Vakantiegeld niet ï>pnieuw aftoppen dit FNV staat jaar rood £e«dóc(3ootfi/nt PvdA-bestiiur congres op tot roept ia" Commissie diakonie in bisdom Rotterdam itspraken telling ielemmeren irrière Dodewaard krijgt extra personeel bij blokkade Acteur veroordeeld voor steunfraude Van der Stee gaat fraude met spaar- bil jetten aanpakken PvdA-voorzitter blundert Problemen rond adoptie Indonesische kinderen weer ÏNENLAND LEIDSE COURANT dinsdag 8 september 1981 IISTELUKE WERKGEVERS: NCW wijst in elk geval het op nieuw aftoppen van de vakantie toeslag in 1982 af. zal het bedrijfsleven over de hele linie volgen. Dan ontstaat ruimte om grotere verschillen in de beloningen aan te bren gen. Die verschillen bevorderen volgens Vogelaar de arbeidsmotivatie, de produk- Volgens Vogelaar kan het Deeld nog jets üviteit en de werking van de arbeids- gunstiger worden gemaakt door verschui vingen in de sociale premies. Verhogen markt en daarmee weer de werkgelegen heid. Er zal, zo meende Vogelaar, ook een onze sociaal-economische redactie) HAAG „Als de minima olgend jaar inderdaad meer «één procent in koopkracht op ■kruit zonden gaan. zoals be- >n over de komende miljoe- nota willen, en als tegelijker- r de hoge inkomens in koop- wordt echter niet bereikt door aftopping vakmensen stijgen :ht toenemen, dan levert dat van de vakantietoeslag, aldus het NCW, Het NCW is wel gelukkig met het voome- fraai beeld op. Maar veel 1-6 elijkheden om daarin veran- ng te brengen, zijn er niet," beleidsmedewerker tyAuge- jjet vblijft op het standpunt, dat de van het Nederlands Christe- prijscompensatie in '82 fors moet worden Werkgeversverbond gisteren beperkt. De overheid moet daarin voor- tns een persconferentie. Het gaan ten opzichte van de ambtenaren, dan van de minima kan alleen als de overheid Mker nivellerend effect van uitgaan, nog eens extra bezuinigt Beperking van want waarschijnlijk zullen de lonen voor het koopkrachtverlies voor de minima academici dalen en die voor technische - net uk" ia wet guuiuug luci li» vuuiiic- want er zijn niet zoveel hoge inkomens en men de belasting- en premiedruk in de zo langzamerhand zijn de grenzen van de komende jaren te stabiliseren., Maar dit nivellering ook wel bereikt beleidsvoornemen uit het regeerakkoord betekent volgens Vogelaar wel, dat in de komende kabinetsperiode van vier jaar in totaal circa twintig miljard gulden in de collectieve sector omgebogen zal moeten worden. Wassenaarse baardgier naar Wenen Esthel, een anderhalf Jaar oude baardgier van het Dieren park Wassenaar, Is naar Wenen verhuisd en cadeau ge daan aan het Wereld Natuurfonds. De zeldzame roofvogel, waarvan de ouders 20 jaar geleden uit Rusland naar Neder land werden overgebracht, wordt met uitsterven bedreigd. Het Wereld Natuurfonds wil de baardgier weer opnieuw In de Alpen loslaten om zo weer een baardglerenfamilie te kunnen stichten. Ruim een eeuw geleden al bleek de gier, met een vleugel-spanwijdte van 2,5 meter één van de grootste roofvogels, In de Alpen uitgeroeid. Het ligt In de bedoeling om alle in dierentuinen geboren baardgieren bijeen te brengen In een grote volière van de Universiteit te Wenen en na een zekere gewenningsperiode tezijnertijd uit te zetten in een beschermd deel van de Alpen. Volgens di recteur Louwman is Esthel in Wenen bij de plaatselijke uni versiteit in goede handen, omdat de bekende wetenschap per dr. Winfried Walter het aanpassingsproces van de baardgieren begeleidt. ierlands artpatiënten eisen vertrek NHV-voorzitter jffiRMOND Enkele hónderden hartpa- luchtbrug naar Houston op te heffen. De NHV- btea eisen het vertrek van de voorzitter voorzitter zei bij die gelegenheid ook dat er in i de Nederlandse Hartpatiëntenvereni- het St. Lucasziekenhuis werd „gesold" met pa- P. van Overveld. Als hij niet vóór 1 ok- tiënten. De verontruste patiënten ziin van me- ;r is vertrokken, zijn zij van plan verde- ning dat het ziekenhuis in Houston het beste is ippen te ondernemen. it er enige tijd geleden een hartpatiënt uit rd in Houston was overleden, drong Van 'veld er in het openbaar op aan de hart- voor hartpatiënten en dat Van Overveld uit ei genbelang en persoonlijke rancune opzettelijk het heilzame werk van dit ziekenhuis schade berokkent (Vervolg van de voorpagina) De FNV wil straks zelf bij de cao-onderhandelingen ook zelf wat gaan doen aan de bestrijding van de werkloosheid. Onder meer zal werktijdverkorting worden verlangd. In die onderhandelingen zal ook handhaving van de prijscompen satie worden geëist, evenals positieverbetering voor jonge ren en vrouwen. Het accent zal komend jaar volgend jaar heel sterk vallen op het loonoverleg per bedrijfstak en on derneming. Kok zei van centraal overleg niet veel te ver wachten, gelet op de negatieve Instelling van de centrale werkgeversorganisaties tot dusver. „Naar zo'n centraal overleg gaan we om wat te bereiken, we accepteren het niet als handenbinder", verklaarde Kok. Ook in bet gedecentra liseerde en gedifferentieerde arbeidsvoorwaardenbeleid zul len de FNV-bonden elkaar steunen bij eventueel noodzake lijk geachte acties. Tijdens de vergadering van de federatieraad van gisteren heb ben de afgevaardigden van Abva/Kabo nog eens nadrukkelijk uitgesproken, dat deze ambtenarenorganisatie er niet over peinst uit de FNV te treden, aldus andersluidende geruchten tegen sprekend. Wel is er ernstig gesproken over de financiële proble men, waarin enkele bonden en daarmee de federatie dreigen te komen door verminderde inkomsten en hogere kosten. De FNV staat dit jaar waarschijnlijk voor het eerst rood. Gezocht wordt naar mogelijkheden om de kosten te drukken. HAAG Luchtmacht- Itein Meindert Stelling t gisteren te horen ge ren dat een aantal van uitspraken tijdens tv imen „onverenigbaar met zijn positie van of- t en beleidsmedewerker het ministerie van de le", aldus een woord- der van dit ministerie. t mededeling zal binnen in een brief worden vast- id, die in Stellings' perso- sdossler zal worden iard en dan een rol zal de verdere loopbaan, de atoompacifist. ing zei tijdens een VPRO- issieprogramma onder- r.-dat Van Agt tijdens het ïwapendebat in 1979 loog - dat de rechtspraak van de e Raad overeenkomsten oont met die van de Na- Stelling deelde mee de „een aantasting van de leid van meningsuiting" te en en er tegen in beroep )rt geding ;en standplaats or drie lonwagens DMMEN Vijftien be- ren in Brammen op de we hebben een kort ge- tegen de gemeente aan- annen in verband met restiging van een (tijde- '-) woonwagenstand- ts in hun omgeving. Het ng dient vandaag bij de tbank in Zutphen. ondernemers vinden dat belangen door de komst de (drie) woonwagens ien geschaad. Gisteren keerden zij met een aantal s een doodlopende weg moet worden doorgetrok- om de woonwagenstand- 5 te bereiken. Volgens de srnemers mocht de ge- nte nog niet met het door ken van deze weg begin- De politie haalde de blok- e niet weg. Het gemeente- tuur is het niet eens met de ernemers en zegt dat deze ertijd geen gebruik hebben naakt van de mogelijkheid jaarschriften in te dienen. DODETfAARD Net zo min als de di rectie lijkt het personeel van de kern centrale in Dodewaard zich druk te maken over de op handen zijnde blok kade. „Alles went he", zo zei gistermid dag een lid van het bewakingsteam. De centrale Is een fort, massieve hekken, enorm veel rollen prikkeldraad, hon den en televisiecamera's. Volgens di recteur Bakker leeft iedereen toch vrij ontspannen naar de aangekondigde we op de toezegging van de burge- avond van een blokkade die de landelijke meester van Dodewaard dat hij niet zal dulden dat de centrale zodanig geblok keerd wordt dat bet functioneren in ge vaar komt". anti-kernenergiebeweging voor de week van 19 tot 26 september heeft aangekon digd. De directie van de GKN blijft onwrikbaar „We wilden u de binnenzijde eens laten op het standpunt staan dat kernenergie zien van dat waar u over een dag of wat onmisbaar is in Nederland, nü maar voor- wellicht weer van buitenaf tegen aan zult al in de toekomst Directeur Bakker kijken". Deze lakonieke uitspraak deed meent dat wanneer Nederland zijn kern- directeur J.H. Bakker, toen hij gisteren de centrales uit de roulatie haalt het op korte blokkade toe. „We zorgen voor wat ex- pers ontving in de kerncentrale in Dode- termijn een „onderontwikkeld land" is tra personeel zodat de ploegen elkaar kunnen afwisselen. En verder vertrou- waard. De directie oordeelde het juist om het gebied van de energievoorziening, met de persmedia uit te nodigen aan de voor- alle kwalijke gevolgen vandien. DELFT/LEIDEN De Dio cesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam heeft gisteren in Delft de leden aangewezen voor een-perma nente Commissie Diakonie. Tot de instelling van deze commissie was reeds in een vorige vergadering besloten nadat men had geconsta teerd, dat het in de paro chies als een ernstig gemis wordt gevoeld, dat er in het diocees- geen pastoraal plan is inzake de plaats van de kerk in de samenleving in Zuid Holland. Gevolgen daarvan zijn onder meer dat veel mensen die zich willen inzetten voor diakonie als dienst van de kerk aan de samenleving daartoe ook niet voldoende worden toegerust en dat de kerk niet aanwezig is op terreinen en temidden van mensen waar zij zou moe ten zijn. Het initiatief van het DPR, het voornemen om zelf een Commissie Diakonie in het leven te roepen heeft in middels in het bisdom het no dige op gang gebracht. Instan ties die reeds in deelgebieden werkzaam zijn hebben interes se voor deelname getoond, zoals het idee ook is aangesla gen bij het Diocesaan Pasto raal Centrum, het instituut dat reeds meer dan vijf jaar toe rustingscursussen organiseert voor vrijwilligers, werkzaam in de parochies. Met het Dio cesaan Bestuurscollege zal het bestuur van de DPR nu bin nenkort nagaan hoe de DPR- Commissie Diakonie kan wor den uitgebouwd tot een brede Diocesane Commissie. Het is de bedoeling dat zo'n commis sie nog voor 1 december tot stand komt om zich op die da tum te kunnen presenteren op een diocesane diakonale avond in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag. Voor deze diakonale avond, die georgani seerd wordt in samenwerking met de jubileumcommissie van het 25-jarige bisdom worden groepen uitgenodigd die reeds diakonaal werkzaam zijn als ook een spreker, die het on derwerp Kerk en Samenle ving uitwerkt In de vergade ring werd door de heer R. Schouten van de Katholieke Welzijnsstichting Zuid Holland verslag gedaan van de discus sie over de kernbewapening. In de dekenaten Rotterdam en Den Haag werden avonden ge organiseerd voor gesprekslei ders die de discussies in de pa rochies leiden. Veel parochies zijn thans aan het werk en er worden veel aanvragen ge daan voor begeleiding en in formatiemateriaal, maar er zijn ook parochies waar het nog niet gebeurt Aan de leden werd gevraagd waar nodig te stimuleren via de dekenale ra den. De DPR gaat zelf over het kernwapenvraagstuk dis cussiëren op 9 november a.s. Aan de geplande bespreking van een notitie van de Haagse sectie over de echtscheidingen kwam men niet toe. Het om vangrijke stuk waarop de Haagse sectie twee jaar werkte hadden enige secties nog niet terdege kunnen bestuderen. Op 5 oktober as. is nu een ex tra vergadering vastgesteld. AMSTERDAM De 49-jari- ge acteur/regisseur C.F. uit Laren is gisteren door de po litierechter in Amsterdam veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar wegens steun fraude. De acteur was ten laste gelegd dat hij in drie jaar tijd in totaal elfduizend gulden aan ww-uit- keringen had opgestreken, ter wijl hij daarnaast geld ver diende met werk voor de VARA, TROS en KRO en met het maken van een reclames pot De acteur heeft overigens het teveel ontvangen ww-geld op 500 gulden na terugbetaald aan hetr GAK. Tbc-explosie in Zeeuws- Vlaanderen onder controle GOES De provinciale tbc- bestrijding in Zeeland heeft de grote tbc-expk»6ie die zich begin dit jaar in Zeeuws- Vlaanderen uitbrak, volle dig onder controle. Er zijn nog wel patiënten onder be handeling, maar er bestaat geen gevaar meer voor uit breiding. Dit is gisteren in Goes meegedeeld. Er zijn in totaal 57.000 mensen onderzocht, van wie er 29.000 een mantoux-prik kregen en 28.000 een röntgenologisch borstonderzoek ondergingen. Na de prik bleek 57 onder zochten positief te zijn; twee van hen bleken zelfs open tb te hebben. Uit het borstonder zoek kwamen twee tbc-geval- len naar voren. DEN HAAG Spaarbewij- zen aan toonder mogen al leen worden afgegeven door banken en andere door de Nederlandsche Bank erken de of door de minister van Financiën toegelaten instel lingen. De biljetten kunnen ook slechts dair ter verzil vering worden aangeboden. Voorts mogen niet-erkende personen niet meer bemidde len bij aan- en verkoop van de spaarbiljetten. Een wets ontwerp met ondermeer deze bepalingen is gisteren door minister Van der Stee (Financiën) en zijn staatsse cretaris Van Amelsvoort in gediend bij de Tweede ka mer. Met dit wetsontwerp, bedoeld om belastingfraude tegen te gaan, komt minister Van der Stee terug op zijn aanvankelij ke weigering deze fraude aan te pakken. Het ontwerp vormt het sluitstuk op de overeen komst die de Nederlandsche Bank in april met het bank en effectenwezen heeft geslo ten. Volgens die overeenkomst zullen banken en de effecten handel bij transacties met spaarbewijzen registratienota's opmaken. De banken zijn ver plicht die nota's desgevraagd ter inzage te geven aan de be lastingdienst Door het nieuwe wetsontwerp wordt vooral de (niet-erkende) Femis Bank getroffen. Deze bank handelt voornamelijk in ongeregistreerde spaarbewij zen. PVDA-VOORZITTER Max van den Berg heeft een blunder van jewelste begaan door op te roepen tot deelname aan een betoging, die ten doel heeft de kerncentrale in Dodewaard te blokkeren. Een blunder, omdat een politieke partij die zich op democratische beginselen beroept en baseert, natuurlijk nooit tot ontregelende acties als een blokkade kan oproepen. In ons parlementair stelsel, dat een grote politieke partij als de PvdA gelukkig ook ondersteunt, moeten beslissingen val len in het parlement. Op dat parlement kan vanzelfsprekend wél druk worden uitgeoefend met betogingen, demonstraties, petities enz. Dat alles kan; het kan voor een levende demo cratie zelfs goed zijn. Maar de druk gaat te ver zodra zulke acties ontregeling tot gevolg hebben. Want het is natuurlijk onaanvaardbaar dat men de loop der gebeurtenissen zelf in hanjjen wil nemen door te pogen het functioneren van een bepaald bedrijf onmogelijk te maken. de PvdA-voorzitter heeft dit toch niet zo erg subtiele on derscheid uit het oog verloren. Vergoelijkend noemt hij een blokkade „slechts symbolisch". Maar Van den Berg weet na tuurlijk best dat alle blokkades die er tot nu toe bij Dode waard zijn geweest door politieoptreden moesten worden beëindigd, omdat anders het gevaar dreigde dat de kerncen trale geenszins symbolisch maar zeer concreet niet verder zou kunnen functioneren. VAN den Berg moet maar eens een indringend gesprek voeren met zijn politieke leider Den Uyl, die er tot nu toe blijk van heeft gegeven het verschil tussen een symbolische demonstratie en een daadwerkelijke blokkade wél te onder kennen. Het PvdA-congres komt morgen bijeen. De demo cratie zou ermee zijn gediend indien dat congres op dit punt zijn voorzitter Van den Berg duidelijk tot de orde zou roepen. DEN HAAG De adop tie van Indonesische kinderen in Nederland wordt niet toegestaan voordat een „voor allen bevredigende oplossing is gevonden" voor de zo genaamde „Kurniawati Man benadeelt vrienden voor zes ton DEN BOSCH De 44-jarige G. S. uit Den Bosch is giste ren in zijn woonplaats aan gehouden wegens een fraude van zes ton. De man, tot voor kort bankbediende, had de afgelopen vijftien jaar mensen overgehaald via hem geld te beleggen. Hij be loofde een hoge rente. Het geld had hij nodig om een schuld van 20.000 gulden te kunnen aflossen. Volgens de politie is uit het onderzoek gebleken dat de man van vrienden en kennis sen bedragen van tien- tot honderdduizend gulden hééft geleend. Vorige week liet hij via zijn advocaat weten dat de „belegde gelden niet meer be stonden". Hij heeft de mensen wel zoveel mogelijk de beloof de rente betaald. zaak". Dit heeft Soemo Hidajat, woordvoerder van de Indonesische am bassade in Den Haag, gisteren meegedeeld. De „Kurniawati zaak" betreft de adoptie van een vierjarig meisje door een familie in het Friese Menaldum dat in Indo nesië zou zijn ontvoerd. In de toekomst zouden adopties van Indonesische kinderen slechts via bemiddelingsbureaus en niet via het eigen initiatief van pleegouders in spe tot stand moeten komen, aldus Soemo Hidajat. De woordvoerder van het mi nisterie van justitie wijst er op dat de adoptie van Kurniawati Mija door rechterlijke instan ties is goedgekeurd en dat deze instanties dan ook een oplos sing moeten zoeken. Overigens hecht Justitie er zeer veel be lang aan dat adoptie correct, via bonafide instanties, wordt geregeld. Er staat dan ook een «regeling voor een vergunnin genstelsel voor bemiddelings bureaus op stapel. „MEEREGEREN IS VEEL BETER" lij*1 (Van onze parlementaire redactie) posities in kabinet en parlement" zaken te be vechten die de partij belangrijk vindt DEN HAAG Het partijbestuur van de Het bestuur geeft toe, dat het jammer is dat en- PvdA vindt dat het buitengewoon congres kele wezenlijke punten uit het socialistische van de socialisten, dat morgenavond in verkiezingsprogramma niet in het regeerak- Utrecht bijeenkomt, zonder meer Ja", moet koord zijn terug te vinden. Zo is onder meer zeggen tegen deelneming van de PvdA aan nietvastgelegd dat de kerncentrales in Borssele bet beoogde kabinet, op basis van de bereik- en Dodewaard „zo spoedig als technisch moge- te onderhandelingsresultaten. „Het is ja of lijk is" worden gesloten. Volgens het bestuur nee, daar zit niets tussen", zo stelt het partij- zal de PvdA daar echter krachtig voor blijven bestuur in een schriftelijk voorstel aan het ijveren. In de komende zes maanden, als er een congres. Volgens het partijbestuur is meere- studie wordt verricht naar de gevolgen van geren veel beter voor de PvdA en voor de eventuele sluiting van de centrales, zullen par- Hnlta» krachten in de samenleving dan op- tij en fractie steun geven aan alle vreedzame nieuw oppositie voeren. Het bestuur wijst er acties tegen de kerncentrales, zo stelt het daarbij op, dat de PvdA in de regering nog PvdA-bestuur. Ook zal de PvdA blijven opko- al het mogelijke kan proberen om het rege- men voor wezenlijke vermindering van het ringsbeleid meer in de richting van het aantal Nederlandse kerntaken en het afwijzen PvdA-verkiezingsprogramma bij te buigen. Also] invl van de nieuwe kruisraketten. Volgens het par- zou de PvdA"nauwelijks tijbestuur kan een kabinet met de PvdA erin kunnen uitoefenen op bet beleid. „feitelijk geen nieuwe kernraketten plaatsen". Het bestuur toont zich teleurgesteld over het feit dat in het formatie-akkoord niet kon wor- Het PvdA-bestuur houdt het komende congres den voldaan aan het strijdpunt van de PvdA, voor, dat veel zaken in het regeerakkoord vaag geregeld of soms zelfs helemaal niet geregeld zijn. Volgens het bestuur heeft de PvdA daar door voldoende mogelijkheden om „vanuit de de koopkracht van de minima te zullen sparen. Toch acht het bestuur de achteruitgang voor de minima van 1 procent „een verdedigbaar resul taat". Caravan afgebrand NIEUWKOOP Een grote stacaravan Is vannacht tot op bet chassis afgebrand op camping De Roerdomp aan het Zuideinde in Nieuw koop. De melding van de de brand kwam omstreeks kwart voor drie binnen. De vrijwillige brandweer was binnen viif minuten ter plaat se, maar kon niet voorkomen dat de caravan geheel uit brandde. Overval in Delft: daders snel gepakt DELFT Drie Haagse jongemannen (twee van twintig en een van achttien) die gistermorgen in de wijk Tanthof in delft een postagentschap probeer den te beroven, zijn enkele uren nadien in Rotter dam aangehouden. Het drietal probeerde de deur naar de loketten open te breken, toen er twee klanten binnenkwamen. De drie jongelui, die een vuurwapen bij zich hadden, dwongen een mannelijke bezoeker op de bank te gaan zitten en stompten een zwangere vrouw die in de deuropening stond in de buik. Ze gingen er in een gestolen auto vandoor, maar werden later op aanwijzingen van ooggetui gen in Rotterdam aangehouden. In het ziekenhuis bleek dat de vrouw van de stomp geen schadelijke gevolgen zal ondervinden. Mogelijk een bui DE BILT De kans op een bui wordt geleidelijk groter, vannnacht is vochtige lucht ons land binnengedrongen. Deze lucht is niet kouder dan die in het weekeinde. Een flinke temperatuur daling be hoeft morgen dan ook nog niet verwacht te worden. De lucht wordt wel onstabieler van op bouw, zodat de kans op een bui toeneemt. Koudere en dro gere lucht, die rond een de pressie bij IJsland naar het zuidoosten stroomt, bereikte dinsdagmorgen Ierland. Deze lucht zal niet eerder dan don derdag of vrijdag over ons land uitstromen. In het Midde n-Europa duurt het mooie na- zomerweer nog voort. In Oos tenrijk en Tjechoslowakije is het zonnig en 's middags 25 graden. Op de Balkan, waar het eind vorige week en in het weekeinde slecht weer is ge weest, wordt het nu mooi na- zomerweer, waarbij de tempe- .ratuur tot boven de 25 graden 'zal oplopen. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse Eilanden: In het algemeen veel bewol king en af en toe buien met kans op onweer of - hagel, 12 tot 18 graden. Scandinavië en Finland: Veel bewolking en nu en dan regen, 14 tot 20 graden. Noord-Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en en kele buien met kans op on weer, 16 tot 20 graden. Frankrijk: In het algemeen veel bewol king en enkele regen of on weersbui# n, 18 tot 24 graden. Zuid-Duitsland, Alpengebied: Eerst zonnige perioden later meer bewolking en kans op een bui, 22 tot 26 graden. Spanje, Portugal: In het noordwesten perioden met zon en kans op een bui, 20 tot 25 graden, elders zonnig, 25 tot 30 graden. Italië: In het algemeen zonnig maar in het noorden later meer be wolking, 22 tot 28 graden. Balkan: Flinke zonnige perioden. In Griekenland kans op een re gen- of onweersbui, 20 tot 26 grac^n.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9