Prof.Van Genderen: Overheid mede schuldig aan te veel dierproeven Fa tsoensbewakers in VS maken einde aan tv-serie Soap Wanneer we weer neerstorten moeten de vrouwen ook hun eigen boontjes doppen BINNENLAND/BUITENLAND Discriminatie wordt in wet verboden ONDERZOEKERS ZIJN GEEN SADISTEN' LEIDSE COURANT/ DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 PAGINA U DEN HAAG Ongerecht vaardigd onderscheid tussen personenop basis van ge slacht, huwelijkse staat of sexuele voorkeur zal verbo den worden. Dit staat te le zen in het voorontwerp van wet op de gelijke behande ling, dat gisteren is gepre senteerd door staatssecreta ris Kraaijeveld-Wouters van CRM en minister De Ruiter van Justitie. In de wet zijn bepalingen op genomen die aangeven wan neer discriminatie ongewenst en dus verboden is. Deze bepa lingen hebben betrekking op een aantal met name genoem de terreinen, zoals arbeid, be roepskeuzevoorlichting, on derwijs en vorming, vereni gingsleven en het bedrijfsle ven. In sommige gevallen is onderscheid echter wél ge rechtvaardigd. Positieve dis criminatie (speciale bevoorde ling van achtergestelde groe pen) is geoorloofd evenals bij voorbeeld onderscheid tussen mannen en vrouwen in sport en spel. De bestaande wetten over ge lijk loon en gelijke behande ling van mannen en vrouwen zullen in de nieuwe wet wor den opgenomen. De staatsse cretaris wees erop, dat be staande wetten die mannen en vrouwen ongelijk behandelen voorlopig niet door de voorge stelde wet ongedaan worden gemaakt. Een speciaal artikel draagt er zorg voor dat deze wetten, zoals de belastingwet geving en de dienstplicht, blij ven bestaan. Het is de bedoe ling dat in de toekomst alle wetten zullen worden ontdaan van discriminerende bepalin gen. Er zal een speciale commissie van deskundigen worden in gesteld, die adviezen zal geven over de uitvoering van de wet. Bij deze commissie kunnen zo wel personen als organisaties terecht, indien zij willen we ten of het verbod op onterecht onderscheid wordt overtreden. Overigens zal het nog wel even duren voordat de wet van kracht is. Er is gekozen voor een voorontwerp van wet om iedereen in staat te stellen tot 1 februari 1982 zijn mening te geven over de voorgestelde regelingen. BNA-kubus voor oud-minister Schut AMSTERDAM De Konink- lijke Maatschappij tot Bevor dering der Bouwkunst en de Bond van Nederlandse Archi tecten hebben de BNA-kubus toegekend aan ir. W.F. Schut wegens zijn bijdrage aan de> totstandkoming van experi mentele woningbouw tijdens de periode dat hij minister van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening was. De BNA-ku bus (in 1975 uitgereikt aan prof. ir. J.H. van den Broek) wordt op 27 oktober in het Speelhuis te Helmond aan ir. Schut overhandigd. MAJOOR- VLIEGTUIGTELEGRAFIST A. MULLER OVER BRANDBRIEF ECHTGENOTE: (Vervolg van de voorpagina) KATWIJK Even op de keper beschouwd: laat majoor-vliegtulgte- legrafist A.Müller te Katwijk nou niet zijn vrouw de kastanjes uit het vuur halen? Zij is het immers, die, samen met een andere echtge note van een Breguet-on- derofficier, de minister gaat vragen het vlieg verbod voor deze pa trouillevliegtuigen van de Marine vooralsnog te handhaven. De majoor „Kijk eens hier, toen ik 15 januari jongstleden met de Breguet in de Ier se Zee plonste, stond mijn vrouw er hier in Katwijk ook alleen voor. Nou ben ik weer heelhuids terug geko men, akkoord, maar drie collega's hebben het er niet levend afgebracht. Als ik was omgekomen, had mijn vrouw toch ook in d'r eentje de op voeding van onze zoon moeten doen. Wanneer we wéér neerstorten, moeten de vrouwen op nieuw hun eigen boon tjes doppen. De vrouwen hebben hun eigen ver antwoordelijkheid. En ik vind het volstrekt normaal dat ze op grond daarvan zélf actie onder nemen". Minister De Geus van Defen- sie moet het schrijven van me vrouw A.Müller-Leutscher en mevrouw M.Wisse-Goudriaan, waarin ze een onderhoud „op de kortst mogelijke termijn aanvragen, inmiddels op zijn bureau hebben liggen. Of hij, gezien de komende kabinets wisseling, de zaak zelf kan af handelen is twijfelachtig. Aan de inzet van de twee vrouwen zal dit weinig veranderen. Me vrouw Muller „We willen geen sensatie en geen huilver- halen, maar die vliegtuigen mogen onder de huidige om standigheden per se niet de lucht in". De Breguets Atlantic zijn ge- stationneerd op de vliegbasis Valkenburg. In dienst van de Marine worden ze gebruikt om het zeegebied nabij onze kust te bewaken. Zes kisten in to taal. Drie daarvan zijn er de afgelopen acht jaar tijdens de vlucht onklaar geraakt en in het water beland. In 1973 kwam een Breguet bo ven de Noordzee, niet ver van Katwijk in moeilijkheden. Alle bemanningsleden over leefden de noodlanding in vol le zee, waarvan als oorzaak werd aangewezen: een onder- houdsfout aan een onderdeel „X" van het besturingssys teem. In 1978 raakte een ande re Breguet in problemen bo ven het zeegebied ten westen van Schotland. Deze keer was een motorstoring de oorzaak. En weer liep het voor de inzit tenden goed af. De noodlan ding waarbij begin dit jaar drie mannen in de Ierse Zee ver dronken, was opnieuw te wij ten aan het besturingssysteem. Het euvel bleek hem te zitten in hetzelfde onderdeel als waardoor het ongeluk van 1973 was ontstaan. Nu echter moest worden geconstateerd dat er geen sprake was van een onderhoudsfout maar dat het betrokken onderdeel niet deugde en domweg kapot was gegaan. DEGELIJKER Wat nu verder te doen? De onderzoekscommissie onder leiding van kapitein-luitenant ter zee J. Tijl heeft hierover een voorlopig en een definitief rapport geschreven. De defini tieve versie wordt nog geheim gehouden en is thans, voorzien van commentaar van de Mari neleiding, op weg naar de mi nister, die over het al dan niet opvolgen van de aanbeveligen het laatste woord heeft Des ondanks heeft de Marinelei ding al wel openbaar gemaakt dat naar haar oordeel de aan bevelingen geen drastische consequenties inhouden. Ver vanging van het onderdeel „X" door een degelijker uit voering, een strengere inspec tie en nog een paar andere, be trekkelijk simpele maatrege len, zijn voldoende om de Bre guet weer met een gerust hart in gebruik te kunnen nemen, zo leest de Marineleiding in het rapport van de onder zoekscommissie. En dat heeft ze de „Atlantic-gemeenschap" ook voorgehouden op een twee weken geleden gehouden voorlichtingsbijeenkomst in Valkenburg. Op die vergade ring kwam echter ook een pas sage uit het voorlopige rapport naar voren waarin wordt gesproken van een structurele, blijvende oplossing voor het besturingssysteem. Deze houdt een zodanige aan passing in dat de Breguet, ook als onderdeel „X" uitvalt, een horizontale vlucht aanhoudt en dus enigszins bestuurbaar blijft In deze passage zit 'm de kneep, zo redeneren de bre guet -vrouwen MüUer en Wis se. Hier wordt geformuleerd wat echt veilig is. De simpele oplossing van „een ander on derdeel en een betere inspec tie" komt de Marineleiding al leen maar beter van pas omdat de vliegtuigen anders te lang uit de roulatie blijven. Hetgeen in zoverre door de Marine Voorlichtings Dienst wordt be vestigd, dat „toepassing van de structurele oplossing twee tot drie jaar tijd zal vergen". MORELE CHANTAGE Overigens is op de voorlich tingsbijeenkomst van 24 au gustus in Valkenburg duidelijk gemaakt dat niemand gedwon gen zal worden om op korte termijn weer met het vliegtuig de lucht in te gaan. Wie de ri sico's straks te groot vindt, mag thuis blijven, is er gezegd. „Maar dat ware loze woor den", aldus majoor-vliegtuigte legrafist Muller. „Op allerlei manieren wordt morele chan tage op ons uitgeoefend om straks toch met een onveilig vliegtuig weer aan het werk te gaan. Bijvoorbeeld laat men doorschemeren dat thuisblij vers straks ook niet op het nieuwe type „Orion" mogen vliegen, de Marineleiding wil de Breguets gewoon koste wat het kost weer in gebryik ne men. Om dat te bereiken sjoe melt men met het rapport en houdt men informatie achter". Het totaal aan Breguets dat in de wereld in gebruik is beloopt de 85. Daarvan zijn er zes, al dan niet ten koste van men senlevens, verongelukt Drie van die zes zijn Nederlandse vliegtuigen. De mate van onrust op de vliegbasis Valkenburg wordt door de plaatsvervangend commandant De Menthon Bake inmiddels sterk gerelati veerd: „Ik zie zeker niet ge beuren dat de mannen straks en bloc weigeren in te stappen. De meeste kijken de kat uit de boom. En dat is natuurlijk ook het meest „sensible". WILLEM SCHEER Breguet Atlantique van de Koninklijke Marine. HILVERSUM Zal de ko mische Amerikaanse tele visieserie Soap volgend jaar nog te zien zijn op de Nederlandse buis? Zullen de actrices Katherine Hel mond en Cathryn Damon zich ooit los kunnen ma ken van hun rollen als de chaotische Jessica Tate en de tobberige Mary Camp bell? Zal de populaire zwarte butler Benson die de verwikkelingen halver wege verliet, terugkeren op het scherm? Confuus? U zult het niet meer zijn na lezing van onderstaande vraaggesprekken. De TROS had Katherine Hel mond en Cathryn Damon gisteren naar Nederland gehaald om de presentatie van zijn nieuwe winterpro- gramma luister bij te zet ten. Zo viel er veel aan de weet te komen. Om met de eerste vraag te beginnen: Goed nieuws voor wie zich ergert aan de manier waar op Soap spot met gevestig de waarden en normen; slecht nieuws voor wie de serie vanwege zijn parodi- sche kwaliteiten waar deert. Soap is in Amerika met ingang van het inmid dels aangebroken seizoen gestopt. f Jessica, pardon, Katherine Helmond (ze lijkt ook zo sprekend op haar rol; ze oogt, beweegt en praat precies het zelfde) legt uit waarom. „De sponsors hebben er de brui aan gegeven en zonder spon sor kun je in Amerika geen televisie maken. Het is ge beurd onder druk van de fe deratie voor fatsoensbewa king die zegt de zedelijke meerderheid van het Ameri kaanse volk te vertegen woordigen. De serie zou im moreel zijn, gevaarlijk voor de kijkers. Vandaar. De fede ratie heeft veel invloed, op de adverteerders die de televi sieprogramma's sponsoren. Als reactie op de kritiek op Soap is mede op initiatief van Katherine Helmond de beweging "The American way" opgericht, waarvan de vrouw van de vroegere Ame rikaanse president Lyndon Johnson en oud-president Gerald Ford, volgens Kathe rine sec hts liberalen", ere lid zijn geworden. „Wij wil len voorkomen dat er weer een McCarthyperiode komt", aldus Katherine Hel mond. Er zijn al vijftig series ge- - stopt. Soap was niet eens de eerste. En nu schijnt ook Dal las op de nominatie te staan". Mary, pardon, Cathryn Da mon (ook zij lijkt sprekend op haar televisie-ego; is al leen kordater; slaat met de vuist op tafel, wat ze in Soap nooit zou doen) vult aan: „We kwamen in Amerika al tijd pas heel laat op het scherm. Tegen middernacht. We waren dus niet bedoeld als kinderprogramma. Maar in Amerika wordt de televi sie beschouwd als babysit die de kinderen moet opvoeden. Men kwakt de kinderen bij nacht en ontij voor de buis, ongeacht wat er vertoond wordt. En opvoedend in de zin dat we de kijkers de idea le Amerikaanse familie voor hielden, was Soap natuurlijk niet We lieten juist op een parodische, dik aangezette manier zien wat er onder de gladde oppervlakte van het ideaalbeeld allemaal binnen gezinnen kan borrelen en broeien. Dat verklaarde ook de populariteit van de serie. We hebben het niet voor niets in Amerika vier jaar volgehouden. Maar de adver teerders zweren nu eenmaal bij het ideale Amerikaanse gezin. Ze weten dat het Ame rikaanse volk verschrikkelijk UTRECHT In het Jaarbeursgebouw te Utrecht zal vrijdag een symposium gehouden worden, dat mogelijk toenadering brengt tussen twee aartsvij anden: enerzijds de dierenbeschermers en ander zijds de wetenschappers, die bij hun proefnemingen gebruik maken van dieren. „Het inzicht begint baan te breken dat ie er niets mee opschiet te blijven afgeven op de schurken, die proef dieren onnodig kwellen en martelen", aldus toxicoloog en veterinair farmacoloog prof. H. van Genderen. „We tenschappers zijn geen sadisten. Zij gaan, integendeel, zeer gewetensvol met de proefdieren om en raken er zelfs ook door gefrustreerd dat zij, vanwege de strenge overheidsbepalingen op het gebied van nieuwe stoffen, gedwongen zijn meer dierproeven te nemen dan weten schappelijk gesproken strikt noodzakelijk zou ziin. Dit inzicht schept eindelijk de basis voor een gesprek. Die renbeschermers en dierproefnemers kunnen nu rede lijk tegenover elkaar gaan zitten. Dat is ook de bedoe ling van het komende symposium. Ik verwacht dat er wederzijds respect zal groeien. En ik verwacht dat bei de partijen de overheid zullen waarschuwen dat het enerzijds mede aan hun eisen is te wijten dat het onder zoek waarbij proefdieren worden gebruikt uit de pan is gerezen en dat anderzijds de overheid zich in de toe komst moet hoeden voor het opvoeren van de eisen". LD50-proef Samenwerking tussen onderzoekers en dierenbescher mers om te geraken tot beperking van dierenleed, daar gaat het unieke symposium van vrijdag over. Uit de discussiebijdragen blijkt al bij voorbaat dat er inderdaad alternatieven bestaan die met minder dieren, dan wel met minder dierenleed vergelijkbare of zelfs be tere informatie opleveren. Het gaat daarbij dan vooral (dus niet in kleine doses) het lichaam binnenkomt Bij de LD50-proef wordt een aantal groepen dieren ge bruikt Elke groep krijgt een bepaalde hoeveelheid van de te onderzoeken stof toegediend. Het experiment beoogt dié concentratie van een stof te bepalen, waarbij de helft van de dieren uit de groep binnen de duur van de proef (veertien dagen) sterft De LD50 is dus een ge tal dat aangeeft in welke mate een stof giftig is. Hoe groter de concentratie moet zijn om 50 pet van de proefdieren te doden, des te minder giftig ae stof is. De overheid verlangt voor alle nieuwe stoffen naast een aantal andere gegevens ook zo'n LD50-be paling. En daar zal het symposium vrijdag levensgrote vraagte kens bij gaan zetten. Prof.Van Genderen: „Ik geef nu even mijn persoonlijke mening. Ik denk dat bepaalde aspecten van de LD50- bepaling strikt genomen niet nodig zijn. Er bestaan an dere manieren om aan de gewenste informatie te ko men, misschien ook met behulp van proefdieren, maar dan met veel kleinere aantallen. Ik laat nieuwe medi cijnen nu buiten beschouwing, want daarmee kun je niet voorzichtig genoeg zijn, omdat ze in grote doses worden ingenomen, zodat het belangrijk is de giftigheid van de samenstellende delen nauwkeurig te kennen. Maar als ik praat over bijvoorbeeld stoffen die in zeer geringe hoeveelheden aan voedsel worden toegevoegd, dan denk ik dat je al een heel eind op weg zou zijn als je je bij het LD5Ctexperiment zou beperken tot tien pet. van het huidige aantal proefdieren. Momenteel heb je voor iedere LD50-bepaling 30 tot 40 proefdieren nodig. Dat zouden er dus in de door mij bedoelde gevallen slechts 3 tot 4 hoeven te zijn. Maar we zitten met een overheid, die zich naar alle kanten zo goed mogelijk in wil dekken. Experimenteren dus. Klakkeloos is mis- Prof. Van Genderen: Overheid Is mede schuldig ^hien een tè groot woord. Wel durf ik te reggen dat de overheid de betekenis van bepaalde proeven overschat om de zogenaamde LD50-proef die is bedoeld om vast en dat dit beleid rustig eens kritisch bekeken mag wor- te stellen hoe giftig een stof is, wanneer die in één keer den". Frustratie Het komende symposium is georganiseerd door de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, de Anti-Vivisectie Stichting en de Nederlandse Vereniging voor Toxicologie (de wetenschap die zich bezighoudt met de giftigheid van stoffen). Prol Van Genderen noemt het gelukkig dat juist de LD50-proeven als gespreksonderwerp zijn gekozen. „Er worden natuurlijk verschillende andere experimenten met dieren gedaan. Maar de LD50-proef is de meest in grijpende, omdat hij mikt op de direkte dood binnen veertien dagen van 50 pet der gebruikte dieren. Dat zie ie bij andere experimenten niet Het is ook de proef die bij de onderzoekers de meeste frustratie oproept, omdat de geëiste omvang niet in overeenstemming is met de informatie die men zoekt Er kan best gematigd wor den". Prof. Van Genderen hoopt dat de discussie over de LD50-bepaling tijdens het symposium vruchtbaar en opbouwend zal zijn. Zo ja, dan kan men dezelfde weg inslaan met andere onderwerpen. „Ik aarzel te zeggen welke. Daarover heersen meningsverschillen. De mate rie is nog niet goed doordacht Ik zelf zou zeggen: laat ons eens gaan praten over de keuze van het soort proef dier dat we gebruiken, gezien tegen de achtergrond van de functie die het onderzoek heeft Heel simpel gesteld: als die functie het toestaat, doe ik liever een bepaald onderzoek bij een rat dan bij een hond, maar veel liever bij een kakkerlak dan bij een rat. Het gaat er maar om wat je wilt weten, waar je de informatie voor nodig hebt, wat je ermee gaat doen. Bezinning daarop kan gunstige veranderingen teweeg brengen op het gebied van dierproeven en dat willen de onderzoekers zelf ook bereiken, want nogmaals: het zijn geen sadisten, maar gewetensvolle mensen die vaak gefrustreerd raken door wat ze van bovenaf opgedrongen krijgen". PIET SNOEREN puriteins is. Daar gaan ze va| uit en daarom moesten weg". Katherine Helmond valt itp „Het is de Amerikaanse i roepen niet te doen om gen programma's. Televisie is l, business. Als je met een pro gramma geen adverteerdeA aantrekt, vlieg je er uit. Noif onder druk van de federatie voor fatsoensbewaking kwik men er voor Soap afgelopi jaar drie miljoen dollar i der aan sponsor-gelden biA nen dan daarvoor. Weg mf Soap dus. De sponsors vindeT dat het publiek alleen te ziel mag krijgen wat zij wille! Het is regelrechte censuuiP En ik ben bang dat die ceni suur nog enorm zal toenej men. Je ziet nu al dat in 1 bliotheken ongewenste ken worden verwijderd". Geen Soap meer op het AmJ rikaanse scherm. Maar op hel Nederlandse voorlopig n<l wel. De TROS is met het i zenden van de serie pas vorderd tot de opnamen vj mei 1980. Men heeft nog f noeg afleveringen op plank liggen om door te kun45 nen gaan tot juni volgendd jaar (vandaar dat hier niet* onthuld zal worden hoe heM1 lot van de Campbell's en TaM te's uiteindelijk zal verlopen)fe Maar dan zit Soap er oo»< voor Nederland op. De TRÓ9- betreurt het. De serie word^ ondanks het late uur door twee miljoen Nederlanden bekeken en haalt het hoge1 waarderingscijfer van 7.3.1 Bepaald niet een minder-1 heidsprogramma voor een progressieve elite, stellen te bij de TROS vast. En negatie-I ve reacties zijn er nauwelijks geweest Vandaar dat de om| roep naarstig zoekt naar eenj alternatieve serie die Soap kan vervangen. Men denkt aan een thans in Amerika lo- pende serie met in de hoofd rol Benson, de arrogante zwarte butler die in Soap Huize Tate voortijdig verliet, Ook een luchtige, kluchtige reeks voorvallen, maar ken nelijk minder aanstootgege- vend dan Soap, gezien net feit dat de Amerikaanse fe deratie voor fatsoensbewa king hem nog niet tot doelwit heet verklaard. Ondertussen staan Katherine Helmond en Cathryn Damon op de keien. Na vier jaar moeten ze proberen uit de huid van Jessica Tate en Mary Campbell te kruipen die ze zo duur hebben ver kocht Deze wetenschap brengt beide actrices eendr achtig tot wijze uitspraken over het artiestenvak. „We zullen op moeten passen. Ie dereen die ons engageert, wil natuurlijk dat we de Jessica en Mary blijven spelen die ons beroemd hebben ge maakt Maar dan zouden we cliché's van onszelf worden en ons eigen artistieke dood vonnis tekenen. Geld is niel alles. Je moet ook om je inte griteit als actrice denken. Hel is misschien het beste als we en tijdje zonder werk blij ven". Daarna? Katherine Helmond wil de draad bij het grote to; neel weer oppakken die zé vier jaar geleden voor Soap heeft laten liggen. Per slot van rekening heeft ze twintig jaar toneelervaring. Ze droomt van een wereldtour nee. „Maar ik blijf van Jessi ca houden. Ik ben op die rol nooit uitgekeken geweest": Cathryn Damon daarentegen wil wel van Mary Campbell af. „Ik heb er zin om nu weer eens slechte vrouwen te gaan spelen, net als vroeger. Keiharde tantes". Of ze in andere rollen geloofwaardig kunnen zijn, na zo lang en intensief Jessica en Mary te hebben uitgebeeld? Ze vin den het maar een domme vraag. „Het is ons vak om in iedere rol overtuigend te zijn En'wat die rol verder voor stelt, doet er niet toe. Je moei in Amerika nooit nee zeggen tegen een rol. Actrices t< over. Als ze je maar nee ziel denken krijg je de deur al ii je gezicht". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10