1QJ Sluiting kerncentrales kost zeker vij f milj ard RSY ontvangt grote orders Amsterdamse arbeiders besmet met dioxine Ceaucescu zendt partijleden naar platteland HOGERE TARIEVEN VOOR BURGER IN VERSCHIET Jongste kick op culinair gebied: ridderlijk schransen Medewerker Khomeiny gedood Zaterdag 12 september 1981,71e jaargang no. 22064 TV-TIPS Charles Chaplin als filmregis seur van „A woman of Paris" op Ned. II om 20.27 uur. Op Ned. I om 23.20 uur Last Night of the Proms. Morgen Ned. I om 19.40 uur show Lou Rawls en op Ned. II om 21.15 uur Jean-Paul Bel- mondo in film „Stavisky". HET WEER Perioden met zon en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Matige zuidwestelijke wind. Morgen zon op: 7.11, onder" 20.14 uur. Scheveningen hoog water 3.04 en 15.42 uur, laag- water 11.29 en 23.52 uur. Uitgave Westerpen. behorende tot SilthoU Pers. Apothekeisdlik 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank; Amro-bank N V., Le'de^ Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes /0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 2U2.3U, tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Wegrestaurants wordeo )eter aangegeven )EN HAAG Op borden angs de wegen die de wegres-, aurants duiden, zullen bin-i tenkort ook de openingstijden borden vermeld als het res- aurant 's nachts is gesloten. In 'et najaar zal er bovendien ien folder verschijnen met ge- 'evens over de nachtservice angs de autosnelwegen. Zondag 13 september VERONICA DRIVE-IN SHOW Aanvang 20.30 uur. blesse paard, Stompwijk. ROTTERDAM Rijn-Schelde-Verolme (RSV) heeft op drachten ontvangen voor de bouw van vijf boorplatforms van de Venezolaanse staatsoliemaatschappij Maraven. Met de order is 150 miljoen gulden gemoeid, zo heeft een woord voerder van het concern meegedeeld. Drie boorplatforms zullen zullen afgeleverd worden in het mid den van volgend jaar, de twee resterende bouwsels moeten eind '81 klaar zijn. Drie platforms worden gebouwd op de werven van Wilton Fijenoord in Schiedam en twee bij de Rotterdamse Droogdokmaatschappij in Rotterdam-Heijplaat. De orders verte genwoordigers 700 manjaren werk. Voorts heeft de RSV-werf in Brazilië opdracht gekregen voor de bouw van vier grote schepen, zogeheten bulk-carriers, van 40.000 ton. De order heeft een totale waarde van 100 miljoen dollar. Voor de financiering zal een consortium van banken zorgdragen. 23 september a.s. elke woensdag de bijlage bij uw krant met informatie over: Films, Muziek, Theater, Recreatie, Exposities en een complete agenda Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. BOEKAREST De Roe meense partijleider Ceaucescu heeft gisteren zijn partijfunc tionarissen opgeroepen hun manier van denken en hande len te wijzigen en aan het werk te gaan bij de boeren op het land. De partijleider is on tevreden over het voortduren de tekort aan agrarische pro- dukten. In een toespraak voor het centrale comité van de communistische partij zei Ceaucescu: „Zelfs de minister, de plaatsvervangend minister en het hoofd van de academie van landbouw zouden hun overalls moeten aantrekken en schouder aan schouder moeten staan met de landbou- warbeiders. Volgens Ceauces cu zou dit het leiderschap de mocratiseren en een g landbouwproduktie verzeke ren. „Het is werkelijk noodza kelijk dat er een verandering in mentaliteit teweeg wordt gebracht in landbouwzaken". Zeven maanden geleden werd in Roemenië een „landbou- wrevolutie" aangekondigd, maar de rijen wachtenden voor de winkels zijn intussen slechts langer geworden en in woners van Boekarest hebben intussen laten weten dat boter, suiker, en andere artikelen nog schaarser zijn geworden. Modder Een Mexi caans jonge tje probeert door de modder een straat in Mexico-stad over te ste ken. Bij hevi ge overstro mingen giste ren in de stad kwamen drie mensen om het leven en werden vele auto's en woonhui zen onder de modder be dolven. Inbrekers stelen zeer giftige stoffen NIJMEGEN Inbrekers heb ben begin deze week uit een apotheek in Nijmegen, behalve amfetaminen en opiaten ook een hoeveelheid zeer giftige stoffen meegenomen. Dit is de Nijmeegse politie gisteren be kend geworden. De politie waarschuwt de inbre kers, dat inname van slechts enige milligrammen van deze stoffen dodelijk is. De giften zit ten in bruine glazen potjes. Het gaat om witte, rose en groene poeders en tabletten. Volgens de Nijmeegse politie heeft het da gen geduurd, voordat de apo theek precies wist wat er was gestolen. Wisseling van de wacht ^STERDAM Rood aan bij de banken wordt inder duur. Als eerste ceft de Amrobank don- rdag besloten de toeslag i de debetrente met in- ng van vandaag met een ,lf procent te verlagen il drie procent. De verla ng is een gevolg van de aling van de depositota- even. Nadien heeft giste- ■n ook de Ned. Midden- andsbank aangekondigd debetrente tot drie pro- »nt te verlagen. Weer wilde paarden in Nederland De jongste kick op culinair gebied is een riddermaaltijd. Om het fijne te weten van het fenomeen dat steeds meer veld blijkt te winnen toog onze verslaggever Piet Snoeren naar kasteel Doorwerth, prinsheerlijk gelegen in een ui terwaard tussen de beboste voet van de Veluwerug en de Rijn. Op de voorpagina van onze wekelijkse bijlage Finale doet hij Verder in Finale: Het zware parcours van het kabinet-Van- Agt-Wiegel. Milieuvervuiling in onze taal. Forel wordt vetgemest in voormalige olietanker. „Gebarentaal drukt dove niet in isolement; hij zit er al jaren diep in". Vliegtuigwrakken uit Tweede Wereldoor log in boerenschuur. Professor Oxenaar, het brein achter onze bankbiljetten. Diaseries helpen piloten de juiste weg te vinden. AMSTERDAM Een onderzoek van het internationale bu reau voor kankeronderzoek van de Wereldgezondheidsorga nisatie heeft aan het licht gebracht dat bij een ontploffing in een fabriekshal in 1963 van het bedrijf Philips Duphar in Amsterdam destijds 106 arbeiders besmet zijn geraakt met het zeer giftige dioxine. Van die 106 zijn er acht binnen tien jaar gestorven, van wie zes aan hartaandoeningen. Vieren twintig anderen kregen ernstige huidaandoeningen. De inhoud van het rapport, dat handelt over verschillende dioxinerampen in de wereld (onder meer in Vietnam) is ter ken nis gekomen van het Amsterdamse gemeenteraadslid Jan van Dijk (PvdA) die er inmiddels vragen over heeft gesteld aan het college van B.en W. Van Dijk wil op basis van de nieuwe gege vens een nader onderzoek naar de gevolgen voor de gezondheid van de dioxineramp. Bovendien moeten de nog levende arbei ders worden opgespoord en nader onderzocht worden. Van Dijk tekent daarbij aan dat de kennis omtrent dioxine groter is ge worden. Volgens hem waren van de 106 besmette arbeiders er 44 in dienst van Philips Duphar. Veertien jarige moeder mag haar kind niet opvoeden (Van onze correspondent) trukt huilt Ornella de hele dag ROME De veertienjarige en bovendien eet ze en slaapt Ornella Paganin, mag haar ze nauwelijks meer. Zoals in baby die ze vorige maand Italië gebruikelijk is, heeft Or- baarde, niet houden. De zui- nella nu een advocaat in de geling moet in het weeshuis arm genomen, die de rechter door nonnen worden opge- een lesje moet leren. Intussen voed, totdat Ornella zestien is ook het publiek gemobili- is. Dat staat in de Italiaanse seerd en de wetenschap, die wet en die moet naar de let- zegt dat een moeder van veer- ter worden nageleefd, zo tien jaar heel goed haar kind heeft de kinderrechter van kan opvoeden. De vader, een Venetië beslist. zeventienjarige jongen uit de buurt, komt in het hele ver- Sinds de baby haar werd on- haal niet voor. GRONINGEN Nog dit jaar zullen voor het eerst sinds duizend jaar weer wilde paarden in Nederland grazen. Een expeditie van de stich ting Tarpan vertrekt morgen naar Polen en Rusland om er drie afstammelingen te kopen van de laatste kudde wilde Tarpans, of Euro pese bospaarden. Het Prins Bernhard Fonds heeft hiervoor een subsidie van 45.000 gulden verleend. De paarden moeten al grazend het evenwicht in de natuur herstellen. Zonder deze dieren zal men altijd zelf in natuurgebieden moeten blij ven maaien en snoeien, zo meent de stichting. De drie paarden worden uitgezet in een gebied bij Midwolda in Groningen. Heeft het groepje zich eenmaal uitgebreid, dan zullen nakome lingen ook in andere delen van Nederland worden uitgezet. Op alle ministeries had gistermiddag wisseling van de wacht plaats. Hier krijgt minister Gar deniers een flinke pakkerd van André van der Louw, bur gemeester van Rot terdam en nu haar opvolger op CRM. Het CDA beraadt zich voor de post van staatsecretaris voor defensie. Er is nog geen keus ge maakt tussen Jan Van Houwelingen en Lou De Graaf. De zes ministers van de PvdA heb ben zich blijkens een notitie die toe gevoegd is aan het eindverslag over de kabinetsformatie enigszins losge maakt van het (sterk afwijzende) Pvda-standpunt in zake kernwapens. Uit de notitie blijkt dat zij in kabinet tot een minder afwij zend standpunt ge bracht kunnen wor den. Hiermee wordt een directe, openlij ke breuk met CDA en D'66 inzake de kernwapenproble- matiek vermeden. TEHERAN Een vooraanstaande Iraanse geestelijke en iaaste medewerker van de geestelijke leider Khomeiny is [isteren met zes anderen om het leven gekomen bij een aan lag in Tabriz, de hoofdplaats van de provincie Oost-Azer- leidsjan. Na afloop van de vrijdaggebeden liep een man op het plein voor de moskee toe op ayatollah Madani en liet toen een handgranaat ontploffen. Hij zelf kwam om, even als zes anderen onder wie de ayatollah. Twaalf mensen werden gewond. Eerder op de dag was een vooraanstaande ippositieleider door een vuurpeloton terechtgesteld. De aan slag zou een wraakactie zijn geweest voor de terechtstel ling. Khomeiny had nog maar kort geleden Madani naar Oost-Azerbeidsjan gestuurd- Linkse tegenstanders van het Iraanse regiem hebben ondertus sen in Parijs en Londen bekend gemaakt dat de strijd tegen (homeiny's bewind zal worden opgevoerd. In enkele straten in Teheran werden door de Mudjahideen-e-Khalq vuurgevechten jehouden met islamitische revolutionaire gardisten. Guerrilla- itrijders, onder wie meisjes, betoogden in Teheran met de leus: dit is de maand van het bloed, dit is-de maand van Khomeiny's val. De gevechten van de leden van de Mudjahidee-e-Khalq be wijzen dat zij de straat opnieuw willen veroveren op de partiza nen van Khomeiny, de zogenaamde Hezbollah's, die door de [eestelijkheid de straat op gestuurd werden om te betogen tegen Bani-Sadr. Sindsdien hadden de linkse tegenstanders zich ge concentreerd op een guerrilla-oorlog, in de vorm van bomaan slagen. Parlementsvoorzitter Rafsanjani heeft geprobeerd de de- nonstraties tegen de geestelijkheid te bagatelliseren. Hij zei dat «ie betoging slechts vijftien minuten duurde en dat de meeste be togers inmiddels zijn aangehouden. de sluitingskosten van de kerncentrales zegt de VEEN wel rekening te hebben gehouden met de kosten van opwer king, de verwerking en opslag van ra dioactief afval. De gisteren beëdigde ministers van bin nenlandse zaken, justitie, economische zaken en sociale zaken, dienen nog vóór 16 september hun mening te ge ven over de aangekondigde blokkade van de kerncentrale Dodewaard. Dit hebben de VVD-kamerleden Nijpels, Jacobse, Keja en Braams in schriftelij ke vragen aan de nieuwe ministers ge vraagd. Zij willen dat de bewindslieden hun mening geven over de verontrusting van de burgemeester van Dodewaard en de PvdA in die gemeente, over de oproep van de PvdA aan partijleden om mee te doen aan de actie. Voorts willen de kamerleden weten of de mi nisters net als hun voorgangers van mening zijn dat de centrales in afwach ting van nadere studies in werking moeten blijven en dat een feitelijke blokkade niet valt te tolereren. Indien de ministers deze mening toegedaan zijn, dan moeten zij alsnog een drin gend beroep doen op de voorzitter van de PvdA om de steun aan de blokkade in te trekken. DEN HAAG Sluiting van de kerncentrales Dodewaard en Borssele zal minstens vijf mil jard gulden kosten. Dit verlies zal de Nederlandse bevolking moeten dragen in de vorm van hogere elektriciteitstarieven en hogere belastingen. Dit stelt de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN). Het bedrag van vijf miljard gulden heeft de VEEN berekend aan de hand van de stookkosten van elektri citeitscentrales. De olie- en gasge stookte centrales zouden na het slui ten van beide kerncentrales extra gas en olie moeten kopen. De VEEN wijst er op dat in het bedrag van vijf miljard gulden nog niet de kosten zijn opgenomen, nodig voor de bouw van nieuwe elektriciteitscentrales. In de toekomst mogen alleen nog ko lencentrales gebouwd worden omdat deze goedkoper zijn dan de huidige olie- en gascentrales. Kolen zijn echter duurder dan kernenergie, zodat de kos ten door kolencentrales toch nog wor den opgedreven. Bij het berekenen van laus in plaats van Dries ROME Dries van Agt als Claus von Amsberg. Niet veel Italianen zul len het gemerkt hebben toen het Miaanse tv-jour- 1 naai dezer dagen bij het bericht over de nieuwe regering in „Olanda" de twee staatslieden door elkaar haalde. 'Andries van Agt' is erin geslaagd een nieuwe regering te vormen, sprak de nieuwslezer, en achter hem ver scheen een levens grote foto van prins Claus

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1