Solidariteit wil meeregeren •IZwarte landen proberen Zuid-Afrika te isoleren iGeesteli jke in Iran jeist beveiliging Stegen bomaanslagen Familieleden willen einde maken aan hongerstaking Sadat pakt zijn tegenstanders hardhandig aan Begin en Reagan willen strategische banden" Arrupe uit ziekenhuis PATRIARCH VAN KOPTEN AFGEZET GRAPO- leider dood geschoten 'BUITENLAND: LEIDSE COURANT MAANDAG 7 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7 GDANSK Het Poolse vakverbond Solidariteit Aal blijven streven naar een dialoog met de rege ring, maar blijft vast houden aan zijn voor- ;te eisen: volledig .kingsrecht, toegang t de massamedia en ar- iderszelfbestuur. De nd zal zelf voorstellen bvoor economische her vormingen in Polen op- eer continuïteit In beleid van EG JONDEN Tijdens het in- Jformele beraad van de mi nisters van buitenlandse za- "nken van de tien EG-landen ein Londen is besloten tot het rinstellen van een permanent rgroepje van drie diplomaten jïer bevordering van de con tinuïteit van het beleid. .jHet voorzitterschap van de Europese Gemeenschap wis- rgelt elk half jaar. Om nu toch continuïteit van beleid moge lijk te maken zal het voorzit tende land ondersteuning krij gen van twee diplomaten uit de twee landen die voorgingen als voorzitter en een diplomaat uit het land, dat het volgende 'half jaar met het voorzitter- (schap wordt belast. De minis ters hebben in Brocket Hall bij Londen, onder meer van ge dachten gewisseld over de kwestie Namibië, het Midden- Oosten, Afghanistan en een jnieuw Pools verzoek om voed- .elhulp. stellen. Solidariteit ziet zichzelf als de belang rijkste kracht achter „de revolutie die in Polen plaatsvindt", zo staat in het verslag dat het lan delijk bestuur van het vakverbond gisteren uit bracht aan het eerste congres van Solidariteit in Gdansk. Het congres wordt wellicht vandaag afgesloten. Uit het verslag blijkt dat Soli dariteit zichzelf steeds meer als een maatschappelijke be weging beschouwt, en niet uit sluitend als een vakbeweging. Tot dusver heeft Solidariteit nog geen programma opge steld dat een uitweg uit de cri sis kan wijzen, maar op daden van de regering gewacht, zo zegt het verslag. Omdat het vakverbond geen invloed kan uitoefenen op de regeringspo- litiek, kan hel daar ook geen verantwoordelijkheid voor dragen. „De regering is echter onbekwaam gebleken. De eco nomische toestand is nu veel slechter gebleken. Daarom moet Solidariteit nu actief gaan werken aan een nieuw beleid en constructieve oplos singen voorstellen. Wil Solida riteit een actieve rol spelen en medeverantwoordelijkheid kan gaan dragen, dan is het nodig, aldus het verslag, dat er met de regering overeenstem ming bereikt over arbneiders- zelfbestuur. Volgens Solidariteit heeft zij vele malen blijk gegeven van zijn verantwoordelijkheidsge voel voor net lot van de natie. Maar terwijl het vakverbond geduld en bereidheid toonde toonde tot compromissen, deed de overheid nieuwe aanvallen tegen de bond. De leider van Solidariteit be klemtoonde zaterdag aan het begin van het congres het be lang van de eenheid van de bond, nu zij aan steeds meer aanvallen bloot staat. De ver wachting is dat Walesa eind deze maand wanneer het tweede deel van het congres wordt gehouden, opnieuw zal worden gekozen als leider van Solidariteit. De nationale televisie slaagde erin op de eerste dag een veerslag uit te zenden van het congres, maar moest zich giste ren op beslissing van de 892 afgevaardigden terugtrekken. Buitenlandse televisieploegen konden ongehinderd hun gang gaan. De Poolse regering heeft giste ren met een rapport tegen wicht willen geven aan de be weringen van Solidariteit. Volgens de Poolse regering is de economische toestand slechter geworden sinds het vorig jaar gesloten akkoord in Gdansk dat tot 1985 de rege ring meer dan 100 miljard gul den kost aan salarisverhogin gen e.d. Daarvoor stelt de re gering de Solidariteit verant woordelijk omdat ze het land voortdurend in een situatie van spanning laat. Het congres van Solidariteit valt samen met ongewoon om vangrijke oefeningen van de Russische strijdkrachten. On geveer 100.000 soldaten nemen er aan deel. Moskou heeft de bepalingen van de akkoorden van Helsinki geschonden door de oefeningen niet drie wej- Met congres van solidariteit in Gdansk ken van te voren aan te kon digen. De oefeningen vallen samen met grote vlootoefenin- gen in de Oostzee. ct Lnew york/johannes- BURG In de Verenigde Naties worden pogingen in het werk gesteld om Zuid-A frika volledig te isoleren. &Nadat vrijdag eerst de alge- •*mene vergadering van de VN met ruime meerderheid nde deelnemeing van Zuid-A- "Irika aan het debat over Na- ibië verhinderde, kwamen le Afrikaanse landen in ac- ;ie. De vijftig naties werk teen het afgelopen weekeinde aan een ontwerp-resolutie ^teneinde het blanke minder- _heidsbewind volledig in het ^solement te drukken. De re solutie kómt waarschijnlijk morgen al in de algemene vergadering aan de orde. Vandaag werd er niet verga derd in verband met de vie ring van „Labor Day" in de VS. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig liet afgelopen weekeinde in een interview met de New York Times weten dat de VS door behoedzame besprekingen met Zuid-Afrika vooruitgang heeft geboekt in de richting van on afhankelijkheid voor Namibië. „We zijn nog niet waar we zouden willen zijn, maar we zijn nader tot elkaar geko men", zo zei hij. Volgens Haig hebben de Verenigde Staten in de Veilihgeidsraad van de VN hun veto uitgesproken over een veroordeling van Zuid-A frika wegens zijn inval in An gola, omdat ze het verlangen hebben „de Zuidafrikaanse houding te kunnen blijven beinvloeden". De Zuidafrikaanse regering staat overigens in eigen land onder groeiende druk van een publieke opinie die ophelde ring verlangt over de militaire operaties in Angeola. Meer dan een week geleden kondig de het opperbevel aan dat de Zuidafrikaanse troepenmacht zich uit Angola zou terugtrek ken. De terugtrekking is ech ter nog steeds niet voltooid. Volgens Angola bevinden zich in dat land ongeveer 11.000 Zuidafrikaanse militairen. Een Britse journalist, BBC-ra- dioverslaggever Mike Wool- dridge, is zaterdag licht ge woond geraakt toen enkele Zuidafrikaanse vliegtuigen het vuur openende op een groep persmensen in het Angolese frontgebied. Duizenden mensen namen deel aan de begrafenis van de openbare aanklager van Iran, Ali Ghodussi, die zaterdag bij een bomaanslag in zijn kantoor om het leven kwam. oJïEHERAN Om een eind te maken aan de vloedgolf van bomaanslagen en moorden, jwaarvan vooral de leiding in Iran het ^^slachtoffer is, heeft een geestelijk leider in jgJran een betere organisatie van de veilig heidsdiensten in het land geëist. De ajatol- npah Mosseim Ali Montazeri, wiens zoon ^eveneens het slachtoffer van een aanslag ge- worden is, zei dat de vele aanslagen bewij zen dat de veiligheidsdiensten in het land slecht georganiseerd zijn. Sinds eind juni verloren meer dan zeventig prominenten k"Oor aanslagen het leven. jongste slachtoffer is de procvreur-generaal ^van de revolutie, hojatoleslam Ali'Ghodussi, die zijn kantoor om het leven kwam. Hij werd gis teren begraven, tesamen met het hoofd van de politie Hoeshang Datsgerdi, die zaterdag over leed aan de verwondingen die hij vorige week had opgelopen bij de aanslag op president Rad- jai en premier Bahonar. De Iraanse pers meldde in het weekeinde de executies van 34 aanhangers van de oppositie. Bij aanslagen in de Koerdische stad Banen kwamen de commandant van de revolutionaire gardisten en een openbare aanklager om het le- Inmiddels heeft de Moedjahedien-e-Khalq-be- weging voor het eerst de verantwoording voor de aanslag op président Radjai en premier Ba honar opgeëist. Helft Britse jeugd voor gebruik geweld (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN Bijna de helft van de rond 750.000 Britse werklozen tussen de 16 en 21 jaar denkt dat geweld ter- wille van politieke verande ringen te rechtvaardigen is. Dat blijkt uit een opiniepei ling die is uitgevoerd in op dracht van de commerciële televisie. Van de jonge werklozen die werden ondervraagd was 44 procent van oordeel dat geweld terwille van politieke doelen kon worden gerecht vaardigd en 41 procent vond dat niet. Tweederde van de in de opiniepeiling ondervraagde werklozen was van oordeel dat de werkloosheid de voornaam ste oorzaak was van de recente Engelse stadsrellen. Eenderde was van oordeel dat de stads rellen gerechtvaardigd waren. Inmiddels is gebleken dat de Britse vakbonden, die vandaag hun jaarlijks congres zijn be gonnen, een half miljoen leden hebben verloren. ROME De generaal-overste van de orde der Jezuïeten, Pe dro Arrupe, is zaterdag uit het ziekenhuis ontslagen. De ge zondheid van de 73-jarige je zuïet is volgens de artsen aan zienlijk vooruitgegaan. De ver lammingsverschijnselen zijn bijna geheel verdwenen. Arru pe werd op 7 augustus door een hersenbloeding getroffen. Als zijn waarnemer heeft hij de Noordamerikaan Vincent O'Keefe aangesteld. (Van onze correspondent) BELFAST Er tekent zich een groeiende verwijde ring af tussen de republikeinse gevangenen in de Maze-gevangenis in Belfast en hun familieleden. De families willen dat de hongerstakings-acties wor den stopgezet, maar de gevangenen zelf hebben vooralsnog besloten tot voortzetting van de cam pagne, die moet leiden tot erkenning van hun poli tieke status. De families van de hongerstakers heb ben nu besloten medische hulp in te roepen zodra een hongerstaker in coma raakt. Uiteraard kan een gevangene nadat hij weer bij bewustzijn is, beslui ten zijn hongerstaking te hervatten, maar tot dus ver heeft geen van de vijf gevangen die na interven tie van familieleden hun actie hebben gestaakt dat gedaan. De IRA-leiding heeft de gezinnen laten weten dat ze niet zal proberen de acties te beeindigen, maar wel de besluiten van naaste verwanten zal respecteren, als ze ingrijpen wanneer de gevangene in coma raakt. In totaal zijn er nu al tien gevangenen als gevolg van de honger staking overleden. De 25-jarige John Pickering, die een straf van 26 jaar uitzit, is vanmorgen de 21ste hongerstaker gewor den. De marxistische Inla (Iers Bevrijdingsleger), veel kleiner dan de IRA, heeft gisteren aangekondigd dat het voorlopig geen opvol ger zal aanwijzen voor Inla-lid Michael Devine, die op 20 augus tus overleed. Tot dusver leverde de Inla een hongerstaker voor elke drie IRA-hongerstakers. „Als we dat volhouden zijn we binnen een half jaar uitgestorven", zo lieten de 28 Inla-gevangen in de Maze-gevangenis gisteren weten. „Het is nu duidelijk dat de Britse regering veel onverzettelijker is dan wij aanvankelijk verwachten". Er zijn berichten dat ook de IRA verontrust is over het verloop van de campagne. Tijdens het congres van de Britse vakbonden deze week in Blackpool zal Elizabeth O'Hara, een zuster van de overleden hongerstaker Patsy O'Hara, proberen een pleidooi te houden voor de eisen van de republikeinse gevangenen in Noor- d-Ierland. In een woning is het zuiden van Belfast is in de nacht van vrijdag op zaterdag een Britse soldaat doodgeschoten en een tweede ersntig gewond. De tweee militairen, die geen dienst hadden, werden onder vuur genomen door een groep mannen die het huis waren binnengedrongen. De daders wisten te ontkomen. Tot dusver dit jaar zijn in de Noor- diers provincie tien Britse soldaten omgekomen. Sadat tijdens zijn urenlan ge toespraak tot het parle ment CAIRO Het Egyptische staatshoofd, pre sident Anwar Sadat, heeft met ijzeren hand zijn tegenstanders uitgeschakeld. Hij heeft het hoofd van de Koptische (christelijke) kerk, patriarch Shenouda, afgezet, de oorlog verklaard aan het machtige geheime genoot schap van de Mohammedaanse Broeder schap en verklaard geen enkel medelijden te zullen betrachten met hen die ook maar de minste vergissing zullen begaan die het land nadeel zal toebrengen. In een drie uur durende toespraak voor parle ment en Shura (adviesraad) die door radio en televisie werd uitgezonden, maakte Sadat zater dag bekend dat 1500 mensen gearresteerd wa ren, dat 13 religieuze organisaties (tien moham medaanse en drie christelijke) waren ontbon den, dat kerken en moskeeën niet meer voor politieke doeleinden mochten worden gebruikt en dat eigendommen van enkele organisaties, religieuze genootschappen en personen in be slag genomen waren. De maatregelen waren genomen om „een ernstige bedreiging voor de nationale eenheid, sociale vrede en nationale veiligheid" tegen te gaan, die voortgekomen is uit de recente botsingen tussen mohammeda nen en Kopten. Die botsingen zijn, volgens Sa dat, door politieke partijen uitgebuit om zijn be wind te ondermijnen. Tegenover journalisten verklaarde hij verdere arrestaties niet te zullen uitsluiten. De zuiveringsacties betreffen ook 67 journalis ten en medewerkers van radio en televisie (te genstanders van het vredesakkoord met Israël en de akkoorden van Camp David) die worden overgeplaatst naar het departmeent van voor lichting, en hoogleraren die een slechte invloed op studenten uitoefenen. Degenen die zijn gear resteerd, zouden verhoord worden door een speciaal bureau van de openbare aanklager. De bevindingen zouden openbaar gemaakt wor den. Over de genomen maatregelen zal donder dag een nationale volksstemnflng worden ge houden. Vorige referendums leverden steeds een uitslag van minstens 95 procennt ten gunste van de voorstellen van Sadat op. Patriarch Shenouda De meest drastische maatregel is het ontslag van de 58-jarige Koptische leider Shenouda, sinds 1971 patriarch van de Koptische kerk. Hij nam vorig jaar Sadat tegen zich in door de paasvieringen af te gelasten nadat zich in Op- per-Egypte rellen hadden voorgedaan tussen moslims en christenen. Sadat benoemde zater dag vijf bisschoppen van de uit 26 leden be staande heilige synode van de Koptische Kerk tot een raad die de zaken tijdelijk zal beharti gen. „Shenouda dwaalde omdat hij zichzelf tot politiek leider wilde maken. Hij had zijn eigen doeleinden en meende dat de Kopten vervolgd werden". Het grootste deel van de kritiek van Sadat was echter gericht op de moslim-fanatici, vooral de Mohammedaanse Broederschap en de zgn. mo hammedaanse verenigingen die vooral jonge mensen en studenten omvatten. Twee opposi tiepartijen werden door de president beschul digd van uitbuiting van de godsdienstige strijd om de regering uit het evenwicht te krijgen. „Met ingang van heden is er niets meer dat de twee gemeenschappen van het land (moslem en Koptisch) genoemd wordt; er is slechts één ge meenschap. Het uitbuiten van religie voor poli tieke of partij-doeleinden is verboden. Het ge bruik van bedehuizen voor dergelijke doelein den is niet toegestaan. Geen politiek in religie en geen religie in politiek". De koptische christenen in Egypte zien zich ge plaatst tegenover een tienvoudige meerderheid van soennitische mohammedanen onder een bevolking van 32 miljoen zielen. De spanning tussen beide gemeenschappen ontlaadde zich in juni toen een twintigtal doden en ongeveer ze ventig gewonden vielen bij dagenlange ongere geldheden in de armenwijk van Cairo. Aanlei ding tot dit geweld was de voorgenomen bouw van een moskee op grond van een christen. De Mohammedaanse Broederschap beschuldigde de Koptische Kerk ervan in het zuiden van het land een eigen staat te willen stichten. De Kop ten daarentegen beweren dat de Broederschap uit is op uitroeiing van de Egyptische christe nen. 99 NEW YORK De Israëli sche premier Begin, die gis teren voor een tiendaags be zoek aan de Verenigde Sta ten in New York is aangeko men, zal morgen naar Was hington gaan voor bespre kingen met president Rea gan, die hij voor het eerst zal ontmoeten. Volgens Israëlische kringen in Washington zal Begin de Ver enigde Staten militaire steun- faciliteiten in zijn land aanbie den, zoals gebieden voor het opslaan van Amerikaanse wa pens, munitie en ander mate rieel om te gebruiken wanneer vijandelijkheden uitbreken in het gebied van de Perzische Golf. Ook de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, heeft gezegd, dat uitbreiding van de „strate gische banden" een belangrijk punt van bespreking zou zijn. Tot de kwesties die zeker ter sprake zullen komen behoort de hervatting van het overleg over Palestijnse autonomie op 23 september, de stationering van Syrische Sam-raketten in Libanon en de economische hulpverlening. Honduras sluit grens voor vluchtelingen El Salvador SAN SALVADOR Hon- duras heeft zijn oostgrens met El Salvador afgesloten om de toevloed te stoppen van vluchtelingen die het geweld in dat land ontvluch ten, zo hebben functionaris sen van hulporganisaties meegedeeld. Volgens hen zijn Hondurese militairen er zelfs toe over ge gaan Salvadoriaanse vluchte lingen uit te leveren aan de veiligheidstroepen van El Sal vador. Het Rode Kruis meent dat meer dan 150.000 mensen zijn gevlucht, meestal naar Hondu ras en Guatemala. De toevloed in die landen levert proble men op. In de week van 22 tot 28 au gustus zijn in El Salvador bijna tweehonderd mensen ver moord. Deze balans heeft de juridische hulpdienst van de Salvadoriaanse aartsbisschop zaterdag gepubliceerd in San Jose (Costa Rica). De katholieke hulporganisatie, schat dat vier-vijfde van de moorden voor rekening komt van para-militaire groepen. Denemarken wil geen stationering neutronenwapen KOPENHAGEN Dene- marken zal nooit toestaan dat het neutronenwapen op zijn grondgebied wordt gestatio neerd. Dit heeft minister Kjeld Olesen van buitenlandse za ken verklaard na een bijeen komst van de leiding van de regerende sociaal-democrati sche partij. De minister kritiseerde de Amerikaanse beslissing, het neutronen wapen te gaan pro duceren, en voegde eraan toe: „Noord-Europa is een gedenu- cleariseerd gebied, maar dat gebied moet worden uitge- 'breid aan weerszijden van de scheidingslijn die dwars door Europa loopt". Olesen zei, dat Moskou ten on rechte alle kwalen van de we reld toeschrijft aan de Vere nigde Staten. Hij wees het streven van de Amerikaanse minister van defensie, Wein berger, naar een overwicht op de Sovjet-Unie, evenzeer van de hand. BARCELONA Een van Spanjes meest gezochte ter roristen, Enrique Calixto, is zaterdag in zijn apparte ment in Barcelona doodge schoten door de Spaanse po litie. De 31-jarige Calixto werd, na een schietpartij van een uur met de politie, dodelijk getrof fen toen hij uit een raam van zijn woning op het dak van een ander huis sprong. Cerdan was, naar algemeen wordt aangenomen, de leider van de GR^PO, „revolutionaire anti fascistische groepering van de eerste oktober". Achttien maanden geleden wist hij nog met drie andere guerrillastrijders te ontsnap pen uit de Zamora gevangenis in het noordwesten van Span je. De GRAPO-leider zat daar een gevangenisstraf uit van 30 jaar voor het vermoorden van twee politiemannen. De ande re vluchtelingen werden al eerder weer opgepakt of ge dood tijdens schietpartijen, al dus de politie. Calixto zou de man geweest zijn achter de moord op vier Madrileense politiemannen op 1 oktober 1975, de datum waaraan de Maoïstische guer rilla-organisatie haar naam ontleende. Machts overname in Nicaragua voorkomen MANAQUA In Nicara gua zijn twaalf mensen gearresteerd op verdenking van het willen omverwer pen van het linkse Sandinis- tische bewind in het land, zo heeft het ministerie van bin nenlandse zaken in Mana gua bekendgemaakt Vol gens het ministerie is de op standelingenbeweging opge rold na een onderzoek naar een „contra-revolutionaire samenzwering". De Sandinistische regering in Nicaragua kwam in 1979 aan de macht na een bloedige bur- -geroorlog. Onder de groep arrestanten bevindt zich de vice-minister van binnenlandse zaken, Leo- nel Poveda Sediles, aldus het ministerie. Sediles vocht tij dens de burgeroorlog mee met de Sandinisten. Drie maanden geleden werd hij in de Nicara guaanse regering opgenomen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7