leer dan 100.000 utomobilisten ijden onverzekerd Vrouwen nog steeds opgeleid voor tweederangs banen Defensieve eenwording kan Europa kern vrij maken dA - voorzitter: oor kom geweld \j Dodewaard VV-personeel is ;reid tot inleveren Bellen op kosten van ontvanger straks via 06 Schorsing van topambtenaar ongedaan gemaakt Reinigingsdiensten moeten ook afval bedrijven ophalen weer LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1981 PAGINA 13 )PPEL KENTEKENS EN GEGEVENS VERZEKERAARS" onze parlementaire re dactie) JAAG De gegevens erzekeringsmaatschap- en de gegevens van de cenregistratie motor enbelasting moeten innen aan elkaar ge ld worden om een halt roepen aan het stijgen- antal automobilisten iverzekerd rond rijdt. Dit aantal is al opgelopen tot boven de 100.000. Dit heeft het kamerlid P. Corne- lissen (CDA) naar voren ge bracht in een groot aantal schriftelijke vragen aan de minister van verkeer en wa terstaat, de minister van jus titie en de staatssecretaris van financiën. Volgens Cornelissen hoeft een bestaand wetsontwerp op dit punt al niet meer te worden afgehandeld en is de koppe ling technisch mogelijk. Een dergelijke maatregel zou vol gens hem alleen nog afhangen van de kosten van anderhalf miljoen gulden. Cornelissen vraagt aan de be windslieden een bevestiging van zijn stelling. Hij wijst erop dat het aantal autorijders dat geen motorrijtuigenbelasting betaalt de laatste tijd is ge daald van een kleine half mil joen tot zo'n veertig- a vijftig duizend. Het aantal personen dat onverzekerd rond rijdt is echter sterk opgelopen. Tien tallen miljoenen guldens pre mie gaan hiermee verloren en andere automobilisten worden er de dupe van, aldus Corne- PRATEN TEGEN DE BEELDBUIS Zaltbommel krijgt kies- radio en tv ZALTBOMMEL In Zalt bommel zal binnen enkele maanden kies-radio en kies- televisie worden ingevoerd. De abonnee kan dan via zijn radio- en televisietoestel niet alleen luisteren en kij ken naar lokale program ma's, maar ook terugpraten. De oud-ministers van CRM en Verkeer en Waterstaat hebben gisteren toestem ming gegeven voor het project. Volgens de Vereniging Lokale Kabelcommunicatie Transme dia, die het project gaat opzet ten, wordt het via een simpele technische ingreep aan radio en tv mogelijk toegang te krij gen tot het systeem. Een van de projecten die de Vereniging voor ogen staat is een „tele baby oppas". Een groepje men sen kan dan via een tv en ra dio-circuit op eikaars baby's passen. Andere mogelijkheden zijn: doventelefoon, bejaarde- nomroep, huiswerkbegeleiding en cursussen via de televisie. Zaltbommel zijn kies-systeem zelf financieren. Vredeling GRONINGEN Een kern- wapenvrij Europa kan al leen bereikt worden als de Europese Gemeenschap wordt uitgebreid met een Europese Defensie Gemeen schap. Een boven-nationaal georganiseerde defensie biedt meer perspectief voor de Europese bevolking, dan de politiek van eenzijdige nationale afstoting van kerntaken, zoals nu door Ne derland lijkt te worden ge volgd. Dit stelde Henk Vredeling, voormalig minister van defen- OUD-MINISTER VREDELING: sie en Europees commissaris, tijdens het congres „Europese integratie in Atlantisch bond genootschap", dat gisteren in Groningen is gehouden. Vre deling doelde niet op een vol ledig geïntegreerde Europese kernmacht, maar op een vei ligheidsgarantie van de nu cleaire landen Frankrijk en Engeland, die buiten de NAVO om kernwapens kun nen inzetten. Om te voorko men, dat de grote landen de dienst zouden gaan uitmaken, zouden de Benelux-landen ge zamenlijk moeten opereren. Maar Nederland dreigt zich zelf uit te rangeren met het nemen van eenzijdige stappen. Vredeling noemde dat de poli tiek van de „hoogste wijsheid". Een drie-partijen-overleg tus sen de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en de politieke organisatie van de EG zou kunnen leiden tot terugtrek king van het grootste deel van de Amerikaanse en de Russi sche strijdkrachten in Europa. Hierbij past een geleidelijke terugbrenging van nucleaire wapens aan beide zijden, aldus Vredeling j-voorzitter Van den Berg (links in het midden) te- ter directeur Bakker van de centrale in Dode- SWAARD PvdA-voorzitter Max van den"Berg heeft en na een bezoek met een delegatie van zijn partij aan rncentrale in Dodewaard verklaard dat vreedzame ac egen de kerncentrale (te beginnen op 19 september) Blijk moeten zijn. Hij beloofde dat zijn partij alles in werk zal stellen om de blokkade volgende week gewei- te laten verlopen. In Dodewaard is een noodverorde- gepubliceerd die de directe omgeving van de centrale ille verkeer afsluit. ezoek van de partijdelegatie aan de centrale heeft gisteren rwarring geleid. Na een bezoek aan de directie van de cen- >p het Kema-terrein in Arnhem was overeengekomen dat lorgenorhen bezoek aan de centrale zou worden uitgesteld de blokkadeweek. Toen dit nieuws echter bekend werd, de PvdA er toch op te staan dat het bezoek doorgang zou i. De directie van de centrale ging hiermee akkoord. Be door directeur Bakker spraken de PvdA-delegatieleden personeelsleden die sterk gekant zijn tegen de nieuwe ide. intact tussen de PvdA en de centrale was tot stand geko- adat bekend was geworden dat sluiting van de centrale s de directie 660 miljoen gulden zal kosten. De PvdA acht irag schromelijk overdreven. Na het bezoek verklaarde voorzitter Van den Berg dat de standpunten mijlenver uit liggen. agerzanger trouwt gerzanger Dennie Crlstian en zijn bruid Roswita wuiven naar een menigte juichende fans voor het uis van Heerlen. Het jonge paar was kort daarvoor huwelijk getreden. ïCHT Het personeel van de Federatie Nederlandse sweging (FNV) is bereid loon in te leveren om te omen dat een ingrijpende reorganisatie, waarbij veel zouden sneuvelen, noodzakelijk wordt. Het finanüië- ontstaan door een terugloop van het aantal leden, zal n de FNV gedicht moeten worden. Dit stelt mevrouw insen, voorzitster van de ondernemingsraad, in een e op de tekorten waarmee de vakcentrale geconfron- wordt. in van de mogelijkheden ziet zij het instellen van een in- verkgelegenheidsfonds, dat gevoed wordt door kortingen ahssen van de FNV-werknemers. Voorwaarde voor deze ,ringsoperatie is volgens mevr. Jansen dat de werknemers meebeslissen over de aanpak van de reorganisatie. Gescheiden man eist afschrift van voogdij rapport DEN HAAG Door middel van een „proef proces" tegen de minis ter van justitie, bij de Raad van State in Den Haag, hoopt de Eindho- venaar A. Platje in het bezit te komen van een afschrift van het rapport met de voogdijregeling dat de kinderbescher ming na zijn echtschei ding heeft gemaakt. Platje is lid van „Man 79", een vereniging die opkomt voor de belangen van gescheiden man nen. Hij noemt zich „moreel eigenaar" van het rapport en wil weten wat er over hem is vastgelegd. Volgens hem gaat de weigering van de kinderbe scherming in tegen het Ver drag voor de Mensenrechten en is er sprake van willekeur, omdat advocaten wel een af schrift krijgen. Een woord voerder van het ministerie heeft laten weten dat ouders bij een voogdijregeling op ver zoek de stukken mogen inzien, maar dat geen afschriften worden gegeven. „Man 79" denkt dat de beslissing van de Raad van State, die op 22 okto ber uitspraak doet, gevolgen kan hebben voor het nog te behandelen wetsontwerp over scheidingsrecht en omgangs recht. De ruim 3200 uniformdragende werkneemsters van de KLM zijn door Nina Ricci in het nieuw gestoken. De kleur is hetzelfde gebleven; stijl en snit zijn modieus maar toch klassiek. De kleding is geschikt om in elk klimaat gedragen te worden en kan wel 'n wasje of reinigingsbeurt velen. Op 1 april volgend jaar gaan de dames gehuld in „haute couture". DEN HAAG De PTT komt in 1984 met een nieuw service- telefoonnummer, het antwoordnummer 06. Als de aanvra ger van een geprek wil dat de ontvanger de telefoonkosten betaalt, draait de gebruiker eerst 06, gevolgd door het ge wenste nummer. Het systeem kan echter pas in 1984 worden ingevoerd omdat dan de eerste volledig elektronische tele fooncentrale in Amsterdam in gebruik wordt genomen. Nummer 06 moet een massaal telefoonverkeer naar zich gaan trekken. Via dit nummer zal ook het informatie-systeem Viditel bereikbaar zijn, evenals verschillende informatie-nummers, zoals de sport- en de gewone nieuwsdienst van het ANP. 1 Ook het assortiment telefoontoestellen wordt uitgebreid, onder meer met een „antiek" toestel. Tussen 1985 en 1990 zal waar schijnlijk ook een draadloos telefoontoestel op de markt komen. De autotelefoon blijkt zo geliefd te ziin dat er vanaf juni van dit jaar geen nieuwe toestellen meer kunnen worden uitgereikt. Met 3.500 autotelefoons zit de PTT aan de top van zijn capaciteit en daar komt pas in 1984 verandering in. Wel kan het aantal mobilofoons en semafoons nog worden uitgebreid. DEN HAAG Het ambtenarengerecht heeft de schorsing van de topambtenaar van Volksgezondheid H. Zomer giste ren ongedaan gemaakt. De man heeft vandaag op het minis terie zijn werk als hoofd van de afdeling bouw en financie ring voor de zwakzinnigenzorg hervat. De naam van Zomer viel tijdens een onderzoek naar onregelma tigheden (bevoordeling van aannemers en accepteren van steek penningen) bij ziekenhuisbouw. Hij werd daarom op 13 augustus op advies van de secretaris-generaal van het ministerie van Volksgezondheid „in het belang van de dienst" geschorst. Het ambtenarengerecht vond deze motivering te zwak en hief de schorsing met onmiddellijke ingang op. NIJMEGEN Onderwijs houdt klasseverschillen in stand en vrou wen worden opgeleid voor tweede rangs banen. Die conclusies staan in het rapport „Onderwijs in Neder land" dat mede door de afdeling on derwijssociologie van de Nijmeegse universiteit is samengesteld op basis van gegevens uit de laatste volkstel ling. De ongelijkheid in het onder wijs, zowel naar maatschappelijke klasse als naar sexe, is nog niet ver minderd, aldus het rapport. Voor het eerst worden in het rapport beter tot hoger opgeleiden. Grof ge- de conclusies met cijfers hard gemaakt, zegd: de scheiding tussen hoofd- en De conclusies zijn bovendien actueel, handarbeid weerspiegelt zich in het on- omdat het materiaal van de volkstel- derwijs. De onderzoekers menen ook ling is getoetst aan recenter cijfermate- dat het onderwijs deze klasseverschil- riaasl van het CBS. len alleen maar in stand houdt. Volgens de onderzoekers, M. Vliegen Het rapport legt ook verband tussen en U de Jong, zijn in het onderwijs onderwijsachterstand en maatschappe- twee „basis-netwerken" aan te wijzen: lijke achterstand in diverse gebieden in een voor de arbeiders en minst opge- ons land. Daarom wordt gepleit voor leiden en eeij voor employees en iets een andere aanpak van het stimule ringsbeleid, waarbij een regionale aan pak de voorkeur verdient. Vrouwen worden nog steeds primair opgeleid voor de huwelijksmarkt; hen worden waarden en vaardigheden bij gebracht die zijn gericht op een spil functie in het gezin. Wanneer vrouwen buitenshuis in een beroep gaan werken is de kans groot dat zij in tweederangs- banen terecht komen die gekenmerkt wordt door mzekere werkgelegenheid, weinig promotiekansen en lage lonen. Vier doden bij ongeluk BADHOEVEDORP Bij een verkeersongeluk in Badhoevedorp zijn gisteravond vier mensen om het leven gekomen. De Engelse auto waarin de slachtoffers zaten, brandde uit. Volgens een politiewoordvoer der is de Engelse auto van achteren aangereden door een andere auto. vervolgens op de kop in de berm terecht geko men en in korte tijd uitge brand. De bestuurder van de andere auto is in een zieken huis opgenomen. Over de oor zaak van de botsing kon de po litie slechts met zekerheid zeg gen dat er tusen beide auto's een aanzienlijk snelheidsver- schil bestond. (Van onze parlementaire redactie) DORDRECHT Er moet een speciale overheidsorganisatie komen die zich gaat bezighouden met de verwijdering van bedrijfsafval. Deze overheidsorganisatie kan in de meeste gevallen de gemeentelijke reinigingsdienst zijn, die toezicht houdt op het afval totdat het bij een verwerkingsinrichting is gebracht. De rijksoverheid dient de gemeentelijke reini gingsdiensten voor deze nieuwe taak financieel te steunen. Dit bepleitte drs. Jonker, medewerker van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) op een congres van de Nederlandse Vereniging van Reinigingsdirecteuren. Met zijn betoog sloot Jonker aan bij ideeën van de oud-minister van Volksgezondheid en Milieuygiëne, dr. Ginjaar. De oud-mi nister stelde onlangs naar aanleiding van het Uniser-schandaal voor, een nutsbedrijf op te zetten dat zich met de verwerking van vooral chemisch bedrijfsafval zou moeten bezighouden. Tot nu toe verzorgen veel bedrijven de verwerking van hun afval zelf. Amsterdam CS over zes jaar verbonden met Schiphollijn AMSTERDAM Het Cen traal Station in Amsterdam zal over ongeveer zes jaar met de Schiphollijn zijn ver bonden, via de zogenaamde westtak van de ringspoor- baan. Op 17 september beginnen de werkzaamheden aan deze spoorlijn, waarvoor twintig viaducten moeten worden gebouwd. De westtak krijgt twee stations, één nabij de Cornelis Lelylaan en één in het gebied van Sloterdijk. De westtak zal ook in verbinding staan met de Hem-spoortun- nel, zodat ook Noord*Holland ten noorden van het IJ recht streeks met Schiphol is ver bonden. Man steekt vrouw en dochtertje neer HEERLEN Een 46-jarige inwoner van Heerlen heeft bekend dat hij gisteren de 33-jarige Finy Deumens en haar driejarig dochtertje Sandra in een plantsoen in die plaats heeft doodgesto ken. De man en de vrouw, beiden gescheiden, onderhielden kor te tijd een relatie. Die was ech ter inmiddels verbroken en vermoedelijk uit woede daaro ver beging de man zijn daad, aldus de Heerlense politie. De man wachtte de vrouw tussen de middag op, maar toen zij hem negeérde trok hij een mes en stak haar neer. Zij stierf ter plekke. Haar dochtertje over leed na aankomst in het zie kenhuis. WISSELVALLIG DE BILT-KNMI - De tempe raturen zullen de komende da gen niet veel hoger oplopen dan tot een graad of 20. Giste ren werd het op verschillende plaatsen nog 25 graden, maar vandaag kwam ons land in een zuid-westelijke stroming die koelere lucht ging aanvoe ren. deze aanvoer, aie in stand gehouden wordt door een de pressie die met zijn centrum tussen Schotland en IJsland ligt, zal enkele dagen aanhou den. De koelere lucht wordt geleidelijk onstabieler van op bouw, waardoor de buienkans verder toeneemt. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Skandinavië: Vooral in midden-skandinavië perioden met zon, elders ook af en toe regen, 10 tot 20 gra den. Britse eilanden: Wisselend bewolkt en enkele buien, 15 graden in Schotland tot 20 graden in Zuid-Enge- land. Benelux, West-Duitsland, Frankrijk: Perioden met zon, maar ook enkele buien, mogelijk met onweer, 19 tot 24 graden. Oost-Duitsland, Polen: In het algemeen zonnig, 20 tot 25 gaden. Balkanlanden: Flinke zonnige perioden, maar mogelijk ook een regen- of on weersbui, 22 tot 27 graden. Iberisch Schiereiland: Vooral in het noordwesten kans op een regen- of on weersbui, 20 tot 25 graden in het noordwesten, 25 a 30 gra den in het zuidoosten. Alpengebied, Noord-Italië: Zonnige perioden, maar ook enkele buien, 20 tot 25 graden. Midden- en Zuid-Italië: In het algemeen zonnig, 22 tot 28 graden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13