, en het lijkt er veel op dat het opnieuw die kant zal opgaan, was het een club uit de provincie, zonder al te veel aspiraties. Het kampioenschap was dus een ongekende uitschieter en voor een belang rijk deel het werk van trainer Hubert Kost- ka, die vier jaar geleden de taak op zich nam van het in de onderste regionen benge lende Szombierki een topper te maken. De voormalige doelman van Gomik Zabrze in het Poolse nationale team is daarin ge slaagd, maar de resultaten van het elftal be vinden zich nu weer in een neerwaartse lijn. Een competitiestart met vier nederla gen in de eerste zeven wedstrijden is veel zeggend in dit opzicht. Als oorzaak voor de achteruitgang noemt Kostka de veranderingen in het team in vergelijking met het afgelopen jaar. „Ik heb twee nieuwe middenvelders moeten inpas- Trainer Kosta van Szombierki onderwerpt International Ogaza aan een speciale koptraining. Balkestein langdurig uit roulatie ROTTERDAM Fel}- enoord kan vanavond in het UEFA-Cupduel met het Poolse Som- bierki niet beschikken over zijn verdediger Balkestein. Contrastfo to's wezen gisteren uit dat de ex-Spartaan in de competitiewedstrijd tegen PSV zaterdaga vond een scheurtje in een van de enkelban den heeft opgelopen. Vorig seizoen was Bal kestein ook al vele we ken wegens diverse bles sures uitgeschakeld. Van daag meldt de verdediger zich bij orthopedist Van de Bosch, die een defini tieve diagnose zal stellen. Balkestein zal waar schijnlijk ten minste vier weken zijn uitgescha keld. sen, waarvan er een mijn spelmaker moet vervangen en dat loopt nog steeds niet naar wens". Szombierki zag in de zomermaanden twee spelers naar het buitenland vertrek ken. Nagiel ging naar het Franse Valencien nes en de spelbepalende middenvelder Ru- dolf Wojtowicz meldde zich aan bij het Westduitse Bayer Leverkusen. Voor het duel tegen Feyenoord komen daar nog drie geblesseerde spelers bij, van wie vermoede lijk de vleugelspits Kwasniowski niet zal kunnen spelen. Verrassing Feyenoords veel geplaagde oefenmees ter Vaclav Jezek, die van zijn spionagetochten in Polen terugkwam met de mededeling, dat Szombierki in een 4-4-2-opstelling pleegt te spelen, komt in dit opzicht voor een verras sing te staan. Kostka wenst zich niet te ver schuilen en gaat uit van een driemansaan- val, met als speerpunt international Roman Ogaza. De 29-jarige Ogaza, die in november de leef tijd bereikt waarop Poolse voetballers naar buitenlandse clubs mogen uitkijken, speelde kortgeleden tegen West-Duitsland zijn zes tiende interland. „Hij heeft de laatste tijd niet best gespeeld", oordeelt Kostka over zijn voornaamste aanvaller. „Maar toch denk ik dat hij weer een beetje zijn oude vorm terugkrijgt". Ogaza moet worden be waakt door Ivan Nielsen, die gisteren op de training fit werd bevonden en met Wim van Hanegem het centrale verdedigingsblok gaat vormen. Hubert Kostka, die er niet uitziet alsof hij de door het Feyenoord-bestuur aan te bie den voedselpakketen bitter hard nodig heeft, heeft zijn tegenstander tegen Sparta aan het werk gezien. „Feyenoord speelde een goede eerste helft", maar over de twee de periode waarin de verdediging vier te gentreffers toestond, liet hij zich wijselijk niet uit „De aanval lijkt me niet sterk wil de hij nog wel kwijt „Maar een elftal beoor delen op één wedstrijd is natuurlijk een ha chelijke onderneming. Willem van Hane gem ken ik overigens nog uit mijn inter landperiode. Dat hij inmiddels 37 jaar oud is, zegt me niets. Op zo'n leeftijd kun je best nog tot topprestaties komen". Hoewel officieel amateurs staat er voor de Polen overigens meer op het spel dan de eer alleen. De „mijnwerkers" zijn vrijgesteld voor de sport en verdienen met voetballen maximaal 12.000 sloty, bijna 900 gulden per maand. Aanzienlijk meer dan de verdien sten van een gemiddelde arbeider. Na de training van gistermiddag maakte Feyenoords trainer Jezek de opstelling van zijn ploeg bekend. In vergelijking met het elftal dat zaterdag de competitiewedstrijd te gen PSV met 4-2 verloor, zijn er vier wijzi- ïcht. Het centrale verdedi- t-Balkestein is vervangen door het koppel Nielsen-Van Hanegem. De opstelling van Feyenoord is: Hiele; Wijn stekers, Van Hanegem, Nielsen, Brard; Groenendijk, Stafleu, Van Deinsen; Bouwens, Jacobsen en Vermeulen. DIRK VAN DER KAAP Otto Rehhagel moet zich verantwoorden BREMEN De trainer van Werder Bremen, Otto Reh hagel, moet zich bij de tucht- commissie van de Westduit se voetbalbond verantwoor den voor de uitroep „leg hem neer" vlak voor de ern stige overtreding van zijn De speler van Arminia Biele feld liep daarbij een ernstige vleeswond op. Óver de over treding ontstond veel beroe ring. Volgens Rehhagel heeft hij deze woorden niet gebruikt. Als de tuchtcommissie hem veroordeeld, zo verklaarde hij gisteren, zal hij gerechtelijke stappen tegen de Westduitse voetbalbond ondernemen. VINKEVEEN Keith Bur kins haw, de suc cesvolle manager van Tottenham Hotspur, zal vandaag beslissen of hij zijn sterspeler Steve Archibald in de Europa-Cupconfronta tie met Aj&x al dan niet zal opstellen. JDe kans is vijftig procent", zei Burkinshaw gis teren na aankomst in het Vinkeveense ho tel. Archibald zelf schat zijn eigen kansen trouwens hoger in. De Schot, die aan het be gin van de competitie aan zijn knie gebles seerd raakte tijdens een oefenwedstrijd te gen het Ierse Limmerick, gelooft zelf tegen „Gist Ajax te kunnen spelen. „Gisteren heb ik in Londen voor het eerst weer aan de training meegedaan. De knie deed nog wel pijn. Kwetsbaar maar daar is doorheen te bijten". Dat uitge rekend een Europa-Cupduel zijn rentree vormt, was voor hem geen enkel probleem. „AUe wedstrijden zijn even moeilijk, of het nu in de Engelse competitie is, vriendschap pelijk of in de Europa Cup". mochten worden, neem ik geen pistool ter de hand om enkele spelers neer te schieten. Maar eerlijk gezegd had ik in deze eerste ronde liever een gemakkelijkere tegenstander getroffen". De manager van Tottenham heeft Aiax één keer aan het werk gezien, tegen Ipswich Town tijdens het Amsterdam-toernooi. Zijn mening over de Amsterdammers: „Ajax heeft een jong team. Dat heeft zo zijn voordelen en proble men. Als het goed loopt in het team kunnen de jongeren uitstekend meedoen. Komen ze onder druk te staan, dan moet een ploeg vaak een be roep kunnen doen op routine". Die laatste uitspraak viel eveneens uit de mond van Birkinshaw te noteren. „Europees voetbal is voor ons evenwel geen zaak van leven of dood. Wanneer we door Ajax uitgeschakeld Betekent het dat de Engelsen in het Olympisch Stadion gaat aanvallen? Burkinshaw: „Totten- ham valt altijd aan. Dat is ons spelltype". Os- voaldo Ardiles, het Argentiinse loopwonder van de Spurs, voelt zich met die tactiek bijzon der gelukkig. „Defensief is onze ploeg erg kwetsbaar. We moeten dus meer goals maken dan we tegen krijgen. Dat ligt me wel. In Ar gentinië ben ik ook altijd gewend geweest om aanvallend te spelen. Dat is het meest attractief voor de toeschouwers". De Argentijn, die met zijn land op eigen bodem wereldkampioen werd in 1978 en vervolgens naar Engeland werd gehaald, zegt nog weinig last te hebben van heimwee. „Ik mis mijn ouders en vrienden natuurlijk wel eens, maar in Londen heb ik het best naar mijn zin". Er is Ardiles trouwens veel aan gelegen om een goed seizoen met de Spurs te maken. Volgend jaar wil hij opnieuw aanwezig zijn tijdens het wereldkampioenschap in Spanje. „In mijn con tract staat dat ik twee maanden voor het wereldkampioenschap bij Tottenham weg mag om mij in het trainingskamp van het Argentijn se elftal te melden". Of coach Cesar Menotti ook werkelijk een beroep op hem zal doen is nog niet zeker. „Ik" heb nog geen contact met hem gehad", aldus Ardiles, die voor de WK geen interlands meer voor Argentinië zal spe len. Van Ajax weet de Argentijn hoegenaamd niets. „Ik heb die ploeg nog nooit zien spelen en het interesseert me eigenlijk ook niet zoveel". Geld Tottenham Hotspur is na zeven jaar weer aan wezig in het Europa-Cuptoernooi. In het sei zoen 1976-1977 degradeerde de Londense club om een seizoen later onder Burkinshaw terug te keren in de hoogste Engelse divisie. Daar voor werd veel geld geïnvesteerd in spelers. Burkinshaw daarover. „De prijzen die momen teel voor Engelse spelers worden betaald, zijn krankzinnig. Dat geld is nooit rendabel te ma ken. Maar het publiek schreeuwt nu eenmaal om resultaten. Die moeten snel komen. Je krijgt niet de tijd om rustig met jonge spelers te bouwen." „Waar we in Engeland vijf miljoen gulden voor uitgeven, kost in Nederland nog geen tiende daarvan en dan heb ik het over een speler van dezelfde kwaliteit. Maar het is ook een econo mische noodzaak. Van de winst die een club maakt, moet vijftig procent belasting worden betaald. Daarom gaan de meeste clubs het geld uitgeven aan spelers en op die manier schroef je de prijzen op. Maar de clubs maken tegen woordig geen winst meer. Liverpool heeft bij voorbeeld de afgelopen twee jaar al niets meer verdiend". De opstelling van Tottenham Hotspur is: Cle- mence; Hugnton, Miller, Roberts, Perryman; Villa, Ardiles, Galvin; Archibald (of Jones of Brook), Hoddle, Falco. HENK WAGEMAN Softbalteam haalt uit HAARLEM Het I lands softbalteam heec de vierde wedstrijd voc Europees softbalkamj schap België met plettenL Een illusie armer stapti 1 Belgische dames het ve t 31-11 Een perfect opererend N had hard, erg hard 11 land iard 11 slagen. Drie slagvrouweiï Nederlandse zijde beha een score van honderd pr uit hun slagmogelijkh E Elly Zweers (één hon 4x4 wijd), Marinka S (drie honkslagen in drie beurten) en de revelatie de Nederlandse ploeg tc toe Monique Fris (drie h slagen en 3x4 wijd) bezoi door hun slaggeweld N land de zege, die in vij1 nings tot stand kwam. Stand: 1. Nederland 4-8, 2. Itali 6. 3. België 4—2, 4. Zwi 4-0. Heger twee jaar bij KNI AMSTERDAM Vla. Heger heeft gistermldd Amsterdam een contrai tekend dat hem voor minste twee en mog drie jaar bindt als tops, coördinator aan de N landse Basketbal Bond. De 49-jarige Tsjechoslo* kon worden aangetro doordat het ministerie i CRM gelden beschikbaar de aan tien nationale s bonden om een tops portee i nator te contracteren. Lauda werkt aan come-ba PARIJS De vooran wereldkampioen en autê reur Niki Lauda zal twee gen lang testritten ma met een Brabham in Gr Brittanië om te zien of volgend seizoen een ct back kan maken. Lauda is van plan or geheime proefritten op Donnington Circuit de B ham-Cosworth uit te probc Na twee jaar afwezigheid het coureurstoneel zal hij z zelf ervan moeten overtu dat hij op topniveau een langrijke concurrent kan anders keert hij niet teruj de rennerswereld. PRAAG Ivan Lendl 1 voorlopig voor een peri van drie weken niet ui men in tennistoernooien De Tsjechoslowaak, die oj Grand Prix-wereldranj momenteel de eerste plaats neemt, heeft een blessure de gewrichtsbanden van rechterarm opgelopen. L kan onder meer niet dee men aan het toernooi in drid, dat op 28 september gint Titel Lambregt op 10 kilometei UTRECHT Cor Li bregts bij de heren en Ca Beurskens bij de dames b ben gisteravond in Utrd de Nederlandse titels op tien kilometer veroverd. De Unitas-atleet Lambtt kwam onder slechte weerso standigheden tot de tijd van minuten en 47.4 secondeit als tweede eindigende Lok kwam met ruim acht conden achterstand op Li bregts over de eindstreep, de dames liep Carla Beuisb een Nederlands record mei minuten 23.5seconden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16