Bewoners Batenstein verbolgen over bus in hun woonstraat Hertaxa tie onroerend goed in Alkemade PAA wil spoedig praten over opvolger Bolten Groen licht voor aankoop grond Lagewaard REGI0U0UR1NAAL „herbenoeming burgemeester logische gang van zaken" Alphense jaarmarkt biedt zeer veel attracties Om tarieven O.G.B. aan te passen REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 PAGlï 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Op na drukkelijke wijze hebben de bewoners van de Batenstein in Ridderveld II gis teren geprotesteerd tegen de plannen van de gemeente om een bus door hun woonstraat te laten rijden. Vannacht rond een uur kwam het tot een handge meen tussen de politie en een van de actievoerders. Aanleiding vormde de poging van de politie om de in de straat gehangen spandoeken met de veelzeggende teksten: „Een bus door de Batestein is pure kindermoord" en „Batenstein (g)een racebaan" te ver wijderen. Toen een van de actievoer ders, John Kroeman dit fotografisch wilde vastleggen, werd hem dit op hardhandige wijze door enkele agenten belet. De bewoners vinden het besluit van het Alphense gemeentebestuur om de nieuwe stadsdienst door hun straat te laten lopen onbegrijpelijk. De straat is nog geen zes meter breed. Bovendien liggen er drie kleuterscholen en drie lagere scholen aan de straat. Het is volgens de actievoerders, John Kroegman. Rob van Tetering en Jo- han Schipper dan ook levensgevaarlijk om een bus door de straat te laten rijden. Het meest gepikeerd zijn de actievoerders over het feit dat de gemeente nooit heeft gereageerd op de acties van vorig jaar. Na een informatiebijeenkomst van busonder neming West Nederland hebben de bewo ners een enquête gehouden. Uit deze en- auete is duidelijk gebleken dat het meren- eel van de bewoners geen behoefte heeft aan een busverbinding en zeker niet door hun straten. De actievoerders hebben toen aan de gemeente voorgesteld de bus over de Kennedylaan te laten rijden. Het ver zoek ging vergezeld van een lijst van handtekeningen. De toenmalige wethouder van stadsont wikkeling, J. Haanstra, beloofde dat de zaak bekeken zou worden en dat men be richt zou krijgen. Hij stelde evenwel tege lijkertijd dat hij de lijst met handtekenin gen niet representatief voor de wijk vond. De gemeente heeft haar woord niet ge stand gedaan. Bij toeval hebben de bewo ners moeten vernemen dat de nieuwe lijn per 20 september door de straat gaat rij den. Van enige inspraak is derhalve geen sprake geweest. De actievoerders zijn zeer verbolgen over deze gang van zaken. Vrijdag maakt de bus een proefrit door de straat. De bewoners beraden zich nog op nieuwe acties. De ringsteekwedstrijden trokken vorig jaar veel publiek. Anabis trekt uitverkochte zaal ZOETERWOUDE Het amateurtoneel aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude blijft floreren. Ook het jong ste stuk op het repertoire van de actieve toneelgroep Anabasis, „Kom terug lieve Katrien" trok weer een uit verkochte zaal. Het nieuwe stuk bleek veel meer vaart te hebben dan het vorige en daarmee hadden de ama teurs van Anabasis dan ook duidelijk wat meer moeite. Vooral in het eerste bedrijf kwamen wel eens wat hape ringen voor, maar naarmate de spelers meer in hun spel kwamen, ging het vanzelf wat vlotter, zodat beide avonden een enthousiast pu bliek voor een warm ap plaus zorgde. De zeer zware hoofdrollen werden ditmaal bezet door Ella Romijn en Andries Veloo. •Ella Romijn, die tot nu toe bij Anabasis wat kleinere rollen had vertolkt, kweet zich uit stekend van de zeer moeilijke .opgave om in hetzelfde stuk twee personen neer te zetten, die in wezen ook weer een en dezelfde waren: pensionhoud ster Katrien en haar „alter ego" de freule. Andries Veloo stond vrijwel het gehele stuk op het toneel en had daarmee een rol, die het succes van de voorstelling in hoge mate be paalde. De drie debutanten, Gonnie Zaal, Marian van Hartevelt en Theolieke Smit kweten zich onberispelijk van hun taak; met name de laatstgenoemde zette een schitterend typetje neer in de persoon van de bromfietsrijdende, dichtende en gitaarspelende buurvrouw. Schitterend was de vertolking die de oude rot in het toneel vak, Jan de Vette, gaf van de praatgrage, niet weg te krijgen verzekeringsagent. Een kleine rol, die de lachers op zijn hand bracht. Degelijk werk kwam er ook van enkele ook al iets meer ervaren leden van de groep: Tineke de Boer, Yvon van Diemen, Peter van Harte velt, Willem Helverstein en Frits de Winter. Regisseur Piet van der Geer deelde, met de beide souff leurs, Els van Betten en Paul Peter Tijssen en de inspeciën- ten Paul en Yolanda Volwater de eer van een tweetal ge slaagde opvoeringen met zijn enthousiaste spelers. ALKEMADE De herbenoeming van burgemeester drs. P.J. Bolten heeft binnen de fracties voor weinig opschudding ge zorgd. Alkemades eerste burger bereikt op 31 mei van het volgend jaar de pensioens- gerechtigde leeftijd en zal nu tot 1 juni zijn functie blijven vervullen. 'Een logi sche gang van zaken' vinden alle fractie voorzitters binnen de gemeenteraad. Over een profielschets van de opvolg(st)er van Bolten hebben de partijen zich nog niet gebogen. Progressief Akkoord Alkemade heeft de commissaris van de koningin, mr. M. Vrolijk, gevraagd het volgend jaar te verwachten 'burgemeesterloze tijdperk' zo kort mogelijk te houden. Vrolijk komt in december naar Alkemade om de wensen van de fracties te vernemen. Hoewel zijn fractie zich nog niet over de op volging heeft gebogen, staat voor CDA-voor- man P.C.W. van der Meer vast, dat de nieu we burgemeester uit het CDA kamp dient te komen. Van der Meer acht het bovendien wenselijk dat er iemand komt die wat minder volgens de letter bestuurd dan de huidige eerste burger. „Het is niet goed om op alle slakken zout té leggen", meent de fractie voorzitter. Van der Meer stelt echter dat men in de praktijk nogal eens afwijkt van de door de raadsfracties opgestelde profielschetsen. Een mening, die door J.W. Kret, fractievoor zitter van Vereniging Gemeentebelangen Al kemade, gedeeld wordt: „Zelden of nooit wordt aan het geschetste profiel voldaan. Voor mij is elke actieve bestuurder welkom". VVD-er A.H. Verdel denkt aan een opvolger met een brede visie op het maatschappelijk gebeuren binnen de gemeente. Progressief Akkoord Alkemade laat bij monde van frac tievoorzitter H. van Tol weten een actieve man of vrouw op Boltens plek te willen zien. Overigens zonder daarmee te stellen dat de huidige burgemeester niet actief is. Een pro fielschets heeft het PAA nog niet opgesteld. Wel schreef men onlangs een brief aan mr. M. Vrolijk, waarin wordt aangedrongen op een snelle afhandeling van de opvolging. „Volgend jaar zijn er immers gemeenteraads verkiezingen en de installatie van de nieuwe raad staat gepland op 7 september. Als er dan nog geen nieuwe burgemeester is, zit alleen de secretaris achter de collegetafel. Om het 'burgemeesterloze tijdperk' zo kort mogelijk te houden, hebben wij de commissaris van de koningin gevraagd de nodige procedures nu reeds op te starten", aldus Van Tol. Burgemeester drs. P. Bolten: actieve burgervader. ALPHEN AAN DEN RIJN De traditionele jaarmarkt wordt morgen in Alphen gehouden. Voor dit feest zijn weer heel wat activiteiten georganiseerd. En ten opzichte van vo rig jaar zijn de evenementen professioneler aangepakt Het programma begint vandaag al met de jaarlijkse kermis op het Thorbeckeplein. Van half vier tot elf uur is deze open. Dit jaar is er op de kermis onder meer een Hulk en een ci nemascope 180 te bewonderen. Evenals afgelopen jaren zijn de ritduren gegarandeerd en de prijzen zijn met uitzonde ring van de bovengenoemde attracties niet hoger dan 1,—. Vanavond om zeven uur zullen ongeveer veertig ploegen van zeven lopers hun krachten meten in de estafetteloop.op atletiekbaan „De Aarhoek". Bij de finish zal een uit La planders bestaande kapel aanwezig zijn. Verder starten vanavond de wedstrijd paalzitten op de Aarkade en de de monstratie fietscrossen op het terrein van de Leerhoeve achter de Hooftstraat. Morgen is het programma als volgt: kermis op het Thorbeckeplein van 09.00-23.30 uur, markt, in het hele centrum zullen zo'n 400 kramen staan van 09.00- 18.00 uur; jongveekeuring, 30 dieren zullen worden gekeurd op het terrein van de Leerhoe ve van 10.00-12.30 uur; boten- bouwwedstrijd aan de Aarka de met een extra categorie waardoor oudere kinderen kunnen helpen van 10.00-12.30 uur, de paalzitters van dinsdag krijgen nog tot 20.00 de kans te blijven zitten; vanaf 10.00- 12.00 uur is er (op initiatief van Openbare Werken en ge organiseerd door de Vereni ging van Ondernemers in Al phen en Omstreken) een vork heftruckwedstrijd. De onder nemers hebben materiaal en mankracht ter beschikking ge steld en er zullen in diverse categorieën wedstrijden verre den worden; poppenkast wordt op het terrein van de Rabo bank in de Pieter Doelman straat van 10.00-16.00 uur ge houden. Eveneens poppenkast' op de hoek Gruttostraat van 10.00-16.00 uur. In de Kerkstraat loopt Mr. Hardy (muzikale act en snelte kenaar) van 10.00-16.00 uur. Bij Arie van de Panne in de Hooftstraat wordt van 10.00- 16.00 uur een sjoelwedstrijd gehouden. Op het Concordia: ponyrijden voor kleintjes van 10.00-17.00 uur. In de Raad huisstraat zijn kruissteekwed strijden van 14.00-16.00 uur waarbij de heer Dirkzwager commentaar geeft. Ook in de Raadhuisstraat wordt doel trappen van 14.00-16.00 uur gehouden. Ringsteken met lumstraat te zien van 14.00- 16.00 uur. Verder zijn er optre dens van folkloristische dans groepen, boerenblaaskapellen en ongeveer 20 oude ambach ten. Vanaf 10.00-16.00 uur zijn er rondvaarten vanaf de Rijnka de, om 14.00-16.00 uur is er bij het busstation Aarhof de Dik Voormekaarshow. Dit jaar zal in de Eurocinema ook weer het Alphens journaal draaien. Vanaf 09.00-12.30 uur draait in twee zalen het jour naal 1980, in de andere twee 1979. Het avonprogramma zal om 19.30 uur beginnen met als Kresentator Vader Abraham; ij zal tevens als zanger optre den waarbij hij dan begeleid wordt door de Sonny Boys. Als gasten zullen Bonnie St. Clair en Doris D. en de Pins aanwe zig zijn. Tijdens het avond pro gramma dat om 22.00 uur af gelopen is zal tevens de prijs uitreiking van het paalzitten plaats vinden. Zoals ieder jaar zal van 22.40-23.00 uur aan de Europasingel vuurwerk te zien zijn waarbij de laatste snufjes op dit gebied getoond worden. zittend werk? dan heen en terug op de fiets! Vraag bij fietsenmaker, boek handel of ANWB naar het boekje "Fit door fietsen" of bestel het door overmaking van f 8,20 op postgiro 234567 Ln.v. stichting: fiets!, Amsterdam. KOUDEKERK Het gemeentebestuur heeft gisteravond van de raad groen licht gekregen om onderhandelingen te voeren met de eigenaren van grond aan de Lagewaard. Vo rig jaar stuitten de reconstructieplannen voor deze weg op verzet van diverse agrariërs, die de weg voor een gedeelte in eigendom hebben. Om de Lagewaard nu eens afdoende op te knappen is het vol gens burgemeester G. Swaan noodzakelijk de grond aan te ko pen. Een van de eerste zaken die moeten worden aangepakt is de aanleg van een rioolstelsel onder de Lagewaard en dit is al leen te realiseren, wanneer de gemeente de grond in eigendom heeft Het pad tussen het voetbalveld en de zuiveringsinstallatie zal voortaan de naam „Toepad" dragen. Het langs de oostzijde van het Hofstedepark /Koudekerkse Bos geprojecteerde fietspad dat aansluiting zal geven op een nieuwe brug over de Lagewaard kwam gisteravond wederom ter discussie. Om financiële rede nen wilden de leden van de CDA-fractie afzien van aanleg. Na stemming bleek toch de meerderheid van de gemeenteraad voor de aanleg te zijn. Tijdens de rondvraag stelde de heer J. Wondergem (PvdA) de boottocht, die heeft plaatsgevonden ter gelegenheid van het. heien van de eerste paal van de vier premiekoopwoningen aan de Lagewaard aan de orde. Burgemeester Swaan legde uit de de tocht maar voor een klein gedeelte voor rekening van de ge meente was gekomen. To be or not to be (1) De vertegenwoordiger van de afdeling Voorschote van de PvdA heeft woensdagavond op het partijeoti gres gemeend zijn stem niet aan de CDA-PvdA regt ring te kunnen geven. Daarmee was hij één van d weinigen onder de aanwezige afgevaardigden die ziel tegen het akkoord en voor de oppositie uitsprak. Jai van Eijk was door de afdeling al op 19 juni als afgt vaardigde aangewezen: „Het was de bedoeling dat all, afdelingen dinsdagavond bij elkaar zouden komen on zich over het bereikte akkoord te beraden. In Voot schoten lukte dat, net zoals in waarschijnlijk een heli hoop andere afdelingen, niet meer". To be or not to be (2) De opstelling van de afdeling Voorschoten werd al eerde bepaald. De 19 aanwezige PvdA-leden verkozen op 19 jun Jan van Eijk als afgevaardigde boven de huidige fractie voorzitter voor de PvdA in de Voorschotense raad Johat Visser. Het verschil tussen de standpunten van de beide so cialisten was dat Visser grote waarde hecht aan deelnam van de PvdA in de regering terwijl Van Eijk de strijdpun ten nauwkeurig in de gaten wenst te houden. Een duidelijk opdracht kreeg de afgevaardigde niet mee. Hij moest zei maar kijken hoe hij zou stemmen als het zover was. To be or not to be (3) Woensdagavond was het zo ver en Jan van Eijk stem de tegen. „Een aantal zaken bepaalde mijn stemgt drag", zegt hij: „De wijze waarop Van Agt steeds weei liet blijken met de VVD te willen regeren en de uitvet koop die de PvdA moest houden om toch met het CDA te regeren... Daarbij vond ik dat de kerntaken en d, kernenergie beter in het regeerakkoord geregeld had den moeten zijn. Voor de PvdA is volgens mij nie meer weggelegd dan het uitoefenen van een matigendt invloed op bet CDA. Er hing op het congres zo'n sfeei van 'to be or not to be', wel of niet mee regeren. Hei was een frustrerende keuze tussen slecht of nog slech ter. En ik heb voor het eerste gestemd". Ten toonstelling Een tentoonstelling over recycling en het hergebruik produkten is tot eind deze week te zien in het informatie centrum van de Zaailing aan de Raadhuisstraat in Alphen aan den Rijn. Recycling wil zeggen dat kant- en klare pro dukten worden teruggebracht tot oorspronkelijke grond stoffen om daarna weer te worden gebruikt. Verder wordl getoond hoe afvalprodukten opnieuw gebruikt kunnen worden. De tentoonstelling is van dinsdag tot en met vrij dag geopend van tien tot vijf uur. Vrijdagavond is hij u bezoeken tussen zeven en negen uur en zaterdag tussen tien en vier uur. Polders De historische vereniging Otto Cornelis van Hemessen houdt vanavond een lezing met als onderwerp „Pol ders en Waterhuishouding rond Woubrugge" in het ge' bouw De Wijk aan de Schoolstraat. Dit ter gelegenhé' van de jaarvergadering van de vereniging. De heer H Bouwman, hoofd algemene zaken van het Hoogheem'' raadschap Rijnland zal de geschiedenis van de Wou- brugsepolders belichten aan de hand van dia's en oude kaarten. De leden van de vereniging ontvangen het boekje „Uit de geschiedenis van de Oudendijkse pol der" van de hand van Hans van der Wereld. In deze polder zullen binnen afzienbare tijd ruim 200 wonin gen worden gebouwd als uitbreiding van de kern Wou brugge. De bijeenkomst begint om acht uur. Nederlaagtoernooi De Leidse eersteklasser Roodenburg is het afgelopen weekeinde winnaar geworden van het nederlaagtoernooi dat voetbalvereniging Hazerswoudse Boys de afgelopen weken op touw zette. Roodenburg veroverde het tinnen bord „Hazerswoude 700" en voor de spelers tassen, waarop eenzelfde inscriptie stond. Het tweede team van het Kat wijkse Quick Boys wonnen het toernooi voor de tweed elftallen. Bejaardensoos Morgenmiddag om half drie komen de leden van de Zoeterwoudse bejaardensoos bijeen in Don Bosco. Hoe wel het programma voor het grootste gedeelte wordt gevormd door klaverjas-activiteiten is voorzitter J. W. Hoogervorst hij volgde onlangs de heer L. van der Geest op vast van plan ook wat andere spellen te introduceren. Sjoelen, dammen en schaken liggen daarbij voor de hand. De bejaardensoos is er voor alle inwoners van Zoeterwoude, die de leeftijd van 60 jaar hebben bereikt Eenmaal per veertien dagen komt de soos bijeen. ALKEMADE Het rent meesterskantoor K.A.F.I. heeft in opdracht van de ge meente enige proeftaxaties van het onroerend goed in Alkemade verricht. Dit in verband met de herwaarde ring van objecten voor de heffing van de onroerend goed belasting. Tijdens de vergadering van de raads commissie voor financiën kwamen de resultaten ter sprake. Het bureau heeft zijn taxaties gebaseerd op de verwachte economische waarde per 1 ja nuari 1982. Als uitgangspunt is genomen de uiteindelijke ver koopprijs van woningen die van eigenaar verwisselenden gedurende de laatste maanden van 1981. Omdat men echter van de datum 1 januari 1982 uit moest gaan, zit er een onze ker stukje toekomstvisie in verwerkt. Vooral wat betreft de dure categorie huizen is de getaxeerde waarde onzeker, omdat dergelijke woningen thans niet of nauwelijks ver kocht worden. Op de vorige peildatum, 1 ja nuari 1977, werd slechts 60% van de verkoopwaarde aange geven, omdat men toen begon over te schakelen van „perso nele lasten" op de heffing op onroerend goed; uit psycholo gisch oogpunt deed men dat zeer voorzichtig. Nu echter is het streven om, ingevolge wet telijke voorschriften, zo spoe dig mogelijk het heffingsper centage op te trekken naar 90 tot 95% van de werkelijke ver koopwaarde. Men gaat niet ho ger dan 95% omdat rekening gehouden wordt met een ver dere daling van de prijzen. De commissieleden achtten de sprong van 60 naar 95% te ri goureus en adviseerden B en W daarom voorlopig als over gangsfase op 80% te gaan zit ten. De nu uitgevoerde proeftaxa ties van K.A.F.I. tonen een ge middelde stijging van rond de 70% ten opzichte van 1977. Hiervan is 35 40% het gevolg van het hierboven genoemde veranderde uitgangspunt en ongeveer 30% wordt veroor zaakt door de waardestijging ten opzichte van vijf jaar gele den. Hoewel de huizenmarkt gekelderd is gedurende de laatste twee jaar, bestaat er nog steeds een positief prijs verschil van 30% in vergelij king met 1977. Andere waar deverschillen kunnen terug te voeren zijn op een veranderde omgeving of een verandering aan het object zelf. Mevrouw Van Aken (V.V.D.) toonde zich bezorgd over het stijgings percentage en zag een zekere onrechtvaardigheid in de on mogelijkheid tot controle door de burger zelf. De heer Nugte- ren (C.D.A.) benadrukte dat de totale opbrengst aan O.G.B. gelijk zal zijn aan de vorige taxatie, waarna het tarief bin nenkort vastgesteld kan wor den. Dit houdt in dat bij geste gen hertaxaties de tarieven naar verwachting verlaagd zullen worden. Aan het einde van het debat zegde wethouder Van Duyke- ren toe dat er veel werk ge maakt gaat worden van voor lichting over de onderhavige nieuwe heffingsgrondslag van de onroerend goed belasting. Lissenaar benoemd tot burgemeester Arnemuiden (van onze parlementaire dactie) LISSE/DEN HAAG Koninklijk besluit van september is met ingang v 1 oktober tot burgemees van de gemeente Arnem den benoemd de heer M. Markusse uit Lisse. De heer Markusse (39) is th; ambtenaar op de secreta van de gemeente Alphen a den Rijn. Hij is aangesloten de gereformeerde gemeei (synodaal) en lid van de S( In Arnemuiden volgt hij partijgenoot De Jonge op op 1 mei van dit jaar werd I noemd tot burgemeester Nieuw-Lekkerland. Leidse chirurgen naar Indonesië JAKARTA Een Ned lands team van chirurg zal in oktober een aan hartoperaties uitvoeren Jakarta. Dit maakte voorzitster van een stichti voor hartchirurgie, vrouw Rachmat Saleh, j afgelopen weekeinde kend. Meer dan 25 hartpatiën staan op de lijst om geoperfl te worden door de ploeg,1 onder leiding staat van p" dr. H.A. Huysmans van Ij Academisch Ziekenhuis Leiden. De medici zullen derhalve maand in Indon! blijven als gasten van de stil ting.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4