Thatcher wipt dwarsliggers inister Haig: S kunnen afzien ran installatie ïieuwe kernwapens Van der Stoel voorziet grote spanningen in EG logers hoopvol )ver Nederlands jesluit plaatsing an kernwapens Houding tegenover bezettingsmaeh t splijt in Berlijn de geesten lAF-tid Heissler voor rechter Techniek mag zich nooit bedienen van de mens" NOREN KIEZEN VOORRECHTS BRITSE VAKBONDEN WORDEN AANGEPAKT ÜUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 PAGINA 11 an onze correspondent Ami van Vree) 1RLIJN De gesprekken de Amerikaanse minis* van Buitenlandse Zaken ig zondag en maandag >t bondskanselier Schmidt zijn Duitse collega Gen- ler in Bonn heeft gevoerd, bben ertoe geleid dat de nerikanen hun onderhan- lingstrategie met de Sow- ■Unie over een verminde- van de wederzijdse jomwapens zullen veran- i. de aard van deze veran- ingen wilde de Amerikaan- politicus zich niet uitlaten. zei hij dat de mogelijkheid een zogenaamde 'nul-op- bij de ontwapen ingsge- rekken een vooraanstaande moet spelen. Deze houdt in de NAVO mogelijkerwijs de modernisering en sta- inering van nieuwe raketten iet als de Sovjet-Unie be- d zou zijn om zijn nucleaire penvoorsprong te niet te len. Haig voegde hier echter aan toe dat dit voor hem al leen onder ideale omstandig heden denkbaar is. Hij onder streepte nog eens nadrukkelijk de bereidheid van de Ameri kaanse regering om met Mos kou in gesprek te komen en sprak als zijn overtuiging uit dat deze onderhandelingen nog dit jaar zullen beginnen. De Duits-Amerikaanse betrek kingen noemde Haig verder de pijler van het westelijk bondgenootschap. Het ziet er naar uit dat Schmidt en Genscher erin ge slaagd zijn om hun gespreks partner uit de Verenigde Sta ten ervan te overtuigen dat de indruk die gewekt wordt dat Washington uit is op een poli tiek van militaire superioriteit fnuikend is voor de samen hang van het Atlantisch bond genootschap. Dit geldt met name ook de twijfels aan de bereidheid van de Verenigde Staten om met het Kremlin te gaan onderhandelen. Voor Bonn heeft het tweede deel van het zogenaamde dubbele besluit van Brussel - ontwape ningsgesprekken in plaats van nieuwe gesprekken - de hoog ste prioriteit. De argwaan tegen de houding van de Verenigde Staten was in de Bondsrepubliek nog ver sterkt door een uitlating van Haig in Berlijn, zondag j.l., waaruit kon blijken dat Was hington koste wat kost aan de produktie en de stationering van nieuwe atoomraketten in Europa vasthoudt, ongeacht de stand van de onderhandelin gen. Deze tekst bleek echter op een zeer ernstige fout in de Duitse vertaling ervan te be rusten. Tot zover onze corres pondent De Sovjet-Unie zou bereid zijn het aantal in haar westelijke gebieden opgestelde raketten voor middellange afstand te verminderen op voorwaarde dat de NAVO-landen afzien van verdere plaatsing van Amerikaanse kernraketten voor de middellange afstand. Volgens een officiële commen- „Wat moet ik daar nu weer op zeggen", schijnt de beste vertaling te zijn van de pose, die de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Alexander Haig, aannam tij dens zijn laatste persconferentie voor zijn vertrek uit West-Duitsland. tator van het persbureau No- vosti is Moskou hier altijd al toe bereid geweest. In februari en april stelde Sovjet-president Leonid Brezjnev een stop voor op de opstelling van deze wa pens in Europa. In Frankrijk heeft premier Mauroy gezegd dat Frankrijk het onderzoek naar de ver vaardiging van neutronenwa pens zal voortzetten, nu de VS besloten hebben die te ver vaardigen en de Sovjet-Unie verklaard heeft ze te kunnen maken. (Van een onzer verslaggevers) IRLOESE De opperbevelhebber van de NAVOstrijd- :hten in Europa, de Amerikaanse generaal Bernard W. [ers is hoopvol gestemd over de houding die het kabinet- Agt-Den Uyl zal innemen tegenover de kruisraketten, hoop, dat de nieuwe Nederlandse regering het besluit [t plaatsing van de kruisraketten niet verder zal uitstel- D. De NAVO-beslissing om tot produktie en plaatsing van IInieuwe kernwapens over te gaan, werd in december 1979 niem door alle lidstaten genomen, dus ook door Neder- Eind dit jaar moet dat besluit nog eens door de bond- iten bekrachtigd worden. Ik hoop echt dat Nederland en 'ook België die afspraak van drie jaar geleden niet zullen schenden", aldus generaal Rogers gistermiddag. zei een en ander op de Deense vliegbasis Vaerloese, waar hij ven tevoren het startsein had gegeven voor een serie groot- pse najaarsoefeningen van de NAVO-landen. iperbevelhebber zei het te betreuren, dat regering en parie van Denemarken al een negatieve uitspraak over de plaat- ig van kruisraketten hebben gedaan. Generaal Rogers bena- ukte sterk de noodzaak om van NAVO-zijde een antwoord te ven op de dreiging van de nieuwe Russische kernwapens, SS- •raketten en de Backfire-bommenwerpers. BERLIJN Het leek alsof er zondag een tweede muur door Berlijn liep: deze keer door het westelijke stadsdeel en uitslui tend van ideologische aard. Terwijl vooral de oudere bewoners van de gedeelde stad meestal tevergeefs probeerden een glimp op te vangen van de zwaar bewaakte Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Haig om hem daarbij toe te juichen als vertegenwoordiger van het land dat de vrijheid en onafhan kelijkheid van West- -Berlijn garandeert, demonstreerden vele tienduizenden men sen, vooral jongeren van allerlei politiek allooi in de binnen stad tegen de harde lijn die de Verenigde Staten tegenover het Oostblok sinds de komst van president Reagan schijnen te willen volgen. De mensen die tegen deze demonstratie in het geweer kwamen hadden een deel van het gelijk aan hun kant. Hoe kunnen burgers van een stad dat 'een eiland der vrijheid in een zee van totalitarisme' (Haig) is nu uitgere kend protesteren te gen het land dat deze permanente bedrei ging in het verleden heeft afgewend en tot op de dag van van daag beschermt en garandeert? Het zijn deze mensen die dui zendvoudig jubelden toen president Ken nedy in 1963 in Ber lijn uitriep: ,Jch bin ein Berliner. Zondag stond een woedende man op de Ku'damm en riep de demonstranten toe: „Idioten, zonder Amerika en diens wa pens leefden we hier toch allang in een staatssocialisme. Maar de duizenden jongeren die daar lie pen, trokken er zich weinig van aan. Zij hebben nooit anders meegemaakt: de bij zondere status van Berlijn is voor hen een alledaagse aange legenheid. Wat hen verontrust zijn de koude oorlogklanken die uit Amerika over waaien, begeleid door wapengekletter. De (uit zijn verband ge rukte) opmerking van Haig dat er belangrij ker dingen dan de vrede zijn, heeft voor hen symboolwaarde en daarom gingen zij de straat op. niet helemaal ongele gen zijn gekomen. Deze onderstreepte immers beter dan wat oók zijn overtuiging dat de westelijke de mocratieën bezig zijn zichzelf te ondermij nen. Zijn rede in het spiksplin ternieu we Steigenberger Hotel was een (vooral voor het thuisfront bedoel de) oproep tot 'morele herbewapening' en een uitdrukking van zijn bezorgdheid dat het Westen niet meer bereid zou zijn om zijn vrijheid te verde digen. In dit verband citeerde hij Voltaire die eens zei: „Ik ben het niet met je eens wat je zegt, maar ik zal tot de dood toe jouw recht verdedi gen om het te zeg gen. De dringende vraag die de vredes beweging zondag massaal stelde was echter, of deze verde diging moet berusten op een steeds groter atoom-potentieel dat bovendien meer en meer een bedreiging voor Europa begint te worden. Dit soort 'be scherming' kan haar gestolen worden, zoals uit alle spandoe ken bleek. ERDACHT VAN MOORD OP TWEE NEDERLANDSE DOUANIERS (Van een onzer verslaggevers) DUSSELDORP - In Dusseldorp is gisteren het proces tegen de 33-jarige Rudolf Heissler begonnen, die ervan verdacht wordt samen met een nog onbekende medeplichtige van de Rote Armee Frak (ion op 1 november 1978 in Kerkrade aan de grens twee Nederlandse douanebeambten te hebben doodgeschoten. Bovendien moet hij terecht staan op de aanklacht dat hij als RAF-lid met medeplichtigen in juli 1977 in Dusseldorp en in april 1979 in Neu renberg twee banken heeft overval len om met het geld, in totaal meer dan 430.000 mark, acties van de RAF te financieren. De uit Geleen afkomstige advocaat Ger Mols die samen met een Westduitse col lega Heissler verdedigt, verklaarde dat de uiterst strenge veiligheidsmaatrege len een discriminatie en belemmering van zijn werk zijn en eiste staking van het proces omdat een eerlijk proces on mogelijk zou zijn. De eis werd afgewe zen. De juridische aanvallen van zijn advocaat om het proces tegen te hou den leken de 33-jarige ex-student Heis sler niet te raken. Als een gebroken man zat hij in zijn blauwe gevangenis- kiel in elkaar gedoken tussen drie poli tiemannen. Heissler werd in 1972 al een keer ver oordeeld wegens bankroof tot acht jaar gevangenisstraf. Daarna werd hij in 1975 door de Beweging van der Tweede Juni vrijgekocht tijdens de ontvoering van de Berlijnse CDU-voorzitter Peter. Lorenz en met vier andere vrijgelaten gevangenen naar de volksrepubliek Je men gevlogen. In 1979 werd hij in Frankfort opnieuw gearresteerd. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIDIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllll Compromis over hulp aan armste landen PARIJS Na twee weken onder handelen is gisteren tijdens de con ferentie van de Verenigde Naties eenstemmig een nieuw actiepro gramma goedgekeurd ter verbete ring van de toestand in de armste landen. Aanvankelijk werd er naar gestreefd de donorlanden ertoe te brengen 0,15 procent van hun bruto nationaal pro- dukt uit te gaan geven aan hulpverle ning of tenminste de huidige jaarlijkse steun 17,4 miljard gulden te ver dubbelen. Nu heeft de conferentie als belangrijkste uitspraak gedaan: de „meeste" donors zullen „de komende jaren" 0,15 procent van hun bruto na tionaal produkt bestemmen voor steun verlening aan de 31 armste landen. „Andere landen" zullen hun steun ge durende dezelfde periode verdubbelen. (Vervolg van de voorpagina) VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II herhaalt in „Laborem Excercens" wat de kerk al eerder onder woorden heeft ge bracht, namelijk dat het werk van de mens nooit doel op zich mag zijn, maar een hulp middel om zich persoonlijk te ontwikkelen, om een beter mens te worden. Het werk legt ook een fundament voor een goed gezinsle ven, en voor een gezonde maatschappij. De waardigheid van het individu is hier de hoeksteen van. De kerk blijft de economi sche systemen veroordelen die de mens als middel zien, en diens produktie als doel, zoals het kapitalisme en het communisme. De moderne techniek (de paus spreekt waarschijnlijk voor de eerste keer over computers en micro-processor) is er slechts om de mens te helpen wanneer hij door inid- del van het werk zichzelf tracht te ont plooien. De techniek mag zich nooit bedie nen van de mens, maar de mens moet altijd de techniek domineren. Degene die werkt moet volgens de paus genoeg verdienen om zijn gezin te onderhouden. Het mag niet zo zijn dat de man zózeer wordt on derbetaald, dat de vrouw verplicht is te gaan werken. En als een vrouw werkt moet er in haar werkomstandigheden rekening mee wor den gehouden dat zij nog andere vrouwelijke taken heeft. In dit kader bepleit de paus een maatschappelijke herwaardering van de vrouw als moeder. Werkloosheid noemt de paus een slechte zaak. Wanneer zij grote vormen aanneemt is zij zelfs „een regelrechte ramp". De autoriteiten hebben de plicht daaraan alle aandacht te besteden en de gemeenschap is verplicht voor de werklozen op te komen. Werklozen hebben recht op een uitkering, die voldoende hoog is om van te kunnen leven. De samenleving heeft ook de plicht te zorgen voor omstandigheden waarin een gehandicapte naar vermogen kan werken, juist zoals anderen. Overheid, bedrijfsleven en gehandicapten samen moeten daarvoor ideeën ontwikkelen. Johannes Paulus II noemt de vakbeweging een onmisbaar element in de moderne industriële samenleving. Hij vindt het een goede zaak dat de bonden de rechten van de arbeiders verde digen. Maar, zo zegt hij, zij moeten altijd reke ning houden met de beperkingen die de alge mene economische situatie van het land oplegt en mogen zich niet schuldig maken aan groep segoïsme. Vakbonden mogen ook nooit politie ke partijen worden, niet onderworpen zijn aan de beslissingen van een bepaalde politieke par tij, noch daarmee teveel banden onderhouden. De katholieke kerk erkent wel het recht op sta king, zo schrijft de paus, maar niet onbeperkt. Voor wat betreft de medezeggenschap in de be drijven bestaat volgens de paus geen pasklare oplossing. Of de arbeiders nu moeten deelne men aan de bedrijfsvoering, dan wel een aan deel in de bedrijfswinst moeten krijgen, of het bedrijf (deels) in eigendom krijgen. „De erken ning van de juiste plaats van de arbeid en van Paus Johannes Paulus II signeerde gisteren óp het pauselijk buitenverblijf Castelgandolfo zijn derde encycliek. de arbeider in het produktieproces eist echter wijzigingen in het eigendomsrecht". Een apart hoofdstuk wijdt Johannes Paulus II aan de gastarbeiders. Om werk te vinden en daarmee zichzelf en zijn naasten te kunnen on derhouden, accepteert de gastarbeider een hem vreemde omgevingen. Daardoor is hij in een nadelige positie en daar mag die omgeving niet van profiteren door hem financieel of maat schappelijk uit te buiten. Volgens de paus moet er snel iets veranderen. In de heldere encycliek van 106 pagina's vol staat hij niet met het signaleren van de proble men, hij tracht ook aan te geven hoe het anders zou kunnen. De afzonderlijke staten, de over heden, en de internationale samenwerkingsver banden waarin zij opereren, hebben hier hun verantwoordelijkheden. „Een globale aanpak' is volgens hem de enige oplossing. Door het werk dat de mens verricht - zo besluit de paus in zijn laatste hoofdstuk over het gees telijke aspect van het werk - neemt hij deel aan het werk van de schepping, hij voltooit de schepping als het ware door zelf steeds meer le vensbronnen en levenswaarden te ontdekken. Bovendien vindt hij in zijn werk een klein stukje van het Kruis van Christus dat hij aan vaardt zoals Christus deed om de mensen te verlossen. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De nieuwe mi nister van Buitenlandse Za ken Mr. M. van der Stoel voorziet opnieuw hevige en langdurige spanningen tus sen de EG-lidstaten over het zogenoemde 'lusten en las- tenprobleem.' Tijdens de EG-raad van ministers van buitenlandse zaken, gisteren in Brussel, is gebleken dat niet alleen Engeland een de finitieve verlaging eist van zijn lidmaatschapsbijdrage aan de gemeenschap, maar dat de gi-ootste contribuant, West-Duitsland, even vastbe sloten is zijn geldafdrachten aan de EG-fondsen ingrij pend te beperken. come-back maakte in de EC -ministerraad, zei na afloop dat het blijkens de gevoerde gedachtenwisseling 'uiterst moeilijk zal zijn om overeen stemming te bereiken.' De vraag hoeveel geld elke EG-lidstaat betaalt aan 'Brus sel' (door afdracht van invoer heffingen en van 1 procent van de nationale BTW-op- brengst) en hoeveel het terug krijgt (uit de landbouw- en an dere fondsen), hangt immers nauw samen met de EG-land- bouwpolitiek, die zo'n 70 pro- EG-commissaris Haferkamp (rechts) verwelkomde mi nister Van der Stoel gisteren in Brussel, waar de PvdA'er na vier Jaar van het regeringstoneel afwezig te zijn geweest, weer zijn opwachting maakte. cent uitmaakt van de Europese begroting. Volgens Van der Stoel willen Engeland en West-Duitsland allereerst de financiële spelregels in de EG aanpassen, maar is zulks in de opvatting van de Nederlandse regering onmogelijk zonder te gelijk ook het landbouwbeleid te wijzigen. Begin vorig jaar is een ernstige EG-crisis aan En geland dat naar verhouding weinig landbouw heeft en dus binnen de EG 'duur uit' is door de overige lidstaten een korting tot eind 1981 gegeven van 7 miljard gulden. Het overgrote deel daarvan is voor rekening gekomen van rijkste lidstaat West-Duitsland, maar ook Nederland raakte daar mee liefst 600 miljoen gulden kwijt aan de Britten. Een en ander wel met de afspraak dat per 1 januari 1982 een defini tieve regeling zou gaan gelden. Intussen is het Britse pro bleem' echter geen stap dich ter bii een oplossing gekomen en is net met de harde opstel ling van Bonn alleen maar goter geworden, e EG-raad van gisteren heeft nu ambtenaren aan het werk gezet om 'aanzetten tot een nieuwe regeling' te ontwerpen. De aanvankelijke bedoeling dat tijdens de komende Euro pese top van regeringsleiders, eind november aanstaande in Londen de- kwestie geregeld zal worden, is intussen door ie dereen verlaten. Daarmee ver zeilt de EG begin komend jaar, als de voorlopige overeen komst met Engeland afloopt, in een zoveelste interne crisis, die het hele voortbestaan van de gemeenschap in het geding brengt. solidariteit i odigt rbeiders SU uit 'ARSCHAU De Poolse ie vakbond Solidariteit 'ft gisteren een open brief "1 fabrieksarbeiders in War- ftau aan hun collega's in de °vjet-Unie gepubliceerd 'sarin de laatsten worden uit- enodigd voor een bezoek aan °jen om te komen tot een ^gewogen oordeel" over de Üviteiten van de onafhanke- vakbond. De brief die 'baar een antwoord is op tegen Solidariteit gerichte ijven van een arbeiders de Zil-autofabrieken in toskou eind vorige week is de "■uwste zet van de Poolse we weging in de propagan- teorlog die door het Oost- im tegen haar wordt ge- "oerd. OSLO Sinds gisteren is Noorwe gen na Zweden het tweede Scan dinavische land met een niet-socialis- tische regering. Na de verkiezingen blijken de drie behoudende partijen samen over 47,4 procent van de stem men te beschikken en zullen waar schijnlijk met 79 zetels in de Stor- Kaar© Willoch ting, het Noorse parlement, een meer derheid hebben, zij het krapper dan verwacht. Duidelijke winnaars zijn de conservatieven met een stemmen winst van 6,7 procent en een zetel winst van dertien. Na de Ar beiderspartij van mevrouw Gro Harlem Brundtiand (verlies tien zetels) is de Christelijke Volkspartij de tweede verliezer: 9,3 procent tegen 12,4 procent in 1977, een verlies van zeven zetels. De laatste partij zal waarschijnlijk met de conservatieve partij en de agragrische centrumpartij een regering gaan vormen onder leiding van Kaare Willoch. (Van onze correspondent Roger Si mons) LONDEN De Britse premier Mar garet Thatcher is er gisteren in ge slaagd haar gematigde minister van Arbeid, James Prior, te bepraten en hem tot minister van Noord-Ierland te benoemen. Op dat departement vervangt hij Humphrey Atkins, die er na twee jaar worstelen met het Noordierse vraagstuk schoon genoeg van heeft. Hij wordt nu leider van het Hogerhuis. Premier Thatcher wilde kennelijk een grote schoon maak houden, want zij ontsloeg nog vijf andere prominente leden van haar regering. Het zijn onder meen Sir Ian Gilmour, Mark Carlisle, de minister van Onderwijs, en de vori ge leider van het Hogerhuis, Lord Soames. Net als Gilmour hadden zij zich in het verleden schuldig ge maakt aan kritiek op hun politieke bazin. James Prior wordt op het departement van Arbeid vervangen door Norman Tebbit. De Britse vakbonden verwach ten, dat Tebbit op Arbeid gewoon de rol van stroman zal spelen en dat hij precies zal doen wat de premier daar van hem verlangt. Premier Thatcher wil snel strenge maatregelen nemen, om de macht en invloed van de be ruchte Britse vakverenigingen zo veel mogelijk te beknotten. Prior oordeelde het wijzer de bonden niet te hard aan te pakken. Op die manier wist hij talrij ke ernstige sociale conflicten te vermij den. Prior bracht ook geregeld kritiek uit op het economische beleid van de premier. Hij vond het bijna opzettelijk creëren van steeds meer werkloosheid een ernstige politieke vergissing, die de Conservatieven beroofde van alle kan sen om over een paar jaar herkozen te worden. Het persoonlijke aanzien van Prior in de Conservatieve Partij is ech ter zo groot, dat Thatcher hem niet aan de deur kon zetten. Door hem te ont slaan zou zij van James Prior een toe komstige partijleider en misschien zelfs premier (als haar ster helemaal gedoofd is) gemaakt hebben. Nadat Prior zijn nieuwe portefeuille aanvaard had, was het risico van een geleidelijke toename van het conserva tieve niet-radicale verzet tegen That chers economische politiek weer gewe ken. De radikaal rechtse premier is kennelijk niet van plan een koerswijzi ging aan te brengen en haar strijd te gen de inflatie op te geven.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11