,)irecteur rijksbegroting iuidt noodklok: in 4 jaar log 30milj ard bezuinigen Snelle beslissing nodig over hogere aardgasprijs Het gaat ons alleen om het bestrijden van overl Fabrikant stapt naar de rechter uueer Snnenland" lolman opnieuw am ervoorzitter Helft meer klachten over Schiphol-lawaai Rookgordijnen verhullen plannen rond Dodewaard Meer succes bij kankerbehandeling Gif onder 200 huizen in Dordrecht Overvallers maken bijna twee ton buit Veel keukengerei laat te veel metaal los LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1981 PAGINA 13 (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Dr. L. le Blanc, direc- i r-generaal van de Rijksbegroting, ft ent dat er in de jaren 1982-1986 mis- ien nog eens voor 30 miljard gulden bezuinigingen moet worden door- oerd. Hij acht dit noodzakelijk als économische groei blijft tegenvallen [de lonen niet voldoende gematigd éden. Dr. Le Blanc zei dit gisteren een door Van Lanschot Bankiers ge friseerde bijeenkomst naar aanlei- ig van de indiening van de miljar- inota. gens deze topman van het ministerie van financiën is er de laatste jaren on danks bezuinigingen van 18 miljard onder het kabinet-Van Agt I in feite nog steeds niet wezenlijk omgebogen. Hooguit is er sprake van een afremming van de uitga venstijging, meent hij. Er wordt nu welis waar uitgegaan van 1,5 procent economi sche groei, wat de omvang-van de noodza kelijke ombuigingen in de toekomst kan verminderen, maar Le Blanc wees in dit verband op de groeiverwachting bij de start van het eerste kabinet-Van Agt. Die was toen drie procent, terwijl 1980 een mingroei van één opleverde en dit jaar zelfs een teruggang van 2,5 procent te zien zal geven. Le Blanc liet doorschemeren dat we er met de bezuiniging van 4,5 miljard voor volgend jaar nog niet zijn. De „ombuigin gen" compenseren alleen maar de uitga ven van het Rijk. De tegenvallende belas tinginkomsten (dit jaar komt er 10 miljard minder binnen) worden niet gedekt, bena drukte Le Blanc, verwijzend naar de enorme omvang van het met staatslenin gen te dekken financieringstekort en de hoge rente op de staatsleningen. „Er be staat dan een reëel gevaar voor Belgische toestanden: lenen om de rente op leningen te kunnen betalen", aldus Le Blanc. 'N HAAG Dr. Dick Iman (PvdA) blijft )rzitter van de Tweede mer, ondanks het feit het CDA sinds de ver zingen de grootste par is en derhalve gerech- is de voorzitter te le- n. Een overgrote erderheid van de 'eede Kamer droeg gis- en dr. Dolman aan de ling in voor om be- >md te worden tot voor ter. Van de 130 aanwe- e Tweede Kamerleden mden 127 vóór Dolman, eerste en tweede vice- orzitter werden op de voordracht geplaatst me vrouw Dien Cornelissen (CDA) en mr. Th. H. Joe- kes (VVD). Zij verwierven respectievelijk 124 en 115 stemmen. In de Tweede Kamer zijn gisteren zestien nieuwe kamerleden beëdigd: acht leden van de PvdA, zes van het CDA en twee van D'66. De nieuwe leden vullen de vacatures op die waren ontstaan doordat een aantal kamerleden tot het kabinet was toegetre den en doordat andere ka merleden, die tot voor kort demissionair be windsman en tegelijkertijd kamerlid waren, voor het kamerlidmaatschap had den bedankt. Onder de zestien „nieuwelingen" be vinden zich enkele beken den: voormalig landbouw minister Braks (CDA), de ex-staatssecretarissen Van der Mei en Brokx (beiden eveneens CDA), de vroe gere CD A-kamerleden Scholten, Van Iersel en Van Muiden en de PvdA 'ers Spieker en Veld hoen en D'66-lid Wilbers die ook al eerder kamerlid waren. Geheel nieuw zijn de nieuwe PvdA-leden mevrouw Herfkens, me vrouw Van Nieuwenho- ven, mevrouw Elske ter Veld en de heren Broek huis, De Cloe en De Vis ser, de CDA'ers De Jonge en Schartman en de D'66- afgevaardigde Schaper. aarschuwing gen inzameling ECHT De raad van irlandse verenigingen gehandicapten heeft riubliek aangeraden om mee te werken aan de ttmelingsacties van de sterdamse stichting lp Waar Nodig, e raad controleert inzame- ngsacties op juiste bedoelin- n en vraagt daarom bij iede- actie om nadere informatie, idanks herhaalde verzoeken i dergelijke gegevens nooit Dr de Amsterdamse stichting gestuurd. Het publiek wordt n ook aangeraden om geen arten van de stichting Waar >dig te kopen. HAARLEM Het aantal klachten over lawaai van de luchthaven Schip hol lag vorig jaar ruim vijftig procent hoger dan in 1979. (5.366 tegenover 2.348). Het aantal klagers nam zes pro cent toe. Amstelveen stond aan kop met 1.735 klachten van 518 personen. Zes (6) personen uit Lijnden dienden in totaal 1.252 klachten in. Deze cijfers zijn ontleend aan het jaar verslag 1980 van de Stichting Geluidshin der Schiphol, die ijvert voor terugdringen van de overlast. De stijging van het aantal klachten, zo valt in het verslag te lezen, is te wijten aan het feit dat de Zwanenburg- baan ongeveer een half jaar in onderhoud was, waardoor gebruik gemaakt moest worden van de overige banen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministers Van der Stee (Financiën) en Terlouw (Economische Za ken) zullen snel een voorstel aan het kabi net moeten voorleggen over de verhoging van de aardgasprijs op 1 januari. Het oude kabinet was van plan, de prijs met 12 cent per kubieke meter te verhogen, maar PvdA en D'66 hebben steeds gezegd dat dat te veel Van der Stee zei gisteren, nadat hij de miljoe nennota aan de Tweede Kamer had aangebo den, dat het erg moeilijk zal worden te beslui ten tot een minder zware prijsverhoging, want de staat heeft de extra inkomsten die uit de prijsverhoging voortvloeien hard nodig. Zelfs als de prijsverhoging niet twaalf maar elf cent zou bedragen, zou dat 's rijks schatkist (waar toch al niet veel in zit) 750 miljoen gulden aan inkomsten schelen, zo becijferde Van der Stee. Hij kondigde ook aan dat er snel een wetsont werp komt over de beperking van de rente-af trek voor hypotheken boven ƒ375.000.-. PLAN VOOR ROOKVERBOD IN EDE EDE Drie Edese ambte naren hebben een planne tje uitgebroed. Als ze hun zin krijgen mag er in alle openbare gebouwen - in clusief winkels, café's 'en banken - niet meer ge rookt worden. De eigenaar die rokers wèl hun gang laat gaan, riskeert een be keuring, tenzij hij een Dord plaatst: „Roken toe gestaan!". Geestelijk vader van de anti-rookplannen is de heer Joop Bakker, waarnemend hoofd van de gemeentelijke afdeling Al gemene Zaken en Kabinet. Bakker: „Ik ben niet alleen de geestelijke vader. We hebben een ambtelijke com missie van drie man. Behal- ye ik zitten daar in de waar- nemend commissaris van po litie en een ambtenaar van bet directie-secretariaat van gemeentewerken. Met ons Spieën waren we bezig een nieuwe algemene politiever ordening voor te bereiden en toen werden we gecon fronteerd met de vele aspec ten van de milieuwetgeving. We hebben toen tegen el kaar gezegd: Waarom zou den we al die geboden en Voorschriften niet in één Speciale verordening stop pen? Het voorkomen van overlast is een van de grondslagen voor die veror- dgping. Toen we het over oyërlast hadden dachten we ipëteen aan de niet-rokers. We hebben lang nagedacht oVer de vraag hoe je nu de vanzelfsprekendheid door breekt waarmee de roker meent de niet-roker overlast te.' mogen bezorgen. Welnu, die formulering hebben we gévonden. In de ontwerpve rordening, artikel 54, staat „Anti-rookmagiër" Joop Bakker letterlijk: Het is verboden te roken in een van een ge bouw deel uitmakende ruimte, die geheel of gedeel telijk voor het publiek is opengesteld. Daar achter volgt dan meteen het tenzij. Het verbod geldt namelijk niet als de eigenaar van die ruimte duidelijk zichtbaar een bord geplaatst heeft met de aanduiding: Roken toege staan". „Eigenlijk draaien we de rollen om: We verschaffen de niet-roker lucht en drin gen de roker in het nauw. Het is toch te gek, dat de ro ker de niet-roker zijn wil oplegt Het gaat ons niet aan om te zeggen: Roken is slecht voor je gezondheid. Dat moet de roker zelf maar uitmaken. Het gaat ons om de overlast. In een café mag zonder vergunning ook geen muziek worden gemaakt of meer dan zoveel decibels worden geproduceerd". Al dus ambtenaar bakker. Een overzicht van de kerncentrale in Dodewaard met de met pijlen aangegeven toegangswegen. Ook de autoriteiten gaven gis teren een persconferentie, die als overeenkomst met die van de betogers had, dat er een dicht rookgordijn werd opge trokken voor de te volgen strategie. Het enige dat duide lijk uit de doeken werd gedaan was, dat de politie alleen tot aanhouding zal overgaan wan neer de betrokkenen misdrij ven plegen die voorarrest wet tigen, en dat binnen het ge bied, waarvoor op grond van de gemeentewet een uitzonde ringstoestand geldt, onder geen voorwaarde enigerlei bouwsel zal worden getole reerd. Waar de politie de prik keldraadversperringen legt, hoeveel politie eventueel kan worden ingeschakeld, hoe de politie denkt het illegaal bou wen te voorkomen en hoe lang eventuele blokkades worden getolereerd bleef in nevelen gehuld. De gemeente Arnhem heeft het ministerie van bin nenlandse zaken gevraagd de extra kosten van deze werk zaamheden te vergoeden. Van de kant van de actievoer ders bleef het rookgordijn al even dicht, met als bedoeling het verrassingseffect voor de politie zo groot mogelijk te doen zijn. Vlak buiten de „ver boden zone" in de buurtschap Wely zal een weiland worden gekraakt, onthulde de woord voerder, waarop een festival tent, een perscentrum, een il legale radiozender, een EHBO- post en andere tenten ten be hoeve van de organisatie wor den opgesteld. Dit terrein zal dienen als uitvalsbasis en als opslagterrein voor bouwmate rialen. Veel bouwmateriaal is overi gens, aldus de actievoerders, al in het geheim opgeslagen bin nen het verboden gebied. Over te volgen routes, plaatsen voor overnachting en plaatsen voor op te werpen barricades hullen de actievoerders zich in stil zwijgen. Ook over wat te doen staat wanneer de politie erin slaagt effectieve blokkades té voorkomen zijn de actievoer ders weinig mededeelzaam. Voorlopig gaan ze uit van drie alternatieven: blokkade van het beleidscentrum van over heid en politie in Dodewaard, een demonstratie bij het mi nisterie van Binnenlandse Za ken in Den Haag of een ver vroegd „bezoek" aan de Arn hemse instellingen. Dat zijn de overkoepelende organisaties van de Nedèrlandse stroomle- veranciers, waar ook de ver- ZIEKENFONDSRAAD VINDT MEDICIJN TE DUUR AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam zal moeten uitmaken of de Ziekenfondsraad artsen mag afra den een bepaald medicijn voor te schrijven omdat er andere, goedkope re preparaten in de handel zijn. Het Westduitse geneesmiddelenconcern Boehringer Ingelheim heeft namelijk een proces tegen de Raad aangespan nen omdat deze de artsen adviseert niet het laxeermiddel Dulcolax voor te schrijven, maar een middel dat ruim eenderde minder kost en dezelf de uitwerking heeft. Indien de rechter het concern gelijk geeft, komt het hele beleid van de zie kenfondsen, dat erop gericht is de uitga ven voor geneesmiddelen te beperken, op de tocht te staan. Weliswaar zijn de artsen niet verplicht een goedkoper mid del voor te schrijven, maar veelal hou den zij zich toch aan de lijst „regeling en klapper" van de ziekenfondsen. Volgens het geneesmiddelenconcern, d. zijn afzet in Nederland bedreigd ziet, is het advies van de Ziekenfondsraad strij dig met het handelsverdrag van de Eu ropese Gemeenschap. Dit verdrag ver biedt allerlei zaken die de handel tussen de lidstaten beperken, zoals bijvoorbeeld misbruik van machtsposities. De zieken fondsen herbben volgens het concern zo'n machtspositie, omdat zeventig pro cent van de Nederlanders bij een zieken fonds staat ingeschreven. Meeste betrokkenen bij dioxineramp zijn op te sporen AMSTERDAM Van de 106 werkne mers die in 1963 bij de ontploffing in een fabriekshal van Philips Duphar in Amsterdam besmet zijn geraakt met het zeer giftige dioxine, zijn er van 93 enkele persoonsgegevens gevonden. Zij zijn nu wellicht op te sporen. De gegevens zijn boven water gekomen door een onderzoek dat Philips had inge steld in samenwerking met de Arbeidsin spectie en op verzoek van het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid. Over de gezondheidstoestand van deze mepsen is echter nu nog niets bekend. Inmiddels is wel zeker geworden dat in elk geval acht mensen die bij de ramp betrokken zijn ge weest, niet meer leven. Eén stierf aan kanker, vijf aan een hartinfarct, één aan een verkeersongeluk en van de achtste is de doodsoorzaak niet bekend. Actiegroep moet het bos uit UTRECHT De actiegroep „Vrienden van Amelisweerd" hebben vóór vanmid dag twaalf uur het Utrechtse bos moeten verlaten dat zij sinds zaterdag bezet hou den. De politie zou beslag leggen op de tenten van de actievoerders wanneer zij geen gehoor geven aan de oproep om te verdwijnen. De gemeente wil de vergun ning om in het bos te kamperen, niet ver lengen. Deze is zondag jongstleden verlo pen, maar daar hebben de kampeerders zich niets van aangetrokken. Wonderwezens gepresenteerd In het Noordhollandse Laren werd dinsdag het boek 'Wonderwezens' gepresen teerd. De auteur gisteren in deze krant geïnterviewd kreeg het eerste exemplaar aangeboden uit handen van tekenaar Anton Pleck (l.)t AMSTERDAM In de afgelopen ja ren heeft de behandeling van diverse vormen van kanker aanzienlijk meer succes gehad. Vooral met de toepassing van chemotherapie worden goede re sultaten geboekt. In sommige gevallen leidt deze methode zelfs tot volledige genezing. Dat staat in een beleidsnota die de wetenschappelijke Raad voor Kankerbestrijding gisteren heeft ge presenteerd. Er zijn hoopgevende vorderingen geboekt in de bestrijding van kanker aan de lym feklieren. Kanker aan de testikels valt te genwoordig in vijftig procent van de ge vallen te genezen met behulp van chemo therapie (middelen die de celgroei rem men) en ook de overlevingskansen bij kanker aan de eierstokken zijn verbeterd. Sommige patiënten zijn zelfs volledig ge nezen, aldus de raad. De chemotherapie zou gaandeweg „een van de belangrijkste pijlers" van de kankerbestrijding zijn ge worden. In de toekomst wil de raad een groter deel van zijn budget reserveren voor het onderzoek naar long- en maag kanker. Ongeveer 33 procent van de 30.000 Nederlanders die jaarlijks aan kan ker sterven, lijdt aan een van deze twee vormen. antwoordelijkheid voor de kerncentrale berust. De kans is reëel, dat de blok kades van de wegen gepaard gaan met een blokkade van de toevoerweg over de Waal naar de kerncentrale. Binnenschip pers, die nog een appeltje met de overheid te schillen hebben na de gebroken blokkades van half augustus, zouden zich be reid hebben verklaard de vaarroute naar en van de cen trale met hun schepen af te grendelen. DORDRECHT Onder 200 huizen in Dordrecht, die op een voormalige vuilstortplaats zijn gebouwd, zijn giftige af valstoffen aangetroffen. Het gaat om benzoëzuur en fenol. TNO die de zaak in onderzoek heeft, weet nog niet om welke hoeveelheden het gaat. Om de omvang van de verontreini ging te bepalen worden er bo ringen uitgevoerd en worden het grond- en drinkwater ge^ controleerd. Overigens is van verontreiniging van het drink water niets gebleken. De affaire is aan het licht ge_-_ komen nadat drie huizen in de Merwedepolder verzakten» waardoor een hevige stank vrijkwam. Al eerder hadden bewoners over stank geklaagd, maar men dacht dat die van de riolering afkomstig was. Ziekenhuis zou tonnen missen aan inkomsten AMSTERDAM Het Wilheï- mina Gasthuis en het Acade misch Medisch Centrum in de Amsterdamse Bijlmer lijden een schade van honderddui zenden guldens. Dit komt om dat de administratie, tengevol ge van grote achterstanden, nalaat geld bij de ziekenfond sen te innen. Dit stelt een werkgroep vaui medewerkers van het univer sitaire ziekenhuis in een zwartboek. De werkgroep is verder van mening dat het ziekenhuispersoneel wordt overbelast door een vacatures top, waardoor ook de patiën ten minder goed worden be handeld. De werkgroep eist dat alle open plaatsen in het ziekenhuis voor de volle hon derd procent worden opge vuld. De administratie ontkent de beschuldigingen van de werkgroep. AMSTERDAM Twee onbekende mannen hebben gister morgen vroeg 190.000 guldenbuit gemaakt bij een gewapen de overval op het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. De twee drongen rond acht uur 's morgens binnen in het kan toortje van het WG, waar op dat moment twee kassiers waren. Onder bedreiging van vuurwapens moesten zij de geldcassette met bijna twee ton afgeven. De overvallers knevelden de kas siers met handboeien en vertrokken met een motor. Het voer tuig werd later op de dag onbeheerd teruggevonden. De kassiers zijn met ijzerzagen uit de boeien bevrijd. AMSTERDAM Mixers en andere mengapparaten, stam pers, zeven, metalen theepotten, kortom al dit soort keuken gerei, laat bij gebruik dikwijls sporen van metaal los. Dit meldt G. Rasmussen van het Deense nationale voedingsin stituut op de internationale conferentie over zware metalen in het milieu, die deze week in Amsterdam wordt gehouden. Volgens Rasmussen kunnen de metalen in het voedsel komen en schadelijk zijn voor de gezondheid. Bij het testen van de tien tallen hulpmiddelen van verschillend metaal of legering kwam in sommige gevallen een vrij hoge afgifte van vooral chroom, koper en nikkel voor. Volgens het instituut moeten apparaten met een legering van lood en of cadmium niet voor voedselbe reiding worden gebruikt, terwijl de fabrikanten het keukengerei niet meer zouden moeten voorzien van een laagje chroom, nik kel of zink. BIERWACHTEN PRATEN MET WERKGEVER OVER CAO UTRECHT De bierwachten, die sinds maandag het centraal brouwerijkantoor in Amsterdam bezet houden, hebben vanoch tend samen met het FNV onderhandeld met de Bierwacht-di- rectie over het afsluiten van een cao. Bierwachten zijn mensen die in café's de leidigen van de tap-installatie schoonhouden. Ze eisen al lange tijd een cao, maar tot nu toe heeft hun werkgever dat steeds geweigerd. Daarom hebben de bierwachten maandag het brouwerijkantoor bezet en met harde acties gedreigd. Of de bezetting wordt opgeheven, hangt af van de resultaten van de onderhandelingen Even iets beter DE BILT (KNMI) De re genzone, die gisteren en gedu rende de afgelopen nacht over ons land trok, bevindt zich nu boven Duitsland. De zone bracht zo'n 5 tot 10 mm neers lag. De zone wordt op de voet gevolgd door een hogedrukge- bied. Dit hogedrukgebied heeft voor flinke opklaringen op de Britse eilanden gezorgd. De opklaringen mogen we de ko mende 24 uur ook bij ons ver wachten. Deze ontwikkeling heeft eveneens een heilzame invloed op de middagtempera- tuur in ons land. Het is mor gen dan ook weer iets warmer. Overigens is deze weersverbe- tering maar van korte duur, omdat op de oceaan de depres- sie-aktiviteit tamelijk groot is. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden Skandinavië, Finland. In het noorden droog, vrij zon nig en 's nachts lichte vorst, 5 tot 10 graden. In het zuiden veel bewolking en nu en dan regen. 10 tot 15 graden. Denemarken: Eerst wisselend bewolkt, later veel bewolking en tijdelijk re- géti, 16 tot 19 graden. Britse Eilanden: Eerst veel bewolking en tijde lijk regen, later opklaringen met buien, 15 tot 18 graden. Duitsland, DDR: Eerst droog met opklaringen, later meer bewolking en voor al in het noorden en westën wat regen. 18 tot 22 graden. Frankrijk: In het noorden en westen pe rioden met bewolking en plaatselijk regen, 18 tot 21 gra den. In het zuiden en zuidoos ten eerst zonnig bij 23 tot 28 graden. Later enkele buien en enige afkoeling. Spanje, Portugal: Bewolking afgewisseld door flinke zonnige periode, 27 tot 33 graden. Later in het noor den en westen veel bewolking met tijdelijk wat regen, 18 tot 23 graden. Italië: Overwegend zonnig en gelei delijk warmer, 26 graden in het noorden, 30 graden in het zuiden. Alpengebied: Eerst flinke zonnige perioden. In de dalen aan de noordzijde 23 graden en aan de zuidzijde tot 28 graden. Later in het noorden en westen meer be wolking met kans op buien en enige afkoeling.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13