Opnieuw bundel karikaturen ran CD A-er Joop Walenkamp Australische Van den Bergs zouden toch niet neer naar Holland willen „remigreren" Provinciale begroting '82 sluitend met „kunstgrepen" Start nieuwe studie richting aan Leidse universiteit /REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 A 26 JAAR TERUG IN LISSE EN OMGEVING j!"t zei Annie van den rg gedecideerd. „No! in z'n leven niet; we j't think about that!", igeerde Annie (wiens or- en achternaam al n kwart eeuw lang letisch als Ennie indenburk geschreven uden moeten worden) een voorzichtige aag van oude derlanders, of ze zich ;er voorgoed in illand zou willen igen. „What about u, Bill „Of course it ma", antwoordde 11, die 26 jaar geleden ig gewoon Wim heette sindsdien, behalve 0 eventuele streken, elk geval zijn haren eddeels is rijtgeraakt. Ook Bill ind het allemaal erg uk hier, maar hij iegt over een paar eken weer steevast et „mom" naar het lidelijk halfrond, waar jn home is. oormalige emigranten, een irte wijle een keertje terug de geboortegrond: Annie r Bill van den Berg, ustralische staatsburgers et een Hollands verleden, raks weer thuis in het rritoir van woestijnen en ingeroes. Beide Van den ergs is het over there naar n vleze gegaan, ook al zou r dat aan het voorkomen an good old Bill niet afzien: het droge klimaat heeft hem [klaarblijkelijk goed geconserveerd en er is geen pnsje te veel aan zijn botten Wijven hangen. 9e familie Van den Berg peft goed „geboerd" in .ustralië, zo heet dat. Een ivend specimen van een oot legioen, dat in het jfde decennium van deze uw eieren voor z'n geld >os en zijn heil zocht in >n vreemde, onderdduizenden ederlanders zijn sindsdien 01 illusies neergestreken in e dominions, waar hare Iritse majesteit nog steeds üs beeldenaar fungeert naar het empire naar de listorie is verwezen. .ustralië, Nieuw-Zeeland, anada, de „States", Zuid- frika (auw; ik durf deze atste naam nauwelijks in e kolom te drukken zonder officiële en officieuze fkering en toorn van zoveel irecht verontwaardigden te riskeren), maar goed: Zuid- Afrika dus ook, en Zimbabwe in mindere mate; wellicht ook Israel en IJsland. Alleen als je helemaal op iaren bent gekomen is daar de oranje zon van Spanje, met de 65- plus warmte, in de schaduw van bergen die naar de Middellandse zee aflopen. Maar dat is geen noodzaak; alleen maar een wensdroom in het avondland. De Van den Bergs kozen voor het patroon van de nog levenslustige Nederlanders die in de vijftiger jaren en masse over de horizon heenkeken en ver weg een toekomst gingen opbouwen, omdat daar nog de vleespotten te vinden waren: een toekomst, die in het oude Europa afgedaan had. Maar je komt altijd weer terug op de plaats „der misdaad". Op de plek waar het leven begon en waarheen' herinneringen blijven trekken. Ontelbaren, met hele gezinnen tegelijk, hebben de grote volksverhuizing in die na oorlogse periode overleefd, en zijn er beter van geworden. Wie faalde, heeft er een fikse tol voor moeten betalen. Maar daar hebben we het nu niet over; het geheel nieuwe bestaan heeft de Van den Bergs geen windeieren gelegd. Geen miljonairs, maar tevreden „piepel", en in goeden doen. Ooit eens terug naar het moederland, dat geen vaderland meer kan zijn. Bijna iedere emigrant loopt met dat idee rond. Met alle verworvenheden zich nog even terugwanen in de schoot waaraan men ontsproten is. Maar ach, wat is er toch ontzettend veel veranderd. Wat benauwd is het allemaal geworden; rond de Zuiderzee, in het landje met de rutschbanen en de grote haast, waar eigenlijk binnen de grenzen geen plaats voor is. Maar toch gehoor geven aan de roep, en er even voor sparen: „we hebben het uitstekend, maar och, hoe zou het dóór nog zijn. God, we zijn er toch geboren, we hebben er lief en leed gedeeld; we hebben er onze eerste scharrelpartij gehad. Onze familie woont er nog. Ons leven is daar begonnen, en we hadden er de beste verwachtingen van". Het is alleen anders >k voor weduwe Annie van den Berg, die acht kinderen had en „destijds" nog in Lisse woonde, in Vreewijk, waar de van den Bergs lief en leed deelden met fijne buren, de In 't Velds. Nog één keer dolgraag daar naar toe. Dat was de wens van moeder Annie en zoon Wim-Billie. En die twee streken onlangs neer op Schiphol, na een gevlogen wereldreis. Ach, het kostte veel geld, maar wat is geld en, trouwens, je doet er geen jaar meer over, zoals in de era van de Verenigde Oostindische Compagnie. Je hebt wat geld apart gelegd, en het moest er eens van komen, want het bloed kruipt waar het niet gaan kan. In een „plane", een „wide body plane", een vliegtuig, waarmee je met minstens driehonderd stervelingen tegelijk verplaatst wordt, kwamen Annie en Wim nog eens naar Lisse. Ze logeren nu bij de familie In 't Veld, aan de nnemonenstraat. „Very dear people now", dierbare mensen, die samen met Annie en de haren lief en leed hebben gedeeld. Leed vooral; zo hoor ik nu, bij deze gelegenheid. Mevrouw In 't Veld, meneer, en in mindere mate de kinderen In 't Veld (op de foto staat rechts een fiks opgetrokken zoon Herman In 't Veld, maar die weet er nauwelijks iets meer van), kunnen er alles van vertellen. Het was in die naoorlogse jaren voor veel mensen niet gemakkelijk, het hoofd boven water te houden. Ook voor de „Bergies" niet. Vandaag de dag hebben we opnieuw met dat probleem te maken, ofschoon in veel gevallen de „nucleaire toekomst" daaraan schuldig is. Enfin, in 1955 vond de familie Van den Berg het welletjes: de maat was vol. Australia bound. Veel slechter kon het niet. Dus dan maar de bullen pakken, inschepen, en aan de andere kant van de glóbe opnieuw beginnen en verder gaan. Maar zou je de cultuur missen Cultuur missen So what; je moet nog leven ook. En als je niet al te veel bindingen in dit opzicht hebt, hoeft emigreren geen doodvonnis te zijn. Eigenlijk schrijf ik dit stukje voor de Lissese „betrekkingen" van de Van den Bergs; voor het bijna ingesloten thuisfront, maar ook voor mensen die wikken en wegen bij het bepalen van hun kansen bij een mogelijk „uitwijken" naar een ander, „veiliger", safer werelddeel. De Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deie rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. I* emigratiegolf is weer in beweging gekomen. Solvabel en betrouwbaar, werkzaam naar inzet; gemeubileerd on ongemeubileerd. Het lijkt op een redden van het vege lijf. Opnieuw. Na Wereldoorlog II. En sta maar eens op een viaduct laat ik zeggen bij Zoeterwoude Hoge Rijndijk, in de A 4 dan zie je de randstad in alle proporties, Na 26 Jaar terug In Lisse: links Bill van den Berg en moeder Annie, arm in arm In 't Veld, zoon Herman en vader In 't Veld. Beide families schijnen er, zo op 't oog, zijn. met goeie ouwe buurvrouw niet minder op geworden te van torenflats tot torenflats rondom. Iets dergelijks kun je ook in Australië tegenkomen, maar dan houdt het ook verder 1000 kilometer op. Een atoombom maakt daar minder kans. Annie en Bill „Vendenburk" houden zich daar niet mee bezig. Ze zijn inmiddels gesetteld, om het zo maar eens te zeggen. Ruim 25 jaar geleden baseerden ze hun verwachtingen nog op cowboy-verhalen vanuit het land der onbegrensde mogelijkheden. Ze moesten alleen de handen uit de mouwen steken. Maar dan had ie de kans op een goed resultaat. Alleenstaande Annie en haar acht kinderen schoten, after all, in de roos. Na een tijdje geacclimatiseerd te zijn in een „opvangkamp" bij Sydney, sloegen ze hun vleugels uit Na 26 jaar hebben ze, na veel ups and downs want het ging echt niet zo gemakkelijk, als ze zich hadden voorgesteld bereikt wat beoogd werd. Maar ook hier won de aanhouder, nog vóór de aandeelhouder. Vandaag is Annie, met een hoofd grotere Bill, in Lisse, bij de In 't Velds. En maar rondkijken, met die 26 jaren extra in het levenspakket. Eerste indrukken (en ze hèdden het kunnen weten): „wat is het hier verschrikkelijk klein...!" En: „wat hebben de mensen hier een niet te temmen haast. Alles vliegt van hot naar her. Over wegen die wij, Australiërs, flinke fietspaden zouden noemen". Nou ja, en dan rijdt men volgens Ennie and Bill nog aan de verkeerde kant van de weg ook! Ach Jesus; waar zijn we na 26 jaar gebleven? Geen enkel probleem! Laten we het daar maar op houden. Van den Berg; Annie en Bill, ze hebben tot voldoening geëvalueerd en ze vonden hun beslissing anno 1955 de minst slechte. Nee: terugkomen is er niet meer bij. Mevrouw Annie: „de Hollanders weten niet half hoe goed we het wel hebben in Australia, you see. Er wordt in Holland een heleboel gepraat over die goeie sociale voorzieningen en zo, maar dan moet je dat eens in Australië meemaken. Dat is een voorbeeld voor Nederland. En dan heb ik het nog niet eens over de vele (financiële) voordelen die de oudere mensen daar ten deel vallen, en de lage belastingen. Nee, niks terug naar Nederland, maar weer naar Australië, naar mijn kinderen daar. Maar wel met een gevulde bagage vol herinneringen aan Nederland en Lisse, en the Dutchmen". Bill, eens Wim, vertrok als 14-jarige uit Lisse. Vorige week pakte hij de fiets en begon zijn oude omgeving te verkennen. In de kortste keren was hij weer op de hoogte wat betreft de Kanaalstraat, de Heereweg, de straten waar hij ooit heeft gewoond; Vreewijk en de Narcissenstraat en z'n fiets, z'n bicycle, werd ook richting Sassenheim en Voorhout gestuurd. Een beetje onbeholpen, in het begin, en met een sterke neiging naar links rijden, maar allengs lukte het vrij aardig allemaal. Al had hij 't na al die ritten wel behoorlijk in het zitvlees zitten. Immers, in Australië pakt Bill gewoon de „car"; net zoals wij in Nederland doen, als we geen tijd meer hebben. Maar het is wel 'n verschil hoor. Nog een paar dagen de tijd om Hollandse herinneringen op te doen; om razendsnel over te schakelen van het Australische Engels op het bollenstreekse (gebroken) Nederlands. Wel een bewijs, dat de Van den Bergs al vele mijlen ver van hun geboortegrond verwijderd zijn geraakt. Op 23 september is Annie jarig. Die verjaardag viert ze dan in het vliegtuig, op weg naar Australië. Aan boord; met in haar memory allemaal prettige herinneringen, die een wat trieste inslag kunnen hebben. Want ze laat, zij aan zij met Bill, een groot aantal erg goede vrienden achter, in Lisse. M*nk«n, •xploltant van Ual ijsbanen. „Als HIJ nog doorgaat, krijgen wa aan alfstedantocht". aan Handrfk van Voordan, commissaris Dick Tessataar, wethouder van •van van politie. „Bij zijn opleiding op da volkshuisvesting. „Hij cultiveert politieschool heeft hij duidelijk nog zorgvuldig de gespannen relatie geleerd te kijken als Oom-agent", met Rooie Vrouwen, Feministen en wat dies meer zij. Zou hij daarom in 1978 al die voorkeurstemmen heb- r Mast „Individualist." vergeten te vertellen, daf Erepenning der Gemeente Lelden weer wordt afgenomen, ala hij de Tour de France nog eens naar Lel- PORTRET VAN LEIDEN 99 ben gehad?" BEIDEN Brandweercommandant J. roekman, wethouder H. van Damschrijver 't Hart Drie karikaturen in de nieuwe indel „Portret van Leiden" van de hand van DA-raadslid Joop Walenkamp. De bundel cstaat uit 48 tekeningen en „passende" bij- 5hritten van meer of minder bekende Leide- zren. Na in zijn vorige bundel het universi- leven op papier te hebben gezet beeft 'tienkamp zich nu aan hetandere" Leiden twaagd. fcn groot deel van de voortreffelijke portretten is afkomstig uit het Leidse politieke leven. Maar daar blijft het niet bij. Een exploitant van een snackbar en een oud-directeur van de openbare bibliotheek ontbreken niet. „En zo is een zeer af wisselende galerij van 'Leidse kopstukken' tot stand gekomen,aldus burgemeester C. Goekoop in zijn voorwoord. De tekeningen zijn ter bege leiding voorzien van een korte tekst, die duide lijk maakt hoe Walenkamp over zijn slachtoffers denkt. Soms wat honend, vaak zeer treffend. Walenkamp heeft in zijn bundel geprobeerd zo actueel mogelijk te zijn. Daarom vielen „kop stukken als oud-burgemeester Vis af. De teke naar stelt dat een dergelijke bundel tot gevolg heeft „dat de verstandhouding tussen slachtof fers en maker aanzienlijk zal bekoelen. Maar ik kan daar tegenoverstellen, dat ik aan het maken van deze bundel veel plezier heb beleefd.De le zer zal het bij het aanschouwen van de produk- ten van de pen van Walenkamp niet veel anders vergaan. „Portret van Leiden" is vanaf zaterdag voor J 7,90 te koop bij de Leidse boekhandel. LEIDEN Aan de Leid se rijksuniversiteit gaat morgen een nieuwe stu dierichting informatica van start. De studierich ting is ingesteld op ini tiatief van de Leidse universiteit, de techni sche hogeschool in Delft en de Rotterdamse Eras- musuniversiteit. Dit jaar start de studierichting zowel in Leiden als in Delft. In Rotterdam kan men niet voor september 1982 beginnen. Informatica is een nieuw ter rein van wetenschap, dat tege lijkertijd met de stormachtige opkomst en ontwikkeling van de computer is ontstaan. De studierichting is gericht op de bestudering van de verschil lende aspecten van de automa tische verwerking van gege vens. De start van deze nieuwe stu dierichting wordt luister bijge zet door een speicale bijeen komst met als thema „maat schappelijke behoefte aan in formatici De bijeenkomst heeft morgen vanaf half vier plaats in zaal 176 op de eerste verdieping van het Centraal Rekeninstituut aan de Wasse- naarsweweg 80. Prof. dr. A. Kassenaar, de rector magnifi cus van de Leidse universiteit houdt een welkomstwoord. Daarna houden achtereenvol gens prof. ir. D. Wolbers (Delft), prof. dr. J. Verhoeff (Rotterdam) en prof. dr. A. Verrijn Stuart (Leiden) korte inleidingen over informatica. Aansluitend aan de inleidin gen is er gelegenheid tot het stellen van vragen. LEIDEN/DEN HAAG De financiële situatie van de provincie Zuid-Holland in het komende begro tingsjaar mag ronduit slecht worden genoemd. Legt het financiële debacle van de Kiltunnel bij Dord recht (12 miljoen gulden per jaar) al een grote druk op de subsidiestroom van de provincie naar vereni gingen en welzijninstellingen, de verhoging van de rijksuitkering uit het provinciefonds met één pro cent biedt Zuid-Holland nauwelijks soelaas om trendmatige prijsstijgingen op te vangen. Toch is de verantwoordelijke gedeputeerde, drs. J.H. Boone, erin geslaagd door enkele „kunstgrepen" de begro ting voor 1982 sluitend te maken. Wanneer de begroting door Provinciale Staten wordt aan vaard, wordt voor ruim één miljoen gulden op de reserves ingeteerd en voor bijna zes miljoen gulden bezuinigd. Een forse tegenvaller voor de provincie is het bedrag aan opcen ten op de motorrijtuigenbelasting. G.S. (Gedeputeerde Staten, het bestuur) dachten aanvankelijk veel meer geld te peuren uit dit extraatje. Het autopark in Zuid-Holland steeg in de afgelopen anderhalf jaar eenter niet met vijf pro cent dit had het rijk becijferd maar met minder dan één procent. Dat scheelt de provincie in 1882 maar liefst ruim vier miljoen gulden aan inkomstenderving. Ook willen G.S. hun bijdrage in het tekort van het veer Maassluis/Ro zenburg met 125.000 gulden verhogen. De bezuinigingen, zoals G.S. die zich voorstellen, ko men voor een groot deel neer op vermindering van het onderhoud aan provinciale wegen, rijwielpaden en vaarwegen. Ook het integraal onderzoek naar de drin kwatervoorziening moet flink inleveren (2,6 ton). Ver der verwacht de provincie nog tonnen te kunnen be sparen op energiegebruik, vormingswerk en andere subsidies. Vooral de sector cultuur en sport moet het bezuren. Enkele periodieke stortingen in bepaalde fondsen (Sportaccommodaties, Mohumentenrestauratie) worden met tonnen tegelijk gereduceerd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5