Ajax mijdt risico' s oop Hiele ligt niet wakker van Szombierki Yan der Kuijlen voelt zich te kort gedaan FC UTRECHT WACHT ONGELIJKE STRIJD EINIG LICHTPUNTJES VOOR MATIG PRESTEREND FEIJENOORD VOEDSELPAKETTEN VOOR POLEN i)E MOS: „TOTTENHAM BARST ÏAN DE KWALITEITEN" -3Ï LETOSE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 PAGINA 19 ERDAM Feijenoord be- morgen aan zijn vijftiende [oen Europees voetbal. Als te stander fungeert het Poolse nbierki Bytom, dat kan bo- op een ervaring van exact wedstrijden in Europa-Cup- iand wat wel heel schril af- Jkt tegen de 45 van Feije- rd. Maar veelzeggend voor de ^levingskansen van de club Rotterdam-Zuid zijn deze cij- nauwelijks. De competities- I is immers erg matig geweest 1 als dieptepunten de nederla- op eigen veld tegen Sparta SV. Als troost mag gelden het de Polen in hun competi- pauwelijks beter is vergaan. irzaak voor de niet geprogram- !de middelmatige prestaties kunnen )se redenen worden aangevoerd, rijg inpassen van de aankopen Andrej izkov en Willem van Hanegem ver- it langzamer dan werd gehoopt. Een aantal blessures heeft vooral de ach- oede geteisterd waardoor telkens verschuivingen noodzakelijk wer- Doelman Joop Hiele duidt aan wat rvan de gevolgen zijn. „De achter- "|jtie raakt niet ingespeeld. Nu worden edere keer weer andere fouten ge- ikt. Het grote aantak doelpunten te- is daardoor gemakkelijk -te verkla- Ik mis voor mij een vaste centrale ur of dat nu Nielsen, Van Hanegem Balkestein is, maakt niets uit. Nu it het voor dat in een situatie iemand bal terugspeelt, maar een ander doet in de volgende wedstrijd onder de- de omstandigheden niet. Ik kom uit doel en denk de bal terug te krijgen, sta ik vervolgens mooi voor schut, communicatiestoornissen maken mij direct onzeker, maar het wordt wel ds moeilijker. Ik heb natuurlijk het Ij-deel dat ik bij een „topclub" zit, ir^oor ik minder werk krijg op te ippen dan de doelman van De Graaf- ROTTERDAM - Onder de indruk gekomen van de be richten over voedselschaarste in Polen, heeft het bestuur van Feijenoord besloten de spelers en officials van Szom bierki Bytom niet alleen zoals gebruikelijk is geschen ken aan te bieden, maar ook een voedselpakket. „Dit is een initiatief van het bestuur van Feijenoord", aldus direc teur Peter Stephan. Voor de uitwedstrijd laten wij het ini tiatief tot een degelijk gebaar over aan de spelersgroep". Joop Hiele (tussen verzor ger Meijer en Wijnstekers): „Op een zeker moment dacht ik dat de wereld aan mijn voeten lag". schap of Haarlem om maar wat te noe- men." Afgelopen woensdag werd Joop Hiele nog eens met zijn kortstondige interland- carrière geconfronteerd. Ierland was bij na op de dag af een jaar geleden de te genstander waartegen hij zijn debuut maakte. Het bleef bij die ene interland waarin hij zeker niet faalde. De nieuwe bondscoach Kees Rijvers ziet niets in de tegenwoordig in het rustige Hendrik Ido Ambacht wonende 22-jarige doelman van Feijenoord. „Het is, denk ik, achteraf allemaal veel te snel gegaan. Ik was 21 toen ik debu teerde, terwijl ik maar driekwart seizoen in het eerste elftal had gestaan. Maar ik kon natuurlijk moeilijk nee zeggen tóen ik werd gekozen. In de periode daarna heb .ik toch veel geleerd. Op een zeker moment dacht ik, omdat ik in Dublin niet slecht gepresteerd had, dat de we reld aan mijn voeten lag. De wedstrijd concentratie vergat ik gewoon. Ik dacht dat het allemaal vanzelf ging. En dat ging het nu juist niet. Ik heb draaien om mijn oren gekregen, wat goed voor mij is geweest. Maar gelukkig heb ik weer het ritme teruggevonden en dat is op dit mo ment in mijn loopbaan het allerbelang rijkste." Bij Feijenoord ontbreekt morgenavond de Bulgaar Jeliazkov. Hij moet drie wed strijden schorsing in het Europese voet bal uitzitten. Hiele: „Jeliazkov is een goede aankoop. Het is wel moeilijk om dat hij alleen maar ja of nee kan zeggen. Je moet op je kop gaan staan om hem iets aan zijn verstand te brengen. In de wedstrijd geeft dat ook grote problemen omdat hij de Nederlandse voetbaltermen niet beheerst. Maar voetballen kan hij natuurlijk". Gekrakeel Een ander probleem waarmee Feije noord heeft te kampen, is het gekrakeel rondom de disciplinaire maatregelen waarmee het trainersduo Jezek-Wester- hof de spelergroep om de oren slaat. Er worden te pas en te onpas boetes opge legd. Straffen waarvan ook Joop Hiele zich afvraagt of ze nu werkelijk zinvol zijn. Aan de andere kant zegt hij er ook wel eens begrip voor te kunnen opbren gen. „Als iemand dingen gaat doen waarvan hij bij voorbaat weet dat ze niet in goede aarde vallen, moet hij dat na tuurlijk niet doen. Doet hij het toch dan weet hij wat daarvan de consequenties zijn. Het wordt best eens overdreven, dat is waar." Ik vind het maken van vier doelpun ten in één wedstrijd, om maar eens iets te noemen, belangrijker dan de manier waarop een speler zijn sokken ophoudt Er zijn ook echt wel momenten waarop een straf op zijn plaats is, maar dat is ook niet iets van het laatste jaar. Ik ben hier nu zes jaar en heb het al die tijd zien ge beuren. Voor mijn gevoel is van een per fecte sfeer dan ook geen sprake. Er be staat nog steeds respekt tussen de spelers enerzijds en de trainers anderzijds, maar ze moeten ervoor waken niet te overdrij ven met het opleggen van straffen. Dan wordt het tegenovergestelde van het be oogde effect bereikt". Van de komende tegenstander Szom bierki Bytom heeft Joop Hiele geen nacht wakker gelegen. „Die club zegt mij helemaal niets. Ik kan de naam niet eens over mijn tong krijgen. Maar de trainer zegt dat het een conditioneel sterke ploeg is met twee echte smaakma kers, wie dat dan ook mogen zijn. Ro man Ogaza, een gevaarlijke spits en te vens international? Nou, dat moet hij dan maar eens waarmaken." Gezien de manier waarop Feijenoord zich liet af troeven door PSV zou het best eens kun nen zijn dat Hiele het moeilijker krijgt dan hij denkt. Szombierki is geen tegen stander van naam maar dat is Feijenoord in de huidige conditie ook niet. De hoop is gevestigd op de terugkeer van laatste man Ivan Nielsen, maar Andrej Stafleu (spierblessure), Richard Budding (knie) en Wim van Til (enkel) zijn verre van fit. Het enige lichtpuntje voor de Rotter dammers op dit moment is dat Willem van Hanegem weer van de partij mag zijn omdat zijn schorsing immers niet geldt voor het Europese bekervoetbal. DIRK VAN DER KAAP geftlSTERDAM Ajax heeft geen en- ■veil risico genomen ten aanzien van '°<pn komende tegenstander in de eer- >0'[e ronde van de Europa Cup voor be- winnaars. Nadat de trainers Kurt idér en Aad de Mos de Engelsen fden zien spelen tegen Aston Villa jSfest Ham United, heeft scout Ton de Engelsen het afgelopen jlteind in Wolverhampton aan het :rk gezien tegen Wolverhampton, let werd de tweede zege (1-0) voor de oiidenaren en dat is in feite een he el estiging van de eerdere bevindingen 1 an het Amsterdamse trainersduo. De >a los- „Tottenham Hotspur is een taloeg die barst van de kwaliteiten, oi laf het in het begin van deze competi- e wat minder liep, is te wijten aan er wee factoren. Ten eerste een aantal st lessures en ten tweede een gebrek in an geluk. Heel vaak komt de ploeg paar centimeters tekort om te sco- en. Dat hebben wij ook in de voorbe- eidingsfase met Ajax meegemaakt. laar het geluk kan van vandaag op lorgen terugkomen. Ik hoop alleen at het niet tegen ons zal gebeuren". Ie assistent van Kurt Linder, die giste- :n. de trainingen van Ajax leidde, laakt er geen geheim van Tottenham Is ploeg hoog aan te slaan. Vooral het id liddenveld is bij de Londenaren goed I: Êrzorgd. De Mos: „Hoddle is de man "'iet de pass in de benen en met het Cérzi'cht. Villa speelt vlak achter de oorhóède. Hij is sterk in een kleine 12. itimte. en Ardiles staat daar voor het lopvermogen. Die trekt alle gaten dicht. fcrdër' is vleugelverdediger Chris Hugh- weer van de partij. En ik denk dat - Archibald ook weer zal spelen". laar^ook De Mos heeft enkele notities 'zijft boekje staan waar Ajax zijn voor- eel mee kan doen. „Tottenham speelt iüis heel anders dan in uitwedstrijden, 'ii ïp eigen terrein spelen ze echt voor het lubliek en bekommeren zich niet om de jj aktiek. In uit-duels speelt de ploeg veel 'ehoudender, rustiger ook". Daarom grwacht men bij Ajax geen duel waarin o igt bikkelen zal worden. „Het midden- eld van Tottenham heeft dat niet nodig, an zou het zichzelf tekort doen. Daar- OQr zit er teveel kwaliteit in de ploeg". Vraagteken opstelling van Ajax konden en wil den Linder en De Mos nog niet geven. Het meespelen van libero Wim Jansen is li'og een groot vraagteken. Pas in de war- ning-up voor de wedstrijd zal worden Dêslist of Jansen inzetbaar is. Hij onder vindt veel hinder van een dijbeenblessu re. „Gewoon lopen gaat wel, maar kap pen of korts.draaien is nog onmogelijk. Met een intensieve fysiotherapeutische behandeling hoop ik voor morgen klaar te zijn", aldus Jansen. Ajax' laatste man liet niets los over zijn voormalige Oranjegabber Johan Cruijff. De speculaties over Cruijff zijn langza merhand niet meer te tellen. Maar zówel Feyenoord als Ajax hebben laten weten vooralsnog niet in Cruijff te zijn geïnte resseerd. Een bestuurder van Ajax: „Het is geen principiële kwestie, maar een zaak van financiën. We moeten met bei de benen op de grond blijven staan. Jo han is voor ons niet haalbaar". Militaire dienst Mocht Wim Jansen op het laatste mo ment afhaken, dan zal de Deen Sten Zie- gler hem vervangen, want ook Frank Rijkaard is door een blessure niet aan wezig. Bovendien is het nog twijfelachtig of Wim Kieft tegen de Spurs binnen de lijnen zal verschijnen. De spits zit sinds kort in militaire dienst. „En dat is nooit bevorderlijk voor de conditie", aldus De Mos. „Dat betekent vaak veel en lang sjouwen. De jongen is moe als hij bij ons op de training komt". Linder gaf ih de wedstrijd tegen MVV de voorkeur aan Piet Hamberg. Daarover heeft Kieft ziclv nogal opgewonden. Linder is er dan ook nog niet uit of hij Kieft, dan wel Ham berg zal laten spelen tegen Tottenham Hotspur. De belangstelling voor het duel, dat in het Olympisch Stadion wordt afgewerkt, is van Nederlandse zijde nog matig. Het overladen voetbalprogramma van de af gelopen weken (twee interlands achter elkaar) heeft de interesse voor de Euro pa Cup enigszins verflauwd. Evenwel niet in Engeland, waar inmiddels zesdui zend kaarten zijn verkocht. De suppor ters van de Spurs zullen de Amsterdam se politie handenvol werk bezorgen. Al enkele weken is men bezig met de voor bereidingen. De kaarten worden alleen door Ajax zelf uitgereikt. Die kan dan onderscheid maken tussen de echte sup porters en de mensen die komen om rot zooi te schoppen. De bedoeling is om de fans in looppas naar het stadion te bren gen en na afloop ook weer in looppas op het vliegtuig zetten. HENK WAGEMAN Aad de Mos: „Tottenham speelt In uitwedstrijden veel behoudender dan thuis". EINDHOVEN Met een zestien sei zoenen trouwe dienst mag hij zo lang zamerhand best tot het meubilair van PSV worden gerekend. Willy van der Kuijlen voelt zich momenteel echter allesbehalve op zijn gemak in Eindho ven en zou het zelfs toejuichen wan neer een andere club bereid is hem van PSV over te nemen. Van der Kuijlen, toch nooit een speler die openlijk met de leiding van zijn vere niging brouilleerde, heeft er na de door de Brabanders met 4-2 gewonnen ontmoeting tegen Feijenoord in de Rotterdamse Kuip, helemaal geen vertrouwen meer in, dat trainer Thijs Liebregts hem op korte termijn nog weer in de basisopstelling zal dulden. Van der Kuijlen voelt zich door Lie bregts hogelijk te kort gedaan en is er zeker van dat de oefenmeester juist hem aansprakelijk heeft willen stel len voor de tegenvallende prestaties van het begin van de competitie waar in de équipe van Liebregts zelfs enke le weken de meest op een zeef gelij kende defensie van de eredivisie tel de. Het einde van Van der Kuijlen bij PSV leek trouwens al vorig seizoen nabij. Toen reeds werd hij door de trainer aan de kant geschoven met de mededeling dat een vaste plaats tot het verleden be hoorde. Ondanks de problemen die des tijds rezen, tekende de Helmonder, die er meer dan vijfhonderd duels voor PSV op heeft zitten, bij en hij startte zelfs welgemoed aan een nieuwe jaargang in de stellige overtuiging dat hij als mid denvelder uitstekend zou kunnen funk- tioneren met de nieuwe aanwinsten Ruud Geels en Hallvar Thoresen voor zich. Van der Kuijlen begon zo gemoti veerd aan de aanloop naar de competitie, dat Liebregts hem wel een nieuwe kans moest bieden. De 34-jarige Helmonder, wiens kapbewegingen en daarop volgen de striemende schoten zijn handelsmer ken zijn, begon bij het voor de titel favo riete PSV zelfs als aanvoerder aan de competitie. Tegen NEC moest Van der Kuijlen echter vanaf de bank toekijken. En ook tegen Feijenoord mocht hij van Liebregts niet opdraven. Net als zonde bok nummero twee, Piet Wildschut, trouwens. Moed opgegeven Van der Kuijlen heeft de moed wel zo ongeveer opgegeven, dat de situatie bij PSV voor hem nog ten goede zal keren, zolang Liebregts het bewind voert. „Ik vind dat we elkaar gewoon niet liggen. Wat me nog het meest teleurstelt is, dat hij me zonder pardon laat vallen terwijl ik aanvoerder was. Het hele team had toch gefaald?" Van der Kuijlen is overi gens niet de enige bij PSV die de nodige kritiek op Thijs Liebregts heeft. Ook Mi chel V.alke („Op de bank ga ik kapot, ik moet voetballen") en Erwin Koeman („Het wordt tijd dat ik een vaste plaats krijg") doen geen moeite enige onvrede te verbergen. Duidelijk is dat ook van de laatste twee tenminste één speler voorlo pig verbitterd vanaf de lijn zal moeten toekijken. Op het middenveld van PSV zijn immers Jan Poortvliet en Jung Moo Huh, beiden zaterdag geblesseerd ge raakt, maar wel op tijd fit om morgen OP DE BANK BIJPSV TEGEN NAESTVED Willy van der Kuijlen (hier aan de bal) voelt zich allesbehalve op zijn gemak in Eindho ven en zou het zelfs toejuichen wanneer een andere club bereid is hem van PSV over te nemen. het UEFA-Cupduel tegen Naestved mee te beleven, wel zeker van hun plaats. •Van het drietal middenvelders, dat ver beten op die ene positie aast, ligt Erwin Koeman na zijn glanzende optreden in de Kuip op dit moment het best in de markt. Willy van der Kuijlen heeft de slechtste de papieren omdat Liebregts nu eenmaal griezelt van het feit dat de Hel monder verdedigende arbeid vrijwel louter door anderen laat verrichten. Hoe de coach de problemen voor de wedstrij den van morgen zal aanpakken, wilde hij gisteren in elk geval nog niet kwijt. Wel deelde hij mee, dat hij met uitzonde ring van Adrie Koster over een geheel fitte ploeg beschikt. Ondankbare taak Tegen de uit semi-profs bestaande lijst aanvoerder van de Deense competitie staat PSV in een vermoedelijk maar half gevuld stadion voor de ondankbare taak fors uit te halen, omdat elke kleine score als een matige prestatie zal worden uit gelegd. Naestved komt vandaag met een zestien man tellende selectie naar Neder land. De Deense nummer twee van het afgelopen seizoen, slechts via vier tref fers verschil door K.B. Kopenhagen op doelsaldo van de titel afgehouden, mist slechts schutter Henrik Scouboe. Die baarde enige tijd geleden opzien door in een duel voor de Deense competitie vijf keer te scoren. Hij moet echter binnen kort aan een knie worden geopereerd en is daarom in zijn geboorteland achterge bleven. De formatie, die onder leiding staat van de 34-jarige Torben Storm zal in Eindhoven zonder al te veel illusies van start gaan. „We hopen alleen een goede indruk te kunnen achterlaten en hopen niet af te gaan met grote cijfers. Want laten we eerlijk zijn", aldus Storm, „hoeveel internationals heeft PSV al niet". Naestved - nog nooit Deens kampioen of bekerwinnaar - gaat ervan uit, dat het tegen PSV weer eens zal proeven wat verliezen is. In de Deense competitie is dat immers al weer dertien wedstrijden geleden voor het laatst gebeurd, En dat gegeven vormt tevens de waarschuwing voor PSV, dat Naestved zich niet zomaar onder de voet zal laten lopen. WILLEM PFEIFFER i-r (Van onze verslaggever) JAMBURG - Jammer voor FC ürechti maar morgenavond zal de iloeg in de eerste wedstrijd van het JEFA-Cuptournooi weinig of geen J&ns hebben tegen HSV. De Noord- -oeitse Óundesligaclub, die zaterdag ^t 3-2 van Eintracht Frankfurt ver- if, heeft iets goed te maken. Niet al- tear het Hamburgse publiek wil dat, ook HSV-trainer Ernst Happel. En wie Happel kent weet dat zijn wil gelijk staat aan een eis. Maar ook zonder die feiten is HSV-FC Utrecht bij voorbaat een ongelijke strijd. Desondanks loert Han Berger, het drifti ge baasje achter de Utrechtse successen, op zijn kans. Berger wil aan het eind van het seizoen de Domstadclub verlaten en heeft zijn ogen op het Westduitse voetbal gericht. Juist daarom wil hij zich mor genavond in het Volksparkstadion in de belangstelling plaatsen. Berger veran derde FC Utrecht van een goede mid denmoter tot een gevreesde tegenstander in het Nederlandse voetbal, en werd een veel gevraagde trainer. Ook in West- Duitsland. Het is daarom ook niet vreemd dat hij sinds zijn eerste optreden in het Europese voetbal, vorig jaar bij Eintracht Frankfurt, regelmatig bij bun- desliga-wedstrijden wordt gesignaleerd. Volkomen ontspannen gaat FC Utrecht aan het tweede Europese voetbalavon- tuur beginnen. Berger: „We zullen wel zien wat er gaat gebeuren. Je hoort mij niet bij voorbaat zeggen dat we kansloos zijn, anders moet je niet aan het karwei beginnen. Maar we moeten wel reëel blijven. HSV behoort tot de Europese top en FC Utrecht komt pas kijken. Het eni ge voordeel zou zijn, als de ploeg van Ernst Happel ons onderschat, maar daar geloof ik niet in. HSV is te professioneel om een UEFA-Cupwedstrijd als een ver plicht nummer te beschouwen". De jonge, ambitieuze trainer kijkt met plezier terug naar het vorig seizoen, toen de debutant in het Europese voetbal voor verrassing zorgde en slechts op een onbenullige wijze door Eintracht Frank furt werd uitgeschakeld. Berger: „Ik blijf er bij dat we het toen in de thuisv/ed- strijd hebben laten liggen. In Frankfurt namen we zelfs een voorsprong van 1-0, maar dan ga je de routine missen. FC Utrecht speelde te onrustig en kon de bal niet in de ploeg houden. We wachten de wedstrijd tegen HSV rustig af. Verliezen beschouw ik niet als een schande. Ver geet niet dat mijn hele ploeg misschien een half miljoen gulden heeft gekost, terwijl Ernst Happel daar net één speler van kan kopen".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 19