Cultureel centrum Muzenhof wordt 9 oktober geopend Katwijkse tuinders verontrust over plannen waterwingebied Verlengde Mauritssingel moet smaller Prins F rederik werd in ballingschap geboren Kosten weekmarkt rijzen de pa n uit EIDERDORP Het cultu- «1 centrum Muzenhof aan e Cor Gordijnsingel 2 in «iderdorp (hoek Engelen- ael/Vossiuslaan) is nage- oeg gereed. Het multifunc- onele centrum, dat in de {gelopen anderhalf jaar in uitenhof naast het nieuwe ejaardenhuis De Dillen- -jurg en winkelcentrum Win- elhof is verrezen wordt op oktober officiéél geopend. Ie twee voornaamste ge- ruikers van het centrum, e Streekmuziekschool Rij- a lek oord en de Openbare ibliotheek Leiderdorp heb- en zich al ingericht en de luziekschool is zelfs een aar weken geleden al met e lessen begonnen. Na de o- ening volgt op 10 oktober en open huis en aanslui- end worden drie feestwe- ;en gehouden, waarin de ac- iviteiten voor Leiderdor- itrs door Leiderdorpers cen- raal staan. Er zullen dan oncerten, toneelvoorstellin- tn, voordrachtwedstrijden d tal van andere activitei- ta worden georganiseerd in n om het vestzaktheater, et hart van Muzenhof. luzenhof als multifunctioneel entrum is ontstaan als gevolg ran het feit dat voor de mu- iekschool en de bibliotheek lieuwe huisvesting moest vorden gevonden in Leider dorp, maar dat er niet vol doende geld was voor twee af- tonderlijke gebouwen. In maart 1979 werd gekozen voor de bouw van één complex in combinatie met dertig wonin gen in de vrije sector, die ove rigens nog niet zijn gebouwd. In verband met de ingezakte woningmarkt wordt nu ge zocht naar een mogelijkheid om beter verkoop- of verhuur bare wooneenheden te bou wen. Het cultureel centrum heeft drie miljoen gulden ge kost. Het is ontworpen door architect J.M. Peeters van ar- JcMectenbureau Stuurman BV Zwemvierdaagse n Wassenaar teopend WASSENAAR De Wasse- Jnaarse wethouder van on derwijs, cultuur en recreatie, H. Dijkstal, heeft gistera vond de zwemvierdaagse in Wassenaar geopend. Hij deed dit door een koene duik in het zwembad te nemen. Deze zwemvierdaagse is al weer de zesde in successie, die in het Sportfondsenbad wordt gehouden. De organi- satie van het zwemfestijn is in handen van drie Wasse- E aaarse verenigingen, WIK,, - de Zilvermeeuwen en de WRB. Opvallend was het grote aan tal jonge tot zeer jonge deelne mers. De wethouder had dan, ook moeite bij zijn openings woordje de kinderen te over stemmen. Hij zei te hopen dat de volgende zwemvierdaagse in het „vernieuwbouwde" bad kan worden gehouden. Hierna gaf hij het startsein. Net als in Leidschendam en in Zoeter- meer kan men ook in Wasse naar kiezen uit vier avonden van de vijf waarop in elk ge val vier maal 250 of 500 meter dient te worden gezwommen. De laatste avond, vrijdag, gaat de meute gekleed te Water. Een jury kiest de leukste en origineelste kostuums. Het is ook vandaag nog steeds moge lijk in te schrijven op de vier daagse. Tot zeven uur vana vond kunnen geïnteresseerden nog terecht. Botsing met zes auto's Rijnsburg Rijdend zonder rijbewijs heeft een 18-jarige vrouw uit Noord- wijk gisteravond een aanrij ding veroorzaakt waarbij zes auto's betrokken waren. Dat gebeurde rond half acht op de kruising Petronella van Saxenstraat-Kanaal straat. De vrouw reed op de eerstge noemde straat en verleende geen voorrang aan een 28-jari- ge automobilist uit Rijnsburg. Na de botsing probeerde zij uit te wijken naar links en ramde daarbij vier geparkeerd staan de auto's. De auto van de vrouw is totaal vernield en de andere liepen flinke blikscha de op. BURGERLIJKE /STAMP ZOETERWOUDE Gehuwd: G.A. van der Velden en H.E.A. van Kou- wenhove; J.A. van der Geest en C.M. van der Klelj. Herdenking in De Paauw In het Wassenaarse raad huis „De Paauw" wordt vanavond tijdens een bij eenkomst, die om acht uur begint, herdacht dat prins Frederik hier 100 jaar ge leden op 84-jarige leeftijd overleed. Tijdens de her denkingsbijeenkomst, ge organiseerd in samenwer king met de Wassenaarse Oranjevereniging „Konin gin Wilhelmina" en de Historische Vereniging „Oud Wassenaer". De heer F.H.A. de Graaff, conrec tor en leraar geschiedenis van het Rijnlands Ly ceum, de heer H. Hilge- man, secretaris van de Wassenaarse Oranjevere niging en de heer E.M.Ch.M. Janson, de plaatselijke historicus, be lichten vanavond een aan tal facetten van het leven van Prins Frederik. Bur gemeester K. Staah opent de bijeenkomst en houdt het slotwoord. In de vroe gere werkkamer van Prins Frederik, thans de burgemeesterskamer, is een kleine tentoonstelling ingericht over Prins Fre derik en zijn tijd. Deze kan voor en na de bijeen komst worden bezichtigd, alsmede in de pauze van de herdenking. uit Waddinxveen en gebouwd door A.J. van der Heijden Sporton BV uit Woerden. Stijl Muzenhof is gebouwd in nau we relatie met de aangrenzen de Dillenburg. Het centrum sluit architectonisch aan op het bejaardencentrum en de o- penbare ruimten zijn zelfs via een circulatiegebied binnen door toegankelijk voor de be jaarden. De meest multifunc tionele ruimte binnen het ge bouw is de ontmoetingsruimte, die direct wordt betreden via de gemeenschappelijke entree voor muziekschool, biblio theek en centrale voorzienin gen. Rondom deze ruimte zijn de hoofdfuncties van het ge bouw gegroepeerd, waaronder de grote zaal (vestzaktheater), waarvan het schuine dak ka rakteristiek is voor Muzenhof. De grote zaal, die is opgezet als een amfitheater biedt met bal kon plaats aan 250 toeschou wers. Deze grootste ruimte binnen Muzenhof beschikt over een toneel, bergingen en kleedruimte. Om de grote zaal liggen onder meer een grote en een kleine vergaderruimte, die gekoppeld kunnen worden aan de centrale hal, garderobe, toiletten, een keuken en een bar. De grote zaal is in eerste instantie ontworpen als mu ziekzaal en de akoestiek is daar ook op afgestemd. De zaal is tevens vestzaktheater en is derhalve geschikt voor muzie kuitvoeringen, toneel, cabaret, feestavonden, grote vergade ringen en meer van dat soort zaken. De overige centrale ruimten kunnen afzonderlijk of in combinatie met de grote zaal gebruikt worden voor wij- kactiviteiten, vergaderingen, schaakwedstrijden, bruiloften en partijen en zo meer. De muziekschool bevgt negen kleine leslokalen voor het in-, dividueel instrumentaal on derwijs en twee grote lokalen voor de algemene muzikale vorming en ensembles. Voor het slagwerk is een speciale' geïsoleerde kamer ingebouwd. Aan isolatie en akoestiek is over het algemeen veel aan dacht besteed, tot in de klein ste muziekkamertjes toe. Dat alles om te voorkomen dat de verschillende gebruikers van Muzenhof elkaar met geluid lastig vallen. De leslokalen van de muziekschool liggen op de begane grond en eerste ver dieping aan de gangen die te vens toegang geven tot de gro te zaal. In die grote zaal staat het meest indrukwekkende in strument van de school, name lijk een oud Engels orgel dat in eigen beheer is aangekocht en gerestaureerd. De bibliotheek, die gelijk vloers ligt beslaat een opper vlakte van 830 vierkante me ter, maar kan makkelijk wor den uitgebreid tot 1400 vier kante meter, hetgeen in de na bije toekomst waarschijnlijk ook wel nodig zal zijn. De af delingen voor volwassenen en jeugd omvatten ongeveer 30.000 boeken. Het boekenbe stand wordt in de komende ja ren uitgebreid tot 35.000. In de bibliotheek bevinden zich ook lees- en studieplekken. De le zers- en uitleenadministratie is geautomatiseerd Activiteitencommissie De reservering en verhuur van het centrale deel van Mu zenhof zal worden verzorgd door de afdeling Welzijnsza ken in het gemeentehuis, die ook sportzaal Op Dreef, wijk centrum Zijlkwartier en het Een tekening van het nieu we multifunctionele cen trum. Dorpshuis beheert. De hoogte van de tarieven is nog niet be kend, wel is zeker dat er zal worden gewerkt met een com- merciëel tarief en een tarief voor verenigingen en instel lingen. De bar-exploitatie wor den verpacht. De pachter is te vens beheerder en kan zelf ac tiviteiten voor het centrale deel aantrekken, voorzover niet verhuurd. De bar is open voor vaste gebruikers en niet- commerciële verhuur. De gemeente Leiderdorp is van plan een activiteiten - commssie op te zetten om een deugdelijk beheer van Muzen hof mogelijk te maken. Deze commissie zou een jaarpro-, gramma moeten maken en de gemeente moeten helpen om de eventuele kinderziekten van de nieuwe voorziening op te sporen en te verhelpen. LEIDERDORP Het weg- Srofiel van de verlengde lauritssingel mag volgens de Provinciale Planologi sche Commissie (PPC) niet breder worden dan maxi maal vijf meter. De PPC stelt zich op het standpunt dat de in het bestemmings plan „Achthovenerpolder" opgenomen breedte van 6.30 mtr. te ruim is ten opzichte van de Achthovenerweg en niet overeenstemt met de be perkte functie van de Mau ritssingel als omleidingsrou te voor het wegverkeer dat nu is aangewezen op de Hoofdstraat De PPC heeft in een advies met betrekking tot de tegen het bestemmingsplan „Achtho venerpolder" ingediende be zwaren gesteld, dat de gepro jecteerde weg alleen maar kan worden goedgekeurd als de gemeente Leiderdorp bij de uitvoering van de weg uitgaat van een wegprofiel van maxi maal vijf meter. Om de kans op goedkeuring van het be stemmingsplan door de pro vincie zo groot mogelijk te doen zijn heeft het college van B en W besloten de gemeente raad voor te stellen net raads besluit van 22 september 1980 te wijzigen en de wegbreedte van de doorgetrokken Mau ritssingel conform het advies van de PPC op vijf meter te bepalen. Het college hoopt hiermee sterk te staan op de hoorzitting die door het college van Gedeputeerde Staten op 10 september a.s. wordt gehou den naar aanleiding van de ruim 100 tegen de aanleg van de weg ingediende bezwaar schriften. Of het tot een ver snelde aanleg van de weg kan komen zoals de gemeente Lei derdorp wil, hangt af hoe de Gedeputeerde Staten beslissen ten aanzien van de verklaring van geen bezwaar die door het Leiderdorpse college van B en W krachtens artikel 19 van de Wet op de ruimtelijke orde ning is aangevraagd. DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7 TIJDENS WIELERRONDE Huldiging paalzitters in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De paalzitters. die van 22 tot en met 26 juli hebben meegedaan aan het wereld kampioenschap. worden woensdag gehuldigd tijdens de Ronde van Noordwijkerhout. Voor de wielerronde zelf hebben zich 108 amateurs uit het hele land inge schreven. Zij gaan om half twee van start en moeten 80 kilometer afleggen. Het parcours wordt gevormd door de Victorieberg (start en finish), Zeestraat en de Schulpweg. Dat traject beslaat 2.150 meter, zodat de renners 37 ronden moeten afleggen. Bij de nationale amateurs zal onder andere Dries van Wijhe, bij genaamd Dolle Dries, aanwezig zijn. Naast andere klinken de namen zullen ook bijna alle renners van de RTV De Bollenstreek voor de ronde in de fiets klimmen. Na de finish van de amateurs volgt een half uur pauze. De winnaar van de amateurs wordt daarin gehuldigd. Datzelf de valt dan de paalzitters van het wereldkampioenschap ten deel. De twee rijkspolitiemannen Richard Stam en Jan Poolman, de favoriet Hendrik Steenbeek en de beste vrouw Corina Koetsier worden dan in de bloemetjes gezet. De heren stelden het record op 101 uur en drie minuten, terwijl Corina Koetsier het damesrecord vestigde met 81 uur en 33 minuten. Verder wordt in de pauze ook een aantal oud-winnaars van de Ronde aan het publiek voorgesteld in het kader van het 35-jarig bestaan van de Ronde van Noordwijker hout. Om vier uur begint de Ronde voor Dikke Banden. Dat is een wedstrijd voor de zogenaamde niet-licentiehou- ders uit de streek. Zij moeten 18 ronden rijden, wat neer komt op 40 kilometer. pGIÖ" LEIDSE COURANT Karei de laatste adem uitblies in het mooie Wassenaarse raad huis De Paauw. WASSENAAR Prins Wil lem Frederik Karei werd op 28 februari 1797 in balling schap in Berlijn geboren. De stadhouderlijke familie was in 1795 naar Engeland ge vlucht De oudste broer van Frederik was de latere ko ning Willem II. Frederik deed zijn eerste stap op Ne derlandse bodem op 6 de cember 1813 als Pruisisch of ficier om tegen Napoleon te vechten. Hierna studeerde, hij korte tijd in Leiden,' maar door de terugkeer van Napoleon in 1815 werd hij genoodzaakt zijn studie af te reken. Lange tijd van zijn leven zou hij militair blij ven. Tot 1868 bleef hij veldmaar schalk en admiraal van de vloot. Naast zijn militaire le ven hield hij zich ,ook bezig met de „Maatschappij van Weldadigheid" in Drenthe en de Raad van State, waar hij echter niet veel sprak. Ook be zocht hij steeds de opening van de Staten-Generaal. Boven dien had hij een aandeel in het monument op het Plein 1813 te Den Haag. Met de Vrijmet selaars, een internationale geestesrichting van humanis tisch karakter die de mensheid wil opvoeren naar hoger geestelijk peil, had hij speciale banden. Binnen deze orde bracht hij het tot „Grootmees ter Nationaal". Door zijn rela ties met andere vorstenhuizen was hij ook in het buitenland een geziene gast. Diverse ma len is hij zelfs gepolst om een lege troon te bezetten, zoals die van Griekenland in 1829 en van België in 1830. Stammoeder Frederik trouwde in 1825 in Berlijn met een nicht van hem, prinses Louisa, dochter van de Pruisische koning. Twee zoontjes stierven jong, zijn oudste dochter werd de stammoeder van de vorsten huizen van Noorwegen, Zwe den en Denemarken door te trouwen met de koning van Zweden en zijn jongste dochter Marie huwde in 1871 de Vorst Zu Wied. (Prinses Marielaan en Van Wiedlaan). Frederik was een vermogend man die nauwkeurig op zijn geld paste. In 1838 kocht hij Huize de Paauw in Wassenaar, welke hij als zomerresidentie ge bruikte. Hij liet in 1840 twee vleugels bouwen aan De Paauw en in 1879 kwam er nog een vleugel bij. Deze laat ste bleef tot 1918 staan. In Den Haag bezat hij een paleis op de hoek van het Korte Voorhout- Pr insessegracht, waar nu het ministerie van Financiën staat. Tijdens zijn laatste levensjaren vertoonde Frederik zich nog maar weinig in het openbaar. In 1879 bezocht hij een van zijn laatste officiële gebeurte nissen, een militaire parade, waarvoor hij in vol ornaat te paard naar het Malieveld toog. Hij maakte in 1880 de doop van Wilhelmina nog mee. Kort na half elf 's avonds, 8 september 1881, blies hij op 84- jarige leeftijd in zijn werkka mer op Huize De Paauw de laatste adem uit In Delft vond hii^ijn laatste rustplaats. Vrouwelijke musici vernoemd in Haaswijk II OEGSTGEEST In het nieuwe, verbouwde raadhuis werd gisteravond voor het eerst vergaderd door de raadscommissie van openba re werken en sport. Men hield zich voornamelijk be zig met de naamgeving van zeven lanen in Haaswijk II. De lanen en paden in Haas wijk I zijn voornoemd naar mannelijke componisten, derhalve zijn in het tweede plan de vrouwelijke musici aan de beurt. De commissie adviseert de vol gende namen: Jo Vincent, Rosa Spier, Fia Berghout, Aaf- je Heynis, Maartje Offers, Aal tje Noordewier en Greetje Koeman. Als reservenamen houdt men Tilly Koenen, Ber- the Seroen en Theodora Ver- steegh achter de hand. Een geheel andere Haaswijk- kwestie kwam eveneens aan bod namelijk de exploitatie- opzet Het is een behoorlijk boekwerk dat binnenkort aan de- raad wordt aangeboden. Ter sprake kwam de kavel- prijs van de woningwetwonin gen waarin verschillen zitten. De vergoeding van het rijk is namelijk minder dan de prijs die het Bouwfonds zich voor stelt. Een zaak die nog steeds aan de orde is. KATWIJK Veel Katwijk- se tuinders zijn verontrust over het feit dat de Leidse Duinwater Maatschappij de capaciteit van het waterwin gebied in de Katwjjkse dui nen aanzienlijk wil vergro ten. Zij vrezen dat hierdoor de landerijen in toenemende mate te kampen krijgen met wateroverlast, wat voor de landbouwers aanzienlijke kosten met zich mee zal brengen. De bezwaren van de tuinders worden door de LDM niet gedeeld. Tijdens een thema-avond over de duininfiltratie bij Katwijk gaf vertegenwoordiger De Jong van de LDM de garan tie dat er met betrekking tot de huidige situatie niets meer zal veranderen. De LDM moet haar waterwin- capaciteit in de Katwijkse dui nen vergroten om aan de toe nemende vraag naar drinkwa ter te kunnen blijven voldoen. Het aantal winningsmeren zal worden uitgebreid door tussen reeds bestaande waterreser voirs lange damwanden aan te leggen die vervolgens worden volgepompt met water. Omdat de uitbreiding van de capaci teit zo beperkt blijft tot het midden-duin bestaat er vol gens de LDM geen enkel ge vaar dat de tuinders te maken krijgen met wateroverlast. Dit optimisme wordt door de tuinders niet gedeeld. Zij kwa men gisteravond met een aan tal voorbeelden waaruit wel degelijk bleek dat de duininfil tratie hun bedrijven reeds een aantal schadeposten heeft op geleverd en de verwachting dat dit in de toekomst alleen nog maar zal toenemen lijkt volgens de verontruste agra riërs erg groot. De toezegging' van de heer De Jong van de LDM dat eventuele overlast door zijn bedrijf op alle moge lijke manieren zal worden te gengegaan deed hieraan wei nig af. Niet alleen de Katwijkse tuin ders, maar ook de Stichting Duinbehoud keerde zich gis- VOORSCHOTEN De kos ten van de weekmarkt in Voorschoten rijzen de pan uit. Dat is de conclusie van de commissie financiën, die bij het voorstel tot verho ging van de tarieven voor gemeentelijke belastingen en retributies trachtte een redelijk evenwicht tot stand te brengen tussen de kosten en de baten van de gemeen telijke dienstverlening. De kosten van de weekmarkt bedragen thans ongeveer 1000 gulden per week. De commissie ziet als gewenst een vijftig procent dekking bij de weekmarkt. J. Aikens (D'66) meent dat de week markt best wat geld mag kos ten omdat deze markt op de vrijdag een grote trekpleister blijkt te zijn. C. Meershoek (CDA) vindt dat een goedlo pende weekmarkt iets meer kan bijdragen in de kosten. Een verhoging van tien pro cent is volgens hem reëel. Voorgesteld werd vier procent verhoging voor de staangel den. J. Visser (PvdA) wil een betere exploitatie van de weekmarkt zoeken in de kos tenfactor. Hij meent dat te veel wordt bijgeschreven door onder meer de reinigings dienst en het markttoezicht als marktonkosten. J. Willemsen (VVD) wil zo snel mogelijk meer duidelijkheid in de wer kelijke kosten van de markt. Wethouder J. van Dalen (VVD) kreeg van de commis sie toestemming om weer een speciale marktcommissie in te stellen. Een van de winningsmeren teravond tegen de capaciteit suitbreiding in het waterwin-. gebied. Woordvoerder Roelofs in de Katwijkse duinen. en hield een vurig pleidooi voor het herstel van net na tuurlijk evenwicht in de dui-' nen en bepleitte tevens de mo gelijkheden van alternatieve waterwinning.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7