Piinliike maatregelen voor iedereen in 1982 Nog eens negenhonderd miljoen voor Fokker Paus vraagt solidariteit van hoog tot laag MILJOENENNOTA VAN VORIG KABINET: Politie onderschept voor 16 miljoen aan valse vakantiebonnen Vrijheid verloren CeicUe <2owuvnt ^■■Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoH Pere. Apothekeradijk 34, 2312 DD Leiden, Poetbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeurhoofdredacteur: I. J. Holle was, Chefredacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes Z0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Dinsdag 15 september 1981,71e jaargang no. 22066 •'X Actualiteitenrubriek „Hier en Nu" met reportage over Prins jesdag en interview met minis ter Van der Stee van financiën (Ned. II 22.30 uur). In „Den Haag vandaag" samenvatting van troonrede en politieke in stuif (Ned. I 22.00 uur). Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Mid- dagtemperatuur rond 19 gra den. Matige zuidwestlijke wind, aan de kust toenemend. Zon op 07.16, onder 19.52 uur. Scheveningen hoogwater 05.04 en 17.37 uur, laagwater 01.10 en 13.21 uur. an Houwelingen aatssecretaris in defensie EN HAAG Tot staatsse- etaris van defensie, belast personeelsbeleid, is be emd de CDA'er Jan van lowelingen. Hij is de opvol van C. van Lent. Met Houwelingens beëdiging thct tweede kabinet-Van compleet: vijftien minis- en zeventien staatssecro- issen. Drs. Jan van Houwelingen (44), woont in Gelderse Putten. Hij was lid van de Tweede mer sinds 1973. Na de middelbare school stu- trde hij proces-chemie in Londen. In de Kamer' landelde hij voor zijn fractie, eerst de ARP en er het CDA, vooral economische onderwerpen, jdens het eerste kabinet-Van Agt was hij één i de zogeheten loyalisten. Ede straks „rookvrij" EDE In Ede is werken bur gemeester en wethouders mo menteel aan een voorstel om het roken in alle openbare ge bouwen te verbieden. De ge meenteraad zal zich hierover binnenkort uitspreken. Het rookverbod zou ook gaan gel den voor bankencafé s en win kels. Eigenaren die geen bezwa ren hebben tegen rokers, moe ten dat met een bordje „roken toegestaan" kenbaar maken. Wie dat verzuimt riskeert een boete. Ede zou daarmee de eer ste Nederlandse gemeente zijn die de roker in de verdiging dringt. B en W vinden dat ro ken eigenlijk als niet-normaal beschouwd moet worden. Van daar. Generaal Kroesen Aanslag op Amerikaans generaal in Duitsland HEIDELBERG De opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in West- Duitsland, generaal Frederik Kroesen (58), is vanochtend licht gewond bij een aanslag. De politie deelde mee, dat de generaal nabij Heidelberg vanuit een bos is beschoten, toen hij van zijn huis naar zijn hoofdkwartier werd gereden en zijn auto voor een rood verkeerslicht moest wachten. De daders zouden gebruik hebben gemaakt van een granaat en een schietwapen. De auto van de generaal liep aanzienlijke schade op, maar kon desondanks zijn weg vervolgen. De ge neraal is overgebracht naar een Amerikaans militair hospitaal in Heidelberg. Hij zou slechts oppervlakkige vleeswonden hebben opgelopen. Volgens de politie zijn de plegers van de aanslag ontsnapt Benzine wordt twee cent goedkoper DEN HAAG De benzi- ne-prijzen gaan met in gang van morgen twee cent omlaag. Een liter normaal kost dan maximaal 177,4 cent, een liter super 184 cent en een liter tweetakt 195 cent. Dit heeft het ministerie van economische zaken maan dag meegedeeld. De maxi mumprijs van dieselolie daalt met 0,6 cent tot 120,8 cent De maximumprijs voor LPG verandert niet ROOSENDAAL De politie van Roosendaal heeft gistermiddag twee mannen gearresteerd die voor in totaal zestien miljoen gulden aan valse vakantiebonnen van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in een auto ver voerden. Dit heeft de politie gistervond bekendgemaakt De twee arrestanten, een vijftigjarige Rotterdammer en een 42-jarige man uit Antwerpen, zijn in verzekering gesteld. Ze worden worden verdacht van fabrica ge van valse zegels. De politie had al enige tijd geleden de anonieme tip gekregen dat er werd gezwendeld met vakantiebonnen. Uit het onderzoek dat hierna werd gestart, volgde de arrestatie. DEN HAAG Fokker krijgt de komende jaren veel meer steun dan tot nog toe werd aangenomen. Naast het bedrag van ƒ800 miljoen aan kredieten, dat ex- minister Wiegel als VVD-leider in de verkiezingsstrijd onthulde, krijgt Fokker nog eens voor ƒ900 miljoen aan garanties van de overheid. Het uiteindelijke steunbedrag zou daarmee uit kunnen komen op 1,7 miljard gulden, gespreid over de periode 1982-1990. Ex-minister Van Aardenne vermeldt dit uitzonderlijk hoge bedrag in een van zijn laatste brieven als bewindsman aan de Tweede Kamer. NIEUWE ENCYCLIEK OVER MENS EN WERK (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD Niet aleen de arbei ders onderling moeten solidair zijn, maar alle mensen in het arbeidsproces, van hoog tot laag. De menselijke arbeid is de „wezen lijke sleutel" voor de oplossing van alle we zenlijke vraagstukken. Tenminste, wanneer men daarbij uitgaat van het menselijk wel zijn. De maatschappelijke vraagstukken, die alsmaar ingewikkelder schijnen te wor den, kunnen slechts worden opgelost door het „menselijk leven steeds meer te vermen selijken". Dit schrijft Paus Johannes Pau- lus II in zijn gisteren gedateerde encycliek JLaborem Excercens,, (Aan het werk zijn de). &aborem Excercens is de derde encycliek van deze paus, en zoals de titel al zegt: het werk staat deze keer centraal. Paus Johannes Paulus II wil met deze „pauselijke zendbrief' de eerste grote sociale encycliek Rerum Novarum her denken, die nu precies negentig jaar geleden door paus Leo XIII werd gepubliceerd. De paus waarschuwt voor de sociale ramp die het gevolg kan zijn van het kwaad dat werk loosheid heet. „Dit gebrek aan werk wordt vooral door de jongeren als zeer pijnlijk erva ren. Zij immers komen beladen met kennis én goede wil in een situatie terecht die ze zelf op geen enkele hebben gewild en waar zij ook niets aan kunnen veranderen". (Pag. 11: Techniek mag zich nooit bedienen van de mens) Vijf jaar voor aanslag op Britse vorstin LONDEN De 17-jarige Marcus Saijeant die in juni tijdens een parade enkele losse flodders op koningin Elisabeth II afschoot, is gis teren tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld. Vol gens de officier van justitie is Sarjeant geobseerd door politieke moorden en had hij wel degelijk het plan de ko ningin te vermoorden en be diende hij zich alleen maar van losse flodders bij gebrek aan echte munitie. Foto links: het wapen waar mee Sarjeant zijn losse flod ders afschoot. Wiegel vraagt opheldering DEN HAAG Oud-minister Wiegel, de huidige fractieleider van de VVD in de Tweede Ka mer, wil opheldering hebben over de uitlating van zijn op volger als minister van binnen landse zaken dat de kabinets formatie te lang heeft geduurd. Van Thijn zei gisteren bij de of ficiële sluiting van de zitting van de Staten-Generaal, „dat het tot vreugde stemt dat het mogelijk is gebleken nog net voor dit moment een volwaar dig kabinet te vormen. Dat neemt niet weg dat, gelet op de economische situatie, de tijd die nodig was om hier toe te kó men, te lang is". Wiegel vraagt Van Agt na te gaan wie de gea dresseerde van dit verwijt is. Hij wil een spoedig antwoord. PSP mijdt Prinsjesdag DEN HAAG Evenals voor gaande jaren heeft de PSP- fractie in de Tweede Kamer ook dit jaar de opening van de nieuwe zitting van de Staten- Generaal niet bijgewoond. De kamerleden Van Es, Van der Spek en Willems hebben laten weten dat zij niet wensten deel te nemen aan bijeenkomsten „waarvan een belangrijk aspect de aan Byzantinisme grenzende verheerlijking van het instituut van de erfelijke monarchie is". De PSP-kamerleden noemen dit instituut ondemocratisch en te beschouwen „als een stimu lans voor nationalistisch den ken en handelen", en daarom principieel te verwerpen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de vanmiddag gepre senteerde rijksbegroting voor 1982, nog opgesteld door het vorige kabinet, is voor vijf miljard gulden aan bezuinigingen aangebracht. De koningin heeft vanmid dag in de troonrede gezegd, dat het nieu we kabinet in de regeringsverklaring zal mededelen, of deze begroting kan worden gehandhaafd. Bezuinigingen zijn volgens de minister van financiën nodig om het begrotingstekort van het rijk wat accep tabeler te maken. Niettemin blijft dat tekort nog veel te hoog: het is voor komend jaar geraamd op 15,8 miljard gulden op een totaal aan uit gaven van rond 151 miljard en inkomsten van 135 miljard. (Daarbij komt nog eens het tekort van de lagere overheden, pro vincies en gemeenten, dat thans geraamd wordt op vijf miljard.) Dit gat verkleinen via verhoging van de belastingen heeft men niet gewild: Het fiscaal beleid blijft ongewijzigd en er komt een volledige in flatiecorrectie. Daarom valt, zoals minis ter Van der Stee in zijn toelichting schrijft, via bezuinigingen niet te ontko men aan pijnlijke maatregelen in de sfeer van de Sociale zekerheid, de volksgezond heid en de ambtenarensalarissen. Volgens de al ernstig bekriti seerde rijksbegroting zal tot aan tweemaal het modale in komen (circa 70.000 gulden) iedereen er wezenlijk in koopkracht op achteruitgaan, de laagstbetaalden het meest: AOW-ers met 2,5 a 3 pet, mensen tot het modale inko men (35.500 gulden) met 2 a 2,5 pet; daarna vermindert het verlies geleidelijk tot 0,5 tot 1 pet bij twee maal mo daal. Pas bij vier maal mo daal staat men op nul, nog hogere inkomens kunnen er iets op vóóruit gaan. Hierbij is geen rekening ge houden met incidentele loonsverhogingen (periodie ken, promotie, baanverande ring). Anderzijds is bij deze raming uitgegaan van een loonkostenstijging van acht procent. Minister Van der Stee vindt zo'n stijging veel te hoog omdat zij de concur rentiekracht en de rende menten der bedrijven zou aantasten. Hij hoopt, dat het 'nieuwe kabinet in overleg met werkgevers en werkne mers daaraan nog wat zal doen. Zonder meer is er nu echter al van uitgegaan, dat het vakantiegeld in 1982 weer met een half procent wordt verlaagd tot 7,5 pet en dat die uitkering wordt afge topt bij drie maal modaal. Koningin Beatrix heeft als aanzet voor het nieuwe beleid er in de troonrede aan herinnerd, dat de nieu we regering de laagste inko mens wil beschermen. De minister van financiën waar schuwt in de miljoenennota, dat er „aan de onderkant van het loongebouw" niet meer genivelleerd kan wor den, d.w.z. dat de toonver schillen niet nog kleiner mo gen worden. Het is voor de industrie nu al moeilijk aan personeel te komen. Eerder is er aanleiding voor grotere loonverschillen. Er is in de begroting, zo schrijft hij, geen ruimte voor maatrege len om de koopkracht te ver beteren. Tot de door Van der Stee aangegeven „pijnlijke maat regelen" behoren: Werknemers, die zieken geld ontvangen, zullen over die uitkering dezelfde pre mies moeten gaan betalen als over gewoon loon. Er zullen in de ziektewet wachtdagen worden inge voerd, door de werkgevers te betalen. De uitwerking van dit en het vorige punt wacht op een advies van de Sociaal- Economische Raad. In de inkomstenbelasting wordt de bejaarden- en inva- liditeitsaftrek afgeschaft. Daar staat wel een aftrekre geling voor bijzondere lasten en een hogere AOW-uitke- ring tegenover. Pagina 13: Meer pijnlijke ingrepen Auto vervangt de koets weer krant ontvangen? Bel tu»en 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per teiale koerier wordt de ^«t alsnog nabezorgd. Politiemannen klommen gisteren in het Vrijheidsbeeld van New York klimmen waar zij een man (foto rechts) uit de kop van beeld haalden die pamfletten naar bui ten wierp waarop stond dat hij burgemeester van New York wil de worden. Met Amerikaanse ernst werd de jongeman nader hand in de boeien geslagen. 4 Minister Van Thijn van binnen landse zaken bij zijn aankomst op het Binnenhof voor de sluiting van de zitting van de Staten-Ge neraal. De koets, die zijn voor ganger Wiegel de vorige jaren van stal haalde, was weer ver vangen door een auto, de begelei dende agenten te paard door agenten op de motor. miljoenennota, die al enige miljardennota heet, krijgen dan voorgezet. 2E kuwëïD DE GOUCCHl Roeïs c BETCfc THUS U)TE)i 5^ It weer, dat altijd meewerkte i de zaak op te vrolijken, liet st vandaag ook afweten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1