Begroting dit jaar erg betrekkelijk Einde ombuigingen nog niet in zich t Doorgaan met matigen inleveren en ombuigen Met alleen sociale nieuwbouw komen we er niet BINNENLAND HERSTEL LAAT LANGER OP ZICH WACHTEN Rente op schuld soupeert straks alle groei op Monarchie kost 23,88 miljoen LEJDSE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 PAGINJ DEN HAAG Het is dit keer een wat merkwaardige begro tingskrant. Normaal kunt u op deze pagina's lezen wat de rege ring van plan is in het komende jaar. Maar omdat er inmiddels een nieuw, centrum-links kabi net is aangetreden, dat de plaats heeft ingenomen van de centrum-rechtse ploeg, hebben de nu bij de Tweede Kamer in gediende wetsontwerpen sterk aan waarde ingeboet. De huidi ge regering van CDA, PvdA en D'66 heeft immers al aangekon digd daarin wijzigingen te zul len aanbrengen. Het demissionaire kabinet, dat de stukken heeft opgesteld, was zich daar uiteraard ook van be wust. Vandaar dat elk departe ment een waarschuwing ge voegd heeft bij zijn stukken. „De tijd die lag tussen het op treden van het nieuwe kabinet en vandaag was te kort om be groting en toelichting te toetsen aan de programconclusies (het tussen CDA, PvdA en D'66 ge sloten regeerakkoord)", aldus de notitie. Vervolgens wordt ge zegd dat „spoedig aan de Kamer mededeling zal worden gedaan" over de wijzigingen, die zullen voortvloeien uit het beleid van het nieuwe kabinet Bij het lezen dient men zich er dus van bewust te zijn dat alles nog betrekkelijker is dan an ders. Waar dat al bekend was, is aangegeven wat het kabinet- Van Agt-Den Uyl-Terlouw zich heeft voorgenomen. DEN HAAG Ook 1982 zal weer in het teken staan van bezuinigen, inleveren en matigen, zonder dat dit het komend jaar overigens al tot een zichtbaar herstel van de econo mie zal leiden. Alleen op papier be ginnen de positieve effecten van al het inleveren van de afgelopen ja ren zich af te tekenen. Dat dit nog geen vermindering van het aantal werklozen tot gevolg heeft, komt door de verwoestende werking van de economische recessie in de afge lopen jaren, waardoor het nationaal inkomen (alles wat we met elkaar verdienen) dit jaar alleen al 2,5 procent (ongeveer 7,5 miljard gul den) daalt. Dat betekent dat de werkloosheid ondanks al dat matigen volgend jaar verder zal toenemen. In de door het kabinet Van Agt-Wiegel opgestelde Miljoenennota wordt een aantal van 460.000 Voorspeld. De nieuwe minister van sociale za ken en werkgelegenheid, Den Uyl, houdt al rekening met een stijging tot een half miljoen. Op dit mo ment zijn er ongeveer 410.000 werklozen. Al die werklozen zorgen voor im mense financiële problemen, waar van iedereen de gevolgen volgend jaar in z'n eigen beurs pijnlijk zal voelen. Ter illustratie: elke twintig duizend werklozen erbij betekenen twee miljard extra uitgaven in 1986. Om de uitkeringen te betalen zullen meer sociale premies moeten worden betaald, de prijzen zullen ongeveer 6,5 procent stijgen (tegen 7 procent dit jaar), maar het be steedbaar inkomen zal opnieuw af nemen. De percentages zijn en worden: 1981 1982 werkg 1,1 2,4 werkn 1,3 3,1 werkg 6,35 4,50 werkn 1,0 1,0 werkg 8,5 7,8 werkn 4,65 4,10 werkg 4,30 4,45 werkn 4,30 4,45 werkg 3,05 3,20 werkn 10,60 11,10 werkn 1,25 1,40 werkg 1,90 1,85 werkn 0,05 0,05 werkg 0,30 0,30 werkn 23,15 25,20 werkg 25,50 24,50 In 1982 zal dit een verminderend effect hebben op het beschikbaar inkomen van de modale werkne mer van drie procent. De meeste premieverhogingen werken door de koppeling van de uitkeringen aan de lonen door in de uitkerin gen. Zoals wij al eerder schreven krij gen op deze manier de laagste in komens de hardste klappen. Zij gaan er 2,5 tot drie procent op ach teruit. Wie 140.000 gulden of meer verdient gaat er een half procent op vooruit. Worden de inkomens volgend jaar opnieuw gematigd, dan gaan de laagstbetaalden er nog verder in koopkracht op achteruit Het vorige kabinet raadt de nieuwe regeringsploeg aan dit „ongewenste inkomensplaatje" te verbeteren ten ?jnste van de laagstbetaalden, egelijk benadrukt minister Van. der Stee (financiën) echter, dat de mogelijkheden hiervoor uiterst be perkt zijn. De grenzen van de ni- WW: Ziekte w: WAO-AAW Ziekenf AWBZ AOW AWW AKW VUT TOTAAL vellering zijn bereikt, hetsteiler maken van de belastingtarieven kan ook niet meer en in de afeer van de sociale verzekeringen kan ook nauwelijks meer iets extra's voor de koopkracht van de laagst betaalden worden gedaan, aldus het verhaal van Van der Stee. Alleen door een ander inkomens beleid te voeren is er wellicht wat van de onrechtvaardige verdeling van de lasten recht te trekken. Maar ook zo'n beleid is aan een nauw financieel keurslijf gebon den. Voor inkomensverbeteringen van mensen die zwaar en onaange naam werk moeten verrichten, is volgend jaar maar een half procent loonstijging beschikbaar. Gebeurt er niets, dan wordt de totale loon stijging in 1982 acht procent en dan nog gaat Jan Modaal er 2,5 procent op achteruit. Een loonsomstijging van die omvang is echter veel te groot Er zal dus opnieuw flink ge matigd moeten worden. Hoe dat moet gebeuren wordt ech ter aan het nieuwe kabinet overge laten, dat daartoe binnenkort over leg zal voeren met werkgevers en werknemers. Overigens zal de ar beidsinkomensquote (het aandeel van de loonkosten in de verdien sten van de bedrijven) opnieuw met een punt stijgen, tot 96,5 pro cent. Lichtpuntje Inkomensmatiging blijft dus ook volgend jaar weer voorop staan. Die moet er opnieuw voor zorgen dat de positie van het bedrijfsleven niet verder verslechtert. Hoewel die inkomensmatiging van de afge lopen jaren in 1982 nog niet zal lei den tot een terugdringing van de werkloosheid, worden toch gevol gen zichtbaar die op wat langere termijn tot economisch herstel zul len voeren. Dat is dan ook een van de weinige lichtpuntjes uit de Mil joenennota. Nederland kan door de loonmati ging intussen al aanzienlijk beter concurreren met het buitenland dan enkele jaren geleden en die ontwikkeling zal zich in 1982 ver der voortzetten. De loonkostenstij ging per eenheid product in de in dustrie is de laatste twee matigings jaren met twintig procent achterge bleven bij het buitenland. Onze ex port werd daardoor in vergelijking met de concurrenten 11 procent goedkoper en dat maakte een ter reinwinst op de exportmarkten mo gelijk van twee tot drie procent per jaar. De kans is echter groot dat dit voordeel slechts van korte duur zal zijn. Door de economische terug gang ziin de investeringen veron trustend teruggelopen. Zodra ons land weer meer gaat investeren en nieuwe banen gaat scheppen, wordt ook de import groter. Met de dalen de omvang van de gasexport zal dit de betalingsbalans, die volgend jaar voor het eerst weer een groot over schot zal vertonen (10 miljard gul den), weer snel doen verslechteren, wat voor nieuwe problemen kan zorgen. Daarom blijft het volgens minister Van der Stee noodzakelijk hoe dan ook door te gaan met loon matiging, zeker nu het positieve re sultaat steeds meer binnen handbe reik komt DEN HAAG Naast de steeds zwaarder worden de last van de betaling van sociale uitkeringen wordt ook de schulden en rentelast van de over heid een steeds groter probleem. In 1982 moet aan beide maar liefst vier miljard meer worden uit gegeven dan in 1981, wat dus al bijna evenveel is als de totale ombuigingen die in de nieuwe begro ting zijn voorzien. De staat zal komend jaar volgens de jongste ra ming 15,4 miljard gulden moeten uitgeven aan rente en aflossing van de nationale schuld. Dit jaar gaat het nog om een be drag van 12,2 miljard. De hoge rentestand, die de overheid voor een groot deel zelf veroor zaakt door het grote fi nancieringstekort, zal de staat de komende jaren in toenemende mate par ten gaan spelen. Minister Van der Stee (financiën) wijst er dit keer voor het eerst op dat we de kans lopen straks de hele groei van het nationaal inko men alleen al op te sou peren aan rentebetalin gen, zonder dat er iets overblijft voor bijvoor beeld stimulering van de werkgelegenheid, het verminderen van het overheidstekort of ander nieuw beleid. Zou men dat toch willen, dan zal het geld daarvoor dus uit nieuwe ombuigingen moeten worden betaald. In de naaste toekomst wordt dit probleem nog aanzienlijk groter dan het nu al is. Dan moet immers ook rente betaald worden over de jongste staatsleningen van meer dan12 procent. In 1985 zal er al 4,5 procent van wat we dan met elkaar verdienen aan rente en aflossingen verdwijnen, een bedrag van meer dan 18,5 miljard gulden. DEN HAAG Voor het eerst heeft de rege ring, zoals vorig jaar toegezegd aan de Twee de Kamer, bekend gemaakt hoeveel het Ko ninklijk Huis jaarlijks in totaal kost. Voor 1982 zijn die kosten begroot op 23,88 miljoen gulden. Tot nu toe vermeldde de minister-president slechts hoeveel op zijn begroting stond voor de koningin en haar echtgenoot en voor prinses Juliana en haar echtgenoot. Nu wordt echter ook een overzicht gegeven van de kosten, die drukken op de begrotingen van andere departementen, namelijk die van binnenlandse zaken (veelal personeel), van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening (paleizen) en van verkeer en waterstaat (koetsen, auto's, schepen en vliegtuigen). Die bedragen blijken de persoonlijke uitkeringen te overtreffen: 14,78 miljoen tegen 9,11 mil joen. Geraamde uitkeringen in 1982: koningin Beatrix: 5,6 ,mln prins Claus: 1,08 min prinses Juliana: 1,5 min prins Bernhard: 897.000. Andere uitgaven: personeel materieel voor de koningin: binnenl zaken: 6.280.000 1.235.000 volkshuisvesting 3.303.000 927.000 verkeer 2.397.000 637.000 voor prinses Juliana: binnenl zaken 1.355.000 volkshuisvesting 2.087.000 verkeer 653.000 78.000 383.000 57.000 BELASTINGOPBRENGST 1982(rxmng) QE WERKLOOSHEI D (geccrr.voortnvioed seizoen) in rmijoen gid Openstaande vraag naar personeel WW 1977 I 1978 I 1979 1980 I 1981 DEN HAAG Met de ombuigingen van vijf miljard gulden in de begroting voor 1982 is het einde van de bezuini gingen nog niet in zicht. Omdat de overheid ook de komende jaren voor enorme financiële problemen blijft staan, zullen ombuigingen nodig blij ven. Daarom pleit minister Van der Stee ervoor zo snel mogelijk van start te gaan met een tweede heroverwe gingsoperatie om naar nieuwe terrei nen te zoeken waarop geld kan worden bespaard. Ten opzichte van het voorjaar is de fi nanciële positie van het Rijk opnieuw met 1,5 miljard verslechterd. De offi ciële cijfers gaan nu uit van een tekort aan het einde van dit jaar van 7,75 pro cent van het nationaal inkomen. Dat staat gelijk aan ruim 22 miljard gulden. Omdat gevreesd wordt dat de lagere overheden, die van het Rijk de duim schroef sterk aangedraaid hebben ge kregen, wel pieer zullen gaan uitgeven dan was toegestaan, kan dit tekort nog gemakkelijk oplopen tot meer dan acht procent (24 miljard gulden). Nog nieu were cijfers dan de momentopname van de miljoenennota geven al aarrdat dit bedrag in feite al is overschreden. Desondanks schrijft het vorige kabinet dat met een ombuiging van vijf miljard gulden het tekort terug te dringen zou zijn naar 6,5 procent (20 miljard gul den). De lijst ombuigingen waartoe het kabi net heeft besloten ziet er als volgt uit (alle bedragen in miljoenen guldens): SOCIALE ZAKEN: invoering wachtdagen ziektewet 1300 afschaffing bejaarden- en arbeidsongeschikheidsaftrek: 250 afbouw toeslagen bovenminimale uitkeringen: 150 afschaffing invaliditeits vrijstelling mo torrijtuigenbelasting: 90 herziening kinderbijslag voor niet in buitenland wonende kinderen 25 diverse andere maatregelen 95 TOTAAL 1.915 VOLKSGEZONDHEID: matiging en doelmatiger aanwending 240 inkomensmatiging 60 eigen bijdrage AWBZ en geneesmidde len 285 TOTAAL 585 AMBTENARENSALARISSEN ETC.: voortzetting inhoudingen 1981 70 inbouw AOW in pensioen 900 vervallen kindertoelage vakantie-uit kering, aanpassing ontslagleeftiiden 200 doorwerking van dit alles in de secun- Ook op de verschillende rijksbegrotin gen wordt weer bezuinigd. Hier moet 971 miljoen gulden worden omgebogen. Onderwijs en volkshuisvesting zorgen voor het leeuwendeel: 216, resp. 252 miljoen. De uitkeringen voor het lager onderwijs uit het Gemeentefonds wor den met 66,3 miljoen gulden vermin derd. Zilveren 50-feestmunten DEN HAAG In Nederland zullen komend jaar zill muntstukken van vijftig gulden worden uitgegeven. Ze w aangemaakt ter gelegenheid van de herdenking van twe derd jaar diplomatieke betrekkingen tussen Nederland Verenigde Staten. Uit de rijksbegroting blijkt, dat de staat volgend jaar vooi laten maken: 20 miljoen rijksdaalders, 55 miljoen guldens, 71 joen kwartjes, 90 miljoen dubbeltjes en 100 miljoen stu Centen worden niet meer gemaakt. Verder zal de Rijks voor anderen tweehonderd kilo goud verwerken tot dukat voor de Nederlandse Antillen zullen in 1982 zes miljoen i stukken worden geslagen. Er gaat zoveel om bij de Rijksmunt dit jaar moest bij d gelse munt het slaan van 135 miljoen munten worden uitbi dat volgend jaar enkele versleten muntpersen zullen w< vervangen door twee „snellopers" terwijl er twee muntp bij zullen komen voor bijzondere munten van bijzondere k te it. Raad van State: geen oordeel DEN HAAG De Raad van State heeft geen oordeel uitge ken over de rijksbegroting voor 1982 en de daarbij behoi stukken. Zijn mening, vertolkt door vice-president mi Scholten, komt erop neer: We hebben alles veel te laat on gen om de zaak goed te kunnen bekijken, stuur de stu maar naar de Tweede Kamer zonder ons advies; als er no± over op te merken valt, doen we dat in later stadium no£ De Raad van State herhaalt hiermede zijn kritiek, dat h{ jaar weer zo laat in het bezit komt van de miljoenennota. Er naar aanleiding hiervan een afspraak met het kabinet gem over een strak tijdschema, maar het demissionaire kabinet I zich hieraan niet gehouden. De Raad accepteert de bijzon omstandigheden (kabinetswisseling vlak voor Prinsjesdag) als excuus. In een reactie hierop wijst ook minister Van dt:ó van financiën op die bijzondere omstandigheden. Het niv kabinet zal ook voor situaties als de huidige een procedure i ten bedenken, vindt hij. Beperking van aftrekposten tegenover lager belastingtarie DEN HAAG Op het ministerie van financiën is een uitvt ge studie voltooid naar mogelijkheden tot verbetering van de riefstructuur van de inkomstenbelasting. Verlaging van de til ven heeft hierbij voorop gestaan, zo heeft minister Van der r meegedeeld. Maar ook een vereenvouding van de belasting) fing is onderzocht. De Tweede Kamer zal binnenkort ovei studieresultaten worden ingelicht |1 Nu reeds wordt er in de miljoenennota op gewezen, dat d»i riefverlaging de staat geen geld mag kosten. Daarom zalï) aantal aftrekposten worden beperkt Ook zijn er nieuweJ nen om mazen in de belastingwetgeving te dichten en ook 1 zogenaamde reparatiewetgeving levert geld op. Er is voorts aangekondigd, dat spoedig een wetsontwerm worden ingediend, waarbij de arbeidsongeschiktheids- erM jaardenaftrek voor de inkomstenbelasting zullen worden Ji schaft. Deze aftrekmogelijkheden zullen worden verval door minder algemeen werkende tegemoetkomingen. De tijdelijke zelfstandigenaftrek in de inkomstenbelasting is|s eenmaal met een jaar verlengd. Er is een wetsontwerp iif maak voor een permanente zelfstandigenaftrek. Ook komf een technische herziening van de dividendbelasting; het f hier in hoofdzaak om teruggaafregelingen voor beleggingsini lingen en vrijgestelde lichamen. Een ander aangekondigs wf ontwerp betreft de bestrijding van oneigenlijk gebruik van inkomstenbelasting van overeenkomsten van vruchtgebi Ook is een brede herwaardering van de aftrek van persoonA verplichtingen in de maak. Fiscus breidt controle-acties uit DEN HAAG De belastingdienst is van plan volgend jaar controle-acties uit te breiden en verder te variëren. Proefnen fen op dit gebied zijn een succes gebleken. Het overrompele arakter van de controles krijgt daarbij meer accent Bij de cus spreekt men zelf van flitscontroles. Ook komen er meer landelijk gecoördineerde controle-at van de opsporingsdiensten om fraudes op te sporen, waarbij name wordt gedacht aan koppelbazen. Regionaal zijn reeds menwerkingsverbanden tot stand gekomen onder leiding een officier van justitie. Dat de fiscus er harder tegenaan gaat moge ook blijken uit feit, dat er volgend jaar waarschijnlijk een kleine twee mil'j dwangbevelen de deur zullen uitgaan en dat er een kleine k\ miljoen keer beslag zal moeten worden gelegd. Landelijke informatie voor toerish DEN HAAG Er zal een landelijk (computer-)systeem met ristische informatie worden opgezet. Daardoor kan iedereen een VVV-kantoor informatie krijgen over toeristische attrac in het hele land. Ook kunnen reserveringen gemaakt won voor logies. Op deze manier moet bet toerisme bevorderd w den. Dit valt op te maken uit de begroting voor economis zaken. In het komende jaar zal Nederland in het buitenland onder aandacht gebracht worden via een campagne „Nederland en Water". Daarnaast had het oude kabinet het plan opgevat on Nederland nieuwe vestigingsplaatsen voor casino's aan te i zen. Het is onzeker of het nieuwe kabinet dit plan zal overr men. In 1980 is de verwachte daling van de bestedingen van Nee landers in het buitenland uitgebleven. De Nederlanders beste den in 1980 zes miljard gulden meer in het buitenland dan t1 tenlanders hier. Voor dit jaar wordt wel een daling verwacb DEN HAAG De inmiddels vertrokken staatssecretaris Brokx heeft voor 1982 zoals al bekend een bouwprogramma opgesteld van 115.000 woningen. Hoogstwaarschijnlijk zal het definitieve programma echter hoger uitvallen. De nieuwe minister van volkshuisvesting, Marcel van Dam, is immers van plan, op grond van het regeerakkoord, het nu genoemde aantal met ten minste tienduizend te vergroten. Hij streeft ernaar tot en met 1985 jaarlijks 125.000 woningen te doen verrijzen. Opvallend in de plannen van Brokx is dat er fors bezuinigd wordt in de sector van de sociale woningbouw. Alle categorieën bij elkaar geteld, ook de zogeheten wooneenheden voor 1- en 2- persoonshuishoudens, zouden er volgend jaar 105.000 gesubsi- diëerde woningen in aanbouw worden genomen. Dat is achttien duizend minder dan dit jaar. Brokx vindt die vergelijking VOLKSHUISVESTING echter niet terecht, omdat dit jaar 27.000 gesubsidieerde wonin gen het gevolg waren van extra programma's voor de werkgele genheid. De totale ontwerp-begroting vermeldt een bedrag van 11,9 miljard gulden tegen 11,5 miljard in 1981. Opvallend is dat voor het eerst sinds jaren weer wordt gespecu leerd over een afnemen van de vraag naar woningen. In de loop van de jaren tachtig zal die vraag naar verwachting gaan dalen, aldus Brokx, als gevolg van de geboortedaling die in het midden van de jaren zestig inzette. Maar wel zal als gevolg van het klei ner worden van de huishoudens, de behoefte aan anders opge zette, met name kleinere woningen nog blijven toenemen. Volgens Brokx is naast nieuwbouw ook een rechtvaardiger ver deling van de bestaande woningvoorraad van het grootste be lang. Nog altijd worden veel goedkope huurwoningen bewoond door gezinnen met een inkomen dat hoger is dan gemiddeld. Veel mensen, die qua inkomen meer recht hebben op zo'n wo ning, komen er op die manier niet aan te pas. Dat is te bestrijden door bijvoorbeeld de achtergebleven huren versneld op te trek ken. Ook Van Dam is dat van plan en wel zodanig dat de ach terstanden binnen acht jaar zijn verdwenen. Brokx had ook het idee een doorstromingsheffing in te voeren (het belasten van te goedkoop wonen), maar het is hem niet gelukt een sluitende re geling op te zetten. Zijn opvolger kan wellicht zijn voordeel doen met het advies dat gevraagd is aan de Raad voor de Volks huisvesting. De vorige minister, Beelaerts van Blokland, inmiddels burge meester van Apeldoorn, signaleert dat het opvoeren van de so ciale woningbouw niet heeft kunnen voorkomen dat dit jaar in totaal minder wordt gebouwd dan in 1980. Gewezen wordt op de terugval in de vraag naar met name duurdere koopwoning bedrijfsgebouwen en grond-, weg-en waterbouwkundige w ken. Echt herstel is alleen te verwachten, aldus de begroting,. de inkomenspositie van bedrijven en particulieren „en de - grond daarvan te verwachten toename van de investering? neigdheid" verbetert. Volgens Beelaerts kan de regering alleen iets aan doen aan grote werkloosheid onder de bouwvakkers door het stimulpl van een sector, die in tegenstelling tot de sociale wonil bouw wel arbeidsintensief is: de stadsvernieuwing. Voor d(J sector is 1647,7 miljoen gulden uitgetrokken. De nieuwe windslieden willen overigens nog veel meer aandacht aan I j) stadsvernieuwing schenken. In het regeerakkoord staat dat jr totale budget voor stads- en dorpsvernieuwing zal worden vi oj dubbeld.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 14