V oorstellingen „Ipi Tombi" gaan toch door Om alle misverstanden uit de weg te ruimen... ENFB waarschuwt voor park&ride voorziening Omvangrijke heroïnevangst Leidse steun voor vermiste Chileen Afscheid Van Duyn VIER ARRESTATIES DAN IS ALDUS BESLOTEN... ACTIES AANGEKONDIGD •EIDEN LE1DSE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 PAGINA 3 A. Ponsen (PSP) Geen medewerking.. J. Peters (PvdA) glibberig pad LEIDEN Met overgrote meerderheid besloot de Leidse gemeenteraad gisteravond de voorstel lingen van de omstreden Zuidafrikaanse musical Ipi Tombi in de Leidse schouwburg niet te ver bieden. PSP en CPN hadden hierom in een motie gevraagd. Behalve de indieners stemden vijf PvdA- en twee CD A-raadsleden voor de motie. Door verschillende (anti-apartheids) organisa ties zijn voor komend weekeinde, wanneer Ipi Tombi wordt uitgevoerd, acties bij de Leidse Schouwburg aangekondigd. Zoals bekend heeft de musical Ipi Tombi bij tegen standers van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek felle en emotionele reacties opgeroepen. In Zweden werd de tournee bijvoorbeeld voortijdig afgebroken. Ipi Tombi werd geproduceerd door een Engelsman en geschreven en van muziek voorzien door twee Amerikanen en is zodoende geen officiële Zuidafri kaanse produktie. De musical handelt echter over de Zuidafrikaanse thuislanden en uit het feit dat Ipi Tombi in Zuid-Afrika ongehinderd ten tonele kon worden gevoerd leiden de tegenstanders af dat de musical de volle instemming van het apartheidsre giem geniet. Doordat er officieel geen sprake is van een Zuidafrikaanse musical valt de produktie niet onder het cultureel verdrag tussen Nederland en Zuid-Afrika. Dit verdrag werd enige tijd geleden door Nederland opgezegd als protest tegen het politieke bewind in Zuid-Afrika. Dezelfde tegenstanders menen echter dat het hier niet past de letter van de wet te inter preteren maar dat het dm de intentie gaat. Met het oog hierom moeten, volgens hen, de voorstellingen van Ipi Tombi in Nederland verboden worden. Kunstmatig De Leidse raad liet er geen twijfel over bestaan dat de in Zuid-Afrika gevoerde politiek slechts afgrijzen inboezemt. Toch meende een aantal leden dat een Nederlandse of een plaatselijke overheid niet zover mocht gaan om de voorstellingen te verbfeden. „De criteria daartoe zijn zo uitermate wankel dat dit pre cedent grote, ongewenste, gevolgen zou kunnen heb ben", aldus VVD-fractieleider F. Kuijers (hij was het enige raadslid die Ipi Tombi in werkelijkheid gezien heeft). Annelies Ponsen (PSP) ontkende dat haar partij op censuur aan zou dringen. „Er is een verschil tussen voorstellingen verbieden of er geen medewerking aan verlenen. In Leiden wordt er aan Ipi Tombi me dewerking verleend door de schouwburg ter be schikking te stellen", aldus de PSP-woordvoerdster. Hoekema (D'66) was het daar echter niet mee eens: „Er is slechts een kunstmatig verschil tussen censuur en het niet beschikbaar stellen van faciliteiten". De PvdA-fractieleider J. Peters steunde hem in deze ge dachte. Hij verwoordde namens een meerderheid van zijn fractie dat „de overheid bij het verstrekken van faciliteiten of subsidies geen inhoudelijke toets mag hanteren. Dan begeef je je op een glibberig pad. De vraag is of je culturele manifestaties op dezelfde wijze moet boycotten als bijvoorbeeld de levering van steenkool". Dat de tegenstanders van Ipi Tombi het opgezegde cultureel akkoord erbij "sleepten noemde hij hypocriet. CDA-woordvoerdster C. Kramp vond dat de voor stellingen op grond van het Nederlandse recht tot vrijheid van meningsuiting door moesten gaan. Maar op principiële gronden was zij tegen doorgaan van de voorstellingen. Dat de overheid actiegroepen opriep om bij de schouwburg te gaan demonstreren noemde zij: „Een gewetensussertje voor raadsleden die zelf geen besluit kunnen nemen". De heer W. Brands wilde de voorstellingen geannu leerd zien. Naar zijn mening paste het een overheid culturele produkties inhoudelijk te toetsen, een me ning die door Peters bedenkelijk werd genoemd. A. Groos (PvdA) vertolkte de mening van de tegenstan ders op de meest duidelijke wijze. Hij zei: „Activitei ten die je kan uitleggen als steun aan het Zuidafri kaans regiem moeten niet in Leiden plaatsvinden". Ipi Tombi gaat desondanks wel door want slechts J. van der Putten, A. Ponsen (beiden PSP), W. Brands (CPN), C. Kramp en W. Bleijie (beiden CDA) en A. Groos, W. Maat, H. van Dongen, W. van der Pluijm en T. Fallaux (allen PvdA) stemden voor annulering van de voorstellingen. De meerderheid van de PvdA-fractie legde hiermee de vrijdag gedane uit spraak van de ledenvergadering naast zich neer. Dat er acties voor de schouwburg gevoerd zullen gaan worden is duidelijk. Annelies Ponsen sprak in dreigende bewoordingen dat „actiegroepen er voor zullen zorgen dat er zo weinig mogelijk bezoekers komen". Donderdag vindt een eerste beraad over de vorm van de te houden acties plaats. Hoewel de Korte Mare wel vaker de oor zaak is geweest van kleine, gemakkelijk weg te cijferen misverstanden, behoeft bo venstaande afbeelding toch dringend na dere uitleg. Om ernstige complicaties te voorkomen. Dat de magere jaren voor de middenstanders zijn aangebroken, blazen zij bijna dagelijks hoog van de Leidse to ren. Maar dat het er voor hen zo drama tisch voorstaat als de foto doet vermoe den, was nog geen sterveling bekend. Het verkeersbord, dat tegen de gevel naast de winkelingang is gespijkerd, nodigt het ver keer uit om met voorrang en volgas het winkelpad in te slaan. Wellicht is de omzet dermate schrijnend, dat de winkelier na zijn handel te hoog te hebben verzekerd het uitnodigende bord boven de deur heeft gehangen. Een simpeler lezing zou kunnen zijn, dat de klanten wegblijven. „Dan haal ik ze wel met grove middelen binnen", moet de man achter de toonbank gedacht hebben, „Bovendien is mijn waar toch al tweedehands. Binnen komen ze op deze manier in elk geval". Of ligt de oor zaak bij de gemeentelijke verkeersmaatre gelen, die doorgaans in het bijzonder de winkeliers tegen de respectievelijke bor sten stuiten. Het college oogst sinds jaar en dag veel kritiek. Heeft het gepoogd door het strategisch plaatsen van het ver keersbord voorgoed een einde aan de on gebreidelde kritiek te maken? Nee, van dergelijke ingrijpende methoden bedient zelfs de gemeente Leiden zich niet. En zo blijft het een kwestie van gissen. Overi gens is de Korte Mare smal en zijn vracht wagens breed. Soms geeft dat frictie, zij het sporadisch... LEIDEN De Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) heeft B en W gewaarschuwd voor een park&ride voorzie ning bij het station. Naar de mening van de ENFB lokt het gemeentebestuur deze door de Spoorwegen gewenste maar door het gemeentebestuur afgewezen voorziening uit door in het Schuttersveldplan te veel parkeerplaatsen op de N.S.strook op te nemen. De bond heeft berekend dat er met name in de eerste fase een overschot van 350 parkeerplaat sen zal zijn. De ENFB noemt de plannen voor het Schuttersveld, zoals die binnenkort in de raad behandeld worden, zeker niet slecht. Het niet uitwerken van de loop- en fietsroutes is echter onaanvaard baar, zo meent de ENFB. Ook het komité Schuttersveld is niet ontevreden over de plan nen. Het komite vindt echter dat B en W wat al te optimistisch is gestemd over de financiële aspecten bij het onder-het-huis parkeren. „Wanneer het rijk niet naar verwachting subsidieert, drukken de kosten van het parkeren op de woningbouw. B en w stellen de zaken te optimistisch ypor", zo schrijft het komité. Jacob koos de vrijheid LEIDEN Dit het de gemeentelijke volière aan het Plantsoen is in de nacht van zondag op maandag een papagaai verdwenen. Het beest luistert naar de naam Jacob. Hij heeft een waarde van 1.000 1.500 gulden. An dere vogels hadden blijk baar geen trek in de vrij heid. Zij bleven rustig op hun plek. Voetganger zwaar gewond LEIDEN Een 64-jarige man uit Noord wijk is gister middag om ongeveer half zes zeer ernstig gewond ge raakt bij een ongeluk op het Stationsplein. Hij werd door een auto geschept. De Noord- wijker is naar het AZL over gebracht Hij brak beide onderbenen, zijn bekken, een arm, liep een hersenschudding op en een groot aantal inwendige en uit wendige kneuzingen. De man stak ter hoogte van het bussta tion plotseling rennend, zon der uit te kijken, de weg over. Een auto, komend uit de rich ting van de Oegstgeesterweg, kon hem ondanks krachtig remmen niet meer ontwijken. Qeen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Het was gisteravond de laatste maal dat het WD- raadslid K. van Duyn de raadsvergadering 'actief' bijwoonde. Hij verlaat de Leidse gemeenteraad waarvan hij sinds 1974 deel uit maakte. Burge meester C. Goekoop om schreef de heer Van Duyn ais een voorstander van politieke duidelijkheid en zei veel waardering te heb ben voor een man die naast een volledige dag taak ook de tijd op wist te brengen om het raadslid maatschap op een verant woordelijke manier te ge stalte te geven. De kritiek vanuit de VVD achterban als zou Van Duyn het raadswerk laten sloffen achtte hij ook niet terecht. Op de volgende raadsver gadering wordt de opvol ger van de heer van Duijn, de huidige VVD-fractie-as- sistent drs. G.M. de Vries, Latijns Amerika In het kader van de actie „Leiden informeert zich over Latijns-Amerika" wordt vanavond een informatie bijeenkomst gehouden in het Filmhuis van het LVC aan de Breestraat 66. De documentaire „De erfenis van Sandino" wordt vertoond. De film geeft een beeld van de Nicaraguaanse revolutie. Daarna is er een discussie. De bijeenkomst begint om acht uur. Ludwig trio Het laatste concert uit de K&O-serie „Mozart-Beethoven- Brahms door het Ludwig-trio wordt morgen gegeven in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. De pianist Alexander Warenberg verleent zijn medewerking aan het concert het concert begint om kwart over acht Het programma vermeldt het Adagio en Fuga van Mozart, het Strijktrio opus nr. 2 van Beethoven en het Pianokwar- j tet opus 26 van Brahms. Kaarten zijn verkrijgbaar op het bureau van K&O, Oude Vest 45, telefoonnummer 141141. Leida to- wedstrijden De uitslagen van de poppen- en wandkleden wedstrijd van de buishoudshow Leidato zijn bekend. In de cate gorie 'orgineelste poppen' werd de eerste prijs wegge- haald door mevr. Zeriker-Cogen van de Leidse Vaart kade. De prijs voor de 'mooiste zelfgemaakte pop' was - voor mevr. C.M. Tegelaar van de Burggravenlaan in Leiden. De eerste plek bij de 'mooiste aangeklede pop pen' gaat naar mevr. M. Brittijn van de Dahliastraat uit Leiden. Mevr. v.d. Hoed uit Leiderdorp werd eerste in de le categorie 'wandkleden'. In de 2e categorie werd de eerste prijs gewonnen door Nelly Bal uit Noordwijk. LEIDEN De politie heeft vorige week donderdag met de arrestatie van drie heroïnehandelaren de hand weten te leg gen op een partij van twee kilo van het verdovende middel. Twee kilo heroïne heeft een waarde van ongeveer een half miljoen gulden. Vrijdag werd bij een huiszoeking in Alme lo een vierde verdachte gearresteerd. i De Leidse politie kwam de partij op het spoor door het schadu wen van een 34-jarige Leidenaar, waarvan werd vermoed dat hij bij de handel betrokken was. Afgelopen donderdag werd de Leidenaar met twee mannen uit Rotterdam in Rijswijk gearres teerd. Het gaat om een 25-jarige en een 28-jarige Rotterdammer. De arrestaties vonden op straat plaats. De mannen bleken in twee auto's twee ons heroïne bij zich te hebben. In Rijswijk moest de overdracht plaatsvinden. Bij huiszoeking bij de 25-jarj- ge Rotterdammer werd nog drie ons gevonden. In het pand blq- .ken ook twee revolvers aanwezig. Naar aanleiding van het ver hoor van het drietal werd afgelopen vrijdag huiszoeking gedaan in een pand in Almelo. Hier werd anderhalve kilo heroïne aan getroffen. LEIDEN De Leidse raad zal er bij het ministerie van Buitenlandse Zaken op aan dringen opheldering te ver krijgen over het lot van Luis Quinchavil Suarez. De in Leiden verblijvende en werkende Chileen wordt sinds 19 februari van dit jaar vermist. Suarez was op reis naar zijn vaderland maar werd door de Argen tijnse autoriteiten opgepakt. De gemeenteraad vraagt de minister om te bewerkstelli gen dat Luis Suarez zo spoedig mogelijk naar Leiden terug kan keren. Aan de Argentijnse en Chileense autoriteiten wordt gevraagd opheldering te verschaffen over de verblijf plaats van de politieke vluch teling. Nadat er in de Tweede Kamer vragen over deze aan gelegenheid werden gesteld heeft de minister van Buiten landse Zaken de Argentijnse autoriteiten om opheldering gevraagd. Op het verzoek is echter geen antwoord geko men. In Leiden en in andere plaatsen in ons land zijn in middels handtekeningenacties gaande teneinde steun voor de Chileen, te verkrijgen. benoemd. - De gemeenteraad verleende gisteravond een extra krediet van 1.7 miljoen gulden voor de restauratie van de Pieterskerk. Eerder werd al 750.000 gulden beschikbaar gesteld. Beide be dragen worden grotendeels door het rijk terugbetaald. Eén en ander heeft te maken met het feit dat de restauratie duurder blijkt te zijn dan oor- j spronkelijk werd geschat. Zo werd er in 1975 nog rekening I mee gehouden dat de kosten 4.1 miljoen gulden zouden be- I dragen. In 1979 werd de res- I tauratie geschat op 7.4 miljoen gulden en nu, in 1981, lijken de kosten op te zullen lopen tot 8.6 miljoen gulden. - De raad ging tevens akkoord met de inmiddels gestarte nieuwbouw-activiteiten aan de Molenstraat Ter vervanging van de 109 woningen van de woningbouwvereniging Ons Belang werd op 4 juni de eer ste paal geslagen voor de bouw van 75 woningen. De stich- tingskosten van het totale complex bedragen ruim 10 miljoen gulden hetgeen uit komt op een bedrag van ruim 135.000 gulden per woning. De gemiddelde huurprijs is vast gesteld op 494.60 per maand. - Het dak van de wereldwin kel aan de Steenstraat kan vernieuwd worden. De kosten bedragen ruim 21.000 gulden. Normaal zou dit betekend heb ben dat de wereldwinkel per jaar 2000 gulden meer huur zou moeten betalen om het nieuwe dak er uit te halen. Daar de begroting van de wereldwinkel een dergelijke aderlating niet toelaat, heeft de gemeente besloten de wereldwinkel een jaarlijkse subsidie van 2000 gulden toe te kennen. Het geld daarvopr komt uit het potje Internatio nale Solidariteit.. De dekking was volgens een aantal raads leden (twee PSPers en vier PvdA raadsleden) oneigenlijk. Zij stemden dan ook tegen het voorstel. De PvdA kondigde aan bij de begrotingsbehande ling met een voorstel te ko men om de post Internationale Solidariteit te verhogen met 2000 gulden. Aanrijding »j was vreemd gevoel BEIDEN Aanrijdingen zijn een dledaags verschijnsel is jp de Nederlandse wegen, waar een ongeluk in een klein hoekje zit door de grote H hoeveelheden blik die door elkaar trachten te s eerplaatsen. Een verkeersongeluk kan ook hard aankomen, maar dat het tevens een vreemd gevoel kan zijn, 'n bleek gistermorgen iai onomstotelijk op de p ritting van het kantongerecht. Een m Leidse verdachte beschreef zijn indrukken iaar aanleiding van een ongeval op Oudejaarsavond, bij welke gelegenheid hij op I de kruising lf< Langevoort/Lijtweg in Oegstgeest een brommer geen voorrang had gegeven. t. -1 (lHet was een vreemd fevoel. Ik wist niet wat er aande was. De auto werd op een geven moment weggeduwd en pas na een la halve minuut besefte ik wat er aan de hand was. Ik stopte de auto en zag iemand op het trottoir IX liggen. Ik vroeg hem waarom hij geen lichten 'lanhad, maar hij Iffimlachte alleen maar, lliaarop ik vroeg of hij Igwond was. Toen kwam 1? de ambulance en de politie pijen moest ik de werking 'van mijn knipperlichten demonstreren, hetgeen niet lukte omdat ik in de verwarring vergat het :ontact aan te zetten. Ik n nog later achter de ilitie aangegaan om te iaten zien dat mijn lichten [het wel deden", aldus de 'erdachte, die constateerde dat de bromfietser 12 meter door de lucht moest zijn 1 tvlogen. Het spatbord in de aan stukken blagen bromfiets had hij waard. Kantonrechter 'eekens wees de 'erdachte erop dat in het proces-verbaal geen melding werd gemaakt g van het rijden zonder licht van de bromfietser, die er p overigens met lichte i verwondingen was afgekomen. „Maar dat jmoet echt het geval zijn geweest", aldus de automobilist, anders had ik hem wel gezien. Officier van justitie Van Aerde vond dat weinig Verschil maken. „U had de bromfiets, die op een voorrangsweg reed moeten zien of zelfs horen, want de bromfiets was opgevoerd en zal flink wat k herrie hebben gemaakt. De kruising is goed verlicht en overzichtelijk". Het kantongerecht had wel enig begrip voor de omstandigheden en kwam uit op een boete van 60 gulden. Zwerven Een Leidse verdachte moest gisteren het ant woord op de vraag „Waar Wpont U?" schuldig blij ven. „Ik zwerf sinds negen maanden", vertelde de man, die enige tijd geleden laveloos liggend op het trottoir van de Lange- gracht werd angetroffen en wegens openbare dron kenschap in de kraag werd gevat. „Ik heb zeven broers, maar geen van hen zegt: kom maar bij mij. Ik ben gescheiden. Ik ben be tonwerker van beroep, maar nu werkloos. Waar moet je werk vinden in Leiden", aldus de korte le vensschets van de ver dachte. „Drinkt U nog veel?", wilde de kanton rechter weten. „Af en toe nog eens een pilsje", aldus de zwervende verdachte, die overigens een stevige fles drank in zijn binnen-' .zak bij zich droeg. „Ik had .toen te veel gedronken op een feestje. Dat zal me niet meer overkomen", verze kerde hij het kantonge recht. De officier van jus titie zag er geen heil in om een boete te eisen. „Dat :omt toch alleen maar ten -aste van de sociale dienst", zo redeneerde hij. „Kantonrechter Teekens ^oordeelde conform schul- ig zonder straf. |N

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3