HYS zonder shirtreclame in eerste divisie Glasbergen verslikt zich in De Rozet: 1-6 Schakers DDI moete spitsroeden lopen in de hoofdklasse MET VEEL NIEUWE SPELERS KLAAR VOOR IJSHOCKEYCOMPETITIE SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 PAG LEIDEN Het was gister avond niet helemaal de avond van Glasbergen de Best. Volkomen onver wacht werd de ploeg van coach Nico Glasbergen door De Rozet met 1-6 van de 'mat' geveegd. De Tegel- handel toonde tevreden heid over de bereikte 4-4 re mise in Rotterdam. Ncptu- nus was hier de tegenstan der. In de hoofdklasse was UVS opmerkelijk bezig. Op 'eigen terrein' werd van Gerven met 5-9 teruggewe zen. EKL Boys en Fer van Duuren besloten met een 3- 3 stand. Ook Sporthuis Landwer Johan en SRV Boys deelden de punten: 5- Een onvoorstelbaar goede vorm van de goalie van De Rozet zou de oorzaak v/orden van een bijna desastreuze ne derlaag van Glasbergen de Best. De meest onmogelijke inzetten werden door hem ge keerd. Aan de andere zijde werd voor de pauze al drie maal gescoord, terwijl in het tweede half uur Nico Zwaan pas bij een 0-4 stand tegen wist te scoren. Piet Haasnoot. Anne Ouwersloot en Wil Groenen dijk hadden toen samen al vijf keer het houtwerk geramd. De Rozet maakte er nog twee doelpunten bij, zodat de uitslag 1-6 zou worden. In Rotterdam was het Frans Sjardijn, die al na enkele mi nuten De Tegelhandel op een comfortabele 0-2 voorsprong bracht. Vlak voor de pauze was het zeer op dreef zijnde Leen Gubbels, die het negatie ve verschil voor Neptunus verkleinde. Na de hervatting trok dezelfde Gubbels de stand zelfs weer gelijk. John Jansen maakte er 2-3 van, waarna de derde treffer van Gubbels we derom voor een remisestand zorgde. Het leek erop, dat Jan van der Reyden de winnende goal voor de Leidenaars had gescoord, toen in de laatste se conde de thuisploeg in de per soon van Wim Eilander een misverstand in de Leidse ver dediging afstrafte: 4-4. Van Gerven moest door bles sures tegen UVS aantreden zonder wissels. En dat dat een geweldige achterstand bete kent in het zaalvoetbal getuigt misschien wel de eindstand. Wim Bouckaert opende be trekkelijk gunstig voor van Gerven door tweemaal te doelpunten. Toen Mario Faber eenmaal tegenscoorde was de beer eigenlijk los voor de blauwwitten. De score liep op naar 2-5, waarna Gerard Ver beek en Leen Spoor de span ning erin hielden door voor 4- 5 te zorgen. Bij 4-7 vond Ge rard Verbeek nogmaals het UVS-doel, maar ook daarna ging de doelpuntenmachine van de Leidenaars rustig door: 5-9. Voor UVS waren de doel puntenmakers Mario Faber (2), Hans van Leeuwen (3), Hans van Eygen, Piet Miere- met, Leo Holl en Maarten Blonk. In Cleyn Duyn opende Wim de Roo voor EKL-boys de sco re, waarna hijzelf de stand door in eigen doel te schieten weer gelijk trok. Bennie Heemskerk en Ben de Roo brachten hun ploeg op 3-1, waarna opponent Fer van Duuren goed terugvocht. Ted van Berkel en van Els maakten de drie ook voor van Duuren vol. Kwalitatief was dit treffen van een laag gehalte. Alleen de doelpunten hielden de spanning er nog een beetje i Debutant SRV Boys en Sporthuis Landwer Johan scoorden er in de THB hal lus tig op los: 5-5. Het was Ton Arroyo van Landwer die voor het eerste doelpunt in de Leid se hoofdklasse zorgde. Bij rust stond het 3-3. Voor Landwer scoorden nog Peter van der Vlugt en Ruud van der Voort, Dorus van der Voort, Theo Wassenaar en Jaap Lingbeek waren succesvol voor SRV. Na rust doelpuntten beide ploegen ieder twee keer. Lingbeek en Wassenaar verzorgden de SRV-produktie, Ruud van der Voort en Peter van der Vlugt tékenden voor de Landwer- treffers. Vooral de top van het eerste team van DD, al jaren de harde kern, gaat het moeilijk krijg Van links naar rechts Van Egmond, Schendstok, Dickhoff, Lindner, Kort. Eelco van Grotenhuis naar tweede verbannen (Van onze schaakmedewerker) DEN HAAG Het schaaktiental van Discendo Discimus (DD) I gaat het dit seizoen ontzettend moeilijk krijgen in de hoogste klasse van de KNSB-competitie. Deze conclusie is voor de hand liggend, want DD I gaat met praktisch hetzelfde team het schaakwalhalla in als waarmee twee jaar geleden, de rode lantaarn stevig in handen, afscheid moest worden geno men. Bovendien zullen vooral de prof- teams ongetwijfeld ook dit seizoen weer voor een warme ontvangst zorgen. Het afgelopen seizoen promoveerde DD niet eens met overmacht. Er moest ook in de eer ste klasse hard voor de puntjes geknokt wor den. En' „hard knokken" zal voor het team, dat al jaren in praktisch dezelfde samenstel ling speelt, in de hoofdklasse nog een eufe misme blijken te zijn. Promovendi uit de eer ste klasse hebben het traditiegetrouw erg moeilijk in de hoofdklasse. Gelouterde profs het noemen van de namen van gerenom meerde grootmeesters als Jan Timman en Genna Sosonko is nog veel te beperkt met ELO-ratings (ruwweg: speelsterkten uitge drukt in een cijfer) van soms honderden pun ten meer, gaan om het kampioenschap strij den. Voor de kleintjes blijven hooguit wat kruimels over. Slechts enig „amateuristisch" opportunisme moet nog wat verwarring stichten. Normaal gesproken moet DD zijn wedstrijden met gemiddeld 6-4 of 6 1/2- 3 1/2 gaan verlie zen. Die vervelende prognose is dan geba seerd op de gemiddelde ELO-getallen van de teams. Teamleider Jacobson zegt echter te verwachten dat zijn tiental zich handhaaft: „Ik ga niet zuiver op getallen af. Daar moe ten we ons weinig van aantrekken. Maar er zijn beslist verschillende tientallen die min der sterk zijn dan wij". Namen wil hij niet noemen, maar bedoeld wordt in elk geval Het Witte Paard uit Zaandam. Zijn eigen team bestaat uit de volgende spelers: 1. Dickhoff, 2. Schendstok, 3. Van Egmond, 4. Lindner, 5. Evertse, 6. Boll (nieuw, afkomstig van HMC uit Den Bosch). 7. Blaauw (die zich weer v I de interne competitie omhoog wurmde), 1 Happel, 9. Mulder, 10. Kort. Reserve: Vink 1 Verbanning i Het tweede team van DD, dat na twee slech j (degradatie) jaren met grote overmacht kan pioen werd in de promotieklasse en eveneer i met overmacht promoveerde naar de tweed y klasse KNSB, gaat zich ook hier waarschijn lijk hoog klasseren. Het blokje sterke jeugd- spelers Smit, Talsma en Van GrotenAu/si werd, conform de traditionele procedure bi/ DD, voor het eerste nog niet helemaal dre^ achter de oren geacht. Vooral eerste-tientaï speler Eelco van Grotenhuis kreeg in di vorm van een verbanning naar het tweed een merkwaardige „beloning". Zijn score va i 5,5 uit 7 in het eerste team was door niemand overtroffen. Het bestuur besloot, geheel i£ overeenstemming met het advies van team leider Jacobson, de jeugdspelers nog ma.*1 weer eens een jaartje te laten rijpen. Den Haag I, altijd een sterk tiental in de eei ste klasse, zal het wel moeten afleggen teg( de vice-kampioen van Nederland van tw« jaar geleden. Eindhoven I. Den Haag mi Smout (die na een conflict vertrok) en Hoi weg (die nu bij Promotie in Zoeternu speelt) missen. De opstelling: 1. Willemsen, M.A. Wind, 3. Mostert, 4.Fraikin, 5. M.l Wind, 6. Barendse, 7. Koppens, 8. Vellekoc 9. Roos, 10. De Vries. Koppens en De Vrii beiden met een prima score in het tweede rig seizoen, zijn de nieuwkomers. Teamleider Dick van Duyvenbode verwaï dat zijn tiental gaat strijden om de twe« plaats. Moerwijk gaat ook met praktisch hi zelfde team van start in de tweede klasse: Van der Raaf, 2. Van Zanten, 3. Verbal (nieuw), 4. Hofland, 5. Van Beinum, 6. Sl vast, 7. Zwetssloot, 8. Van der Pol, 9. De Gc ter, 10. Grondijs. Een positie in de midden moot ligt in de lijn der verwachtingen. Moerjw wijk gaat met revanchegedachten de eersl le wedstrijd tegen Krimpen aan de IJssel in ar Vorig seizoen werd daar namelijk een smade :n lijke nederlaag van 8 1/2-1 1/2 geleden. |en MARTIN VOOR) ;i, Anita Blangé op dreef in basketbalteam Ancona Nederland heeft zich gisteravond in Ancona in de tweede wedstrijd in het toernooi om het Europees bas ketbalkampioenschap voor dames duidelijk gerevancheerd voor het slechte optreden in het eerste treffen, tegen Joegos lavië. Tegen Italië werd het een, zij het krappe, zege (60-59). De Italiaanse dames leidden bij rust met 38-29. Vooral door uitstekend spel van Anita Blangé en Carla de Lief de, die vrijuit in de aanval konden gaan, was de stand acht mi nuten na de hervatting gelijk: 42-42. Tot 52-52 bleef Italié bij. Veertien seconden voor tijd leek Nederland, op dat moment al met een voorsprong van 60-59 spelend, nog te verliezen, Balver lies betekende een uitbraak voor de Italiaanse dames, die echter door een wanhopige verdedigingspoging van De Ridder er niet in slaagden alsnog de winst te grijpen. Scores: Anita Blangé 22, Carla de Liefde 14, Lia van Reemst 2, Mirjan Delmee 6, Gerda de Ridder 7, Marja Heivoort 6, Dulcien Seca 4. Softbalsters leven zich uit HAARLEM Op de derde van het Europese softbal- kampioenschap te Haarlem hadden Italië en Nederland weinig problemen met hun respectievelijke tegenstan ders, België en Zweden. Italië zette in de middagwed strijd België voor 500 toe schouwers op 60, Nederland leefde zich voor 1500 toeschou- Stand na drie wedstrijden: 1. Nederland 36, 2. Italië 34, 3. België 32, 4. Zweden 30. Promotie Frankrijk bij Davis-beker PARIJS Frankrijk heeft zich door een overwinning van 41 op Japan verzekerd van een plaats in de hoogste divi sie in het Davisbeker-toernooi. De Franse tennisser Roger-Vasselin zorgde voor de definitieve zege door Sakamoto in drie sets te verslaan: 6—0, 64, 61. Hij bracht daarmee de stand op 31 voor Frankrijk. Thierry Tulas- ne bracht ook de laatste partij tot een goed einde: 61, 86 en 63 tegen Fukui. Springbokken welkom in Los Angeles Los Angeles Het Zuidafrikaanse rugbyteam Springbokken is gisteravond op de luchthaven van Los Angeles met een klate rend applaus door een groep aanhangers ontvangen, hetgeen in contrast stond met de woedende demonstranten die de leden van de ploeg voor racisten uitmaakten tijdens een trip door Nieuw-Zeeland, die was omgeven door heftige demostraties te gen de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika. Tips voor Duindigt Onze tips voor deze meeting lridt>ic TAFNAPRIJS (eerste afdeling): êr tel, Ursula Laren en Udo Buiten: fel TAFNAPRIJS (tweede afdeli (,e United Laren, Tempo Olivie- Uberto. SEF HAZELAAR: Utaro Buiten* Uil Utrecht Fortuna en Urnes. ioi GABOURGPRIJS: Pria Roses, D t£, Lilly en Casparo. nn JONKERPRIJS: Volomite Laf" Valentin Melodie en Varinsja. SYLVIA UITERDIJK PRIJS: Westlandia, Spoel Hanover en noyai oauei en onver 0111. JOFFERPRIJS: Volta Rotary, Vil W nia Zuilen en Vonny Brogan. >ut UVIANA Dl ROBLESPRIJS: IJ ik Major, Upper ten Spencer t~ S. TOTEM VOLITAPRIJS: Super^ Laren, Tachos Hanover Prise. Eerste kwartier fataal voor Foreholte VOORHOUT Het eeré)o{ kwartier van het bekertfl mii fen met Katwijk is Forehi fes te fataal geworden. De Voj houtse ploeg speelde wegc het ontbreken van laaö man Jos van der Li (schorsing) met een aar paste achterhoede. Katw profiteerde gretig. Nog vc dat de gelegenheidsdefens was ingespeeld, hadden Katwijkers al een 0-2 vofl *y sprong genomen. Forehol kwam die slag niet meer I boven, de ploeg verloor "i 2-3. Piet Ruigrok zorgde na ef half uur spelen voor de aa» sluiting: 1-2. Het was de I* kroning van het door Forehc te ontketende offensief. In/ tweede helft leek Katwi] orde op zaken te hebben-P steld, Jan van Dijk z<wf5' voor 1-3. „Toch had ik nooit ver wacht dat Aad nu nog zou voetballen. Dat de hele gro ten zoals een Rinus Israël of Willem van Hanegem het zo lang volhouden, ja. dat vind ik niet gek. Maar Mansveld... Al geef ik toe, karakter heeft hij altijd ge had". En: „In Amerika komt het voetbal nooit van de grond, heeft het geen toekomst. Als daar een voetbalclub maar even rot draait, zegt de directie er van: Jongens, we verkopen de boel. we gaan met ijshoc key of zoiets verder". (Trainer Ernst Happel in het Rotterdamsch Nieuwsblad) „De kunst van het positieve denken beslist over het suc ces. Hersenen hebben we allemaal - gebruik die dan ook! Twijfelen aan je eigen kunnen is gevaarlijker dan welke tegenstander ook. Qenk nooit aan een neder- Ernst Happel Dat Mansveld zo lang zou spelen had ik niet verwacht. laag, want alleen de gedach te aan verliezen doet je krachten al slinken". (Tennisser Björn Borg in Panorama) „Feyenoord moet, wanneer dat nodig is, twee of drie wereldsterren aankopen. De rest hoort uit eigen gelede ren voort te komen of uit de amateurs. Het kan niet dat Feyenoord een miljoen uit geeft voor een verdediger. Een libero of een voorstop per moet altijd in de eigen club te vinden zijn. Niets ten nadele van zo'n jongen als Balkestein of Nielsen hoor, maar Feyenoord had Coen Moulijn Feyenoord heeft veel geld weggegooid. beter al dat geld kunnen opsparen voor een heel gro te van voor mijn part drie miljoen. Zo veel hebben ze nu weggegooid". (Oud-voetballer Coen Moulijn in het Algemeen Dagblad) „Een grensrechter die op zondag van Vaals naar Gro ningen moet reizen bijvoor beeld, voor honderd gulden. Dan moet dat vlaggen toch wel érg belangrijk voor je zijn. Ik begrijp niet waarom die mensen dat doen: hon derden kilometers reizen om anderhalf uur lang be- vloekt, bespogen en begooid te worden. Maar dat spugen wordt al als normaal be schouwd. Dat is het ergste: nu is het nog spuug, over een jaar misschien zoutzuur. Als je dat allemaal toestaat, dan ben je bezig de totale verloedering van het be taalde voetbal te sanctione ren". (Ex-scheidsrechter Mauri ce de Hond in Voetbal In ternational) „De passie van een 46-jarige man voor cricket heeft een rechtbank in Wolverhamp ton voldoende grond gevon den om een verzoek tot echtscheiding van diens vrouw toe te wijzen. De 51- jarige mevrouw Mildred Rowley had betoogd dat het cricket in haar huwelijk een serieuze 'medeminnaar' was geworden. „Hij had het over cricket aan het ontbijt, aan de lunch en aan het avondeten", aldus de echt genote. De druppel die de emmer deed overlopen was echter dat haar man cricke tuitslagen zo nodig van ja ren geleden uit zijn blote hoofd wist, maar dat hij zich niet eens hun huwe lijksdatum kon herinne- (Bcricht in officieel or gaan cricketbond) „Wat Gardeniers wil, is voor Nederland misschien wel gedurende een jaar of twee houdbaar, maar inter nationaal is de onontbeer lijkheid van televisie voor sportsponsoring een erkend feit, waarbij het medium zich in het buitenland dus heeft neergelegd. De eerste piraat die sport gaat uitzen den, is in aantocht: die is niet tegen te houden, ook niet door mevrouw Garde niers. Kijk, de porno is een beetje uitgeput; die doet het niet meer. Sport wordt nu de grote boodschap". (Basketbalsponsor Huub van-den Boogaard in Else- vier's Weekblad) „De NOS heeft de mensen, de faciliteiten en de plicht om het sportgebeuren in binnen- en buitenland op verantwoorde wijze te in ventariseren en weer te ge ven, maar in de praktijk komt daar weinig van te recht. Rechtstreekse uitzen dingen zijn meer uitzonde ring dan regel, zodat de term .mosterd na de maal tijd' in de meeste gevallen op de tv-sport n toepas sing is". (Sportredacteur Ben de Graaf in de Volkskrant) DEN HAAG Slechts met één zorg begint HYS '80 aan de competitie in de eerste divisie: zich handhaven in de hoogste klasse van het Neder landse ijshockey. Voor de rest is al les in orde, volgens voorzitter Leen van den Oever gistermiddag bij de presentatie van de vernieuwde ploeg in de prettent van de Haagse Rek- rcade op het Malieveld. Van der Oe ver: „Wij zitten wat sponsoring be treft goed. Op het ogenblik hebben wij zo'n veertig sponsors waarvan de grootste een bedrag van vijfen twintig duizend gulden op tafel brengt. Geen van de namen van de sponsors komt op de kleding. Wij be ginnen met shirts waarop alleen de naam van HYS'80 staat". Eén seizoen ijshockey in de hoogste klasse van de Nederlandse ijshockey- competitie gaat HYS '80 250.000 gulden kosten. Leen van den Oever: Aan en treegelden moeten wij zo'n zeventig duizend gulden binnen krijgen. Dat moet toch mogelijk zijn. Wij gaan uit van vijfhonderd mensen per thuiswed strijd. Vorig jaar' in de tweede divisie was het gemiddelde 250 bezoekers. Wij hebben doelbewust bij onze begroting niet te hoog gegrepen om straks niet in de moeilijkheden te komen. Het is de bedoeling op een gezonde manier ijs hockey te spelen in de eerste divisie. Ik denk dat onze aanhang en deijshockey- liefhebbers in Den Haag wel blij zijn met de terugkeer van HYS in de eerste divisie. Ik hoop alleen dat ze dat straks op de tribune ook laten blijken en ons nieuwe team een behoorlijke kans ge ven onder leiding van de nieuwe trai ner/coach George Peternousek". Peternousek, die tijdens de laatste wereldkampioenschappen in Zweden afscheid heeft genomen als aktief ijs hockeyer, heeft bij HYS '80 een con tract voor drie jaar getekend. „Aan een voorspelling begin ik echt niet. Op pa pier is Heerenveen niet te kloppen. Bij HYS staat mij alleen voor ogen om in een tijd van drie jaar aansluiting te krijgen bij de topclubs. Dat moet moge lijk zijn. Er is leuk materiaal". Voorzit ter Leen van den Oever: „Met opzet hebben we niet geprobeerd ex-spelers terug te krijgen. Met de jongens van vorig jaar uit de tweede divisie en en kele nieuwe krachten hebben wij als bestuur vertrouwen in de toekomst". HYS '80 is erg ingenomen met de uit Winnipeg afkomstige doelman Mark Storimans. Deze Nederlandse Canadees is negentien jaar en speelde in de junio ren A league met St.Bonairst Saints en werd met dat team kampioen van Ma nitoba. Hij speelde bovendien in het Junior A All Star team. In dc oefen wedstrijden van HYS '80 was hij voor trainer Peternousek de grote verrassing en uitblinker. Ben Bakker en Rene Wilst zijn ook voor het doel beschikbaar. Verdedigers voor het nieuwe seizoen zijn: Andy Strijker (22, afkomstig uit Groningen), Ted Meijer (23, ex-Nijmegen en Rotter dam), Dave Wilson (27, Ex-Den Bosch), Maarten Mooyman (23), Joop Ierschot (28, na twee jaar weer terug bij HYS), Piet Zoutenbier (23), Dave Morrison (23, speelde voor Nijmegen en Rotter dam). Aanvallers: Harry Bronkhorst (21), Paul Temmerman (24, afkomstig uit Nijmegen), Bruce Hubarde (23), Jan Passchier (22), Wim van Dijk (25, af komstig uit Rotterdam), Eelco Block (24, afkomstig uit Rotterdam), Roland Meijer (20), Ferry Falkenhof (18) en Naast George Peternousek zal de oud- HYS-speler Bennie Roomer als tweede trainer optreden. De verzorging is weer in handen van Joop Stoop. HYS '80 speelt zaterdagavond de eerste (uit wedstrijd tegen landskampioen Feen- stra in Heerenveen. De eerste thuis wedstrijd op de geheel vernieuwde bin nenbaan van De Uithof is op maandag avond 28 september (20.00 uur) tegen Trias uit Leeuwarden. ARTHUR VAN RIJSWIJK De nieuwe selectie van HYS '80 zoals die zich gisteren op de Rekreade presenteerde.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18