Zoveel zinner, MAN 1982: zoveel kleuren Bollenexporteurs hebben drukke tijd IN EN OM HET HUIS IN EN OM DE KAS land en tuinbouw/in en om het huis Exclusief fietsslot Eerste vakbeurs voor handel in aardappelen, groenten en fruit AUGUSTUS GAF 10 MILJOEN HOGER OMZET LEIDSE COURANT/ MAANDAG7 SEPTEMBER 1981 PAGINA '9 Een fietsslot van heb ik jou daar. Zelfs met de meest geavanceerde wapenen krijg je „De Citadel", want zo heet de nieuwe Rolls onder de fietssloten, niet aan stukken. Het slot is onlangs op de markt gebracht door „Third Wave Carries", Ploegstraat 60 in Amsterdam. Het zal speciaal bedoeld zijn voor verkoop aan wielrijders die herhaalde malen ten prooi zijn gevallen aan fietsendie ven. Of voor fietsers die een tweewleler bezitten van grote waarde. De normale fietser investeert tenminste niet gauw tussen de 100 en 300 gulden in een slot. Ook al is dat slot dan, volgens de leverancier, be stand tegen allerhande zware voorwerpen: domme krach ten, bijlen enz. Bovendien zijn bijtende zuren kansloos. Een schitterend slot, kortom. En het is groot genoeg om de fiets aan een regenpijp of lantaarnpaal vast te klinken. Blijft de vraag of je niet goed koper uit bent met een nor maal slot (voor een tientje), gecombineerd met een verze kering. In elk geval ben je dén ook bij diefstal gedekt en -ook al gelooft de leverancier heilig in de onvermurwbaar heid van Citadel- tot nu toe is het diefstalbestrijders nog nooit gelukt dieven compleet voor het blok te zetten. Fiet sendieven vinden ook hier geheit iets op: desnoods ne men ze de hele regenpijp mee. Belgjes niet zo voor inleg/uiers Een Belgisch consumenten onderzoek heeft uitgewezen, dat de baby's daar aanzien lijk minder te spreken zijn over inlegluiers, dan de fabri kanten in hun reclame-u'tin- gen doen voorkomen. Tachtig baby's (en hun ou ders) testen maar liefst 23 merken inlegluiers. Oordeel van de consumen tjes: vaak hebben de inle gluiers te ruwe vulling, het absorptievermogen valt in veel gevallen tegen. Boven dien scheuren sommige inle gluiers gauw. Baby's billetjes geven de commercie handen vol werk. „Nieuwe chique", het dubbelknoops luchtige pak, overhemd met puntig kraagje, das. De najaarsbeurzen over het modegebeuren slaan herfst en winter over. Men leeft in 1982. De Herenmodebeurs, kortgeleden geopend in de RAI, is traditiegetrouw voor ganger van een reeks andere beurzen die verspreid over heel Europa worden gehou den. De Amsterdamse beurs bijt het spits af en luidt de bel voor de herenconfectie van komehd seizoen. Overtuigend wordt getoond dat de man in 1982 als een kleurige vlinder langs 's Heren wegen zal dar telen. Eenmaal uit de stijve boord gekropen, is hij mo- disch niet meer te houden. Hij gaat in toenemende mate af op licht, luchtig en kleurig. De halve mannenwereld stapt straks rond in seersucker (een bobbeltjeskatoen): de krachtig doorbrekende stof van vroeger, pakken van seersucker (o.a. Daniel Hech- Uit het aanbod van Elmi, Leiden: voor de cruise. ter), sportjasjes van seersuc ker, half gevoerd, niet ge- Autorijden in kleren die de man in 1982 zal dragen. Gekleurde broek (rood, oker, ecru), dunne trui (Cas- tello), jack met kleurige contrastbaan. In uni, ligstoel-streep dessins en ruiten. Het colbert heeft geen split meer. Jaques van Gils ziet via de weg van de mode het pak weer terugko men, maar dan heel verfijnd, mooi en sjiek. Bij de lichtge wicht kleding met kreukher- stellend vermogen wordt pas sende bonnetterie geleverd, zowel in pastel of felgekleurd. Vooral in seersucker brengt Van Gils een veelheid van kleur: vlamrood, geel, blauw, groen, zachtgrijs, touw. Zijn accessoires, volgend jaar in belangrijkheid aan de top, zijn t-shirts, polo's en linnen riemen, op het totale pakket afgestemd. Wit over zand Ron de Rooy, chef-redacteur van het Vakblad Textilia, vat het kleurenspel samen in een ronde zin: „Het fijne en ele- Bij de stoffen vindt men hoofdzakelijk katoenachtige en linnenachtige kwaliteiten, Blazers blijven. gante kledingpakket voor len te-zomer wordt uitgevoerd in door de zon beïnvloede neu- traaltinten van wit over zand naar khaki". Daarnaast noemt hij zonnige, felle strandkleuren zoals rood, geel, blauw, groen. „Dat is de „nieuwe chique". De vernieuwing die over het algemeen het modebeeld zal bepalen, ligt niet zozeer in kleur-, materiaal- en dessin keuze, maar in het combine ren daarvan. Het durven ger- buiken van materiaal in kleur, wat vroeger in neutraaltinten gebracht werd. Een man in een colbert van tweed is een heel ander type dan dezelfde man in een gekleurd seersuc ker colbert. Pieter Bosman, general ma nager van „Mighty Mac" (250 verkooppunten), roept: „Ik maak mode voor mannen uit de after-jeans-generatie, zo van 25 tot 55 jaar." Vrijetijds- kleding, op de grens van sportkleding, en flaneerkle- ren. „Uit de praktijk blijkt, dat in economische down-pe rloden de mens naar kleuri ger kleding grijpt. Hij wil niet in „zak en as" zitten. Super trend voor volgend jaar is een combinatie van onderdelen, die geen samenraapsel van toevalligheden is." Mighty Mac jongleert met zes kleu ren: RAF-blauw met wit, wit met lichtblauw, marine-wit- rood, onderling geswitchedl Eveneens geldend voor ac cessoires, dessins, details (polo's met tricot kraagje, op staand overhemd boordje. De zomer wil dat de man schil derachtig gekleed gaat, met een zorgvuldigheid in onder- delenkeuze, die haast mania kaal is. Ook de overhemden doen mee. Fablo komt met een modische shirtcollectie met veel fantasie in frisse^ kleuren wit, bleu, geel. Op merkelijk is dat de boorden vrij laag blijven, de nieuwe puntlengte zal 6,5 tot 7 cm zijn, in de sportieve sector veel staande kragen. Waar voor uw geld De heer Sikking van Sikking- Agenturen, Aalsmeer, heeft bewust keuze gedaan voor een marktsegment. Als peiler neemt hij de broek. Maar voor de eerste maal komt hij: voorjaar 1982 met de Amilio Adani bonnetterielijn van Bosch: T-shirts, truien, po-E lo's, sweatshirts en pullovers, een in Italië geproduceerde collectie van een Duitse firr ma, die explosieve groei ver toont. „Wij zijn niet bang voor prijzen, zolang we een klant kunnen overtuigen dat hij „een goed stuk goed" koopt. Verhoudingsgewijs^ verkopen wij meer de duur dere artikelen. Het „waar voor uw geld" doet steeds meer opgang." Mensen kij ken momenteel niet op een dubbeltje, alweer een beken de gang van zaken als het slecht gaat met de economie. Het lijkt of men zich wil dek ken tegen het kopen van min dere kwaliteiten, die straks meer gaan kosten. Een stuk slimheid om de marltf „voor te zijn", want de prijzen lopen nog steeds op. Jeans zijn natuurlijk niet uit gerangeerd, dit gebeurt nooit. In 1980 werden er ruim 7 miljoen van verkocht. Vol gend jaar zullen we zelfs „goud-achtige" fancyjeans zien, maar Lois, Jordache, Falmers en Lee of hoe ze ook heten mogen, blijven goede, zaken doen. In Nederland worden de zogenaamde Love Jeans gemaakt, op basis vaft katoenen stoffen. Ze vormen een herkenbare collectie door de vier onderling te combine ren thema's. Wit loopt als een rode draad door de collectie. De Love jeans is er „voor alle mensen" in de hoofdkleuren wit, marine, rood, kobalt, an tiloop en zwart. Een variant op de „spijkerbroek". Leef tijd: 6 tot 101 jaar. Maar: ook hierbij „maken" de accessoi res het modebeeld. En de man met klasse draagt weer een hoed Promotie Als op dinsdag 15 september (Prinsjesdag) mr. Chr. van Veen, voorzitter van tiet Verbond van Nederlandse Ondernemingen, om tien uur de driedaagse vakbeurs AGF-Totaal '81 offi cieel opent, gaan die dag de poorten van de Expohal in Hilversum wijd open van een unie ke manifestatie voor vakmensen in de aard- appelen-, groenten- en fruithandel, grootkeu kens en horeca in Nederland. Voor de eerste keer staat dan een vakbeurs geheel in het te ken van alles, wat uisluitend met deze bran che te maken heeft. Importeurs en groothan delaren in aardappelen, groenten en fruit, im porteurs, grossiers en fabrikanten van a.g.f.- produkten, toeleveranciers van de in de a.g.f.- detailhandel gebruikte verwerkingsmachines, toonbanken, weeginstallaties, verpakkingsma terialen en onpersoonlijke propaganda-instel- lingen, voorlichtingsinstanties en organisaties geven van 15 tot en met 17 september een omvangrijk beeld van wat zij de detailhandel, grootverbruikers en horeca te bieden hebben. Het Bedrijfschap voor de groothandel in groenten en fruit is initiatiefnemer van deze vakbeurs, waarvoor vanaf het begin een grote belangstelling van de zijde van de deelnemers heeft bestaan. Het Bedrijfschap representeert op de beurs de collectieve groothandel in aardappelen, groenten en fruit met een in drukwekkende show van het nationale en in ternationale vers-assortiment. In de ruime stand kan men zich oriënteren op het gebied van het produkt en men kan er verder alle in lichtingen krijgen over de functie van de groothandel. Een speciaal adresboekje met de namen van alle agf-grossiers in ons land is daar verkrijgbaar. Het Produktschap voor Groenten en Fruit en het Bedrijfschap voor de Detailhandel presen teren zich gezamenlijk onder de nieuwe noe mer van de Stichting Propaganda Groenten en Fruit met de nieuwe campagne "Omdat het met iets van de Groenteman kan". Deze promotiecampagne is via de detaillisten op de consument afgestemd. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen gebruikt "AGF-To taal '81" voornamelijk om de bekende pro- motie-actiepakketten voor de detailhandel te brengen. Bovendien wordt daar het begin van het Nederlandse appelseizoen benadrukt, als mede de nieuwe Nederlandse groentensoor- ten. Gegrilde aardappelen in de stand van het NIVAA (Nederlandse Instituut voor de Afzet van Akkerbouwprodukten) vormen een aan trekkelijk voorbeeld van de vele toepassings- en bereidingsmogelijkheden waartoe de aard appel zich leent. Ook de Stichting "De échte Groenteman" is duidelijk herkenbaar op "AGF-Totaal '81". In die stand |<rijgt men een beeld van de pro motiemiddelen die door de Stichting worden gebruikt ter bevordering van de gespeciali seerde detailhandel in aardappelen, groenten en fruit. Een complete agf-modelwinkel zal geheel in de sfeer van "De échte Groente man" worden ingericht. Ook de detailhandel sorganisaties, zoals Twee in Een en de Chris telijk Bond van Kleinhandelaren nemen deel aan de vakbeurs. Bovendien verstrekken de Stichting Vakonderwijs en het Sprenger Insti tuut uit Wageningen alle inlichtingen over hun activiteiten. De bloembollenexporteurs beleven drukke dagen. De „pakkerij", zoals dat heet, is in vol le gang. Dag-in, dag-uit zitten de inkopers in de stugge veilingbanken. In de schuren hon- kebonken de sorteermachines en zoeven de elektronische telapparaten. De exporteurs die hun afnemers in hoofdzaak in Amerika heb ben, kunnen zo langzamerhand wat gas te rugnemen. De bollen voor Amerika gaan altijd erg vroeg de deur uit. Enkelen hebben het grootste deel al aan de andere kant van de Oceaan en anderen zullen een dezer dagen de laatste containers volstouwen. De expor teurs die West-Duitsland, Frankrijk, Engeland en de Scandinavische landen bewerken, zijn nog niet zo ver. Forse bedragen Heeft die bollenexport nu nog veel om het lijf als men de totale sierteeltbalans bekijkt? In derdaad hebben de bollenexporteurs de kop positie die ze vele jaren hebben ingenomen, moeten afstaan aan de bloemenjongens. Niet temin ging er het afgelopen jaar voor 665 miljoen aan bloembollen de grens over en dat Is ook vandaag geen kleinigheid. De bollen- sector levert een belangrijke bijdrage aan de betalingsbalans, temeer daar voor de produk- tle van bloembollen geen bepaalde grondstof fen ingevoerd behoeven te worden. Dat is bijv. met de zuivel wel een tikje anders. Voor Iedere ton boter of kaas staat een fors bedrag aan graanimporten voor veevoer. De bolle nexport is, bij wijze van spreken, „schone winst". Bolbloemen Het bedrag van 665 miljoen moet in feite nog met enkele honderden miljoenen worden verhoogd, want de bollensector brengt via een omweg nog veel meer deviezen binnen. Het aantal geëxporteerde bolbloemen - tul pen, narcissen, lelies, gladiolen, freesia's, etc. - heeft de laatste jaren ook gigantische vor men aangenomen. Voor de bollenexport blijft de EEG nog altijd het belangrijkste afzetge bied met West-Duitsland als veruit de beste bollenklant. Ondanks de heftige concurrentie die de broelers in de Bondsrepubliek onder vinden van net werk van de Fliegende Hollën- der, nam de bollenafzet ginds toch nog toe •van ruim 33 naar 34 miljoen kilo. In guldens uitgedrukt was er een groei van 156 miljoen naar 166 miljoen. Frankrijk: groeimarkt Frankrijk wordt als afnemer van bloembollen steeds belangrijker. Het land van Marianne nam vorig jaar ruim 18 miljoen kilo af en dat was ruim 1 miljoen kilo meer dan in 1979. In guldens steeg de export van 86 miljoen naar 95 miljoen. Ook Italië komt al bloembollenkoper steeds beter „in the picture".. Vooral lelies en gladio len vinden daar gretig kopers. De Italiaanse bloemkwekers kochten vorig jaar 11 miljoen kilo bloembollen uit Holland en legden daar voor bijna 69 miljoen op tafel. Het jaar daarvoor was dat 10.800.000 kilo 62 mil joen. En dan Engeland. Vele jaren is dat land als bollenkoper van steeds minder belang ge worden, maar de laatste jaren is dat sterk veranderd. Vorig jaar kochten de Engelsen twee miljoen kilo meer dan in 1979 en in waarde steeg de uitvoer van 44 miljoen naar 57 miljoen. Ongetwijfeld zullen de En gelse bollenkwekers in Spalding (waaronder heel wat ex-Hollandersl) deze ontwikkeling knarsetandend gadeslaan. Mondjesmaat Buiten de EEG staat Amerika bovenaan. Toch neemt de uitvoer naar de USA maar heel schuchter toe. In feite hangt het aantal geëx porteerde kilo's de laatste jaren steeds tussen de 12 en 13 miljoen. In guldens was er in 1980 meer winst en steeg men van 66 miljoen naar bijna 72 miljoen. Dat is natuurlijk een leuk bedrag maar per hoofd van de bevolking gerekend koopt Uncle Sam maar weinig bol len. In dat opzicht slaat bijv. Zweden een veel beter figuur met bijna 10 miljoen kilo. Zweden is lange tijd een sterke groeimarkt geweest, maar de rek is er daar ook al uit. Sinds 1977 loopt het aantal verkochte kilo's steeds terug. Dat was ook in 1980 weer het geval. Kocht men in 1979 nog ruim 10 miljoen kilo bollen voor ruim 52 miljoen, In 1980 volstonden de Zweden met ruim 9 miljoen kilo waarvoor men ruim 49 miljoen besteedde. Tulpenland Zweden is een uitgesproken tulpenland. De markt werd tot voor enkele jaren voorzien door een flink aantal kleine en middelgrote broeierijbedrijven. Maar daar is eenzelfde ontwikkeling aan de gang als in West-Europa. De kleineren kunnen de strijd tegen de steeds stijgende (energie) kosten ni£t volhouden en geven de pijp aan Maarten. Daar staat tegen over dat in Zweden een kleine club van zeer grote broeiers is gekomen, die geweldige aantallen bollen gebruiken. Aan het hoofd van deze broeifabriek, zoals ze hier door de exporteurs worden genoemd, staat een stelletje uitgeslapen jongens, die heel goed weten dat een gebundelde vraag moet leiden naar lagere inkoopprijzen als men het spel maar goed weet te spelen. Bovendien Is men afgestapt van een ijzeren Zweedse eis dat alleen de allerzwaarste bollen goed ge noeg zijn. Men volstaat daar nu ook met een maatje kleiner en is ook niet meer zo gebrand op het betere assortiment. Men behelpt zich ook daar voor een groot deel met Apel doorn. Onderzoek De Zweedse groep van de Bond van Bloem bollenhandelaren heeft een onderzoek laten instellen en met de resultaten daarvan in de hand wil men in het offensief. Vooral nu ge bleken is dat de Zweedse consument graag een bos tulpen wil kopen, mits men maar ver zekerd is van goede kwaliteit en een redelijk lang vaasleven. Daar mankeert in Zweden nog al wat aan, vooral omdat de weg van produ cent naar consument veel te lang is gewor den. Aan dat punt - en de nodige anderen - gaat men nu wat doen. Wie weet gaat de lijn van de Zweedse curve straks dus wel weer een opwaartse richting vertonen! Met tegen de tien miljoen gulden lag het totale omzetbedrag van de CCWS over de maand augustus hoger dan dezelfde'. maand van het vorig jaar. Dat was voornamelijk te danken aan'* de snijbloemen, hoewel in procenten de potplanten het beter deden. Aan snijbloemen werd afgelopen maand 42.282.672,55 omgezet tegen 35.175.884,04, een toena me met 7.106.788,04 of ruim 20 procent. Aan potplanten werd omgezet 7.747.226,79 en vorig jaar augustus 5.643.02,15, meer 2.104.194,64 of ruim 37 pro cent. Bij de potplanten was het voornamelijk aan de groter aanvoer te danken maar in de snijbloemen lagen de prijzen iets gunstiger. Er kan dan ook worden gesteld dat de afgelo pen maand niet ongunstig is verlopen. De aanvoer van snij bloemen was vergeleken bij vorig jaar iets minder met 0,21 procent, maar de gemiddelde prijs ging met bijna 20 procent omhoog. Al moge dat niet de gestegen kosten dekken, is er toch reden tot tevredenheid! In dit verband kan worden meegedeeld dat de totale omzet van de CCWS van 2 januari tot en met 31 augustus heeft be dragen 507.118.304,56 en vorig jaar zelfde periode. 71.623.006,92, een vermeerdering met ruim 46 procent. Volgens berekening een prijsstijging van 3,56 procent bij een produktiestijging van bijna 8 procent. Per produkt zitten er nogal verschillen tussen, zij het met niet te grote verschillen. Ook afgelopen week lag het omzetbedrag aan de CCWS iets hoger dan vorig jaar, zij het dat de aanvoer ruimer was. Zo was er een totale aanvoer van 38.567.404 bos of stuks met opbrengst van 14.585.307,01 tegen vorig jaar in dezelfde week aanvoer van 34.763.922 bos of stuks en opbrengst van 13.439.337,12. Geen enorm verschil dus. De vier miljoen groter aanvoer be werkstelligde nauwelijks een miljoen gulden hoger omzet en die was voornamelijk nog aan de potplanten te danken. Wat gemiddelde prijzen van afgelopen week met tussen haak jes die van vorig jaar zijn: alstroemeria 31 (28), amaryllis 38 (24), anjers 25 (34). trosanjers 27(33). anthurium 1.15 (1.16), asparages 13 (18), bouvardia 35 (38), jaarrond troschrysanten 38 (49), geplozen 68 (64). troschrysanten 50 (52). idem geplo zen norm. 62 (67). euphorbia 70 (25), freesia 19 (15). gerbera 54 (43), gladiolen 17 (16), iris 14 (24). leliekelken 62 (88). lelie- tak 52 (45), nerine 61 (71), cymbadium 1,23 (1,09), idem klein 40 (43), grote rozen 26 (24), idem klein 19 (19). sonia 20 (19), belinda 15 (16), red garnette 13 (13), strelitzia 3,61 (3,26). Er komen zo nu en dan weer nieuwe soorten die er op wijzen dat verruiming in de produkten plaatsvindt. De anjers waren afgelopen week tot boven de 4 miljoen en dat drukte wel een stempel op de prijzen. Iets dergelijks was het geval bij de bij na 6 miljoen aan troschrysanten. In omgekeerde richting ging het met de freesia, die met een miljoen minder naar een bete re prijs ging. In het algemeen kan worden gezegd dat de vraag door de handel goed is, zowel wat buitenland als eigen markt betreft. Het Bloemenbureau Holland heeft juist dezer dagen een nieu we serie dia's over kamerplanten beschikbaar gesteld, waarin de voorlichting een ruime plaats inneemt. Er is gratis een serie dia's over planten in huis beschikbaar. Met de aanhoudend mooie najaarsdagen kan in deze week nog een flinke aanvoer van bloemen en planten worden ver wacht. Na de vakanties is het geheel weer in rustige wateren terecht gekomen en zullen de prijzen wel aan de stabiele kant blijven.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9