Pensioenen over 20 iaar onbetaalbaar Van Amels voort vil een luxe-BTW Delft niet in hoger beroep Grotere pakkans nodig bij misbruik sociale wetten TASS: Solidariteit streeft naar macht in Polen 6oma/nt Woensdag 9 september 19817le jaargang no. 22061 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoif Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Speciaal programma gewijd aan de popgroep Ultravox op Ned. II om 20.32 uur. In „Mos- sad" de geheime dienst van Is raël om 22.00 uur. Op Ned. I om 20.00 uur tv-spel „Het komt allemaal wel in orde" en om 22.10 uur voetbal in „Studio sport". Perioden met zon en mogelijk een bui. Middagtemperatuur rond 22 grdaen. Matige zuid westelijke wind. Zon op 07.06, onder 20.12 uur. Scheveningen hoogwater 13.22 uur, laagwater 08.23 en 21.00 uur. Gektewetpremies misschien omlaag ;ECHT De zeventien bij het Gemeenschap- ijk Administratiekantoor (GAK) aangesloten drijfsverenigingen gaan waarschijnlijk hun iktewetpremies met gemiddeld een half pro nt verlagen. Bij sommige bedrijfstakken is lfs een daling van meer dan een procent te ver- ichten. Dat heeft het GAK gistermiddag laten :ten. nnenkort stellen de besturen van de bedrijfs- rènigingen de premies voor '82 vast. Volgens t GAK kunnen deze omlaag omdat het aantal juneldingen en het aantal uitkeringsdagen in eerste zeven maanden van dit jaar vier pro nt lager lag dan in dezelfde periode vorig jaar. et GAK voert de administratie van zeventien in de 26 bedrijfsverenigingen in ons land. Het nog niet bekend wat de negen andere bedrijfs- •renigingen gaan doen. Daarbij zijn onder meer bouw en de agrarische sector. Bij de brand op de Archangelkade brandde een textielloods geheel uit. Het vuur ging gepaard met grote zwarte rookwol ken boven de stad. Hevige brand beschadigt zeven bedrijven AMSTERDAM Een hevige brand heeft gisteravond een textielbedrijf op de Archangelkade in het westelijk ha vengebied van Amsterdam in de as gelegd. Het vuur heeft tevens voor flinke brand- en waterschade gezorgd bij een zevental andere bedrijven. Volgens de politie is het vuur door nog onbekende oorzaak ontstaan in het pand van het textielbedrijf Ko- nings en daarna overgeslagen naar de aangrenzende panden van onder meer een wijnhandel, een verhuurbedrijf, een glashandel en een pand van de Rijkspostspaarbank. De politie kon nog niets zeggen over de schade. Juliana doorstaat operatie goed DEN HAAG Prinses Juliana is gistermorgen in het Academisch Zie kenhuis in Utrecht ge opereerd door de gynae coloog prof. dr. A. Has pels. De prinses die maandag in het zieken huis was opgenomen heeft de operatie goed doorstaan, aldus de rijks voorlichtingsdienst. Prin ses Juliana zal nog onge veer veertien dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Leidse deurwaarder ziet af van ere-doctoraat AMSTERDAM De 76-jarige Leidse deurwaarder Th. van der Heijden heeft de juridische fa culteit van de universiteit van Amsterdam meegedeeld niet lan ger prijs te stellen op het hem verleende ere-doctoraat. In een brief aan de faculteitsraad heeft hij gevraagd de nodige stappen te doen die kunnen leiden tot in trekking van het besluit waarbij hem het ere-doctoraat werd ver leend. Van der Heijden was voorgedra gen voor een doctoraat honoris causa ter gelegenheid van de 350- ste verjaardag van de Amster damse universiteit. Er ontstond beroering rond het verlenen van deze onderscheiding toen bekend werd dat de deurwaarder zich in het door hem geredigeerde vak blad „De Praktijkgids" discrimi nerend had uitgelaten over o.a. homosexuelen. De faculteitsraad heeft het college van dekanen, dat de uiteindelijke beslissings bevoegdheid heeft, gisteren gead viseerd het besluit tot verlenen van een ere-doctoraat aan Van der Heijden in te trekken. HHBHl MINDER WERKENDEN, MEER BEJAARDEN UTRECHT De pensioenlas ten zullen over twintig jaar on betaalbaar worden als de be roepsbevolking blijft afnemen, het aantal bejaarden blijft stij gen, de deeltijdarbeid toeneemt en de produktiviteit achter blijft. Deze voorspelling uitte prof. dr. J. van Klinken, hoog leraar sociale verzekering en pensioenfondsen te Amster dam, gisteren in Utrecht op een symposion over ouder worden. Het is naar de mening van prof. Van Klinken niet onwaarschijnlijk dat de pensioenlast in procenten binnen enke le tientallen jaren zal verdubbelen. Deze ontwikkeling wordt volgens hem nog erger als de vervroegde pensione ring (VUT-regeling) nog verder door gaat. De deeltijdarbeid zal de last nog zwaarder maken, omdat iemand die bij voorbeeld gedurende lange tijd slechts één dag in de week gewerkt heeft, het volledige aow-pensioen krijgt. De pensioenlast zal in percentages niet stijgen bij een groei van de beroepsbe volking van zo'n twee a drie procent per jaar. Dit is nu niet het geval en voor de toekomst ook erg onwaar schijnlijk. Ook de sterke stijging van de produktiviteit, waardoor de pensioen last verlicht kan worden, is vooralsnog niet te verwachten. Het is niet duidelijk welk stelsel van fi nanciering van de pensioen de voor keur verdient. Er is enig voordeel te verwachten van een kapitaaldekking, zoals de bedrijfspensioenfondsen ge bruiken, of van fondsvorming die het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds toepast. Als gevolg van de hoge rentes tanden en betere beleggingsresultaten krijgen deze instellingen wat ruimte voor verbeteringen, waardoor de con tributies enigszins kunnen worden ver laagd. Desondanks zullen de pensioe nen altijd uit het lopende nationale in komen betaald moeten worden. jMDELIG VOOR LAGE INKOMENS IN HAAG Er moet een soort luxe-BTW komen van 25 >cent voor duurzame gebruiksgoederen zoals audiovisue- apparatuur en cosmetica. Deze BTW kan een besparing leveren van 470 miljoen gulden, maar zal wel ten koste tan van de draagkracht van de lager betaalden. Dit heeft aatssecretaris Van Amelsvoort gesteld in een tweetal no- l's, die hij gisteren naar de Tweede Kamer heeft gezonden. Igens de staatssecretaris moet het verschil dat in de loop der en is ontstaan tussen het verlaagde en het normale BTW-ta- worden verkleind. Het lage tarief, dat geheven wordt op de ste levensbehoeften, is volgens Van Amelsvoort niet meer dig. Aangezien er geen duidelijke verschillen meer bestaan sen de bestedingen van verschillende inkomensgroepen, mt de lage BTW niet meer in bijzonder ten goede aan minder lagkrachtigen. De staatssecretaris zou liever een uniform ta- smeden van 13 a 14 procent, zo blijkt uit de nota's. Lrresties onder ïoslims in lexandrië AIRO In Alexandrië zijn moslims gearresteerd omdat „de nationale eenheid had- n bedreigd" en zich hadden rzet tegen de ordetroepen, t hebben kranten in Kairo Heren gemeld. De arrestaties vamen na de golf van aan- mdingen waarbij president dat 1500 mensen liet oppak- b. >lgens de kranten waren een ntal van de 54 arrestanten van de Moslimbroeder- ïap, een extreem orthodoxe ganisatie. In hun bezit zou- n onder meer teksten ge- inden zijn waarin het be- ind van Sadat en de vredes- jeling met Israël worden «gevallen. ADVERTENTIE 0 dec t/m 13 dec. Den Haag 15 dec. t/m 20 dec. Eindhoven 8 dec. t/m 13 dec. Rotterdam 24 nov. t/m 29 nov. Utrecht 17 nov. t/m 22 nov. Groepsinformatie en -reservering I vanaf heden: Intertel 070-24 44 55 DELFT Delft gaat niet in hoger beroep te gen de beslissing van de Haagse rechtbank om tussentijdse kortingen op de uitkeringen aan gemeenten „rechtmatig" te noemen. „Nu de president het waarde-oordeel heeft uit gesproken, dat de algeme ne financieel-economische situatie van ons land zwaarder weegt dan onze problemen, heeft het wei nig zin", aldus een ge meentelijke woordvoerder. „Vermoedelijk spreekt Het Hof hetzelfde oordeel uit". Door de „onverwachte" korting, per circulaire meegedeeld door staatsse cretaris Koning, moet Delft op de lopende begro ting voor 1981 8,8 ton inle veren. Jongen door voorruit van bus geslingerd TER AAR Een 8-jarig jongen uit Ter Aar is gister avond in zijn woonplaats uit de bus geslingerd en daarbij gewond geraakt Hij is met snijwonden en een been wond naar het Diaconessen- huis Leiden overgebracht. De jongen zat in de bus die rond acht uur op de Kerkweg richting centrum reed. Door een passerende auto spatte steenslag door de voorruit van de bus. De chauffeur remde daarop zo krachtig dat de jon gen door de voorruit naar bui ten werd geslingerd. Ed van Thijn niet in de koets In hetzelfde Haagse restaurant waar destijds het kabinet Van Agt-Wiegel zou zijn gesmeed, heeft minister van bin nenlandse zaken Hans Wiegel gister middag de lunch gebruikt met zijn waarschijnlijk-op- volger Ed van Thijn. De toekomstige mi nister van binnen landse zaken in het tweede kabinet Van Agt heeft overigens al laten weten dat hij dit jaar geen „aangeklede" af sluiting van het par lementaire jaar wil. Van Thijn voelt er niets voor om in een koets naar het Bin nenhof te komen. Net als de vroegere CDA-minister De Gaay Fortman, neemt hij ook liever de auto. Wiegel her stelde enige jaren geleden de traditie door zich op de slui tingsdag per koets naar het Binnenhof te laten vervoeren. Overheid mag ook koppelbazen geen kans geven DEN HAAG De over- heid moet terdege gaan on derzoeken hoe groot het misbruik is dat van wer kloosheidsregelingen wordt gemaakt. Ook moet er een systeem komen om het koppelbazen onmoge lijk te maken over geld te beschikken dat bestemd is voor afdracht van sociale premies en belastingen. Dit is de mening van een ambtelijke werkgroep (ISMO) die over zijn be vindingen een tussentijds rapport aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd. Het is volgens de werkgroep met name gewenst een proef te nemen om de omvang na te gaan van het misbruik van bij standsuitkeringen. Die proef zal zich niet moeten uitbreiden tot de kwetsbaarste groep, maar kan beperkt blijven tot de grote groep werklozen met een RWW-uitkering. Maar om te voorkomen dat door deze proef de bijstand een bepaald stempel opgedrukt krijgt, stelt de werkgroep voor ook de an dere werkloosheidsregelingen (WW en WWV) aan het on derzoek te onderwerpen. Het is moeilijk om tot be trouwbare schattingen te ko men over de omvang van de belastingontduiking en het misbruik van de sociale wetge ving. Dat het om grote som men gaat, lijkt duidelijk. Zelfs bij een tamelijk gering percen tage van misbruik moet gere kend worden op enkele hon derden miljoenen guldens, al dus de werkgroep. Ook als de huidige regelingen gehandhaafd worden kan het misbruik worden beperkt door verschuiving naar indirecte heffingen en het invoeren van forfaits. In geval van werk voor koppelbazen kunnen de werknemers de consequentie krijgen van het feit dat voor hen geen sociale premies zijn betaald. De overheid moet zor gen voor een behoorlijke pak kans in sectoren waar veel misbruik te verwachten is. De straf moet worden afgestemd op het behaalde voordeel. De werkgroep vindt het vreemd dat koppelbazen ook bij bouwopdrachten van de overheid geld in handen krij gen dat is bestemd maar niet wordt betaald voor belastingen en sociale premies. Dit moet worden voorkomen en zwaar dere straffen zijn hier op zijn plaats. De koppelbaas komt trouwens niet alleen voor in de bouw, maar ook in de me taal, scheepsbouw, slachterijen, schoonmaakbedrijven, tuin bouw en verpakkingsindu strie. De aanpak van de kop pelbazen moet internationaal gebeuren. Topfiguren uit de wereld van de koppelbazen hebben nauwe contacten met de onderwereld waarin veel geld verdiend wordt met o.a. illegale jeneverstokerijen, val se munterij, handel in wapens en verdovende middelen. WARSCHAU Terwijl de Russische oefeningen aan de Pools-Russische grens en in de Oostzee voortduren, zijn de tegenstellingen in Polen de afgelopen dagen snel ver der verhard. De vrije vak bond Solidariteit dreigde gisteren op haar congres om de eigen plannen voor arbei derszelfbestuur tegen de wens van de regering in door te drukken. Deze wil lang niet zo ver gaan met ar beiderszelfbestuur in de on dernemingen. Tevens werd op bet congres steun betuigd aan alle bewegingen in het Oostblok die strijden voor het ontstaan van vrije vak bonden. De hartelijke steunbetuiging aan voorstanders van vrije vakbonden viel in zeer slechte aarde bij de Russische leiders. Het Russische persbureau Tass beschuldigde de vakbond Soli dariteit ervan erop uit te zijn de politieke macht te verover en in Polen. In een van de scherpste uithalen tegen de onafhankelijke vakbond schreef Tass dat de congres gangers in Gdansk onverant woordelijke eisen stellen aan de Poolse regering. „De alge mene sfeer in het congres ademt een besmeuren van de socialistische overtuigingen uit", aldus Tass. Voor het eerst werd de bond in zijn geheel afgedaan als rechtse tegen standers van de regering in Warschau, eerder sprak men altijd van bepaalde rechtse ele menten in de vakbond. Pagina 9: vervolg Op het congres van de Poolse vakbond Solidariteit kwamen ook deze vertegenwoor digers van gehandicapte arbeiders aan het woord. Het congres dat zich met de meest uiteenlopende zaken bezig houdt, zou maandag al worden afgesloten, maar duurt nog steeds voort. Aanzienlijk minder verlies bij Ogem ROTTERDAM Het Rotter damse bouwconcern Ogem heeft over het eerste halfjaar van 1981 een aanzienlijk lager verlies geleden dan in dezelfde periode vorig jaar. De eerste zes maanden van 1980 boekte het concern nog 66,4 min verlies. Dit bedrag is nu ge slonken tot 11,6 min. Ogem heeft het verbeterde re sultaat niet uitsluitend aan de doorgevoerde saneringsmaat regelen te danken. Met name de door de staat toegezegde bij zondere steun van 25 miljoen gulden oefende een positieve invloed uit. Voorts bedroegen de incidentele lasten, die voor een groot deel betrekking heb ben op projectontwikkeling, 17,6 min tegen 52 min in de eerste zes maanden van 1980. Het bedrijfsresultaat voor ren te en incidentele lasten en ba ten bedroeg ƒ25,1 min, wat een achteruitgang betekende van 3,2 min ten opzichte van 1980 </28,3 min). Rijksweg gestremd na aanrijding ALKEMADE De rijks weg 4 in de richting Den Haag is gistermiddag bijna een uur gestremd geweest door een aanrijding. Een 44-jarige inwoner van Pijnacker wilde ter hoogte van Nieuwe Wetering invoegen toen hij aangereden werd door een 54-jarige automobilist uit Maassluis, die volgens de poli tie slingerend op de rijksweg reed. De man uit Pijnacker verloor de macht over het stuur en zijn auto sloeg over de kop. De bestuurder werd licht gewond, maar kon ter plaatse door een dokter wor den behandeld. Beide auto's werden totaal vernield. Inbraak LEIDEN Uit een woning aan de Paul Krugerstraat is gisteren op klaarlichte dag voor enkele honderden gul dens aan geld gestolen, als mede een bontjas, een horlo ge en een gouden vijfje. De woning werd binnenge gaan via een bovenlicht. De inbraak is gepleegd tussen ze ven uur 's morgens en vijf uur 's avonds. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1