Verzet tegen glastuinbouw houdt aan Roelofarendsveense fanfare voortaan een harmonie REGI0Ü0UR1NAAL REGIOCJOURIMflAL Casa Materna helpt slachtoffers van aardbeving in Italië Milieudefensie staakt actie tegen kappen bomen ,Gogherweide" voor Paardenfokkerij aan Sotaweg mag niet uitbreiden Dag-mavo van start RAAD TER AAR BEHANDELT BESTEMMINGSPLAN LANDELIJK GEBIED REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 PAGINJ k TER AAR De raadsverga dering van de gemeenteraad van Ter Aar zal donderdag in hoofdzaak zijn gewijd aan de vaststelling van het bestemmingsplan Landelijk Gebied. Een zeer belangrijke vaststelling, want het plan beslaat het gehele buitenge bied van de gemeente, met name de gronden, welke overwegend in gebruik zijn voor weidebouw en akker bouw. Onder meer heeft het plan betrekking op de Vie- rambachtspolder, waarin met vele zich manifesteren de vóór- en tegenstanders een nieuwe glastuinbouw- concentratie is gepland. Te vens is er sprake van, dat in de noordoostelijke hoek van deze polder een sportvelden- complex kan worden aange legd. Naar aanleiding van de ter inzagelegging van het plan zijn een 32-tal bezwaar schriften ingediend. Onder meer is daarbij een bezwaar schrift van het „Progressief Akkoord Ter Aar", waarin de raadsleden Van Deude- kom en Van der Meulen be zwaar maken tegen de glas- tuinbouwlokatie in de Vie- rambachts polder. In het advies aan de raad wij zen burgemeester en wethou ders erop, dat de gemeente raad op 14 augustus 1980 reeds met algemene stemmen in principe besloot mee te wer ken aan de ontwikkeling van een glastuinbouwvestiging in de polder Vierambacht en dat in het ontwerp-bestemmings- plan nu conform die raadsbe- slissing in een' nieuwe glas- tuinbouwlokatie wordt voor zien. In tegenstelling tot toen wordt nu voor de glastuin bouw niet op het gehele gebied beslag gelegd, maar op maxi maal 70 hectare daarvan wel ke projektmatig en planmatig tot ontwikkeling zullen wor den gebracht. Individuele ont wikkelingen en verkavelingen worden in het ontwerp-plan ALKEMADE - De Vereniging Milieudefensie zal zich niet langer verzetten tegen het kappen van de bomen voor de „Gogherweide". Hoewel de vereniging haar be zwaren tegen het rooien van de bomen op die plaats handhaaft, wil zij niet de schijn op zich laden dat zij zich tegen bejaarden keert. Men is bang dat, bij het doorzetten van de bezwaren, de aktiviteiten van de Vereniging Milieudefensie in een verkeerd daglicht ge plaatst zullen worden. Leden van de vereniging zeggen dat er bij de onderhavige zaak sentimentele argumenten om de hoek kwamen kij ken, waarbij, naar hun mening, de objectieve essentie uit het oog verloren werd. In een brief aan het college van burgemeester en wethou ders zeggen zij geprobeerd te hebben de bejaarden te be handelen zoals zij iedere andere groep of individu zou be handelen: namelijk als een mondige groep mensen, die voor zichzelf kunnen opkomen en geen medelijden nodig hebben. Zoals bekend zullen de ongeveer 15 jaar oude, ove rigens gezonde, wilgen aan de Rembrandt van Rijnsingel vóór de „Gogherweide", gekapt worden op verzoek van de bewoners, die klagen over onvoldoende uitzicht en lichtin val. ALKEMADE De heer G. W. J. Nuyten, eigenaar van de paardenfokkerij aan de Sotaweg te Roelofarends- veen krijgt van het Alkema- dese gemeentebestuur geen toestemming voor de bouw van een opslagplaats voor hooi van eigen land en stro. Tijdens de gisteravond ge houden vergadering van de commissie bezwaar- en be roepschriften werd het tegen bovengenoemde beslissing ingediende bezwaarschrift van de heer Nuyten behan deld. Na uitvoerig besloten beraad, kwam de commissie tot de conclusie dat het be drijf van de heer Nuyten niet als agrarisch of semi- agrarisch aangemerkt kan worden. Het bezwaarschrift werd onge grond verklaard, omdat het bestemmingsplan aldaar slechts voorziet in agrarische bedrijven. De heer Nuyten, voormalig eigenaar van een Haags horecabedrijf, heeft zich sinds 1 januari van dit jaar aan de Sotaweg gevestigd als eige naar, gediplomeerd trainer en fokker van renpaarden. Hij is aangesloten bij de Vereniging Nederlandse Draf- en Ren sport en heeft een stamnum- mer van de B.T.W. vor prij zengeld; op grond hiervan meent hij dat zijn renpaarden- bedrijf als zijn hoofdberoep fungeert. De heer Nuyten baseert zijn bezwaarschrift op de zoge naamde „Paardennota", welke indertijd door minister van der Stee en het Bureau Lan dinrichting te Den Haag, opge steld is. Omdat vele soorten subsidies aan entrainementen Landbouw toegekend worden, meent de heer Nuyten dat zijn bedrijf „agrarisch" genoemd kan worden; vooral omdat hij van het paardenfokken en trainen zijn beroep gemaakt heeft. Ondanks het dreigement van de paardenfokker om bij een eventuele verhindering van zijn bouwplannen, de zaak te laten uitzoeken tot bij het hoogste rechtscollege in Den Haag, achtte de commissie be zwaar- en beroepsschriften de weigering van B. W. voor een bouwvergunning in dit ge val reëel. De heer Nuyten wenst nu voor een sociale uit kering in aanmerking te ko men. tegengegaan. Verder verwij zen burgemeester en wethou ders naar de besluitvorming van provinciale staten op 20 augustus, waarbij besloten is om de Polder Vierambacht in het streekplan aan te merken als tuinbouwontwikkelingsge- bied. Het college van B en W deelt vervolgens mee, dat aan de landschappelijke inrichting van het gebied veel zorg zal worden besteed. Met name de overgang waar het open pol derlandschap en de Lange- raarse Plassen heeft alle aan dacht. Het college zegt daarbij van oordeel te zijn, dat het niet moet worden uitgesloten, dat de aanleg van een sport veldencomplex in het noor doostelijk deel van de polder hierbij een aanvaardbaar ele ment zou kunnen zijn. Don derdag zal de gemeenteraad van Ter Aar het zoveelste hoofdstuk toevoegen aan het verhaal over de glastuinbouw- lokaties Vecht- en Rijnstreek. Tegen de plannen om de glastuinbouw In de Vlerambachtspolder uit te breiden Is in het verleden vaak geprotesteerd. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse werkgroep „Casa Materna" gaat een bliksemactie voeren voor een aantal mensen dat materieel gezien zwaar heeft geleden onder de aardbe ving die Italië vorig jaar teisterde. Het pat om drie werklozen, die hun eigen bedrijf vernietigd zapn worden tij dens de ramp Financiële middelen ont braken hen om een nieuwe start te ma ken. Het project dat de werkgroep „Casa Materna" voor ogen heeft kost 22 mille, daarvan is 12.000,- al bijeen gebracht Het resterende gedeelte hoopt men met een bliksemactie, die morgen begint te kunnen aanvullen. Aardbeving Op 23 november 1980 werd Zuid-Italië ge troffen door een aardbeving. Hoewel di rect al werd gesproken over veel slachtof fers duurde het toch enkele weken alvo rens de werkelijke omvang van de ramp bekend werd. In totaal werden 695 dorpen en steden getroffen in een gebied van 24.000 m2. Naar schatting kwamen 3500 mensen om het leven. Onmiddellijk werd van alle kanten hulp geboden. Ook door Zoeterwoude dat dankzij de activiteiten van de werkgroep „Casa Materna" ban den heeft met Italië. De aktie „Zoeter woude helpt Italië" bracht in een mum van tijd twaalf mille op. De werkgroep besloot toen om in overleg met de We reldraad van Kerken te zoeken naar een concreet plan in het kader van de weder zijdse opbouw. Dit kwam echter niet van de grond en daarom werd tijdens het on langs gehouden werkkamp ter plekke na dere informatie ingewonnen. Het wees huis Casa Materna werd zelf niet getrof fen maar wel diende het huis maanden lang als opvangcentruim en als verzamel punt van mensen en materialen, bestemd voor het rampgebied. De situatie in Porti - ci (de plaats waar Casa Materna is geves tigd) was redelijk. „Slechts" 750 daklozen die konden worden ondergebracht in zes kampen. Vervolgens werd een komité ge vormd bestaande uit stafleden van Casa Materna en kampbewoners. Het plan was niet iedereen een beetje te helpen maar telkens een paar gezinnen volledig een nieuw bestaan te verschaffen. Van de Fe deratie van Italiaanse protestantse kerken kreeg men twaalf geprefabriceerde wo ningen toegezegd. Toen volgde echter een maanden lange strijd om de benodigde grond te verkrijgen. Toen de ramp uit het nieuws was, waren de politici hun beloftes vergeten!! Na veel ambtelijke beslomme ringen kon toch op 1 augustus jl. de eerste woning worden geplaatst. Urgente gevallen Tijdens het verblijf in Italië bezocht de werkgroep een van de kampen. In dat kamp wonen dertig gezinnen. Wegens ruimtegebrek moest een pasgeboren baby steeds in een andere caravan slapen. De meest urgente gevallen, dat wordt bepaald door gezinsgrootte en leeftijd, komen in aanmerking voor een woning. Een ander probleem is het feit dat mensen boven de 34 jaar niet meer in aanmerking komen voor een baan via het arbeidsburo. Drie van de elf meest urgente gevallen heben tijdens de ramp alles verloren. De Zoeter woudse werkgroep „Casa Materna" be sloot, na nauw overleg met het Italiaanse comité, deze mensen te helpen bij het ma ken van een nieuwe start. Daar is een be drag van 22.000,- mee gemoeid, noodza kelijk voor de aanschaf van gereedsch; nieuwe onderdelen en bedrijfskosten huur, elektriciteit enz. De 12 mille van de actie eind vorig jaar is al op de bestemde plaats gearriveerd terwijl is toegezegd het ontbrekende kapitaal van tien mille eind september over te maken. Vervolgens zal dan worden bekeken of verdere samen werking noodzakelijk of wenselijk is. Klussendag Om de resterende tienduizend gulden bijeen te kriigen wordt morgen een huis- aan-huis collekte gehouden terwijl zater dag de 12e als „klussendag" wordt aange merkt. Tegen vergoeding kan de bevol king dan allerlei werkzaamheden laten verrichten zoals auto wassen, ramen ze men, gazon maaien enz. Maar ook ontbijt op bed laten bezorgen, de mannen kun nen zich eens lekker ouderwets laten scheren terwijl voor slechts één piek uw rug wordt gewassen!! Ook is het mogelijk heerlijke pizza's te bestellen of een schoonheidsbehandeling te krijgen. Grote en bijzondere klussen gaarne tevoren mel den bij Arie Knetsch (tel. 1082) of Peter Popma (tel. 2463). De werkgroep gaat zelf nog een dag bollen pellen om ook op die manier geld in het laadje te brengen. De werkgroep vertrouwt erop dat Zoeterwou de het belang van de aktie inziet en heeft er dan ook alle moed op dat het bedrag van 10 mille „op tafel komt". Gisteravond gaven burge meester mr. P. J. Bolten en de rector van Boerhaave Avond scholengemeenschap, de heer Van Kooten, door hun aanwe zigheid een feestelijk tintje aan de start van de dag-mavo voor volwassenen in Alkemade. Het mavo-onderwijs aan 75 volwassenen wordt voorlopig gehuisvest in twee klassen van de dependance van de Johan nes XXIII-mavo aan de Van Veenstraat te Oude Wetering. ROELOFARENDSVEEN Muziekve reniging Liefde voor de Harmonie uit Roelofarendsveen is na acht jaar voor bereiding een harmonie geworden in plaats van een fanfare. Het koper moet, na jarenlang toonaangevend te zijn geweest, nu het hout van de klari netten en andere houten blazers naast zich dulden. In 1972 begonnen de eerste besprekingen met de streekmuziek- school over het aanleveren van bespe lers van houtinstrumenten. De muziek vereniging besloot daartoe omdat er geen nieuwe leden meer konden wor den opgenomen in verband met de complete bezetting van de fanfare. Aanvankelijk verliep de doorstroming niet erg vlot, maar na een wervingsac tie in 1978 konden 25 beginnende muzi kanten worden opgeleid. De plaatselij ke bevolking verschafte de financiën voor 20 klarinetten, 2 dwarsfluiten en een hobo. Liefde voor de Harmonie, die naast het harmonie-gedeelte ook een drumband omvat telt nu 114 werkende leden (74 le den in de harmonie, 40 in de drumband). De eerste officiëuze optredens van de nieuwbakken harmonie waren al behoor lijk succesvol. In juni werd de eerste prijs behaald in het Zuidhollands Bondscon- cours in Noordwijk. De drumband, die uitkwam in de tweede divisie van hetzelf de concours werd eveneens eerste en pro moveerde. Deze hoge klasseringen geven het r$cht de Zuidhollandse bond te verte genwoordigen bij de landskampioenschap pen. Ook bij de drumband is sprake van evolutie. Eerst was er alleen sprake van een drumband, toen kwam er een trom- pettenkorps bij, vervolgens nog een jacht hoornkorps en nu tracht men een drum fanfare samen te stellen. Naast een totale vernieuwing van het instrumentarium stak de muziekvereniging zich ook in nieuwe uniformen in het jubileumjaar 1978. Ook dat werd mogelijk gemaakt door de financiële steun van de bevolking en de middenstand van Roelofarendsveen. Liefde voor de Harmonie zal zich op za terdag 12 september definitief presenteren in de nieuwe samenstelling. Dan wordt een uitvoeringsavond gegeven in de hal len van de bloemenveiling EMM, die ge deeltelijk tot concertzaal zullen worden omgebouwd. Naast de Liefde voor de Har monie zullen ook de KLM-kapel en het dansorkest The AU Stars hun medewer king verlenen aan het concert. Het har monie-gedeelte van de avond begint half negen en duurt tpt elf uur. Tot twee uur in de nacht speelt vervolgens het dansor kest, waarbij aUe gelegenheid zal worden gegeven om te dansen. De entree bedraaj ƒ2,50, koffie zal de gehele avond grati worden geserveerd. In de pauze van he concert zuUen oude instrumenten, opgï maakt met droogboeket per opbod worde verkocht. Kaarten voor het concert zij verkrijgbaar bij drogisterij van Berkd Noordeinde 27, Th. van Veen, Van dej Bijlstraat 49, N. van Ruiten, Noordeindj 108a, N. Dobbe, Geestweg 30, C. van del Meer, .Pioenhof 2 en J. de Jong, Florawd 67. Bijbel ten toonstelling 'Het boek dat blijft' is de bijbeltentoonstelling, die van vandaag tot en met 11 september te bezichtigen is in de Sionskerk, Planetensingel 2 in Alphen aan den Rijn. Deze expositie van het Nederlands Bijbelgenootschap, georganiseerd door de Jeugdraad van de Sionskerk, geeft informatie over het ontstaan van de bijbel en over de wijze waarop hij in de loop der eeuwen tot ons is gekomen. Door foto's, tekeningen en teksten wordt de historie van de bijbel in beeld gebracht Bovendien kan men een zeer nauwkeurig, op schaal nagebouwd tabernakel bezichtingen, net als een aantal gebruiks voorwerpen uit het oude Egypte en Israel. De tentoon stelling is op de volgende tijden geopend: dinsdag van 19.00-22.00 uur, woensdag van 10.00-12.00 uur en 14.00- 16.00 uur (bejaardenmiddag), donderdag van 10.00-12.00 uur, 14.00-16.00 uur en 19.00-22.00 uur en vrijdag van 10.00-12.00 uur. Rondleiding De rondleidingen bij kaarslicht in Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten werden niet, zoals in de krant stond ver meld, het weekend van 29 en 30 augustus gehouden. Dat gaat pas gebeuren op 29 en 30 september. Kaarten voor dit feeërieke gebeuren zijn verkrijgbaar bij de Leidse VVV, Stationsplein 210 in Leiden, tel. 071-146846. Oranjeloop (1) De Oranjevereniging Noordwijkerhout organiseert in samenwerking met de atletiekvereniging N.S.L. vana vond de tiende oranjeloop. De start, finish, inschrij- vings- en kleedruimten zijn op het Marktplein aan de Havenstraat. Om acht uur 's avonds beginnen de pres tatielopers voor de drie ronden over ongeveer 3,5 kilo meter. De inschrijfkosten bedragen voor kinderen tot en met 14 Jaar drie gulden en voor volwassenen vijf gulden. De wedstrijdlopers gaan om half negen van start Hun afstand is vijf ronden over ongeveer zes ki lometer. Het inschrijfgeld voor deze wedstrijd is vijf gulden. Oranjeloop (2) Ook de Voorhoutse Oranjevereniging houdt een oranjeloop en wel op vrijdag 11 september. Start en finish zijn bij de Bondsspaarbank in Voorhout. Gestart wordt om acht uur door de prestatielopers en om half negen door de wed strijdlopers. Het inschrijfgeld voor de eerste categorie is twee gulden vijftig voor kinderen tot en met veertien jaar en vier gulden voor de overigen. De wedstrijdlopers moe ten allen vier gulden betalen. Inlichtingen over deze twee de Oranjeloop in Voorhout zijn te krijgen via telefoonnum mer 13474. Jubileum Burgemeester M. van de Wouw van Voorhout vierde zaterdag het feit dat hij 25 jaar bij de overheid werk zaam is. Het jubileum is alleen in familiekring ge vierd. Voorhouts eerste burger begon zijn loopbaan alsjg plaatsvervangend chef van commerciële zaken bij detp PTT in het telefoondistrict 's Gravenhage. In 1970 kwam hij voor de KVP in de gemeenteraad van Zoe- termeer, waar hij spoedig wethouder van sport en re creatie, verkeer en vervoer en openbare werken en be drijven werd. In 1976 werd de heer Van de Wouw be noemd tot burgemeester van Voorhout Paardenmarkt (1) De Oranjevereniging Valkenburg heeft rond de jaarlijkse paardenmarkt heel wat activiteiten georganiseerd. Mor genmiddag komen om drie uur, na afloop van de markt- drukte, de beide Valkenburgse rijverenigingen in actie. Zij gaan een carousel uitvoeren en een spannend spel met hin dernissen voor paard en ruiter genaamd 'Heen en Weer'. Paardenmarkt (2) Het gemeentebestuur van Valkenburg komt tijdens de paardenmarkt ook in actie. Dat gebeurt woensdag om half vier op het terrein van Valken '68. De beren be stuurders komen daar het veld op om te voetballen te gen bet bestuur van de Oranjevereniging, 's Avonds kunnen zij net als alle andere burgers meedoen aan de prestatieloop over tien ronden in 't Joght 1 en 2. De start daarvan is vastgesteld op zeven uur. Paardenmarkt (3) Het programma van de Oranjevereniging voor donderdag, de tweede en laatste dag van de paardenmarkt, start met een kinderoptocht om half tien 's morgens. Touwtrekken staat om half twaalf op het programma en om twee uur kuipjesteken. De laatste activiteit die dag is de stoelendans om vier uur. Naam sporthal De Stichting Sporthal Zoeterwoude wil op korte ter- mijn het nieuwe sport- en recreatiecentrum dat op het terrein naast bejaardencentrum Huize Emmaus in Westeinde III moet gaan verrijzen een naam geven. Dat zal gaan gebeuren door het uitschrijven van een prijsvraag, waarin de Zoeterwoudse bevolking wordt opgeroepen een naam te bedenken voor het nieuwe complex, dat naast een sporthal een aparte tafeltennis- bal, een onderkomen voor de jongerenvereniging KPJ en diverse nevenruimten omvat Suggesties met even tuele omschrijving dienen vóór 1 oktober te worden verzonden aan EJ. Plooij, Van Swietenstraat 25, 2381 TH in Zoeterwoude. Voor de winnaar is een rond vlucht boven Zoeterwoude weggelegd. Waterconcert Fanfare „Harmonie" uit Woubrugge geeft vrijdag 11 sep tember een concert op de Woudwetering in Woubrugge. Dit ter viering van het 75-jarig bestaan van de muziekve reniging. Het ligt in de bedoeling dat de fanfare om om streeks half acht op een boot langzaam de Comriekade een aantal malen spelend voorbijvaart Botenbezitters, die het leuk vinden achter de mnuziek aan te varen, worden ver zocht zich om omstreeks zeven uur voor de jachthaven van E. Molenaar te verzamelen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4