Nieuw offensief van links" in Labourparty I Bende valsemunters in Israël aangehouden Zeker 1000 doden bij strijd in Oeganda MAMMA.WAT DOET DE MINISTER VAN ONDERWIJS? HAALDE KRANT ER BIT. Peter Rozemeyer: mode met gevoel voor theater RADICALE TONY BENN WIL MICHAEL FOOT ONTTRONEN KI Engelse Anne Dawson (22) de grootste verrassing sinds jaren '7pi Tombi niet in Amsterdam- Radio Caroline nog deze maand weer in de lucht Sociale b encycliek op komst BER0EPE „BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 7 SEPTEMBER 1981 PAGt_ (Van onze correspondent te Londen) LONDEN De slag om het hart en de ziel van de Britse Labourpartij is opnieuw in volle hevigheid ontbrand. Michael Foot is nog het op perhoofd van de partij, maar devoormalige aristo craat Anthony Wedgwood Benn, de ex-burggraaf, die nu als Tony Benn de profeet van uiterst links in de La- bourpartij is geworden, stelt alles in het werk om Denis Healey te onttronen als plaatsvervangend partijlei der en de troonopvolger van Michael Foot te worden. Tony Benn heeft de wind in de zeilen. De leiders van de Britse vakbondsorganisatie TUC, die de volgende week in Blackpool bijeen komen, heb ben al twee belangrijke stuk ken van het door Tony Benn gepropageerde politieke mani fest van Labour onderschre ven: Unilaterale kernontwape ning en uittreding uit de Euro pese Gemeenschappelijke Markt Andere politieke hobby's van Benn zijn de af schaffing van het Hogerhuis en de adel, het bevriezen van de prijzen, nationalisering op grote schaal, invoerbeperkin gen en de invoering van de 35-urige werkweek. Op 27 september zal Denis Healey, John Silkin of Tony Benn door een kiescollege op het MÉ partij. In dit kiescollege heb ben de vakbonden een buiten gewoon grote invloed: 401 van de stemmen. De overige 601 worden gedeeld door de 258 leden tellende Labour-afvaar- diging in het Lagerhuis en door de 623 plaatselijke Labou- r-organisaties in de kiesdistric ten. Vorig jaar kreeg de linker vleugel van de Labourpartij een vaste greep op de organi satie. Denis Healey werd ver slagen in zijn poging om James Callaghan op te volgen, het partijprogramma kreeg een zeer linkse toon en de invloed van de partij werd van La- bour-lagerhuisleden weggezo gen naar de vakbonden en de partijwerker in de kiesdistric ten. Exodus Gematigde figuren in de La bourpartij vrezen nu dat een overwinning van Tony Benn en links op het aanstaande partijcongres de exodus uit de partij naar de nieuwe sociaal- -democratische partij zal ver snellen. James Callaghan trad donderdag uit de vergetelheid om een frontale aanval te lan ceren op Tony Benn en de partij te waarschuwen dat er door verder afzwaaien naar links alleen maar verkiezings ongeluk kon worden bewerk stelligd. De kansen van Benn om Denis Healey uit te schakelen wor den aanzienlijk geacht, hoe wel, volgens The Times, een spion van Healey in de organi satie van Tony Benn een docu ment heeft weten op te duiken waaruit zou blijken dat Denis Healey de beste kansen had. Maar wellicht is dat een on derdeel van de psychologische oorlogvoering die er door de kandidaten en hun aanhang wordt gevoerd. Via de vakbonden hebben niet weinig leden van de 18.000 man sterke Communistisch Partij invloed op het politieke manifest van de Labourpartij. De vakbonden krijgen voor elke twee gulden die zij aan de Mlchae| foot Labourpartij afdragen een stem en dat betekent dat de partij heeft ruim 600.000 leden schaft meer inzicht in de par- vakbond die met 2 miljoen in de kiesdistricten en die mo- tijfinanciën dan in de werke- gulden over de brug komt zo gen 301 van de stemmen uit- lijke gevoelens van de achter- maar 1 miljoen stemmen op ta- brengen. Maar het stemmen ban in vak bonds- of kiesdi- fel kan brengen. De Labour- op Labourconferenties ver- strict. Aimé Maeght overleden Saint Paul de Vence De Franse schrijver en directeur van de kunstgalerie Aimé Maeght is zaterdag op 75-jarige leef tijd in Saint Paul de Vence (Provence) na een langdurige ziekte overleden. Aimé Maeght had met zijn (vier jaar geleden gestorven) vrouw Marguérite de beroemde Stichting van St. Paul de Vence die hun naam draagt, opgericht die sedert de opening in juli 1964 door André Malraux miljoenen bezoekers ontvangen heeft. „Aimé Maeght, die voorts kunstgalerijen opende in Parijs, Zu rich, Barcelona en New York, schreef tal van boeken en kun stalbums. Hij werkte met zijn vrouw samen met de belangrijkste kunstenaars van deze eeuw zoals Bonnard, Kandinsky, Braque, Giacometti, Leger, Matisse, Calder, Chagall, Miro, Steinberg, Ba- zaine en Ubac. Alex Faassen overleden LAREN De acteur Alex Faassen is vrijdag op 87-jarige leef tijd in het Rosa Spierhuis te Laren overleden. Faassen, die al jaren niet meer actief was op toneelgebeid, heeft de laatste vijf jaren van zijn leven in dit tehuis voor kunstenaars doorgebracht Alex Faassen stamt uit een familie van toneelspelers. Hij begon zijn loopbaan voor de oorlog bij de toneelmakers Van der Lugt- Melsert en Royaards. Na de oorlog kwam hij terecht bij het Am sterdams Toneelgezelschap en het Nederlands VolkstoneeL Ook speelde hij enkele rollen in radio en televisieprodukties. Eindelijk na jaren bracht het 28e Internationaal Voca listen Concours 's-Hertogen- bosch de verrassing, de sen satie, hét grote talent En dat eerst aan het einde van een lange, vermoeiende en warme dag in een volgepakt Casino-theater, waar men na* iedere pauze weer een ge vecht moest leveren voor een plaats. Niet minder dan zeventien vocalisten kwa men aan bod alvorens de winnaar van de grote prijs van de Stad 's-Hertogen-' bosch bekend werd: de 22-ja- rige Engelse sopraan Anne Dawson. De jongste deelne mer maar zij liet alle con currenten ver achter zich. raad een zucht van verlichting Het waren deze juryleden, we derom onder voorzitterschap van Manus Willemsen, die de fout van hun voorgangers con tinueerden nl. veel te veel fi nalisten. Men moest zelfs extra prijzen ter beschikking stellen om „iedereen" tevreden te stellen. Tot schade van het ni veau van dit waardevolle con cours. Waarom niet een be perkt aantal finalisten, werke lijke uitblinkers, de gelegen heid bieden op hun eigen ter rein prestaties te leveren. Een operazanger een lied te laten zingen heeft een geforceerd karakter, dat is andersom ook het géval. In feite bevestigde de jury dat bij de beoordeling van de enige tenor. Hij kwam uit in de categorie opera, bracht dan ook niets terecht van een aria uit Bachs Johan nes Passion, maar zie: hem viel wel de eerste prijs ten deel. Internationaal Het concours van Den Bosch mag terecht internationaal he ten. In de finale luisterde men naar deelnemers uit Rusland, Zwitserland, Oostenrijk, de Verenigde Staten, Frankrijk, Japan, India, Hongarije, Enge- land en uit ons land kwamen 28e Internationale Voca- liatenconcours 'e-Herto- genboach met achttien finalisten. vier deelnemers. Jurylid Hans de Roo kwam goed aan zijn trekken, niet minder dan twaalf van de achttien finalis ten kozen voor de opera, vier voor het lied en twee voor het oratorium. Qua stemsoort was de onderverdeling: vier bas sen/baritons, drie alten, twee countertenoren, één tenor en acht sopranen. De Nederlandse sopraan Anne Marie Dur kreeg één van de twee tweede prijzen, tevens kwam zij in aanmerking voor de Gré Brouwenstijnprijs. De mezzosopraan Lucia Meeuw- sen won de Janine Micheau- prijs als waardering voor haar bijzondere aanleg voor het Franstalige repertoire. De alt Heieen Resoort won zowel de prijs van de Vrienden van het Lied als de Bumaprijs. Ten on rechte viel Thea van der Put ten buiten de prijzen, haar weergave van een Stra- winsky-aria was van indruk wekkende klasse. De eerste prijs bij de bassen ging naar de Amerikaan Jan Opalach die het vooral van zijn voordracht moest hebben. De Oostenrijker Wolfgang Holzmair die mooie tonen maakte kreeg de tweede prijs. Geen prijs bij de alten en mez zosopranen en zo verstandig had men ook moeten zijn bij de countertenoren en de teno ren. Het waren de Fransman' Jean Nirouet en de Ameri kaan Howard Haskin die in deze groepen de eerste prijzen kregen toegekend. Niet min der dan acht sopranen, van daar twee eerste en twee twee de prijzen. Behalve Anne Ma rie Dur was er een tweede prijs voor de uit India afkom stige Patricia Rozario, de lie velinge van het publiek. Eén le prijs voor de Russin Tatjana' Cherkasova (teveel eer), maar zoals gezegd het was Anne Dawson die alles deed verge ten en verrukkelijk zong. ADR. HAGER TEL AVTV In Israël is een uit 22 leden bestaande bende valsemunters aange houden die voor een waar de van bijna drie miljoen gulden valse dollarbiljet ten heeft gedrukt Volgens de politie was al voor onge> veer een half miljoen in omloop gebracht De bende zou op het punt hebben ge staan ook Westduitse Mar ken op de markt te bren gen. Het merendeel van de arres tanten bestaat uit Israëliërs van Georgische afkomst, zo meldt het blad Yedioth Aha- ronoth. De leider was een in genieur die door zijn onder geschikten met „prof" werd aangeduid. Volgens de politie komt er trouwens onder de- genen die zich met vervalsin gen bezig houden een on evenredig groot aantal Geor- giërs voor. De vervalsingen betreffen in het algemeen persoonsbewijzen, rijbewijzen en universitaire papieren. Toen bovendien het tot dus ver grootste netwerk van heroïnehandelaren in Israël werd ontdekt, sprak de poli tie van het „Georgische cir cuit". De politie zegt dat het bijzon der moeilijk is door te drin gen in de ongeveer 50.000 le den tellende Georgische ge meenschap, een zeer gesloten groep die wantrouwend staat tegenover „buitenlanders". Een handicap is ook dat er bij de politie maar nauwelijks ie mand is die Georgisch spreekt Sovjet-deskundigen aan de universiteit van Tel Aviv wijzen er op dat de Sovjet-re publiek Georgië de leiders van het Kremlin ook de meeste zorg baart, mogelijk als gevolg van het uitgespro ken individualisme, een anarchistische inslag en een soevereine minachting voor de wet die veel Georgiërs kenmerken. Deze karakter trekken zouden ook de joodse emigranten uit dat gebied naar Israël hebben meegeno men. Hun meest geruchtmakende huzarenstuk was de roof van een lading goud op de lucht haven Ben Goerion tijdens de Oktoberoorlog van 1973 toen een strikt uitgaansver bod van kracht was. Het goud is nooit teruggevonden. ARUA Gedurende de laatste tien weken zijn in het noordwesten van Oegan da tenminste duizend bur gers gedood door regerings soldaten en guerrillastrij ders. De guerrillastrijders die opereren in de buurt van Arua 480 kilometer ten noorden van Kampala tellen ongeveer 500 man, al dus plaatselijke inwoners en missionarissen. Onder hen bevinden zich vroegere sol daten van het leger van dic tator Idi Amin, die ruim twee jaar geleden werd afge zet. Amin maakte oorspron kelijk deel uit van de Kak- wa-stam, die leeft in het ge bied rond Koboko, 48 kilo meter ten noorden van Arua, waar Oeganda grenst aan Soedan en Zaïre. Dit ge bied is sinds 18 juni in han den van de guerrillasstrij ders, toen de soldaten daar aan het muiten sloegen we gens gebrek aan soldij, voed sel en kleding. De plaatselijke bevolking zit nu gevangen in de strijd tus sen de ongedisciplineerde re geringssoldaten aan de ene kant en.de meedogenloze gue- rillastrijders aan de andere kant Zo werd negen maanden geleden Arua korte tijd bezet door guerrillastrijders. De be zetting werd gevolgd door wraakoefeningen door solda ten op de bevolking. De mees te burgers zijn weggevluht uit het gebied. DEN HAAG Het theater Meervaart te Amsterdam een voorstelling van de 2( Afrikaanse musical Ipi To"^ afgelast Al eerder voerde DEN HAAG Ondanks de afschrikactie van de Neder landse justitie met bet opbrengen van Radio Paradise, ligt er binnenkort toch weer een zendscbip in internationale wa teren, zij bet dan voor de Engelse kust Imagineis de naam van bet nieuwe zendscbip van Radio Caroline dat vaart onder de Liberiaanse vlag. De uitzendingen beginnen op 26 september om twaalf uur 's middags. De piraat werkt met een groot vermogen van 50 ki lowatt Dit betekent dat de Engelstalige uitzendingen van Caro line in het grootste deel van West-Europa op de 519 meter mid dengolf kunnen worden ontvangen. De belangrijkste figuur achter dit project is de Ier Ronan O' Ra- hilly, die al vele jaren betrokken is bij de activiteiten van Radio Caroline. Onmiddelijk nadat het vorige schip, de Mi Amigo, in maart 1980 in de golven verdween, is O' Rahilly begonnen met de voorbereidingen van dit nieuwe radio-avontuur. De bevoor rading geschiedt vanuit Spanje. Anti Apartheidsbeweging aj tegen de musical op tou^ door Den Haag, Alkmaar Haarlem. De beweging zie de show een typisch voorbi van apartheid. De show staat momenteel Rotterdam. Actie daar nog niet tot annulering geGI Schoonmaakacties] Meren wijk LEIDEN In de „Rodefco de Meren wijk wordt w<^a dag 9 september een schL^ maakactie gehouden. P tien uur zal wethouder® Fase het startsein g^ door als eerste met eeipO zem de straat schoon ttyc gen. vo De actie is een initiatief- een. aantal verontruste bc. ners, dat het zwerfvuil inJVl wijk zag toenemen en vrejn voor verpaupering van r wijk. De bewoners erg zich met name aan h«L vroeg op straat plaatsend het huisvuil. De actie vr?] gehouden in samenwerP1, met de reinigingsdienst eire de plantsoenendienst. Dejn nigingsdienst zorgt voor|n; veegmateriaal. Op de parlF' plaats van de Olmenrodr. een keetwagen komen,u staan, die als actiecentrum fungeren. In de Sparrent}* 18 zal de voorlichter var1] reinigingsdienst een diaCl vertonen over milieuzsvj, 's Middags zal het maiorjfj peleton „The KooigirlscLe tie wat opfleuren. jje ui ie VATICAANSTAD \f Johannes Paulus II heeii tekst van zijn derde encyi i gereed. Deze wordt vd schijnlijk in de tweede I van deze maand gepublic» In deze encycliek behande paus sociale vragen. De ef cliek verschijnt 90 jaar na rum Novarum van paus XIII. i GEREFORMEERDE MEENTEN Tweetal te Spijkenisse: R»h gaard te Leiden en R.Kan berg te Lelystad. slechts 5 uitvoeringen:- o.l.v. Amalia Hernandez 60 MEDEWERKENDEN AMSTERDAM De mode ontwerper Peter Rozemeyer heeft niet alleen een schil- deraoog, waardoor hij op een geheel eigen harmo nieuze wijze kleuren kan combineren, hij heeft ook 8evoel voor theater. Het pu- liek keek dan ook geïntri geerd naar de spreekwoor delijke mysterieuze vrouw, die in een lange en ballon- vormige mantel door de tui nen achter het Amsterdam se Oblomow snelde. Onder het geweld van Hitchock- muziek schreed zij even la ter langs de toeschouwera met haar gezicht verborgen achter een hoge, fel gekleur de a-symetrische kraag. Het was één van de manne quins van Peter Rozemeyer, met om haar schouders een pop-art-achtlge en zuiver wollen mantel. Drie tot zelfs vier kleuren zijn In zulke man tels verwerkt, geen uitzonde ring voor Rozemeyer. De combinatie van kleuren Is dermate schilderachtig dat elke vrouw zich wel vrolijk moet voelen In deze kleren. De modellen uit Rozemeyers herfstcollectle waren vaak flauw ballonvormig en passen bij leder figuur. Ze maken niet speciaal dik of dun, maar tonen een trots vrouwelijke karakter. Jurken met a-syme trische kleurvlakken trokken op de modeshow alle aan dacht. Ondanks de veelkleu righeid is deze collectie niet alleen voor Jonge mensen In teressant. De oudste klant van Peter Rozemeyer Is pas 74 Jaar geworden. Ze was ook op de show in een grijs- roze creatie van vorig Jaar. Dat kan heel makkelijk, want Rozemeljers karakteristieke stijl is niet trendgebonden. MAISON KUIPER Een geheel andere sfeer ademde de herfst- en winter collectie van Malson Kuiper uit Zeist. Deze collectie werd niet gekenmerkt door uitbun dige kleurexplosles. In de overvolle balzaal van het Am sterdamse Hilton trof het kri tische publiek tussen de ex clusieve couturekleding van ontwerpers als Henz Riva, Bernard Perrls, Yves St. Lau rent en vele andere grote na men deze keer geen uitga sproken extravagante kleding aan. De collectie van Malson Kui per uit Zeist muntte dit jaar uit door een rustige kleuren- keuze. Er werden vooral v< mooie herfstachtige tint gedragen zoals roestbru cerise, groen of groen-grl En daarnaast viel ook de sli pele draagbare styling van kleding op. Ook een beetje Lady Dlart stijl bij de blouses met keu ge ruches op schitteren wijde tafzijden rokken. De g ruite rok blijft eveneens vogue. Alhoewel het In de collectie om een tamelijk bi scheiden en niet te grote n gaat De pantalon had in de] show eveneens een belangt1 ke plaats. Zo werd de ban' plooibroek met rechte pi soms gecombineerd met losvallend jasje. Zwart spet de een belangrijke rol vo simpele cocktailjurkjes. Val met een glimpje goud- of I verkleurige lurex ter decofj tie rond de hals verwerkt. Veel waardering oogstte J ongelooflijk functionele revt sible bontmantel-regencoi Het is tenslotte dan ook ge kleinigheid om met één mt tel er vier keer geheel andj gekleed uit te kunnen zk De collectie toonde deze kfl geen bruldstollet. Het Is v] eens plezierig als men van een bepaalde traditie V bevrijden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6