Martelingen in Iran aan orde van de dag Solidariteit stelt radicale eisen Britse vakbonden in ban van links Kinderdrama 's houden Italië op de been ^buitenland" MACHTSTRIJD OVER KOERS LABOURPARTU Stop de N-bom'Meden in Moskou LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1981 PAGINA 11 De nieuw benoemde eerste minister van Iran, ayatollah Mahdavi Kani had gisteren een ontmoeting met ayatol lah Khomeiny in zijn huis in Teheran. Khomeiny liet het parlement weten dat het parlement het volgende doel wit zal zijn van het links verzet. ARIJS Een Iraanse jour ilist die bij vergissing is ijgelaten, heeft gisteren in trijs verklaard dat er in de vangenissen in zijn vader nd enorme bloedbaden orden aangericht. Siavash ishiri verklaarde dat hij iemaal midden in de icht werd gewekt om ge- rongen getuige te zijn van assa-executies. 46-jarige Bashiri vertelde gjpjn verhaal op een perscon ferentie die was belegd door de monarchistische bewe ging Azadegan, die enkele weken geleden een voor Iran bestemde kannonneerboot kaapten. Bashiri werd volgens zijn zeg gen aan het eind van vorig jaar vals beschuldigd van het schrijven van artikelen ten gunste van de sjah en van de- vizensmokkel. Twee maanden geleden kwam hij door een ambtelijke vergissing onver wacht vrij en slaagde erin na vijf weken ondergedoken te zijn geweest naar Frankrijk te ontkomen. „Ik ben getuige geweest van een moordpartij op 300 gevan genen, die met machinegewe ren werden neergemaaid", al dus Bashiri, die meerdere ma len naar een andere gevange nis werd vervoerd „omdat ze niet willlen dat er onderlinge vriendschappen zouden ont staan". Hij vertelde ook dat de sanitai re omstandigheden bedroe vend zijn, dat veel gevangenen aan allerlei ziekten lijden en dat er voor hen geen artsen beschikbaar zijn. Hij riep alle organisaties voor de mensen rechten op een onderzoek in te stellen in Iran. „Het is een lan de waar alleen maar pijn en ellende heerst. Er bestaat geen recht in de gevangenissen. Ik weet van een executie in janu- foto van haar zoon in een al- ari, waarvan een rechtbank bum met honderden foto's, zeven maanden later zei dat Vijf zwarte gaten waren zicht- deze nooit had mogen worden uitgevoerd." De Iraanse correspondent van het Italiaanse dagblad La Pe- was verschrikkelijk verminkt. Onder de foto stond geschre ven: „Ervan beschuldigd niet pubblica schreef gisteren over zijn naam te hebben willen op een moeder van een 15-jarige geven. Veroordeeld tot de on zoon, die was beschuldigd van deelneming aan een tegen de regering gerichte demonstra- middellijke doodstraf door een vuurpeloton". Veel jongeren in Iran weigeren hun naam tie. Op het bureau van het mi- prijs te geven om hun familie nisterie van justitie zag zij een niet in gevaar te brengen. MNESTY: is Ihili blijft ensenrechten henden [STERDAM Acht jaar de val van de democra- gekozen regering-Al- ;nde worden in Chili nog i mensen opgepakt, ge ld, gedood of verban- Dit heeft de internatio- mensenrechtenorgani- tie Amnesty International daag verklaard naar leiding van de achtste jaardag van de militaire itsgreep in Chili op 11 ember 1973. iesty doet een beroep op jt publiek, organisaties en re- ringen bij de Chileense auto- iteiten erop aan te dringen ïensen die om politieke rede- sn gearresteerd zijn vrij te la- in, een eind te maken aan de ;elpraktijken door veilig- lidsdiensten en politie alsme- opheldering te verschaffen jiver de ongeveer 1500 perso den die sinds 1973 als vermist ijn opgegeven. JTolgens de organisatie heeft Bn totaal verbod van politie- Be partijen en activiteit sinds ■173 geleid tot duizenden ar- ■staties. Men schat het aantal ^rdwijningen tussen 1973 en >77 op 1500. iiefstal dynamiet Mrankfurt Van het terrein ®*jan een steengroeve in Pohl- 5*jeim in de Westduitse deel staat Hessen is 800 kilo dyna- Spiet gestolen. De plaatselijke ,q olitie deelde mee, dat niet 2 tag worden uitgesloten dat 9 rroristen verantwoordelijk 5 ijn. De tussen 3 en 8 septem- w uitgevoerde diefstal was it werk van mensen die met ringstof weten om te gaan. panje verwerpt ovjet - inmenging NAVO-debat LDRID Spanje heeft en waarschuwing van de ovjet-Unie inzake de toetre- ing van het land tot de AVO afgewezen als „on- invaardbare inmenging in et interne Spaanse politie- debat". Dit is gisteren in ladrid van officiële zijde leegedeeld. i Russische ambassade in tdrid liet maandagavond li document bij het Spaanse nisterie van buitenlandse ten bezorgen waarin ge- P eigd werd met „negatieve P volgen" als Spanje tot de ggAVO toetreedt. Het ministe- i stuurde het stuk dezelfde ond nog terug. socialistische partij (PSOE) de communistische partij -E) zijn tegen de toetreding i Spanje tot het Atlantisch ïdgenootschap. Zij willen h het volk zich in een refe- ïdum uitspreekt. De rege- g wil dat niet. Ze wil het lement over de kwestie la- beslissen. .ritiek in VN ■p houding VS Jnzake Namibië 1EW YORK In het spoed- ebat van de algemene ver- adering van de Verenigde laties is door veel afgevaar- igden felle kritiek geleverd Ede houding van de Vere nde Staten in de kwestie imibië en op het Ameri- i aanse veto in de Veilig heidsraad over een ontwer presolutie waarin de Zuid- Afrikaanse inval in Angola Ferd veroordeeld, je regeringsleiders van de zo- fcnaamde frontlijnstaten in Afrika, alsmede pre sent Shehu Shagari van Ni- eria zullen vrijdag in de Ni- iriaanse hoofdstad Lagos bij- nkomen om de Zuidafri- »anse invasie in Angola te ïspreken. In Loeanda, de >ofdstad van Angola, hebben steren tienduizenden Ango- zen gedemonstreerd tegen Werikaanse steun voor de uidafrikaanse invasie in An- ola. (Van onze correspondent Bert van Vel- zen) LONDEN De slagschaduw van Tony Benn, de profeet van radicaal- -linkse Britten, valt over het congres van de Britse vakbonden in Black pool. Zowel voor als achter de cou lissen van het congres speelt zich de zelfde machtstrijd af als die het con gres van de Labourpartij zal gaan bepalen aan het eind van deze maand in Brighton. In de avonduren van zondag 27 september zal in Brighton wellicht met een kleine meerderheid Tony Benn worden ge kozen als plaatsvervangend leider van de Labourpartij en dat dank zij Moss Evans, de leider van de enorme transportbond. Tony Benn is het symbool van de link se krachten die Labour vorig jaar een Vandaag zullen sprekers op het vak- TUC. Maar de werkelijke kracht van nieuwe koers dicteerden. De verlink- bondscongres in Blackpool een zeer links zal vandaag duidelijk worden als sing van Labour kan volgens gematig- grote mond opzetten over het beleid er gestemd wordt over de wenselijk- den in de partij de ondergang van La- van de conservatieve regering-That- heid van een Britse uittocht uit de Eu- bour betekenen en ze wijzen ter illu- cher, maar stratie van hun opvatting naar de uit- i zijn openingsrede moest ropese Gemeenschappelijke Markt en tocht van verontruste Labourfiguren Congress, Alan Fisher maandag al er naar de nieuwe Sociaal- Democratische Partij. de president van het Trades Union over een andere belangrijke zaak, na melijk unilaterale kernontwapening. kennen dat de regering niet bereid is Op het congres van de Labourpartij in naar de TUC te luisteren, ondanks Brighton zal eind van de maand een Maandag deserteerde het Labour-La- het feit dat het land steeds verder de kiescollege de tweede man aanwijzen gerhuislid Michael O'Halloran, die kie- wildernis wordt ingedreven. De stem- in de hiërarchie van de partij. In dat zers in het Londense Islington verte- ming bij de vakbonden is in mineur: college hebben de vakbonden de groot- genwoordigt, naar de SDP en hij werd door de werkloosheid hebben de bon- ste stem. Als Tony Benn inderdaad daarmee het 16de Lagerhuislid van de den vorig jaar meer dan een half mil- kans zal zien om de huidige plaatsver- nieuwe partij, die onder eigen vaandel joen leden verloren. vangende leider van Labour, de vroe- De exponenten van links in de vakcen- gere minister van Financiën Denis trale leden maandag een niet onbedui- Healey te verslaan, dan zal de ideologie vatieve kamp is tot dusver nog slechts dende nederlaag door een maatregel het winnen van de vrees dat de partij één Lagerhuislid overgelopen naar de die erin voorziet dat gematigden meer zal verschrompelen tot een dwerg in de Sociaal-Democratische Partij. te zeggen krijgen in het bestuur van de politieke woestijn. Van de ,wal' in de sloot Ongeveer 180 jonge walvissen zijn eergisteren gestrand op de oostkust van het eiland Tasmania bij Australië. Verwacht wordt, dat de dieren er het leven bij zullen Inschieten. Mevrouw Robyn Pike, vrouw van een visser, kon ook niet veel meer doen, dan bij een van hen een vin te verroeren. Begin benutte staatskas voor verkiezingscampagne JERUZALEM Omvang rijke subsidies van de rege ring Begin tijdens de Israë lische verkiezingscampagne in juni hebben geleid tot een sterke stijging van het te kort bij de overheid. Dit blijkt uit gisterën gepubli- De oppositie in Israel had Be gin er al eerder van beschul digd de staatskas tijdens de campagne te hebben geplun derd om de kiezers mild te stemmen. De regering-Begin heeft kort voor de verkiezin gen de belasting op een groot aantal duurzame verbruiks- goederen verlaagd en de subsi dies voor de belangrijkste le vensmiddelen verhoogd. Daar door was het mogelijk de in flatie enige tijd betrekkelijk laag te houden en zo de kie zers te misleiden wat betreft de resultaten van het rege ringsbeleid. (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU - In een vloedgolf van vrij radicaal getinte resoluties werd op het vakbondscongres in Gdansk dat aanvankelijk maar tot maandag zou du ren, maar nog steeds aan de gang is duidelijk dat Soli dariteit na enkele dagen kib belen over interne proble men nu aan de meer princi pieel getinte gespreksonder werpen is toegekomen, zoals over het arbeiderszelfbe stuur en de toegang tot de media. De laats ten moeten niet langer onder controle van de partij, maar van de maatschappij staan, aldus Solidariteit. De hardere toon die de delega tieleden aanslaan heeft de kans op een directe confronta tie met de regering aanzienlijk vergroot. „Een kaste van poli tieke voorlieden heeft het hele maatschappelijke leven in zijn greep", aldus een afgevaardig de. „Wij moeten hen van hun economische machtspositie be roven en dat kunnen we doen door arbeiderszelfbestuur". Hij voegde eraan toe dat de lei dende partijfunctionarissen ook hun invloed moeten ver liezen op het onderwijs en cul turele aangelegenheden, die volgens hem worden mis bruikt om het volk te indoctri neren. In de resolutie waarin „de werkende klassen van Oost- Europa" werden aangespro ken, werden de Sovjet-Unie, de DDR en Tsjechoslowakije met name genoemd. Deze lan den hebben zich steeds zeer scherp uitgelaten over de acti viteiten van Solidariteit. „In tegenstelling tot de leugens die in uw landen over ons de ron de doen, vertegenwoordigen wij tien miljoen leden van de arbeidersklasse (ter vergelij king: de Poolse communisti sche partij telt 'slechts' drie miljoen leden). Ons doel is de levensomstandigheden van de arbeiders te verbeteren", aldus de oproep aan de Oosteuropese arbeiders. De Poolse regering liet giste ren beelden van het congres zien die waren overgenomen van de Eurovisie. Poolse par tijjournalisten hebben geen toegang tot het congres. De Verenigde Staten hebben scherp gereageerd op de troe penbewegingen aan de Pools- Russische, die in strijd met de akkoorden van Helsinki niet tijdig zijn aangekondigd. Ook de Nederlandse zaakge lastigde in Moskou heeft daar over een protest in Moskou la ten horen. Leiders zwarte vakbonden gearresteerd JOHANNESBURG De politie van het zwarte thuis land Ciskei heeft 205 vak bondsleiders gearresteerd wegens schending van de veiligheidswetgeving in het gebied, zo heeft de politie gisteren meegedeeld. De leiders werden maandag avond gearresteerd na een vakbondsvergadering in de Zuidafrikaanse havenstad East London. Volgens de politie was de bijeenkomst in strijd met de wet op vergaderingen in Ciskei. De 205 gearresteerden verte genwoordigden drie grote zwarte vakbonden die alle streven naar betere betaling en betere werkomstandighe den voor zwarte arbeiders. De vakbonden staan bekend als groot, maar onbekend is hoe veel leden ze precies hebben. Een woordvoerder van een van de vakbonden noemde de arrestaties „schandelijk". Hij zei dat de autoriteiten van Cis kei de vakbonden „gewoon" weer eens wilden treiteren en intimideren". kunst en kunstenaars Galerie Lieve Hemel, stoot je hoofd niet, Vijzelgracht 6 Amsterdam, toont van 11 sep tember tot 6 oktober schilde rijen van Ruud Nelson, Rob Melhmann en Wilfried van den Boom. Sotheby Mak van Waay, Ro- kin 102 Amsterdam, opent het seizoen met een grote kunst en antiekveiling, die gehouden wordt van 15 t/m 22septem- ber. Er zijn honderden num mers schilderijen, tekeningen en grafiek, een grote verzame ling Chinese en Japanse kera miek, Delfts aardewerk, tapij ten en een enorme collectie antieke meubelen. Kijkdagen zijn op 11, 12 en 13 september. Kunsthandel Borzo in Den Bosch exposeert van 12 sep tember t/m 3 oktober Neder landse grafische kunst uit de 16e en 17e eeuw. Er wordt een schitterende collectie getoond met tal van topstukken van de allergrootsten, o.a. Lucas van Ley den. Jan de Bisschop, Hen- drick Goltzius en Rembrandt. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het is niet overdreven: nog altijd leggen „bede vaartgangers" uit heel Italië bloemen op de deksel van de put waarin in de maand juni de kleine Alfredo verdween. De eigenaar van de grond, die enige tijd gezeten heeft om dat hij had nagelaten de put dicht te houden, heeft vorige week in een driftbui alle bloemen op een hoop gegooid en verbrand. De man wilde rust en geen Alfredo-toeristen. Maar hij had zijn gekwelde rug nog niet gekeerd of een nieuwe bus kwam aanrijden, uit Turijn, beladen met kinde ren, huismoeders, en aandoenlijke oudjes, en opnieuw ver- dween de putdeksel onder de ruikers en de tulpen. De Italianen kunnen er niet genoeg van krijgen. Elke dag, elke week is er een nieuw kinderdrama en de aangeboren neiging tot ''overdrijving klopt alles op tot nationale en liefst internationale >agenlang wordt het publiek nu al op de hoogte gehouden van het ziekteverloop van een 5-jarig Florentijns jongetje dat luistert naar de naam Loredana. Hij heeft onder de leden een ziekte die geen enkele Italiaanse dokter ooit is tegengekomen. Het kind is stervende, omdat medicijnen niet baten. Tot geruststelling van de Italiaanse medische stand hebben ook enige „Zwitserse dok toren van grote faam" het jongetje onderzocht, maar evenmin een bruikbare diagnose kunnen vaststellen. Radio, tv, en alle se rieuze en minder serieuze bladen hebben dan beslist geen aan sporing nodig om van dit bambino-drama een nationaal evene ment te maken. Uitgebreide tv-interviews met de radeloze moe der van het jongetje, terwijl onder in beeld doorlopend het tele foonnummer is te zien waardoor contact kan worden opgeno men met het medische team, dat zo wordt de indruk gewekt vierentwintig uur per dag in beraadslaging bijeen is. De klei ne Loredana en dit is juist nu zo schrijnend speelt onder tussen rustig verder, zich niet bewust van zijn levensavond. Het provinciaal bestuur heeft al laten weten dat als er ook maar een buitenlandse specialist is die Loredana kan redden, alle kosten voor operatie, vervoer, etc.etc. zullen worden betaald. Daar hoeft echt niet met de pet voor worden rondgegaan, zoals in an dere landen gebruikelijk... Vlechten Op Sicilië en dit is weer zo'n kinderdrama loopt een on verlaat rond die bij kleine meisjes de vlechten afknipt. Dit kan natuurlijk niet en het publiek maakt zich hier geweldig kwaad over. Zax, zo wordt hij genoemd naar het geluid dat de schaar maakt als de vlechten van het hoofd worden gescheiden, wacht zeker niet minder dan publieke steniging als hij gepakt wordt. Silvana, zo heet het meisje, 6 jaar jong, had zo meldt een krant twee prachtige vlechten, blond als goud. En nu heeft ze er nog maar een... Kinderen mogen 's avonds niet meer naar buiten, en nooit meer iets aannemen van vreemden, want Zax schuilt overal. Het hoeft geen betoog dat politie en carabinieri (een soort Rijkspolitie) hun hoofden bij elkaar gestoken houden om dit gevaar te bezweren. Maar Zax loopt nog vrij rond, met zijn schaar in de aanslag. Fabrikanten worden ontvoerd, kwijnen weg in onderaardse ker kers. Van hen hoor, zie of lees je nooit meer iets. Alsof ze moe ten boeten voor hun rijkdom. Als kinderen worden „gekidnapt" is het hek van de dam. De politie heeft geen aansporing nodig om „wonderen" te verrichten, en de verwanten zijn de vinding rijkheid zelve waar het gaat om het gaat om het aanboren van niet bestaande geldbronnen. En de ontvoerders hoeven natuur lijk nooit meer op clementie, gratie, amnestie, of wat dan ook te rekenen, voor de rest van hun professionele leven. Een ander drama, dat de Italianen wild uit hun vakantiedromen deed ontwaken. Voor de kust van Anzio, honderd kilomter ten zuiden van Rome, voer een pleziervaartuig, een onder Duitse vlag varend plezierjacht, over een jonge zwemmer heen. Van de jongen bleef letterlijk niet veel meer over, en ook zijn vader kreeg een klap van de scheepsschroef waar hij nu nog van ligt bij te komen in het ziekenhuis. Geweldige verontwaardiging, vooral toen bleek dat de Duitse kapitein die met zijn twintig jaar jongere metgezellin in het vooronder vertoefde (hij had de auto matische piloot aangezet), wel een klap had gehoord en even over de rand van het dek had gekeken, maar bij het zien van zoveel bloed zijn hoofd ijlings had teruggetrokken en door was gevaren. Kranten besteden pagina's aan zo'n geval en de tv blaast het allemaal op alsof boeman Khadaffi van Libië zelf aan het roer van deze ongeluksboot had gestaan. Vrienden van de jongen verklaren hoe voorbeeldig hij wel niet was en ook zijn moeder vol intens verdriet ontloopt de camera's geenszins. De kapitein zal wel voor vele jaren achter de tralies verdwijnen, voor iemand die het ruime sop gewend is een dubbele straf. Maar dan moet hij geen kinderen overvaren. Ook kinderen die in het verkeer letsel oplopen krijgen dagen daarna nog door wildvreemden bosjes bloemen aangereikt op de plek des onheils. En de daders, of het nu hun schuld was of niet, komen met zoveel details in de krant dat ze beter kunnen emi greren. Waterhoofd En dan is er het drama-Sandro, dat dezer dagen de pennen en emoties van veel Romeinen bezig houdt. Sandro heeft (of nu misschien wel had, want hij is klinisch al dood) een waterhoofd. Achttien jaar lang hebben zijn pleegouders hem met alle moge lijke liefde en zorg omringd, todat de pleegvader (een functiona ris van Al Italia, zoals dat dan heet, want zijn beroep is in deze dramatische omstandigheden van het grootste belang) de ellende van zijn zwaar gehandicapte zoon niet langer meer kan aanzien, zijn pistool pakt en Sandro door het hoofd schiet. Euthanasie dus, of tenminste een poging daartoe. Iedereen leeft mee met de pleegvader, hij heeft eigenlijk geen misdaad begaan, want hij wilde rijn pleegzoon alleen maar uit zijn ellende verlossen. Maar de politie houdt hem geboeid als een gewone misdadiger. Grote verontwaardiging bij het publiek, lange discussies in bus en bar, met als onweerstaanbare conclusie dat de pleegvader zielsveel van Sandro hield en dat het pistoolschot daarvan een logische consequentie is. De kranten vullen dankbaar hun kolommen en laten zelfs beroemde advocaten aan het woord om uit te leggen hoe de pleegvader straks voor de rechtbank het beste verdedigd kan worden. „Hij kan zelfs direct vrijkomen als aangetoond kan worden dat hij bij het lossen van het schot verblind was door de liefde voor zijn Sandro", zo heet het dan, en het is alsof je ieder een weer adem hoort halen, van opluchting. Kindermishandeling komt voor, maar wee die ouder die tegen de lamp loopt. Hem of haar ,(of aUebei) wacht de schandpaal, zoals laatst dat steenrijke echtpaar in Turijn. Een oplettende buurvrouw had zoonlief van de buren nog niet horen krijten, of de sirenes van de politie klonken al in de straat. Dit gezin kan beter het huis verkopen en ergens anders gaan wonen. En een week later in dezelfde stad (want van het een kwam het ander) vond een mevrouw dat een kind dat ze op straat tegenkwam, erg veel blauwe plekken vertoonde. De politie was snel ter plaatse, en voordat de zeer ontdane moeder iets kon zeggen zat ze al op het politiebureau. Toen bleek dat het kind een bepaalde ziekte had, waardoor de huid wat blauwig van kleur werd. De moeder kon gaan, maar schreef weken later een huilende brief aan de krant. Ze was uitgestoten door de buurt, omdat ze haar kind had mishandeld- Dus als iemand zich in Italië zich bijzonder gehaat wil maken, hoeft hij alleen maar zijn zoon of dochter voor het open raam een oorvijg te verkopen. In de politiek hebben ze dit goed begre pen, want het eerste wat de dames en heren leren als ze het Italiaanse landsbelang gaan dienen is die aai over de bol van een wildvreemd kind. 99' MOSKOU Het Russische persbureau Tass heeft gisteren uitgebreid aandacht besteed aan het bezoek dat een delegatie van het Ne derlandse samenwerkingsverband Stop de Neutronenbom aan Moskou brengt. Zoals bekend is het samenwerkingsverband in september 1977 vanuit de CPN opgericht en onderhoudt het sindsdien onder meer nauwe contacten met staatsgeleide vredesbewegin gen in Oost-Europa. De voorzitter van de delegatie, het~CPN-lid Nico Schouten, verklaarde het maken van een nieuw type kernwapen „gekkenwerk" te vin den. Schouten die door Tass uitgebreid aan het woord werd gelaten, verklaarde verder dat in Nederland de krachtigste protestbeweging te gen de neutronengranaat ontstond. „Meer dan een miljoen in Nederland hebben nu de oproep tot het verbod op het wapen al ondertekend", aldus Schouten in het Tass-interview. Schouten vertelde zijn Russische gastheren ook over de plannen voor massademonstraties tegen het n- wapen in Bonn, Brussel, Londen en Parijs. Over het protest dat het samenwerkingsver band tegen de opvoering van de Russische be wapening van plan was uit te brengen, wist Tass niets mee te delen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11