Minister Van Thiin verbiedt ffectieve blokkade Dodewaard aig waarschuwt Westen voor dubbele moraal''' Reagan verlaagt defensiebudget Vijf doden en twee gewonden bij ongeluk Ëeidóc 6oma/nt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. 6Directeur-hoofdredacteur: 1.1. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0^31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202.30, 9 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Maandag 14 september 1981,71e jaargang no. 22065 Uitgebreid tv-verslag morgen van Prinsjesdag op Ned. II te beginnen om 12.45 uur. Vanavond op Ned. I om 19.55 „Geheime Reichssache" over Duits verzet tegen Hitier. Op Ned. II om 21.55 uur speel film „Een stille liefde". V-uitzending in huwelijk ostte tonnen [NHEM Het huwelijk de Engelse troonopvolger irles met Lady Diana heeft Jerland enige honderddui- iden guldens gekost. De ko- ;lijke trouwpartij is door el mensen op de televisie eken, dat het elektriciteit- bruik daardoor tijdelijk frm is gestegen. Volgens schatting van de gezame- Nederlandse stroompro- >nten hebben de televisie- :ers die uren bijna twee jen kilowatturen extra iruikt, hetgeen neerkomt enige honderdduizenden dens. NIEUWE ENCYCLIEK OVER MENS EN WERK CASTELGANDOLFO Paus Jo- hannes Paulus II zal morgen een nieuwe encycliek het licht doen zien. Hij zei dit gistermiddag in Castelgan- dolfo, in een toespraak na het Ange lus. Deze derde encycliek (na Re- demptor Hominis en Dives in Miseri- cordia) is geheel gewijd aan de mens en zijn werk. Het is een sociale ency cliek, die ingaat op de omstandighe den waaronder de mens werkt, zijn arbeidsvoorwaarden, en die eveneens het probleem van de werkloosheid raakt. De paus wil hiermee gedenken dat paus Leo XIII dit jaar 90 jaar ge leden zijn encycliek Rerum Novarum uitbracht. Daarin werd gepleit voor een beter lot van de werkman in de industriële samenleving. Sportfiets in trek AMSTERDAM Er is steeds meer vraag naar sportfietsen. De klassieke toer fietsen verliezen terrein, al zullen ze het woon-werkver- keer een vaste markt behou den. Verder blijkt dat in het eerste kwartaal van dit jaar 30.000 meer fiet sen zijn ver kocht dan vorig jaar. Coalitie ligt Engelsen wel LONDEN Een coalitie van de liberalen met de jonge so ciaal-democratische partij in Engeland zou, als er nu alge mene verkiezingen waren, kunnen rekenen op 41 procent van de stemmen. Dit blijkt uit een vandaag door het dagblad The Times gepubliceerd ver- kiezingsonderzoek. Zou zo'n coalitie niet worden aange gaan, komt de zaak anders te liggen. Labour krijgt dan 39 procent, de Conservatieven dertig terwijl de sociaaldemo craten dan op zestien procent mogen rekenen. De liberalen zouden met dertien procent op de vierde plaats eindigen.' Misdaad in de lift ARNHEM De poiitie in Arnhem heeft gisteren onder de bewoners van een aantal flatgebouwen in het zuidelijk deel van deze stad driehon derd schriftelijke waarschu wingen verspreid tegen een liftmaniak. Deze tot nog toe onbekende man opent liftdeu ren met een valse sleutel zon der dat de lift op de betrokken etages aanwezig is. De lift blijft dan steken waarna de mogelijkheid bestaat dat men in de liftschacht valt. Sommige flatgebouwen tellen wel tien verdiepingen. „De liftmaniak was al eerder op pad geweest, maar dit weekeinde was het wel bar en boos", aldus een politiewoordvoerder. LEK GEDICHT IN „HARRISBURG" HARRISBURG Technici zijn er zaterdag in geslaagd een nieuw lek in het koelsysteem van de defecte kerncentrale in Harrisburg te dichten. Er zijn volgens woord voerders van de centrale geen aanwijzingen dat omgeving van de reactor als gevolg van het nieuwe lek is besmet. Het koelsysteem dat de kapotte reactor „nat" houdt, lekt al sinds het ongeluk in maart 1979. Aanvankelijk liep er onge veer 470 liter water per dag uit het koelsysteem weg, maar vorige week vrijdag liep dat op tot onge veer 3800 liter per dag. Nadat technici een lek ventiel hadden gelocaliseerd, konden zij het euvel via afstandbediening verhelpen. Kan onze parlementaire redactie) IEN HAAG Een effectieve lokkade van de kerncentrale ij Dodewaard zal de regering iet toestaan. Dat heeft Ed an Thijn, de nieuwe minister an binnenlandse zaken, dit eekeinde gezegd in een ra ioprogramma. Van Thijn er ende dat demonstreren een Tondrecht is, maar vond dat én dergelijke activiteit niet nag leiden tot geweld, intimi datie of het in gevaar brengen van personen of objecten. Van Thijn meent dat ook werkne mers van de kerncentrale recht heb ben op „werk en veiligheid". De mi nister wilde er niet van uitgaan dat er tijdens de demonstraties bij Dode waard, die voorzien zijn voor ko mend weekeinde, problemen zullen ontstaan. Naar zijn mening moeten en zullen zowel politie en demon stranten zich aan de regels van het spel houden: demonstreren mag, blokkeren niet. Mochten er toch spanningen ontstaan, dan is de bur gemeester de eerst aangewezene om de openbare orde te handhaven, al dus Van Thijn. Maar ondanks het verbod om bouw materialen mee te nemen om daar mee de toegangswegen tot de centra le te blokkeren, wil de beweging „Dodewaard gaat dicht" deze mate rialen toch meenemen. Om het de politie moeilijk te maken zullen de ■demonstranten een zo hecht mogelij ke stoet vormen, waarin de bouwma terialen onzichtbaar blijven. Vrijdag wordt een tot nu toe geheim gehou den terrein in de buurt van de cen trale gekraakt; daar zullen de actie leiders zaterdag bekend maken langs welke wegen zij de tocht naar de cen trale zullen vervolgen. Als de politie de blokkade toch on mogelijk maakt zijn er drie alterna tieve doelen: het crisiscentrum van de autoriteiten in Dodewaard, het ministerie van binnenlandse zaken in- Den Haag en het terrein van de elek triciteitsbedrijven in Arnhem. Van de blokkade wordt afgezien als mor gen in de Troonrede de sluiting van de kerncentrales wordt afgekondigd. De steun van de partij aan de demon straties bij Dodewaard heeft de PvdA in Heerenveen drie prominente leden gekost. Burgemeester H. Hellinga, wethouder R. Boltendal en gemeen tesecretaris F.J. Kram willen niet meer bij de PvdA horen, nu er in het blad „Voorwaarts" een oproep ten gunste van de actie van voorzitter Max van den Berg heeft gestaan. Volgens de drie gemeentebestuurders tast de blokkade de democratische rechtsorde aan. Hellinga was lid van af 1957, Boltendal van 1950 en Kram vanaf 1956. „Dit is niet de partij waarvan ik indertijd lid geworden ben en ik kan zo onmogelijk langer lid blijven", aldus Hellinga. (Van onze correspondent Ami van Vree) JRLIJN - De Amerikaanse minister no Buitenlandse Zaken Alejcander Haig ift gisteren tijdens zijn bezoek aan st-Berlijn ernstig gewaarschuwd voor de gevaren van een „dubbele moraal", pimelijk dat men in het Westen scherpe kritiek op de eigen situatie uitoefent, ter wijl men de werkelijke tegenstanders net een vergevende en accepterende blik «schouwt. Wat de ontwapeningsge- prekken met Moskou betreft zei Haig a at deze pas succesvol kunnen zijn als de favo zijn moderniseringsplannen van de oiddellange atoomraketten ook werke- ijk voortzet. De verplichtingen tegeno ver Berlijn noemde Haig een van de loekstenen van het Amerikaanse enga- ement in Europa. Tijdens het bezoek van de Amerikaanse mi nister trok een kilometers lange stoet door de stad van mensen die tegen de (veiligheid spolitiek van Reagan protesteerden.- Aan deze vreedzaam verlopen demonstratie (waarop ernstige kritiek was geoefend door alle politieke partijen in het parlement in Bonn vanwege de deelname van SPD- en FDP-leden) namen naar schatting veertig tot zestigduizend mensen deel. Pas na afloop ervan kwam het in de omgeving van het Rathaus Schöneberg, waar het stadsbestuur zetelt en waar Haig zich in het gouden boek inschreef, tot de gevreesde confrontatie tus sen groepen relschoppers en de politie. Daarbij werd veel schade aangericht. Pagina 7: „Het zijn de Sowjet-tanks, niet de Navo-defensie die de vrede in Europa bedreigen". ten krant ontvangen? Bel iteen 18.00 en 19.00 uur ummer 071-122248 en per ipéciale koerier wordt de rant alanog nabezorgd. i/Ianiak p® lift blijft dan steken en dat vervelend als je tien hoog woont. RAALTE Bij een ernstig verkeersongeluk in de gemeente Raalte zijn zondagmiddag vijf mensen om het leven gekomen en twee zwaar gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de bestuurder van een personenauto door onbekende oorzaak de macht over het stuur verloor, op de verkeerde' weghelft belandde en frontaal tegen twee tegenlig gers botste. De bestuurder en een inzittende van de eerste auto waren op slag dood. De bestuurder van de eerste tegenligger werd zwaar gewond. De in zittenden van de andere tegemoetkomende auto, een echtpaar en de grootvader van de man, overle den in en op weg naar het ziekenhuis. Parachutist landt in boom Een springdemonstratie met een para chute is zaterdagmiddag voor de 37-jari- ge J. Overtoom uit Rotterdam uitgelopen op een langdurige hangdemonstratie. In plaats van te landen op een daarvoor ge reserveerd grasveldje aan de Haagse Frederik Hendriklaan, kwam hij in een boom terecht. De onfortuinlijke sport man, die lid is van de para-club Flying Dutchman, deed samen met vijf parachu tisten mee aan een springdemonstratie ter gelegenheid van een braderie in deze winkelstraat. Een plotselinge rukwind zorgde ervoor dat de aan de parachute bengelende Rotterdammer uit de koers raakte en uiteindelijk in een boom te recht kwam. Vijfentwintig minuten lang heeft hij twaalf meter boven de grond ge hangen voordat de brandweer hem met een hoogwerker uit zijn benarde positie bevrijdde. De parachutist bleef onge deerd. WASHINGTON President Reagan van chef David Gergan van het Witte Huis de Verenigde Staten heeft besloten de de- raken de bezuinigingen geen strategische fensie-uitgaven van de VS gedurende de strijdkrachten en brengen ze de nationa- komende drie jaar met in totaal dertien le veiligheid niet in gevaar, miljard dollar te verlaten. Volgens pers- Fietser gewond HILLEGOM Een inwoner van Hillegom en zijn 5-jarig zoontje zijn zaterdag per taxi naar het Diaconessenhuis in Heemstede gebracht. De vader fietste op de Thorbeckelaan toen zijn zoontje, die op de stang zat, met zijn voet tussen de spaken terecht kwam. Bei den liepen verwondingen aan het hoofd op toen de fiets over de kop sloeg. Gratis vanaf 23 septemlDer a.s. elke woensdaq de bijlage bij uw krant met informatie over: Films, Muziek, Theater, een complete agenda Volgend jaar besteden de VS 181,8 miljard dollar aan defensie. Dat is twee miljard dollar minder dan oor spronkelijk de bedoeling was, maar nog altijd zeven procent meer dan de regering-Carter voor dit jaar had ge pland. De president heeft deze maat regelen genomen gezien voorspellin gen over uitdijende overheidstekor ten volgend jaar. Het is ook bedoeld als een geruststellend signaal voor de beurs. TVijfels over het evenwicht in de Amerikaanse staatsbegroting heb ben namelijk de afgelopen weken ge leid tot een scherpe koersval op de beurs van Wallstreet. ALKMAAR - Na het probleem loos verlopen vorige seizoen heeft zich nu al kort na het be gin van deze competitie een conflict voorge daan bij AZ '67. Daarbij zijn John Metgod en trai ner Georg Kessler betrokken. Kessler had Metgod voor de wedstrijd tegen Roda JC op het middenveld geposteerd, terwijl op zijn plaats van libero Hugo Ho- venkamp was neergezet. Toen Metgod dat hoorde weigerde hij te spelen en nam pas zes minuten na het begin van de wedstrijd door bemiddeling van be stuursleden plaats op de reservebank. „Ik heb al ge noeg met me laten sollen", deelde Metgod later mee. „Ik heb in mijn eerste jaar bij AZ op alle plaatsen ge speeld. De laatste twee jaar was ik libero. Die rol ligt me, ik wil niets anders meer". Kessler had Metgod voor de geblesseerde Nygaard op het middenveld wil len laten spelen. „We zullen maandag een gesprek moeten heben", aldus Kessler. „Voor de Europa Cup wedstrijd tegen Start is Nygaard er ook niet bij". Winst AZ' 67, Ajax en PSV DEN HAAG Van de vijf Nederlandse vertegenwoor digers in het Europa Cuptoernooi, waarvan komende woensdag de eerste ronde wordt gespeeld, hebben Ajax en AZ '67 het er afgelopen weekeinde in de com petitie goed van af gebracht. De landskampioen ver sloeg Roda JC met 4-0 en Ajax, dat in Tottenham Hotspur een zware opponent treft, bleef bij MVV met 2-0 aan de winnende hand. Ook PSV kwam de 'gene rale' tegen Feyenoord goed door. De Eindhovenaren wonnen met 4-2. Ook FC Utrecht deed het slecht. De ploeg van Berger en Mansveld verloor bij Haarlem met 2-0. Chaos rond Springbokken AUCKLAND De laatste wedstrijd van de Zuidafri- kaanse rugbyploeg De Springbokken in Nieuw Zee land is in een chaos geëindigd. De tegenstanders van apartheid, die opnieuw grootscheepse demonstraties hadden georganiseerd, veroorzaakten zowel voor, tij dens als na de wedstrijd in Auckland ernstige botsin gen met de politie, die 148 demonstranten arresteer de. Van de naar schatting vijfduizend betogers en de 2000 man sterke politiemacht moesten 26 demon stranten en zeventien agenten met voornamelijk bot breuken in een ziekenhuis worden opgenomen. De betogers zorgden tijdens de wedstrijd voor een op merkelijk incident door vanuit een vliegtuig boven het veld rooken meelbommen te laten vallen. Inmiddels is het team van de Springbokken naar Amerika vertrok ken. In Chicago spelen de Zuidafrikanen nog een aan tal wedstrijden. In de Amerikaanse stad vonden zater dag de eerste betogingen reeds plaats. Het Witte Huis heeft overigens laten weten niet in te grijpen bij de toernee van de Springbokken. Rusland heeft het IOC gevraagd om de Spelen van 1984 niet in Los Angeles te houden vanwege de toe stemming van Amerika de Springbokken in de Vere nigde Staten te laten spelen. Ongeregeldheden rond MW-Ajax MAASTRICHT - Zes supporters hebben zich aan hun verwondingen moeten laten behandelen na ongere geldheden rond de wedstrijd MVV—Ajax. De moeilijk heden begonnen in de trein van Amsterdam naar Maastricht. Ongeveer 150 Ajax-aanhangers ruïneer den drie wagons en trokken herhaaldelijk aan de noodrem. Spoorwegpolitie besloot vervolgens de Am sterdammers enkele kilometers vóór het station van Maastricht uit de trein te zetten, zodat ze verder moesten lopen. Woedend over deze wandeling sloten de supporters een suppoost van het MVV-stadion op in zijn kassa. Toen een agent hen sommeerde weg te gaan keerden de baldagigen zich tegen hem, waarop deze zijn hond losliet. Een supporter werd in de arm gebeten. Later ontstond in het stadion nog een vecht partij, waarbij vijf supporters werden gewond. De ME maakte er een eind aan. Er werden geen arrestaties verricht. Schaakoorlog duurt voort MOSKOU De koude oorlog tussen de Russische autoriteiten en de uitgeweken schaker Viktor Kortsj- noj duurt onverminderd voort. Nadat onlangs bekend was geworden dat Kortsjnoj, die vanaf 1 oktober in Merano om de wereldtitel speelt tegen Anatoli Kar- pov, op korte termijn met zijn vrouw en zoon zou wor den herenigd liet persbureau Tass afgelopen weekein de weten dat de schaker nog nooit een officiéél ver zoek daartoe heeft ingediend. Volgens Tass gebruikte Kortsjnoj deze berichten slechts om de sfeer bij de schaaktweekamp te vergiftigen en tevens de Sovjet- Unie morele schade toe te brengen. De zoon van Kortsjnoj, Igor, werd overigens in 1979 tot tweeëneen half jaar werkkamp in Siberie veroordeeld wegens dienstweigering.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1